sağlık bakanlığı

Norveç hükümeti, alkole sert yaptırım istedi
Konuyla ilgili Sağlık Bakanlığı'nın meclise süreceği yeni yasa tasarısı, kuralları ihlal eden alkol satıcılarına ağır cezalar uygulanmasını öngörüyor. Olası yeni kanunlara göre, 18 yaş altı gençlere satış yapmaya devam eden yerlerin belirli uyarılardan sonra lisansı iptal edilecek.
Bakan Müezzinoğlu: Hastanelerimizdeki 90 bin yatağı 4 yılda yenileyeceğiz
Ama buradaki o stratejik cümle tam arzu ettiğimiz gibi olmasa bile diğer taraftan şuan da TOKİ ile Sağlık Bakanlığı bütçesi ile yaklaşık bu 4 yıl içinde yine yapımı devam eden 30 bin ve ihale sürecinde olan 14-15 bin civarında yatak ile 40-45 bin yatağı yine bu 4 yıl içinde Türkiye
Mısır'da bugünkü olaylarda ölenlerin sayısı 25'e yükseldi
KAHİRE - Mısır'da Mübarek rejimini sona erdiren devrimin 3. yılında yapılan gösterilerde can kayıpları artıyor.Sağlık Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, başkent Kahire ve diğer şehirlerde çıkan olaylarda 25 kişinin hayatını kaybettiği belirtildi.
Tayland’da gösteriler güneydeki şehirlere sıçradı
Öte yandan Tayland Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, 1 Aralık 2013 tarihinden bu yana ülkedeki siyasi olaylar sonucu 9 kişinin öldüğü, 554 kişinin de yaralandığı belirtildi. Geçtiğimiz günlerde göstericilerin üzerine bomba atılması sonucu onlarca kişi yaralanmıştı.
“Bangkok’u kapatma” eylemi 8. gününe girdi
Bu arada Tayland Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, son bir ayda ülkedeki siyasi olaylar sonucu 4 kişinin öldüğü, 267 kişinin de yaralandığı belirtildi. Geçtiğimiz günlerde göstericilerin üzerine bomba atılması sonucu onlarca kişi yaralanmıştı.
Cakarta sular altında
Sağlık Bakanlığı, tarafından kurulan çadırlarda halka ilk müdahale yapılıyor. Endonezya genelinde iki gün aralıksız yağan yağmurlar, büyük sellere yol açıyor. (CİHAN)
Rus doktorlar kuş gribine karşı halkı uyardı
Rusya Sağlık Bakanlığı doktorlarından Olek Kiselev, Çin ve Endonezya’ya seyahat edecek olan vatandaşların grip salgınlığına karşı daha duyarlı olmaları gerektiğini belirtti. Ayrıca Kiselev, Çin’e giden Hong Konglu bir kişinin de gripten hayatını kaybettiğini söyledi.
Gat kullanımını yasaklayan İngiltere’ye Kenya’dan tepki
NAİROBİ - İngiltere Sağlık Bakanlığı’nın gat olarak bilinen uyuşturucu maddenin ülke içinde satış ve kullanımını yasaklamaya hazırlanması, bitkinin Kenya’daki en büyük üretici şehri Meru halkı tarafından tepki ile karşılandı.
Sağlık-Sen taleplerini Müsteşar Acar’a iletti
Sağlık Bakanlığı'na bağlı çalışmakta olan halen 660 vekil ebe-hemşire olduğunu ve bunların 4-B statüsüne geçirilmesi ile alakalı 2012 Kamu Personeli Danışma Kurulu Toplantısı sonucu Sağlık Bakanlığı'na görüş sorulduğunu belirten Sağlık-Sen
Mısır’da göstericiler polisle çatıştı: 4 ölü
Mısır Sağlık Bakanlığı’nın yerel bir yetkilisi ise Feyyum vilayetinin kırsal bölgesinde de bir göstericinin kurşun yarasından öldüğünü belirtti. Başkent Kahire’de ise yürüyüşü engelleyen polisler ile göstericiler arasında çatışma çıkarken, güvenlik güçlerinin göz yaşartıcı gaz ve gerçek mermi kullandığı
Özelleştirmeyle işsiz kalan 47 bin kişi geçici istihdam edilecek
Orman ve Su İşleri bakanlığı 1000 kişiSağlık Bakanlığı 1000 kişiUlaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı 500 kişiDanıştay Başkanlığı 100 kişi
‘Yanıltıcı reklam cezaları firmaların karına göre değişsin‘ önerisi
“Sağlık bakanlığından onayı noterden onaylı reklamlar var. Sağlık bakanlığı bunun zararlı olmadığını onaylıyor. İçeriğini onaylıyor vatandaşın algısıyla oynuyorlar.
