prizren

Bulgaristan'da siyasi partiler, Erdoğan'ın sözlerinden rahatsız
Daha da gerilere gidersek Trakya aynı zamanda Üsküp'tür, Priştine'dir, Prizren'dir, Saraybosna'dır. Trakya bizim Avrupa'daki ortak tarihimizin canlı şahididir. " ifadelerini kullanmıştı.
Erdoğan'ın Trakya ile ilgili sözlerine komşulardan tepki
manasının bulunduğunu belirten Erdoğan, Trakya'nın kendileri için aynı zamanda Selanik, Gümülcine, İskeçe, Deliorman, Kırcaali, Vardar, Üsküp, Priştine, Prizren ve Saraybosna olduğunu söylemişti.Bulgaristan Dışişleri Bakanlığın Sözcüsü İvailo Kaşnakov, yazılı bir açıklama yaparak iki ülke arasındaki iyi ilişkilere dikkat çekti.
Sırbistan üçlü görüşmelerden çekildi
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Prizren'de yaptığı konuşmada 'Kosova, Türkiye'dir; Türkiye, Kosava'dır' sözlerine tepki gösteren Nikoliç, 'skandal sebebiyle Türk hükümetinden özür beklediklerini' ifade etti.
Sırbistan'da Erdoğan'a tepkiler büyüyor
SARAYBOSNA - Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Prizren'de yaptığı konuşmada 'Türkiye Kosova'dır, Kosova Türkiye'dir' sözlerine Belgrad'ın tepkisi sürüyor.Belgrad'daki parlamento binası önünde dün toplanan binlerce kişi 'Kosova Sırbistan'dır' sloganları attı.
Erdoğan'ın Kosova'daki konuşması Sırbistan'ı kızdırdı
Türklerin yoğun olarak yaşadığı Prizren'i ziyaret eden Erdoğan, 'Kosova, Türkiye; Türkiye, Kosova'dır' demişti. Kosova'nın hala Sırbistan'ın parçası olduğunu savunan Belgrad yönetimi, "Bu tür açıklamaların yapılacağı en uygunsuz yer İmparator Duşan'ın kasabasıdır.
Erdoğan: Mehmet Akif'in babası için yaptırılan camiyi bulduk restore ediyoruz
Kosova halkının selamlarını ileten Erdoğan, "Prizren’de gerçekleştirdiğimiz mitingin burada gerçekleştirdiğimiz mitinglerden bir farkı yoktu." dedi. Türk hükümetinin Kosova’da biten ve devam eden bazı restorasyon, yenileme ve düzenleme çalışmalarından örnekler verdi.
Gökçek: Yerel yönetimler ülkelerin prestiji için önemli
Kosova’ya 2 minibüs, 2 makam aracı, 1 çöp aracı, 7 TIR gıda malzemesi, gönderdiklerini, Prizren ve Mamuşa’ya 2 tane dev park yaptıklarını anlatan Başkan Gökçek, Kiev Belediyesi’nin talebi üzerine bu kente aşı, tıbbi malzeme ve ilaç yardımı ulaştırdıklarına
Başbakan Erdoğan’a Prizren’de büyük ilgi
PRİŞTİNE - Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Kosova’da Türklerin yoğun olarak yaşadığı Prizren’de büyük ilgiyle karşılandı. Prizren’e gelişinde arkadaşı Hacı İlyas Uka’yı evinde ziyaret eden Erdoğan, Arnavutluk Başbakanı Edi Rama ve Kosova Başbakanı Haşim Thaçi ile şehir meydanına
Erdoğan: Birbirimize İstiklal Marşı kadar yakınız
PRİZREN - Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Balkan milletleriyle geçmişi olduğu gibi geleceği de birlikte inşa edeceklerini söyledi.Kosova ziyareti kapsamında Prizren halkına hitap eden Erdoğan, kendilerini evlerinde gibi hissettiklerini belirterek, “Biz hepimiz bu coğrafyanın, bu toprakların
Prizren'de Erdoğan heyecanı
PRİZREN - Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, günübirlik Kosova ziyareti kapsamında Türklerin yoğun olarak yaşadığı Prizren'e geldi.Başbakan Erdoğan, Kosova Başbakanı Haşim Thaçi ve Arnavutluk Başbakanı Edi Rama ile şehir meydanında halka hitap edecek.
