pekmezi

Pekmez kazanları kaynamaya başladı
MERSİN - Mersin'in Gülnar ilçesinin meşhur pekmezi için kazanlar kaynamaya başladı. Yörede yeşeyen Toka ailesinden Fatma Toka, pekmez yapım aşamalarını anlattı.
Büyükşehir ilçelere yönelik 'Organik Ürünler Çarşısı' kuracak
Olur ilçesinin meşhur lezzeti olan Karnavas pekmezi ile ilgili daha geniş çaplı üretim yapılabilir. ‘İlçelerdeki üreticiyle tüketiciyi bir araya getirme görevi bizim olsun’ diye düşünüyorum. İnşallah güzel bir çarşı oluştururuz.
Dolandırılmaktan son anda kurtuldu
Pekmezi telefonla arayan Süleyman Altınsoy adlı bir kişi, kendisinin Ankara'da savcı olduğunu ve şahsi bilgileri ile cep telefonu hattının terör örgütü tarafından kullanıldığını belirterek, teröristlerin yakalanması için
Padişah Yavuz Sultan Selim için orman kuruldu
Orman köylüsünün hizmetine sunulan bu ormandan köylüler ıhlamur çiçeği, badem, kızılcık suyu, dut pekmezi, mahlep reçeli ve bal elde edebilecek, aynı zamanda yaz aylarında piknik yapıp dinlenme fırsatı bulabilecek.
Seyidoğlu, Pepee ile çocuklara Osmanlı sofrasını sevdirecek
film kahramanı Pepee resimleriyle tasarlanan Seyidoğlu'nun yeni serisi ile çocukların bedensel ve zihinsel gelişimlerinde önemli bir yeri olan tahin ve pekmezin tüketimini artırmak hedefleniyor. Çocuklara özel olarak tasarlanan yeni seri ile Pepee’nin eğlenceli dünyasını Osmanlı lezzetleriyle birleştiren Seyidoğlu, kavanoz ve tüp şeklinde eğlenceli ambalaj tercihleri
Hurmadan artık lokum ve baklava da üretiliyor
Tanıtımda Hurmatat markalı hurma suyu, hurma pekmezi, hurma hamuru, hurma marmelatı, hurma ezmeleri gibi ürünler üretici ve tüketici ile buluşturuldu. Rast Grup tarafından Türkiye’ye getirilen ürünler hem perakende olarak beğeniye sunuldu hem de endüstriyel olarak gıda üreticilerinin kullanımına uygun formda vitrine konuldu
Pekmezi ısıtıp ısıtıp sattı
Erzurum´dan gelen bir esnafın pekmezi soğuk hava sebebiyle dondu. Donan pekmez bidonu için ateş yakan esnaf, bidonu ateşe tutarak ısıttı. Bidon içinde ısınan pekmezi kavanozlara dolduran satıcı, soğukların satışları olumsuz etkilediğini söyledi.
103 yaşındaki Uğurlu, ezanın Türkçeye çevrilmesini unutamıyor
Yoğurt, pekmezi sofrasından eksik etmiyor. Çok cömert bir insan, başkalarını sevindirmeyi seviyor. Aldığı yaşlılık maaşını çocuklara harcıyor.
TZDK'dan tüyler ürperten iddia: Kıymalı pideye domuz eti katılıyor
Süzme çiçek balına fruktoz, glikoz ve darı şeker pekmezi katılıyor. Hazır kıymaya sakatat katılıyor. Kıymalı pideye domuz kıyması karıştırılıyor. Şekerlemelerin içine domuz jelatini katılıyor.
Alaşehir'de üretimine başlanan üzümlü ekmek tanıtıldı
Üzüm pekmezi, kansızlık çekenlerin en büyük yardımcısıdır.” Tanıtım toplantısına AK Parti Milletvekili Selçuk Özdağ, İl Başkanı Murat Baybatur, Merkez İlçe Başkanı Berk Mersinli ve diğer partililer de katıldı.
Ev hanımıydı iş kadını oldu, şimdi ihracat yapmayı hedefliyor (Özel)
Şu anda iş yerinde turşu, reçel çeşitleri, kurutmalıklar, salamura zeytin, zeytinyağı, üzüm pekmezi gibi kendi üretimimiz olan ürünleri satıyoruz. Şu anda İstanbul, Ankara, İzmir, Batman ve Kıbrıs’a mal gönderdik.
