sıddık ipek

Ulusal Elma Çalıştayı başladı
Isparta Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Sıddık İpek ise Türkiye’de üretilen elmanın yüzde 23’ünün Isparta’da gerçekleştirildiğini söyledi. Isparta Valisi Memduh Oğuz da Isparta’nın bir ilim şehri olduğunu, Gül’ü ile adının anıldığı gibi elması ile de anılacağını belirtti.
Elma hasadı başladı, 610 bin tonun üzerinde üretim bekleniyor
Türkiye’nin elma üretiminde Çin ve Amerika Birleşik Devletleri’nden sonra üçüncü sırada yer aldığını söyleyen İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Sıddık İpek, Isparta’nın Türkiye’deki elma üretiminin yüzde 22'sine sahip olduğunu belirtti.
Eğirdir Gölü'ne 100 bin sazan yavrusu bırakıldı
Törene Eğirdir Kaymakamı Yalçın Yılmaz, Gelendost Kaymakamı Ferhat Peşin, Belediye Başkanı Osman Nuri Özmeral, Tarım İl Müdürü Sıddık İpek, Eko-Bir Müdürü Süleyman Can, İl Genel Meclisi üyeleri Mehmet Kamil Göncü, Veli Gök ve vatandaşlar katıldı.
Isparta'da yeni hibe destekleri için üreticilere proje çağrısı yapıldı
Isparta Öğretmenevi'nde gerçekleştirilen toplantıya Vali Memduh Oğuz, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Sıddık İpek, il ve ilçe daire amirleri, banka müdürleri, yerel yöneticiler, üretici birlikleri ve danışmanlık firmaları katıldı.
30 yıl yurt dışında çalıştı memleketine gül ve kekik yağı fabrikası kurdu
Isparta Tarım İl Müdürü Sıddık İpek de daha önce il genelinde 23 adet benzer tesise müdürlük olarak destek verdiklerini söyledi. İpek, “Bakanlığımız tarımsal desteklemelerde her konuda üreticilere, tarımsal tesislere destek vermektedir.
Yalvaç'ta 29 aileye 116 damızlık süt sığırı dağıtıldı
Süreyya Sadi Bilgiç, Ak parti millet vekili Haydar Kemal Kurt, İl Jandarma Komutanı Albay Ömer Uyan, Kozluçay Belediye Başkanı Ali Buba, Tarım İl Müdürü Sıddık İpek, İlçe kurum amirleri ile çok sayıda vatandaş katıldı.
Ispartalı kadın çiftçi 2 bin liralık para çeki kazandı
Isparta Tarım İl Müdürü Sıddık İpek, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı tarafından düzenlenen kadın çiftçiler yarışmasının bu sene 8'ncisinin yapıldığını söyledi. İpek, amaçlarının kırsal alanda çifçilere götürülen eğitim- yayım çalışmalarının sonuçlarını görmek, tarımsal konularda performanslarını değerlendirmek, kendilerine olan
Köylülere 124 adet damızlık düve dağıtıldı
Bahtiyar köyünde düzenlenen törene Vali Memduh Oğuz, Milletvekili Haydar Kemal Kurt, Isparta Jandarma Alay Komutanı Ömer Uyan, Tarım İl Müdürü Sıddık İpek, İş-Kur İl Müdürü Hüseyin Ergün, belediye başkanları, köy muhtarları ve vatandaşlar da katıldı.
Isparta'ya 300 bin dolarlık ilaç kalıntısı analiz cihazı alınacak
Isparta Valisi Memduh Oğuz'un başkanlığında yapılan toplantıya Tarım İl Müdürü Sıddık İpek, İl Kontrol Laboratuvar Müdürü Osman Doğan, Isparta Ticaret Borsası(ITB) Başkanı Ahmet Adar, Ziraat Odası Başkanı Bayram Kutlu ve Isparta Ticaret ve Sanayi Odası(ITSO)
Elma rekoltesini artıran Isparta, piyasa payını yüzde 40'a çıkaracak
Isparta’da üretilen elmanın pazar payının 25’lere ulaştığını belirten Isparta Tarım İl Müdürü Sıddık İpek, Isparta’nın Türkiye’de elma üretiminde ilk sırada olduğunu ve yeni elma bahçesi miktarının her yıl artığını söyledi.
