sadri alışık

Uluslararası Ankara Tiyatro Festivali başlıyor
Festivali’ne bu yıl aralarında Boğaziçi Üniversitesi Oyuncuları, Dostlar Tiyatrosu, Duru Tiyatro, Kent Oyuncuları, Bornova Belediyesi Şehir Tiyatrosu, Sadri Alışık Tiyatrosu, Tiyatro Kedi, Tiyatro Kare, Kocaeli Belediyesi Şehir Tiyatrosu gibi bir çok başarılı oyuna imza atmış tiyatro toplulukları da katılıyor.
Sadri Alışık Tiyatrosu, ünlü oyuncularıyla Adana’ya konuk oluyor
Festivalin ilk haftasında, Gürcistan Kote Marjanishvili Devlet Dram Tiyatrosu ‘Beğendiğiniz Gibi’, Ankara Devlet Tiyatrosu ‘Hürrem Sultan’ ve Sadri Alışık Tiyatrosu ‘Küçük Adam Ne Oldu Sana’ oyunlarıyla Hacı Ömer Sabancı Kültür Merkezi sahnesinde olacak.
Sabancı Uluslararası Adana Tiyatro Festivali törenle açıldı
Antalya Devlet Tiyatrosu 'Othello', Sadri Alışık Tiyatrosu 'Küçük Adam Ne Oldu Sana', Talimhane Tiyatrosu 'Önce Bir Boşluk Oldu Kalp Gidince Ama Şimdi İyi', İstanbul Şehir Tiyatrosu 'Türkiye Kayası' ve 'Mesut İnsanlar Fotoğrafhanesi', Semaver Kumpanya 'Metot', Türkiye
Adana Tiyatro Festivali 15’inci kez ‘perde’ diyor
Festival kapsamında; Sadri Alışık Tiyatrosu’nun 'Küçük Adam Ne Oldu Sana', Talimhane Tiyatrosu’nun 'Önce Bir Boşluk Oldu Kalp Gidince Ama Şimdi İyi', İstanbul Şehir Tiyatroları’nın 'Türkiye Kayası', Ankara Devlet Tiyatrosu’nun 'Cesaret Ana ve Çocukları'
‘Ödül Avcısı’ Yenimahalle’de sahnelendi
Tiyatro Eleştimenler Birliği’nden 2012 yılında en iyi kadın ve erkek oyuncu ödüllerini kazanan kabare, Sadri Alışık Ödülleri’ne de layık görülmüştü. (CİHAN)
Uluslararası Adana Tiyatro Festivali 27 Martta başlıyor
Antalya Devlet Tiyatrosu 'Othello', Sadri Alışık Tiyatrosu 'Küçük Adam Ne Oldu Sana', Talimhane Tiyatrosu 'Önce Bir Boşluk Oldu Kalp Gidince Ama Şimdi İyi', İstanbul Şehir Tiyatrosu 'Türkiye Kayası' ve 'Mesut İnsanlar Fotoğrafhanesi', Semaver Kumpanya 'Metot', Türkiye
‘Küçük Adam Ne Oldu Sana’ oyunu Yenimahalle’de
ANKARA - Sadri Alışık Tiyatrosu’nun müzikli ve danslı “Küçük Adam Ne Oldu Sana?” adlı oyunu, bu sezon ilk kez Ankara Yenimahalle ilçesinde sanatseverlerle buluştu.
Sadri Alışık ödülleri sahiplerini buldu
ANKARA - Sadri Alışık Anadolu Tiyatro Oyuncu Ödülleri, Ankara Yenimahalle Belediyesi Nazım Hikmet Kongre ve Sanat Merkezi’nde verildi.Sanatçının oğlu Kerem Alışık’ın da katıldığı törende, Yenimahalle Belediye Başkan Yardımcısı Erhan Aras, Devlet Tiyatroları Genel Müdürü Lemi Bilgin ve çok sayıda davetli
Tiyatrodan sinemaya geçtiler, milyonları ekranlara bağladılar
İSTANBUL - Sadri Alışık, Fikret Hakan, Kartal Tibet, Şener Şen, Kemal Sunal, Metin Akpınar ve Zeki Alasya... Tiyatrodan gelen bu aktörler, kült filmlerde yer aldı.
Keşanlı Ali Destanı Başakşehir’de sahnelendi
Sadri Alışık Tiyatrosu tarafından sahnelenen Keşanlı Ali Destanı’nı Ahmet Mümtaz yönetti. Oyunda Keşanlı Ali’yi canlandıran Yavuz Bingöl, “Aklın açtığı yaraları, şiirle, sanatla tedavi edebilirsiniz.