Toros dağlarından getirdiği karla teravih namazına gelenleri serinletiyor
Karaaslan, karları teravih namazı öncesi ve sonrası Oba beldesindeki Alış Cami'nde her gün özel hazırladığı şerbet ve pekmezi ekleyerek servis ediyor. KANDİL GECELERİNDE ÜCRETSİZ
Avrupalı gençler, 'Kansersiz Köy'de yaşam dersi alıyor
Gençler, 'Lisinia Projesi'nde organik dut pekmezi, karpuz pekmezi ve salça yapmayı öğreniyor. Lisinia kurucusu Öztürk Sarıca, gençlere kansersiz yaşamı anlattıklarını söyledi. Lisinia‘da üretilen her şeyin doğal ve organik olduğunu belirten Sarıca, “Avrupalılara Lisinia projesini yakından görmelerini sağladık.
Hurma suyu iftar sofralarında
ANKARA - Hurma suyu, hurma marmelatı ve pekmezi Ramazan ayında iftar ve sahur sofralarında yerini alıyor. Hurmatat, hurmadan mamul birçok yeni ürünü gıda sektörüne kazandırdı.
Yöresel ve Geleneksel Ürünler Fuarı kapılarını 3. kez açmaya hazırlanıyor
Denizli horozu, Trabzon ekmeği, Kocaeli pişmaniyesi, Tokat pekmezi, Van kedisi, Devrek bastonu, Aydın zeybeği, Gemlik zeytini, Döşemealtı halısı, Isparta gülü, Burdur ceviz ezmesi ile çok sayıda yöresel ürün fuarda sergilenecek.
Giresun'da ceviz, karadut ve kızılcık üretimi yaygınlaştırılıyor
Karadut’un pekmezi ve kızılcıkın şurubu da oldukça değerli. Ama yeteri kadar ne kızılcık, ne de karadut yetiştirebiliyoruz. Bu sebeple Giresun ekonomisine büyük bir girdi sağlayacak olan bu 3 meyvenin tüm Giresun’da yaygınlaşması için çalışacağız.
"Katı gıda ile beslenmeye başlayan bebeklere çay, gazoz ve çikolata vermeyin"
Eğer aile bütçesi et almaya uygun değilse; et yerine fasulye, nohut, mercimek, bezelye veya üzüm pekmezi gibi gıdalar verilebilir. Bu gıdalar da içlerinde yüksek oranda 'demir' ihtiva ederler.
Yozgat’ta polis ve basın mensupları kar altında eğlendi
Çocuk Şube Müdürü Özbek, tepsiye doldurduğu kar üzerine pekmez dökerek karlı pekmezi basın mensuplarına ikram etti. (CİHAN)
Uçaklarda sıvı yasağı iç hatlarda da başladı
Mecbure nine, pekmezi çantaya gelininin koyduğunu, kavanozda bir litre pekmez olduğunu söyledi. Hava yoluyla seyahat eden yolcuların iç hat uçuşlarında uygulanan el ve kabin bagajlarında sıvı kısıtlaması başladı.
EMITT’te Kozan standı büyük ilgi gördü
yöresel ürünlerden keçiboynuzu, melengiç (Çıtımık), zeytinyağı, incir reçeli, kızılcık kirazı kurusu, kantron yağı, tarhana, kuru üzüm, andız, dut ve harnup pekmezi sergilendi. (CİHAN)
Başkan Bahçeci, ünlü ozan Neşet Ertaş’ı ziyaret etti
Ziyaretin sonunda ise Yaşar Bahçeci, bozlak ustası Neşet Ertaş’a, Kırşehir Pekmezi ve bakır dövme üzerine işlenmiş kendi fotoğrafını hediye etti. (CİHAN)
Kastamonulu bir grup müteşebbis şeker pancarının pekmezini yaptı
KASTAMONU - Şeker üretiminin temel maddesi olan pancar, pekmeziyle de raflardaki yerini aldı. Kış aylarının vazgeçilmez lezzeti olan pekmez, artık pancardan da yapılıyor.
Muş'ta şeker pancarından pekmez üretildi
Bu yıl deneme üretimi yapılan pekmezin, 2012 yılında daha da yaygınlaşacağı belirtildi. Merkeze bağlı Çöğürlü köyüne giden Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü teknik ekipleri, çiftçi kadınlara şeker pancarından pekmez yapmayı öğretti.
Ürgüp, Travel Turkey İzmir 2011’de beğeni topladı
Ürgüp standını ziyaret eden misafirler özellikle Ürgüp yöresine ait üzüm pekmezi, sütle kavrulmuş kabak çekirdeği, siyah kuru üzüme ilgi gösterdi. (CİHAN)
Üst solunum yolu hastalıklarına karşı C vitamini
başladığını belirten Eker, vücut direncinin güçlü olması için sebzeli yiyecekler dışında portakal, limon, greyfurt, mandalina, nar ve keçiboynuzu (harnup) pekmezi tüketilmesinin yararlı olacağını kaydetti.
