sendika

Bakan Çelik: Sendikalı işçi sayısı 1 milyon 97 bin
ANKARA - Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Temmuz 2013 itibariyle, 1 milyon 32 bin 166 olan sendikalı işçi sayısının, Ocak 2014 tarihi itibariyle 1 milyon 96 bin 540 olarak gerçekleştiğini açıkladı.
Albayrak: Hükümet, memurları düşük ücrete mahkum etti
Albayrak, ve sendika üyeleri bordroları yakarak zamları protesto etti.Albayrak, sendika binasında düzenlediği basın toplantısında, “İktidar ve malum konfederasyon işbirliği ile memurlar 123 TL, emekliler ise 140 TL zamla
Hamburg'da 'tehlikeli bölge' kaldırıldı, gösteriler sakin geçti
Tartışmaya polis sendikası da katıldı. Sendika, kararın doğru olup olmadığının ileriki günlerde görüleceğini kaydetti. (CİHAN)
Dentaş, ölümünün ikinci yıl dönümünde mezarı başında anıldı
Talat, Türkiye'nin Lefkoşa Büyükelçiliği Geçici Maslahatgüzarı Ayşegül Aksoy, eski Cumhurbaşkanının eşi Aydın Denktaş ve ailesi, siyasi parti, üniversite, sendika, dernek temsilcileri ile vatandaşlar katıldı.
Alman bakandan memurlara: Zam beklentisine girmeyin
Sendikalar ise bakanı, grev ve Anayasa Mahkemesi’yle tehdit etti.Almanya’da memurlar ile Federal İçişleri Bakanı Thomas de Maiziere arasında soğuk rüzgarlar esiyor.
Kamu-Sen üyeleri kefenle yatarak eylem yaptı
ANKARA - Türkiye Kamu-Sen üyeleri, Ankara Sakarya Caddesi’nde ‘Hırsıza değil memura bütçe’ mitingi düzenledi. Sendika üyeleri, mitingde kefenle yere yatarak eylem yaptı.
Meteoroloji çalışanlarına tazminat müjdesi
Genel yetkili sendika Büro Memur-Sen’in Eurocontrol gelirlerinden meteoroloji çalışanlarına havacılık tazminatı adı altında pay verilmesi için yaptığı protestolar ile Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nda yaptığı görüşmeler sonuca ulaştı
Sendikacılar, Budist tapınağına sığındı
SEUL - Güney Kore’de haklarında tutuklama kararı olan sendikacılar, Budist tapınağına sığındılar.Güney Kore’de demiryollarında çalışanların başlattığı grev, büyüyerek farklı boyutlara vardı.
Güney Kore’de sendikacılar polise su sıktı
Greve katılan tüm makinistlerin memuriyet seviyeleri iptal edilirken, grev kararı alan makinist sendikalarına savcılık baskın düzenlemişti. Yapılan baskından sendika yetkililerinden 18’i emniyet tarafından gözaltına alınmıştı.
Hava-İş: Mutlu sona ulaştık
İSTANBUL - Türk Hava Yolları (THY) ile Hava-İş Sendikası arasındaki grev ve 24. Dönem Toplu İş Sözleşmesi tatlıya bağlandı.
THY’de grev bitti, 305 işçi geri alınıyor
İSTANBUL - Türk Hava Yolları (THY) ile Hava-İş Sendikası arasında 24. dönem toplu iş sözleşmesi imzalandı. Hava-İş Sendikası Başkanı Ali Kemal Tatlıbal, imzaların atıldığını, her şeyin hayırlarına olduğunu belirterek, “Herkesi işe aldık.