Başbakan Erdoğan Kosova'da törenle karşılandı
Erdoğan ve Thaçi ile Arnavutluk Başbakanı Edi Rama daha sonra Türklerin yoğun olarak yaşadığı Prizren'e geçerek halka hitap edecek. (CİHAN)
Cihan Haber Ajansı Gündemi
-Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, bugün Kosova’da Priştine Uluslararası Adem Yaşari Havalimanı'nın açılışını yaptıktan sonra Prizren’de soydaşlara seslenecek. (Priştine - Prizren )
Cihan Haber Ajansı Ön Gündem
- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Kosova’da Priştine Uluslararası Adem Yaşari Havalimanı'nın açılışını yaptıktan sonra Prizren’de soydaşlara seslenecek. (Priştine/Prizren)
Avrupa'nın kalkınma ajansları Erzurum'da bir araya geldi
Bu kapsamda söz konusu ülke kalkınma ajansları temsilcileri, belediye başkanları, Avrupa Birliği Ofisi temsilcilerinin katılımıyla Kosova’nın Prizren şehrinde düzenlenen başlangıç konferansında ülkelerin bölgesel kalkınma konusundaki yasal yapılanmaları, kalkınma ajanslarının rolü ve önemi, farklı ülkelerdeki
TSK, yurtdışında Kurban eti dağıttı
Kosova Türk Temsil Heyeti Başkanlığınca; Kurban Bayramı süresince; Prizren, Yakova, Libyan, Mamuşa, Dragash, Gilan ve Sultan Murat Kışlası'nda 326 ihtiyaç sahibi aileye kurban etleri dağıtıldı. Prizren Kışlası'nda Avusturya ve İsviçre askerlerinin bir kısmına kurban eti ikram edildi.
Genelkurmay Başkanı Özel’in ziyaret ettiği camiyi TİKA restore ettirmişti
Genelkurmay Başkanı Özel, Kosova temasları kapsamında Prizren şehrindeki Sinan Paşa Camii’ni de ziyaret ederek anı defterine yazdı. Prizren’deki tarihi Sinan Paşa Camii Türkiye İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı TİKA tarafından restore ettirildi.
Kosova Devlet Bakanı Yağcılar: Tarihi eserlerimizi Türkiye ayağa kaldırıyor
Altepe, günün anısına Kosova Devlet Bakanı Yağcılar’a, Bursa’nın simgeleri arasında yer alan bıçak, Bakan Yağcılar ise Başkan Altepe’ye Kosova’da bulunan Prizren şehrini gösteren plaket takdim etti. (CİHAN)
Giresun Üniversitesi Rektörü Attar’a Kosova’dan 'Üstün Hizmet Ödülü'
Rektör Attar, Kosova'daki iki günlük ziyareti sırasında eğitimde desteğe ihtiyaç duyulduğunu gözlemlediğini belirterek, Prizren Üniversitesi ile işbirliği protokolü imzaladıklarını, bir çok eğitim kurumu ile gerçekleştirdikleri görüşmelerinin verimli ve faydalı geçtiğini söyledi.
Başbakan Erdoğan: Türkiye susmayacak, bizi de karıştırmak isteyecekler (4)
Üsküp, Saraybosna, Prizren bizim için neyse, Kahire de odur. Dedeağaç, Gümülcine, Kırcaali, İskeçe bizim için neyse, İskenderiye odur. Eğer biz Mısır’dan yüz çevirirsek, Bursa’da Osmangazi’nin huzuruna varamayız.
Sultan 1. Murat Kosova’da anıldı
Geçtiğimiz yıl Prizren’de Engelli Bakım Merkezi'ni hizmete açtık. Önümüzdeki günlerde de Obiliç kasabasında, protokolünü geçtiğimiz yıl imzaladığımız Sultan Murat Kültür Merkezi’nin temellerini atacağız.