"Yazdan kalma beslenme alışkanlıklarını bırakın, kışın meyve ve pekmez tüketin"
mandalina, portakal, limon, greyfurt ve nar tüketilmesini öneren Canan, şeker hastası olmayan genç ve yaşlılarında yatmadan önce üzüm veya keçiboynuzu(harnup) pekmezi içmelerinin yararlı olacağını söyledi.
Pierini: Mersin Avrupa Birliği için önemli bir yere sahip
Ziyaret, Güzeloğlu’nun delegasyon üyelerine üzerinde 2013 Akdeniz Oyunları logosu bulunan Mersin’e özgü yöresel zeytinyağı, nar ekşisi, harnup pekmezi ve zeytinden oluşan bir hediye paketi takdimi ve toplu fotoğraf çekimi ile sona erdi.
Hem en güzel üzümü, hem üzüm güzelini seçtiler
Etkinlik kaynatılan pekmezi Mehmet Ali Şahin ve Salim Uslu kepçelerle konuklara ikram etti. (CİHAN)
Şebinkarahisar eski günlerine dönmek istiyor
Temsilinin yapılabileceği yeterli platformu temin edemediği için; başta kömesi pestili ve pekmezini ve türkülerini komşusu olduğu illere kaptırmış. Dünyanın en kaliteli cevizini üretiyor olmasına rağmen de sesini gereği kadar duyuramamış.
Devlet desteğiyle kendi işinin patronu oldular
Şu an halihazırda üzüm özü, diyabetik alıç özü, geleneksel dut pekmezi, harmut pekmezi gibi ürünlerimiz var. Battalgazi ilçesinde küçük bir üretim tesisimiz var. Bu yıl yaklaşık 30 ton üzüm ile 10 ton kayısıdan muhtelim ürünler ile 3 ton dut pekmezi ürettik.
Kuzey Kıbrıs dağlarından Keçiboynuzu pekmezi akacak (Özel)
Kuzey Kıbrıs’ta en önemli gelir kapılarından olan harnup (Keçiboynuzu) pekmezi için yüz binlerce ağaç dikilecek. ‘Bin bir derde deva’ olan Hz. Yakup Peygamber'in ekmeği olarak bilinen harnup dünyaya Kuzey Kıbrıs’tan ihraç edilecek.
Alman gazeteci, Anadolu kadının gözleme yapımını Avrupalılara tanıtacak
Burdur'un Ağlasun ilçesinin tahinli pekmezi ile Antalya'nın Elmalı ilçesi pekmezli gözlemesinin tadı çok güzel." diye konuştu.
Erfelek Belediyesi'ne yeni çöp aracı hibe edildi
Başkan Şimşek, Başbakan'a, yörede yetiştirilen kestane balı, don pekmezi ve organik siyah üzüm suyundan oluşan hediye paketi verdi. (CİHAN)
Antalya Halk Ekmek: Ekmeğe zam yapmadık
Simitlerimizde dut pekmezi ve susam kullanıyoruz. Bazı fırınlar simitlerini şeker yakarak karartıyor. Şeker yakılması kanserojen madde etkisi yapıyor.
Bebeğinize 6 aydan sonra ek gıda verin, hastalıklardan koruyun
Eğer aile bütçesi et almaya uygun değilse; et yerine fasulye, nohut, mercimek, bezelye veya üzüm pekmezi gibi gıdalar verilebilir. Bu gıdalar da içlerinde yüksek oranda demir ihtiva ederler.
Şifa kaynağı karadut pekmezinin yeni mahsulü satışa sunuldu
Giresun Şebinkarahisar'da, başta kanser olmak üzere birçok hastalığa deva olan karadut pekmezinin yeni mahsul ürünü satışa sunulmaya başlandı. Pekmez üreticisi Atilla Tiryaki, Cihan Haber Ajansı muhabirine yaptığı açıklamada, yörede karadut pekmezinin yaklaşık 250 yaşında 60'a yakın ağaçtan elde edilen karadut
Manavgat Tarım İlçe Müdürlüğü 20 bin keçiboynuzu fidanı dağıtacak
Keçiboynuzu pekmezi, yüksek sodyum ve potasyum içeriği sayesinde tansiyon, karaciğer ve akciğer üzerine çok yaralı etkileri bulunmaktadır. Kanı zehirli maddelerini temizler.
Taşköprü'de üretilen şeker pancarı pekmezi dünyaya pazarlanacak
Fabrika, bölgede yetişen şeker pancarından elde edilen pekmezin yanı sıra elma, ahlat gibi yöresel pekmez çeşitleri ve marmelatların yanı sıra ileriki yıllarda meyve suyu üretimi yapılması da planlanıyor.
