peri bacaları

Samanyolu Ülkü Ulusoy İlkokulu ‘Doodle 4 Google’ yarışmasında ödül aldı
sınıf öğrencileri tarafından yapıldığını ve en çok Boğaz Köprüsü, Peri Bacaları, Galata Kulesi ve Mevlana çizildiğini belirtti. Doodle 4 Google yarışmasında finale kalan 10 öğrenciye ve öğretmenlerine tablet bilgisayar hediye edildi.
Ankaralı Melisa, Google birincisi oldu
Yaklaşık 50 bin başvurunun arasında en çok çizilen harikalar arasında; boğaz köprüsü, peri bacaları, Nemrut Dağı, Galata kulesi, Mevlana müzesi, Van kedisi ve lale çizildi.
'Fotoğraf Çekme Kursu' öğrencileri sahaya indi
Zira oluşan peri bacaları ve kaya şekilleri bunun göstergeleridir. Doğa yürüyüşü sevdalılarını, fotoğraf meraklılarını ve maceracıları buraya davet ediyorum ve bu oluşum sürecine şahit olmalarını tavsiye ediyorum.
Bahar geldi Kapadokya'da peribacaları çiçek açtı
başlaması ile birlikte altın sarısına dönüşen, kış aylarında beyaz gelinlik giyen, sonbaharda sararak dökülmüş yaprakların arasında muhteşem bir görüntü veren peri bacaları, bahar ayının gelmesi ile de açan çiçeklerin arasında doyumsuz manzara sunuyor.
Kula'daki kazada anne ve 1 yaşındaki oğlu hayatını kaybetti
İzmir-Ankara karayolu Kula Peri Bacaları Kavşağı'nda, Uşak istikametine giden Kamil Tosun'un kullandığı 43 KY 541 plakalı otomobil bariyerlere çarparak durdu. Onun arkasında seyreden Abdullah Yılmaz'ın (57) kullandığı 06 TK 244 plakalı TIR da yağışlı yolda duramayarak otomobile çarptı.
Çevreci otel, kendi elektriğini kendi üretecek
Nevşehir, Uçhisar’da peri bacalarının arasında doğal oluşumları bozmayacak, yenilenebilir enerji sistemleri ve konvansiyonel mimari normlarını uygulayan Arinna Lodge Otel'in inşaatı devam ediyor. Uçhisar Arinna Logde Otel Proje Sorumlusu Sercan Soybaş, tesisin ihtiyacı olan elektrik enerjisini, Alman menşeili fotovoltaik panellerden oluşan sistemle karşılayacaklarını
Kaybolan meslekler fotoğraf sergisi açıldı
NEVŞEHİR - Türkiye'nin peri bacaları ile ünlü önemli kültür ve turizm merkezi Kapadokya'da fotoğrafçılık ve sinema branşlarında açtığı eğitici kurslarla ön plana çıkan Kapadokya Fotoğraf ve Sinema Amatörleri Derneği (KAFSİD)
Jeofizik mühendisliği mezunlarının işsizlik sorunu yok
Türkiye'nin peri bacaları ve yeraltı şehirleri ile ünlü turizm merkezlerinden Kapadokya bölgesinde sığ aramalar, derin aramalar ve görüntü işleme çalışmalarını sürdüren Nevşehir Üniversitesi Mühendislik Mimarlık Fakültesi Jeofizik Mühendisliği
Frig Vadisi, bisiklet kupasıyla tanıtıldı
Afyonkarahisar ve Eskişehir sınırlarında kalan Alanlı Mahallesi, Döğer beldesi, Bayramaliler, Demirli, Yılantaş, Köhnüş Vadisi, Ayazini Metropol, Avdalar Kalesi, Peri Bacaları, Gökbahçe, Kümbet, Oynaş, Yapıldak güzergahı takip edilerek, Eskişehir Yazılıkaya'da sona erdi.
Frig vadisinin tanıtımı için pedal çevirdiler
Eskişehir illeri sınırlarında kalan Alanlı Mahallesi, Döğer beldesi, Bayramaliler, Demirli, Yılantaş, Köhnüş Vadisi, Ayazini Metropol, Avdalar Kalesi, Peri Bacaları, Gökbahçe, Kümbet, Oynaş, Yapıldak güzergahı takip edilerek, Eskişehir Yazılıkaya'da sona erdi.
Frigya Vadileri, dağ bisikleti yarışmasıyla tanıtılacak
İnlice Mahallesi'nden başlayacak olan yarış, Alanlı Mahallesi, Döğer, Bayramaliler, Demirli, Yılantaş, Köhnüş Vadisi, Ayazini Metropol, Avdalar Kalesi, Peri Bacaları, Gökbahçe, Kümbet, Oynaş, Yapıldak üzerinden geçerek Eskişehir Yazılıkaya’da son bulacak.