TSK’daki sivil memurlardan TBMM önünde 'hak' eylemi
” diyen Sipahi, genel yetkili sendika Büro Memur-Sen olarak adaletsizliğin hat safhaya ulaştığı TSK’da çalışan sivil memurların haklarını her platformda sonuna kadar arayacaklarının altını çizdi. Açıklamanın ardından Sağlık Bakanlığı’nda çalışanlara ödenen ancak askeri hastanelerde çalışanlara ödenmeyen döner sermaye payı mizansen ile anlatıldı; temsili hükümet, Sağlık
Amazon'dan, greve rağmen paketleri ulaştırma garantisi
Grevi organize eden hizmet sendikası Ver.di’den Christoph Schmitz’in verdiği bilgiye göre grev Cumartesi gününe kadar devam edecek. Ver.di’nin yaptığı açıklamada bin 100 kişi greve katılıyor.
HAK-İŞ: Çalışma hayatının sorunları tam manada aşılamadı
ANKARA - HAK-İŞ Konfederasyonu Genişletilmiş Başkanlar Kurulu toplantısı sonuç bildirgesi yayımlandı. Bildiride, 2013 yılının sendikal durum açısından değerlendirilirken, 2014 yılından beklentiler yer aldı.
Kiev’deki eylemciler havadan gökyüzündeki yıldızlar gibi gözüktü
gelen ABD’li Cumhuriyetçi Parti lideri Senatör John McCain de, 14 Aralık’taki görüntüye kayıtsız kalamamış ve eylemciler tarafından ele geçirilen Ukrayna Sendika Binasının üst katlarına çıkarak yıldızları andıran görüntüleri cep telefonuyla kaydetmişti.
Amazon’daki grev genişliyor
di sendikası daha önce Amerikalı şirketin Leipzig ve Bad Hersfeld kentlerindeki tesislerinde yapılan grevlere iki tesisin daha ekleneceğini duyurdu.Buna göre, Amazon’un Graben kentindeki tesisleri önünde protesto düzenlenecek, gösteriler salı günü de Werne kentinde yapılacak.
ABD'li senatör, Euro Meydan eylemlerine destek için Ukrayna'da
Dün akşam yemeğinde muhalefetle görüşen McCain, eylemcilerin ele geçirdiği Ukrayna Sendika Binası’ndan, Bağımsızlık Meydanı’nı dolduran kalabalığı izledi. McCain, meydandaki eylemcileri cep telefonuyla kaydetti.
Türkmenistan’da ilklerin seçimi
Demokratik Parti 99, Sanayiciler ve Girişimciler Partisi 21, sendika 89, Kadınlar Derneği 37, Mahtumkuli Gençler Birliği 22 aday ile seçimlere katıldı.Türkmenistan’da milletvekilleri 5 yıllığına seçiliyor.
Polis geri çekildi: Euro Meydan muhaliflerin kontrolünde
Eylemciler Kiev Belediyesi ile Ukrayna Sendika binasının yanı sıra Kiev’in ünlü Hreşçcatik Caddesi ve Bağımsızlık Meydanı’na sıkışmasına rağmen direnişlerine devam ediyor. Kiev’in merkezine giden bütün yolları yaya ve araç trafiğine kapatan polis ‘Euro Meydan’ eylemcilerine destek gelmesini engelliyor.
Ukrayna’da ‘Euro Meydan’a polis müdahalesi
Eylemciler Kiev Belediyesi ile Ukrayna Sendika binasının yanı sıra Kiev’in ünlü Hreşçcatik Caddesi ve Bağımsızlık Meydanı’na sıkıştı. Kiev’in merkezine giden bütün yolları yaya ve araç trafiğine kapatan polis ‘Euro Meydan’ eylemcilerine destek gelmesini engelliyor.
Hizmet-İş Sendikası haklarındaki usulsüzlük iddialarını yalanladı
ANKARA - Hak-İş Konfederasyonu'na bağlı Hizmet-İş Sendikası, haklarındaki usulsüzlük iddialarını yalanladı. Yetkililer tarafından yapılan incelemelerde sendikanın banka hesapları, kasa kayıtları ve harcama belgeleri üzerinde muhasebe görevlileri tarafından usulsüz işlemler yapıldığının
Ukrayna’da hükümetin verdiği süre doldu; gerilim yüksek
Daha önce Kiev Belediyesi ve Ukrayna Sendika binasını ele geçirerek karargah yapan eylemciler, şimdi ise Ukrayna Parlamentosu, Ukrayna Cumhurbaşkanlığı İdaresi ve Ukrayna Başbakanlık binasını ele geçirmek için hazırlık içerisinde.
