savcısı mehmet ali pekgüzel

Emekli MİT görevlisi Özel Yılmaz'ın yargılanması başladı
Duruşma savcısı Mehmet Ali Pekgüzel, gerekçeli karar yazılana kadar davanın bekletilmesini ve sonra davaya devam edilmesini talep etti. Duruşmaya verilen kısa aranın ardından mahkeme heyeti, 5 Ağustos'da kararı açıklanan Ergenekon Davası'nın gerekçeli kararı yazılana kadar Özel Yılmaz hakkındaki dosyanın
Ergenekon davasında usule ilişken talepler yapıldı
Taleplerin alınmasının ardından da Cumhuriyet Savcısı Mehmet Ali Pekgüzel, taleplere ilişkin görüşlerini dile getirdi. Milletvekilleri ile basın mensuplarının avukatlara ayrılmış bölüme alınmadıkları için not alamadıkları ve bu nedenle aleniyetin ilkesinin sağlanmadığı iddiasının hiçbir
Ergenekon davasının mütalaa özeti 5 saatte okundu
Ergenekon davasında, 20 Ekim 2008 tarihinden bu yana yapılan yargılama sonunda, bugün duruşma savcısı Mehmet Ali Pekgüzel, esas hakkındaki mütalaanın hazır olduğunu açıkladı. Cumhuriyet savcıları Mehmet Ali Pekgüzel, Nihat Taşkın ve Murat Dalkuş, 2 bin 271 sayfadan oluşan esas hakkındaki mütalaalarını mahkemeye sundu.
Ergenekon davasında savcı mütalaasını verdi
İSTANBUL - Ergenekon davasında Cumhuriyet Savcısı Mehmet Ali Pekgüzel, esas hakkındaki mütalaanın hazır olduğunu belirterek, 2 bin 271 sayfadan oluşan mütalaayı mahkemeye sundu. Savcı mütalaasında, Ergenekon terör örgütünün varlığının sabit olduğunu belirterek, özeti okumaya başladı.
Ergenekon davasında reddihakim talebi
Bu arada, duruşma savcısı Mehmet Ali Pekgüzel, yapılan taleplerin duruşmayı uzatmaya yönelik olduğu gerekçesiyle reddedilmesini istedi. Mahkeme taleplerin değerlendirilmesi için duruşmaya ara verdi.
Darbe raporu Ergenekon mahkemesinde
Kimliğini açıklamayan bir kişi tarafından duruşma savcısı Mehmet Ali Pekgüzel'e bazı gazete küpürleri ve 132 adet jpeg formatında fotoğrafın bulunduğu bir CD gönderildiğini belirten Başkan Özese, savcı Pekgüzel tarafından bu CD'nin incelenerek mahkeme kalemine verildiğini ifade etti.
CHP'li Tezcan, Haberal ve Balbay'ın tahliyesini istedi
İSTANBUL - Ergenekon davasına izleyici olarak katılan CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan, duruşma savcısı Mehmet Ali Pekgüzel'in TBMM'ye yazı yazarak Darbeleri Araştırma Komisyonu'nun raporunun ve eklerini istemesini eleştirdi.
Ergenekon davasında mütalaa bugün verilmeyecek
Gergin geçen duruşma sonrası Cumhuriyet Savcısı Mehmet Ali Pekgüzel, birleşen davalarla ilgili görüş bildirip, dosyada eksik gördükleri bazı konuların araştırılması ve bazı belgelerin istenmesi yönünde görüş bildirdi.
CHP'liler Ergenekon sanıklarına destek için Silivri'de
Cumhuriyet Savcısı Mehmet Ali Pekgüzel'in mahkemeden esas hakkındaki mütalaasını sunması için süre istemişti. O süre bugün tamamlandı.
KCK'ya Ergenekon arası
Ergenekon davası savcısı Mehmet Ali Pekgüzel'in 13 Aralık 2012 tarihinde görülecek olan duruşmada esas hakkındaki mütalaasını sunması beklenirke,n güvenlik kuvvetleri de alınacak tertibat için şimdiden kolları sıvadı.
Ergenekon davası mütalaa aşamasına geldi
İSTANBUL - Ergenekon davasında Cumhuriyet Savcısı Mehmet Ali Pekgüzel, esas hakkındaki savunmanın hazırlanması için dava dosyasının iddia makamına verilmesini istedi. Savcı, iki ayrı mahkemeden gönderilen OYAK Güvenlik Şirketi yetkililerinin yargılandığı dava ile Odatv davasının Ergenekon davası ile birleştirilmesi konusunda ise muvafakat
Savcı, dava dosyasını istedi
İSTANBUL - Ergenekon davasında Cumhuriyet Savcısı Mehmet Ali Pekgüzel, esas hakkındaki savunmanın hazırlanması için dava dosyasının iddia makamına verilmesini istedi. Savcı, iki ayrı mahkemeden gönderilen OYAK Güvenlik Şirketi yetkililerinin yargılandığı dava ile Odatv davasının Ergenekon davası ile birleştirilmesi konusunda ise muvafakat
Öcalan'ın eski avukatı Ergenekon davasında ifade veriyor
Daha sonra Cumhuriyet Savcısı Mehmet Ali Pekgüzel’in, "Abdullah Öcalan’ın Yalçın Küçük ile 1970’e dayanan bir tanışıklıkları olduğunu ve bunun size Öcalan tarafından söylendiğini aktarmışsınız bu konuda neler biliyorsunuz?
Tanık Çalıkoğlu, Adil Serdar Saçan ve Tuncay Özkan'ı suçladı
Cumhuriyet Savcısı Mehmet Ali Pekgüzel, "Adil Serdar Saçan'ın, dava sanıklarından herhangi biriyle irtibatı var mıydı?" diye sordu. Tanık Çalıkoğlu ise kendi soruşturmalarına yönelik bilgi ve belgelerin Doğan Medya Grubu'nda sorumlu ve müdür olan Tuncay Özkan tarafından yayınlandığını belirtti
Veli Küçük, Şener Eruygur ve Çevir Bir'e Akın Birdal suikasti suçlaması
Cumhuriyet Savcısı Mehmet Ali Pekgüzel, gizli tanık 9'dan, sanık Alparslan Arslan'ın herhangi bir uyuşturucu madde kullanıp kullanmadığını sordu. Gizli tanık 9 da "Sadece sigara içtiğini biliyorum ancak uyuşturucu madde içtiğine şahit olmadım.
Danıştay saldırısı tanığı dinlendi
Daha sonra Cumhuriyet Savcısı Mehmet Ali Pekgüzel, 2005 yılında terör örgütü PKK'ya silah satıldığı iddiası üzerine yapılan operasyonda, içinde glockların da bulunduğu 32 silahın ele geçirildiğini belirterek, yakalanan şahıslardan birinin Mahmut Güzel olduğunu söyledi
Ergenekon davasında, AK Parti Milletvekili Şirin Ünal dinleniyor
Daha sonra da Cumhuriyet Savcısı Mehmet Ali Pekgüzel "TSK içerisinde normal bir hiyerarşiye uymayan Ergenekon ya da başka bir isimde illegal bir yapılanmaya şahit oldunuz mu?" diye sordu. Kendisine doğrudan söylenmiş bir şey olmadığını belirten Ünal, "Böyle bir konuya basında yayınlanan haberlerden tanık oldum.
Balbay ve Özkan'ın duruşmalardan men cezası bitti
Ardından duruşma savcısı Mehmet Ali Pekgüzel, “Siz Ecevit ile kaç yılları arasında beraber hareket ettiniz?” sorusunu yöneltti.
Savcı Pekgüzel: Reddi hakim talebi, duruşmayı uzatmaya yönelik
Görüşü sorulan Cumhuriyet Savcısı Mehmet Ali Pekgüzel, reddi hakim taleplerinin duruşmayı uzatmaya yönelik olduğunu belirterek, taleplerin reddedilmesini istedi. Mahkeme heyeti, talepleri değerlendirmek üzere duruşmaya ara verdi.
Ümit Fırat: Yalçın Küçük'ün PKK içinde üst konumda yeri var
Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen Ergenekon davasında Cumhuriyet Savcısı Mehmet Ali Pekgüzel, sanık Yalçın Küçük'ün PKK terör örgütünün yayın organlarında yayınlanan konuşmalarını izleterek, tanık Ümit Fırat'a sorular yöneltti.