Altın Koza’nın ’Yaşam Boyu Onur Ödülleri’ sinemanın emektarlarına verildi
Ayhan Işık, Yılmaz Güney, Neriman Köksal, Ekrem Bora, Sadri Alışık gibi sinemanın emekçilerini anan Hun, ödülü bu isimler adına aldığını kaydetti. Sunuculuğunu Caner Cindoruk’un yaptığı törene AK Parti Adana Milletvekili Fatoş Gürkan, Uluslararası Altın Koza Film Festivali Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması
‘Kemal Sunal’ kararı örnek oldu, sinema sanatçıları telif için mahkemeye gidecek
‘Turist Ömer’ tiplemesi ile belleklerde yer edinen Sadri Alışık’ın oğlu Kerem Alışık da babasının filmlerinden doğan hakları hukuk çerçevesinde arayacaklarını duyurdu. Filmleri ekranlarda tekrar tekrar yayınlanan Kemal Sunal’ın ailesi ‘Düttürü Dünya’ ve ‘Yoksul’ filmlerinin yapımcısı Şerafettin Gür’e tazminat davası açtı.
‘Kemal Sunal’ kararı örnek oldu, sinema sanatçıları mahkemeye gidecek
‘Turist Ömer’ tiplemesi ile belleklerde yer edinen Sadri Alışık’ın oğlu Kerem Alışık da babasının filmlerinden doğan hakları hukuk çerçevesinde arayacaklarını duyurdu. Filmleri ekranlarda tekrar tekrar yayınlanan Kemal Sunal’ın ailesi ‘Düttürü Dünya’ ve ‘Yoksul’ filmlerinin yapımcısı Şerafettin Gür’e tazminat davası açtı.
Ankara Devlet Tiyatrosu ekibi festival için Başkurdistan'da
Sadri Alışık Anadolu Tiyatro Oyuncu Ödülleri’nden komedi-müzikal dalında 'Rab Şeytana Dedi Ki' adlı oyundaki başarılı çalışması ile M. Bozkurt Kuruç En İyi Yönetmen Ödülü’nü alırken, Durukan Ordu’da oyundaki yorumuyla en iyi erkek oyuncu ödülü’nü almıştı.
Nevşehir’de çocuk tiyatro günleri başladı
NEVŞEHİR - Sadri Alışık Çevre Tiyatro Topluluğu oyuncularının çocuklara yönelik hazırladıkları 'Lafonten Orman Mahkemesi'nde isimli oyunu Nevşehir’de sergilemeye başladı. Nevşehir Belediyesi Kapadokya Kültür ve Sanat Merkezi’nde 6 Mayıs tarihine kadar devam edecek oyuna çocuklar ile ailelerinin ilgisi oldukça yoğun oldu.
Uluslararası Sabancı Tiyatro Festivali yarın başlıyor
“Kontrabas”, “Sinek Kadar Kocam Olsun Başımda Bulunsun”, İstanbul Devlet Tiyatrosu “Sidikli Kasabası”, “Kırmızı”, Bursa Devlet Tiyatrosu “Tek Kişilik Yaşam”, Sadri Alışık Tiyatrosu “Keşanlı Ali Destanı”, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları “Şark Dişcisi”, Şaman Dans Tiyatrosu “İstanbul”, Dostlar Tiyatrosu “Ben Bertold Brecht”
Keşanlı Ali Destanı Adana Tiyatro Festivalinde sahne alacak
Festivalin ilk haftasında, Sadri Alışık Tiyatrosunun “Keşanlı Ali Destanı” oyunu ile İstanbul Devlet Tiyatrosu’nun “Sidikli Kasabası” oyunu Hacı Ömer Sabancı Kültür Merkezi’nde sahnelenecek.Adana Tiyatro Festivali’nin ilk konuğu, 28 – 29 Mart tarihlerinde Sadri Alışık Tiyatrosu olacak.
