pekmezinin

Her yeni doğan çocuk için bir adet Trabzon hurması dikilecek
Hurmanın kozmetik alanında kullanıldığı gibi ayrıca pekmezinin de yapıldığını, kurutarak ya tüketilebildiğini vurgulayan İnci, “Ayrıca çok soğuk iklime dayanıklı. Ayrıca aranılan bir ihraç ürünüdür.
Samsun'un simidi tescillendi
Başta hamurunun yarı sert, mayasının olabildiğince az, pekmez olarak genellikle dut pekmezinin ve üretimde bol susam kullanılmasının Samsun simidini diğer yerlerde yapılan simitlerden ayırdığını hatırlatan Murzioğlu, “Samsun dışında aynı şekil, tat ve lezzette
Kastamonulu bir grup müteşebbis şeker pancarının pekmezini yaptı
Günlük 10 ton üretim yaptığımız fabrikamızda, pancar pekmezinin yanında deneme olarak kuşburnu marmelatı ve üzüm suyu üretimi de yapıyoruz. Amacımız, yeni olan bu ürünü her kesime tattırmak.
Kuzey Kıbrıs dağlarından Keçiboynuzu pekmezi akacak (Özel)
Kuzey Kıbrıs’ı Keçiboynuzu üretim üssü haline getiren Çevre ve Orman Bakanlığı, Keçiboynuzu pekmezinin faydalarını da bir rapor haline getirdi. Bu raporda harnup pekmezinin öksürükten bağırsak kurdu atmaya, kansızlıktan sigara tiryakilerinin nikotini temizlemelerine kadar sayısız faydası olduğu belirlendi.
Nar’ın lokumu da yapıldı
ŞANLIURFA - Kış aylarının vazgeçilmez meyvelerinden olan narın lokumu da yapıldı. Nar ekşisi ve nar pekmezinin ardından yapılan narlı lokum, görünüş, renk ve tat bakımından tüketicilerinin beğenisini kazandı.
Şifa kaynağı karadut pekmezinin yeni mahsulü satışa sunuldu
Giresun Şebinkarahisar'da, başta kanser olmak üzere birçok hastalığa deva olan karadut pekmezinin yeni mahsul ürünü satışa sunulmaya başlandı. Pekmez üreticisi Atilla Tiryaki, Cihan Haber Ajansı muhabirine yaptığı açıklamada, yörede karadut pekmezinin yaklaşık 250 yaşında 60'a yakın ağaçtan elde edilen karadut
Taşköprü'de üretilen şeker pancarı pekmezi dünyaya pazarlanacak
Kısa vadede tüm Türkiye'de marketlerin raflarında satılması düşünülen şeker pancarı pekmezinin dünyaya pazarlanması da amaçlanıyor. Taşköprü ilçesinde 36 ortaklı bir Anonim Şirket kurulmak suretiyle 2100 metrekare kapalı alanda hijyenik koşullarda kapalı sistemle Pekmer markası ile üretim yapan
"Karadeniz Bölgesi'nde meyve bol, işleyecek tesis yok"
"Karadeniz Bölgesi'nde tahlan olarak tabir edilen karayemişin pekmezinin 1 kilosu 70 Lira." diyen Prof. Dr. Karadeniz, "Bunun dışında alıç var, ahududu var, böğürtlen var, hurma var. Daha pek çok meyve var.
Adıyaman'ın dut pekmezi dünyaya açılıyor
adını aldığı meyveyi ve ürünlerini tanıtmak için Türkiye Cumhuriyeti Başbakanlık Devlet Planlama Teşkilatı (SODES) tarafından desteklenen "Dut Kurusu ve Pekmezinin Tanıtımı ve Ekonomik Değerinin Artırılması Projesi" hayata geçirildi.
Dut pekmezi Antalya'da tanıtıldı
Tut Kaymakamı Mehmet Aktaş, fuarda, SODES projeleri kapsamında dut kurusu ve pekmezinin tanıtımını yaptıklarını söyledi. Kaymakam Aktaş, "SA-DE sanat atölyesi sahibi Nusret Demir, gönüllü olarak fuara destek verdi.
Isparta elmasının cipsinden sonra pekmezi de yapıldı
Gıda mühendislerinden aldığımız destekle elmanın pekmezinin de olabileceği noktasından hareket ederek çalışmalara başladık. Muhtarlığımız ve Tarımsal Kalkınma Kooperatifimizin öncülüğünde köy halkımızla birlikte elma pekmezi üretimini gerçekleştirdik.
Traktör almaya parası olmayınca tarlaları kara sabanla sürüyor
Bölgenin pekmezinin ünlü olduğunu vurgulayan Özeş, şunları söyledi: "Bu yıl meyve sıkıntılı olabilir. Zira soğuk edeniyle kayısılar büyük oranda zarar gördü.
Elmalı'da bağ bozumundan sonra pekmez yapma telaşı başladı
Üzüm pekmezinin bala göre daha zengin olduğu tespit edildiği bir araştırmada; 1 kilogram üzüm ve 200 gram pekmezin kalori açısından bin 150 gram süte, 300 gram ekmeğe, 390 gram ete eşdeğer olduğu belirtiliyor.
Aksaray'da üzüm hasadı başladı
Ayrıca pekmez yaparak da para kazanan köylüler, Aksaray'ın en iyi üzümünün ve pekmezinin Karaören köyünde yetiştiğini belirtti. Köylüler bunun nedenini ise köydeki üzüm bağlarının kum toprakta yetişmesi olarak açıkladı.
Elmanın adı, alışverişin tadı bu pazarda
Üzüm pekmezinin siyaha çalan rengi, ekmek bandırmaya çağırıyor. Cam kavanozlardaki melengiç kahvesinin, nar ekşisinin tadını merak ediyor insan. Havaya yayılan kimyon, pul biber, sumak, nane, kokuları doğal bir armoni oluşturuyor.