Eskişehir’in Interpolcü emniyet müdürü görevine başladı
Daha sonra 5 ilin bağlı olduğu Prizren bölgesi bölge operasyon şefi yardımcılığına atandı. Bulunduğu bu pozisyonun öneminden dolayı buradaki görevi Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından 2 defa uzatıldı.
Yeni Arnavutluk Hareket Partisi Genel Başkanı Bursa’da
Geçen sene Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ’ın da katılımıyla Kosova Prizren’de Engelli Rehabilitasyon Merkezi'ni açtık. Bu Prizren’de ilk ve tek rehabilitasyon merkezi, ihtiyaca göre projelerimizi üretiyoruz, önümüzdeki ayda Kosova’nın Obiliç şehrinde Sultan Murat Kültür Merkezi'nin temelini
Eskişehir’e İnterpolcü Emniyet Müdürü atandı
Daha sonra 5 ilin bağlı olduğu Prizren bölgesi bölge operasyon şefi yardımcılığına atandı. Bulunduğu bu pozisyonun öneminden dolayı buradaki görevi Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından 2 defa uzatıldı.
Kimse Yok Mu gönüllüleri, Kosava'ya da el uzattı
Kosova'daki Türk Okulu Mehmet Akif Koleji'ni de ziyaret eden Kimse Yok Mu gönüllüleri, Prizren şehrine geçti. Burada daha önce tespit edilen ailelere gıda kolisi yardımında bulunuldu.
AKSİAD'tan Arnavutluk ve Kosova'ya iş gezisi
(AKSİAD) 8 kişilik üye iş adamı ile birlikte Arnavutluk ve Kosova'nın önemli merkezlerinden Tiran, Berat, İşkodra, Dıraç, Fier, Görice, Debre, Elbasan ve Prizren illerinde pazar bulma imkanlarını araştırdı.
Erdoğan: Artık gündemi belirlenen değil gündem belirleyen bir Türkiye var
Ancak Lahor'dan Saraybosna'ya, Üsküp'ten Kuala Lumpur'a Priştine'den Prizren'e, Bakü'den Sülamaniye'ye, Erbil'den Sana'ya kadar vatandaş dost ve kardeşlerimin sesini duyabilmek onların duasın alabilmek çok daha önemli.
AGED üyeleri, Makedonya ve Kosova'da Osmanlı eserlerini inceledi
Kosova'nın başkenti Priştina başta olmak üzere bir Osmanlı kenti olan Prizren şehirlerini gezen grup, daha sonra Makedonya'ya geçerek başkent Üsküp'ü gezdi. Ardından Gostivar ve Kalkandelen şehirlerini ziyaret eden grup, Osmanlı döneminden kalan taş köprüleri, camileri ve medreseleri de gezdi.
Erdoğan: 'Suriye'den bize ne' diyenler çocuklarının yüzüne nasıl bakabiliyor?
Kosova'da acı hadiseler yaşanırken, 'bana ne Kosova'dan' deseydik bugün Prizren'in yüzüne bakabilir miydik? Halepçe katliamı sonrası Kuzey Irak'tan kaçan Kürt kardeşlerimize kucak açmasaydık, bugün Erbil'in yüzüne bakabilir miydik?
Kosova Başbakan Yardımcısı: Zor günlerimizdeki yardımlarınız için teşekkürler
Prizren ile Edirne'nin çok ortak yönü var. İslami mimari açıdan ve birçok açıdan çok sayıda ortak noktası var." açıklamasını yaptı.
Kosovalı Türk kadınları Muğla’da
MUĞLA - Muğla Dernekler İl Müdürü Cengiz Demirci, Kosova Milletvekili Müferra Şinik ve Prizren’de faaliyet gösteren Zübeyde Hanım Türk Kadınları Derneği üyelerinden oluşan 24 kişilik bir heyetle Vali Yardımcısı Faruk
Eskişehir, kardeş şehri Prizren ile işbirliği yapacak
ESKİŞEHİR - Eskişehir ile Kosovalı Türklerin yoğun olarak yaşadığı Prizren Belediyesi arasında kardeş şehir ilişkisini tesis eden anlaşma, Prizren Meclisi’nde imzalandı. Eskişehir Valisi Dr.