Adana tiyatroya doyacak
“Kontrabas”, “Sinek Kadar Kocam Olsun Başımda Bulunsun”, İstanbul Devlet Tiyatrosu “Sidikli Kasabası”, “Kırmızı”, Bursa Devlet Tiyatrosu “Tek Kişilik Yaşam”, Sadri Alışık Tiyatrosu “Keşanlı Ali Destanı”, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları “Şark Dişcisi”, Şaman Dans Tiyatrosu “İstanbul”, Dostlar Tiyatrosu “Ben Bertold Brecht”
Sadri Alışık Tiyatro Ödülleri sahiplerini buldu
ANKARA - İkinci Sadri Alışık Anadolu Tiyatro Oyuncu Ödülleri, Yenimahalle’de sahiplerini buldu. Cüneyt Gökçer Tiyatro Salonu'nda düzenlenen ve sunuculuğunu Sadri Alışık’ın oğlu Kerem Alışık’ın üstlendiği programda, sanat ve siyaset dünyasının ünlüleri bir araya geldi
Büyükşehir’den “Nostaljik Yeşilçam Film Afişleri” sergisi
dersi verdiği 1977 tarihli “Selvi Boylum Al Yazmalım”; Kemal Sunal ve Necla Nazır’ın oynayıp Kartal Tibet’in yönettiği “Çarıklı Milyoner”; İzzet Günay ve Sadri Alışık’tan 1964 yapımı “Afili Delikanlılar” gibi 120 Türk filmi afişi ve 80 film broşürü Metro Sanat Galerisi’nde 5 Şubat Pazar akşamına kadar sergilenecek.
5 katlı bina alev alev yandı, mahalleli sokağa döküldü
Sadri Alışık Sokak üzerinde bulunan 5 katlı binanın çatı katında henüz belirlenemeyen bir sebeple yangın çıktı. Alevler kısa sürede büyüyerek bütün çatıyı kapladı.
Tilmaç: Öğrenciler, hayatın içinde olursa kendine özgüvenleri tam olur
Biz bu projenin başka bir modelini Antalya'da Sadri Alışık Sanat Atölyesi'nde uzun yıllar uyguladık. Sanat atölyesinde haftanın belirli günlerinde veliler, öğretmen ve öğrencileri buluşturarak birlikte Yeşilçam'a yolculuk yaptık.
Ünlü şair Attila İlhan ölümünün 6. yılında anıldı
Attila İlhan’ın eserlerini yıllardır okuduğunu belirten Sadri Alışık Kültür Merkezi’nin en yaşlı öğrencisi Hüseyin Yağız, “İyi ki böyle bir insan dünyaya gelmiş.” diye konuştu. Çok güzel bir gece olduğunu vurgulayan Burcu Gülek ise, “Attila İlhan’ı unutmak mümkün değil.
Tilmaç: Altın Portakal, Antalya'nın dünyada tanıtımına büyük katkı sağlıyor
Kaybettiğimiz Kema Sunal, Hayati Hamzaoğlu, Kadir Savun, Adile Naşit, İhsan Yüce, Ayhan Işık ve Sadri Alışık'ı sanatçı dostlarımı hatırlayınca da yüreğime hüzün çöküyor." diye konuştu. Tilmaç, festival etkinliği çerçevesinde Antalya'ya gelen sanatçıları ilçelerle birlikte Burdur ve Isparta'ya da götüreceklerini kaydetti.
Ereğlili çocuklar, Sadri Alışık Çocuk Tiyatrosu ile buluştu
1961 yılından bu yana Dünya Tiyatrolar Günü olarak kutlanan 27 Mart’ta çocukların yüzlerini güldüren Karadeniz Ereğli Belediyesi, iki bine yakın çocuğu Sadri Alışık Çocuk Tiyatrosu ile buluşturdu. Sadri Alışık Çocuk Tiyatrosu, Kırt Kırt ile Cırt Cırt adlı tek perdelik çocuk oyunu ile gönülleri kazandı.
Sümer Tilmaç, gençlere İhsan Yüce'yi örnek almaların istedi
İhsan Yüce, Münir Özkul, Ayhan Işık, Adile Naşit, Gazanfer Özcan ve Sadri Alışık gibi sanatçıların kolay yetişmediğini belirten Tilmaç, kültür emperyalizmine karşı en etkin mücadele etmenin en iyi yolunun kendi kültür değerlerini tanımak ve iyi bilmekten geçtiğini kaydetti.
Sümer Tilmaç: Engellilerin hayata tutunmada sigortaları sağlıklı bireylerdir
Müdürlüğü'nde eğitim ve öğretim gören 120 öğrenci ve velisi, Sümer Tilmaç'ın Antalya'nın ilçesi Serik'in Karadayı beldesinde yaptırdığı Melek Çiftliği Sadri Alışık Kültür Merkezi'ni gezdi. Engelli öğrenciler ve aileleri Tilmaç'la sohbet ettikten sonra hatıra fotoğrafı çektirdi.
'Ses Perdesi' Tarık Akan'la açıldı
ıslattıran, masum yüzlü, acınası köy kızı rollerindeki Muhterem Nur ve güldürürken ağlatan, mahallenin iyi kalpli delikanlısı, sinemamızın Turist Ömer'i Sadri Alışık gibi pek çok isim, Yaşar Üniversitesi'nin www.
