sivil anayasa

İsviçre basını: Erdoğan inandırıcı olmaktan uzak
Başbakan Tayyip Erdoğan’ın tavrını Kemalistlerin hareketlerine benzeten gazeteci, sivil anayasa çalışmaların da suya düştüğünü aktardı.Tages-Anzeiger gazetesinin Türkiye temsilcisi Christiane Schlötzer, Türkiye’de son günlerde yaşanan olayları ‘Erdoğan için tehlikeli bir skandal’ olarak değerlendirdi
Biyografilere sansür, yazar ve ünlüleri karşı karşıya getirdi
Brezilya tarihinde etkili bir yeri olan dikta dönemi ürünü olarak görülen sansür uygulaması, mevcut sivil anayasa ile en uyumsuz maddelerden biri olarak değerlendiriliyor.Ülke içinde polemik konusu olan kanun tasarısı, önümüzdeki günlerde oylamaya sunulacak.
Diktatörlükten demokrasiye: Brezilya anayasası 25. yılını doldurdu
SAO PAULO - Dünyanın en özgür ülkelerinden biri olan Brezilya'da, 1988 yılında kabul edilen sivil anayasanın 25. yıldönümü çeşitli etkinliklerle kutlanıyor.
BBP'li Şenliler: Sorunları yamalı bohça paketler değil, sivil bir anayasa çözer
12 Eylül 1980 askeri darbesinin üzerinden 33 yıl geçmesine karşı halen Meclis'in bir sivil anayasa yapamamasının üzüntü verici olduğunu belirten Şenliler, toplumda kangren olmuş sorunlara bir türlü neşter vurulamamasının en önemli sebeplerden birinin de 27 Mayıs
GAPGİAD Başkanı Çalışkan: Demokratikleşme paketinden umutluyuz
- Gaziantep Girişimci İş Adamları Derneği (GAPGİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Akın Çalışkan, açıklanan demokratikleşme paketini olumlu bulduklarını, ancak sivil anayasanın en kısa zamanda yapılmasının da şart olduğunu vurguladı.
Bağış: 23 ve 24. faslın açılmaması bizim değil, AB’nin ayıbıdır
Bakan Bağış, Türkiye’nin bu süreçte yapması gereken bir başka çalışmasının da sivil anayasa olduğunun altını çizdi. ‘Artık Türkiye darbe anayasaları ile yönetilme ayıbından da kurtulmalıdır’ diyen Bağış, “ Onun için Trabzon’dan milletin vicdanında yargılanarak müebbet muhalefete mahkum
İHH'nın Çözüm Süreci raporu'nda sivil anayasa vurgusu
Açıklanan raporda sivil anayasa vurgusu, suça karışmamış olanlara af sağlanması, Tekke ve Zaviyeler Kanunu'nun kaldırılması gibi konular öne çıktı. İHH Genel Merkezi'nde düzenlenen basın toplantısıyla alınan kararlar basın mensupları ile paylaşıldı.
Badak: Meclis'in yeni yasama döneminde sivil bir anayasa yapacağından umutluyum
yıl dönümü olduğunu belirten Badak, 3 yıl önce yapılan 12 Eylül Anayasa değişikliği referandumunda halkın sandıkta yüzde 57'sinin sandıkta evet diyerek sivil anayasa yapmına yeşil ışık yaptığını söyledi.
'ETÖ davası sivil anayasa ihtiyacının ne kadar önemli olduğunu gösterdi'
Şahin, Ergenekon Terör Örgütü davasının en önemli sonucunun, sivil anayasa ihtiyacının ne kadar önemli olduğunu bir kez daha göstermesi olarak değerlendirdi.Anayasa Komisyonu Başkan Vekili İdris Şahin, Çankırı'da protokol bayramlaşmasına katıldı.