Nabi Avcı’dan Dekan Aydın'a 'İslami bisiklet' tepkisi
Kosova Prizren, Bakü ve Köln’de bulunan üniversite öğrencileri yurt dışında yapılan faaliyetleri anlattı. Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof.
Yozgat Valisi Yazıcı, Kosova’da cami temel atma törenine katıldı
Vali Yazıcı, Kosova Gilan şehrinde kendisinin organizesiyle 2 yıl önce yapılan 75 kişilik Gilan öğrenci yurdu ziyaretinin ardından Prizren ziyaretiyle gezisini tamamladı.
SAÜ ile Prizren Üniversitesi arasında akademik işbirliği protokolü imzalandı
SAKARYA - Sakarya Üniversitesi (SAÜ) ile Prizren Üniversitesi arasında akademik işbirliği protokolü imzalandı. Priştina Yunus Emre Kültür Merkezi Konferans Salonu'nda gerçekleştirilen imza töreninde konuşan Prizren Üniversitesi Rektörü Prof.
Üsküp'teki iki tarihi eseri Bursa Büyükşehir Belediyesi restore ettirecek
Prizren’de doğan Aşık Çelebi’nin eğitim almak için İstanbul’a gittiğini ve 21 yaşında ise ilk görev yeri olarak Bursa’ya gelip mahkemede katip olarak işe başladığını kaydeden Kemikli, Aşık Çelebi’nin aynı zamanda ‘Bursa
İşadamları destek oldu, Mitroviça'ya defin hizmetleri binası ve cami yapıldı
Kosova Kamu Yönetimi Bakanı Mahir Yağcılar ve Kosova Demokratik Türk Partisi milletvekilleri Fikrim Damga, Müfera Şinik, Kosova Demoratik Türk Partisi Prizren Şube Başkanı Levent Buş, Ticaret ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Cüneyt Useybo, Mitroviça Birlik Türk Derneği Başkanı Erdoğan Muhammet, Mitroviça Belediye Başkanı
Kimse Yok mu Derneği üyeleri, Kosova ile Ramazanlaştı
Gönüllüler daha sonra Prizren şehrine geçilerek, Kimse Yok mu gönüllüleri onuruna verilen iftar yemeğine katıldı. Prizren Milli Eğitim Müdürü, Emniyet Müdürü, Müftü, Belediye Başkanı, esnaf ve Mehmet Akif Koleji öğretmenlerinin katıldığı iftarda duygu dolu anlar yaşandı.
Gediz Üniversitesi Balkanlar’a açıldı
Gazetelerin yazı işleri müdürlerinin de katıldığı inceleme gezisinde Kosova’da Priştina, Mitrovica ve Prizren, Makedonya’da Üsküp, Tetova, Godizivar, Ohri ve Manastır, Arnavutluk’ta Tiran’a gidildi. Beş gün boyunca bu dokuz şehirdeki soydaşlarla biraraya gelindi, sıkıntı ve isteklerine kulak verildi.
Muğla’dan Kosova’ya 2 bin liralık ilaç yardımı
Bu arada Başkan Mehmet Tosun ve beraberindekiler, Kosova Prizren’de düzenlenen 10. Uluslararası Sanatla Uyanmak Festivali’ne de katıldı. (CİHAN)
AK Parti Milletvekili Sait, Kosova'da Türk işadamlarına yol gösteriyor
Ekonomi Bakanı Besim Beqaj ve Kosova Ticaret Odası Başkanı Saffet Gërxhalıu ile görüşen heyet, başşehir Priştine ve Prizren'de çeşitli temaslarda bulundu. Kosovalı işadamlarıyla ikili görüşmeler yapan heyette Manisa Milletvekili Muzaffer Yurttaş, Salihli Kaymakamı Ertan Peynircioğlu, Salihli Ticaret Odası Başkanı Ahmet Özbaş
AK Kadınlar'ın 100 yıllık Balkan buluşması
Kamuoyunda 'AK Kadınlar' olarak isimlendirilen bayanlar heyeti Kosova'nın Priştine ve Prizren şehirlerindeki tarihi mekanları gezdi, bölge halkı ile dostluk köprüleri kurdu. 100 yıl önce yaşanan Balkan savaşları yerine 100 yıl sonra Balkanlarda barış ve hoşgörü için yola çıkan AK kadınların ikinci durağı Makedonya oldu.
