priştine

Metin Şentürk’ten Kosova Başbakanı'na: Yakışıklımışsınız esprisi
PRİŞTİNE - Engelliler için çalışmalar yapmak üzere Kosova’ya gelen sanatçı Metin Şentürk, yaptığı esprilerle büyük ilgi gördü. Kosova Başbakanı Haşim Thaci tarafından Başbakanlık binasında kabul edilen Şentürk’ün sıradışı esprileri güne damgasını vurdu.
Avrupa Birliği, Sırbistan'a 'aday ülke' statüsü verdi
Sırbistan'ın AB'ye tam üyelik için Kosova'yı tanımak zorunda olup olmadığının sorulması üzerine Füle, bu konuda acele etmediklerini fakat Belgrad-Priştine müzakerelerinde beklenen bir sonraki adımın açık olduğunu söyledi.
Bulgaristan'da siyasi partiler, Erdoğan'ın sözlerinden rahatsız
Daha da gerilere gidersek Trakya aynı zamanda Üsküp'tür, Priştine'dir, Prizren'dir, Saraybosna'dır. Trakya bizim Avrupa'daki ortak tarihimizin canlı şahididir. " ifadelerini kullanmıştı.
Erdoğan'ın Trakya ile ilgili sözlerine komşulardan tepki
öneminin ve manasının bulunduğunu belirten Erdoğan, Trakya'nın kendileri için aynı zamanda Selanik, Gümülcine, İskeçe, Deliorman, Kırcaali, Vardar, Üsküp, Priştine, Prizren ve Saraybosna olduğunu söylemişti.
Karadağ'dan Sırbistan'a ilk üst düzey ziyaret
Ziyaret sırasında konuşan Daçiç, Podgoritsa'nın Priştine'yi tanımasını, ilişkileri bozan bir unsur olarak görmediklerini ifade etti. (CİHAN)
Kosova'da Türkçe kimlik ve pasaportlar basılacak
PRİŞTİNE - Kosova'da 9 Aralık'ta verilmeye başlanacak biyometrik kimlik ve pasaportlarda isteğe bağlı olarak Türkçe ibareler de yer alacak.İçişleri Bakanı Bayram Recebi, Türk toplumunun talepleri doğrultusunda Türkçe ibareli kimliklerin de verilmeye başlayacağını bildirdi.
Rasmussen: Pakistan ikmal hatlarını açık tutmalı
NATO Genel Sekreteri Rasmussen, Kosova'daki yerel seçimlerde ortaya çıkan şiddetin de şimdiye kadar Belgrad-Priştine görüşmelerinde alınan mesafeyi boşa çıkarmamasını istedi. (CİHAN)
Kosova, yerel seçimler için sandık başında
PRİŞTİNE - Kosova bugün yerel seçimler için sandık başına gidiyor. Kosova, bağımsızlığını ilan ettiği 2008 yılından bu yana ilk defa yerel yönetimi seçiyor.
Kosova, yerel seçimler için sandık başına gidiyor
PRİŞTİNE - Kosova bugün yerel seçimler için sandık başına gidiyor. Kosova, bağımsızlığını ilan ettiği 2008 yılından bu yana ilk defa yerel yönetimi seçecek.
Arnavutluk başbakan danışmanı: Türkiye imparatorluk peşinde değil
Türk şirketinin Priştine Havaalanı'nı yenilediğini hatırlatan Maliqi, ekonomik krizden etkilenmeyen Türkiye'nin Balkanlar'da ve başka bölgelerde yatırım yapmasının ve doğal olduğunu vurguladı. Kosova'nın bağımsızlığını ilk tanıyan ülkelerden Türkiye'nin Priştine lehine lobi yapmasından da memnun olduklarını ifade eden Maliqi, özellikle Arap ülkelerinin
Başbakan Erdoğan’a Prizren’de büyük ilgi
PRİŞTİNE - Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Kosova’da Türklerin yoğun olarak yaşadığı Prizren’de büyük ilgiyle karşılandı. Prizren’e gelişinde arkadaşı Hacı İlyas Uka’yı evinde ziyaret eden Erdoğan, Arnavutluk Başbakanı Edi Rama ve Kosova Başbakanı Haşim Thaçi ile şehir meydanına
Erdoğan: Balkanların çehresini ve talihini değiştirebiliriz
PRİŞTİNE - Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, “Balkanların barış ve istikrarını; huzur ve kalkınmasını çok ama çok önemsiyoruz. Diyalog, istişare ve daha yoğun işbirliğiyle Balkanların çehresini ve talihini değiştirebileceğimize yürekten inanıyoruz.