BBP'li Gündoğdu: Antidemokratik seçim barajının düşürülmesini istiyoruz
ANTALYA - BBP Genel Başkan Yardımcısı Metin Gündoğdu, AK Parti'nin seçim barajını düşürmeye yanaşmamasının sivil anayasa hazırlama çalışması ile çeliştiğini söyledi. Yüzde 10 seçim barajının antik demokratik bir uygulama olduğunu savunan Gündoğdu, milletten toplanan vergilerin barajı aşan partilere seçim için hazine yardımı yapılmasına
Destici: Torba Yasa kadar yeni anayasayı önemsemiyorlar
Bunlardan yeni bir sivil anayasa beklemek mümkün değil.” (CİHAN)
Hüda-Par: Gezi Parkı olayları sivil bir darbenin teşebbüsüdür
Yeni Anayasaya zaruriyetin büyüdüğünü ve biran önce yapılması gerektiğini vurgulayan Şahin, toplumun tüm kesimlerinin taleplerinin göz önüne alınarak sivil anayasa hazırlanması gerektiğini kaydetti. Çıkarılan sorunlar uzlaşmadan ziyade uzlaşmamak için çıkarılan sorunlar olduğuna dikkat çeken Şahin, biran önce temel hak ve özgürlükleri kapsayıcı sivil anayasa çıkarılması
Küçükler: Eylemler, istikrarı bozma amaçlı provokasyonlardır
Başkan Küçükler, yerel seçimlerin yaklaştığı, yeni bir sivil anayasa çalışmalarının devam ettiği bir süreçte meydana gelen olayların tesadüfi olmadığını ifade etti. Türkiye'de kardeş kavgasını körüklemek ve istikrarı bozma amaçlı provokatif eylemlerin belli odaklarca başlatıldığını kaydeden Küçükler, "Mahalli seçimlerin yaklaştığı
Tekin: Başkanlık sistemini üniter yapı içerisinde istiyoruz
SİVİL ANAYASASivil anayasa ile ülkenin vesayet rejimini, bir daha geri gelmeyecek şekilde uzaklaştıran bir hükümet modelinin getirilmesi gerektiğini vurgulayan Tekin, “Sivil bir anayasa yapacaksak mutlaka Türkiye'nin
“Çözüm için devlette uzlaşma var, siyasette yok”
Sivil anayasa konusunda da maalesef böyle oldu. Bu durum, siyasetimizin büyük bir yarası. Aslında muhalefet bu tutumundan dolayı puan da kazanmıyor.
İyimaya: Yeni anayasada madde müzakereleri iki hafta içinde tamamlanır
Temenni ederim ki, sivil anayasa girişimi Uzlaşma Komisyonu eli ile pozitif bir sonuca ulaşır. Uzlaşma Komisyonu bu noktada çalışmalarını sürdürüyor.
Numan Kurtulmuş: Çözüm süreci siyasi rant olarak görülmemeli
"Dindar insanların, Alevilerin, Kürtlerin, azınlıkların veya diğer grupların problemleri ya da sivil asker ilişkilerinde geldiniz nokta, sivil anayasa ihtiyacından kaynaklıdır. Ya da YÖK, Anayasa Mahkemesi veya HSYK hakkında sistematik bir sorunu tartışıyorken bile konu gelip yine anayasaya bağlanıyor.
TESEV’den anayasa konusunda siyasetçilere kırık not
Sivil anayasa demek sadece ordunun içinde olmadığı bir anayasa yapmak demek değil, yapımı ve içeriği bakımında birey esaslı, çoğulcu, müzakereci bir siyasi sistemin kurulmasını sağlayan bir anayasa demek.
Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı: İstiklal Marşı milli mutabakat metnidir
Sivil anayasa konusunda İstiklal Marşı'nı işaret eden Bakan Avcı, “92 senedir bu metnin altına imza atamayacak bir Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı düşünemiyorum. Başka hassasiyetleri, özellikleri ne olursa olsun bu gerçekten bir milli mutabakat metnidir.
BDP’li Canan: Türkiye'ye demokrasinin gelmesini istemeyen çevreler var
Türkiye’ye demokrasinin gelmesini istemeyen çevrelerin olduğunu savunan Canan, hükümetin yeni bir sivil anayasa ile bu sorunun önüne geçmesi gerektiğini kaydetti. "Türkiye yeni bir demokratikleşme sürecini yaşıyorken demokratik bir anayasa yapma süreci de başlamıştır.
