rus ordusu

Rumlardan Ruslara havada ve karada kolaylık
Andreas Papandreu Hava Üssü’nün, saldırı mevzisi ya da Rus üssü değil ihtiyaç halinde Rus savaş uçaklarının sığınağı bir yer olacağını kaydeden gazete, Rus Ordusu’nun, Mari’deki (Tatlısu) deniz üssünde sahip olacağı kolaylıkların ise daha fazla ve daha esaslı olacağına dikkati çekti.
Rusya: Suriye hava savunma sistemi füzelerin yarısını yakalar
MOSKOVA - Rus Ordusu, Suriye hava savunma sistemlerinin bu ülkenin hava sahasına girecek tüm uçakları ve Tomahawk füzelerinin de yarısını yakalayabilecek güçte olduğunu düşünüyor.Interfax’a açıklamada bulunan Rus askeri kaynak, Suriye hava savunma sisteminin çok güçlü olduğuna değinerek, “Sovyetler Birliği’nde var olan anlayışla inşa edildi
Rus ordusu yeni savaş stratejisi belirliyor
MOSKOVA - Dünyanın ikinci büyük nükleer gücüne sahip Rus ordusu, savaş stratejilerinde önemli değişikliklere gidiyor. Rusya Başbakan Yardımcısı Dmitri Rogozin, 2020’ye yönelik yeni programda savaş stratejilerinde önemli değişikliklere gidildiğini, askerlerin düşmanla temasını azaltmayı ve
Rus ordusunda alarm; asker sayısı 800 bine düştü
MOSKOVA - Kremlin İdari Başkanı Sergey İvanov, Rus ordusunun 1 milyonun altında olmasının tehlike sinyalleri anlamına geldiğini, en azından bu seviyenin korunması için gerekli önlemlerin alınmasını istedi.
Rus pilotlar Ermenistan’da bir ayda 100 uçuş gerçekleştirdi
Yılbaşı itibariyle tatbikatları artıran Rus ordusu, havacı askerlerin daha yüksek tempoda çalışması için ortalama uçuş süresini 10 saate çıkardı. Simulasyon oyunlarının da ağırlık kazandığı tatbikatlarda, 300 ila 800 kilometre arasında hız denemeleri yapıldı.
Rus ordusunda şapka ve çorap devrimi
MOSKOVA - Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, orduda modernizasyona şapka ve çorap devrimleri ile başladı. Tüm kulakları kapatan ve Rus ordusu ile sembol haline gelen “uşankaların” yerini modern şapkalar alacak.
Putin, Genelkurmay Başkanı'nı da görevden aldı
Putin, Rus Ordusu’nun başına Valeri Gerasmiov’u getirdi. Kremlin’de yeni Savunma Bakanı Şoygu ve Genelkurmay Başkanı Gerasimov’u kabul eden Putin, savunma sanayi ile ordu arasında sağlam ilişkilerin kurulmasını talep etti
Putin: Hiç kimse Rusya’nın nükleer gücünden şüpheye düşmemeli
Çalışmalara başlayan Rus ordusu aşamalı olarak 2020’ye kadar yenilenecek.Putin, seçim öncesinde Rossisykaya Gazeta’ya yazdığı makalesinde önümüzdeki 10 yıl içinde Rus ordusuna 400 modern kıtalararası nükleer füze, 600 savaş uçağı ve 2 bin
Rusya, Azerbaycan’la Gebele radar üssü konusunda anlaşamadı
Ria Novosti’ye açıklamada bulunan Savunma Bakanlığı kaynağı, “Rus ordusu Azerbaycan tarafının üssün kira süresinin uzatılması ile ilgili yapıcı olmayan yaklaşımlarından memnun değil” değerlendirmesinde bulundu.
Cihan Haber Ajansı Gündemi
9 Mayıs Zafer Bayramı için hazırlık yapan Rus ordusu, nükleer füzeleri Kızıl Meydan'a getirdi.Suriye ile ilgili gelişmeler izleniyor. SPORCumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu'nun 6.