Altın Portakal'da Türk filim kahramanlarını anlı heykeller tanıtacak
"Altın Portakal'ın simgesi Venüs heykeli, Muhsin Ertuğrul, Kilink, Sadri Alışık (Turist Ömer), Şener Şen (Züğürt Ağa), Feridun Karakaya (Cilalı İbo), Kartal Tibet (Tarkan), Kadir İnanır-Türkan Şoray (Selvi Boylum Al Yazmalım), Kemal Sunal (Kapıcılar Kralı), Yılmaz Güney (Çirkin Kral), Sezer Sezin
Bursa Surları'nda Yeşilçam nostaljisi
Ünlü Yönetmen Safa Önal, filmi değerli dostu Sadri Alışık'a ithaf ettiğini söyledi. "TÜRK TOPLUMUNA ÖRNEK OLDUNUZ" Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar da Türk Sinema Şenliğini hazırlarken amaçlarının, sinemanın unutulan nostaljisini yeniden yaşatmak olduğunu ifade etti.
Abdullah Şahin ile Sümer Tilmaç Manavgatlılarla tiyatroda buluşacak
Tiyatro ve sinema oyuncusu Abdullah Şahin, çok sevdiği arkadaşı Sümer Tilmaç'la birlikte Serik Karadayı Melek Çiftliği Sümer Tilmaç Sanat Okulu Sadri Alışık Tiyatro Atölyesi'nde yazdıkları Eşeklik Bizde Kalsın oyunun ilk Manavgat'ın Evrenseki beldesinde sahneleyeceklerini söyledi.
Sümer Tilmaç: Çocukları özgüvenli yetiştirmek önemli
Ünlü oyuncu Antalya'nın Serik ilçesi Karadayı Beldesi Melek Çiftliği Sümer Tilmaç Sanat Okulu Sadri Alışık Sanat Merkezi'nde her hafta gençlerle Yeşilçam anılarını anlatmaya devam ediyor. Tilmaç, Antalya'nın değişik ilçelerinden gelen öğrencilerle Sadri Alışık Sanat Merkezi'nde sohbet ederek Yeşilçam'da yaşadığı 45 yıllık sanat hayatıyla ilgili anılarını
Sümer Tilmaç: Bir mankenin kaç koca değiştirdiğini bilen gençler, dünya çapında keman virtözü Suna Kan'ı tanımıyor
sanatçıların değerinin bilinmesi için illa da ölmesi gerekmediğini belirten Tilmaç, gençlerin tiyatro ve sinemada ekol olmuş Gazaffer Özcan, Münir Ozkul, Sadri Alışık, Adile Naşit, Kemal Sunal, Halit Akçetepe, Nejat Uygur, İhsan Yüce, Aşık Veysel Şatıroğlu ve Özay Gönlüm'ü çok iyi bilmesi gerektiğini kaydetti.
Sümer Tilmaç:Tiyatro ile küçük yaşta tanışan çocuklar meramlarını anlatmada sıkıntı çekmiyor
ilçesi okullarında tiyatroyu sevdirmek için çalışma yaptığını belirten Tilmaç, Serik Karadayı beldesinde Melek Çiftliği Sümer Tilmaç Kültür ve Sanat Evi Sadri Alışık Sanat Atölyesi'nde haftanın 3 günü kurs verdiğini kaydetti.
Sümer Tilmaç: Tiyatro eğitimi okul öncesine kadar inmeli
Gençlere tiyatro ve sinema sanatını sevdirmek için Antalya'nın Serik ilçesi Karadayı beldesinde bulunan Melek Çiftliği Sadri Alışık Sanat Atölyesi'nde gençlere haftanın 3 günü kurs verdiğini belirten Tilmaç, tiyatroyla küçük yaşta tanışan çocukların ileri de kendilerini ifade etmede zorluk çekmediğini
Sanatçılar ve vatandaşlar, Emek Sineması'nın yıkılmaması için yürüdü
Sineması'nın anılarla aşınmış taşlarında var olan, Yılmaz Güney, Halit Refiğ, Atıf Yılmaz, Ömer Kavur, Suna Pekuysal, Artun Yeres, Kemal Sunal, Ayhan Işık, Sadri Alışık, Hulusi Kentmen ve Gazenfer Özcan gibi adını sayamadığımız yüzlerce sanatçımızın ayak izlerinin silinmesine izin vermeyeceğiz.
