prof dr aytekin sır

Dicle Üniversitesi’nde ‘Üniversite Sanayi İş Birliği’ paneli yapıldı
DİYARBAKIR - Dicle Üniversitesi Kongre Merkezi’nde ‘Üniversite Sanayi İşbirliği’ paneli düzenlendi. Panelde Türkiye’nin gelişebilmesi için üniversite ve sanayinin iç içe olması gerektiği vurgulandı.
Dünya çocuklarına Diyarbakır'da coşkulu karşılama
DİYARBAKIR - Dünyanın 140 ülkesinden 11. Uluslararası Dil ve Kültür Festivali için Türkiye’ye gelen öğrenciler, Batman'ın ardından geldikleri Diyarbakır’da büyük coşkuyla karşılandı. 2 otobüsle Diyarbakır'a gelen dünyanın farklı ülkelerinden 60 çocuğu Silvan yolu üzerindeki Teknokent'e kalabalık bir grup karşıladı.
Dicle Üniversitesi Rektörü : Bölgeye terörden dolayı hocalar gelmek istemiyor
DİYARBAKIR - Dicle Üniversitesi (DÜ) Rektörü Prof. Dr. Ayşegül Jale Saraç, “Bölgeye terörden dolayı hocalar gelmek istemiyor. Konferansa davet ettiğimiz insanlar bile bu bahaneleri gerekçe gösteriyor.
Diyarbakır'dan 'şiddet yerine hoşgörü ve diyalog' çağrısı yükseldi
DİYARBAKIR - Türkiye’de bir ilk olma özelliği taşıyan Şiddet Çalıştayı 7 alt başlık halinde Dicle Üniversitesi’nde başladı. Dicle Üniversitesi Kongre Merkezi’nde başlayan çalıştaya bilim dünyasının yanı sıra, akademisyen, gazeteci, araştırmacı ve şiddet uzmanı birçok insan yer aldı
Boşanma Çalıştayı: Evlenecek bireylere sabır ve hoşgörü eğitimi verilmeli
DİYARBAKIR - Diyarbakır Dicle Üniversitesi’nde yapılan Boşanma Çalıştayı’nın sonuç bildirisinde önemli tespitlere yer verildi. Türkiye’de ilk kez yapılan çalıştayda evlenecek bireylere merhamet, fedakarlık, sabır, ve hoşgörü gibi eğitimlerin verilmesi gerektiği vurgulandı.
Tokak: Bedir ve Çanakkale savaşlarının ortak yönleri var
DİYARBAKIR - Gazeteci-Yazar Harun Tokak, konuşmacı olarak geldiği Dicle Üniversitesi’nde, Bedir ve Çanakkale savaşlarının birçok ortak yönü olduğunu, yönlerden birisinin de "Hz. Peygamber (s.a.v.)'in her iki savaşta da bulunduğu gerçeği” olduğunu söyledi.
"Depremzedelere psikiyatrik destek verilmezse kalıcı hastalıklar oluşabilir"
DİYARBAKIR - Dicle Üniversitesi Rektör Yardımcısı ve Psikiyatri Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Aytekin Sır, Van’da yaşanan 7,2’lik depreme maruz kalan insanlara 1 ay içinde psikolojik destek verilmesi gerektiğini söyledi.
Van'dan dönen DÜ sağlık ekibi, karanfillerle karşılandı
DİYARBAKIR - Van'daki 7.2 büyüklüğündeki şiddetli depremin ardından bölgeye giden Dicle Üniversitesi sağlık ekibi, çalışmalarını tamamlayarak Diyarbakır'a döndü. Sağlık ekibi, hastane çalışanları tarafından karanfillerle karşılandı.
Prof. Dr. Aytekin Sır: Tanınmış kişiler psikiyatristlere gitmeye çekiniyor
DİYARBAKIR - Dicle Üniversitesi (DÜ) Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Aytekin Sır, tanınmış kişilerin kırsalda yaşayan insanlara göre psikiyatristlere gitmeye daha çok çekindiklerini söyledi. Sır, "Çok tanınan avukatlar psikologlara gelip tedavi olurken kapının önündeki hastaları görünce nereye kaçacağını bilemeden gidiyorlar.
DİGİAD’dan gönülleri buluşturan iftar
DİYARBAKIR - Türkiye’de şiddetin tırmandırıldığı bugünlerde Diyarbakır önemli bir toplantıya ev sahipliği yaptı. Diyarbakır Girişimci İşadamları Derneği (DİGİAD), toplumun bütün kesimlerini anlamlı bir iftarda buluşturdu.
En çok namus ve töre cinayeti Marmara’da yaşanıyor
DİYARBAKIR - Nevşehir Üniversitesi Öğretim Üyesi Sosyolog Prof. Dr. Ahmet Cihan, töre ve namus cinayetlerinin batıda daha yüksek oranda olduğunu belirtti.Prof. Cihan, “Özellikle Marmara Bölgesi'nde bu cinayetlere rastlamak mümkündür.