Erdoğan, Thaçi ve Rama havaalanı terminal binasını gezdi
PRİŞTİNE - Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Kosova'nın başkenti Priştine'deki uluslararası havalimanının açılışı için bu ülkeye geldi.Kosovalı mevkidaşı Haşim Thaçi tarafından törenle karşılanan Erdoğan, Arnavutluk Başbakanı Edi Rama'nın da katılımıyla yeni terminal binasını gezdi.
Başbakan Erdoğan Kosova'da törenle karşılandı
PRİŞTİNE - Günübirlik ziyaret için Kosova'ya gelen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Priştine Adem Yaşari Havaalanı'nda Kosovalı mevkidaşı Haşim Thaçi tarafından resmi törenle karşılandı.İki ülke milli marşlarının çalınmasının ardından tören kıtasını selamlayan Erdoğan, Limak tarafından yapılan yeni terminal binasının açılışını yapacak.
Erdoğan: Başörtülü vekil için iç tüzük değişikliğine gerek yok
Kosova ziyareti kapsamında Priştine ‘Adem Jashari’ uluslararası havalimanının yeni terminal binasının açılış törenine katılacağını belirten Erdoğan, “Kosova Başbakanı Hashim Thaçi başta olmak üzere Kosovalı üst düzey yetkililerle görüşeceğim.
Cihan Haber Ajansı Gündemi
-Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, bugün Kosova’da Priştine Uluslararası Adem Yaşari Havalimanı'nın açılışını yaptıktan sonra Prizren’de soydaşlara seslenecek. (Priştine - Prizren )
Cihan Haber Ajansı Ön Gündem
- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Kosova’da Priştine Uluslararası Adem Yaşari Havalimanı'nın açılışını yaptıktan sonra Prizren’de soydaşlara seslenecek. (Priştine/Prizren)
Kosova'da AB polisi öldürüldü
PRİŞTİNE - Kosova'nın kuzeyindeki Sırp bölgesinde görev yapan AB polis gücü aracına ateş açıldı. Saldırıda, milliyeti açıklanmayan bir polis öldü.
Kosovalı Sırplardan yeni seçim taktiği
PRİŞTİNE - Kosova’nın bağımsızlığını kabul etmeyen Sırp azınlık, seçimleri boykot taktiğini değiştirdi. Kosova medyasına göre, ülkenin kuzeyinde yaşayan Sırplar, önümüzdeki yıl yapılacak genel seçimlere katılmak için kayıt yaptırmaya başladı.
Arnavut liderler, kardeşlik bağını Erdoğan'la kurdu
PRİŞTİNE - Arnavutluk'un yeni Başbakanı Edi Rama, yurtdışına ilk ziyaretini komşu ve soydaş ülke Kosova'ya yaptı. Edi Rama, Kosovalı mevkidaşı Haşim Thaçi ile görüştükten sonra iki lider ortak basın toplantısı düzenledi.
Giresun Üniversitesi Rektörü Attar’a Kosova’dan 'Üstün Hizmet Ödülü'
C Priştine Büyükelçisi Songül Ozan, Giresun Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Aygün Attar, GRÜ İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Jale Sarmaşık, GRÜ Dış İlişkiler Koordinatörü Yard.
Erdoğan: Artık gündemi belirlenen değil gündem belirleyen bir Türkiye var
Ancak Lahor'dan Saraybosna'ya, Üsküp'ten Kuala Lumpur'a Priştine'den Prizren'e, Bakü'den Sülamaniye'ye, Erbil'den Sana'ya kadar vatandaş dost ve kardeşlerimin sesini duyabilmek onların duasın alabilmek çok daha önemli.