Türk firmaları için Suudi Arabistan’ın “medikal cazibesi” artıyor
Suudi Arabistan Sağlık Bakanlığı himayesinde 19-21 Mayıs tarihlerinde Riyad’da gerçekleşecek dev organizasyonun, Türk medikal sanayisi için yeni kapılar aralaması bekleniyor.Suudi Arabistan’da şimdiye kadar düzenlenen en büyük sağlık fuarı ve kongresi olma özelliğini taşıyan 'Saudi Health 2014', Informa Fuarcılık ve Riyad Fuar Şirketi
Berdimuhamedov ile Çalık yeni projeleri değerlendirdi
Berdimuhamedov, Morfoloji merkezi, 700 yataklı hastane, Nöroloji hastanesi, Tehlikeli Bulaşıcı Hastalıklar Merkezi, Sağlık Bakanlığı Eğitim-Araştırma Merkezi projelerini detaylı inceleyerek, yardımcılarına bu projelerin inşaatı için uygun arsa verilmesi için talimatta bulundu.
Sağlık Bakanlığı: Berk bebekle ilgili ödenekte sorun yok
ANKARA - Sağlık Bakanlığı 3,5 aylık Berk bebeğe uygun iliğin yurt dışından alınması için SGK'da ödenek ile ilgili bir sorun bulunmadığını bildirdi. Bakanlıktan yapılan açıklamada, "Basınımızda '3,5 aylık Berk bebeğe uygun iliğin yurtdışından bulunduğu, ancak SGK'dan ödenek beklendiği ve bebeğin durumunun
Suudi Arabistan’da kamuda çalışan 7 bin yabancının işine son verildi
Sağlık Bakanlığı'na bağlı 54 bin 62, Yüksek Eğitim Bakanlığı'na bağlı 14 bin 195 yabancının çalıştığı kaydedildi.Ülkedeki kaçak işçi sayısını azaltmak için harekete geçen hükümet, kaçak durumundaki işçilere statülerini düzeltmeleri ya da ülkeyi terk etmeleri için bu yıl içinde
TSK’daki sivil memurlardan TBMM önünde 'hak' eylemi
Açıklamanın ardından Sağlık Bakanlığı’nda çalışanlara ödenen ancak askeri hastanelerde çalışanlara ödenmeyen döner sermaye payı mizansen ile anlatıldı; temsili hükümet, Sağlık Bakanlığı’nda çalışan hemşireye 400 lira döner sermaye payı verirken askeri hastane
Almanya'da Büyük Koalisyon'un akıbeti bugün belli oluyor
Sağlık Bakanlığı için Ulla Schmidt’in (SPD) ismi geçiyor.İsmi bir dönem ‘göçmenlerin partisi’ olarak zikredilen SPD’nin Uyum ve Göçten Sorumlu Devlet Bakanlığı için talip olup olmayacağı muallak.
SGK Başkanı: Sisteme kayıtlı ilaçlarda sahtecilik çok küçük ihtimal
Dolayısıyla ilaçlarla ilgili alınacak önlemler, ruhsatlandırma ve sonrası işlemlerde Sağlık Bakanlığı karar mercii. Bununla ilgili Sağlık Bakanlığı’nın yaptığı açıklamada da bundan sonraki süreçte ruhsatlandırılırken, ‘reçetesiz satılamaz’ ibaresi olan ilaçlar için yeni
Azerbaycan'da Türkiye'nin sağlık turizmi tanıtılıyor
Etkinlik, Sağlık Bakanlığı, Ekonomi Bakanlığı, Türkiye'nin Bakü Büyükelçiliği Kültür ve Tanıtım Müşavirliği ve Türkiye İşbirliği ve Kalkınma Ajansı'nın (TİKA) ortak organizesiyle gerçekleştiriliyor. (CİHAN)
Denetim yetersizliği, kaçak tütün marketlerini ortaya çıkardı
Maliye Bakanlığı piyasada satılan sigara ürünlerinden yüzde 80 oranında vergi alıp sigara fiyatlarını yüksekte tutarak satışlarını azaltmayı hedeflerken Sağlık Bakanlığı ise “Dumansız Hava Sahası” projesini başlatarak Türkiye genelinde kapalı ve bazı açık alanlarda sigara kullanımını yasaklayarak kullanımın önüne geçmeye çalışıyor.
