psikolog

Filipinler, halen felaketin yaralarını saramadı
Son olarak Türkiye’den gelen ASYA ekibi üyesi 4 kişilik psikolog, üniversite hocalarının, öğrencilerin ve velilerin oluşturduğu yaklaşık 600 kişiye 8 gün boyunca tayfun sonrası yaşanan travmanın nasıl atlatılabileceği ve stresle baş etme yöntemleri ile ilgili eğitim verdi.
Tunus devrimin üçüncü yılında yeni anayasaya kavuşuyor
Devrimin Tunus’a kazandırdıklarıyla ilgili görüşlerini değerlendiren psikolog ve gazeteci yazar Yüsri Dali, “Devrim demokrasi için özgürlükler için yeni bir nefes olmuştur. Devrimden sonraki son üç yıl demokrasiye geçiş için bir başlangıç olmuştur.
Business Life dergisi yayın hayatına başladı
Tahsin Gülhan, Atilla Zaimoğlu, Yaşar Dağlar, Bilal Temizer, Psikolog Zehra Binici'nin yazıları da yer alıyor. (CİHAN)
Telefonla yapılan dolandırıcılık 14 milyon lirayı buldu
Psikolog Ali Yücel'e göre dolandırıcılıkların temelinde şartlanmanın ve hayat boyu edinilen yanlış sosyal öğrenmenin tesiri büyük. Başından kötü hadise geçenlerin, "Sanki hipnoz olmuştum.
Gençlik dairesi, arkadaş gibi davrandığı gerekçesiyle çocuklarına el koydu
Umut Yıldızı Derneği ile de görüştüğünü belirten Şahin’e Türk psikolog önerilmiş. Bu sayede mahkemeye sunmak üzere bilirkişi raporu düzenleneceğini belirten Şahin, Yurt Dışı Türkler Başkanlığı (YTB) gibi kurumlardan da destek bekliyor.
Teknoloji bağımlılığı İstanbul'da masaya yatırılıyor
Gerek psikolog arkadaşlarımız gerek rehberlik hocalarımız bu konuda bize çok fazla taleple geldiler, tekrar yapılması konusunda. Bu yüzden kongreyi tekrar düzenledik.
Çocuğu memeden keserken korkutmayın!
İSTANBUL - Üsküdar Üniversitesi Etiler Polikliniği Uzman Psikolog Aynur Sayım, çocuğu memeden keserken memeye acı, ekşi bir şey sürme, bebeği korkutma gibi davranışların doğru olmadığını söyledi. Çocuk gelişiminde annenin rolüne dikkat çeken Aynur Sayım, "Anne ve bebek arasındaki ilişki, çok özel olduğu gibi, pek çok öğeyi de içinde barındırır.
Sosyal medya yalnızlaştırıyor
Psikolog Ramazan Sarı, ruh sağlığının duruma göre de değiştiğini, ruh sağlığının kişinin kendi içyapısı ile çevresel yapı arasındaki uyumunun sağlanması, uyumlu halde bulunması anlamına geldiğini, bunu etkileyen biyolojik
SİNDER 60 genç ve ailesini madde bağımlılığı konusunda eğitecek
Halk Eğim Müdürlüğü'nden Uzman Psikolog ve Aile Danışmanı Melike Büşra Nas ve Gülşah Taşer’in eğim vereceği 12’şerli beş gruptan oluşturulan gençler, geziler, piknikler ve el beceri kurslarıyla da topluma kazandırılacak.
CHP’li Tanrıkulu, Bakan Şahin’e huzurevlerini sordu
Bu kurumlarda çalışan sosyal hizmet uzmanı, psikolog gibi mesleki kadroların sayısı yeterli midir. Özel Huzurevleri ile Huzurevi Yaşlı Bakım Yönetmeliği mevcut ihtiyaçlara cevap vermekte midir. Vermiyorsa bu yönetmeliğin değiştirilmesi gündeminizde yer almakta mıdır.
Çocuk Psikoloğu Uluyol: Kurban kesim sahnelerinden çocukları korumalıyız
Psikolog Uluyol, kurban kesmenin anlamı ve bayram denildiğinde içinde bulundurduğu kavramların çocukların gelişim basamakları göz önünde bulundurularak kendilerine anlatılması gerektiğini vurguladı.