Tanzanya, Kosova'nın bağımsızlığını tanıdı
PRİŞTİNE - Afrika'nın güneyindeki ülkelerden Tanzanya, Kosova'nın bağımsızlığını tanıyan 97. ülke oldu.Kosova Başbakan Yardımcısı Behçet Pacolli, dört yıl süren lobi faaliyetleri sonunda Tanzanya'nın Priştine'yi tanıma kararı aldığını açıkladı.
Türkiye, Bosna Hersek ve Sırbistan, Ankara Zirve Bildirisi yayınladı
Avrupa Komisyonu’nun 22 Nisan’da gerçekleştirilen Belgrad-Priştine anlaşması sonrasında, Sırbistan’ın AB katılım müzakerelerine başlamasına ilişkin tavsiyesini memnuniyetle karşılıyoruz.5. Ülkelerimizdeki kültür mirasının karşılıklı olarak korunması ve bu alanda çeşitli forumlarda iş birliği yapılması hususundaki kararlılığımızı ifade ediyoruz.
İhsanoğlu Kosova'ya ilk resmi ziyareti gerçekleştirecek
İhsanoğlu, başkent Priştine'de Devlet Başkanı Atifete Jahjaga tarafından kabul edilecek. Genel Sekreter ayrıca, Meclis Başkanı Yakup Krasniqi, Başbakan Haşim Thaçi, Dışişleri Bakanı Enver Hoxhaj ve bir çok üst düzeyli yetkiliyle ikili görüşmelerde bulunarak,
Kosova ve Sırbistan arasında muğlak uzlaşı
Masada ise Kosova'nın kuzeyindeki Sırplara otonomi verilmesi karşılığında Priştine'nin AB sürecine karşı çıkılmaması bulunuyordu. Varılan anlaşmanın detayları henüz açıklanmadı. (CİHAN)
Kosova ve Sırbistan uzlaştı
Masada ise Kosova'nın kuzeyindeki Sırplara otonomi verilmesi karşılığında Priştine'nin AB sürecine karşı çıkılmaması vardı. Varılan anlaşmanın detayları henüz açıklanmadı. (CİHAN)
Kosova ve Sırbistan anlaşmaya vardı
PRİŞTİNE - Kosova ve Sırbistan'ın AB aracılığıyla yaptıkları görüşmelerde anlaşmaya vardığı belirtildi. Gelişmeyi Kosova Devlet Bakanı Vlora Citaku, twitter hesabından duyurdu.
'Balkanlar'la Sürekli İşbirliği ve Temas' projesi başladı
4 Nisan 2013 Perşembe günü Priştine’den başlayan proje kapsamında Türkiye’nin diplomatik görevlileri, TİKA, Yunus Emre enstitüleri ve Diyanet teşkilatları ile ortaklaşa çalışmalar da yapılabileceğine dikkat çekildi.
Thaçi: Sırbistan'la anlaşmaya çok yakınız
PRİŞTİNE - Kosova Başbakanı Haşim Thaçi, önceden bağlı oldukları Belgrad yönetimiyle, ülkenin statüsü üzerinde anlaşmaya çok yakın olduklarını söyledi. AB Dış Politika Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton'la görüşmesinin ardından konuşan Thaçi, "Anlaşmaya varma noktasında nihai sürecin başındayız.
Kosova'yı kutlayan Türkiye'den Belgrad'la diyalog sürecine destek
saygın bir üyesi olarak, Avrupa ve Avrupa-Atlantik kurumlarıyla bütünleşme çabalarını takdir edildiği belirtilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi: "Priştine ile Belgrad arasındaki diyalog sürecini destekliyor ve Kosova’nın mevcudiyetinin Balkanlar’da kalıcı barış ve istikrarın güvencesi olduğuna inanıyoruz.
