siyaset

Ischinger: Münih Güvenlik Konferansı dünya barışına katkı sağlıyor
AB üyesi Türkiye ile birlikte hareket etmeden Yakın ve Ortadoğu da iyi ve sonuç alıcı siyaset yapamayız." ifadelerini kullandı.
‘Ekonomiyle siyaseti ayıralım, Kıbrıs’ı Singapur yapalım’
İZMİR - İzmir Ticaret Odası (İZTO) Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, “Kıbrıs’ta ekonomiyle siyaseti birbirinden ayırarak görüşmeler yapılır ve adada ekonomik birliktelik sağlanırsa Kıbrıs, Akdeniz’in Singapur’u
Ali Palabıyık: Korkulan değil sevilen hakem olmak istiyorum
ilgili yürüttüğü bir AB Projesi'nde proje asistanlığı ve eğitmenlik görevini yürüttüğünü belirtirken, Selçuk Üniversitesi’nde de Uluslararası İlişkiler ve Siyaset Bilimi üzerine yüksek lisans yaptığını söyledi.
TFF Yönetim Kurulu üyesi Üner: TFF ile vuruşmam şimdi başlıyor
Yetki tamamen Spor Bakanı'ndaydı yani siyasetteydi. Şike tahkik kurulunda da çalıştım. Şike tahkik kurulu Karşıyaka'nın bir karşılaşmasını şike ihbarıyla gündeme aldı ve araştırıldıktan sonra Karşıyaka'nın düşmesine karar verildi.
Mehmet Özdilek: Antrenöre artık daha uzun süre sabır gösteriliyor
Türkiye'de futbol ile siyasetin iç içe olduğuna da vurgu yapan Mehmet Özdilek, başarısızlıkta antrenörlere olan sabırsızlığın artık değiştiğini, tek bir takımda en uzun görev yapan teknik direktörlerden birisi olduğunu belirtti.
Birinci Dünya Savaşı’nın sebebi başarısız diplomasi
Savaş olarak geçen ve dört sene içinde yaklaşık 16 milyon insanın hayatına mal olan harbin, diplomasideki hatalardan kaynaklandığını şöyle dile getirdi: "Siyaset, askeriye ve diplomasideki başarısızlığın resmini görüyoruz.
Ukrayna Başbakanı Azarov’un istifası Twitter'de Türkiye gündemi oldu
Sosyal paylaşım sitesi Twitter’de çok sayıcı kullanıcının istifa haberi retweetlemesi ve Türkiye’nin iç siyaset ile yorumlayarak paylaşması, Azarov’un istifasını Türkiye gündemine oturttu. Azarov’un istifası yerel saat ile 15.
‘Türk ekonomisi dolarizasyonla karşı karşıya kalabilir’
Finans ekonomisine siyasetin bulaşmaması gerektiğini vurgulayan Soydan, TBMM’nin hiçbir siyasi partinin tapulu mülkü olmadığını ifade etti. Finans ekonomisinin siyaset üstü olması gerektiğini belirterek, “1980'li yıllara kadar yabancı paraya dokunmak yasaktı.
Fethullah Gülen Hocaefendi, BBC röportajında net mesajlar verdi
‘SİYASET’ HUSUSUNDA PİŞMANLIK DUYMAM; KADERİ DE TENKİT ETMEM-Sıklıkla hareketinizi siyasetten uzak tutma isteğinizden söz ediyorsunuz. Son dönemde giderek siyasi tartışmaların odağı haline gelmesi sürecinde pişmanlık duyduğunuz bir durum ya da hareket oldu mu?
“Avrupa’ya evet, Brüksel bürokrasisine hayır”
Bavyera Başbakanı Seehofer, kardeş parti Hristiyan Demokrat Birlik’e (CDU) kıyasla Brüksel konusunda daha eleştirel siyaset izleyeceği mesajları verdi. Bavyeralı muhafazakar parti, delegelerin yüzde 98'inin oyunu almayı başaran Markus Ferber’i Avrupa Parlamentosu seçimlerinde başaday seçti.
