sağlık sigortası

Almanya'da sağlık sigortası dolandırıcılığı
FRANKFURT - Almanya’nın Lübeck Savcılığı, sağlık sigortası dolandırıcılığı hakkında suç duyurusunda bulundu. 20 kadar çete üyesinin 32 hastalık sigortasını sahte evraklar düzenleyerek dolandırdığı ortaya çıktı.
İsviçre serbest dolaşım anlaşmasını iptal edecek teklifi oylayacak
Güncel uygulamaya göre kürtaj, zorunlu sağlık sigortası tarafından karşılanıyor. Taslağın içeriğinde, teklifin temel amacın zorunlu sağlık sigortasının mali yükünün hafifletilmesi olduğu yazıyor. Taslağı hazırlayan komite, zorunlu sağlık sigortasının hayat kurtarmak ve hastalıkları iyileştirmek için kurulan bir sigorta olduğuna dikkat çekerek kürtajın hayat kurtarmak
23 bin 4/C’liye kadro müjdesi
Genel Sağlık Sigortası (GSS) kapsamında yaklaşık 3,5 milyon kişinin SGK’ya 7,5 milyar TL dolayındaki borcundan sadece 350 milyon TL civarındaki bir tutar tahsil edilebilmişti. Torba yasa ile borcun faizi silinecek ve yapılandırmaya gidilecek.
Alman siyasetçi, Doğu Avrupalıların parmak izlerinin alınmasını istedi
Bild gazetesine konuşan 67 yaşındaki CDU’lu politikacı, “Almanya’ya Hartz 4, çocuk parası ve sağlık sigortası için gelen göçmenler, hemen ülkelerine geri gönderilmelidir. Daha sonraki seyahatlerinin engellenmesi için de parmak izlerinin alınması konusu düşünülmelidir.
Özelleştirmeyle işsiz kalan 47 bin kişi geçici istihdam edilecek
Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu hükümlerine tabi olacak geçici personelin hizmet sözleşmesi ise 5510 sayılı kanun kapsamında yaşlılık ve malullük aylığına hak kazandıkları tarihte sona edecek.
Antalya'da iki farklı kazada hayatını kaybeden işçilerin ailelerine aylık
5510 Sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’nun 13. maddesine göre, ‘işverence sağlanan bir taşıtla işin yapıldığı yere gidiş gelişi sırasında meydana gelen kaza’ iş kazası olarak nitelendirildiğini dile getiren Erol, şunları söyledi: “Her iki olay da
Almanya yeni yıla köklü değişikliklerle giriyor
Çipli ve resimli olmayan sağlık sigortası kartları geçerli olmayacak.1 Ocak 2014 tarihinden itibaren doktorlar ve muayenehaneler yeni çipli ve resimli sağlık sigortası talep edecekler. Yeni kartları olmayanlara işlem yapılmayacak.
1,5 milyon kişiyi ilgilendiren yönetmelik çıktı
Türkiye genelinde birden fazla tescilli işyerinin bulunması halinde, aynı işveren tarafından 31/5/2006 tarihli ve 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu'nun 4’üncü maddesi kapsamında Türkiye genelinde tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde çalıştırılan toplam sigortalı sayısı esas alınacak
Tehlikeli ve çok tehlikeli işyerlerine 'iş sağlığı ve güvenliği' desteği geliyor
Aynı işverenin Türkiye genelinde birden fazla tescilli işyerinin bulunması halinde, aynı işverenin Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası kapsamında Türkiye genelinde tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde çalıştırılan toplam sigortalı sayısı esas alınacak.
