psikoloji

Emre Belözoğlu: En büyük rakibimiz yine kendimiz
Futbolcu için sakatlık, kolay psikoloji değildir. Ben bunu yaşadığımdan daha iyi biliyorum. O arkadaşlarımıza Allah’tan acil şifalar diliyorum. Kendi sakatlığım ile ilgili de şu an, daha garanti gidiyorum.
Sinan Güler: Milli takımın kötü gidişi beni etkiledi
Her antrenörün kendi motivasyon ve psikoloji yönetme yöntemleri vardır. Sonuç olarak kariyeri ortada olan biri. Benim onu eleştirme gibi bir şeyim olamaz.
Doğru iletişim, stresin çözümü
‘Stres Yönetimi’ konusundaki semineri, AİBÜ Fen Edebiyat Fakültesi Psikoloji Bölümü Başkanı Prof. Dr. Hamit Coşkun verdi. Coşkun, seminerde çağımızın en önemli sorunlarından biri olan stresin insanların özel ve iş yaşamlarındaki etkilerini ve çözüm yollarını anlattı.
Şırnaklı Avukat Aktuğ: Bölgemizin huzura ihtiyacı var
Özellikle psikoloji açısından, duvarların aşılması açısından çok önemli ve olumludur. Bu yönüyle olsa şahsen ben olumlu bakıyorum.
Suriyeli öğrencilere kırtasiye yardımı yapıldı
Konu hakkında açıklama yapan DÖGİAD Başkanı Şaban Ekinci, "Ülkelerindeki savaştan etkilenen, olumsuz psikoloji yaşamış bu minik ve temiz yüzlü öğrencilere sahip çıkmak, sivil toplum kuruluşu olarak, en başta insani olarak görevimizdir.
Üç çocuk olmazsa Afrika’dan nüfus ithal etmek zorunda kalacağız’
Ancak hem bilimsel olarak hem de sosyal psikolojik olarak toplum bu konuya hazırlanmadığı için bu haklı talep kutuplaşmalara sebep oldu. Bir kesim bunu Sayın Başbakan’ın dikte etmesi ve özel hayata müdahalesi olarak görürken, diğer bir kesim de üç çocuk yapmamız lazım çünkü nüfus olarak düşüyoruz şeklinde
Ortalama bir Türk neye benzer sorusunun cevabı bulundu
FRANKFURT - İskoçya’nın Glasgow Üniversitesi Psikoloji Bölümü bilimadamları bir bilgisayar programı yardımıyla insan yüzleri üzerinde araştırma yapıyor.Psikoloji profesörü Ben Jones ve psikolog Lisa DeBruine’nin liderliğindeki çalışmada 40 ülkeden kadın yüzlerini üst üste konarak o ülkenin ortalama bir yüzü bulundu
Okulun eve uzaklığı ders başarısını etkiliyor
Erfurt Üniversitesi psikoloji profesörlerinden Ralf Rummer ve Köln Üniversitesi Okul Araştırmaları bölümünden Prof. Dr. Petra Herzmann bu gelişmenin çocuklar üzerindeki etkisini araştırdı.
'Mülteci ve sığınmacılar suçlu değil'
Katıman, toplumun mülteci, sığınmacı gibi kavramlara hazırlanması gerektiğini söyledi: “Burada toplumsal psikoloji çok önem kazanıyor. Türk toplumu olarak mülteci, sığınmacı kavramlarına yabancıyız.
Artuklu Üniversitesi’nden aile danışmanlığı eğitimi
Yönetmeliğe bağlı olarak özgün birçok uygulamanın da hayata geçirileceği programa sosyal hizmet, psikoloji, sosyoloji, psikolojik danışmanlık ve rehberlik, tıp, hemşirelik ve çocuk gelişimi alanlarından birinden en az dört yıllık lisans eğitimi almış mezunların katılabileceği
Merakla beklenen ‘Diana’ vizyona giriyor
Psikoloji eğitimi almış cinayet masası dedektifi Dr. Alex Cross, Detroit Polis Departmanı'nda çalışan ve kariyeri boyunca birçok tuhaf vakayla karşılaşıp bunları ustalıkla çözen bir memurdur. Ancak karşısına çıkan son vaka oldukça zorludur.
