sakarya meydan muharebesi

Gaziler günü Samsun'da törenle kutlandı
Vali Hüseyin Aksoy, burada yaptığı konuşmada, "Aziz Atatürk Sakarya Meydan Muharebesi'nde gösterdiğiniz kahramanlık sonucu şahsınıza TBMM tarafından 19 Eylül 1921 tarihinde mareşallik rütbesiyle birlikte gazilik unvanının verilişinin 92.
TBMM Başkanı Çiçek’ten Gaziler Günü mesajı
Türkiye Büyük Millet Meclisi Sakarya Meydan Muharebesi'nden sonra milli mücadelemizin lideri, Başkomutan Gazi Mustafa Kemal Atatürk'e "Gazilik" ve ‘Mareşallik’ ünvanlarını vererek, onun askeri başarısını bir kez daha teyit etmiştir.
Sakarya Zaferi’nin 92. yıl dönümü aynı ruhla coşkuyla kutlandı
ANKARA - Sakarya Meydan Muharebesi Zaferi'nin 92. yıl dönümü, Ankara'nın Polatlı ilçesinde Duatepe’de düzenlenen törenlerle kutlandı. Kutlamalarda, canlandırma sırasında bir çavuşun yaralı askeri kucağında cephe gerisine taşıması sırasında töreni izleyen vatandaşlar duygusal anlar yaşadı.
‘Gökyüzünden Polatlı’ fotoğrafları sergilendi
Erdoğan, “Sakarya Meydan Muharebesi'nin 92. yıldönümünde, muharebenin yapıldığı cephelerin gökyüzünden çekilen fotoğraflarını hemşehrilerimize sergiliyoruz.” dedi. Konuşmaların ardından Kaymakam Bilgin, Başkan Çelik, Tümgeneral Angun ve Tuğgeneral Yeni sergiyi gezdi.
Polatlı’nın yerli sanayisi görücüye çıktı
ANKARA - Ankara’nın Polatlı ilçesinde düzenlenen 19. Sanayi, Otomotiv, Ticaret ve Tarım Fuarı törenle açıldı. Sakarya Meydan Muharebesi'nin 92.
Sarıçal Mağarası turizme kazandırılacak
Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Hassas Alanlar Dairesi Başkanı Ramazan Dikyar, Polatlı’nın Sakarya Meydan Muharebesi ve Gordion gibi tarihi mekanlarıyla önemli bir tarihi değeri barındırdığını, tabiat varlıklarıyla 3’üncü bir Tarihi Milli Park olabilecek durumda olduğunu söyledi
Taş Mektep duygulandırdı
Talas Kültür ve Sanat Festivali kapsamında seyirciyle ücretsiz buluşan, Kayseri Lisesi'nin 1920 yılında son sınıftaki mezun veremediği 63 öğrencisinin Sakarya Meydan Muharebesi'nde şehit edilmesini anlatan Taş Mektep filmi, duygu dolu anlar yaşattı.
Polatlı'da Sakarya Meydan Muharebesi'nden kalma top mermisi çöpe bırakıldı
ANKARA - Ankara’nın Polatlı ilçesinde Sakarya Meydan Muharebesi'nden kaldığı tahmin edilen patlamamış top mermisi çöp tenekesine gelişi güzel bırakıldı.Gazi Mahallesi Abdullah Parla Caddesinde çöp konteynerinin yakınına bırakılan top mermisini gören vatandaşlar durumu hemen polise bildirdi.
Bakan Şahin: Engellilerin rapor sisteminin yeniden yapılanması gerekiyor
Polatlı Belediye Başkanı Yakup Çelik’de, Bakan Fatma Şahin’e Sakarya Meydan Muharebesi'ni anlatan tablo ve gümüş takı hediye etti. (CİHAN)
Bahçeli: Kanlı pusunun çok yönlü ve derinlemesine tetkik ve tahkiki yapılmalı
Bu düşüncelerle; başta Sakarya Meydan Muharebesi’nden sonra 'Gazilik' unvanını alan Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere Türk milletine rehber olmuş kurucu kahramanları şükranla anıyor, tüm gazilerimizin ‘Gaziler Günü’nü kutluyor, ebediyete intikal etmiş olanlara
Bahçeli: Sabotaj iddialarına bel bağlayan siyasi zihniyet doğru yolda değil
Yıldönümünü kutladığımız Sakarya Meydan Muharebesi ruhuyla cevap vereceğiz, bundan da yorulmayacağız. Bu itibarla köksüz, kimliksiz kiralık terör örgütünün mayınla bombayla sonuç alması mümkün değildir.