Anayasa ve başkanlık sitemi tartışmaları ABD’nin yakın takibinde
Türkiye’deki sivil anayasa sürecini de takip ettiklerini ifade eden ABD’li eyalet bakanları, Türkiye’nin tarihi bir dönemeçte olduğunu, heyecan verici bir süreçten geçtiğini, ortaya çıkacak metnin tam demokratik bir metin olmasını umduklarını
Merkel'in önceliği ekonomi, Türkiye vize ve terörü konuşacak
Öte yandan Merkel'in Türkiye'deki sivil anayasa çalışmaları hakkında bilgi alacağı ifade edildi. Hükümet kaynaklarından edinilen bilgiye göre Merkel, yeni anayasaya süreci, basın ve inanç özgürlüğü konusuna yakın ilgi gösteriyor.
'28 Şubat generallerinden batık bankalarla bağlantıları için de hesap sorulmalı'
Onun için biz diyoruz ki artık bu anayasa Türkiye’ye dar gelmektedir, bir sivil anayasa niteliğini kaybetmiştir.” sözlerini dile getirdi. "AMERİKA'DAN GELEN KRİPTONUN ORİJİNALİ ERBAKAN HOCA'NIN ARŞİVİNDEYMİŞ"
Avrupa Parlamentosu’ndan barış müzakerelerine destek
Yeni bir sivil anayasa hayata geçirilebilir. Ayrıca, ifade özgürlüğü başta olmak üzere bir çok temel hakların tanınması anlamında çok önemli adımlar atılacaktır.” dedi. Paris’te geçen ay 3 PKK’lı kadını hedef alan infazları kınayan Füle, “Barışa yönelik çabaları engelleyecek bu tür provokasyon girişimleri umarım başarısız
Gümüşhane –Bayburt Bölge Barosu'ndan Danıştay'ın kararına destek
Bu nedenle bir an önce sivil anayasa hazırlanmalı hak ve özgürlükler teminat altına alınarak toplumsal barış istikrara kavuşturulmalıdır. Ayrıca tüm kamusal alanlarda da başörtüsü serbestliği sağlanmalıdır.
Kurtulmuş: Yeni anayasayı 2015'te milletin takdirine sunacağız (2)
AK Parti, milletin verdiği yeni ve sivil anayasa yapma görevinin bilincinde olarak çalışmalarını sürdürüyor. Biz istiyoruz ki yeni anayasayı Meclis'te temsil edilen siyasi partilerle birlikte yapmak istiyoruz.
Bakan Çelik: Dünya'da ekonomik tabloya göre gazı, freni, vitesi ayarlamalıyız
Ayrıca yeni anayasa vurgusu yapan İNSİAD Başkanı Ahmet Akıskalı, ülkenin her alanda önünü açacak bir sivil anayasa isteğini dile getirdi. Konuşmaların ardından Ahmet Akıskalı, Bakan Faruk Çelik'e hediye verirken, program toplu fotoğraf çekimi ile sona erdi.
AK Parti'li Karayel: Türkiye, artık darbelerden kurtuldu
bu milleti bulacağını vurgulayan Karayel, "AK Parti olarak, bütün hedefimiz bu darbe girişimlerinin bir daha yaşanmaması için, birinci derecedeki hedefi sivil anayasadır. AK Parti olarak, bu ülkeye sivil anayasa kazandırmak için sonuna kadar mücadele edeceğiz.
'Gazeteciler 2008 yılında kaldırılan yıpranma hakkını yeniden istiyor'
Çalışanların haklarının kollanması adına yeni düzenlemeler tüm siyasi partilerin katılımı ile yapılması planlanan sivil anayasa ile çözülecektir.” dedi. Sektördeki sıkıntıları dile getiren Kayseri Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Veli Altınkaya ise şöyle konuştu: “Çalışan gazeteciler gününü 40 yıl öncesine
BBP Genel Başkanı Destici: AK Parti ile MHP ortak anayasa hazırlasın
Dört partinin de demokratik ve sivil anayasa istemediğini savunan Destici, kendilerinin hiçbir vesayeti kabul etmeyen bir Anayasa istediklerini vurguladı. Destici, düzenlediği basın toplantısında geçtiğimiz hafta büyük bir trafik kazası geçirdiklerini ve Allah'ın izniyle atlattıklarını dile getirdi.