Sağlık Bakanlığı: Misafir anneler katkı payı ve fark ücreti ödeyecek
“5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu'nun Hastalık ve Analık Hali başlıklı 15’inci maddesinin ikinci fıkrasında analık hali 4’üncü maddenin birinci fıkrasının (a) ve (b) bentleri kapsamındaki sigortalı kadının veya sigortalı erkeğin sigortalı olmayan
Japonya ve Dünya Bankası'ndan Türkiye'ye Genel Sağlık Sigortası desteği
ANKARA - İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra Genel Sağlık Sigortası’na geçen ve uygulamadaki başarısını ekonomisine de yansıtan Japonya ile Türkiye’nin de dahil olduğu 11 ülke Genel Sağlık Sigortası konusundaki deneyimlerini birbirleriyle
SGK, bedeli ödenecek ilaçların listesini düzenledi
ANKARA - Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Başkanlığı Genel Sağlık Sigortası Genel Müdürlüğü, ‘bedeli ödenecek ilaçlar listesi’nde düzenleme yaptı. 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu gereği oluşturulan 'Ödeme Komisyonunun Çalışma Usul ve Esasları Hakkındaki Yönerge'nin 7.
Hazine’den dolandırıcılık ikazı: Sigorta için arayanlara itibar etmeyin
Tamamlayıcı sağlık sigortaları çerçevesinde bir düzenleme yapma gereğinin duyulduğunu belirten Ahmet Genç, bu sene ilk defa özel sağlık sigortasıyla ilgili yönetmelik çıkarıldığını söyledi. Yeni yönetmelikle getirilen özel sağlık sigortacılığındaki bazı sıkıntıların giderildiğini dile getiren Genç, şöyle konuştu:
Obamacare ile ABD'de doktor açığı artacak
NEW YORK - ABD’deki Düşük Maliyetli Sağlık Sigortası’nın (ACA) 1 Ocak 2014’te tam olarak faaliyete geçtikten sonra artacak sigortalı sayısına karşın, ülkedeki doktor sayısının yetersiz kalacağı endişesi başladı.
'Tam günde düzenlemeyi yalnız tıp fakülteleri ve diş hekimliği olarak yaptık'
Bir gazetecinin, “Genel sağlık sigortası kapsamının daraltılması ile ilgili çalışmalar hakkında neler söyleyecek siniz? Göz diş ve kulak için kullanılan cihazlardan belli bir ücret alınacağı söyleniyor.
Obamacare'e internet başvurularında teknik sorunlar devam ediyor
NEW YORK - ABD Başkanı Barack Obama’nın büyük mücadele vererek kabul ettirdiği Düşük Maliyetli Sağlık Sigortası (ACA) için internet üzerinden yapılan başvurularda teknik sorunlar devam ediyor. Teknik sorunların tam olarak 1 ay içinde çözülebileceği ifade ediliyor.
Özel sağlık sigortalarına ömür boyu yenileme
ANKARA - Seyahat sağlık sigortası dışındaki özel sağlık sigortası uygulamalarında değişikliğe gidildi. Buna göre sağlık sigortası sözleşmeleri aynı plan ile ömür boyu yenilenecek.
Almanya'da sünnet sayısında artış
Sağlık sigortası AOK'nın bilimsel hizmet bölümünden gazeteye verilen bilgiye göre 2000 yılında 5 bin 472 sünnet vakası kayıtlara geçerken 2011 yılında bu sayı 7 bin 103'e yükseldi. Bu ortalama yüzde 30 oranında bir artış anlamına geliyor.
Obama, sağlık reformunu internet sitesi üzerinden eleştirenlere tepki gösterdi
Sağlık sigortasına başvuruların yapıldığı internet sitesinin tüm aksaklıklara rağmen hala çok sayıda insana hizmet verdiğini ifade eden Obama, problemin kısa sürede çözüleceğini kaydetti. Ülkedeki en iyi bilgi teknolojileri uzmanlarından bazılarını çalışmalara dahil ettiklerini ifade eden Obama, “İnternet sitesinin daha iyi, daha hızlı ve daha çabuk çalışması
Muğla'da yeşil kartlı sayısı 33 bin 299'e geriledi
MUĞLA - Genel Sağlık Sigortası (GSS) kapsamında, Muğla'da 34 bin 571 olan yeşil kartlı sayısı 33 bin 299'a geriledi. Vatandaşların valilikler ve kaymakamlıklar aracılığıyla yaptırdıkları gelir tespitinde 33 bin 299’unun asgari ücretin üçte birinin altında, 10 bin 431'inin bir asgari ücretli
Ankara'daki Somalililer kurban bereketinden mahrum kaldı
Sağlık sigortası olmadığından ameliyat yapılan hastaneye ise 3 bin lira borçlu. Ödemezse haciz gelecek.