Trabzonspor: 1 – Beşiktaş: 1
dakikada ellerindeki fenerleri yakarak, ‘Siyaset futboldan ellerini çek ve kupa gelsin kupa’ şeklinde tezahürat yaptı. (CİHAN)
Trabzonsporlu taraftarlar ‘haksızlığa karşı tek yürek’ oldu
Parti binasına doğru ‘yuh’ çeken bazı taraftarlar, ‘Siyaset spordan ellerini çek, Başbakan futboldan ellerini çek ve Tayyip kupadan ellerini çek’ şeklinde bağırdı. Polis de olası bir taşkınlığa karşı parti binası girişinde geniş güvenlik önlemi aldı.
TÜSİAD: Hukukun üstünlüğünün hakim olduğu bir Türkiye istiyoruz
Hukuk devleti ilkesine vurgu yapan Yılmaz, “Gözleri kör eden bu kavganın temelinde hukuk devleti, güçler ayrımı, temiz siyaset gibi vazgeçilmez demokratik kavramlar konusundaki zaaflarımızın yattığı açıkken, bu meseleye sistemi, kurumları alt üst ederek çözüm bulmaya çalışmanın doğru olmadığını
Aziz Yıldırım: Fenerbahçe, Türkiye Cumhuriyeti'ni koruyacak son kaledir(1)
16 yıl süreç içerisinde de bu kulübe ben ve arkadaşlarım siyaset sokmadık. Tabii ki siyasi düşüncelerimiz var. O düşüncenin iktidarda olması için çalışırız; ama bunu hiçbir zaman kulüp bünyesinde yapmadık.
'Polise, savcıya güvenilmeyen bir ortamda, şu tape demenin anlamı kalmadı'
16 yıl içinde de bu kulübün içine hiçbirimiz siyaset sokmadık. Hepimizin bir düşüncesi vardır, ama bunu hiçbir zaman kulüp bünyesinde yapmadık. Hepimizin gönlünde bir parti vardır.
MÜSİAD: Bağımsız ve tarafsız yargı ile gelişmişlik düzeyine ulaşabiliriz
Şube açılışının ardından Nail Olpak, siyaseti yorumladı. Olpak, “Kazanımlarımızı kaybetme tehlikesiyle karşı karşıya bırakılmamız elbette kabul edilemez.” ifadesini kullandı.
Ukrayna Cumhurbaşkanı Yanukoviç, Stefan Füle ile görüştü
Görüşmeye Ukrayna tarafından; Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri, Uluslararası İlişkiler Alanında Cumhurbaşkanı Danışmanı Andrey Gonçaruk ve Dış Siyaset ve Entegrasyondan Sorumlu Cumhurbaşkanı Danışmanı Konstantin Yeliseyev katıldı.
'Toplumsal barış her geçen gün kayboluyor, iş dünyası olarak endişeliyiz'
Bunu da ancak siyasetin yapacağını vurgulayarak şöyle devam etti: “Çünkü siyasi krizle başlayan olay, ekonomide ciddi tahribatlara yol açıyor. Son bir yılda doların yüzde 30 değerlenmesi ve baskı altındaki bir Merkez Bankası'nın müdahalelerine rağmen artış ivmesinin devam etmesi, üretimin önündeki en büyük engeldir
TÜSİAD Başkanı: Yeni HSYK kanun teklifinden büyük rahatsızlık duyduk
kazananı olmayacak bir kavgayla, enerjisini harcadığını vurgulayan Yılmaz, "Gözleri kör eden bu kavganın temelinde, hukuk devleti, güçler ayrımı, temiz siyaset gibi vazgeçilmez demokratik kavramlar konusundaki zaaflarımızın yattığı açıkken, bu meseleye sistemi, kurumları alt üst ederek çözüm bulmaya çalışmanın doğru olmadığını
Carl Bildt: İnternet özgürlüğü, bilgi ve ifade özgürlüğü kadar önemli
Önümüzdeki Mayıs ayında çalışmalara başlayacak komitenin siyaset, üniversite ve sivil toplumdan 25 uzmandan oluşuyor. (CİHAN)
60. Milliyet Yılın Sporcusu Ödülleri sahiplerini buldu
Geceye; siyaset, iş ve spor dünyasından 600’ü aşkın seçkin davetli katıldı.60 yıllık mazisiyle bir klasik haline gelen Milliyet Yılın Sporcusu Ödülleri, dün akşam Swissotel’de düzenlenen görkemli gecede açıklandı.
