sigorta

GSM firmaları poliçe bildirim tarihlerini bildiremeyecek
SAKARYA - Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası'nda (SATSO) sigorta aracılık hizmeti ile iştigal eden üyeleri temsil eden 16. Meslek Komitesi, bir GSM operatörünün sigorta poliçe bitim tarihini ücret karşılığında bilgilendirme uygulamasını itiraz ederek durdurdu.
Ischinger: Münih Güvenlik Konferansı dünya barışına katkı sağlıyor
Türkiye'nin önde gelen sigorta şirketleri arasında olmaktan gurur duyuyoruz." ifadelerini kullandı.Konferansın maliyetinin yaklaşık 1,5 milyon Euro olduğunu belirten Alman büyükelçi, "Misafirlerimizi konferansın bütçesiyle davet ediyoruz.
Rusya Merkez Bankası 2 bankanın daha lisansını iptal etti
Sigorta mevduat sistemine dahil olan bankaların müşterilerinin zararlarının karşılanacağı ifade ediliyor. Binin üzerinde bankanın bulunduğu Rusya’da My Bank 181’inci sırada yer alıyor.
'2014 yılında e-ticaret hacmi 50 milyar TL’ye ulaşacak'
Ancak sigorta harcamaları çıkarıldıktan sonra tahminimiz 35 milyar TL civarında bir hacim yaratıldığı yönünde. 2014’te ise bu rakamın 50 milyar TL’nin üzerine çıkacağını düşünüyoruz.
Bakan Çelik: Sendikalı işçi sayısı 1 milyon 97 bin
Çelik, bunlara ilave olarak Ocak 2014 döneminde, Türkiye Gazeteciler Sendikası (Türk-İş), Özel Güvenlik İşçileri Sendikası (Türk-İş) ve Özel Banka ve Sigorta Çalışanları Sendikası (Hak-İş)’da yüzde 1 barajını geçtiğini söyledi.
Kefalonya Adası'nda 'acil durum'
Bu arada 3 ay süreyle sosyal sigorta kurumlarına ödeme yapma zorunluluğu da askıya alındı. Adaya evine girmek istemeyenlerin kalabilmesi için bir de gemi gönderildi. Ana deprem sonrası bölgede büyüklüğü 3 ila 5,1 büyüklüğünde 35 artçı deprem tespit edildi.
Almanya'da çalışanlar en çok sırt ağrılarından rapor alıyor
BERLİN - Almanya’da geçen sene rapor alıp işe gitmeyenlerin sayısında artış yaşandı. Sigorta şirketi DAK’ın araştırmasına göre Almanya’da 2013 yılında ilk kez çalışanların yüzde 50,6’sı en az bir kere rapor alarak işe gitmemiş.
Arıcılar da tarım sigortasından yararlanabilecek
TRABZON - Tarım Kredi Kooperatifleri Trabzon Bölge Müdürü Süleyman Kurt, aracılık faaliyetlerinin de tarım sigortası kapsamına alındığını belirtti. Kurt, fındıkta 2014 yılı tarım sigortası uygulamasının başlaması vesilesiyle yaptığı açıklamada, her geçen yıl tarım sigortasına olan ilginin arttığı bilgisini
Mali aracı kuruluşlardan 74 milyar TL'lik katma değer
ANKARA - Mali aracı kuruluşlar sektöründe 2012 yılında 17 bin 671 girişim faaliyette bulundu. Finansal hizmet faaliyetlerinde 253 girişim, sigorta, reasürans ve emeklilik fonlarında 60 girişim, finansal hizmetler ile sigorta faaliyetleri için yardımcı faaliyetlerde
TMSF’den Sarıgül açıklaması
İSTANBUL - Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF), Şişli Belediye Başkanı ve CHP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül hakkında başlatılan icrai takibat ile ilgili yazılı açıklama yaptı.
