selahattin üniversitesi

Davos'a katılan Barzani, dünya ile enerji üzerinden entegre olmak istiyor
Kuzey Irak’ta faaliyet gösteren Selahattin Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Görevlisi Emin Faraj, Cihan Haber Ajansı’na (Cihan) yaptığı değerlendirmede , ”Kürdistan’ın dış politikası daha önce Irak ile paralel bir şekilde yürütülüyordu.
Erbil'de, Asurlar dönemine ait 83 adet tarihi eser bulundu
Selahattin Üniversitesi Tarihi Eserler Bölümü tarafından yürütülen çalışmalarda, Asurlar döneminden kalma M.Ö 1500 yılına ait; su testisi, yüzük, kolye, yerleşim alanları ve günlük hayatta kullanılan malzemelerden oluşan 83 adet tarihi eser gün yüzüne çıkarıldı.
3 yıl önce cinayete kurban giden gazeteciyi meslektaşları unutmadı
Eğitim gördüğü Osman Selahattin Üniversitesi önünde kaçırılan Osman, kimin öldürdüğü henüz çözülmedi. Genç gazetecinin meslektaşları ve yakınları, bugün mezarının başında bir araya gelerek ölüm yıl dönümünde kendisini andı.
Tarihi Erbil Kalesi'nde ilk kez kazı çalışması yapılıyor
Erbil Kalesi’nde düzenlenen ilk kazı törenine; Vali Hadi, Selahattin Üniversitesi Rektörü Ahmed Dizai ve arkeologlar katıldı.Törende konuşan Vali Nevzad Hadi, kazı ile eski tarihlere ait yeni bulgulara ulaşmayı hedeflediklerini söyledi.
"ABD, Irak'a kan ve gözyaşı getirdi"(Özel)
Erbil Selahattin Üniversitesi Siyaset Bilimi Fakültesi Öğretim Görevlisi Dr. Kameran Mentık da Irak işgalinin Ortadoğu için iyi bir demokrasi örneği olmadığını vurguladı. İşgalin pozitif ve negatif yanlarının olduğunu söyleyen Mantık, "Herkes ABD'nin Irak'a saldırısının pozitif yanının Saddam Hüseyin rejiminin yıkılması olduğu konusunda hemfikir
Kuzey Iraklı gazeteciler basın yasası istiyor
Selahattin Üniversitesi Öğretim Üyesi Hasip Karadağı ise basın mensuplarının imajının güvenlik güçlerinin gözünde düzeltilmesi gerektiğine dikkat çekti. Karadağı, "Emniyet güçleri, basın mensuplarını provokasyoncu ve problem çıkaran insanlar olarak görüyor.
Erbil'de üniversite öğrencileri Dicle Askeri Gücü'nü protesto etti
Erbil'deki Selahattin Üniversitesi öğrenci ve öğretim görevlileri, bölge yönetimi ile merkezi Bağdat hükümeti arasında gerginliğe neden olan Dicle Askeri Operasyon Gücü’nün lağvedilmesini istedi. Yapılan açıklama ve açılan pankartlarda söz konusu askeri varlığın yasal olmadığı vurgulandı.
Yeğen Barzani: Suriye'de bir Kürt devleti kurulması mümkün değil
BURSA - Irak Bölgesel Kürt Yönetimi Başkanı Mesut Barzani'nin yeğeni ve Selahattin Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Aziz Hassan Barzani, Suriye'deki Kürtler'in devlet kurmasının pratikte mümkün olmadığını söyledi.
Erbil'de, gazeteci cinayeti protesto edildi
Bölgede çalışan yerli ve yabancı gazeteciler ile Selahattin Üniversitesi öğrencileri, gazeteci cinayetini protesto etmek için bir araya geldi. Gazeteci ve üniversite öğrencisi olan Serdeşt Osman, 4 Mayıs'ta kaçırılarak öldürülmüştü.
"Türkiye'nin ilerlemesi için BDP anayasa değişikliklerin destek vermeli"
Kuzey Irak'ta Erbil kentinde bulunan Selahattin Üniversitesi'nde Siyaset Bilimleri Öğretim Görevlisi olarak çalışan akademisyen Hemin Mirani, Türkiye'de yapılan anayasa değişiklikleri için Barış ve Demokrasi Partisi'nin (BDP) AK Parti'ye
Cihan Haber Ajansı Gündemi
Irak'ın Erbil kentindeki Selahattin Üniversitesi Siyaset Bilimleri Öğretim Görevlisi Hemin Mirani, Türkiye'de yapılan anayasa değişiklikleri için Barış Demokrasi Partisi'nin (BDP) AK Parti'ye destek vermesi gerektiğini söyledi.
Mahmurlu üniversite öğrencileri: Yasalar değişirse Türkiye'ye döneriz
Kuzey Irak'taki Selahattin Üniversitesi'nde Hukuk ve Mimarlık bölümlerinde okuyan yaklaşık 50 öğrenci, Türkiye'de yasaların değişmesi durumunda dönmeye hazır olduklarını açıkladılar. Erbil'de bulunan Birleşmiş Milletler Temsilciliği önünde toplanan Mahmurlu üniversite öğrencileri, isteklerini bildiren bir basın açıklaması yaptı.
Kuzey Irak'ta kolbastı sevgisi
Düzenlenen Bahar Festivaline Erbil Valisi Nevzat Hadi, Eğitim Genel Müdürü Pakize Talat, Selahattin Üniversitesi Rektörü Muhammed Hoşnav ile vatandaşlar katıldı. Festivalde fizik, kimya, biyoloji, matematik, bilgisayar dalında düzenlenen INPO Olimpiyatlarında ülke elemelerinde dereceye girenlere ise törenle ödülleri verildi
Abant Platformu toplantısı Erbil'de başladı
Sempozyuma Selahattin Üniversitesi ve Mukriyan Araştırma Merkezi de destek veriyor. Sempozyumda ortak kültürel değerler, bağlar, Ortadoğu'nun geleceği, barış ve yeni fırsatlar gibi konular görüşülecek.
Abant Platformu, Erbil'de "Barışı ve Geleceği" ele alacak
Sempozyuma, Selahattin Üniversitesi ve Mukriyan Araştırma Merkezi de destek veriyor. Sempozyumda ortak kültürel değerler, bağlar, Ortadoğu'nun geleceği, barış, yeni fırsatlar konuları görüşülecek. Düzenleme kurulunu sosyolog gazeteci-yazar Ali Bulaç, siyaset bilimci ve yazar Prof.
Kürtçe açılımı Kuzey Irak'la yeni bir eğitim köprüsü kuruyor (ÖZEL)
Bölgede 6'sı devlet, 7'si özel toplam 13 üniversite bulunduğu bilgisini veren Hadi, bu sene Selahattin Üniversitesi bünyesinde açtıkları Türk Dili bölümünün de yoğun ilgi gördüğünü belirtiyor. Yüksek öğrenimde özel üniversitelere ihtiyaç duyduklarını aktaran Hadi, bu sene eğitime başlayan ve Türk girişimcilerinin açtığı Işık Üniversitesi'nden de övgüyle bahsediyor