Rusya'nın Sesi radyosu, 17 Aralık süreci ve Türk-Rus ilişkilerini irdeledi
MOSKOVA - Türkiye'deki 17 Aralık sürecini yakından izleyen Rus Türkolog ve siyaset bilimi uzmanı Aleksandr Sotniçenko, son gelişmelere ilişkin görüşlerini ve sürecin Rus-Türk ilişkilerini ne yönde etkileyebileceğini
'Mısır, ordunun daha muktedir olacağı neo-mübarek döneme giriyor'
ANKARA - İpek Üniversitesi Siyaset Bilimi Başkanı Yard. Doç. Dr. Hakkı Taş, kuruluşundan beri Mısır’da generallerin darbe yapmadan ülkeyi yönettiğine dikkati çekerek, "Mübarek gitti ama düzen büyük ölçüde devam etti.
Başbakan Yardımcısı Babacan Davos’a gidiyor
Ana teması ’Dünya’nın Yeniden Biçimlendirilmesi: Toplum, Siyaset ve İş Dünyası için Sonuçlar’ olarak belirlenen forumda ekonomik ve siyasi sorunlara çözüm bulunması, yeni sınamalarla mücadele edilmesi için izlenecek yöntemler üzerinde durulması bekleniyor.
60. Milliyet Yılın Sporcusu Ödülleri sahiplerini buldu
Arda Turan, Didier Drogba, Fatih Terim, Demirhan Şerefhan, Vakıfbank Bayan Voleybol Takımı ve Tolga Zengin’in ödüllerini kucakladığı gece, siyaset, iş ve spor dünyasından seçkin davetlilerin katılımı ile gerçekleşti.
Aziz Yıldırım: Beni Ergenekon'dan içeri alamadılar, şike davasını uydurdular
Hep siyasetten uzak tuttum kulübü. Bizim kulübü Atatürk'ün kulübü olarak tanımlarız. Türkiye'deki bu zihniyet Atatürk'e karşıdır.
Bakan Yıldız: Yolsuzlukla ilgili kararı objektif yargı verecek
Yıldız, siyasi mühendisliklerin yolsuzlukları meşru hale getirmeyeceğini, yasama, yürütme ve yargının görevi olduğunu ifade ederek, “Hiçbir yolsuzluk siyaset mühendisliğini asla asla meşru hale getirmez.