Rusya’nın ünlü otomatik silahı Kalaşnikof iflasını açıkladı
Rusya’nın otomatik silahlarının yüzde 90’ını üreten fabrikayı iflasa götüren nedenlerin başında Rus ordusunun alımları durdurması geliyor. Geçen yıl 80 milyon dolar zarar açıklayan şirketin üretimi de 2011’de yüzde 45 azaldı.
'Ermenilerin katlettiği Türklerin cenazeleri 52 günde defnedilebildi'
Rusların değişik zamanlarda şehri ele geçirmeye çalıştığını ve Sarıkamış faciasından sonra savunmasız kalan bu toprakların Rus Ordusu ve Ermeni çetelerin eline geçtiğini dile getiren Taşyürek, o dönemde yoğun bir göç yaşandığını, Kazım Karabekir Paşa’nın 12 Mart’ta Erzurum’a girdiğinde her taraf
Rusya'da askerler savunma ve saldırı tekniğini yastık savaşıyla öğreniyor
Şiddet, dayak gibi skandal olaylarla dünya medyasında sürekli yer alan Rus ordusu, bu sefer de "yastık savaşı" yla adından söz ettiriyor. Görüntülerde onlarca asker, birbirlerine yastıklarla saldırıyor.
Tatvan’ın düşman işgalinden kurtuluşu kutlandı
Haluk Yıldızdan, Tatvan'ın 16 Şubat 1918 tarihinde Ermeni ve Rus işgaline uğradığını belirterek, "Tatvan halkının, kentin Rus ordusu ve diğer düşmanlardan kurtuluşu için vermiş olduğu mücadele büyük heyecanlar ve örnek bir birliktelik ruhu taşımaktadır.
Cihan Haber Ajansı Gündemi
Filmde Atatürk’ün Rus Ordusu’na hayranlık duyduğu iddia edilirken, Rus uzmanlar Mustafa Kemal’in dünya tarihindeki rolünü övdü.SPORSpor Toto Süper Lig'in 19.
Rusya ile Tacikistan askeri işbirliğini görüştü
Tacikistan'da bulunan Rus ordusu en büyük yabancı güç olarak da biliniyor.Tacikistan ile Rusya’nın önümüzdeki yıl Rus üssünün 49 yıl daha bu ülkede kalması yönünde anlaşma imzalaması bekleniyor.
Rus Savunma Bakanlığı: Badminton takımı satın almadık
İzvestiya gazetesinin dün yayınladığı haberde Rusya Savunma Bakanlığı'nın Rus Ordusu'nun keskin nişancılar için 2012 yılında eğitimde kullanmak üzere badminton oyunu için gerekli malzemeler almayı kararlaştırdığını yazdı.
Medvedev profesyonel orduya geçişin hızlandırılmasını istedi
Rus ordusu 2016’ya kadar 1,2 milyon olan asker sayısını 1 milyona indirmeyi hedefliyor. Levada araştırma merkezinin son çalışmasına göre gençlerin yarısı askerden kaçmak için rapor alıyor.
Rusya, Tacikistan’da askeri varlığını sürdürecek
Tacikistan’da bulunan Rus ordusu en büyük yabancı güç olarak da biliniyor. (CİHAN)
Rusya, Tacikistan’la 49 yıllık askeri üs anlaşmasında mutabakat sağladı
Tacikistan’da bulunan Rus ordusu en büyük yabancı güç olarak da biliniyor.DÖRTLÜ ZİRVERusya’nın öncülüğünde başlatılan Pakistan, Tacikistan, Afganistan’ın dahil olduğu dörtlü liderler zirvesinin üçüncüsü de Duşanbe’de gerçekleşti.