Çelik: Özel hastaneler fark ücretinde rekabet edecek, vatandaş karlı çıkacak
Devlet, tüm alanlarda, 76 milyonu kuşatacak şekilde genel sağlık sigortası kapsamındaki tüm vatandaşlarımızı almış bulunuyor. Herhangi bir kısıtlama söz konusu değil, ne ilaçta ne tedavide. Fakat, ‘sağlık hizmeti sunulmuyor’ diye bir şikayet söz konusu olursa bu görüş doğru olabilir.
Bakan Müezzinoğlu: Kanıta dayalı sağlık politikaları üretiyoruz
Tüm halkımızı, Genel Sağlık Sigortası kapsamına aldık. Çalışmalarımızın temelini kanıta dayalı politikalar teşkil etti ve etmeye devam ediyor. İnsanı merkeze alarak çıktığımız bu yolda, anne ve bebek ölümlerinde ciddi düşüşler sağladık.
‘Bana bir şey olmaz’ anlayışı iş kazalarına davetiye çıkarıyor
5510 Sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu devreye girecek. Maddi ve manevi cezalarla karşı karşıya kalınacak. Basit ve ucuz tedbirler hem işvereni hem de çalışanı korur.
Sekiz yıllık sürgünden sonra tekrar Almanya'da
Sağlık sigortası olmadığı için tedavi olamıyor ve oturma izni yok. Oturumu olmayınca iş bulamıyor.Radyo programında Gazali Önder başından geçenleri göz yaşları içerisinde davetlilere anlattı ve dinleyiciler de göz yaşlarına hakim olamadı.
Obama'dan Cumhuriyetçilere 'kepenk kapatma' uyarısı
Sağlık sigortası olmadığı için her yıl binlerce insan hayatını kaybediyor. Sonunda birçok kişi kaliteli düşük maliyetli sağlık kapsamından faydalanabilecek. Bu sistemin daha iyi olması için neler yapılması gerektiği ile ilgili yeni fikirlere de açığım.
Obama: Ben başkan olduğum sürece 'Obamacare' yürürlükte kalacak
Amerikalıların sağlık reformu ile gelecek yenilikleri iyi bilmesi gerektiğini ifade eden Obama, “Eğer siz sağlık sigortası olmayan 40 milyon Amerikalı arasındaysanız bu salıdan başlamak üzere yani beş gün sonra diğerleri gibi kaliteli ve ekonomik sağlık hizmeti alma şansına sahip olacaksınız
Yüz binlerce evsiz Alman, sandığa tepki koydu
Sağlık sigortası zaten bulunmayan bu insanlar nadiren doktora gidiyor. Doktora gittiklerinde de alkolden ölümcül derecede yıpranmış ciğer, kalp ve böbreklere sahip oldukları görülüyor. Seçimlerde hiç gündeme dahi gelmeyen evsizlerin sayısı giderek artarken bazı partilerin barajı aşmasını sağlayacak oy potansiyeli de bu şekli ile yitirilmiş gözüküyor.
SGK İl Müdürü Yılmaz: Sigortalı her şeker hastası malulen emekli olamaz
SGK İl Müdürü Yılmaz, 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununa göre sigortalı sayılanlar ve bunların bakmakla yükümlü oldukları veya hak sahibi çocuklarının maluliyetinin tespitine ilişkin usul ve esasları düzenleyen 'Maluliyet Tespit Yönetmeliği'nde değişikliğe gidildiğini
Dünya Sağlık Örgütü Direktörü Jakab: EXPO'da İzmir'i yürekten destekliyoruz
Tüm vatandaşlarımızın sağlık hizmetlerinden yararlanması için Genel Sağlık Sigortası'nı hayata geçirdik. Daha nitelikli hizmet için 24 bin yatak kapasiteli, 10 büyükşehir hastanesi projesini başlattık.