Kapadokya’ya medya ilgisi artıyor
NEVŞEHİR - Türkiye'nin peri bacaları, sıcak hava balonculuğu, kültür, doğa ve manzara turizmi merkezlerinden Kapadokya bölgesinde, geçen ay 4 ülkeden bir televizyon kanalı, 2 yabancı gazete için fotoğraf çekimi ve iki film
Türk-Hint ortak yapımı filmin çekimleri başlıyor
Çekimler, Pamukkale, Nemrut Dağı, Peri Bacaları ve İstanbul’da devam edecek. Kimi bölümler için de İran, Yunanistan, İspanya ve Kanada tercih edildi. Kültür Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü ile Başbakanlık Tanıtma Fonu tarafından desteklenen filmin bütçesinin 2 milyon doları bulacağı öngörülüyor.
KAFSİD'in temel fotoğraf eğitimi başlıyor
Türkiye’nin peri bacaları ile ünlü önemli kültür ve turizm merkezi Kapadokya’da fotoğrafçılık ve sinema branşlarında açtığı eğitici kurslarla ön plana çıkan KAFSİD, 8.Temel Fotoğraf Eğitiminin ardından yeni dönem hazırlıklarını sürdürüyor.
Lübnan’dan Fransa’ya otostop çekerek gidiyor (Özel)
Parkur yapmayı çok sevdiğini belirten Pagnon, Türkiye’de birçok noktada doğal yollarla parkur yaptığını Nevşehir’deki Peri Bacaları’na hayran kaldığını dile getiriyor. Sırtında çadırı ile yoluna devam eden Pagnon da farklı kültürleri tanımak için ilginç bir yöntem bulmuş.
KAFSİD’de Kanada ve Kapadokya fotoğrafları sergilendi
Türkiye’nin peri bacaları ile ünlü önemli kültür ve turizm merkezi Kapadokya’da fotoğrafçılık ve sinema branşlarında açtığı eğitici kurslarla ve sergilerle ön plana çıkan Kapadokya Fotoğraf ve Sinema Amatörleri Derneği (KAFSİD)'nde yeni
Dünya şirketleri Kapadokya’da film çekiyor
NEVŞEHİR - Türkiye'nin peri bacaları, sıcak hava balonculuğu, kültür, doğa ve manzara turizmi merkezlerinden Kapadokya bölgesinde geçtiğimiz ay 4 ülkeden televizyon kanalları ve film şirketleri çekim yaptı.
Geleceğin deprem uzmanları Nevşehir’de yetişiyor
Türkiye'nin peri bacaları ve yeraltı şehirleri ile ünlü turizm merkezlerinden Kapadokya bölgesinde sığ aramalar, derin aramalar ve görüntü işleme çalışma grupları olarak çalışmalarını sürdüren ilk ve tek kurum olan Nevşehir Üniversitesi
Jeofizik Mühendisliği bölümü yeni öğrencilerini bekliyor
Nevşehir Üniversitesi Mühendislik Mimarlık Fakültesi Jeofizik Mühendisliği Bölümü, Türkiye'nin peri bacaları ve yeraltı şehirleri ile ünlü turizm merkezlerinden Kapadokya bölgesinde sığ aramalar, derin aramalar ve görüntü işleme çalışma grupları olarak çalışmalarını sürdüren
Kapadokya’da fotoğraf safarisi
Türkiye’nin peri bacaları ile ünlü önemli kültür ve turizm merkezi Kapadokya’da fotoğrafçılık ve sinema branşlarında açtığı eğitici kurslar ve etkinliklerle ön plana çıkan Kapadokya Fotoğraf ve Sinema Amatörleri Derneği (KAFSİD) tarafından
Kapadokya film ve belgeselcilerin gözdesi oldu
NEVŞEHİR - Türkiye'nin peri bacaları, sıcak hava balonculuğu, kültür, doğa ve manzara turizmi merkezlerinden Kapadokya bölgesinde geçtiğimiz ay 5 ülkeden 4 televizyon kanalı ve film şirketinin çekim yaptığı bildirildi.