Şiddetin olduğu evde büyüyen çocuk, ileride şiddet uyguluyor
Psikolog Deniz erden, "Şiddetin uygulandığı evlerde büyüyen çocukların yüzde 74’ünün büyüdüklerinde aile bireylerine şiddet uyguladıklarını gözler önüne seriyor." dedi. Acıbadem Bursa Hastanesi’nden Psikolog Deniz Erden, ruh sağlığının beden sağlığı kadar önemli olduğuna dikkat çekti.
Cezaevi personeli piknik ile stres attı
Kurumu Müdürü Hacı Aydinç, Kurum İkinci Müdürleri Kemal Kaya, Ahmet Alemdar, Kadri Kara, İdare Memurları İsmail Firdevsoğlu, Yasin Kargın, Kurumda görevli psikolog, sosyal çalışmacı, infaz ve koruma başmemurları ile memurları ve zabıt katipleri katıldı.
'Kulüpler psikolog, hukukçu çalıştırarak şiddetin önlenmesine katkı sunabilir'
Yeşil sahalarda şiddeti önleme, taraftarları terapi yapma adına bünyelerinde psikolog, pedagog, hukukçu çalıştırabilirler. Böylece, taraftara terapi yapılıp, şiddet yasasının anlatılmasını sağlayabilirler.
Evlatlık aldıkları bebek 4 yaşına geldiğinde biyolojik aile geri aldı
Psikolog Yard. Doç. Ziya Doğan, bu tür olayların vahametine dikkat çekti. Yard. Doç. Doğan, "Hangi zaviyeden bakarsanız bakın görülen teş şey kocaman yürek yangını.
İskandinav dillerindeki en kapsamlı Türkçe sözlük yayınlandı
OSLO - Oslo Üniversitesi Kültür Araştırmaları ve Şarkiyat Bölümü Türkologlarından Prof. Dr. Bernt Brendemoen ve Psikolog H.
Cezaevlerinde 285 çocuk annesinin yanında kalıyor (Özel)
İstanbul, Kahramanmaraş, Ankara ve Erzurum Personel Eğitim Merkezlerinde 144 psikolog ve sosyal çalışmacıya uygulayıcı eğitimleri verildi. Kreş Hizmetleri: Kadın kapalı ceza infaz kurumlarında ve kapalı ceza infaz kurumlarının bir bölümünde kreşler bulunuyor ve annesinin yanında kalan çocuklar kreş hizmetlerinden
Çocuğunuz sabah mide ve baş ağrısından yakınıyorsa sebebi okul fobisi olabilir
Acıbadem Eskişehir Hastanesi'nden psikolog Yelda Öğe, okul fobisinin; okula yeni başlayan çocuklarda görülen fobi ve ara sınıflarda ortaya çıkan fobi olmak üzere ikiyi ayrıldığını söyledi. Bu fobinin okul kavramına ya da okul binasına karşı geliştirilmiş bir korku değil, okuldaki ilişkiler, uygulamalar ve yaşantılar sonucunda oluşmuş bir korku olduğuna dikkat
Okul fobisinin nedeni çocuk değil anne
endişe nedeniyle okula gitmek istememe ve gitmeme durumunun, okul reddi ya da okul fobisi olarak adlandırıldığını belirten Acıbadem Bursa Hastanesi'nden Psikolog Deniz Erden, okul fobisinin en önemli sebebinin çocuğundan ayrılma korkusu olan anne olduğunu söyledi.
Aydın'da cinsel istismardan 10 kişi gözaltına alındı
’nin psikolog eşliğinde ifadesi üzerine savcılık talimatıyla soruşturmayı derinleştiren Ahlak Büro Amirliği ekipleri E.M. (19), E.T. (19), N.
Ortalama bir Türk neye benzer sorusunun cevabı bulundu
Psikoloji profesörü Ben Jones ve psikolog Lisa DeBruine’nin liderliğindeki çalışmada 40 ülkeden kadın yüzlerini üst üste konarak o ülkenin ortalama bir yüzü bulundu.‘Face Research Lab’ adlı internet sitesinde yayınlanan ve ziyaretçilerin de katılabileceği program, ortalama insan yüzlerinin bulmak isteyenlere yardımcı oluyor
Sonbahar depresyonundan kurtulmanın 10 yolu
Psikolog Beril Yardımcı, sonbahar depresyonundan kurtulmanın yolları hakkında bilgi verdi. Depresyondan kurtulmanın 10 yolunu açıklayan Yardımcı, bunlardan en önemlisinin gün ışığını yeteri kadar almak olduğunu anlattı.
