safahat

Turhal’dan merve şener hentbol milli takımına seçildi
Merve’nin başarısının ilçe adına önemli olduğunu belirten Kaymakam Kadiroğlu, Merve’ye başarılar dileyerek, kendisine Sefiller ile Safahat isimli iki kitap hediye etti. Çok heyecanlı ve mutlu olduğunu açıklayan Merve Şener ise, ilçenin adını ülke genelinde duyurmak için elinden gelen bütün gayreti göstereceğini kaydetti.
Lokman Çağırıcı: İlçede kitap okuyanların sayısında ciddi bir artış var
Kitaplar arasında, Mehmet Akif Ersoy’un Safahat isimli şiir kitabı, Sait Faik Abasıyanık’ın hikaye kitabı, Sofinin Dünyası, Dostoyevski’nin meşhur eseri Suç ve Ceza da bulunuyor. (CİHAN)
30 Ağustos'ta 10 bin genç Dumlupınar’da buluşacak
Sanatçı Ertuğrul Erkişi 'Safahat’tan Şarkılar' albümünden oluşan bir konser verecek. (CİHAN)
Mahkum istedi, başkan klasik kitapları gönderdi
Gönderilen kitaplar arasında Mehmet Akif Ersoy’un Safahat isimli şiir kitabının yanı sıra yerli ve yabancı yazarların meşhur eserleri de bulunuyor. (CİHAN)
Kahvede artık okeye değil kitaba dördüncü aranıyor
Kitaplıkta Mehmet Akif Ersoy’un Safahat’ından Amin Maalouf’un Semerkant’ına kadar Türk ve dünya edebiyatından seçilen birçok eser yer aldı. Kitaplar, Keçiören Belediyesi tarafından kahvehaneye hediye edildi.
Bakan Kılıç: Kalbi olan herkes bu hareketten etkilenir
Bakan Kılıç, çocuklara okumalarını tavsiye ettiği Mehmet Akif Ersoy’un Safahat’ini ve çeşitli hediyeler verdi. (CİHAN)
Mayıs ayının örnek okuru yürüme engelli genç oldu
Mevlana-Aşkın Gözyaşları, Dan Brawn'ın Cehennem ve Milli Şair Mehmet Akif Ersoy'un Safahat'ını hediye etti. (CİHAN)
Şahin, Braille alfabesiyle yazılmış 'Safahat'tan Seçmeler' kitabını dağıttı
BURDUR - Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, görme engellilere Braille alfabesi ile yazılmış Safahat'tan Seçmeler adlı kitabı dağıttı.Bir dizi ziyaret için Burdur’a gelen Bakan Fatma Şahin, Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi (MAKÜ)’nde SKS Avşar Han'ın açılış törenine katıldı.
70 yaşındaki terzi Manavgat'ın 'örnek okur'u seçildi
Bulgurlu, Azgan'a mayıs ayında kitap okumada rakip çıkması dileğinde bulunarak Mehmet Akif Ersoy'un Safahat, Adem Özbay'ın Hz. Ali'nin Liderlik Sırları, Aytekin Gezici'nin Osmanlı Tarihi ve Necip Fazıl Kısakürek'in Çile isimli şiir kitabını hediye etti.
Hakim Rahman: Beni arayacak siyasetçi, alacağı cevabı bilir
Tokatlı da dosyada müvekkilleri aleyhinde hiçbir delil olmadığını savunarak, müvekkili Kurmay Albay İrfan Bulut hakkında iddianamedeki sunularda görev safahat bilgilerinin zamanlamasına ilişkin senkronizasyonun tutmadığını, Yunanistan'da bulunduğu dönemin iddianamede, ülke içinde yada yurtiçindeyken Atina'da gibi gösterildiğini
'Akil Adamlar' Burdur’da gazetecileri dinledi
Program, Akil Adamlar Heyeti’nin gazetecilere, Burdur Valiliği’nin hazırlamış olduğu Mehmet Akif Ersoy Şiir Külliyatı Safahat Kitabı ve Mehmet Akif Ersoy Şiirleri cd’sini hediye etmesi ile son buldu.
