sanatsal

Kutlu Doğum programında salonlar doldu taştı
Çocuklara sadece dini yönden değil, sanatsal, kültürel ve sportif faaliyetler yapmaktayız. Kutlu Doğum münasebeti ile 16 milyon salavatı Efendimize hediye ediyoruz. Salat ve selam O’na ve aline olsun.
Ayçiçek yağı ihracatçılarından vergi şikayeti
Tiryakioğlu “Bilhassa Arap ülkelerinde Türkiye’den gıda ürünlerine, gerek kalitemiz gerekse dünya genelinde iletişimin kolaylaşmasıyla kurulan kültürel ve sanatsal yakınlık sayesinde yoğun bir ilgi var.
Rusya Eğitim Bakanlığı, ilk uluslararası sergisini ebru ile açtı
Sanatla ilgili çok derin bir sanatsal eğitim veriliyor. Ebru da o sanatın bir parçası olacak diye umut ediyorum." şeklinde konuştu.
Muş'ta Ertuğrul Sağlam'a 'Çeyrek yüzyılın hocası' ödülü
Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Vali Vedat Büyükersoy, Muş’un her şeyi hak ettiğini belirterek, sanatsal ve sporsal faaliyetlerin artması için de gerek valilik, gerekse Sosyal Destek Programı (SODES) ile gerekli katkıyı sunmaya çalıştıklarını dile getirdi.
Cumhuriyet Bayramı Balıkesir'de de coşkuyla kutlandı
Bandırma Sanatsal ve Kültürel Sportif Faaliyetler Araştırma ve Geliştirme Gençlik ve Spor Derneği Halk Oyunları Ekibi'nin gösterileri de büyük alkış aldı. Ayrıca Balıkesir Belediyesi Halk Oyunları Ekibi de bir gösteri sundu.
Nikah masasında imza atıp, antik kentlerde fotoğraf çektiriyorlar
Sanatsal bir bakışlar çekilen fotoğrafların ülke tanıtımı açısından büyük önem arz ettiğini açıklayan Koç, "Biz sadece fotoğrafçılık yapmıyoruz. Çektiğimiz fotoğraflar Fethiye'nin ve ülkemizin tanıtımı için önemli rol oynuyor.
HAK-İŞ, 38. kuruluş yıldönümünü kutladı
Konfederasyon, 58 filmin katıldığı kısa film yarışması ile emeği bilgi, sanat ve kültürle buluşturmayı, insan emeğinin sanatsal alandaki çalışmalarına bir farkındalık kazandırmayı amaçladı. Yine HAK-İŞ 38. Kuruluş yıldönümünde aynı zamanda çeşitli üniversitelerinden 60 akademisyenin katılımıyla gerçekleştirdiği ‘Emek ve Toplum Kongresi’ ile akademik bir tartışmaya
İzmir 5. Uluslararası Ege Art Günleri'nde sanata doyacak
Yılmaz, “Bu yüzden sanatsal anlatım özgürlüğünü kısıtlamadan, EXPO teması doğrultusunda özgünlüğün de gerçekleştirileceği ‘Kıyıda’ temasını seçtik. İzmirimiz'i sanatsal boyutuyla da tanıtmayı amaçlıyoruz.
Kervansarayda Salvador Dali’nin eserlerinin yer aldığı sergi açıldı
Açılış töreninde konuşan Edirne Valisi Hasan Duruer, Ekmekçizade Ahmet Paşa Kervansarayı gibi güzel bir tarihi mekanın güzel bir sanatsal etkinliğe ev sahipliği yaptığını söyledi. Bir toplumu toplum yapan değerlerin başında sanatçıların geldiğini vurgulayan Duruer, “Eğer sanatçılar olmazda toplumda farklılıkları, güzelliklerin farkına varılmazdı.
Alanyalı yerleşik yabancı sanatçılar sanatlarını ortak dilde sergileyecek
Bugün yapılan toplantıda açıklamalarda bulunan Alanya Belediyesi Yabancılar Meclisi Başkanı Abdullah Karaoğlu; resim, çizim, sanatsal fotoğraf, heykel ve el sanatları konusunda yerleşik yabancıların sergiye katılacağını söyledi.