İsveç'te hiç dost bulamadan hayata veda edenler var
Hiç arkadaşı ve dostu bulunmayanın bedeninin stresle yüklü olduğunu söyleyen psikolog Daniel Kraft, yalnızlığın birçok psikolojik hastalığa davetiye çıkardığını kaydetti. İsveç İstatistik Bürosu'nun 6 ay önce yayınladığı araştırmada ise yaşlı İsveçlilerin yüzde 63'ünün yalnız başına ölümü beklediği belirtilmişti.
Diş sağlığına duyarlılık arttı: Muayene sayısı 10 yılda 18 milyona çıktı
Bu merkezlerde cerrahi tedavinin ardından psikolog ve konuşma terapisti eşliğinde tedavi yapılacak. Merkezlerde çene cerrahı, ortodontist, estetik cerrah, KBB uzmanı, konuşma terapisti ve psikolog birlikte yer alacak.
'Ekonomik kriz nedeniyle açlıktan ölen ve çocuğunu evlatlık veren Rumlar var'
Aynı programda konuşan psikolog Panayotis Proestos, ekonomik krizin; işsizlik, cürümlerin artması gibi bazı etkileri olduğuna dikkat çekerek, "Kişi, mevcut durumdan dolayı, kendisinin olmayan bir şeyi almasının doğru olduğunu düşünebilir.
'Kadınlarda titizlik hastalığı, eşlerin arasını açabiliyor'
Özellikle yoğun duygusal ve fiziksel aktivitelerden sonra obsesif kompüsif davranış bozuklukları görüldüğünü vurgulayan Psikolog Esen, “Zihnimizdeki obsesif düşüncelerin bize ne zaman geleceği hiç belli olmaz.
Aşağılanan çocukları ileride sağlık sorunları bekliyor
Warwick Üniversitesi’nden araştırmaya katılan Psikolog Dieter Wolke “Yaşıtlar arasında görülen birbirine zulmetme gibi hadiselerin artık yetişkin olmaya giden yolun kaçınılmaz, masum bir parçası olarak görülmemeli.
Kanser hastaları son günlerinde yalnız kalmayacak
Palyatif Bakım Ünitesi, anestezist, algolog, onkolog, dahiliye uzmanı, nörolog, cerrah, hemşire, din adamı, psikolog ve sosyal gönüllülerin bir arada bulunduğu bir ekiple birlikte hizmet verecek. Palyatif tedavi ile kanser hastalarında tedavi kaynaklı oluşan yan etki ve belirtilerin, başta ağrı olmak üzere, iştahsızlık, hareket kısıtlılığı gibi bulguların
Doktor tebessümü hastaların kendisini daha iyi ifade etmesini sağlıyor
Sempati Psikolojik Danışmanlık ve Hipnoterapi Merkezi psikolog doktoru Ramazan Özarslan, hastaların genelde güler yüzlü doktorlara muayene olmayı tercih ettiğini kaydetti. Özarslan, "Doktorun hasta ile ilk karşılaştığındaki gülür yüzlü hali hastayı rahatlatıyor.
14 yaşında kapkaç yaptı
Yaşı küçük olduğu için Çocuk Şube'de uzman psikolog eşliğinde ifadesi alınan C.S.U., sağlık kontrolü için adli tıp birimine getirildi. Gazetecilerin 'Neden kapkaç yaptın?