'Safahat' Ödemiş’te sahnelendi
İZMİR - İstiklal şair Mehmet Akif Ersoy’un hayatından kesitlerin anlatıldığı "Safahat" adlı tiyatro oyunu, İzmir'in Ödemiş ilçesinde de sahnelendi. Kardelen Eğitimciler Derneği’nin katkılarıyla Özel Birgivi Koleji salonunda sahnelenen oyunu Kaymakam Abdullah Dölek, diğer protokol üyeleri, Ödemişliler ve çevre yerleşim
Kınalı Kuzular, izleyenleri gözyaşlarına boğdu
Daha önce Burdur'a, Mehmet Akif'in ‘Safahat’ isimli piyesiyle gelmiştim, şimdi de Kınalı Kuzular'ı sergilemek için geldik." dedi. Solunu dolduran yaklaşık bin kişi, sergilenen oyunu sonuna kadar izledi.
Diyanet İşleri Başkanı Görmez, Başkan Kocaoğlu’nu ziyaret etti
Ziyaretin sonunda Diyanet İşleri Başkanı Görmez, Başkan Aziz Kocaoğlu’na Kur'an tefsiri, Yunus Emre’nin "Divan" ve Mehmet Akif Ersoy’un "Safahat" adlı eserlerini, Kocaoğlu ise İzmir Saat Kulesi’nin gümüş bir maketini hediye etti.
Rektör Prof. Dr. Akhan: Safahat tekrar tekrar okunmalı
İZMİR - İstiklal Marşı şairi Mehmet Akif Ersoy’un hayatının anlatıldığı tek kişilik tiyatro oyunu "Safahat", İzmir'de sahnelendi. İzmir Katip Çelebi Üniversitesi (İKÇÜ) ile Gediz Üniversitesi'nin ortaklaşa düzenlediği oyunu İKÇÜ Rektörü Prof.
Milletvekili Kalkan, Türkiye'nin demokratikleşme sürecini anlattı
Şiirlerini topladığı Safahat adlı eserine dahi İstiklal Marşı'nı koymamıştı. Nedenini soranlara ise, 'O benim değil, artık milletimin eseri.' diyecek kadar onurluydu.
Fırat Üniversitesi'nde Akif'i anlama paneli
Bölümü öğrencileri, Talar Özer, Özlem Özer, Murat Karatepe ve Hande Bağcı, Mehmet Akif Ersoy’un Hayatı, İstiklal Marşı ve Yazılış Öyküsü, İsimden İçeriğe Safahat ve Mehmet Akif’in eserlerinde Doğu Algısı konularında panele katılanlara çeşitli bilgiler verdi.
Manisa Valisi Daşöz: İstiklal Marşı sıradan bir marş değil
Törende ayrıca merkezdeki ilkokul ve ortaokullarda ismi "Mehmet Akif" olan 14 öğrenciye, İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından "Safahat" kitabı hediye edildi. Ödül töreninin ardından Hasan Türek Anadolu Lisesi öğrencileri, İstiklal Marşı’nın Mehmet Akif tarafından nasıl yazıldığını anlatan bir oratoryo sahneledi.
Yazarlar ve Sanatçılar Birliği'nin 'Safahat Okumaları' devam ediyor
NİĞDE - Milli şair Mehmet Akif Ersoy’u daha iyi tanıtmak için Yazarlar ve Sanatçılar Birliği (YAZSANBİR) tarafından düzenlenen “Safahat Okumaları” devam ediyor. Her hafta cumartesi günü saat 13.
Batman'da İstiklal Marşı'nı en güzel okuma coşkusu
Reha Yeprem’in Mehmet Akif Ersoy'un yazdığı ve Safahat kitabında yer alan başta ‘Çanakkale Şehitlerine’ şiiri olmak üzere, kendine has sunumuyla okuduğu eserler, salonda hem duygulu hem de coşkulu anlar yaşanmasına neden oldu.