Sakarya Zaferi'nin 91. yıldönümü Duatepe'de coşkuyla kutlandı
Konuşmaların ardından Sakarya Meydan Muharebesi canlandırıldı. Türk askerinin imkansızlıklarını gözler önüne seren canlandırmanın sonunda Türk askerinin Duatepe’ye bayrak dikmesi törendeki herkesi coşturdu.
Polatlı sanayi, otomotiv, ticaret ve tarım fuarı açıldı
ANKARA - Ankara’nın Polatlı İlçesinde 18’inci Sanayi, Otomotiv, Ticaret ve Tarım Fuarı düzenlenen törenle açıldı. Sakarya Meydan Muharebesi 91’inci yıl dönümü etkinlikleri kapsamında Fevzi Çakmak Caddesinde açılan fuar, 3 gün boyunca gezilebilecek.
Atletler ‘Sakarya Zaferi’ için koştu
ANKARA - Sakarya Meydan Muharebesi'nin 91’inci yıl dönümü etkinlikleri kapsamında düzenlenen 7’inci Sakarya Zaferi Yol Koşusu yapıldı.Türkiye Atlet Federasyonu (TAF) ile Polatlı Belediyesi, Polatlı Kaymakamlığı ve Ankara Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü tarafından düzenlenen 10 kilometrelik yol koşusunda
Cumhurbaşkanı Gül: Bu toprakların nasıl kazanıldığının bilincindeyiz
savaş planıyla hareket eden Atatürk de bu güveni boşa çıkarmamış, liderliği, askeri dehası, komuta başarısı, Mehmetçiğe aşıladığı inanç ve kararlılıkla, Sakarya Meydan Muharebesi’nin kazanılmasında önemli rol oynamıştır.
Polatlı Belediyesi olimpiyat şampiyonlarını arsa komşusu yaptı
Sakarya Meydan Muharebesi'nin 91’inci yıl dönümü kutlama etkinlikleri kapsamında düzenlenen, ‘Sakarya Zaferi Yol Koşusu’na davet edilen Aslı Çakır Alptekin ve Gamze Bulut’a arsa tapuları takdim edildi.
Cihan Haber Ajansı Gündemi
Ankara'nın Polatlı ilçesinde Sakarya Meydan Muharebesi'nin 91'inci yıl dönümü düzenlenen törenlerle kutlanacak. Törenlere TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Genelkurmay Başkanı Org. Necdet Özel ve kuvvet komutanlarının da katılması bekleniyor.
Cihan Haber Ajansı Ön Gündemi
Ankara'nın Polatlı ilçesinde Sakarya Meydan Muharebesi'nin 91'inci yıl dönümü düzenlenen törenlerle kutlanacak.Törenlere TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Genel Kurmay Başkanı Org. Necdet Özel ve Kuvvet Komutanlarının katılımı bekleniyor.
Giresun Kalesi'ne 42. ve 47. Giresun Gönüllü Alayları anıtı yapılacak
Bu sırada başlayan Sakarya Meydan Muharebesi'ne katılırlar. Giresun gönüllü alayları burada büyük yararlılık gösterir. Her iki alayın tamamına yakını ve Hüseyin Avni Alpaslan bu savaşta şehit düşmüştür.
Polatlı'da Çanakkale’yi anlatan fotoğraf sergisi açıldı
ANKARA - Sakarya Meydan Muharebesi'nin yapıldığı Ankara’nın Polatlı ilçesinde, Çanakkale Zaferi'ni anlatan fotoğraf sergisi açıldı. Polatlı İşadamları Derneği (POLİAD) tarafından geleneksel hale getirilen fotoğraf sergisi bu yıl ilk kez bir köyde sergilendi.
Çanakkale Savaşı'nı maket üstünde öğreniyorlar
Okul Müdürü Süleyman Ercan Karakaya, sözkonusu maket projede, Sakarya Meydan Muharebesi ile Çanakkale Savaşları'nın görsel olarak anlatıldığını söyledi. Öğrencilerin tarih bilincini, bu savaşların hangi şartlarda ve nasıl kazanıldığını görerek daha iyi anlatıldığını aktaran Karakaya, "Amacımız dünya tarihini değiştiren Çanakkale
TEMA’nın diktiği fidanlar Kurtuluş Savaşı'nın yapıldığı topraklarda yeşerecek
Polatlı OSB bölgesinde oluşturulan ağaçlandırma sahasında dikilen fidanlar, Sakarya Meydan Muharebesi'nin yapıldığı topraklarda yeşerecek. Polatlı Kaymakamı Gürsoy Osman Bilgin, Sakarya Zaferi'nin geçtiği toprakların çok önemli bir alan olduğunu belirterek, fidan dikimi için yapılan çalışmalarda 1921
90 yıl önce şehit düşen Ordu’lular anıldı
ANKARA - Sakarya Meydan Muharebesi'nde, 90 yıl önce şehit düşen Ordu’lular savaşta ilk alınan cephe olan Dua Tepe Zafer Anıtı'nda düzenlenen törenle anıldı. Ordu ve 18 ilçesinden getirelen topraklar Dua Tepe Zafer Anıtı'na bırakıldı.