Emekliler, banka promosyonu imzalarını Bakan Çelik'e sunacak
ANKARA - Tüm Emekliler Sendikası, banka promosyonu için topladığı imzaları 18 Aralık’ta Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik’e iletilecek. Sendika Genel Başkanı Veli Beysülen, 2007 yılında kamu çalışanlarına promosyon verilmesi için başbakanlık genelgesi çıkarıldığını fakat bunun uygulanmadığını savundu.
KKTC'liler peşpeşe gelen zamlara karşı sokağa döküldü
LEFKOŞA - KKTC'de muhalif siyasi partiler, onlarca sendika ile sivil toplum örgütü, yapılan zamları protesto etmek amacıyla eylem ve yürüyüş düzenledi.Kıbrıs Türk Hava Yolları (KTHY) binası önünde toplanan eylemciler bir süre KKTC ve Türkiye hükümetleri aleyhine sloganlar attı.
HÜRSİAD'dan Brezilya'ya iş gezisi
Sanayi ve ticaret odasının 131 sendika ve 150 bin şirketten oluştuğu bilgisini veren oda temsilcileri, sadece ticari faaliyetler değil, eğitim işleriyle de uğraştıklarını anlattı. Sanayide ara elaman ihtiyacını kendi kurdukları 164 teknik ve meslek liselerinde yetiştirildiğini kaydeden yetkililer, sistemin bu yönüyle Türkiye'ye de model olabileceğini
Türk Sağlık Sen: İş bırakan aile hekimlerine soruşturma açmak suç
Sendikaya göre aile hekimlerine iş bıraktıkları gerekçesiyle tutanak tutan ve soruşturma açanlar suç işliyor. Türk Sağlık-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, 4 Aralık’ta aile hekimlerinin hakları için alanlara çıktığını ve iş bıraktıklarını
Türkmenistan, ilk çok partili seçime hazırlanıyor
Demokratik Parti 99, Sanayiciler ve Girişimciler Partisi 21 aday, sendika 89 aday, Kadınlar Derneği 37 aday, Mahtumkuli Gençler Birliği 22 aday ile seçimlere katılıyor.Türkmenistan’da milletvekilleri 5 yıl süreyle seçiliyor.
Eylemciler Kiev’in merkezine giden yolları tutuyor
KİEV - Ukrayna Hükümeti’nin Avrupa Birliği (AB) ile ortaklık anlaşması sürecini askıya almasına karşı çıkan eylemciler, Kiev Belediyesi ve Ukrayna Sendikası binasının ardından turuncu devrimin yapıldığı Bağımsızlık
Eylemciler Kiev Belediyesi ve sendika binasını karargah yaptı
KİEV - Ukrayna Hükümeti’nin Avrupa Birliği (AB) ile ortaklık anlaşması sürecini askıya almasına karşı çıkan eylemciler, Kiev Belediyesi ve Ukrayna Sendikası binasını ele geçirdi. Belediye binasının camları ve kapsını kırarak içeri giren ve denetimi altına eylemciler binayı karargaha dönüştürdü.
52 bin üyeli Büro Memur-Sen yeni binasına taşındı
Bu güne kadar birçok kazanıma imza atan sendikamızın kazanımları yeni hizmet binamızda artarak devam edecektir.” dedi. Büro Bankacılık Hizmet kolunda genel yetkili sendika olan Büro Memur-Sen, Ankara Tandoğan İller Sokak’ta satın aldığı genel merkez hizmet binasının açılışını
Amazon’da yine grev günü
di sendikası ve ABD’li şirket işçilerin grevlerine engel olamadı. Gece yarısından sonra bu iki şehirdeki yaklaşık 150 çalışan bir kez daha iş bıraktı.Ver.di sendikasının Leipzig temsilcisi Jörg Lauenroth-Mago, konuyla ilgili yaptığı açıklamada “Amazon’un Noeli’ni zehir edeceğiz.