Kapusuz: Anayasa konusunu artık mutlaka sonuçlandırmak lazım
AK Parti Osmaniye il teşkilatını ziyaret eden AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Salih Kapusuz, sivil anayasa çalışmaları ile ilgili açıklamalarda bulundu. Türkiye’nin darbe mahsulü bir anayasa ile yönetildiğini belirten Kapusuz, "Bu durumu hiçbir zaman içimize sindiremedik.
Atalay: Son 3 yıldır Türkiye'den AİHM'e bir tek işkence davası gitmedi
"SİVİL ANAYASA MUTLAKA ÇIKACAK" Sivil anayasanın mutlaka çıkacağını belirten Atalay, “O zaman asıl sivil anayasa ortaya çıkacak. Bu konuda çalışmalar devam ediyor.
Keyman: Yeni Anayasa'yı AK Parti için değil, Türkiye için istiyoruz
Fuat Keyman yeni anayasanın Türkiye için önemli olduğunu ve ilk defa bir sivil anayasa yapılmaya çalışıldığını belirtti. Keyman, TBMM’de temsil edilen AKP, CHP, MHP ve BDP’nin Anayasa Komisyonu’nda ortak çalışma yürüttüklerini belirterek, “Partiler Meclisde kavga ediyorlar ama komisyonda çok iyi
Kılıçdaroğlu: Bütün milletvekillerinin dokunulmazlığı kaldırılsın
Dolayısıyla eğer sivil anayasa yapılacaksa 12 Eylül döneminde getirilen bu kurumun sonlandırılması gerekiyor. Arzu ettiğimiz nokta şu; Sivas’ta büyük acılar yaşandı.
Darbe ve Muhtıraları Araştırma Komisyonu, raporunu Meclis Başkanı Çiçek'e sundu
Demokrasi ve hukuk yolunda geri dönülmez bir noktada olunduğunu hatırlatan Baş, sivil anayasa başta olmak üzere önerilerinin raporda yer aldığını kaydetti. Hukuki olmayan hiçbir bilginin devlet sırrı olmaması gerektiğini vurgulayan Baş, "Bir daha darbelerin olmaması, bir daha faili meçhullerin olmaması, bir daha
BBP Genel Başkanı Mustafa Destici Gazze'ye gidiyor
Türkiye'nin halen 1982 Anayasa ile yönetilmesinin utanç verici olduğunu belirten Şenliler, acilen bir sivil anayasa yapılarak darbe ruhuyla hazırlanan cunta anayasasından kurtulunması gerektiğine dikkati çekti.
Prof. Eyigün: Sivil anayasada kast edilen demokratik ve özgürlükçü anayasa
DİYARBAKIR - Dicle Üniversitesi Genel Sekreteri Prof. Dr. Sabri Eyigün, sivil anayasadan sivillerin yaptığı anayasanın kast edilmediğini belirterek, " Türkiye’deki bütün anayasalar, siviller yani hukukçu profesörler tarafından
Kılıçdaroğlu: Özal'ın otopsi raporu çıkarsa yorum yaparız
" sözlerini de değerlendirdi: "Anayasa Uzlaşma Komisyonu'nda sivil anayasa yapmak için gerekli katkıyı yapıyoruz zaten. Başbakan Erdoğan, hangi gerekçeyle umudunun azaldığını söylüyorsa onu açıklasın.
Anayasa Mahkemesi Başkanı Kılıç: Anayasalar bir ülkenin kimlik belgesidir
getirerek ilgili mercilere sunduklarını bildirerek, "Bunun yanı sıra Üniversitemiz öğrencileri Ankara’daki tüm üniversitelerin öğrencileri ile birlikte bir ‘Sivil Anayasa Çalıştayı’ düzenleyerek bu çalıştayın raporunu ilgili mercilere sundular.
MHP'li Koray Aydın, Bahçeli'yi 'TOBB' üzerinden eleştirdi
Çünkü yeni ve sivil anayasa dedikleri şey, bin yıldan beri Türk milletinin tek başına sahip olduğu egemenlik hakkının, Türk milletinin bir etnisite durumuna düşürülerek diğer bütün etnisetelerle bu egemenlik hakkını paylaşması demektir.