TMSF, Mustafa Sarıgül'ün mal varlığına el koydu
İSTANBUL - Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF), Şişli Belediye Başkanı ve CHP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mustafa Sarıgül'ün mal varlığına el koydu. Gerekçe olarak; Sarıgül ile birlikte 9 kişinin daha önceden el konulan Bank Ekspres'ten 1998'de çektikleri ve geri ödemedikleri öne sürülen 3,5 milyon dolarlık kredi gösterildi
SGK, alacakları için gayrimenkullerin peşine düştü
Metin, 'Beyaz Zarf' uygulaması için Gürsu’da 1874 adet Tarım Bağ-Kur dosyası, 3 bin 128 adet esnaf ve isteğe bağlı dosyası olmak üzere toplam 5 bin 2 adet sigortalı dosyasının incelendiğini dile getirdi.
Nakliyatçılar, mazot fiyatına isyan etti, belge mağduriyetine çözüm istedi
Yüklü miktarda sigorta parası yatırdıklarını kaydeden Evliyaoğlu, “Artık para kazanma şansımız yok, bittik. 15-20 gündür burada yatan arkadaşlarımız var.
Arıcılık, sigorta kapsamına alındı
ANKARA - Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, tarımsal sigorta kapsamına her geçen yıl yeni teminatlar ekliyor. Arıcılık da bu yıldan itibaren sigorta kapsamına alındı.
İsviçre serbest dolaşım anlaşmasını iptal edecek teklifi oylayacak
Komiteye göre, yoğun göç sosyal sigortalar, emlak, ve altyapı konularında İsviçre’ye uzun vadede zarar verecek. Zürihli tecrübeli Milletvekili Christoph Blocher, serbest dolaşım imkanının muhtemel bir ekonomik krizde İsviçre’yi ‘mahvedeceğini’ iddia etti.
İkinci el araç için 'Kaparo gönderin, atlayın gelin' sözüne kanmayın
Test merkezinden sonra aracın geçmiş öyküsü için sigorta şirketinden motor ve şase numarasından kontrol edilmeli. ‘Trafik Sigortaları Bilgi ve Gözetim Merkezi’ olarak bilinen TRAMER kayıtlarına çok güvenilmesin, çünkü hukuki bir yükümlülüğü yok.
Taşeron işçilere 3 yıllık sözleşme süresi de 'torba'da
EVDE ÇALIŞANA SİGORTA MÜJDESİ Bir diğer çalışmada evde çalışan temizlikçi, hizmetli gibi süreksiz işçi diye tabir edilen işçilere sigorta müjdesi var. Konuyla ilgili hazırlanan yasal düzenlemeye göre, süreksiz işçiler 10 günün altında kaç gün çalışıyorsa çalışsın eğer 15 günlük prim öderse devlet bunu 30 güne tamamlayacak
23 bin 4/C’liye kadro müjdesi
Ayrıca pek çok vatandaşın sigorta prim borcuna da yeniden yapılandırma imkanı geliyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın başta 4/C'lilerin durumu ve sigorta pirim borcu konusunda yapılandırma içeren çalışma paketinin içeriği belli olmaya başladı
TESK: Bağ-Kur prim ödemeleri 15 Ocak'a kadar uzatılmalı
ANKARA - Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK), Bağ-Kur sigorta prim ödemelerinde son tarihin 8 Ocak yerine 15 Ocak olmasını istedi. 31 Aralık tarihinde bankalara yapılan yoğun yüklenme ile sigorta primlerinin tahsil edildiği programda teknik aksaklık yaşanmıştı.