Sağlık Bakanlığı: Misafir anneler katkı payı ve fark ücreti ödeyecek
ANKARA - Sağlık Bakanlığı, ağır kış şartlarının olduğu kırsal kesimlerdeki hamile ve bebeklerin sağlığı için 2008 yılında il ya da ilçe merkezinde ‘misafir anne’ uygulamasını hayata geçirdi. Bazı illerde anne adaylarının misafir edildiği misafir anne uygulamasında katkı payı alınıp alınmayacağı ile ilgili çıkan sorun üzerine bakanlık bir duyuru yayınladı.
Ukrayna ile Çin arasında işbirliği anlaşmaları imzalandı
Ukraynalı turistlerin grup turlarını teşviki ile Ukrayna Sağlık Bakanlığı ve Çin Geleneksel İlaçları İdaresi arasında işbirliğini içeren mutabakat zaptları imzalandı. Ayrıca Ukrayna’dan Çin’e ihraç edilecek arpa ve soya fasulyesi bitki sağlığı denetimi protokolüne de imza atıldı.
Kerkük'te istihbarat binası saldırısında son bilanço: 15 ölü, 109 yaralı
Sağlık Bakanlığı yetkililerinden alınan bilgilere göre çatışmalarda bir teröristin yaralı olarak ele geçirildiği, 5'i terörist olmak üzere 15 kişinin öldüğü ve aralarında çocukların da bulunduğu 109 kişinin de yaralandığı öğrenildi
Askeri hastanelerdeki 10 bin personelin gözü kulağı Tam Gün Yasa Tasarısı'nda
ANKARA - Genelkurmay Başkanlığı’na bağlı 42 askeri hastanede çalışan yaklaşık 10 bin sağlık personeli, Sağlık Bakanlığı’na bağlı hastanelerde çalışan personelle aralarındaki ücret adaletsizliğinin giderilmesini istiyor.
Sporcu Biyolojik Pasaport, doping yapan sporcu sayısını artırdı
Komisyonda Gençlik ve Spor Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Aslan Karanfil, Spor Genel Müdürlüğü Genel Müdür Mehmet Baykan, Sağlık Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Ekrem Atbakan, Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu Başkan Saim Kerman, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Mehmet Hadi Tunç sunumlar
Tıbbi malzemeyi getirmeyen hastaya hizmet yok
Sağlık Bakanlığı ise konuyu araştırması için müfettiş görevlendirdi.Romanya ve Bulgaristan sağlık hizmetlerinin kalitesi bakımından Avrupa Birliği ülkeleri arasında son sırada yer alıyor.
"Turizm desteklenirse 2023 hedefi 5 yıl önce yakalanabilir"
Sağlık Bakanlığı ile ayrı İçişleri Bakanlığı ile ayrı uğraşıyoruz. Maliye, Çalışma bakanlıkları ile ayrı uğraşıyoruz. Her zaman denetlenmeye hazırız, otellerimiz açık.
Memur-Sen, Danışma Kurulu’nda gündeme getireceği taleplerini açıkladı
-Sağlık Bakanlığı ve bağlı kuruluşlarında görev yapan personelin döner sermaye ödemelerinden (ek ödeme kapsamında mahsuplaşılan kısım açısından) gelir vergisi kesintisi yapılmaması.-Atama ve yer değiştirme yönetmeliklerinde rotasyon uygulamasına yer verilen kamu kurum ve kuruluşlarının konuyla ilgili düzenlemelerinde yeniden düzenleme yapılması
Almanya'da verem salgını korkusu
Frankfurt/Oder kentinde başgösteren hastalık hakkında bir açıkma yapan Eyalet Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Christian F. Hirsch, öğrencilerin bugün teste alındığını, okuldaki ve bölgedeki diğer testlerin de devam edeceğini söyledi.