Mehmet Eymür, Hiram Abbas'ı Aydınlık grubunun hedef gösterdiğini söyledi
Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen Ergenekon davasında tanık sıfatıyla ifadesine başvurulan Mehmet Eymür, Cumhuriyet Savcısı Mehmet Ali Pekgüzel'in ardından dava sanıklarının sorularını cevapladı. İstanbul Cumhuriyet Savcısı Mehmet Ali Pekgüzel, Mehmet Eymür'ün İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Aykut Cengiz Engin'e verdiği bilgi notunu okuyarak sorular yöneltti.
Mehmet Eymür, Ergenekon davasında tanık sıfatıyla ifade verdi
Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen Ergenekon davasında Mehmet Eymür, Cumhuriyet Savcısı Mehmet Ali Pekgüzel'in sorularını cevapladı. Eymür, "Türkiye'de birçok ülke, hatta müttefik dediğimiz birçok ülke istedikleri şekilde at koşturuyorlar.
Ergenekon davasında gizli tanık Yıldız dinlendi
Gizli tanık, dinlenmesinin ardından duruşma savcısı Mehmet Ali Pekgüzel'in sorularını yanıtladı. Savcı Pekgüzel, "İfadenizde Tuncer Kılınç için söylendiğini iddia ettiğiniz ağalıktan kasıt nedir?" şeklindeki sorusuna gizli tanık Yıldız, "Ergün Poyraz kendisi bu ilişkiler sayesinde ulaştığı belgelerle kitaplar yazdığını söyledi" diye konuştu.
Bülent Orakoğlu: Balyoz planıyla ilgili bazı bilgiler bana iletildi
Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen Ergenekon davasının öğleden sonraki oturumu, İstanbul Cumhuriyet Savcısı Mehmet Ali Pekgüzel'in Bülent Orakoğlu'na yönelik sorularıyla başladı. Pekgüzel'in "Ergenekon yapılanması hakkında bilginiz var mı?
Karamehmet: Tuncay Özkan'ın işe alımından haberim yok
Cumhuriyet Savcısı Mehmet Ali Pekgüzel'in "Kemal Yavuz'u tanıyor musunuz?" şeklindeki sorusu üzerine tanık Karamehmet, "Evet tanıyorum. Tuncay Özkan'ın işe başlamasından sonra geldi ve bizim gazetemizde yazmaya başladı.
Haberal, ilk kez duruşma salonunda
Bu sırada, Tanık Recai Birgün ise Cumhuriyet Savcısı Mehmet Ali Pekgüzel'in sorularını cevaplıyordu. Bir süre sonra Mahkeme Başkanı Özese, tutuklu sanık Haberal'ın duruşma salonuna girdiğini söyleyerek zabıtlara geçmesini sağladı.
Gazeteci Nuray Başaran: Levent Ersöz beni takip ettiriyordu
İfadesinin ardından Cumhuriyet Savcısı Mehmet Ali Pekgüzel'in soruları da cevaplayan Başaran, 2000 ile 2006 yılları arasında Akşam Gazetesinin Ankara temsilcisi olduğunu, Tuncay Özkan'ın da seçimlerden önce Çukurova medya grubuna girdiğini ve 2002 ile 2003 yıllarında aynı
Ergenekon davasında gizli tanık 'Akdeniz' dinleniyor
Cumhuriyet Savcısı Mehmet Ali Pekgüzel'in sorusu üzerine Akdeniz, JİTEM ile fiili olarak çalışmadığını belirterek, "Nakşibendi tarikatı içinde, namazında niyazında bir kişiyken bir tarihi eser kaçakcılığı işine bulaştım.
Savcı, Ergenekon davalarının birleştirilmesini istedi
İSTANBUL - Cumhuriyet Savcısı Mehmet Ali Pekgüzel, Ergenekon ana davası ile İkinci Ergenekon davasının birleştirilmesini talep etti. Her iki davada da fiili ve hukuki irtibat gerekçesiyle yedişer dava birleştirilmişti.