Lig TV, Hakan Şükür ile yollarını ayırdı
AK Parti'den istifa eden Hakan Şükür, Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TSMF) yönetimindeki Lgi TV'de yorumculuğunu sürdürüyordu. Şükür, twitter hesabından yaptığı açıklamada 'TMSF öncesi başladığım ve yorumlarımla katkı sağladığım Digitürk (Ligtv) ile bugün itibariyle yollarımız ayrıldığını öğrendim
Bağ-Kur prim ödeme süresi 8 Ocak'a uzatıldı
SGK’dan yapılan açıklamada, bankalara, 31 Aralık 2013'te yapılan yoğun müracaat nedeniyle Bağ-Kur sigorta primlerinin takip edildiği ‘Güvence Programında’ teknik aksamaya neden olduğu ve bu nedenle de tahsilatlarda problem yaşandığını belirtildi.
Almanya'da yılbaşı kutlamalarının yol açtığı zarar 40 milyon Euro
Alman Sigorta Kurumları Çatı Örgütü (GDV) tarafından yapılan açıklamaya göre, yılbaşında sigortalara 20 binden fazla hasar başvurusu yapıldı. Toplam maliyetin 40 milyon Euro’yu aştığı belirtildi.
Alman hükümeti, 2014'te daha fazla borçlanacak
Örneğin bakım sigortası aidatlarının yüzde 0,3 puan yükseltilmesi düşünülüyor. Buna karşılık emeklilik sigortasının aidatlarının azaltılacağı belirtilmişti, ancak Büyük Koalisyon’un konuyla ilgili yasa taslağına göre aidatların aynı
Aylık işgücü maliyeti geçen yıl 2 bin 680 TL oldu
Finans ve sigorta faaliyetleri sektörü, 6 bin 418 TL ile aylık ortalama işgücü maliyetinin en yüksek olduğu sektör oldu. Bu sektörü, 6 bin 32 TL ile bilgi ve iletişim ve 5 bin 546 TL ile elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörleri izledi.
Almanya yeni yıla köklü değişikliklerle giriyor
BERLİN - Almanya'da yeni yılla birlikte birçok yenilik vatandaşları etkileyecek. Resimsiz sağlık sigortaları geçersiz olacak.
Mahkeme, Neonazi cinayetlerini aydınlatmakta zorlanıyor
de, bu üçlü için silah temin ettiğini, kullanmaları için pasaportunu ve ehliyetini verdiğini ve tanıdık birinden Zschaepe için sağlık sigorta kartı temin ettiğini itiraf etti. G., bir defasında üçlü ile buluşmaya giderken Ralf Wohlleben’in çantasına silah koyduğunu dile getirdi.
Güven Kuzu: Siirt yatırımlarla kalkınacak
Ekonomi Bakanlığı'na yaptıkları başvuruya değinen Güven Kuzu, 'Yatırımlarda Devlet Yardımları' adı altında sağlanan sigorta primi işveren hissesi desteği, sigorta primi desteği ve vergi indirimi desteklerinden maksimum sürede faydalanma şartı olan 31 Aralık 2013 tarihine kadar yatırıma
E-Ödenek'e geçen SGK, 50 milyon TL tasarruf etti
Bunlardan E-Ödenek programı ile 12 milyon 4/a sigortalının istirahat raporlarına Kurum ünitelerinin ve işverenlerin ulaşması sağlandı. E-Ödenek programının kuruma 1 yıllık kazancı 50 milyon TL oldu.
TESK'ten esnafa müjde: Sosyal güvenlik talepleri yakında TBMM'de
Konfederasyonun talepleri arasında kadın esnaf ve sanatkarların doğum borçlanması, emekli esnafın ödediği yüzde 15'lik sosyal sigorta destek priminin kalkması, 5510 sayılı Kanunun geçici 8.maddesi ile getirilen geriye dönük borçlanma için yeni bir hak verilmesi, borçlanmada oda kayıtlarının dikkate alınması ve 12 ay üzerinde borcu olanların sağlık sigorta borçlarının
Kredi alıp hayat sigortası yaptıranlara 880 milyon lira tazminat ödendi
İSTANBUL - 2012’de kredi alan 86 bin kişiye veya mirasçılarına, yaptırdıkları hayat sigortaları kapsamında 880 milyon TL tazminat ödendi. Türkiye Sigorta Birliği (TSB) açıklamasına göre 2013 Eylül ayı sonu itibarıyla ise tazminat tutarı 690 milyon TL’ye ulaştı.