Kişisel gelişim eğitimlerini Eskişehir’e yayacak
Türkiye’de 16 ofisi bulunan kurum; NLP, Koçluk, Quantum, Hipnoz, Psikoloji-Psikoterapi ve İngilizce gibi alanlarda sertifika ile diploma veriyor. Bu sene yeni eğitim modülleri ortaya koymayı planlıyor.
"Öğretmeni çocuğun gözünde canavara dönüştürmeyin"
Dicle Üniversitesi Psikoloji Bölümünden Öğretim Görevlisi Özlem Tolan, ilkokula yeni başlayan bir öğrenci için öğretmenin önemli bir figüran olduğunu söyledi. ‘Öğretmen anne baba kadar onun hayatında önemli yere sahip’ diyen Tolan, “Bu yüzden anne babalar öğretmenle ilgili olumsuz mesajlar vererek çocuğun gözünü korkutmasın; öğretmen
Trafik, okul çocuklarının hevesini kırıyor
Sıkışan trafiğin insan psikoloji üzerinde olumsuz etkilerinin olduğuna dikkat çeken uzmanlar, trafiğin çocukları olumsuz etkilediğine vurgu yapıyor. Trafiğin çocuk psikolojisi üzerindeki etkilerini değerlendiren Üsküdar Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd.
Bakan Çelik: Jiplere görev sefer emri Bakanlar Kurulu’nda görüşülmedi
yaşanırken, bugün Suriye’de yaşanan olaylardan dolaylı sık sık bu illerin, ilçelerin, yerleşim yerlerinin el değiştirmesi neticesinde oradaki sorun, oradaki psikoloji ister istemez akrabaları olan Urfa’daki vatandaşlarımıza da yansıyor.
Almanya'da gözler Türk oylarında
Hakla ilişkiler, Eğitim ve Psikoloji bölümlerinden mezun Balkan, “2009'daki seçimlerde oyumu verdiğim parti hayal kırıklığına uğrattı. Bu seçimlerde başka partiye oyumu vereceğim.
Obezite ruh sağlığına zarar veriyor
İSTANBUL - Memorial Ataşehir Hastanesi ve Suadiye Tıp Merkezi Psikoloji Bölümü’nden Uz. Psk. Uğurkan Ulutürk, obezitenin ruh sağlığını etkilediğini söyledi.
'Çocuklarda okul korkusu oluşturmayın'
Bu zorlu süreçte, Yaşar Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Psikoloji Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ilgın Başaran, velilere tavsiyelerde bulundu.ÖNEMLİ OLAN ÇOCUĞUN HAZIR OLMASI
Başakşehirliler Mısır halkı için yürüdü
İstanbul Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nde okuyan Sahra Uyumaz, "Büyük bir acı var ve orada yaşanan ölümlerde bizim de canımız yanıyor. 2 çocuğu ölen Mısırlı bir babanın haberini izlediğimde çok ağladım.
Okul öncesi eğitime 'Avrupa' modeli (Özel)
bölümlerinin diğer paydaşlarla belli bir koordinasyon ile örgütlenmesi ve konuya ilişkin destek sağlayacak konuma getirmeleri sağlanabilir (eğitim, tıp, sosyoloji,psikoloji, sosyal hizmet, çocuk gelişimi, iktisat vb.
Kotan: Ulaşım problemi olan 27 noktaya 432 sefer yaparak hizmet götürdük
Kütüphanemizdeki kitap sayısı 66 bin 241 bunlar konularına göre; genel konular: 7 bin 345 felsefe ve psikoloji: bin 274 dini bilgiler konulu kitaplar: 2 bin 87 toplum bilimleri: 13bin 169 dil ve bilim: 3bin 225 doğa bilimleri: bin 316 uygulamalı bilimler: 2 bin 379 güzel
ANKA Teknoloji Üniversitesi kampüsü Çubuk’a kurulacak
Bilimler Fakültemizde adli kimya, adli fizik, adli biyoloji, adli bilişim suçları, siber güvenlik, narko terör, uyuşturucu, balistik, yangın, patlama, adli psikoloji, adli sosyoloji bölümleri bulunmaktadır.