Ispartalı üreteciler 50 milyon lira faizsiz kredi kullandı
Isparta Tarım İl Müdürü Sıddık İpek, üreticilerin Ziraat Bankası'nın 'sıfır faizli kredi' uygulamasından 50 milyon liralık kredi kullandığını açıkladı. İpek, 22 Kasım 2010 tarihi itibariyle 84 kişinin küçükbaş hayvan, 455 kişinin büyükbaş hayvan, 2 bin 897 kişinin de damla sulama yatırımı için krediden faydalandığını
Isparta'da toprağa saygı yürüyüşü yapıldı
Toprağa Saygı yürüyüşüne Vali Yardımcısı İzzet Ercan, İl Genel Meclisi Başkanı Kadir Dal, Çevre ve Orman Müdürü Tayfun Büyükküpçü ve Tarım İl Müdürü Sıddık İpek'te katıldı.
Isparta'da hayvan pazarı açıldı, vatandaş ilk gün bakınmakla yetindi
Isparta'da bir aydır kapalı olan hayvan pazarı, Kurban Bayramı'nın yaklaşması nedeniyle yeniden açıldı. Tarım İl Müdürü Sıddık İpek, şap hastalığı nedeniyle pazarların bir süredir kapalı tutulduğunu belirtti.
Yalvaç Kaymakamlığı balık vermek yerine, balık tutmayı öğretiyor
İl Tarım Müdürü Sıddık İpek ise ineklerin ilk taksit ödemelerinin 2 yılın sonunda başlayacağını ve toplam 8 yılda geri ödemelerinin bitirilmesi gerektiğine değindi. İpek, alınan ineklerinin satılmasının veya bir başkasına devredilmesinin yasak olduğunu söyledi.
Ürünü sel ve dondan zarar gören çiftçiler için borç ertelemede son gün 1 Eylül
Isparta Tarım İl Müdürü Sıddık İpek, Isparta'da önceki aylarda sel ve don felaketinden zarar gören üreticilerin borç ertelemesinden yararlanabilmeleri için 1 Eylül 2010 tarihine kadar başvuruda bulunmalarını istedi.
Isparta'da etkili olan dolunun zararı yaklaşık 22 milyon lira
Isparta Tarım İl Müdürü Sıddık İpek, elma bahçelerindeki ürünlerin yüzde 60'ının hasar gördüğünü, zararın 22 milyon lira olduğunu tahmin ettiklerini söyledi. Dolu yağışından zarar gören köylerde incelemelerde bulunan Isparta Valisi Ali Haydar Öner, hasarın bazı köylerde yüzde 40, bazılarında yüzde 60'a kadar çıktığının
Isparta'da dondan zarar gören üreticiye destek
Isparta Tarım İl Müdürü Sıddık İpek, don nedeniyle ürünü yüzde 30 ve üzerinde zarar gören üreticilere dekar başına 150 TL destek verileceğini açıkladı. İpek, ayrıca üreticilerin Ziraat Bankası ve tarım kredi kooperatiflerine olan borçlarının erteleneceğini belirtti.
İngiliz Kraliyet Ailesi'nin vazgeçemediği Yakaören kirazını dolu vurdu, zarar 2,5 milyon lira
Tarım İl Müdürü Sıddık İpek, hasarın 3 bin 257 dekarlık bir alanda meydana geldiğini, üreticilerin yaklaşık zararının 2,5 milyon lira olduğunu belirtti. Üç köyde 214 üreticinin dikili arazilerinin zarar gördüğünü belirten İpek, hasar tespit çalışmalarının sonucunu bir rapor halinde Tarım ve Köyişleri Bakanlığı'na sunduklarını
Isparta'nın 5,5 milyon liralık 10 tarım projesine onay çıktı
Isparta İl Tarım Müdürü Sıddık İpek, Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı'na sunulan 10 projenin onay aldığını söyledi. İpek, projelerin yatırım tutarının 5,5 milyon liraya yakın olduğunu, bunun 3 milyon TL'sinin devlet tarafından karşılanacağını belirtti.
Kadın çiftçiler yarışmasında dereceye girenler belli oldu
Vali Yardımcısı İzzet Ercan, Senirkent Kaymakamı Niyazi Erten, İl Tarım Müdürü Sıddık İpek ve yarışmacıları getiren yöneticiler ile yarışmacıların yakınları yarışma salonunda hazır bulundu. Senirkent ekibine hediyelerini Kaymakam Erten verdi.
Küçük işletme ve araziler birleştirilirse karları artar'
Isparta Tarım İl Müdürü Sıddık İpek, tarım sektörünün vazgeçilmez olduğunu, ancak tek sıkıntının küçük işletmeler ve küçük arazilerin fazlalığı olduğunu söyledi. İpek, bu iki konu üzerinde birleşme sağlanması halinde Isparta'nın tarımdan daha fazla pay alabileceğini belirtti.