Uluslararası Ankara Tiyatro Festivali başlıyor
Oyunların seçiminde genel performansları, özgünlükleri, sanatsal ve teknik altyapıları değerlendirildi, festivalin temel ilkelerine uyumlulukları göz önüne alındı.Uluslararası sanat çevrelerinde ciddi saygınlığı bulunan, Türkiye’nin en uzun soluklu, en kapsamlı tiyatro festivallerinden biri olan Uluslararası Ankara Tiyatro
İki bin fotoğrafın bulunduğu dev sergi 21 Ekim'e kadar açık
Bleasdale, Werner Bischof, Kamil Fırat, Kutup Dalgakıran, Nihal Gündüz ve Abbie Trayler-Smith gibi dünyaca ünlü fotoğraf sanatçılarının birbirinden güzel ve sanatsal değeri olan fotoğrafları yer alıyor.
Yardıma muhtaçların bayram temizliği belediyeden
Konuyla ilgili açıklama yapan Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı da gerek sosyal gerek kültür ve sanatsal alanda farklı bir anlayışa sahip olduklarını belirterek, "Vatandaşlarımızın dertleri, sıkıntıları benim de derdim, benim de sıkıntım.
Tiyatro Festivali'ne başvurular başladı
(ışık, ses), tanıtım (afiş, broşür) gibi konularda destek verirken, ülkemizin önde gelen tiyatro sanatçıları da festivale katılan oyuncu ve yönetmenlere sanatsal konularda eğitim verecek. Okullar ayrıca genel provalarını ve oyun gösterilerini Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu'nda yapabilecek.
Bakan Yıldız: BTC boru hattında bir risk görünmüyor
İki günden beri Ankara’da kültüre ve sanatsal etkinliklere katıldılar. Tabii bu kültürün yerleşmesi açısından ve Türkiye’de boru hatlarını güvenliğiyle alakalı 7’den 70’e varıncaya kadar bir bilincin oluşması açısından son derece önemliydi.
Mehter gösterisi Çinlileri mest etti
kapsamında yapılan ve Şanghay Mart Fuar Merkezi’nde 7 bin metrekarelik kapalı, 3 bin metrekarelik açık alana kurulan festivalde Türkiye'nin tarihi, kültürel ve sanatsal güzellikleri ile yemekleri, festival katılımcılarının beğenisine sunuluyor.
Çin Türkiye kardeşliğine yeni harç
kapsamında yapılan ve Şanghay Mart Fuar Merkezi’nde 7 bin metrekarelik kapalı, 3 bin metrekarelik açık alana kurulan festivalde Türkiye'nin tarihi, kültürel ve sanatsal güzellikleri ile yemekleri, festival katılımcılarının beğenisine sunuluyor.
Dünyanın en uzun adamı Kösen, Çin’de insan seliyle karşılaştı (Özel)
yapılacak ve Şanghay Mart Fuar Merkezi’nde 7 bin metrekarelik kapalı, 3 bin metrekarelik açık alana kurulacak festivalde Türkiye'nin tarihi, kültürel ve sanatsal güzellikleri ile yemekleri, festival katılımcılarının beğenisine sunulacak.
Türkiye’den Çin’de tarihi tanıtım
Türkiye'nin tarihi, kültürel ve sanatsal güzellikleri festival katılımcılarının beğenisine sunulacak. Festivalde köklü Türk tarihi kültürel bir dille tanıtılarak, Anadolu’da yaşamış en eski uygarlıkların tarihi ve turistik mekanlarından oluşan üç boyutlu temsili modelleri
Rofife Film Festivali’nin galası Samsun’da yapılacak
Bu nitelikteki kaliteli organizasyonlar, seviyesini ve sanatsal ağırlığını koruduğu sürece yapıldığı kente de hem tanıtım olarak hem de kültürel olarak önemli katkılar sağlar. Ben bu etkinlik için gereken her türlü desteği vermeye hazırım.