Siyaset Bilimci Bacık: Türkiye oturup PYD ile uzlaşmalı
unsurlar örgütlü olmadığı için PYD ile çatışmasının da bazı riskleri olduğuna vurgu yapan Bacık, “İşaretlerden gördüğüm kadarıyla Ankara’da adım adım yeni bir psikoloji var. PYD’nin reel bir şey olduğu ve mümkünse bunun Türkiye’ye maliyetini düşürmek, bunun neredeyse kaçınılmaz bir veri olduğuna doğru bir gidiş var.
'Gündüz uyuklamaya karşı sahurda meyve, patates ve yumurta tüketin'
yemeyerek zayıflamanın hem yanlış olduğunu hem de bu yolla başarıya ulaşılamayacağını herkese anlattıklarını ifade eden Sırma, "Uzun süre açlığın oluşturduğu psikoloji, özellikle bu tür açlıkların etkisi ile artan insülin hormonunun yaptığı uyarılarla sahur ve iftarlarda kalori alarak kilo artışı görülmektedir.
'Önemli kararlarınızı yaz sıcağında vermeyin'
İSTANBUL - Memorial Hizmet Hastanesi Psikoloji Bölümü’nden Uz. Psk. Sevda Sevimli Yurtseven, sıcak havalarda nem oranın artmasıyla birlikte insanlarda aşırı mutsuzluk, tahammülsüzlük ve halsizliğin arttığını söyledi.
Rusya özel askeri personele Mısır ve İsrail’de tatili yasakladı
Tabii ki onlardan bu bilgiler koparılır, üstelik bugün, bilince etki yapan çeşitli psikoloji yöntemler mevcut. Bence bu subaylara söz konusu yasak tam zamanında ve doğru bir karar.
Uzmanından geleceğin meslekleri sıralaması
Uluslararası firmaların rekabet konularını sıralayan Avcı, "Çalışanların sosyal psikoloji yönüyle analizi değil aynı zamanda ana sektörlerin oluşturabileceği yan sektörler, maliyetleri azaltıcı etkinliği artırıcı geleceğin meslekleri ve üretim teknolojileri rekabet konuları içine girmektedir.
İzmir Üniversitesi Psikoloji Laboratuvarı açıldı
İZMİR - İzmir Üniversitesi Psikoloji Bölümü öğrencileri ve öğretim üyelerinin proje ve araştırmaları için daha geniş bir çalışma olanağı sağlayan Psikoloji Laboratuvarı hizmete açıldı. Eğitim amaçlı klinik görüşmelerin yapılacağı, proje ve araştırmaların deneysel kısımlarının gerçekleştirileceği, psikoloji ölçek değerlendirmelerine ve stajlarına olanak
Şampiyon öğrencilerin tercihi Şifa Üniversitesi
Yagshimuradova, Matematik Olimpiyatları Kuzey Almanya birincisi Hüseyin Keşan ve Kanada Biyoloji Olimpiyatları ikincisi, Matematik Olimpiyatları üçüncüsü ve Psikoloji Olimpiyatları üçüncüsü Zeynep Tosun da Türkiye dışından Şifa Üniversitesi’ni tercih eden şampiyon öğrenciler oldu.
Nevzat Tarhan: Ramazan, psikolojiyi onarma ayıdır
İSTANBUL - Üsküdar Üniversitesi Kurucu Rektörü Psikiyatr - Prof. Dr. Nevzat Tarhan, Ramazan ayının, kişinin psikolojisini onarması açısından kaçırılmayacak bir fırsat olduğunu söyledi.