Mustafa Ceceli, Polatlı’da konser verdi
ANKARA - Sakarya Meydan Muharebesi’nin 90’ıncı yıldönümü etkinlikleri kapmasında ünlü şarkıcı Mustafa Ceceli konser verdi. Polatlı Cumhuriyet Meydanı'nda düzenlenen konseri, Polatlı Kaymakamı Gürsoy Osman Bilgin, Polatlı Belediye Başkanı Yakup Çelik, Topçu ve Füze Okul Komutanı Tümgeneral
Sakarya Zaferi'nin 90’ıncı yıldönümü coşkuyla kutlandı
ANKARA - Türk’ün makus kaderini yendiği Sakarya Meydan Muharebesi’nin 90’ıncı yıl dönümü Ankara’nın Polatlı İlçesinde coşkuyla kutlandı. (CİHAN)
Sakarya Zaferi'nin 90’ıncı yıldönümü coşkuyla kutlandı
ANKARA - Sakarya Meydan Muharebesi’nin 90’ıncı yıl dönümü Ankara’nın Polatlı ilçesinde coşkuyla kutlandı. Kutlamalar için ilk tören Cumhuriyet Meydanı'nda düzenlendi.
Sakarya Zaferi'nin yıldönümü
ANKARA - Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Sakarya Meydan Muharebesi ve Zaferi’nin yıldönümü dolayısıyla birer mesaj yayınladılar. Cumhurbaşkanı, mesajında, "Kahraman mehmetçiklerimiz ve cephede onlara her türlü desteği veren milletimiz, vatan söz konusu olduğunda tüm imkansızlıkların üzerinden
Sakarya Meydan Muharebesi'nin 90'ıncı yıldönümü kutlanıyor
ANKARA - Sakarya Meydan Muharebesi'nin 90'ıncı yıldönümü Ankara'nın Polatlı ilçesinde düzenlenen çeşitli etkinliklerle kutlanacak. Kutlamalar kapsamında, Topçu ve Füze Okul Komutanlığı tarafından hazırlanan Sakarya Meydan Muharebesi'nin canlandırmasında, bu yıl ilk kez imam ve Yunan askeri de canlandırılacak
30 Ağustos Zafer Bayramı coşkuyla kutlandı
1919’da Atatürk’ün Samsun’a çıkışı ile başlayan istiklal mücadelesi, Türk milletinin varını yoğunu ortaya koyarak, ordusuna verdiği destekle devam etmiş ve Sakarya Meydan Muharebesi ile düşmanın taarruz gücü kırılmıştır.
Polatlı’nın turizm potansiyeli değerlendiriliyor
Muharrem Tuna’ya ilk olarak Sakarya Meydan Muharebesi’ni simgeleyen Şehitlik Anıtı ve Müzesini gezdirdi. Bilgin ve beraberindekiler daha sonra 5 bin yıllık Frigya uygarlığının başkenti Gordion’da inceleme yaptılar.
Kore Büyükelçiisi Bea, Başkan Çelik’i ziyaret etti
Daha sonra Büyükelçi, Kent Tanıtım Merkezi, Yassıhöyük köyünde bulunan Gordion antik kentini ve Sakarya Meydan Muharebesi'nin yapıldığı mekanları gezdi. (CİHAN)
Anayasa Mahkemesi Başkanı ve üyeleri Polatlı’da
ANKARA - Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç ve 12 üyesi Ankara’nın Polatlı İlçesini ziyaret etti. Başkan Haşim Kılıç ve 12 üye, Polatlı’da Sakarya Meydan Muharebesi'nin yapıldığı yerleri ve Kral Midas’ın tümülüsünün yer aldığı Gordion antik kentini gezdi.
Gökyüzünü renklendiren Türk Yıldızları, Konya'da şov yapacak
Afyon Zafer Haftası Kutlamaları’nda gösteri yapacak olan Türk Yıldızları, 30 Ağustos’ta Ankara’da Zafer Bayramı Kutlamaları, 14 Eylül Ankara Polatlı’da Sakarya Meydan Muharebesi’nin 90. Yıldönümü Etkinlikleri’nde semaları süsleyecek.