İş Bankası'ndan Kosova’nın başkenti Priştine’ye şube
İSTANBUL - İş Bankası, Avrupa’nın en genç ülkesi Kosova’nın başkenti Priştine’de şube açtı. Şubenin açılışına bankanın Genel Müdürü Adnan Bali, Türkiye’nin Kosova Büyükelçisi Songül Ozan, Kosova Başbakan Yardımcısı, Sanayi ve Ticaret Türkiye Bakanı Mimoza Kusari
Pakistan Kosova'yı tanıdı
Pakistan'ın Ankara'daki büyükelçisinin ise aynı zamanda Priştine büyükelçisi olarak görev yapmasına karar verildi. (CİHAN)
UÇK komutanı Haradinaj kırmızı halıyla karşılandı
PRİŞTİNE - Kosova Kurtuluş Ordusu (UÇK) komutanlarından Ramush Haradinaj, savaş suçundan yargılandığı davada bir kez daha aklandı.Aklanmasının ardından Priştine'ye dönen Ramush Haradinaj, Kosova Başbakanı Haşim Thaçi tarafından resmi törenle karşılandı.
UÇK komutanı Haradinaj bir kez daha aklandı
PRİŞTİNE - Kosova Kurtuluş Ordusu (UÇK) komutanlarından Ramush Haradinaj, savaş suçundan yargılandığı davada bir kez daha aklandı.Lahey’deki BM mahkemesi, bir dönem başbakanlık da yapan Kosovalı eski gerilla liderini mahkum edecek yeterli delil bulunmadığına hükmetti.
Davutoğlu: Arnavutluk’un başarısı bizim başarımızdır
ile ilişkilerin yanı sıra bölgesel sorunların da ele alındığını söyleyen Davutoğlu, Kosova meselesinde ortak bir tavır sergilendiğini ve iki ülkenin de Priştine yönetimine destek verdiğini söyledi.Konuk bakan ise gösterdiği yakınlıktan dolayı Davutoğlu’na teşekkür ederek iki ülke arasındaki ilişkilerin sıcak tutulması gerektiğini vurguladı.
Kosova, Esed rejiminin saldırısını kınadı
PRİŞTİNE - Kosova Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Enver Hoxhaj, Esed rejimi güçlerinin Şanlıurfa’nın Akçakale ilçesine düzenlemiş olduğu ve Türk vatandaşlarının ölümüne sebep olan saldırıyı kınadı. Suriye’deki dramatik gelişmeleri dikkatlice ve endişe ile takip ettiklerini belirten Hoxhaj’ın “Esed rejimi sergilediği vahşet, kendi vatandaşlarını ve şimdi
TAGİD, Balkanlara iş gezisi düzenliyor
C Priştine Büyükelçisi Songül Ozan, Ekonomik Kalkınma Bakanı Besim Beqaj, Başbakan Yardımcısı Mimoza Kusari Lila katılarak, iki ülke arasında geçekleşecek olan iş forumunda yatırım ve ticaret olarak neler yapılacağı görüşülecek
Mamak Belediye Başkanı Akgül: Ramazan’ın güzelliğini Kosova’da paylaştık
PRİŞTİNE - Mamak Belediyesi bu yıl ikincisini gerçekleştirdiği iftar çadırı organizasyonuyla Kosova’nın Vushttri ilçesinde 400 kişiye iftar yaptırıyor. Kosova’nın Vushttri şehrinde gerçekleştirilen iftar çadırı organizasyonunun ikincisini gerçekleştirdiklerini vurgulayan Mamak Belediye Başkanı Mesut Akgül, ‘’Geçen
Bekir Bozdağ: Kosova 10 Eylül sonrası tam bağımsız döneme girecek
PRİŞTİNE - Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Kosova’nın 10 Eylül’den itibaren denetimi olmayan, vesayeti olmayan tam bağımsızlık dönemine gireceğini söyledi. Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ ve Kosova Türkiye Büyükelçisi Songül Ozan ile birlikte Mamak Belediyesi tarafından Kosova’nın Vushttri ilçesinde kurulan iftar
Mamak Belediyesi heyeti kardeş şehir Vushttri’de