Bakan Çelik, Magarsus Antik Kenti'nde incelemelerde bulundu
Antik Kentin içindeki Anfi Tiyatro’daki kazılar tamamlandığında kültürel ve sanatsal etkinliklere ev sahipliği yapacak. (CİHAN)
Baklava yeme yarışmasını, görme engelli vatandaş kazandı
Baklava bizim kültürümüzün önemli bir unsuru, pek çok baklava çeşidi var biliyorsunuz ama Gaziantep baklavasının sanatsal bir değeri var. Gerçekten kullanılan malzemeden öte yapılış şeklinde sanat var çok önemli ve özellikli bir baklava, zor yapılan bir baklava biz burada baklava yemeden çok baklavanın tanıtımını
BEÜ Devlet Konservatuvarı'na yeni bölüm açıldı
Konservatuvarımızın hem fiziksel olanaklarının hem de sanatsal faaliyetlerinin zenginleşmesi amacıyla pek çok çalışma gerçekleştirdik. Son olarak, Konservatuvarımıza Geleneksel Türk Müziği Bölümünü kazandırarak Türk Sanat Müziği ve Türk Halk Müziği alanlarındaki önemli bir eksikliği giderdik.
Bilgi evi öğrencisinden kişisel resim sergisi
Çocukların sanatsal gelişiminin yanı sıra bedensel, duygusal, sosyal ve düşünsel gelişimlerine katkı sağlayan bilgi evleri, öğrencilerinin yeteneklerini keşfetmenin yanında geliştirmelerine de yardımcı oluyor.
Altın Koza’da ‘Gün Kardeşlik Günü’
Sanatsal açıdan da filmi başarılı bulan vatandaşlar, sonunun hüsranla bitmesinin ise acı olduğunu dile getirdi. (CİHAN)
Aksaray Üniversitesi'nde dersler başladı
hazırlık sınıfı muafiyet sınavlarının tamamlandığını ve öğrencilerin yeni döneme başladığını kaydeden Acar, gerek bilimsel, gerek sosyal, gerekse kültürel ve sanatsal açıdan bu yıl da önemli etkinlikler yapılacağını ifade etti.
Altın Portakal'ın 50. yılına özel plastik sanatlar sergisi
Sergide sanatçıların çalışmalarını sergileyebilecekleri, sanatsal bir ortam oluşturmayı amaçladıklarını belirten Sarı, "Güzel Sanatlar Fakültesi olarak kentin tarihi mekanları ile Antalya’nın yöresel ürünü olan portakalı harmanlayarak kente özgü özgün eserler üretilmesine de
'Gülmek sorun olmaktan çıktı'
Erkut Akçalı, “Estetik diş hekimliği; estetik kavramı güçlü, sanatsal yönü gelişmiş, geleceği görme yeteneği olan ve sonuç itibariyle yaratıcı gücü fazla olan hekimler tarafından yapılabilir. Estetiğin altın kuralları, oranları olsa da, oran tek başına hiçbir anlam ifade etmez.
2. Elazığ Ulusal Tiyatro ve Turizm Festivali başlıyor
sağlamak, vizyona çıkarmak ve ülke geneline yansıtmak olduğunu vurgulayan Bibal, "Proje, terör anlamında stratejik bir konumda olan Elazığ’da kültürel ve sanatsal etkinliklerin yaygınlaşması, gençlerin sanatsal faaliyetlerle iç içe olması adına önemli rol oynamakla birlikte diğer doğu illerine de örnek ve öncülük edeceği
MEB sistemi güncelledi, öğrenciler 6 dersten merkezi sınava tabi tutulacak
Uzun vadede ise öğrencilerin orta öğretim kurumlarına yerleşmede sadece eğitim öğretim süreci değil onların sosyal sanatsal ve sportif etkinliklerinin değerlendirildiği ve bu yeteneklerin güçlendirildiği bir çalışmayı hayata geçiriyoruz.
Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, ‘Bizim Çocuklar Bandosu’ kuruyor
GAZİANTEP - Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, bir sanatsal etkinliği daha hayata geçiriyor. Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı Kültür Müdürlüğü'nün, Ferit Ginol Kültür Sanat Merkezi işbirliği ile gerçekleştireceği ‘Bizim Çocuklar Bandosu’na 12–20 yaş arasındaki
Geleneksel Boşnak kilimleri TİKA tezgahlarında dokunacak
Taşıdığı ticari önemin ötesinde, sanatsal bir değeri de haiz, yüz yıllardır kuşaktan kuşağa aktarılan, Bosnalı kadınların bilgilerini, tecrübelerini ve becerilerini yansıtan geleneksel Boşnak kilimlerinin üretimini ihya etmek üzere Bosanski Petrovac Belediyesi
Tarihi Sis Köprüsü'nün restorasyonu başladı
Köprülerin tarihin sessiz tanıkları olduğunu vurgulayan Özgan, “Geçmişi günümüze bağlayan, yapıldığı dönemin mimari ve sanatsal yapısını günümüze taşıyan, geçmiş insanların sosyal yaşantısına tanıklık eden kültür varlıklarımızdır köprüler.
Aksaray Üniversitesi büyüyor, bilimsel ve kültürel etkinlikler artıyor
– 2013 akademik yılı içerisinde rektörlüğün, fakültelerin ve öğrenci topluluklarının düzenlediği bilimsel etkinliklerin sayısı 70’i, sosyal, kültürel, sanatsal ve sportif etkinliklerin sayısı ise 100’ü geçti.
İngilizce eğitimi alan Diyarbakırlı öğrenciler iftarda buluştu
Bu kapsamda İngilizce Eğitim Kampı gerçekleştirdiklerini ifade eden Güneş, "Gençlerimizin kültürel sanatsal faaliyetlerle kabiliyetlerinin geliştirmesi hem sosyalleşmesi hem de bulundukları çevre dışına çıkarak yaz tatillerini daha verimli değerlendirebilmeleri amacıyla
Norveç'in en büyük kültür festivalinde ana tema 'İstanbul'
Trondheim Belediye Başkanı Rita Ottervik ise festival sayesinde Türk kültürünü ve sanatsal etkinliklerini daha yakından görme fırsatı elde ettiklerinin altını çizdi. Ottervik, bu tür etkinliklerin, ortak sanatsal değerleri gün ışığına çıkarttığını söyleyerek, '' Aynı zamanda bu festival, günümüz Türkiyesi hakkında fikir edinmemizi, farklılıklarımız
Mamak Belediyesi Kent Tiyatrosu yaz kursları sürüyor
Kent tiyatrosunun tiyatroyu Mamaklılarla buluşturduğunu dile getiren Mamak Belediye Başkanı Mesut Akgül, “Yıl boyunca her türlü sanatsal kurslara ve etkinliklere kapılarını açan Mamak Kültür Merkezi yaz döneminde de kurslarına devam ediyor.
Konuralp antik tiyatro kazısı 25 Temmuz’da başlıyor
yüzyıla kadar yöreye hakim olan Prusias Krallığı döneminin sanatsal zenginliğini gösteren en canlı eserler arasında.ANTİK ROMA KÖPRÜSÜAntik Roma Köprüsünün restorasyonu için röleve, restitüsyon ve restorasyon projelerinin hazırlanmasına müteakip Karayolları Genel Müdürlüğünce onarımı gerçekleştirilecek
Bursa gastronomi markası olma yolunda
Ayrıca yöresel ürünler ve ait olduğu bölgenin sanatsal fotoğrafları çekilerek Bursa yöresel ürün envanteri çıkarılacak.Valilik AB ve Dış İlişkiler Koordinasyon merkezi tarafından yürütülecek 198 bin 475 TL bütçeli proje 7 ay sürecek.