Çaykur ile Öz-Gıda İş arasında toplu iş sözleşmesi
RİZE - Çaykur Genel Müdürlüğü ile Öz Gıda-İş Sendikası arasında 23. dönem toplu iş sözleşmesi imzalandı. Sözleşmeyle işçi ücretlerinde aylık yaklaşık 120 lira brüt artış yapıldı.
Askeri kurumlarda çalışan sivil memurların sorunları masaya yatırıldı
Bunun için tüm sivil memurları genel yetkili sendikamız Büro Memur-Sen’e bekliyoruz. Hep birlikte, tek yumruk olarak sivil memurların haklarını alacağız.” dedi. Askeri kurumlardaki sevil memurların sendikalara üye olabilmelerin ardından genel yetkili sendika Büro Memur-Sen, sivil memurların sorunlarını çözüme kavuşturmak için
Yunan polisi, eski ERT binasına operasyon yaptı
Göz yaşartıcı gaz kullanarak binaya giren polis, içeridekileri dışarı çıkarırken, gözaltına alınan 4 sendika yöneticisi daha sonra serbest bırakıldı. Yunanistan’da ekonomik krizden çıkış için tasarruf politikaları çerçevesinde ani bir kararla geçen haziran ayında ERT’in kapatılmasının ardından hükümetin emriyle
Sendikada noter şartı kalkıyor, e-devlet üzerinden üyelik geliyor
ANKARA - Sendikalara üyelikte aranan noter şartı yerine 7 Kasım’dan itibaren e-devlet üzerinden üye kayıt ve istifa sistemine geçilecek. Bu sistem değişikliği ile Türkiye’nin çağdaş bir uygulamaya kavuşacağını vurgulaşan Hak-İş Genel Başkanı Mahmut Arslan, “Noter şartının yerini e- devlet üzerinden üyelik
Diyanet-Sen: Hastanelerde 'din psikoloğu' hizmeti mutlaka verilmelidir
Sendika olarak 2008 yılından beri toplu görüşme masasına taşıdıkların bu taleplerin bugün ilgili bakanlıklarca değerlendirilerek çalışmaların yapılmasını son derece güzel gelişmeler olarak değerlendiren Bayraktutar, günümüzde
Türk Metal Sendikası, İsdemir’de yetki için geldi
HATAY - Türk Metal Sendikası Genel Başkanı Pevrul Kavlak, Hatay'ın İskenderun ilçesinde yaptığı konuşmasında, işçinin alınterine saygılı olduklarını ve işçi sendikanın birlik ve beraberlik içerisinde hareket etmesi
Memur-Sen, akademisyen maaşlarına 729 lira zam talebinde bulundu
YÖK Başkanı Gökhan Çetinsaya’ya sendika olarak hazırladıkları ‘Öğretim Elemanlarının Mali Hakları’ başlıklı raporu sunan Gündoğdu, “Üniversitelerde görev yapan profesörlere verilen maaş 4 bin 702 TL’den 2014 yılı ocak ayı itibariyle 5 bin 431 TL’ye çıkarılmasını
Gündoğdu: Artık millet esastır, postal yalayıcılığı devri bitmiştir
ZONGULDAK - Eğitim Bir-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu, insanlığa hizmet için sendikacılığın bir araç olduğunu söyledi. 2010’daki referandum ile millet iradesinin öne çıktığını anlatan Gündoğdu, "Artık millet esastır, postal yalayıcılığı devri bitmiştir.
Sağlıkçılara yüksek lisans imkanı
İZMİR - Sağlık ve Sosyal Hizmet Çalışanları Sendikası (Sağlık-Sen) İzmir Şube Başkanı Opr. Dr. Recep Atçı, Türk Hava Kurumu (THK) Üniversitesi aralarında imzalanan protokol gereğince 3.