Almanya seçimleri - Partilerin aile, sağlık ve bakım politikaları
Bunun için şimdiki sağlık sisteminde de olduğu gibi yasal ve özel sağlık sigortasında kalmayı uygun görüyor. Tek tip sigorta konseptini reddeden CDU/CSU’ya göre özel sağlık sigortası sağlık sisteminin vazgeçilmez unsuru.
Türkiye’de 46 bin köy korucusu var
Geçen sene yıl başından bu yana tüm geçici köy korucularının genel sağlık sigortası kapsamında görev yapıyor.”MALATYA’DA BU YIL 78 KORUCU GÖREVE BAŞLADIMalatya’da bu yıl 78 geçici köy korucusunun göreve başladığını belirten Ağbaba, bu koruculardan 20’sinin Akçadağ, 33’ünün Doğanşehir, 25’inin de Pütürge ilçesinde
SKV ile Fransa Büyükelçiliği’nden yüksek lisans-araştırma burs programı
Ayrıca sağlık sigortası, harçlar ve çeşitli imkanlar sağlanacak. Burs programında SKV'ye düşen bir yıllık maliyet 13 bin 802 Euro, Fransa hükümetine düşense 13 bin 618 Euro.MSKÜ Öğretim Üyesi Yrd.
Almanya'da zenginler ortalama 10 yıl fazla yaşıyor
Alman Devlet Televizyonu ZDF ‘Alman Sağlık Sistemi ne kadar iyi’ konulu yayınladığı programda, sağlık sisteminin uzun yaşamada etkisi ve özel sağlık sigortası ile resmi sağlık sigortasına sahip hastalar arasındaki farkları ele aldı.
SGK: Yurtdışına turistik amaçlı gidenlerin sağlık harcamasını karşılamıyoruz
Açıklamada şu ifadelere yer verildi: "En az beş yıldır genel sağlık sigortalısı veya bakmakla yükümlü olunan kişi olup, 900 gün genel sağlık sigortası prim gün sayısının olması veya halen genel sağlık sigortalısı olan kadının bu bentteki koşulları taşımaması halinde eşinin gerekli koşulları sağlaması gerekmektedir
Sağlık sigortaları 700 bin rehabilitasyon talebini geri çevirdi
BERLİN - Almanya’da sağlık sigortası şirketleri, üyelerinin sağlık giderlerini ödemek istemiyor. Hastaların ihtiyaçları için doktorlar tarafından kendilerine sunulan raporlara güvenmeyip kendi raporlarını hazırlatan sağlık sigortaları, bu şekilde para tasarrufunda bulunmaya
Alman hastaların bilgileri Amerikan şirketine satılıyor
Doktor muayenehanelerinin sağladığı gelir artışı konusunda sağlık sigortası AOK eleştiride bulundu. Bazı muayenehanelerin gelirini yüzde 35 oranında artırırken bazılarının artıramamasının kabul edilemez olduğunu söyleyen AÖK Federal Yönetim Kurulu'ndan Uwe Deh, hastaların doktorların bu gelir
Milletvekili Gürkan, Karataşlıların ev sevincine ortak oldu
Sosyal güvencesi olmayan vatandaşlarımız dahil herkes genel sağlık sigortası kapsamına alınmış ve vatandaşlarımıza sunulan sağlık hizmetlerin kalitesi artmıştır.” diye konuştu.
Türk vatandaşları, Yakın Doğu Üniversitesi'nde SGK kapsamında tedavi olabilecek
/>YDÜ Hastanesi Yönetim Kurulu Üyesi Ahmet Savaşan, SGK kapsamının KKTC'de genişletilerek, Türk vatandaşları ile bakmakla yükümlü oldukları kişilerin genel sağlık sigortası kapsamında YDÜ Hastanesi’nden hizmet alabilmelerinin önünün açıldığını belirtti.