Kamu-özel sektör işbirliği yaptı, elma cipsi torbaya girdi
Konuyla ilgili toplantıya Vali Ali Haydar Öner, Demirel Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Şevket Demirel, Tarım İl Müdürü Sıddık İpek, Sanayi Ticaret İl Müdürü Halil Kızılşimşek ve Elmataş Genel Müdürü Nihan Demirel katıldı.
Isparta'da köylerdeki kadın çiftçilere hijyenik sütün nasıl elde edileceği anlatıldı
Isparta Tarım İl Müdürü Sıddık İpek, kadın çiftçilere verilen eğitimlerde süt ve süt ürünlerinden geçen Brucella mikrobunu önlemek için ısıtılmış sütten peynir yapımı, temiz ve bakteriden arınmış süt elde etmek için sağım ve sağım temizliği, guatrın
Başkan Temurçin: Büyükkabaca'nın en büyük sorunu sulama
'Tarımsal kalkınmayı destekleme projesi' kapsamında beldeye gelen Isparta Tarım İl Müdürü Sıddık İpek ile Senirkent Kaymakam Niyazi Erten'e bilgi veren Temurçin, projenin uygulanışı ve yeterliliği hakkında bilgi verdi.
Tarım arazilerini istila eden farelerle mücadelede 8 ton zehirli yem kullanıldı
Tarım İl Müdürü Sıddık İpek, farelerle zehirli yem yöntemi ile mücadele ettiklerini belirterek, "Köylülere özel olarak hazırlanan fare yemini paketler halinde veriyoruz." dedi. Mecbur kaldıkları için böyle bir yöntemin kullanıldığını ifade eden İpek, en güzel çarenin bilinçsiz avcılığın önüne geçilerek yaban hayatının korunması olduğunu kaydetti
Tarımsal üretim planlaması yapamayan Türkiye ürettiğini çürütüyor
Tarım İl Müdürü Sıddık İpek de Isparta'da küçük işletmelerin fazlalığından dolayı yeterli verim alınamadığını kaydetti. Küçük işletmelerin büyümesi için adım atılması gerektiğini ifade eden İpek, "Ülkemizde ve dolayısıyla ilimizde yapılan tarımsal ihracatların çoğu AB ülkelerine yapılmaktadır
Tarım İl Müdürü İpek: Hibe kredisi var, ancak başvuran yok
Isparta Tarım İl Müdürü Sıddık İpek, hükümetin tarım ve tarıma dayalı ürünleri desteklemede yüzde 75'e kadar hibe kredi sağladığını söyledi. İpek, buna rağmen hibe kredisi için başvurularda sıkıntı yaşandığını kaydetti.
Sinop'un Türkeli ilçesinde 'yarısı bizden' kampanyası ile tarım araçları dağıtıldı
Türkeli standındaki törene Türkeli Kaymakamı Muhammet Önder, Türkeli Belediye Başkanı Halil Dilek Özcan, Tarım İl Müdürü Sıddık İpek ile ilçe tarım müdürü ve vatandaşlar katıldı.
Sinop'ta orman yangınlarına karşı alınacak önlemler görüşüldü
Murat Berksoy, İl Tarım Müdürü Sıddık İpek ve ilgili kamu kurum müdürleri katıldı. Vali Güvençer, Sinop'un orman yangınları bakımından hassas bir bölge olduğunu, ilin yarısının ormanla kaplı olması nedeniyle yangın sezonunda azami dikkat gösterilmesi
'Balık zengini denizlerimizde ilmi avlanma yapılmıyor'
Tarım İl Müdürü Sıddık İpek, balık türü ve çeşidiyle zengin olan Sinop'ta balık avlama bilgisinin çok zayıf olduğunu ifade etti. İpek, balık avlamanın atadan dededen görme usullerle değil, çağın ilmi yöntemler ışığında yapmak gerektiğini söyledi.
Sinop'ta öğrenciler fidan dikti
Hakan Güvençer, Orman Bölge Müdürü Rahmi Demir, İl Çevre ve Orman Müdürü Emin Karaman, İl Tarım Müdürü Sıddık İpek, İl İzci Kurulu Başkanı Mehmet Düz ile daire müdürleri ve çok sayıda öğrenci ile izciler katıldı.
Çiftçilere 'teknolojiyi kullanın' tavsiyesi
Hakan Güvençer, Tarım İl Müdürü Sıddık İpek, şube müdürleri, köy muhtarı ile çok sayıda çiftçi katıldı. Eğitimde; çiftçilerin eski yöntemleri terk ederek, bilimsel tekniklerle ekim yapmaları istendi.