ABD'de yılda ortalama 38 çocuk arabada ölüyor
Güney Florida Üniversitesi Psikoloji Profesörü David Diamond, cep telefonunu bir yerlerde unutabilen bir insanın, çocuğunu da arka koltukta unutma ihtimali olduğunu söyledi. Anne-babanın hayatındaki stres, uykusuzluk, aşırı yoğunluk ya da rutinde bir değişiklik, unutmaya neden olan faktörlerden bazıları.
İslam Araştırmaları Merkezi'nin açılacağı binaya bomba ihbarı
Üniversitenin Westend Kampüsü’nde Psikoloji, Eğitim Bilimleri, Toplum Bilimleri ve İnsan Geografisi (PEG) adlı bölümlerin bulunduğu 5 katlı bina alarm üzerine boşaltıldı.T-Online’da yer alan habere göre, alarmın verildiği esnada olay yerinde bulunan öğrenciler twitter’dan durumu aktardı.
Frankfurt Üniversitesi’nde bomba alarmı
Üniversitenin Westend Kampüsü’nde Psikoloji, Eğitim Bilimleri, Toplum Bilimleri ve İnsan Geografisi (PEG) adlı bölümlerin bulunduğu 5 katlı bina alarm üzerine boşaltıldı.T-Online’da yer alan habere göre, alarmın verildiği esnada olay yerinde bulunan öğrenciler twitter’dan durumu aktardı.
İnce: Başbakan bir tane sosyoloji kitabı okuduğunu ispatlarsa özür dileyeceğim
ANKARA - CHP Grup Başkanvekili Muharrem İnce, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Taksim'le ilgili söyledikleri nedeniyle sosyoloji ve psikoloji uzmanı olması gerektiğini belirterek, “Gezi Parkı'nda polis şefi, Topçu Kışlası'nda
Çocuklara ilaç zoruyla başarı baskısı
Bilişsel Psikoloji Uzmanı Saskia Nagel, çocuklarda özellikle beyin ve bedenin tümünün gelişme aşamasında olduğundan, böylesi ilaçların öngürelemeyen uzun vadeli yan etkileri olabileceğine dikkat çekiyor.
Görme engelli öğrencilerin karne sevinci
Üniversitede psikoloji okumak istediğini söyleyen Meral, “İnsanların dertlerini paylaşmayı ve dinlemeyi seviyorum. Onları sakinleştirebildiğim için psikolog olmak istiyorum.
'LYS öncesi biraz stres performansı artırıcı etki yapar'
İZMİR - Yaşar Üniversitesi Psikoloji Bölümü öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Elif Durgel Jagtap, LYS imtihanı öncesinde biraz stresin performansı artırıcı etki yapacağını vurgulayarak, "Dolayısıyla sınav zamanı biraz heyecanlı ve stresli olmak hiç sorun değil.
Sınava girecek çocuklarınıza 'Biz elimizden geleni yaptık' demeyin
'Biz senin için çalıştık, dershane desen dershaneye gönderdik, daha ne yapalım' gibi fedakarlık içeren cümlelerin öğrenci için aksi sonuç doğuracağına ve psikolojik travmalara neden olabileceğine dikkat çekti.
İletişim Uzmanı Bilgili: Toplum ve kamu sosyal medyaya hazır değil
Ramazan Kurtoğlu, İstanbul Gezi Parkı’nda masum olarak başlayan eylemlerin çığırından çıkmasını ve sosyal medyanın kitle psikoloji üzerindeki etkisini değerlendirdi. Türkiye'nin sosyal medya mecrasının iletişim aracı olarak kullanılması deneyiminden yeni geçmeye başladığını dile getiren Bilgili, şu değerlendirmelerde bulundu:
'Aile içi iletişimsizlik gençlerde öfke patlamasına yol açıyor'
Edebiyat Fakültesi Psikoloji Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç Dr. Tahsin Kula, yaptıkları araştırmada aşırı öfkenin aile içi iletişimsizlik, aşırı zenginlik ve fakirlik gibi nedenlerle ortaya çıktığını belirlediklerini kaydetti.