Kapadokya'ya gelen turist sayısı yüzde 40 arttı
NEVŞEHİR - Türkiye'nin peri bacaları, eşsiz güzellikteki vadileri, sıcak hava balonculuğu, yeraltı şehirleri ile ünlü turizm merkezlerinden Kapadokya bölgesini geçen ay ziyaret eden yerli ve yabancı turist sayısı geçen yılın
KAFSİD'in temel fotoğraf eğitimleri 18 Eylül'de başlıyor
Türkiye’nin peri bacaları ile ünlü önemli kültür ve turizm merkezi Kapadokya’da fotoğrafçılık ve sinema branşlarında açtığı eğitici kurslarla ön plana çıkan KAFSİD, yeni dönem hazırlıklarını sürdürüyor.
KAFSİD, 150 kişiye fotoğrafçılık ve sinema eğitimi verdi
Türkiye’nin peri bacaları ile ünlü önemli kültür ve turizm merkezi Kapadokya’da 2010 yılından bu yana fotoğraf ve sinema branşlarında açtığı eğitici kurslarla 150 kişiye eğitim veren KAFSİD'de yeni dönem hazırlıkları sürüyor.
Salcano Göreme Dağ Bisikleti Yarışları yarın başlıyor
60 milyon yıldan bu yana volkanik kayaların akarsular ve rüzgarlarla şekillendirdiği Peri Bacaları’nın gölgesinde Göreme “Aşk Vadisi”, bugün kayıtlar ile başlayan ve yarın sona erecek olan Salcano Dağ Bisikleti Yarışı’na ev sahipliği yapıyor.
Panorama 1453 ve Miniaturk'te ücretsiz mehter konserleri
Her şeyin birebir aslına uygun şekilde yapıldığı Miniaturk'te bir yandan camiler, köprüler, kervansaraylar incelenirken diğer yandan da Pamukkale'den Peri Bacaları'na eşi olmayan doğal oluşumlar seyredilebiliyor.
Öğrencilerin gözünden 'Dünden Bugüne Van' fotoğraf sergisi açıldı
Öğrenci velilerinin de katıldığı mütevazı bir açılışta sergilenen fotoğraflarda, Van ilinin eski fotoğrafları başta olmak üzere Başkale ilçesindeki peri bacaları ve travertenler, Akdamar Adası, Van Gölü, Muradiye Şelalesi, kent merkezi gibi eserler yer alıyor.
Vali Savaş, Kapadokya’yı gezdi
Vali Savaş; Ürgüp ilçesine bağlı Şahinefendi Köyü'nde bulunan peri bacaları ve mağaraları ile ünlü, Hristiyanlığın ilk yıllarında Roma ve Bizanslılar tarafından kullanılan ve bir dönem Kapadokya’nın başkenti olarak da düşünülen Sobesos Antik Kenti, Karamanlılar Dönemi'ne ait Ürgüp’ün Damsa
Kapadokya atlarla keşfediliyor
Peri bacaları ile ünlü Türkiye'nin önemli turizm merkezlerinden Kapadokya bölgesinin merkezi konumundaki Nevşehir'de atlarla düzenlenen keşif turları yerli ve yabancı turistlerin büyük ilgisini çekiyor.
Bin 700 yıllık su sarnıçlı yer altı şehri turizme kazandırıldı
Bölgede tek sarnıçlı yer altı şehrinin Talas'ta bulunduğunu belirten Yıldırım, Kapadokya'da peri bacaları dışında ne varsa Talas'ta daha fazlasının bulunduğunu söyledi. 2004 yılında tespit edilen yer altı şehrinde yasal prosedürleri yerine getirerek temizlik çalışmalarına başladıklarını ve bu çalışmanın 5 yıl kadar devam ettiğini kaydeden
Van'ın Traventerleri ve Peri Bacaları ilgi çekiyor
Van Gölü, Akdamar Adası ve kilisesi, Muradiye Şelalesi, kaleleri, koyları ve diğer tarihi doğal güzellikleri ile Van, Pamukkale'ye benzer travertenler ve Peri Bacaları ile de ilgi çekiyor. Van'ın Başkale ilçesine 45 kilometre uzaklıkta Dereiçi köyünde bulunan ve küçük bir alanı kaplayan travertenler, turizm acenteleri tarafından gezi turları arasına
Erzurum Büyükşehir ile Narman Belediyesi arasında sponsorluk tartışması
İşleyen, "Kanaldan gelen talep üzerine Narman Belediyesi olarak 62 ülkede yayınlanan bu organizede turizme katkı olsun diye Peri Bacaları'nın reklamını yapmak istedik. Anlaşmamızda 'Narman Belediyesi' yazısının boks ringinin bir direğine asılarak reklamı yapılacaktı.