Prof. Öztürk: Akif’in Safahat'ı başucu eserimiz olmalı
ADANA - Başbakanlık Başmüşaviri ve Kırklareli Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Osman Öztürk, “Mehmet Akif Ersoy’un Safahat'ı başucu eserimiz olmalıdır.
Türk edebiyatı dünyaya açıldı, bin 351 eser 54 farklı dile çevrildi (Özel)
Başka dillere çevrilen eserler arasında Mevlana’nın Mesnevi, Mehmet Akif Ersoy’un Safahat yanı sıra Dede Korkut Oğuznameleri başı çekiyor. Ayrıca Ahmet Hamdi Tanpınar, Peyami Safa, Halide Edip Adıvar, Sait Faik Abasıyanık, Perihan Mağden, Orhan Pamuk, Ahmet Ümit, Buket Uzuner, Hilmi Yavuz, Talat S.
Mehmet Akif Bursa’da anıldı
Kemikli, paneli izleyen gençlere Safahat kitabını mutlaka okumalarını öğütledi. (CİHAN)
Başbakan Erdoğan: Akif gibi şair olmak yetmez, Akif gibi dindar olmalısınız
Salonu dolduran gençlere seslenen Erdoğan, gençlere evlerinde Safahat bulundurmalarını tavsiye etti. Milli Şair'in hayatından detaylar aktaran Erdoğan, gençlere “Mehmet Akif kadar şair olmak yetmez, Mehmet Akif kadar da dindar olmanız gerekir.
Başbakan Erdoğan'dan Mehmet Akif mesajı
Akif’in en önemli eseri olan ve edebiyat tarihinin başyapıtları arasında yer alan 'Safahat' adlı eserinin, günümüzde en çok okunan kitaplar arasında yer alması ve her geçen gün daha büyük bir teveccüh görmesinin; milletin istiklaline, istiklal şairine
Kınalı Kuzular MAKÜ’de sahnelendi
Daha önce Burdur'a Mehmet Akif'in 'Safahat' isimli piyesiyle Burdur'a gelmiştim şimdi de Kınalı Kuzular'ı sergilemek için geldik." dedi. Yenilmez oyunun 100'den fazla sergilendiğini ve büyük ilgi gördüğünü anlattı.
Siirt Valiliği 'otomobil ödüllü' kitap okuma kampanyası başlattı
Valilik olarak muhtemelen İbrahim Hakkı Hazretleri'nin Marifetname adlı kitabından veya Safahat'ın bin adedini vatandaşlara dağıtacağız. İsteyen vatandaşlarımız da bu kitaptan edinebilecekler.
Öğrenciler tiyatro ile tanıştı
'Safahat Mehmet Akif Ersoy Dönüyor Ya Siz Neredesiniz' isimli oyunu sergilemek için Muş’a davetli edilen Ünlü Sanatçı Ahmet Yenilmez yaklaşık bin öğrenciye unutulmaz anlat yaşattı. Ahmet Yenilmez, “Safahat Mehmet Akif Ersoy Dönüyor Ya Siz Neredesiniz' isimli oyun, ülkemizd Mehmet Akif Ersoy merhumun hayatı ile yapılmış ilk tiyatro özelliği
Erdoğan: Sorumluluktan kaçmak Esed’in işlediği suça ortak olmaktır
Erdoğan, hayatının son dönemlerinde Mısır'da ikamet eden milli şair Mehmet Akif Ersoy'un Safahat adlı eserini üniversiteye hediye etti. (CİHAN)
TOBB, Mehmet Akif Ersoy'un anısına yeni 'Safahat' hazırladı
ANKARA - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), Mehmet Akif Ersoy'un hiç yayınlanmamış anılarının ve şiirlerinin yer aldığı ‘Safahat’ı Akif sevenleriyle buluşturdu. Safahat’ın en büyük miraslardan biri olduğunun altını çizen Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, bir ahlak öğreticisi olan Mehmet Akif Ersoy’un gençlere anlatılması gerektiğini
Cihan Haber Ajansı Gündemi
Yıl etkinlikleri çerçevesinde, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) tarafından prestij kitap olarak hazırlanan, ‘Safahat Mehmet Akif Ersoy Şiir Külliyatı’ kitabının Ankara'daki tanıtım toplantısına katılacak.