Rus askerleri 49 yıl daha Tacikistan’da
Tacikistan'da bulunan Rus ordusu en büyük yabancı güç olarak da biliniyor. (CİHAN)
Tacikistan Rusya'dan askeri üs için 300 milyon dolar para talep etmiyor
Tacikistan'da bulunan Rus ordusu en büyük yabancı güç olarak da biliniyor. (CİHAN)
Tacikistan’dan Rusya’ya üst resti; kimse topraklarımızı ücretsiz kullanamaz
Tacikistan’da bulunan Rus ordusu en büyük yabancı güç olarak da biliniyor.Basında yer alan bilgilere göre Tacikistan Ayni havalimanının ABD’ye kiralanması konusunda görüşmelerde bulundu. Afganistan operasyonlarında lojistik aktarım merkezlerine ihtiyaç duyan Washington, Özbekistan’da bulunan Hanabad askeri üssünün kapatılması, Kırgız Manas üssü ile ilgili
Kızıl Ordu'nun kadrolu atları halen görev başında
MOSKOVA - Çağdaş teknoloji ve nükleer silahlara rağmen Rus Ordusu, Kafkasya’nın dağlarında atları kullanıyor. Rus askerlerine göre, atlar dağlarda mermi ve topları taşıyabilmek için en iyi vasıta.
Cihan Haber Ajansı Gündemi
Çağdaş teknoloji ve nükleer silahlara rağmen Rus Ordusu, Kuzey Kafkasya’nın ulaşılmaz dağlarında atlardan yaralanıyor.SPORTürkiye Futbol Federsayonu Seçimli Olağan Genel Kurulu Ankara’da yapılacak.
“Diaspora, öldürülen Türkler’in fotoğrafıyla Obama’yı yanıltmaya çalışıyor “
SUBATAN KATLİAMI NASIL GERÇEKLEŞTİ Rus ordusu Brest-Litowsk anlaşması gereğinde 1918 yılı mart ayından itibaren Doğu Anadolu’dan Kafkaslara doğru çekilmeye başladı. Erzincan, Bayburt, Erzurum ve Kars yöresinde tarihin en büyük insan kıyımı yaşandı.
Ruslar, İstanbul'u işgal etti, Atatürk de 'intihar eylemcisi' oldu
TV3 televizyonun 'Alternatif Tarih' isimli belgesel filminin bu haftaki konusu 1877 yılında Rus Ordusu'nun İstanbul’u işgali ele alındı. Belgeseli sunan yapımcı Aleksey Verşinin, 1877 yılında İstanbul’un 12 kilometre yakınına kadar ilerleyen Rus Ordusu'nun saldırı emrinin ardından Osmanlı'nın başkentini tamamen
WikiLeaks: NATO, Rusya'dan endişe etmiyor
Yeni yayınlanan belgelere göre NATO, günü geçmiş askeri donanımı, stratejik ulaşım eksikliği ve kalifiye eleman azlığı nedeni ile Rus ordusunu yeterince tehdit olarak görmüyor. Moskova'nın nükleer silahlara sahip olmasının verdiği güven, personelin her an savaşa hazır potansiyelini zayıflatıyor.
Çeçen ayrılıkçı lider Umarov, Domodedovo terör saldırısını üstlendi
Rus ordusu ile Kafkas bölgesinde yaşayan Müslümanların savaş halinde olduğunu iddia eden Umarov, bölgenin kurtarılması için eylemlerine devam edeceklerini ifade ediyor. Sadece Kafkasya’da değil, Afganistan, Irak, Pakistan, Filistin ve Cezayir gibi İslam ülkelerinde “Müslüman kardeşlerinin öldürüldüğünü” iddia eden Umarov, uluslararası kamuoyunun
Karslılar Sarıkamış şehitlerini minnetle andı
Dünya Savaşı'na girişimizin başında, 1914 Aralık ayının karakışında Enver Paşa komutasındaki Türk Doğu Ordusu, karşısındaki Rus Ordusu'nu imha etmek üzere taarruz etmişti. İki hafta gibi kısa bir sürede 90 bini aşkın en seçme Türk evladı, düşmana bir tek kurşun sıkamadan, Rus askeri ve süngüsü ile karşılaşmadan burada şehit düştüler.
Kızıl Ordu'da yabancı asker dönemi başlıyor
Rusya Savunma Bakanlığı'ndan yapılan duyuruya göre, yaşı 18-30 arasında olan herhangi bir yabancı ülke vatandaşı Rus ordusuna giriş için başvurabilir. Nüfusun giderek azalması ve yerli halkın Rus ordusuna giriş için istekli olmaması Savunma Bakanlığı'nın alternatif çözüm aramasına neden oldu.