PRİŞTİNE - Mamak Belediye Başkanı Mesut Akgül ve beraberindeki heyet Kosova’da kardeş şehir Vushttrilerle buluştu.Geleneksel hale getirilen iftar çadırı programları etkinliği kapsamında Kosova’nın Vushttri şehrine gelen Mamak Belediye Başkanı Mesut Akgül, Vushttri Belediye
Mamak Belediyesi kardeş şehir Vushttri’de
PRİŞTİNE - Mamak Belediye Başkanı Mesut Akgül ve beraberindeki heyet Kosova’da kardeş şehir Vushttrilerle buluştu.Geleneksel hale getirilen iftar çadırı programları etkinliği kapsamında Kosova’nın Vushttri şehrine gelen Mamak Belediye Başkanı Mesut Akgül, Vushttri Belediye
AK Parti Milletvekili Sait, Kosova'da Türk işadamlarına yol gösteriyor
Ekonomi Bakanı Besim Beqaj ve Kosova Ticaret Odası Başkanı Saffet Gërxhalıu ile görüşen heyet, başşehir Priştine ve Prizren'de çeşitli temaslarda bulundu. Kosovalı işadamlarıyla ikili görüşmeler yapan heyette Manisa Milletvekili Muzaffer Yurttaş, Salihli Kaymakamı Ertan Peynircioğlu, Salihli Ticaret Odası Başkanı Ahmet Özbaş
AK Kadınlar'ın 100 yıllık Balkan buluşması
C Priştine Büyükelçisi Songül Ozan, Kosova Başbakanı Haşim Taci'nin eşi Lumniye Taci ve Kosova Türk Demokratik Partisi Milletvekili Müferra Şinik de katıldı. BASAM'ın, AK Parti Kadın Kolları ile birlikte düzenlediği Balkan gezisi kapsamında Kosova'daki tarihi mekanların ziyareti tamamlandı.
Samsun Mübadele Derneği'nden Balkan ve Rumeli türküleri konseri
insanımızın göç yollarında sefil düştüğü bu büyük felaketin neticesinde Rumeli Türkiye’sinin kaybedildiğini ifade eden Meriç, "Selanik, Kavala, Üsküp, Priştine ve Kırcali gibi aziz vatan topraklarını yitirirken 600 yıldır Balkanları yurt edinen Rumeli Türkleri, korkunç bir katliama uğradı.
Eski ve yeni Sırbistan kozlarını paylaşıyor
Priştine hükümeti, Sırpların yaşadığı bölgede oy verilmesini engelleyeceğini ilan etti. Priştine’yi tanımayan Sırplar ise, oylarını kullanmaya kararlı olduklarını ifade ediyor.
Kosova Cumhuriyeti Başbakan Yardımcısı, Türkiye'ye geliyor
ANKARA - Kosova Cumhuriyeti Başbakan Yardımcısı ve Priştine-Belgrad Diyalog Süreci Başmüzakerecisi Edita Tahiri, Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ’ın davetlisi olarak Türkiye'ye geliyor. Başbakan Yardımcısı Tahiri, Ankara’daki temasları çerçevesinde Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ve TBMM Türkiye-Kosova Parlamento Dostluk Grubu Eşbaşkanı Mustafa
Kosovalı bakandan destek talebi
BURSA - Kosova Başbakan Yardımcısı ve Ticaret Sanayi Bakanı Mimoza Kusari Lila, Priştine Hastanesi’nin bulunduğu alana park yapılması konusunda Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’den destek istedi.
PAÜ, iki Balkan üniversitesiyle işbirliği protokolü imzaladı
DENİZLİ - Pamukkale Üniversitesi (PAÜ), Makedonya'daki Tetova (Kalkandelen) Devlet Üniversitesi ve Kosova'daki Priştine Üniversitesi ile eğitim ve araştırma alanlarında protokol imzaladı. PAÜ Rektörlüğü'nde yapılan imza törenine Denizli Valisi Abdülkadir Demir, PAÜ Rektörü Prof.
Sırbistan, Kosovalı 2 polisi serbest bıraktı
PRİŞTİNE - Sırbistan sınırında devriye gezerken iki gün önce Sırp güçleri tarafından alıkonulan 2 Kosova polisi serbest bırakıldı.İki polisin, "terör saldırısı planlayan casuslar" olduğunu öne süren Sırp jandarmaları tarafından gözaltına alınmıştı.