İZTO en çok vergi ödeyen üyelerini ödüllendirdi
Bu hakkı kullananların birikmiş taksit sayısı vergi borçlarında sekiz, sigorta borçlarında dokuz; yani borcun önemli kısmını dört ayda ödemeleri gerekiyor. Piyasaların böylesine daraldığı bir ortamda, biriken taksitlerin defaaten ödenmesi neredeyse imkansız.
Almanya'da maaşlar, son dört yılın en düşük seviyesinde
Buna göre bankacılık, sigorta ve kamu sektöründe çalışanların ücretleri diğer sektörlere göre daha fazla düştü. Brüt ücretler bu sektörlerde ortalama 4.
Tehlikeli ve çok tehlikeli işyerlerine 'iş sağlığı ve güvenliği' desteği geliyor
Hizmet desteği, işyerinde çalışan işçinin sigorta priminin belli oranında ve her 3 ayda bir yapılacak. Yönetmeliğe göre, işyerlerinde kaşıt dışı çalışanın tespit edilmesi halinde yapılan destek kesilecek.
Almanya’da ücretler son 4 yılın en düşük seviyesinde
Bankacılık, sigorta ve kamu sektöründe çalışanların ücretleri diğer sektörlere göre daha fazla düştü.Öte yandan brüt ücretler bu sektörlerde ortalama 4 bin 576 Euro oldu.
Putin: Bu yıl yüzde 1,5 büyürüz, 146 milyar dolar ticaret fazlamız var
Bankalarda 700 bin rublenin (21 bin dolar) altındaki hesaplar devlet sigorta kapsamında. (CİHAN)
Carrefoursa’da 2016 hedefi bin market, 15 bin çalışan
Carreforsa’nın 2014 ve 2016 hedefleri, Sabancı Holding Perakende ve Sigorta Grup Başkanı Haluk Dinçer’in katıldığı basın toplantısı ile açıklandı. Toplantıda perakende sektörünün ekonominin ana dinamolarından biri olduğunu belirten Haluk Dinçer, “Sektör olarak 2013’ü yüzde 12-13 gibi bir büyüme ile tamamlayacağız.
Umre fiyatları 800 Euro’dan başlıyor
Özdal, fiyatlarına uçak biletlerinin; konaklama, tur ve rehber ile sigorta giderlerinin dahil olduğunu da aktarıyor.Türkiye’den bu sene umreye 400 bin, Hacc'a 100 bin kişinin gittiğini aktaran Özdal, taleplerin seneden seneye arttığını belirtiyor.
'Çiziği dahi olmayan araçlar için 20 bin TL sigorta bedeli talep ediliyor'
ANKARA - Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, sigorta şirketlerine kaza istatistiklerini açıklama zorunluğu getirilmesi gerektiğini söyledi. Çiziği dahi olmayan araçlar için 10 bin ile 20 bin lira arasında trafik sigorta bedeli talep edildiğini belirten Palandöken, "Sigorta şirketleri zarar etmiyorlar.
Rusya Merkez Bankası, 3 bankanın daha lisansını iptal etti
Sigorta mevduat sistemine dahil olan bankaların müşterilerinin zararlarının karşılanacağı ifade ediliyor. Merkez Bankası, Investbank’ın yetersiz mali durum ve yanlış finansal bilgi vermesi nedeni ile, BPF’nin de yüksek miktarda borcu nedeni ile mudileri açısından
Pamuk karşılığı ilk krediler verildi
Kurulu Başkanı Barış Kocagöz, yaptığı açıklamada şunları kaydetti: “Çırçırcı ve Tarım Satış kooperatiflerimiz düşük faizli banka kredilerine ulaşmak, yüksek sigorta maliyetlerinden kurtulmak, modern saklama olanaklarından yararlanmak, kalite kayıpları risklerinden, miktar-fire zararından kaçınmak ve İZBEP’te daha uygun şartlarda
Bulgaristan meclisi, çürük domatese karşı sigortalanacak
SOFYA - Bulgaristan Parlamentosu, yangın ve deprem dışında protestolara karşı da sigortalanacak.Meclis yönetiminin bu konuda açtığı ihaleye göre parlamento grev, ayaklanma ve çatışmalara karşı da sigorta altına alınacak.