"Erzurumlu Emrah Edebiyat Müze Kütüphanesi'nde Ramazan Sohbetleri"
ERZURUM - Edebiyat araştırmaları ve sohbetleri ile sanatsal faaliyetlerde süreklilik arz eden bir kütüphane olarak bilinen Erzurumlu Emrah Edebiyat Müze Kütüphanesi'nde Ramazan ayı boyunca Ramazan sohbetleri veriliyor
HAK-İŞ'ten 'Emek' temalı ödüllü kısa film yarışması
Kısa Film Yarışması, aynı zamanda insan emeğinin sanatsal alandaki çalışmalarına da bir farkındalık kazandırmayı amaçlıyor. 'Kurmaca', 'Belgesel' ve 'Animasyon' dalında 10 dakikayı geçmeyen kısa film çalışmalarının değerlendirileceği yarışmada her üç kategori için de birinci, ikinci ve üçüncü
Eğitim yuvası gibi cezaevi (Özel)
dekoratif ahşap süsleme, berberlik, bilgisayar işletmenliği gibi kursların yanında dinlenmeleri ve ilgi alanlarını geliştirmeleri için ebru ve resim gibi sanatsal kurslar da veriliyor. Cezaevi yetkilileri de mahkumlara verilen kurslarla onları talep ettikleri alanlara kanalize edebildiklerini kaydederek, buradaki kursların mahkumlara adeta altın bilezik
Ramazan'da yayına başladı, filmleri İslami kriterlere göre değelendiriyor
Kullanıcılar; bu sayede filmin konusu, oyuncuları, sanatsal bilgilerine ulaşabiliyor. Sitede ayrıca o filme IMDB ve diğer muteber sinema sitelerinin verdiği puanlar da dinamik olarak yer alıyor. (CİHAN)
Vali Altıparmak: Tabyalar turizme kazandırılmalı
Vali Altıparmak, sanatsal ve kültürel etkinlikler yoluyla tabyaların turizme kazandırılması gerektiğini söyledi. 93 Harbi olarak adlandırın Osmanlı-Rus savaşlarında kenti müdafaa etmek için yapılan Aziziye ve Mecidiye tabyalarını gezen Altıparmak, eğitimci - yazar Abdurrahman
Selami Efendi Dergahı gün yüzüne çıkarılıyor
Burayı da meslek edindirme kurslarının yanında her türlü sosyal, kültürel ve sanatsal aktivitelerin yapılacağı önemli bir merkeze dönüştüreceğiz." diye konuştu.
Engelliler, yaz spor okullarında yüzme öğreniyor
Çocukların kültürel ve sanatsal çalışmalara teşvik edilerek becerilerini ortaya çıkarmalarına yardımcı olmak istediklerini belirten Beylikdüzü Belediye Başkanı Yusuf Uzun, ailelerin yaz aylarını fırsat bilerek çocuklarını bu kurslara kayıt ettirmelerini
Mahkum çocuklarının el emekleri değerlendiriliyor
O anlamda el becerileri ve eğitsel olarak sanatsal anlamda o duvarların arasında ayakta kalmayı öğrenmeli. Orada anneler kaldığı süreçte çocukları da 6 yaşına kadar annelerinin yanında kalıyor. Bu çocukların da kendi yapılarını onurlarını koruyabilmek, kendilerini koruma altına alabilmeleri için bu tip uğraşlar ile meşkul olmaları gerekiyor.
Önce Kur'an öğreniyorlar ardından koroda ilahi söylüyorlar
Amacım çocukların kültürel ve sanatsal etkinliklerle estetik duygularını geliştirmek. 3-4 aydır bu çocuklarımızla ilahi ve türküler öğreniyoruz. Çocuklarımın hepsi de başarılı.
Hak-İş, ‘emek' konulu kısa film yarışması başlattı
Türkiye'nin 550 bin üyesiyle en büyük işçi konfederasyonlarından biri olan Hak-İş’in kısa film yarışması ile aynı zamanda insan emeğinin sanatsal alanındaki çalışmalarına da bir farkındalık kazandırma amaçlandı.
Bilgievlerinden hem öğrencileri hem velileri faydalandırıyor
Çocukların tek yönlü olmaması gerektiği; bilgievlerinin sanatsal ve sosyal ilerleme için önemli olduğu görüşünde birleşti.Mekanı dolaşan minikler ise kitapları inceledi, bilgisayar sınıfında oyunlar oynadı.