Manavgat'ta aile eğitimi çalışmaları 'Herkes İçin Evlilik' ismiyle kitaplaştı
Aile iletişim uzmanı ve EVOP Koordinatörü Psikolog Arif Özutku, evlilik okulu eğitim çalışmalarını "Herkes İçin Evlilik" ismiyle kitaplaştırdıklarını söyledi. Aile müessesesinin, kültür erozyonuna bağlı olarak her geçen gün kan kaybettiğini belirten Özutku, kitabı EVOP'a katılan kursiyerlerin ellerinde her zaman kaynak
Taksiciler, 4 saatte sigarayı bırakıp filtreleri temizleyecek
Klinik Psikolog Yalçın Kireççi'nin ‘Bipson’ yöntemiyle taksi ve dolmuş sürücülerinin 4 saat süren seans sonucu sigarayı bırakması hedefleniyor. Bursa Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası, şehir genelindeki bin 400 taksi ve dolmuş-taksi esnafı ve sürücülere yönelik örnek bir projeye imza atıyor.
Yuvaya alışamayan çocuklarınıza sabır gösterin
Psikolog Zeren Kadıoğlu yuvaya alışamayan çocuklar için yapılması gerekenler hakkında bilgi verdi. Yuva eğitiminin çocuklar üzerinde pek çok olumlu etkisinden bahseden Kadıoğlu, “Çocuk kendi yemeğini kendi yer, diğer öz bakım ihtiyaçlarını giderebilir, resim yapma, kağıt
Facebook bağımlılığının nedeni bulundu
beyin nasıl mutluluk hormonu salgılıyorsa, Facebook kullanıcısının paylaşımına aldığı beğeni ve yorumlarda da aynı hormonun salgılandığını söyleyen İsveçli psikolog Thomas Nilsson, "Facebook ve diğer sosyal paylaşım siteleri bağımlılığının faydalı mı, yoksa zararlı mı olduğu sonucuna varmak için araştırmalar devam ediyor.
ÇABASED, çalışan kadınların problemlerine çözüm arayacak
Projenin nasıl yürütüleceği konusunda bilgi veren derneğin proje koordinatörü Gevher Sayar, her ay belli periyotlarla aile danışmanları ve psikologlar eşliğinde seminerler verileceğini anlattı. Bu seminerler sonrasında derneğe başvuran çalışan kadınların aile ve iş hayatında yaşadığı problemlerinin çözümü için psikolog desteği vereceklerini dile getirdi.
Zihinsel engelli çocuklar atla hayata tutunuyor
Projeye 16 yaş ve üstü kursiyerlerin katıldığını anlatan ZEDEM Başkanı Nejat Gürlük, şunları söyledi: “Burada psikolog gözetiminde eğitim veriyoruz, en önemli eğitimlerden biri kavga yok, küfür yok, hırsızlık yok.
Coşkun Koleji'den 'Önce Okul Öncesi' sempozyumu
Coşkun Koleji’nin ev sahipliğinde yapılan sempozyumda, alanında söz sahibi akademisyenler, uzmanlar ve psikologlar bilgi birikimlerini ve tecrübelerini aktardı. Okul öncesi eğitimin çocukların gelişimi açısından çok önemli olduğu bir kez daha vurgulandı.
'Çocuğunuzu ‘oyun zamanı bitti, artık okullar açılıyor’ diye korkutmayın'
KAYSERİ - Psikolog Ayşe Kuzucu, okulların açılması öncesinde anneler ve babaların, 'Oyun zamanı bitti, artık okullar açılıyor' ve 'artık tembellik zamanı bitti ders çalışmalısın' gibi sözlerle çocukların üzerinde baskı
Kamalak ve Kutan İzmir'de nikah şahitliği yaptı
Psikolog Zeynep Kılıç’ın nikah şahitliğini SP Genel Başkanı Mustafa Kamalak yaparken Bosna Hersek Sarajevo Üniversitesi’nde Öğretim Görevlisi olan Mahmut Uğur Arslan’nın nikah şahitliğini ise SP Eski Genel Başkanı Recai
Özel bakım merkezleri engellileri direkt kabul edemeyecek
Yaşları 0-18 aralığında olan engellilere hizmet vermek üzere ise çocuk gelişimci; ruhsal engellilere hizmet vermek üzere psikolog çalıştırılması zorunluluğu getirildi. Özel bakım merkezlerinde hizmet veren sağlık personeli kapsamı genişletilerek tabip, fizyoterapist, yaşlı bakımı ya da yaşlı hizmetleri bakımı programlarının