Opera Köprüsü altındaki barakalar yıkılarak dinlenme alanı oluşturuldu
gerçekleştirdiklerini ifade eden Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay da rölyefin Ankara Kalesi, Hacıbayram Camii, Çanakkale şehitlikleri, Pamukkale, Efes Harabeleri, Peri Bacaları, Mevlana Müzesi, Sümela Manastırı gibi Türkiye'nin zengin geçmişi ve aynı zamanda geleceğine ışık tutan bir kültür haritası olduğunu söyledi.
Altı ülkeden 46 öğrenci Atatürk Üniversitesi'nde yaz okuluna katıldı
Yavuz, etkinlikler kapsamında Narman Peri Bacaları, Tortum Şelalesi, Sümela Manastırı, Trabzon ve Artvin gibi illerin de gezileceğini ifade etti. Bu arada, öğrencilere Türkiye, Erzurum ve Atatürk Üniversitesi'nin tanıtım CD'si ve fotoğraf slaytları da izletildi.
Kapadokya'nın büyülü atmosferi kataloglara yansıyacak
Büyük bir özveri ve uğraş ile hazırladığı yeni kreasyonunu, gizemli vadileri, yüzlerce yıl, insanların milyonlarca yıl doğanın ince ince işlediği peri bacaları ve mağaralarıyla ünlü Kapadokya bölgesine katalog çekimleri için gelen Müşerref Kargin, bu coğrafyayı dünyadaki pek çok insana ulaştırmak istediğini ifade ediyor
İstanbul'a gelen Bilge Köylü çocuklar Minatürk'ü gezdi
Sultanahmet Camii'nden Boğaziçi Köprüsü'ne, Anıtkabir'den Olimpiyat Stadı'na, Atatürk Havalimanı'ndan Peri Bacaları'na kadar bir çok yapının minyatürlerinin bulunduğu parkı gezen çocukların pek neşeli olmadıkları görüldü.
Fezalı öğrenciler, 'Peri Bacaları Projesi'yle dünya ikincisi oldu
Samsun Feza Berk Koleji'nin mucit öğrencileri, Peri Bacaları Projesi'yle Uluslararası Bilişim Olimpiyatı'nda dünya ikincisi oldu. Ankara'da 5.'si düzenlenen E-BİKO '09 Uluslararası Bilişim Olimpiyatı'nda Feza Berk Koleji Öğrencileri Zeynep Celile Elmacı ve Edanur Tekcan, eğlenerek öğrenelim (Animasyon)
Narman MYO hem çiftçileri bilgilendirdi hem de peri bacalarını tanıttı
Bu hafta üçüncüsü düzenlenen konferansta hem çitçilerin işine yarayacak bilgi verildi hem de peri bacaları tanıtıldı. Konferansın açılışında konuşan Narman MYO Müdürü Doç.
Düzeltme ****Doğu'nun Kapadokya'sı Vanadokya için tanıtım seferberliği başlatıldı****
Muhtar Talat Akkaya, peri bacaları, kalesi ve mağaralarıyla doğal bir güzelliğe sahip olduğunu belirterek, köyde çok sayıda tarihi kalıntının olduğunu söyledi. İnsanların hayvancılıkla geçindiği köylerinde hayvancılığın bitme noktasına geldiğini anımsatan Akaya, bölgenin turizme kazandırılması beklediklerini kaydetti.
Doğu'nun Kapadokyası Vanadokya için tanıtım seferberliği başlatıldı
Muhtar Talat Akkaya, peri bacaları, kalesi ve mağaralarıyla doğal bir güzelliğe sahip olduğunu belirterek, köyde çok sayıda tarihi kalıntının olduğunu söyledi. İnsanların hayvancılıkla geçindiği köylerinde hayvancılığın bitme noktasına geldiğini anımsatan Akaya, bölgenin turizme kazandırılması beklediklerini kaydetti.
AÜ İletişim Fakültesi öğrencileri ilk fotoğraf sergilerini açtı
Atatürk Üniversitesi (AÜ) İletişim Fakültesi Odak Fotoğrafçılık Kulübü 'Kırmızı Periler Diyarı: Narman Peri Bacaları' karma fotoğraf sergisini açtı. İletişim Fakültesi öğrencilerinin açtığı ilk fotoğraf sergisi Kültür Merkezi Sanat Galerisi'nde fotoseverlerle buluştu.
'Kırmızı Periler Diyarı' görücüye çıktı
Erzurum'un önemli turizm merkezlerinden biri olmaya aday Narman Peri Bacaları'nın yerel ve ulusal düzeyde tanıtımı için Atatürk Üniversitesi İletişim Fakültesi 'Odak Fotoğrafçılık' kulübü tarafından 'Kırmızı Periler Diyarı: