seçmenin

Tayland'da yerel seçimler başladı‏
BANGKOK - Tayland'da 48 milyon seçmenin katıldığı yerel seçimler için oy verme işlemi başladı.Geçici Tayland Başbakanı Yingluck Shinawatra, sabah saatlerinde 150 polis eşliğinde evinin yakınlarındaki Khlong Lamjiak okulunda oyunu kullandı.
Mısır'da referanduma katılım oranı yüzde 38
KAHİRE - Mısır'da darbe yönetiminin hazırladığı anayasayla ilgili referanduma 53,4 milyon seçmenin 20,6 milyonunun katıldığı açıklandı.Bu hafta gerçekleştirilen referandumun sonuçlarıyla ilgili Devlet Enformasyon Servisi'nde (MDES) düzenlenen toplantı milli marşın okunması ve Kur'an-ı Kerim tilavetiyle
Mısır'da referanduma katılım oranı yüzde 38
KAHİRE - Mısır'da darbe yönetiminin hazırladığı anayasaya referandumuna 53 milyon seçmenin 20,6 milyonunun katıldığı açıklandı.Yüksek Seçim Komisyonu'nun açıklamasına göre Müslüman Kardeşler'in boykot ettiği referanduma katılanların yüzde 98,1'i anayasaya 'evet' oyu verdi.
Mısır'da anayasa referandumunda oy verme işlemi sürüyor
Başkent Kahire'deki bir okulda sabah saatlerinde düne kıyasla az sayıda seçmenin oy vermeye geldiği görüldü.Sandık görevlisi İhab Şükrü, oy verme işleminin sorunsuz devam ettiğini; seçmenlerin sadece parmaklarına mürekkep sürülmesinden hoşlanmadıklarını söyledi.
Bavyera, elektronik seçim uygulamasına geçebilir
belli şartlar yerine getirildiğinde mümkün olduğunu hatırlatan Kellermann, bu şartların ‘doğruluğu kontrol edilebilir ve güvenilir bir uygulama olması’, ‘seçmenin derin bilgisayar bilgisi olmadan da verdiği oyun maniple edilmediğinden emin olması’ ve ‘oy verme işlemlerinin özel bir beceri gerekmeden doğruluğunun tespit edilebilmesi’
İsviçre serbest dolaşım anlaşmasını iptal edecek teklifi oylayacak
Teklifi ‘tehlikeli’ olarak değerlendiren Federal Konsey üyesi, 2002 yılında seçmenin büyük çoğunlukla sağlık sigortası tarafından ödenmesini onayladığını hatırlattı.TREN YOLU OYLAMASI (FABI)
Merkel'in sırdaşına 'rüşvet' eleştirisi
Armin, konuyu “rüşvetin bir başka şekli” ifadeleriyle yorumlarken, söz konusu transfer yüzünden seçmenin demokrasiye olan güveninin zedelendiğini ve Başbakanlık Dairesi’nin itibarının yara aldığını öne sürdü.
Hindistan’da yolsuzluk karşıtı yeni parti hükümeti kurdu
Sıradan yaşamı ve halktan biri olması ile seçmenin sevgisini kazanan Kejriwal’in AAP partisinin sembolü olan süpürge, seçimler öncesi yolsuzluğa karşı adeta sembol haline gelmişti. Hint medyasında çıkan haberlere göre AAP’nin hükümeti kurmasının kesinleşmesi sonrasında birçok üst düzey eyalet devlet memurunun yolsuzluklarını gizlemek için belgeleri
Türkmenistan'da parlamento seçim sonuçları açıklandı
Açıklamaya göre, 3 milyonu aşkın seçmenin yüzde 91.3'ünün oy kullandığı seçimlerde Demokrat Parti, 47 milletvekili kazandı. Sanayiciler ve Girişimciler Partisi ise 14 koltuk elde etti.
Türkmenistan'da ilk çok partili seçime katılım oranı yüzde 90
283 adayın yarıştığı seçimlerde, 3 milyon 63 bin seçmenin yüzde 91,3’ü oyunu kullandı. Türkmen yönetiminin attığı bu önemli demokrasi adımına seçmenlerin büyük çoğunluğu oyunu kullanarak cevap verdi.
Mali’de Parlamento seçimlerinin ikinci turu sona erdi
BAMAKO - Altı buçuk milyon seçmenin bulunduğu Batı Afrika ülkesi Mali’de halk, bugün sandık başına gitti. Birinci turu 24 Kasım'da yapılan milletvekili seçiminin ikinci turu bugün yapıldı.
Türkmenistan’da ilklerin seçimi
Yaklaşık 3 milyon seçmenin bulunduğu 6 milyon nüfuslu ülkede vatandaşlar, sabahın erken saatlerinde seçim bölgelerine akın ederek, oy kullandı. AGİT’E İLK DEFA DENETLEME İZİNİ
Mali’de milletvekili seçiminin ilk turu yapıldı
BAMAKO - Batı Afrika ülkesi Mali’de halk vekillerini seçmek için sandığa gitti. Resmi olarak 6,5 milyon seçmenin bulunduğu Mali’de, 20 bin seçim noktasında oy kullanıldı.
İsviçreli seçmen, üç kez ‘Hayır’ dedi
Seçmenin yüzde 66’sı teklifi red etti.İsviçreli seçmenin 'Hayır' dediği ikinci teklif, hükümetin hazırladığı otoban ücret zammı. Hükümet, kara yollarında onarım çalışmalarını finanse edebilmek için otobanlarda zorunlu olan vinyetin yıllık ücretini 40 franktan 100 franga yükseltmeyi teklif etti.
Danimarka yerel yöneticilerini seçiyor; Türkiye kökenli adaylar ümitli
Yayın Yönetmeni Erik Haldan, son seçimlerde 1,5 milyon seçmenin sandığa gitmediğini belirterek, "Amacımız bu probleme dikkat çekmektir. Seçmenlerin, kendilerine yakın bir siyasi partiyi bulamasa bile mutlaka sandığa gidip boş oy verseler bile demokrasiye katkı vermelerini istiyoruz.
Tacikistan'da seçimlerin resmi sonuçları açıklandı
4 milyon 201 bin kayıtlı seçmenden 3 milyon 787 bin seçmenin oy kullandığını belirten Dodoyev, seçimlere katılım oranının yüzde 90,1 olduğunu ifade etti. Rahman oyların yüzde 84,32'isini alarak tekrar 7 yıllık süreyle cumhurbaşkanlığına seçildi.
Yurtdışındaki Türkler ilk kez cumhurbaşkanı için sandığa gidecek
Bu da en fazla seçmenin yüzde yedisine tekabül ediyordu. Hatta son seçimlerde yüzde beşe kadar düştü. Vatandaşımız demokratik hakkını yerinde kullanmak istiyor.
Madagaskar’da Cumhurbaşkanlığı seçiminin ilk turu tamamlandı
ANTANANARİVO - Madagaskar’da 7 milyon 421 bin seçmenin oy kullandığı Cumhurbaşkanlığı seçiminin ilk turu tamamlandı.Dr. Robinson Jean Louis yüzde 21.
Kosova'da 8 oydan biri geçersiz sayıldı
Devlet televizyonunun haberine göre, Merkez Seçim Komisyon eski Başkanı Adnan Merovci, 814 bin seçmenin oy kullandığı seçimde bu kadar fazla geçersiz oyun çıkmasının rahatsız edici olduğunu ve bunun sebeplerinin araştırılması gerektiğini söyledi.
Tacikistan Cumhurbaşkanı Rahman güven tazeledi
Merkez Seçim Komisyonu tarafından açıklanan resmi olmayan sonuçlara göre, Rahman 4 milyon 35 bin seçmenden 3 milyon 24 bin seçmenin oyunu aldı.Rahman’ın 5 siyasi partilerden rakibi olan diğer 5 adayın oy oranı çok düşük seviyelerde kaldı.
Putin’den Jirinovski’ye sert uyarı; Rusya’nın çıkarlarına ters konuşmayın!
Birçok düşüncenize değer verildi… Ben sizin tabanınızı oluşturan seçmenin bir kısmında konumunuzu güçlendirmek için ülkenin temel çıkarlarına zarar verecek şekilde konuşmamanızı öneriyorum…” dedi.Son günlerde Rusya’da patlak veren göçmen sorunu ile ilgili televizyonlarda provokatif konuşmalar yapan Jirinovski, Kafkaslarda 2 çocuk sonrası için ceza uygulanmasını
Tacikistan'da Rahman yeniden cumhurbaşkanı
4 milyon 35 bin seçmenin bulunduğu ülkede seçimin resmi olmayan ilk sonuçları açıklandı. Tacikistan Merkez Seçim Komisyonu'nun açıklamalarına göre, rakiplerine büyük fark atan Cumhurbaşkanı İmamali Rahman yeniden cumhurbakanlığı koltuğuna oturarak güven tazeledi
Tacikistan’da seçimlere katılım oranı yüzde 40
00’a kadar 1 milyon 690 bin 561 seçmenin sandık başına gelerek oyunu kullandığını duyurdu.Merkez Seçim Komisyonu Başkanı Şermuhammad Şohiyen televizyon kanalına yaptığı açıklamasında, saat 10.00 itibariyle oy kullanan seçmen sayısının 1 milyon 690 bin 561 kişiye ulaştığını kaydetti.
Ara seçimlerde sürpriz yok; Christie, de Blasio ve McAuliffe galip
İlk olarak Cumhuriyetçi seçmenin yoğun olarak yaşadığı bölgelerdeki oyların sayılması sebebiyle McAuliffe yarışı uzun süre geride götürdü. Oyların yüzde 90’ı sayıldığında McAuliffe’in ilk kez öne geçti.
Tacikistan'da oy verme işlemi başladı
4 milyon 35 bin seçmenin bulunduğu ülkede oy verme işlemi saat 20.00'ye kadar devam edecek. Ülke genelinde 3 bin 158, yurtdışında 61 seçim sandığı açıldı.
Almanya'daki seçim inisiyatifleri etkili oldu; Türkler sandığa akın etti
Bu da 61 milyon toplam seçmenin yüzde 1,5’i demek. Araştırmamıza göre 951 bin seçmenin 666 bini 22 Eylül’de seçimlere katılmış.” Sandığa giden Türk erkeklerin oranını yüzde 72 olarak veren Erdoğan, kadınların da yüzde 68’inin oyunu kullandığını kaydetti.
Arjantin'de seçimler muhalefetin zaferiyle sonuçlandı
BUENOS AIRES - Arjantin'de dün gerçekleşen kısmi seçimlerde muhalefet partisi, büyük bir başarıya imza attı. Yaklaşık 30,6 milyon seçmenin oy kullandığı seçimlerde, resmi olmayan sonuçlara göre 24 eyaletin büyük çoğunluğunda Sergio Massa'nın liderliğindeki İleri Yenilikçi parti
Gürcistan’da Saakaşvili dönemi sona erdi
3,3 milyon seçmenin olduğu ülkede seçimlere katılım yüzde 46,6 olarak gerçekleşti.Görevini bırakmaya hazırlanan Saakaşvili basına yaptığı değerlendirmede bundan sonrası için rahat bir yaşam planladığını söyledi.
Lüksemburg başbakanı iktidarda kalma rekorunu geliştirme peşinde
240 bin kayıtlı seçmenin bulunduğu küçük ülkede sonuçların bu akşam açıklanması bekleniyor. Lüksemburg'da hükümet, siyasetçilerin yasadışı şekilde dinlenmesi ve istihbarat birimindeki yolsuzluk skandalı sebebiyle istifa etmişti.
CHP'li Umut Oran: Başka bir partiyle işbirliği söz konusu değil
Bunu, adaylar belli olduğu zaman zaten halkın eğilimleri, seçmenin eğilimleri bunu ortaya koyar.” dedi. CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran, gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını cevapladı.
Fransa'da bölgesel seçimin galibi aşırı sağ
Toplamda 5 bin 301 seçmenin oyunu alan aşırı sağ aday, çok mutlu olduğunu belirterek seçim sonuçlarının çok net olduğunu kaydetti.Seçimlerle ilgili konuşan aşırı sağ parti FN lideri Marine Le Pen, seçimlerin Fransızların değişim arzularını ve bunun için ortaya koyacakları mücadeleyi gösterdiğini
Azerbaycan vatandaşları Londra'da oy kullanıyor
Londra'da ve İngiltere'nin diğer şehirlerinde öğretim gören üniversite öğrencileri başta olmak üzere 507 seçmenin buradaki sandık için kayıtlı olduğu belirtildi.Manchester şehrinden gelen öğrenciler, Azerbaycan'ın geleceği için oy verdiklerini dile getirdi.
Ukrayna'daki Azeriler, sandık başına gitti
Bülten alan seçmenin sol baş parmağı özel bir mürekkeple boyandı. Seçmenler, kapalı kabinlerde işaretledikleri oy pusulalarını şeffaf sandığa atarak oy verme işlemini tamamladı.'ELÇİLİĞİMİZDE AZAT SEÇİM İMKANI OLUŞTURULDU'
Azerbaycan sandık başında
Ülkede 5 bin 491 sandıkta 5 milyon 145 bin seçmenin oy kullanması bekleniyor. Seçimi demokrasi bayramına çevirmek amacıyla çalışmalarını büyük bir titizlikle yürüten Yüksek Seçim Kurulu(YSK) seçmenin oylarını rahat kullanabilmeleri adına her türlü önlemi
Azerbaycan yarın sandık başına gidiyor(Özel)
Yurtdışında yaşayan 12 bin Azeri seçmenin oy kullanması bekleniyor. Seçim öncesi kapılarını Cihan Haber Ajansı'na(Cihan) açan Bakü'nün Yasamal İlçesi 3 Numaralı Seçim Merkezi Başkanı Kadir Kerimov, yaptığı açıklamada yarın yapılacak seçimlerle
Kamalak: Başı açık hakim, örtülü hakimden daha mı adil karar veriyor?
‘Yüzde bir oy’un aşağı yukarı 1 milyona yakın seçmenin oy verdiği parti anlamına geldiğini anlatan Kamalak, seçim barajı tartışmalarını da yorumladı. Kamalak, "Barajı tartışıyor, kiminle tartışıyor; kendi içinde.
’Seçim barajı kaldırılmalı, temsilde adalet temel alınmalı’
Temsil sorununa bağlı olarak seçmenin gönlünde yatan siyasi partilere oy veremediğinden yakınan Ersin Kalaycıoğlu, bu nedenle 3 ya da 4 eğilimin parlamentoda yer aldığından dert yandı. Türkiye’de uygulanan seçim sisteminin bu haliyle etnik ve dini sorunlara çare olmayacağını belirten Kalaycıoğlu, şunları söyledi:
Avusturya’da aşırı sağcılar iktidara gelebilir
Öte yandan altı milyona yakın seçmenin sandığa gittiği Avusturya’da yüzde dörtlük seçim barajını iki parti daha aştı. Yüzde 12,3 oy toplayan Yeşiller iki puanlık artışla parlamentoda yerini aldı.
Azerbaycan cumhurbaşkanlığı seçimine hazır
Ayrıca YSK tarafından hazırlanan ve her seçmenin oyunu nerede kullanacağını belirten pusulalar seçmenlerin adreslerine postalandı. AZERBAYCAN'DA CUMHURBAŞKANLIĞI İÇİN 10 ADAY YARIŞIYOR
Türk STK'lar: Çifte vatandaşlık sözünü tutan tarihe geçer
Sarrazin ve Buschkowsky gibi göçmen karşıtı üyeleri ile SPD’nin Türk seçmenin gözünde güven kaybettiğine dikkat çeken STK temsilcileri, partinin bu güveni ancak çifte vatandaşlığı hayata geçirerek kazanabileceğini duyurdu.