TZOB zirai don uyarısı yaptı
Ayrıca, meyve ağaçlarında don riski devlet destekli Tarım Sigortaları kapsamındadır. Üreticilerimizin don riskine karşı kayıplarının azaltılması açısından mutlaka sigorta yaptırmaları gerekmektedir.” ÜRETİCİLER BİLGİLENDİRİLMELİ
Yaşlı huzurevine değil, huzurevi yaşlının ayağına gelecek
Bakıcı parasını sigorta ödüyor. Bielefeld’de şimdiden buna benzer sekiz yer var, biri Türkler için."TÜRKLERİN DİNİ İNANÇLARINA UYGUN OLMALI,
Kimyacılar ‘sigorta’ sorununa çözüm istedi
ANKARA - Sektörün taşıdığı risklerden dolayı sigorta firmalarının poliçe düzenleme konusunda isteksiz davranmalarından şikayetçi olan boya ve kimya sanayicileri, sigorta firmalarının risk analizi yapmak için hiçbir
Veriler tek çatı altında toplandı, sağlıkta kayıp-kaçak yüzde 95 önlendi
ANKARA - Sağlık Provizyon ve Aktivasyon Sistemi (SPAS) ile ilk defa farklı kapsamlardaki ve farklı kurumların veri tabanlarındaki sigortalılara ait kayıtlar, Sosyal Güvenlik Kurumu’nda (SGK) tek çatı altında toplandı
Japonya ve Dünya Bankası'ndan Türkiye'ye Genel Sağlık Sigortası desteği
ANKARA - İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra Genel Sağlık Sigortası’na geçen ve uygulamadaki başarısını ekonomisine de yansıtan Japonya ile Türkiye’nin de dahil olduğu 11 ülke Genel Sağlık Sigortası konusundaki deneyimlerini
Çelik: Asgari ücreti çalışanların şartları ve ekonominin gidişatı belirleyecek
İşveren Heyeti Başkanı Metin Demir ise asgari ücretin brüt olarak artırılmasından ziyade asgari ücretin üzerindeki vergi ve sigorta prim yüklerinin azaltılması suretiyle çalışanın eline geçecek net ücrette ilave artışın sağlanması gerektiğini belirtti.
TMSF’den Hazine’ye 31 milyon dolar ödeme
İSTANBUL - Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) tarafından Hazine’ye 29 Kasım’da 31 milyon dolar ödeme yapıldı. Fonun ödeme ile ilgili açıklamasında şu ifadelere yer verildi:
Avrupa Birliği'nde en hızlı büyüyen ülke Romanya
Sektörel bazda ise finans-sigorta, hizmet sektörü ve kamu sektörlerinde büyüme kaydedilirken; iletişim, inşaat, sanayi, madencilik ve imalat sektöründe daralma rapor edildi. (CİHAN)
Yüzde 3’ün üzerinde engelli istihdam eden işsizlik sigortasından desteklenecek
Politikalar Bakanı Fatma Şahin, yeni yapacaklara bir düzenleme ile işyerinde yüzde 3’ün üzerinde engelli istihdamına imkan sağlayan özel iş yerlerine işsizlik sigortasından fon verileceğini açıkladı. Engelli çalıştırılması konusunda ceza yerine teşvik edici uygulamaları cazibeli hale getirdiklerini belirten Şahin, “Yeni bir düzenleme ile yüzde 3’ün üzerinde de engelli