SGK: Sağlık verisi satışıyla ilgili iddialar hayal ürünüdür
“1- Sosyal Güvenlik Reformu ile birlikte genel sağlık sigortası uygulamasına geçilmesinin ardından nüfusumuzun tüm sağlık hizmet bedelleri (tedavi ve ilaç giderleri) kurumumuzca karşılanmaktadır. İlaç ihtiyacını karşılayan ithalatçı ve üretici ilaç firmaları satış politikalarını belirlemek açısından kurumda mevcut olan ilaç satışına ilişkin kendi ilaç bilgilerine
Geçici iş göremezlik ödemeleri artık SMS ile bildirilecek
SGK’dan yapılan bilgilendirmede, 5510 Sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu'na göre 4/A kapsamında bulunan sigortalılara istirahatli kaldıkları süreler için anılan kanunun 18'inci maddesinde yer alan hükümlere göre E-ödenek programı
Almanların yüzde 20’si hiç spor yapmıyor
BERLİN - Almanlar giderek spordan uzaklaşıyor. Sağlık sigortası Techniker Krankenkasse’nin (TK) yaptırdığı bir araştırmaya göre Almanların yarıdan fazlası (yüzde 52) haftada bir saatten daha az spor yapıyor.
Kamunun sosyal yardımları tek çatı altında toplanıyor
vefat etmiş kadınlara verilen yardımlar, yoksul ailelere çocuklarını okula göndermeleri için verilen şartlı-nakit transferleri, yakacak yardımı, genel sağlık sigortası gibi yardımların vakıfları tarafından yapıldığını ifade eden Daşlı, peyderpey tüm kamu kurumlarınca yürütülen yardım faaliyetlerinin artık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma
Yabancı hasta sayısı 250 bin oldu, tercüme dil sayısı 6’ya çıktı
Bu hizmet 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’na tabi olmayan, yurtdışında ikamet eden ve Türkiye’de oturma izni almamış ülkemize belirli bir süre için eğitim amacı dışında yasal yollarla girişim yapan kişilere sunulacak sağlık hizmetlerini kapsıyor.
Patlayıcı madde görevinde iken ölenlere maaş bağlanacak
Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası kapsamında çalışmaya başlamaları nedeniyle ödenmekte olan aylıkları kesilenlerin kendileri ile eşleri, evli olmayan ve 25 yaşını doldurmamış çocukları, anne ve babaları; harp veya vazife malulü sayılacak şekilde hayatını
Engelli istihdamına kaynak Ceza Paraları Fonu'ndan
Kurum, meslek edindirme kurslarına katılan engelli vatandaşlar her kurs günü için 20 TL, işbaşı eğitimleri için ise TL kursiyer zaruri giderleri ile genel sağlık sigortası primlerini karşılıyor. Ayrıca 2022 sayılı kanuna tabi olarak engelli maaşı alanlar da bu kurslara katılabiliyor.
SGK Başkanı İlhan: 26 bin çalışanla 76 milyona hizmeti hedefledik
işaret ederek, "Tüm bireylere eşit, aynı kapsam ve kalitede hizmeti verilen bir yapının oluşturulması için hazırlanan 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu ise 2008 yılında yürürlüğe girdi.
SGK Başkanı: Geçmişte ben de mobbing mağduru oldum
Genel Sağlık Sigortası (GSS) çalışmaları ile ilgili olarak gelinen noktayı değerlendiren SGK Başkanı, Gelir Testi sonrası bildirim yapanlarla birlikte toplam yeşil kartlı sayısının 7 milyon 795 bin 495 olduğunu söyledi.
Kadınlar erkeklerden daha çok hastalanıyor
BERLİN - Almanya'da TK Sağlık Sigortası'nın yaptığı yıllık rapora göre kadınlar erkeklere nazaran daha çok hasta oluyor, fakat erkekler daha uzun hasta kalıyor. Yıllık 3,91 milyon sigortalısının aldığı hastalık raporlarını ve ilaç tüketimini araştıran TK Sağlık Raporu, 2012 yıllında 55 milyon gün hasta raporu verildiğini açıkladı
'Gezi Parkı olayları, AK Parti'nin omurgasını zedelemeye dönük bir harekettir'
yılında sosyal güvenlik kurumları tek çatı altında bizim hükümetimiz tarafından birleştirildi, Sosyal Güvenlik Reformu 2008 yılında yürürlüğe girdi ve Genel Sağlık Sigortası'na geçildi. Bunlar çok önemli reformlar.