Yurtsever: Osmanlı, milleti birbirine düşürenleri idam etti
1915 yılında da Osmanlı-Rus savaşı devam ederken 30 bin civarında Anadolu Ermeni'sinin silahlı olarak ve sınırları da geçerek Rus ordusu saflarında savaşa katılması organizasyonunu destekledi. Osmanlı Devleti, Hamparsum Boyacıyan'ı yakaladı ve Kayseri'de idam etti.
"Rusya ve ABD, Karabağ sorununda kilit rol oynayabilir"
Biz bunu yapmak zorundaydık, çünkü Rus Ordusuyla birlikte hareket eden Ermeniler bizi arkamızdan vuruyordu. Rus ordusu çekildikten sonra iktidarı Taşnak partisi ele geçirdi ve Taşnaklar yalnızca Türkiye'de değil, Azerbaycan'da da çok sayıda Türkü öldürdü.
Rusya ile Ukrayna, yurt dışındaki nükleer santralleri birlikte inşa edecek
Bununla ilgili olarak Putin, Ukrayna ile Rusya uzay ajansları arasında, Rus ordusu tarafından geliştirilen radyo dalgası odaklı GLONASS (Globalnaya Navigatsionnaya Sputnikovaya Sistema / Küresel Navigasyon Uydu Sistemi) ortak kullanımı ve geliştirilmesi hususunda yapılan anlaşmayı da gündeme
Rusya'nın 4. nesil hava muharebe aracı üç dakikada saldırı için hazır
Rus Ordusu'nda yeni kullanılmaya başlanılan 4. nesil hava muharebe aracı BMD-4 saldırı için tüm navigasyonları üç dakika içinde hazır hale getirebiliyor. Ryazan Yüksek Hava Komutanlığı Okulu'nda eğitim gören askeri öğrenciler, düzenlenen tatbikat esnasında Rusya'nın yeni ürettiği 4.
Görgü tanıkları: Kırgızistan'da ölü sayısı en az 2000
Polisin Kırgız'ların eline silah verdiğini iddia eden Kislov, "Rus ordusu da olayların bastırılmasında hiç bir görev üstlenmedi" eleştirisi getirdi. Bölgeden gelen haberlerde olayların arkasında 27 Haziran'da referandumu engellemeye çalışan Kurmanbek Bakiyev'in kardeşi Caniş Bakiyev'in adamlarının olduğu iddia edildi
Beşikdüzü'nde '1.Dünya Harbi ve Milli Mücadele Yıllarında Trabzon' konulu konferans
Bu zulmün başını Rus Ordusu içerisinde yer alan Ermeniler ve Rumlar çekmektedir. 1917 yılında Çarlık Rusya'da meydana gelen ihtilal Rus ordusunun buradan çekilmesini zorunlu hale getirmiştir. 1917 Aralık ayında yapılan Erzincan Mütarekesi ile Rus Ordusu bölgeden çekilmiştir.
Rusya'da askeri savcılık orduda reforma karşı
Rusya Askeri Başsavcısı Sergey Fridinski, orduda gerçekleşecek reform çalışmalarının silah kaçakçılığını olumsuz etkileyeceğini savundu. Rus ordusunun 2016'ya kadar 1 milyona indirilmesine karşı çıkan savcılığa göre silah kaçakçılığında olumsuz gidişat başladı.
Medvedev: Rus ordusunun modernizasyonu önceliğimiz
Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev Rus ordusunun 2015'e kadar yüzde 30 oranında modern silahlarla donatılması gerektiğini söyledi. Rus ordusunun modernizasyonunun öncelikleri olduğunu ifade eden Medvedev, yıl sonuna kadar 2020 yılını kapsayan silahlanma programının da hazır olmasını istedi.
Ukrayna ile Rusya arasında 8 anlaşma imzalandı
Ukrayna ile Rusya uzay ajansları arasında, Rus ordusu tarafından geliştirilen radyo dalgası odaklı GLONASS (Globalnaya Navigatsionnaya Sputnikovaya Sistema / Küresel Navigasyon Uydu Sistemi) ortak kullanımı ve geliştirilmesi hususunda da anlaşmaya varıldı.