Kosova'da şampiyonluk sevinci
PRİZREN - Kosova'nın Prizren şehrinde Fenerbahçe - Galatasaray maçının sona ermesi ile taraftarlar sevgi gösterilerine başladı. Spor Toto ligi Türkiye'de olduğu kadar yurtdışındaki taraftarlar tarafından da yakinen takip ediliyor.
Kosava heyeti, Gaziantep sanayisine hayran kaldı
Kosova’nın Prizren şehrinde bulunan Prizren Esnaf ve İşadamları Derneği Üyelerinden oluşan bir heyet Gaziantep sanayisini ve iş potansiyeli araştırmak amacıyla HÜRSİAD'ın misafiri olarak Gaziantep’e geldi.
Kosovalı bakandan destek talebi
Kosova’da da Priştine, Prizren, Obiliç ve Mamuşa belediyeleri ile kardeş şehir ilişkilerinin devam ettiğine değinen Başkan Altepe, “Mamuşa Belediye binasını biz yaptırdık. Kaçanik’te çalışmalarımız devam ediyor.
ELSİAD üyelerinin Makedonya ziyareti
Ş Genel Müdürü Ahmet Yıldırım ve çok sayıda iş adamının yer aldığı heyet, Üsküp, Kalkandelen, Gostivar, Ohri, Manastır, Prizren, Piriştine gibi bölgeleri ziyaret etti. Gezi hakkında değerlendirmeler de bulunan ELSİAD Başkanı Emin Polat, oldukça yararlı bir program gerçekleştirdiklerini kaydetti.
Yunus Emre Enstitüsi ve Priştine Üniversitesi arasında işbirliği
Naser Mrasori ve Prizren Yunus Emre Türk Kültür Merkezi Müdürü Mustafa Altuğ’un da hazır bulunduğu imza töreninde Rektör Muje Rugova, bu protokolün sadece Yunus Emre Enstitüsü ile Priştine Üniversitesi arasında iş birliğinin artırılması
Karamanlı iş adamları Kosova'ya gezi düzenledi
KASİAD Yönetim Kurulu Üyesi Hayrettin Dalkıran, gezi kapsamında Kosova’nın Priştine ve Prizren şehirlerini gezdiklerini belirtti. Dalkıran, iş adamlarının, ikili görüşmeler dışında bölgenin ekonomi ve kültürel potansiyelini yerinde görme fırsatı bulduklarını söyledi.
Balkan Türkleri'nin Mehmetçik radyosunu Genelkurmay kapatmış
SAMSUN - Balkanlar'da yaşayan Türklerin sesi kulağı Kosova Prizren'deki Türk Tabur Görev Kuvvet Komutanlığı Sultan Murat Kışlası'ndan yayın yapan Mehmetçik FM'in 6 ay önce Genelkurmay Başkanlığı'nın talimatıyla kapatıldığı
Doç. Dr. Rıdvan Canım'a, Türk kültürüne hizmet ödülü
Doğru Yol Türk Kültür Sanat Derneği, Türkiye Yazarlar Birliği’nin 24-27 Kasım 2011 tarihlerinde Prizren ve Mamuşa’da düzenlediği Türkçenin 9. Uluslararası Şiir Şöleni çerçevesinde, Balkanlar'da Türk Kültürüne Hizmet Ödülü'ne layık görülen Atatürk Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç.
Dostluk festivalinde silahlı açılış
Kuşadası’nın kardeş şehirleri onur konuğu Gorçe Petrov-Makedonya, Bihaç-Bosna Hersek, Prizren-Kosova, Sinaia-Romanya, Batum-Gürcistan, Samos-Yunanistan ve Karabağlar- heyetleri ile ilçe belediye Bşakanı ve meclis üyeleri Cumhuriyet Halk Partisi Aydın Milletvekili