Savcı, İnternet Andıcı ile İkinci Ergenekon Davası'nın birleştirilmesini istedi
İSTANBUL - İnternet Andıcı Davası'nda sanık ve avukat talepleriyle ilgili mütalaasını veren Cumhuriyet Savcısı Mehmet Ali Pekgüzel, aralarında fiili ve hukuki irtibat bulunduğunu gerekçe göstererek davanın, İkinci Ergenekon davası ile birleştirilmesini
İnternet Andıcı davasının Ergenekon ile birleştirilmesi istendi
İSTANBUL - İnternet Andıcı davasında sanık ve avukat talepleriyle ilgili mütalaasını veren Cumhuriyet Savcısı Mehmet Ali Pekgüzel, aralarında fiili ve hukuki intibat bulunduğunu gerekçe göstererek davanın İkinci Ergenekon davası ile birleştirilmesini
İlker Başbuğ, duruşma salonunu terk etti
Özese tarafından çapraz sorgu için söz verilen Cumhuriyet Savcısı Mehmet Ali Pekgüzel, "Sayın Başkan, aslında İlker Başbuğ'a sormak için çok sayıda soru hazırlamıştık. Ancak öğleden önceki oturumda soruların hiçbirine cevap vermeyeceğini açıkladığı için susma hakkını kullandığı şeklinde değerlendirdik ve doğrudan soru sorma hakkımızı ileride
Başbuğ iddianamesi okundu, savunma yarına kaldı
Cumhuriyet Savcısı Mehmet Ali Pekgüzel ve Murat Dalkuş tarafından dönüşümlü olarak 38 sayfalık iddianamenin okunmasının ardından Mahkeme Başkanı Hasan Hüseyin Özese, duruşmaya bugüne mahsus ara verdiklerini belirtti.
İlker Başbuğ'un avukatı, mahkemeden 'görevsizlik' istedi
Cumhuriyet Savcısı Mehmet Ali Pekgüzel, görevsizlik ve yetkisizlik konusundaki taleplerinin reddine karar verilmesini talep etti. Sezer'in talebi ve savcılık mütalaası ile ilgili karar verilmesi için duruşmaya ara verildi.
Avukatın, mahkeme heyetine hakaretlerine müvekkili de katılmadı
Duruşma başladığında Cumhuriyet Savcısı Mehmet Ali Pekgüzel, avukat Çalık'tan "Bu ülkeyi size rağmen korumaya devam edeceğiz sözü ile neyi kastettiğinin sorulmasını istiyoruz." dedi. Bunun üzerine söz verilen avukat Çalık, "Yapılan bütün soruşturmalarda mağdur edildiğini düşündüğüm insanlar çoktur.
Ergenekon sanığı Mütercimler: Türkiye'nin ikinci büyük davası bu davadır
Bu sırada Cumhuriyet Savcısı Mehmet Ali Pekgüzel, mikrofon kullanmadan "Sanala geçtik demiş. Sanal ortam derken neyi kastediyor?" dediği duyuldu. Sanık Mütercimler ise "Sanal, yani ortada yokuz diyor.
Ergenekon davasında Savcı, Sedat Peker'in tutuklanmasını istedi
İSTANBUL - Ergenekon ana davasında Cumhuriyet Savcısı Mehmet Ali Pekgüzel, başka suçtan hükümlü olan ancak bu davadan tutuksuz yargılanan sanık Sedat Peker'in tutuklanmasını istedi. İstanbul 13.
'Ergenekon davasında gazeteciler, gazetecilikten dolayı yargılanmıyor'
İstanbul Cumhuriyet Savcısı Mehmet Ali Pekgüzel, sanık Güven’e Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) ve Mason Locası’na üye olduğu bilgisini verdiğini hatırlatarak, "ADD’de önemli bir görevdesiniz. Bu iki dernek yapısı birbiriyle örtüşüyor mu?
Savcı Pekgüzel, Tolon'un tutuklanmasını talep etti
İSTANBUL - Ergenekon davasında Cumhuriyet Savcısı Mehmet Ali Pekgüzel, GATA ve Adli Tıp'tan Hurşit Tolon'un sağlık durumu hakkında cevabi yazı geldiğini belirterek Tolon'un tutuklanmasını talep etti.
Hurşit Tolon: Perinçek parti kurmamı istedi, teklifi reddettim
Başkan Özese, önceki oturumda Cumhuriyet Savcısı Mehmet Ali Pekgüzel ve üye hakim Sedat Sami Haşıloğlu'nun sorduğu Kent otel toplantılarını ve İşçi Partisi ile olan irtibatı ile ilgili bazı sorular yöneltti.
Savcı, Mustafa Bakıcı hakkında kırmızı bülten çıkarılmasını istedi
İSTANBUL - İnternet andıcı davasında Cumhuriyet Savcısı Mehmet Ali Pekgüzel, mütalaasında yurt dışına kaçtığı iddia edilen firari sanık emekli Tümgeneral Mustafa Bakıcı hakkında kırmızı bülten çıkarılmasını istedi.