Bakan Yıldırım: Ağlamasını unutan insanlar, kimseye birşey veremezler
Engelliler için iletişim sektörünü seçmenin arkasında bir gerekçenin yattığını da ifade eden Bakan Yıldırım şöyle konuştu: "Onları seçtik onlar teknoloji şirketi, onlar insanların hayatlarırını kolaylaştırmak için hizmet üretiyorlar.
Aytaç Kara, futbolu ailesi için oynadığını söyledi
Senin diğerlerini değil de Altay'ı seçmenin sebebi neydi? "İzmir'de bence en iyi altyapı Altay'da. Şimdi takım arkadaşım olan Necati Ateş abi, Kayserispor'da oynayan Okay Yokuşlu, Bursaspor'dan Musa Çağıran gibi pek çok milli oyuncu Altay altyapısından yetişti
Ersan Gülüm: Bilic sadece Beşiktaş değil Türk futbolu içinde büyük şans
Holger Osieck'in Avustralya A Milli Takımı'nda oynama davetini geri çevirip Türkiye'yi seçmenin nedenleri nelerdi?Osieck'ten sonra da beni yine davet ettiler.
Avusturya'da seçimleri koalisyon partileri kazandı; kabineden ilk istifa geldi
100 bin Türk kökenli seçmenin katıldığı seçimlerde meclise en az 3 Türk kökenlinin girmesi bekleniyor. Bu sonuçlara göre mevcut koalisyonun devam etmesi ya da sağ partilerin bir koalisyon kurması ihtimali bulunuyor.
Avusturya’da sandıklar kapandı, aşırı sağ parti yüzde 22,4 oy aldı
100 bin Türk kökenli seçmenin katıldığı seçimlerde meclise en az 2 Türk kökenlinin girmesi bekleniyor. Diğer Türk adayların durumları yarın tercihli oyların sayılması sonucu netleşecek.
Romanların sınır dışı edilmesine Fransızlardan destek
BVA'nın gerçekleştirdiği anket, sağ ve sol seçmenin de Romanlar konusunda birleştiğini ortaya koydu. Buna göre sağ seçmeninin yüzde 98'i Romanların entegre olamadığını belirtirken bu oran iktidardaki Sosyalist Parti'ye( PS) oy veren seçmende yüzde 84 olarak gerçekleşti
Almanya'nın Hessen eyaletinde üçlü koalisyona destek artıyor
Önceki günde Yeşiller eyalet milletvekili Marcus Bocklet, seçmenin Hıristiyan Demokrat-HürDemokrat hükümetinin yerine alternatif bir koalisyon görmek istediğini söylemişti. Hessen Eyalet Parti Başkanı Tarık el Vezir ise Berlin’de böyle bir koalisyonun mümkün olmadığını ifade etti fakat Hessen konusunda ise net açıklama yapmadı.
Şahin: Kadın istihdam paketi açıklandığında önce iş dünyası teşekkür edecek
çocuk yapacaksın denildi yıllarca bizde bunun böyle olmayacağını kariyerde yapılabileceğini çocukta yapılabileceğini alternatiflerin çoğaltılabileceğini seçmenin özgürlük olduğunu ve insanlara sosyal devlet olarak seçenek sunmanın doğruluğuna inanıyoruz.
Almanya'nın Hessen eyaletinde Sol Partili ittifak gündemde
Hessen eski adalet bakanlarından ve SPD’nin eyaletteki önde gelen isimlerinden Robert Pötzsch, Frankfurter Rundschau Gazetesi’ne yaptığı açıklamada seçmenin FDP-CDU hükümetinin gitmesi yönünde oy verdiğine dikkat çekti.
İsviçre’de burka yasağı onaylandı
Sandıktan çıkan ilk sonuçlara göre Tessinli seçmenin yüzde 65’i teklifi kabul etti. İtalyanca konuşan Tessin halkı, 2009 yılında yapılan minare referandumunda yüzde 64 oy oranıyla yasağı desteklemişti.