Hisarcıkoğlu: Büyümede geçen yılki rakamları zor yakalayacağız gibi
Rifat Hisarcıkloğlu, ziyaretinde Vali Mevlüt Bilici’ye TOBB’un 60’ıncı kuruluş yıldönümü nedeniyle bastırılan Mehmet Akif Ersoy’un iki ciltten oluşan Safahat kitabını hediye etti. TOBB Başkanı ve Yönetim Kurulu üyeleri ardından Kayseri Ticaret ve Sanayi odalarını ziyaret etti.
Başbakan Yardımcısı Arınç: Türk okullarıyla Türkçe tercih edilen ikinci dil oldu
"SAFAHAT ESKİ HARF VE YENİ HARFLERLE İNTERNETE KONULSUN"Türk Dil Kurumu Başkanı Prof. Dr. Mustafa S. Kaçalin ise TDK'nın kuruluşu, tarihçesi, kurum çalışanları ve yaptığı çalışmalar hakkında bilgiler verdi.
Karaelmas Gençlik Treni Zonguldak’tan hareket etti
Akdeniz ve diğer protokol üyeleri, gençlere Mehmet Akif Ersoy'un "Safahat" isimli eserini hediye etti. Gençlik Treni’nin 5 gün sonra kente geri döneceği öğrenildi.
100 bin öğrencinin Türkiye’yi gezeceği Seyyah Projesi başladı
Ali Fuat Başgil'in 'Gençlerle Başbaşa' isimli kitabı ile Safahat'ta yer alan dizeleri öykü kurgusuyla genç okurların anlayacağı bir dille aktaran 'Safahat Öyküleri' isimli kitap hediye edildi.
SGK gönüllüleri, Van için 5 bin kitap topladı
Fatih Acar da kampanyaya Mehmet Akif Ersoy'un 'Safahat' adlı eserini bağışlayarak destek verdi. Öte yandan basın toplantısı öncesinde SGK çalışanlarından Muhterem Şahin, Erciş’te adına kütüphane kurulacak olan şehit öğretmen Ahmet Erdem için yazdığı 'Son
Niğde hep birlikte kitap okudu
Gönlümüzün sızısı ama aynı zamanda gururu Çanakkale’yi, Mehmet Akif’in Safahat’ı olmadan, 'Su iner yokuşlardan hep basamak basamak, Benimse alın yazım yokuşlarda susamak' diyen Necip Fazıl Üstad olmadan Sakarya’yı nasıl bilebiliriz?
Erdoğan: Sevginin, muhabbetin dili yükseldikçe hainler emellerine ulaşamayacak
Başbakan’a çeşitli hediyeler takdim edilirken, Erdoğan’da gençlere Mehmet Akif’in Safahat’ını hediye ederek, bir hocasının “Oğlum, bunu her zaman yastık altı kitabı yap.” diye öğüt verdiğini hatırlattı.
Ertuğrul Erkişi, şarkılarını anneler için söyledi
Konuşmaların ardından Mehmet Akif Ersoy'un şiirlerini besteleyerek Türkiye'ye "Safahat'tan Şarkılar" isimli eseri kazandıran ve "Minik Dualar" grubuyla vatandaşların gönlünde taht kuran sanatçı Ertuğrul Erkişi, seslendirdiği birbirinden güzel eserlerle annelere müzik ziyafeti çekti.
Başbakan Erdoğan, hediye edilen Kur'an'ı öpüp alnına koydu
İsmail Karaosmanoğlu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a, ‘CHP’nin zulmünden saklanmış kitaplar’ diyerek el yazması bir Kur’an-ı Kerim ve Mehmet Akif Ersoy’un Safahat adlı eserinin 1928 Osmanlıca baskısını hediye etti.