Gribal enfeksiyonlara yakalanmamak için bol bol C vitamini tüketelim
Yağlı ve sindirimi zor yiyecekler yerine C vitamini kuvvetli olan portakal, mandalin, kivi, muz, limon ve keçiboynuzu(harnup) pekmezi tüketelim. Özellikle mideyi ve kalbi yoracak yağlı yiyecekleri akşama doğru yemeyelim.
En güzel üzümlerini pekmez yapıyorlar
Köylüler, katkısız pekmezi kilosu 15 liradan piyasaya sunuyor. Pekmez kaynatan köylülerden Ali Aslan, ''Pekmezi kendimiz yiyeceğimiz kadar üretiyoruz. Biraz fazlası oluyor bunu da isteyene satıyoruz.
Adıyaman'ın dut pekmezi dünyaya açılıyor
Adıyaman'ın meşhur dut pekmezi dünyaya açılıyor. Kansızlığa, mide hastalıklarına, astıma ve bebeklerin gelişimi gibi bir çok alanda etkisi kanıtlanan dut pekmezini dünyaya tanıtmakta kararlı olduklarını belirten Tut
Zile, Urfa Sıra Gecesi ekibini ağırladı
Program sonunda başkan Lütfi Vidinel, tarafından sıra gecesi ekibine sofra bezi ve meşhur beyaz Zile pekmezi hediye etti.
Kasırga-2'nin rüşvet şifresi: Bana 2 kilo pekmez hazırla
Esnafın da görevliye "2 kilogram pekmezi nereden bulayım. Ancak yarım kilo hazırlayabilirim" şeklinde cevap verdiği iddia edildi. Öte yandan bir işletme sahibinin de zabıta görevlilerine zarf içinde "yarım kilo pekmez" olarak nitelendirdiği 500 TL verdiği ileri sürüldü.
Dut pekmezi Antalya'da tanıtıldı
Adıyaman'ın Tut ilçesinde üretilen dut pekmezi Antalya Expo Center Yörex Fuarı'nda dünyaya açıldı. Tut Kaymakamı Mehmet Aktaş, fuarda, SODES projeleri kapsamında dut kurusu ve pekmezinin tanıtımını yaptıklarını söyledi.
Karadeniz Bölgesi'nde 32 cins kara yemiş tespit edildi
Yörede meyvesinin yanı sıra pekmezi, turşusu ve kurutulmuşu tüketiliyor. Tahmini olarak bir dekar alanda 2- 3 ton ürün almak mümkün. Ben bunun kiraz fiyatında olacağını sanıyorum.
Isparta elmasının cipsinden sonra pekmezi de yapıldı
Türkiye elma üretimini yüzde 25'ini karşılayan Isparta'da, elmanın cipsinden sonra pekmezi de yapıldı. Isparta'nın önemli ekonomik ürünlerinden elmada yeni bir ürün daha elde edildi.
Batman, tandır ekmeğini tanıtacak
Batman'ın güzelliklerini ön plana çıkarmayı hedefleyen İl Kültür Müdürlüğü, EMİT Fuarı'nda açacağı stantta konuklara Batman'ın meşhur tandır ekmeği, Hisar pekmezi, kuru üzümü ile karpuz çekirdeği ikramında bulunup Hasankeyf konulu resim sergisi ve kenti tanıtıcı materyaller dağıtacak.
Vali Harput, dernek kuran köy kadınlarına her türlü desteği vereceğini söyledi
Dernek üyesi kadınların domates salçası, biber salçası, fasulye konservesi, közlenmiş biber, acı biber turşusu, üzüm pekmezi, incir pekmezi, ahududu reçeli, çilek reçeli, tarhana, erişte ve pek çok ürünü köye gelen vatandaşların hizmetine sunduklarını aktaran Harput, "Valilik olarak her
"Salgın hastalıklara karşı pekmez ve tahin tüketin"
Anne Babalar kahvaltı sofralarında tahin ve pekmezi mutlaka bulundurmalı. Çocukların gelişimi açısından bu gıdalar büyük önem taşıyor." ifadelerini kullandı.
Burdur'a has asırlık dimnit ve razakı üzüm pekmezi geleneği devam ediyor
Burdur ve ilçelerinde kendine has kokusu ve özelliği ile dikkat çeken dimnit ve razakı üzümün pekmezi yüzyıllardır süren geleneksel yöntemlerle hazırlanıyor. Burdur'un Gökçebağ köyünde üzüm bağlarında hasat sürüyor.