Ailelerin sürekli ders çalış başkısı öğrencilerde sınav kaygısını artırıyor
Sümer Tilmaç, haftada 2 gün Sadri Alışık Sanat evi'nde öğrencilere Yeşilçam ve Türk tiyatrosuyla bilgilendirme yaptığını anlattı. Çocukların kendilerini düzgün ifade etmelerinin yolunu küçük yaşta tiyatro ve güzel sanatların her hangi bir dalıyla tanışmaktan geçtiğini aktaran Tilmaç, öğrencilerin
Orhan Kemal'in eserinden uyarlanan '72. Koğuş' Rize'de sahnelenecek
(Sölezli), Serhat Özcan (Bobi), Ayhan Anıl (Leşçi), Yıldırım Gücük (İzmirli), Fuat Onan (Tavukçu), Ömer Duran (Kaya Ali), Tuncer Yenice (Başgardiyan) ve Sadri Alışık Kültür Merkezi mezunu çok sayıda oyuncu rol alıyor.
Dayak yediğini öne süren meslektaşları için cübbeleriyle karakola yürüdüler
00 sıralarında Beyoğlu Mis Sokak'ta bir araya gelen avukatlar, Sadri Alışık Sokak'ta bulunan Taksim Polis Merkezi'ne "İnsanlık onuru işkenceyi yenecek" pankartı ve "Taksim Polis Merkezi kapatılsın" sloganıyla yürüdüler.
Sinemanın çınarları, çınar yaprağında kaldırımlara döşendi
Işık, yönetmen, senarist, yapımcı ve oyuncu Osman Fahir Seden, yönetmen, yapımcı, senarist Atıf Yılmaz, oyuncu Hulusi Kentmen, oyuncu Belgin Doruk, oyuncu Sadri Alışık, oyuncu Vahi Öz ve Türk Sanat Müziği Sanatçısı ve oyuncu Zeki Müren'in isimleri, Bursa'nın simgesi olan çınar yapraklarının içine yazılarak Merinos Parkı'nın kaldırımlarına
Sinemanın çınarları Bursa'da buluşuyor
Işık, yönetmen, senarist, yapımcı ve oyuncu Osman Fahir Seden, yönetmen, yapımcı, senarist Atıf Yılmaz, oyuncu Hulusi Kentmen, oyuncu Belgin Doruk, oyuncu Sadri Alışık, oyuncu Vahi Öz ve Türk Sanat Müziği Sanatçısı ve oyuncu Zeki Müren yer alıyor.
Bursa 4. Uluslararası İpekyolu Film Festivali'nde Hikmet Şahin unutulmadı
Sinemanın çınarları Cahide Sonku, Ayhan Işık, Atıf Yılmaz, Hulusi Kentmen, Sadri Alışık, Belgin Doruk, Osman Seden, Zeki Müren ve Vahi Öz, Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi'ni süsleyecek isimler olacak.
Sümer Tilmaç, kurduğu sanat köyünde öğrencilere Yeşilçam nostaljisi yaşatıyor
Ünlü oyuncu, köyde Sadri Alışık adına yaptırdığı Sinema Atölyesi'nde, okullardan gelen öğrencilere 45 yıllık sinema birikimi ve rol aldığı 210 film ve sanatçılarla ilgili anılarını anlatıyor. Tilmaç, Sadri Alışık Sanat Atölyesi'nde bulunan sinemada her cumartesi günü öğrencilere ücretsiz klasik bir Yeşilçam filmini gösterime sunduklarını belirtti.
4. Uluslararası Bursa İpek Yolu Film Festivali 14 Kasım'da başlıyor
Çınarları" uygulamasıyla Muhsin Ertuğrul, Cahide Sonku, Belgin Doruk, Ayhan Işık, Vahi Öz, Zeki Müren, Osman Fahir Seden, Atıf Yılmaz, Hulusi Kentmen ve Sadri Alışık gibi usta sanatçıların adlarının yazılı olduğu, Bursa'nın simgesi çınar yapraklarının Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi'nin yolunda sergileneceğini bildirdi.
Tarihi İstiklal Caddesi araç trafiğine kapatıldı
Sistemde trafiğe açık yollar ise şöyle: Zambak-Meşelik Sokak arkası, Sakız Ağacı Caddesi ile Sadri Alışık Sokak Kesişimi, Balo Sokak, Turnacıbaşı Sokak kesişimi, Galatasaray Meydanı, Asmalımescit sokak ile kumbaracı Yokuşu Arkası.
Kardeş okul olmanın 20. yılını kutluyorlar
Ayrıca Sayın Ahmet Davutoğlu, sanatçılar Sadri Alışık, Münir Özkul, Erol Evgin, işadamları Abdullah Kiğılı, Ahmet ve Asım Kocabıyık, Sabri ve Murat Ülker bizim okuldan mezun insanlardır. Okulumuzda fen dersleri Almanca olarak veriliyor.