Aydın'da zeytinyağı tanıtımı için lokma döküldü
Zeytinyağının Sağlık Bakanlığı’nca desteklendiğini söyleyen ATB Başkanı Adnan Bosnalı da bütün kesimlere tanıtmayı amaçlarını dile getirerek, “Türkiye’de tüketim kişi başına 1 kiloydu, 1,5 kiloya çıktı.
Beyrut’ta iki ayrı patlamada 23 kişi öldü 146 kişi yaralandı
Lübnan Sağlık Bakanlığı, saldırı sonrasında yaptığı açıklamada şu ana kadar 23 kişinin öldüğünü ve 146 kişinin de yaralandığını duyurdu.Öte yandan diğer patlama ile ilgili çelişkili bilgilerde gelmeye devam ediyor.
Beyrut'taki patlamada İran'ın kültür ataşesi öldü
Lübnan Sağlık Bakanlığı şu ana kadar ölenlerin sayısının 23'e yükseldiğini belirterek 146 kişinin de yaralandığını duyurdu. Patlamada ayrıca İran kültür ateşesinin de öldüğü bildirildi.
Türk doktorlar Filipinler’in felaket bölgesinde
Kayabaşı, bu konuda Filipinler Sağlık Bakanlığı ile kendilerine bir hastane tahsis edilmesi konusunu görüştüklerini ifade etti.Ekipte, genel cerrahi, anestezi uzmanı, acil ekibi ve hemşirelerden oluşan 12 kişi bulunuyor.
Putin, Suriye’ye yardım için Sağlık Bakanlığı’nı görevlendirdi
MOSKOVA - Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Suriye’ye sağlık yardımında bulunması için Sağlık Bakanlığı’nı görevlendirdi.Kremlin basın danışmanı Dmitri Peskov, konu ile ilgili yaptığı açıklamada Suriye’de sağlık sisteminin çok zor durumda olduğunu, bakanlığın destek sağlaması için
Libya’da silahlı gruplar arasında yeni çatışma
Trablus Sağlık Bakanlığı, dün başkentin diğer bölgelerine de sıçrayan çatışmada 42 kişinin öldüğünü açıkladı.Bu arada Libya Başbakanı Ali Zeidan, yaptığı konuşmada, silahlı güçlerin Trablus’u terk etmesini istedi.
Yeterli donör olmadığı için yurt dışından gelenlere kornea ameliyatı yapılamıyor
Sağlık Bakanlığı'nın izni olmadığı için yurt dışından gelen hastaları tedavi edemediklerini belirten Oruçoğlu, "Geçtiğimiz yıl gelen çok sayıda hastamız vardı. Bu hastalarımız görme engeli ile geldiler, görerek ülkelerine geri gittiler.
'Tam günde düzenlemeyi yalnız tıp fakülteleri ve diş hekimliği olarak yaptık'
Sağlık Bakanlığı merkez binasında gerçekleşen toplantıda konuşan Müezzinoğlu, “Bizler iki kardeş devlet olarak her geçen yıl artmakta olan ilişkilerimizin dostluğumuzdan oluşan yakınlık temelinde gelişerek ilerlemesini önemsiyoruz.
Tarım ve sanayide 10 kişi çalıştırana iş güvenliği hizmeti ücretsiz oluyor
BURSA - Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Sağlık Bakanlığı anlaştı. Bundan böyle 'baklagil, şeker pancarı ve tohum yetiştirmek, balıkçılık ve makine imalatı' gibi 'tehlikeli' ve 'madencilik, doğalgaz ve petrol çıkarımı, mermer
Avustralya’nın alpakaları, Türkiye yolcusu
Sağlık Bakanlığı’ndan bu hayvanın etlerinin kalp ve şeker hastalarına faydalı olduğu yönünde onaylı belge almaya çalışıyoruz. Yağsız et yemesi gereken hastalar için tavsiye edilmesi gerekiyor.