Sanatçısı Yenilmez'den, engelli öğrenciler için tek kişilik Mehmet Akif oyunu
öğrenciler için düzenlenen etkinlikte, tiyatro sanatçısı Ahmet Yenilmez, İstiklal Marşı'nın yazarı, milli şair Mehmet Akif Ersoy'un hayatını konu alan 'Safahat-Mehmet Akif Dönüyor, Ya Siz Neredesiniz' tek kişilik oyunu sahneledi.
"Akif'i tanımadan İstiklal Marşı'nın manası anlaşılamaz"
sevdasını bilmeden, onun penceresinden bakmadan İstiklal Marşı’nın manasını anlamanın zor olacağını belirten Yurtsever, “Mehmet Akif Ersoy’un hayatı, Safahat adlı eserinin her zaman önünde yürümüştür.
Prof. Dr. Hasan Akay: Akif, değerlerin şairiydi
İstiklal Marşı’nı Safahat’ına almayacak kadar da yüce gönüllüdür. Şairler tek bir mısralarını dahi başkalarına vermek istemezler. Akif, yüce gönüllüğün ifadesidir.
Ertuğrul Erkişi sesiyle Adanalıları mest etti
Mehmet Akif Ersoy’un şiirlerini besteleyerek Türkiye’ye “Safahat’tan Şarkılar” isimli eseri kazandıran ve “Minik Dualar” grubuyla vatandaşların gönlünde taht kuran sanatçı Ertuğrul Erkişi, seslendirdiği birbirinden güzel eserlerle konuklara unutulmaz bir akşam yaşattı.
Katip Çelebi Üniversitesi, Mehmet Akif'i unutmadı
Çağın ise Mehmet Akif'in en önemli eserlerinden Safahat'a değinerek şunları söyledi: "Fikir akımlarıyla olan olumlu ya da olumsuz ilişkileri, hem şiirlerine hem de makalelerine yansımıştır. Akif, İslamcılık akımıyla en çok özdeşleştirilen şahsiyetlerinin başında gelmektedir.
Taşgetiren: Avrupa’ya 10 milyon Asım nesli gönderebilirsek Avrupa değişir
Asım’ın Nesli'ni açıklayarak konuşmasına başlayan Taşgetiren, “Asım, Safahat'ın 6. bölümünde söz edilen bir karakterdir. Asım bir kişiliktir. Akif, Asım’ı ideal karakter olarak sunar.
Ertuğrul Erkişi, Mehmet Akif'in şiirlerini Adana'da seslendirecek
Mehmet Akif Ersoy’un şiirlerini besteleyerek Türkiye’ye “Safahat’tan Şarkılar” isimli eseri kazandıran ve “Minik Dualar” grubuyla vatandaşların gönlünde taht kuran sanatçı Ertuğrul Erkişi’nin Büyükşehir Belediyesi Tiyatro Salonundaki konseri yarın saat 20.
Mehmet Akif, Teşkilat-ı Mahsusa’da çalışmış
Önder Göçgün “Mehmet Akif ve Safahat’ta Adı Geçen ‘Asım’ Gerçeği”, Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Selahittin Özçelik “Firavun İmanı ve Akif”, Prof.
Türkiye’nin en zengin Mehmet Akif Müzesi açılıyor
Ertuğrul Düzdağ eşliğinde Safahat okumaları da gerçekleştirilecek. Türkiye’nin en zengin Mehmet Akif Kütüphanelerinden birini Bağcılar’a kazandırdıklarından dolayı büyük bir mutluluk içinde olduğunu ifade eden Bağcılar Belediye Başkanı Lokman
Günay, 1. Meclis'teki tarihi canlandırmayı gözyaşları ile izledi
Akif’in hayatından ve yazdıklarından öğrenecek çok şey bulunduğunun altını çizen Günay, şöyle devam etti: “Milli Eğitim Bakanlığımız Akif'in hayatını ve Safahat'ı bir ahlak dersi, bir yenilikçilik dersi olarak okullara, müfredata mutlaka dahil etmelidir.