Hafıza türü başarılı olunacak mesleğin işaretçisi
İSTANBUL - HelpA Akademi Genel Koordinatörü Klinik Psikolog Gülşah Sam Orhan, çocuğun hafıza türünün başarılı olacağı mesleğin işaretçisi olduğunu belirterek, “Çocukların, meslek yaşamında başarılı olabilmesi için okul
Önce eğitim sonra nikah
Eğitim programının koordinatörleri Şifa Üniversitesi Aile Danışmanı Psikolog Rana Varol ve Uzman Psikolog-Aile Danışmanı Simge Karakaş, boşanma istatistiklerindeki hızlı yükselişe dikkat çekti. Çiftlerin evliliğe hazırlıksız yakalanmaması için bu eğitim programını hazırladıklarını belirten Rana Varol, “Diğer dünya ülkeleriyle kıyaslandığında boşanma oranları bakımından
Facebook'la saadet olmuyor
” tespitinde bulunan projenin sorumlusu sosyal psikolog Ethan Kross, araştırmayı iki hafta boyunca 82 yetişkin insanı takip ederek yaptıklarını belirtti. Facebook’un aslında insanın özündeki sosyal bağlanma isteği için tükenmeyen bir havuz olduğunu söyleyen Kross, "Facebook’un insanların mutluluğunu artıracağına, onları daha
Çilek’ten ücretsiz aile rehberlik hattı
com adresinden Klinik Psikolog Yeşim Yaşa Görgülü’ye başvurabiliyor. Çilek Klinik Psikoloğu ayrıca her ay www.cilek.com adresinde okula hazırlık, oyunlar, yeme bozuklukları, öğrenme güçlüğü, ergenlik dönemine geçiş gibi konularda da eğitici ve yönlendirici makaleler yayımlayacak.
İslam İşbirliği Teşkilatı, Suriyelilere psikolojik destek verecek
Travma Merkezi’nde 1 psikiyatrist, 1 psikolog, 2 psikolojik danışmandan oluşan Suriyeli uzman bir ekip hastalara hizmet verecek. Merkez bir yılda 7 bin 200 kişiye tedavi hizmeti, 600 çocuğa oyun grupları etkinlikleri, 4 bin 800 kişinin katılacağı psikolojik destek çalışmaları ve 15 bin kişiye de bilgilendirme
Mahkumlar müzikle terapiyi sevdi
Uzman psikolog Ahmet Kurt, müzik uygulamasının güzel bir uygulama olduğunu kaydetti. Kurt cezaevinde müzik dinletisinin mahkumların ruh sağlığı için faydalı olabileceğini, Osmanlı’da müziğin bir tedavi aracı olarak kullanıldığını hatırlatarak, “Kulağa hoş
Yuva-Kur: Evlenecek asgari ücretli gençlere faizsiz kredi sağlanmalı
Bu hakemler din bilgini, hukukçu, psikolog, sosyolog gruplarından biri veya bütünü olabilir. Boşanmak üzere mahkemelere başvuranlar aile hakimi tarafından öncelikle aile hakemliğine yönlendirilmelidir.
AFSADER, sağlık camiasını iftarda buluşturdu
Aydın, AFSADER kapılarının doktor, ebe, hemşire, veteriner, eczacı, diş hekimi ve psikolog olmak üzere tüm sağlık çalışanlarına açık olduğunu kaydedip şunları ifade etti: "Sürdürülebilir faaliyetler, yurt içi ve yurt dışında projeler geliştirmek, toplum
'Çocuklarda Ramazan ayında olumlu hatıralar bırakmak gerekir'
İSTANBUL - Moral FM’de yayınlanan Pedagojik Bakış programında konuşan Uzman Psikolog Mehmet Teber, Ramazan ayında çocuklara nasıl davranılması gerektiğini ve çocukların dünyasında Ramazan algısını nasıl şekillendirmek
ABD’li psikolog: Kadına şiddete ceza ve terapi uygulansın
Dünyada dokuz yıldır uygulanan "Yakın İlişkide Adalet Ölçeği" testinin mimarı olan psikolog Jory, Türkiye’deki kadına yönelik şiddet olaylarına farklı bir bakış açısı getirdi.ABD’de hukuki düzenlemelerin, şiddet yoluyla mağdur edilen kadınların lehine işlediğine dikkat çeken Dr.