"Son eylemler Türkiyesiz Ortadoğu planının bir parçası"
Suat Kolukırık, toplu şehit haberleriyle ülke gündeminin 'sivil anayasa' ve 'demokrasi' yerine 'güvenlik eksenine' çekilmeye çalışıldığını ve demokratikleşme çabalarının hedef alındığını belirtti. “TÜRKİYESİZ ORTADOĞU OLAMAZ”
Arınç: Anayasa'nın akordu kalmamış, ben yeni anayasa konusunda iyimserim
' yönündeki soruyu cevaplandıran Arınç, Türkiye'nin ilk kez sivil anayasa yapma şansını yakaladığını dile getirdi. Arınç şunları kaydetti: "En azından yeni anayasa konusunda iyimserim. Ümitli olmamız lazım.
Gündoğdu: Darbelere verilecek asıl cevap sivil anayasa sürecinin tamamlanmasıdır
ANKARA - Memur-Sen ve Eğitim Bir-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu, darbeleri araştırma ve yargılamanın dışında darbelere verilecek asıl cevabın meclisin sivil anayasa sürecini bir an önce tamamlaması olduğunu söyledi.
Gündoğdu'dan Anayasa Komisyonu'nun başörtüsü tutumuna tepki
Aksi bir durum, özgürlükçü, demokratik ve sivil anayasa beklentisi içindeki milletimizi derinden yaralayacak, gelecek umutlarını azaltacaktır. Bugün milli iradenin talep ve beklentilerini karşılamayanlar yarın milli iradenin tokadıyla karşı karşıya kalacaklarını unutmamalıdırlar.
Dengir Mir Mehmet Fırat: Gaziantep'te oyunu halkın sağduyusu bozdu
"MUHALEFET SİVİL ANAYASA KONUSUNDA DEĞİŞTİRİLEMEZ MADDELERİ ÖNE SÜRÜYOR" Sivil anayasa konusunda, CHP ve MHP’nin değiştirilemez maddeleri öne sürerek işi çıkmaza sürdüklerini ifade eden Fırat, “Tüm partilerin oysa seçim öncesi
'Kürtler özerklik isteseydi, 115 PKK'lının ölümüne sessiz kalmazdı' (Özel)
Toptancı, "Daha da atılacak adımlar varken ve bu meyanda en büyük adım olarak görülecek sivil anayasa masadayken, PKK terörünün emperyal dünya nezdinde bitmesi için en büyük cevap olacaktır. Radikal bir çözüm olarak kanaatimce bütün Anadolu sathında yaşayan ve seçmen özelliğine sahip Kürtler için yapılacak bir referandum yapılabilir.
Destici: ÖYM'lerin kalkması terörle mücadeleyi sekteye uğratır
Darbecilerle ilgili soruya ise tam demokratik bir sivil anayasa yapılması halinde geçmişte yaşananların üzerine sünger çekilebileceğini anlatan Destici, “Darbeden yargılananların hüküm giymemiş olsalarda bu yargılanma süreci devam ediyor.
Beşir Atalay: Demokratikleşme sürecimiz ciddi şekilde sürüyor
Yeni anayasayı hem parti hem de Hükümet olarak çok önemsediklerini ifade eden Atalay, “İlk defa Türkiye kendi sivil anayasasını yapacak. Biz sonuna kadar bu sivil anayasa gerçekleşsin diye uğraşıyoruz.
Mazlumder Şube Başkanı: Artık silahlar susmalı, diyalog devam etmeli
Kürt sorunu başta olmak üzere birçok soruna çözüm olacağı düşünülen sivil anayasa ana gündemimiz olmalıdır.” (CİHAN)
Türkiye-AB Ortaklık Konseyi 50. toplantısı başladı
BRÜKSEL - Brüksel’de Türkiye-AB Ortaklık Konseyi' 50. toplantısı başladı. AB’nin Türkiye'deki sivil anayasa çalışmalarından duyduğu memnuniyetinin dile getirilmesi beklenen toplantıda Türk heyetine AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış başkanlık ediyor.