Genelkurmayın savcılığa verdiği cevapta Çiçek'in adı sehven unutulmuş
Tutuklu sanık Hıfzı Çubuklu'nun çapraz sorgusu ile başlayan duruşmada ilk sorular, Cumhuriyet Savcısı Mehmet Ali Pekgüzel tarafından yöneltildi. Pekgüzel, "TSK içerisinde var olduğu iddia edilen illegal Ergenekon diye bir yapılanma iddiasına ilişkin MİT'ten gönderilen yazılar var.
Gizli tanık, Ergenekon sanıklarına ağır suçlamalarda bulundu
Cumhuriyet Savcısı Mehmet Ali Pekgüzel, "Siz de bir süre içinde yer aldınız. Kuvayı Milliye Derneği'nin amacı neydi?" diye sordu. Gizli tanık 17 ise "Provokasyondan başka birşey yoktu.
Gizli tanık: CHPliler Kuvayi Milliye Derneği'ne para gönderdi
Cumhuriyet Savcısı Mehmet Ali Pekgüzel, gizli tanığa, dava dosyasında bulunan ve aralarında Ergenekon ana davası ile ikinci Ergenekon davası sanıklarının da yer aldığı bazı fotoğraflar gösterdi. Gizli Tanık 17 bu fotoğraflardan ana dava sanığı Fikri Karadağ, Hüseyin Görüm, Veli Küçük ve Sami Hoştan ile ikinci Ergenekon davası sanığı Hurşit Tolon'u tanıdığını söyledi
Savcı, Ergenekon'da 4 sanığın tutuklanmasını istedi
İSTANBUL - Ergenekon ana davasında Cumhuriyet Savcısı Mehmet Ali Pekgüzel, Danıştay saldırısı faili Alparslan Arslan'a, olay sırasında kullandığı Glock marka silahı temin ettikleri ileri sürülen sanıklar Aykut Metin Şükre, Kenan Özay, Erkan
Ergenekon sanığı, savcının soruları karşısında zor anlar yaşadı
Babannesi ile İbrahim Şahin'in babasının kardeş olduğunu belirten Erdal Şahin, Cumhuriyet Savcısı Mehmet Ali Pekgüzel'in sorularına cevap verdi. Savcı Pekgüzel, sözde Ermeni soykırımı nedeni ile Ermeni'lerden özür dilenmesi için 100 aydın tarafından TBMM'ne verilen dilekçeyi hatırlatarak, "Bu 100 aydının isim listesine
Ergenekon davasında Çavdar ve Şahin dinlendi
Cumhuriyet Savcısı Mehmet Ali Pekgüzel, Çavdar'a Ermeni Patriği Mesrop Mutafyan ile Alevi Bektaşi Federasyonu yöneticileri Ali Balkız ve Kazım Genç'e yönelik suikast bilgilerini içeren tedhiş planınında ismi ile kimlik bilgilerinin de yer aldığını hatırlattı
Hakim Haşıloğlu'ndan özel harekatçı polislere, 'performans' sorusu
Duruşma savcısı Mehmet Ali Pekgüzel sanığa, "Kimlik bilgilerinizi neden Servet Kaynak'a verdiniz? Size görevle ilgili bir resmi yazı geldi mi?' diye sordu. Resmi bir yazı gelmediğini belirten sanık Güngördü, "Ancak Servet Kaynak, resmi yazı geleceğini söyledi.
Ziya İlker Göktaş tutuklandı
ardından Mahkeme Başkanı Hasan Hüseyin Özese, İnternet Andıcı davası kapsamında hakkında yakalama kararı bulunan sanık Ziya İlker Göktaş hakkında Cumhuriyet Savcısı Mehmet Ali Pekgüzel'den mütalaasını sunmasını istedi.
İnternet andıcı davasında tutuklu sanık sayısı 7'ye yükseldi
Cumhuriyet Savcısı Mehmet Ali Pekgüzel sanık hakkında kuvvetli suç şüphesi bulunduğunu belirterek Özüer hakkında tutuklama kararı verilhmesini istedi. Mahkeme heyeti, delil durumunu ve kuvvetli suç şüphesini gözününde bulundurarak Özüer'in tutuklanmasına karar verildi.