Almanya'da zincir mağaza çalışanları grevde
Grevi düzenleyen işçi sendikası ver.di ise tarife sözleşmesinden sonra yer-iş güvenliği ve tarife pazarlığına geri dönülmesini istiyor.Sendika ayrıca, Karstadt sahibi Nicolas Berggruen ve René Benko’ya ileriye yönelik nasıl devam edeceğine ilişkin kesin bir konsept oluşturmaları talebinde bulundu
Arınç ve Bakan Çelik, Hak - İş'in 38. kuruluş yıldönümü kutlamasına katıldı
Hak - İş'in çalışmalarından övgü ile bahseden Arınç, “Birileri sarı sendikacılık noktasında başarılarına başarılar eklerken sonunda bitme noktasına geldiler ama çok şükür Hak - İş Konfederasyonu, her zaman güvenilen, ilkeli, kararlı, tutarlı anlayışıyla bugün herkes tarafından takdir ediliyor
Leroy Merlin’de grev bitti
BURSA - Türkiye'nin önde gelen yapı marketlerinden Leroy Merlin’de grev sona erdi. DİSK'e bağlı Sosyal-İş Sendikası tarafından 3 Ekim'de başlatılan grev 16’ncı gününde anlaşmayla sonuçlandı.
Rumları bile sevindiren Asrın Su Projesi'ne KKTC'li sendikadan tepki
LEFKOŞA - Rumların bile ağzını açık bırakan Asrın Projesi'ne Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası (KTÖS) karşı çıktı. Sendika, Türkiye'den KKTC'ye verilen suyu istemediklerini belirterek, göbek kordonuyla beslenmek istemediklerini kaydetti.
Çankaya'da 'Tohum Takas Şenliği’ yapılacak
Ankara ve Ege Üniversiteleri akademisyenleri ile sendika ve dernek katılımcılarının konuşmalarının yer alacağı ‘Yerel Tohumla Kır Kent Kardeşliği’ panelinin yanı sıra Biyoçeşitlilik, Tohum Islahı, Sağlıklı Nesiller-Gıda, Temiz Hava, Temiz Toprak, Temiz Su (Organik Tarım)
Arızaya müdahale için dışarıdan işçi gelince gerginlik çıktı
Müdahalede grevdeki 3 işçi yaralanırken, 1 sendikacı da gözaltına alındı.Tunceli'de FEDAŞ'a bağlı Enerji Sen üyesi yaklaşık 100 çalışan, maaş ve sosyal haklarının düzeltilmesi talebiyle 25 günden bu yana grev yapıyor.
Outokumpu krizi Meclis’e taşındı
Finlandiyalı paslanmaz demir çelik şirketi Outokumpu’nun Avrupa genelinde işçi çıkaracağını ve Bochum işletmesini 2014 yılı sonunda kapatacağını duyurması, başta sendikalar olmak üzere siyasetçileri de harekete geçirdi.
Karslı: Gelişmiş demokrasilerde vatandaş gücünü hukuktan alır
MERSİN - Belediye ve Özel İdare Çalışanları Birliği Sendikası (BEMBİRSEN) Genel Başkan Yardımcısı Recai Karslı, gelişmiş demokrasilerde vatandaş gücünü hukuktan aldığını belirterek, Türkiye’nin artık bunu anladığını
Fransa'daki grev hava trafiğini felç etti
Fransa’da bu alanda çalışanların dörtte birini temsil eden iki sendika grev çağrısı yaptı.Avrupa Birliği genelinde ‘ortak hava sahası’ çalışmasına karşı çıkan kontrolörler bazı kentlerde iş bıraktı.
Özelleştirme karşıtı işçiler TBMM önünde polis barikatını zorladı
ANKARA - Türk-İş’e bağlı Türkiye Maden İş ve Tes-İş Sendikası üyeleri, Muğla’daki termik santrallerin özelleştirilmesi kararını protesto için Türkiye Büyük Millet Meclis’ine (TBMM) yürüdü. Meclis önünde çevik kuvvet ekiplerinin oluşturduğu barikata yüklenen grup ile polis arasında kısa süreli arbede yaşandı.