Bakan Ergün: Her ile 'Bilim Merkezi' kurulacak
Geçen yıla göre yüzde 35 oranında artışın olduğu yarışmada Bilgisayar, Coğrafya, Temel Fizik, Kimya, Matematik, Sosyoloji, Tarih ve Psikoloji alanında ödüller verildi. Ödüllerin verildiği programda birincilik ödülleri açıklanırken şehir hatlarında devam eden çalışmalardan dolayı elektrik kesintisi meydana geldi.
33 erin şehit edildiği Bingöl saldırısından sağ kurtulanlar gazilik istiyor
/>Açılan dava dolayısı ile bir kez ifadelerine başvurulduğunu, daha sonra kimsenin kendilerini ‘arayıp–sormadığından’ yakınan Omay, kurtulduktan sonra o psikoloji ve hırs ile gönüllü olarak tekrar Siirt Eruh’ta askere gittiğini belirtti.
'Can Öyküleri' kitabı çıktı
Sadece psikiyatrik ve psikolojik hastalıkların hikayelerinin yer aldığı kitapta hikayeye konu olan hastalığın teşhis ve tedavi yöntemleri de anlatılıyor. İnönü Üniversitesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof.
AK Partili Köse: Mustafa Akaydın terbiye sınırlarını aştı
diye soran Köse, Akaydın’ın hangi psikoloji, hangi bakış açıcıyla bu hakaretlerde bulunduğunu merak ettiğini söyledi. Akaydın’ı edebini muhafaza etmeye davet eden Köse, “Yazıklar olsun sana yazıklar olsun.
Sebepsiz bayılma kalp hastalıklarının habercisi
Senkop adı verilen bayılmanın; kan şekeri düşüklüğü, epilepsi, ortopedik kökenli düşüşler ve psikoloji kökenli nöbetlerden doğru bir şekilde ayırt edilmesiyle tedavinin bu yönde planlanması gerekmektedir.
Özyeğin Üniversitesi yüzmede Türkiye şampiyonu oldu
Geçtiğimiz akademik yılda basketbol, yüzme, eskrim gibi branşlarda başarılı öğrencileri İşletme, Bankacılık ve Finans, Endüstri Mühendisliği, Psikoloji, Otel Yöneticiliği ve Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği programlarına sporcu bursuyla alan Özyeğin Üniversitesi, önümüzdeki akademik yılda da tenis, yüzme, masa
Yıldırım Koleji USOBO’da Türkiye 2.'si oldu
Ulusal Sosyal Bilimler Olimpiyatı’nda (USOBO) 'Metin Analizi' kategorisi Psikoloji, Sosyoloji, Felsefe alanında Yıldırım Koleji öğrencilerinden Sueda Demircan altın madalya alarak Türkiye ikincisi oldu.
Kristal Lale Ödülleri sahiplerini buldu
Uluğ Nutku, psikoloji ödülü Prof. Dr. Ahmet Şerif İzgören, sosyoloji ödülü Prof. Dr. Suavi Aydın, yönetim siyaset bilimi ödülü Prof.
Gündüzalp Anadolu Lisesi öğrencisi 5. USOBO'da bronz madalya aldı
sınıf öğrencisi Muhammed İkbal Turan, Metin Analizi kategorisi Sosyoloji-Psikoloji-Felsefe alanında bronz madalya kazandı. Danışmanlığını Felsefe öğretmeni Hasan Ersin ve 2012'deki USOBO’da altın madalya kazanan ve şu anda ODTÜ İşletme Fakültesi'nde okuyan İsmail Yılmaz’ın danışmanlığını yaptığı
Din dersi almayanlar LYS’de felsefe sorusu cevaplayacak
ÖSYM, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi sorularından muaf tutulan adayların, LYS-4'de Sosyal Bilimler Sınavı'nda yer alan Felsefe Grubu altındaki psikoloji alanından 3, sosyoloji alanından 3, mantık alanında yer alan 2 soruyu cevaplayacağını açıkladı.