NATO askerleri ile Kızıl Meydan'da kutlama
Serdyukov, "Kutlamalar, Rus ordusunun savaşa hazır olduğunun bir göstergesi olacak. Yabancı askerler de Rus ordusu ile birlikte törene hazırlanıyor." dedi. Tüm Rusya genelinde düzenlenecek törenlere ise 100 binden fazla Rus ordusu iştirak edecek.
Doç. Dr. Kürkçüoğlu: ABD'de kabul edilen Ermeni tasarısının arkasında seçim hesapları var
Dünya Savaşı içinde Rus Ordusu ile ittifak yapan Taşnak, Hınçak ve Ramgavar Ermeni Çeteleri Doğu Anadolu Bölgesi'nde, Nahçıvan'da, Zengezur'da ve Azerbaycan'da tam bir 'Müslüman-Türk Soykırımı' gerçekleştirmişler ve 519 bin Türk'ü katletmişlerdir
Rus ordusunun 200 tankı terk edilmiş halde bulundu
Gazete, olayı Rus ordusu için "utanç verici bir skandal" olarak niteledi. Bölgeye yakın bir köyde oturan Pavel L, "Şok olduk. Tanklar neredeyse 4 aydır karlar içinde burada duruyor.
Hindistan'daki savunma fuarına ABD ve İsrail damgasını vurdu
2001-2010 yılları arasında Hindistan ile Rusya arasında imzalanan anlaşma gereği Hindistan'ın deniz, hava ve kara kuvvetlerinin modernizasyonu Rus ordusu tarafından yapılmıştı. Son yılına giren anlaşma sonrası yeni arayışlara giren Hint hükümeti Başbakanı şu an bir yeni anlaşma söz konusu olmadığını ama ABD ve İsrail başta olmak üzere bir çok batılı
Rusya da bomba bulan ve imha eden robot icat etti
Ancak icat ettikleri robotların Rus ordusu tarafından kullanıp kullanılmayacağı konusundan emin değil. Robot tasarımcısı İlya Laverçev bu konuda şu sözleri dile getiriyor: "Kesin cevap veremem, en azında şu ana kadar yaptığımız modeller olmaz.
PETKİM çalışanları Sarıkamış şehitlerini andı
Sarıkamış'ta, 22 Aralık 1914 ile 5 Ocak 1915 tarihleri arasında Rus ordusuyla yapılan çarpışmalarda Allah-ü Ekber Dağları'nda şehit düşen 90 bin Mehmetçik PETKİM'de düzenlenen törenle anıldı. PETKİM çalışanları için İstanbul'dan özel olarak gelen dünyaca ünlü kalp cerrahı ve Sarıkamış Dayanışma Grubu Başkanı Prof.
Bakü şehitleri Taşkent'te de anıldı
" diyen Aliyev, Rus Ordusu tarafından yapılan saldırının Azeri halkına karşı önceden planlanan kirli bir sindirme siyasetinin neticesi olduğuna vurgu yaptı. Azerbaycan'ın Özbekistan Büyükelçiliği binasında düzenlenen anma töreninde, daha sonra 20 Ocak olaylarını anlatan sinevizyon gösterisi sunuldu.
Medvedev makineli tüfekle ateş etti, askeri araç kullandı
Medvedev tesiste yaptığı incelemede Rusya'nın kamyon üreticisi KAMAZ'ın Rus ordusu için ürettiği yeni ulaşım aracını inceledi. 'Kaplan' adı verilen silah ve insan taşıyıcı aracı kullanan Medvedev, aracın güvenliğinden memnun kaldığını belirtti.
Türkmenistan'da, Göktepe şehitleri anıldı
2 yıl süren savaşta Rus Ordusu bir sonuç alamadı. Daha sonra 1881 yılında tekrar Göktepe kalesine saldıran Ruslar, kaleyi işgal ederek, binlerce Türkmeni şehit etti.
Rusya'nın yeni silahı: Sentetik kumaştan tank ve füze savunma sistemleri
Rus ordusu yeni nesil tanklar, füze savunma sistemleri, füze kalkanları ve uçaklarla silahlanıyor. Ancak bunları, çelik yerine sentetik kumaşlar kullanılarak üretiliyor.