"Medya aile yapısını olumsuz etkiliyor, diziler denetimden geçirilmeli"
Aile kurumunu Antalya'da masaya yatıran akademisyenler aile yapısının bozulmasında medyanın etkin rol oynadığı tespitinde bulundu. Akademisyenler, özellikle dizilerin uzman psikolog ve psikiyatr denetiminden geçirilmesi ve onay alması halinde yayınlanması gerektiğini düşünüyor.
Diyarbakır ile Japonya'nın hukuk dostluğu
Diyarbakır Dicle Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyeleri ile Japonya Hokkaıdo Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyeleri ortaklaşa bilimsel toplantı yaptı. Dicle Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nin düzenlediği "I.
Bakan Kavaf: Anayasa değişikliği çocuk ve aileyi güçlendirdi
Aileden Sorumlu Devlet Bakanı Aliye Selma Kavaf, Meclis'ten geçen anayasa değişikliğinin devletin sosyal alanını genişlettiğini söyledi. Değişikliğin kadın, çocuk ve aileyi güçlendirdiğini belirten Kavaf, sosyal devlet ilkesinin bir gereği olarak daha fazla sorumluluk altına girdiklerini belirtti.
Diyarbakırlılar 'Lüküs Hayat'a akın etti
İstanbul Şehir Tiyatroları tarafından 26 yıldan beri sergilenen Lüküs Hayat'a Diyarbakırlı sanatseverler akın etti. Ünlü sanatçılar Zihni Göktay, Sezai Aydın ve Münir Kutluğ gibi oyuncuların yer aldığı operet, 50 kişilik oyuncu ve müzisyen kadrosu ile Diyarbakırlılarla buluştu.
Prof. Dr. Aytekin Sır: Güneydoğu'da kadınlar üzerine ciddi araştırmalar yapılmıyor
Diyarbakır Dicle Üniversitesi (DÜ) Rektör Yardımcısı ve Psikiyatri Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Aytekin Sır, kadın sorunları konusunda ciddi araştırmaların yapılmadığını söyledi.
Diyarbakır'da piyano resitali
Ünlü piyanist Tuluyhan Uğurlu, Diyarbakırlılara piyano resitali sundu. Konserde müzikseverler keyifli dakikalar yaşadı. Piyanist Tuluyhan Uğurlu,"Güneş Ülke Anadolu" isimli yeni projesinin Güneydoğu Anadolu'daki ilk konserini Dicle Üniversitesi Kongre Merkezi'nde verdi.
Dicle Üniversitesi'ndeki üç boyutlu MR cihazı hayat kurtarıyor
Dicle Üniversitesi (DÜ) Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi bir ilke imza atarak son teknoloji ürünü, üç boyutlu görüntü sağlayan Manyetik Rezonans (MR) cihazını hastaların hizmetine sundu.
YÖK, ihale yolsuzluğuyla suçlanan dekanı görevden aldı
Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK), Diyarbakır Dicle Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Şebnem Eskimez'in, tıbbi cihaz alımı ihalesinde usulsüzlük yaptığı iddia edilmesi nedeniyle görevden aldı.
Polis, kendisine mesaj gönderen engellinin ayağına hizmeti götürecek
Polis-halk ilişkisine büyük önem veren Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü, engellilere yönelik örnek bir hizmeti hayata geçirecek. Emniyete gelemeyecek kadar engelli bulunan vatandaşlar, polise mesaj atarak yardım isteyebilecek.
Dicle Üniversitesi, komşu ülkelerdeki üniversitelerle işbirliği yapacak
Diyarbakır Dicle Üniversitesi (DÜ), komşu ülkelerdeki üniversitelerle işbirliği yapacak. Bu çerçevede Irak'tan gelen bir grup rektör üniversiteyi ziyaret etti.
Nil Koleji ebeveynlere bir aylık 'çocuk gelişimi' semineri verdi
Diyarbakır'da başta eğitim olmak üzere, sosyal, kültürel ve sportif alanda birçok başarıya imza atan Özel Nil Koleji, öğrencilerinin yanı sıra anne-babalarını da eğitiyor. Bir ay süren ve psikologların konuk olduğu seminerlerde ebeveynler, çocuk gelişimi konusunda bilgilendirildi.