Kenya'da saldırıya uğrayan işadamı, havaalanına doğru yola çıktı
NAİROBİ - Kenya'nın Başkenti Nairobi'de 31 Ekim Perşembe günü evine giren hırsızların silahlı saldırısına uğrayan Emre Soyuuğurlu, Sağlık Bakanlığı'nın kendisini Türkiye'ye getirmek için gönderdiği ambulans uçağa binmek üzere hastaneden
Almanya'da 11 şehir belediyesinden gece alkol tüketimine karşı ortak tavır
Federal Sağlık Bakanlığı’nın verdiği rakamlara göre, Almanya’da vatandaşların 10 milyona yakını tehlikeli derecede alkol tüketiyor. 1,3 milyon insan ise alkol bağımlısı.
Deterjan, biberon ve diş fırçalarında denetim Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'nda
ANKARA - Daha önce Sağlık Bakanlığı’nda olan; deterjan, emzik, biberon, havuz kimyasalları, kuvvetli asit bazlar, diş fırçaları ve hijyenik kağıt ürünlerinin denetimi bugünden itibaren Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından yapılmaya
Diyanet-Sen: Hastanelerde 'din psikoloğu' hizmeti mutlaka verilmelidir
Sağlık Bakanlığı'nın konuyla ilgili bir çalışma yürüttüğünü kaydeden Bayraktutar, "Bu bilimin desteklediği ve günümüz insanının ihtiyaçlarından kaynaklanan bir hizmettir.”dedi. Bayraktutar, yaptığı yazılı açıklamada, Sağlık Bakanlığı’nın hastanelerde din psikoloğu hizmeti konusundaki çalışmalarını değerlendirdi.
112 çağrı merkezinde bakanlıkların yetki krizi
çağrıların yaklaşık yüzde 90'ını sağlık yardımı isteklerinin oluşturduğunu belirterek, "Komuta merkezinin yönetimine talip olduk fakat İçişleri Bakanlığı ile Sağlık Bakanlığı arasında şu ana kadar bir mutabakat sağlanamadı.
Kiev'de, Bursa'nın sağlık turizmi tanıtıldı
Kiev'de güzel bağlantılar kurduklarını anlatan Samet Ercoşkun, önümüzdeki günlerde Sağlık Bakanlığı müsteşarı başkanlığında Ukrayna'dan bir heyeti Bursa'da ağırlayacaklarını belirtti.Fuarın verimli geçtiğiniz söyleyen Samet Ercoşkun; "Bu ilişkileri biz sadece burayla sınırlı tutmayıp bundan sonrasına taşımayı arzu ediyoruz.
'Yunan doktorlara yapılan davetle kamuda yabancı doktora yer açılıyor'
2011 yılında Sağlık Bakanlığı Teşkilat Yasası'nı değiştiren kanun hükmünde kararnama ile Türkiye’de doktorluk ve hemşirelik yapabilmek için ‘Türk’ olma şartı kaldırılmıştı. Anlaşılan iktidarın yabancı doktor sevdası, Yunan doktor aşkına dönüşmüş durumda.
Ulusal bilgileri sızdıranlara yüklü miktarlarda ceza verilecek
Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, Kalkınma Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Milli Savunma Bakanlığı, Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı ” Coğrafi Veri Altyapısı Koordinasyon Kurulu” oluşturacak.
Nöbet tutmak istemeyen aile hekimlerinden öneri: Sözleşmeli doktor alınabilir
ANTALYA - Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu Başkanı Murat Girginer, Sağlık Bakanlığı'nın aile hekimlerine nöbet uygulamasını kabul etmediklerini açıkladı. Hastanelerdeki nöbetçi doktor açığının kapatılması için Kamu Hastaneleri Birliği tarafından hizmet alınabileceği önerisinde bulunan Girginer, "Hastaneler dışında farklı alanlarda
Milletvekili Şahin: 2014 bütçesinde eğitim ve sağlığa dev kaynak ayrılacak
Hüseyin Şahin, Sağlık Bakanlığı bütçesinin de bir önceki yıla göre yüzde 11 arttırılarak 75 milyar liraya çıkarılacağını bildirdi. Bu artışla beraber 2002 yılından bu yana kamu sağlık harcamalarına ayrılan payın alt kat artmış olacağını vurgulayarak, “Sağlığa ayrılan kaynakla temel sağlık göstergelerinde