Milli Mücadele Kahramanı Topal Osman anıldı
Sönmez, “Sakarya Meydan Muharebesi'nin cereyan ettiği 89 kilometrelik Mangaldağı ve Duatepe arasında yatan, vatan için, milli mücadele için can veren şehit ve gazilerimize borcumuzu ödemek, şimdiki ve gelecekteki nesillere bu mücadeleyi aktarmak
Kız Meslek Lisesi'ne 'Gazi Yakup Satar'ın adı verildi
Dünya Savaşında Basra Cephesi'nde, daha sonra da Sakarya Meydan Muharebesi'nde savaştı. Daha sonra Eskişehir'e dönerek çiftçilik yapan Satar, 2 Nisan 2008'de 110 yaşında iken hayata gözlerini yumdu.
Beşikdüzü'nde gaziler unutulmadı
Öztürk, "Sakarya Meydan Muharebesi'nin kazanılmasını müteakiben 19 Eylül 1921 tarihinde TBMM tarafından alınan kararla Mustafa Kemal Paşa'ya mareşallik ve gazilik unvanı verilmiştir. Vatan ve vazife uğruna seve seve ölüme giden aziz milletimizin şahadet şerbetini içeceği evlatları, hak ettikleri gazilik unvanını büyük bir gururla taşımaktadırlar.
Sakarya'da 3 gaziye devlet övünç madalyası verildi
ederek 'Megalo İdea' hayallerini gerçekleştirmek isteyen Yunan ordusunun, 89 yıl önce Mustafa Kemal Atatürk'ün komutasındaki kahraman Türk ordusu tarafından Sakarya Meydan Muharebesi'nde hezimete uğratıldığını ifade eden Torkul, zaferin savaşın seyrini değiştirerek bugünün hür ve bağımsız Türk Devletinin yolunu açtığını kaydetti.
Erzurum'da Gaziler Günü kutlandı
Erzurum'da gaziler günü kapsamında tören yapıldı. Programa kamu kurum amirleri, askeri erkan ve az sayıda vatandaş katıldı. Sakarya Meydan Muharebesi'nin ardından, 19 Eylül 1921'de Mustafa Kemal Atatürk'e gazilik unvanı verilmesi sebebiyle 19 Eylül'de kutlanan Gaziler Günü, Erzurum'da
30 Ağustos Zafer Bayramı Adana'da da coşkuyla kutlandı
Alatepe, Sakarya Meydan Muharebesi ile düşmanın taarruz gücünün kırıldığını hatırlattı. Büyük taaruzun son safhası olan ve 30 Ağustos 1922 tarihinde zaferle sonuçlanan Başkomutanlık Meydan Muharebesi ile milli mücadele tarihinde bağımsızlığın kazanıldığını
Tarihe geçen İngiliz yarışmacı, en fazla puanı 'Atatürk' konusundan aldı.
(Sakarya Meydan Muharebesi) Atatürk'ün ilk eşi Latife hanım üniversitede hangi alanda eğitim gördü ? (Hukuk) Atatürk'ün evlatlık edindiği sonradan pilot olan kişi ?
Şehitler için mevlit okutuldu
Müftü Gümüş, "Onun için Kerbela'dan kurtuluş savaşımıza, Çanakkale Savaşı'na, Dumlupınar'a, İnönü Savaşı'na, Sakarya Meydan Muharebesi'ne kadar o günden bugüne kadar şahadet şerbetini içmiş bütün şehitlerimizi rahmetle anıyoruz.
Başbakan Erdoğan, Sakarya Zaferi'nin yıl dönümünü kutladı
Erdoğan, Sakarya Zaferi'nin yıldönümü dolayısıyla yayımladığı mesajda, Sakarya Meydan Muharebesi'nin Türk tarihinin büyük başarılarından biri olduğu vurguladı. Azim ve kararlılıkla kazanılan zaferin, imkânsızlıklar içerisinde bağımsızlık mücadelesi veren millete büyük bir moral kaynağı olduğuna dikkat çeken Erdoğan, mesajında
Amerikalı bilim adamı: Kurtuluş Savaşı'nın anlaşılması için Atatürk'ün iyi bilinmesi gerekir
Ülkenin dört bir yanında savaşların olduğunu ve Atatürk'ün düzensiz ordularla işgalci güçlere karşı savaştığını hatırlatan Gawrych, bu savaş halinin Sakarya Meydan Muharebesi'ne kadar devam ettiğini hatırlattı.