İngiltere'deki 'namus cinayeti' davasında Türkiye'den giden profesör bilirkişilik yaptı
Dicle Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Aytekin Sır, İngiltere'nin ilk kez 1999 yılında karşılaştığı 'namus cinayeti' davasında bilir kişi olarak dinlendi. Prof. Dr. Sır, 15 yaşında öldürülen Tülay Gören'in davasında 'Namus cinayeti' kavramını anlamakta zorlanan İngiliz yargı heyetine, 'töre' ve 'namus' kavramı ve bunun için
Dicle Üniversitesi Rektörü Saraç: Dünyanın sayılı üniversiteleri arasını girmek istiyoruz
Diyarbakır Dicle Üniversitesi(DÜ) Rektörü Prof. Dr. Ayşegül Jale Saraç, amaçlarının dünyanın sayılı üniversiteleri arasına girmek olduğunu söyledi. Bu amaçla öğretim üyelerinin araştırma yapmalarını desteklediklerini belirten Saraç, "Bu hedeflerimize varmak için öncelikle öğretim elemanlarımızın araştırma ve incelemelerine
DÜ Rektörü Saraç: Hiçbir üniversitenin Kürtçe bölüm için altyapısı yok
Diyarbakır Dicle Üniversitesi(DÜ) Rektörü Prof. Dr. Ayşegül Jale Saraç, hiçbir üniversitenin Kürtçe bölüm açılması konusunda altyapıya sahip olmadığını söyledi. Saraç, "Üniversiteler olarak hiçbirimizin bu konuda alt yapısı yok.
Zihniyet değişince, 136 öğretim görevlisi Dicle Üniversitesi'ne geri döndü
Dicle Üniversite'sinde (DÜ) önceki yönetimin baskıları nedeniyle Diyarbakır'ı terk etmek zorunda kalan profesör ve doçentlerden oluşan 165 öğretim görevlisinin 136'sı geri döndü. Her biri alanında uzman hocaların geri dönmesiyle üniversitenin öğrenci sayısında da bin 200 artış oldu.
Diyarbakır'da 99 doktor mesleğe ilk adımı attı
Diyarbakır Dicle Üniversitesi (DÜ) Tıp Fakültesi'nden mezun olan 99 doktor, düzenlenen törenle mesleğe ilk adımı attı. Spor salonundaki mezuniyet töreninde konuşan DÜ Tıp Fakültesi Dekanı Prof.
Nil Koleji, 13. dönem öğrencilerini mezun etti
Diyarbakır'da eğitim-öğretim faaliyetlerini sürdüren Özel Nil Koleji, 13. dönem öğrencilerini görkemli törenle mezun etti. Okulun konferans salonunda yapılan mezuniyet törenine Diyarbakır Valisi Hüseyin Avni Mutlu, Kayapınar Kaymakamı Cemal Hüsnü Kansız, İlçe Milli Eğitim Müdürü Şakir
Bilge Köyü katliamında yaralanan Murat ve Medine taburcu edildi
Mardin'in Mazıdağı ilçesine bağlı Bilge köyündeki saldırıda yaralanan ve Mardin ile Diyarbakır'daki hastanelerde tedavi gören Murat Çelebi (17) ve Medine Çelebi (3) taburcu edildi. Mazıdağı'nın Bilge köyünde yaşanan, 44 kişinin öldüğü saldırıda bacağından yaralanan Murat Çelebi'nin Mardin Devlet Hastanesi'nde tedavisi tamamlandı.
Prof. Dr. Yunus Çengel: Çağımızda zenginliğin kaynağı hammadde değil, beyin göçüdür
ABD Nevada Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yunus Çengel, günümüzde zenginlik kaynağının hammadde değil, beyin göçü olduğunu söyledi. Prof. Dr. Çengel, "Bu zamanda zenginliğin kaynağı beyindir, bu anlamda Amerika en zengin ülkedir.
Doğu'daki aileler, 'Kızlara özel YİBO' istiyor (Özel)
Mardin'deki katliamla ilgili Vali Hasan Duruer'in "Kız çocuklarının okutulması konusunda örf, adet ve inançları göz önüne alarak ayrı okullar, yurtlar yapılması gerekiyor." açıklaması tartışma konusu oldu.
Dicle Üniversitesi yerleşkesine 2 bin fidan dikildi
Diyarbakır Dicle Üniversitesi (DÜ) yerleşkesine 2 bin fidan dikildi. Dicle Üniversitesi Mezunları Derneği ile DÜ Toplum Gönüllüleri tarafından başlatılan ağaçlandırma çalışmalara kapsamında üniversite yerleşkesine 2 bin
Dicle Üniversitesi'ndeki ilaç skandalıyla ilgili soruşturma başlatıldı
Diyarbakır Dicle Üniversitesi (DÜ) Tıp Fakültesi Hastanesi'nde önceki yönetimlerin döneminde ihtiyacı kat kat aşan ilaç alımıyla ilgili soruşturma başlatıldı. Alınan ilaçlara depoların yetmemesi üzerine bazı laboratuvar ve derslikleri ''ilaç deposuna'' çevrildiği skandal ilgili başlatılan inceleme tamamlandı.