Çin’den 2. Cenevre konferansı için 5 öneri
Wang ayrıca Davos’ta 22-26 Ocak’ta yapılacak ve teması "Dünyayı yeniden şekillendirme: Toplum, Siyaset ve İş Sonuçları" olacak Dünya Ekonomik Forumu’nun yıllık toplantısına da katılacak. (CİHAN)
Ünlü Temiz Eller savcısı, Türkiye’ye “temizlik ve hukuk dersi” verdi
Di Pietro, 1992 yılında, siyaset dünyası ile iş dünyası arasındaki kirli ilişkiler ve yolsuzluklara karşı Milano savcıları öncülüğünde operasyon başlatmıştı. Tarihe "Temiz Eller" ismiyle geçen operasyonla siyaset, iş dünyası, adliye ve polisteki kirlenmelere karşı mücadele veren Di Pietro, aralarında başbakan ve bazı bakanların
DES hükümeti uyardı: Vatandaşın mutfak savaşı unutuldu
yaşanan siyasi çalkantılardan en büyük zararı vatandaşın gördüğünü, tarafı ne olursa olsun zenginlerin tuzu kuru olduğunu ifade eden Gürkan Avcı, “Tüm siyaset kurumlarına sesleniyorum. Sadaka vermekle, ulufe dağıtmakla, komik zamlarla, hamaset ve riyayla, etnik ve dini ayrıştırmalarla 'kimsesizlerin kimsesi' olunmaz; sadece kapitalizmin, emperyalizmin,
"Kurlardaki istikrar siyaset ibresine bağlı"
İZMİR - Doların 2 ve Euro'nun 3 lirayı aşmasıyla ortaya çıkan kurlardaki hızlı yükseliş karşısında ekonomistler, Türk lirasının kaderini siyasetin ibresine bağlı görüyor. Gelecek tahminlerini iki seçenek üzerinde kurgulayan ekonomistler, “Ya siyaset durulur, dolar 1,92 TL'ye dönmese bile yeni dengelerde istikrar kazanır ya da bu kaos sürer
Belçika Büyükelçisi: Başbakan Erdoğan’ın Brüksel ziyareti çok olumlu
Ekonomik kriz dönemlerinde işsizliğin arttığına dikkat çeken Trenteseau, bu zamanlarda insanların hoşnutsuzluğu üzerine siyaset yapmanın ‘sorumsuzluk’ olarak değerlendirdi. Avrupa’da yükselen aşırı sağ partilerin varlığına rağmen toplumun çoğunluğun bu tür siyasetin kendilerine gelecek sunmadığının farkında olarak prim vermediklerini anlattı
CPJ: Yolsuzlukla mücadelede demokratik araçlar kullanılmalı
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın da toplumda kutuplaşmalara yol açan bir üslup ile siyaset yaptığına işaret eden Ognianova, Başbakan'ın sadece gazeteci Mehmet Baransu’ya değil birçok basın çalışanına karşı tehditvari açıklamalar yaptığını söyledi.
TÜSİAD Başkanı’ndan demokrasi ve kuvvetler ayrılığı vurgusu
Ekonomi, siyaset ile eğitim konularına değinildi.Görüş için bir yazı kaleme alan TÜSİAD Başkanı Muharrem Yılmaz, yükselen ülkelere ekonomik ve siyasi uyarılarda bulundu. Muharrem Yılmaz, Brezilya, Rusya, Çin, Hindistan ve Güney Afrika’dan oluşan BRICS ülkelerinin ekonomide önemli ilerlemeler elde ettiğini vurguladı.
Milliyet Yılın Sporcusu Ödülleri 21 Ocak’ta sahiplerini buluyor
Milliyet okurlarının oyları ile birincilik koltuğuna oturan isimlere ödülleri, siyaset, iş ve spor dünyasından seçkin konukların katılımı ile Swissotel’de gerçekleşecek törenle verilecek.Milliyet Yılın Sporcusu Ödülleri 2013’ün adayları şöyle:
Erdoğan, Japonya'da 3 dönemi savundu: Ölene kadar bu makamlarda kalamazsınız
Ve samimi olmamız lazım, siyaseti samimiyet düzleminde götürmemiz lazım. Eğer böyle götürürsek inanıyorum ki o zaman Ortadoğu da kendisi için aydınlık yarınları görecektir, Kuzey Afrika da. Ama kimse petrolün hesabını yapmasın.
Merkel'in sırdaşı Pofalla, milletvekilliğini bırakmaya hazır
Pofalla, DB Denetleme Kurulu’nun kendisini DB Yönetim Kurulu’na ataması halinde siyaseti bırakabileceği belirtti. Bu arada Hıristiyan Demokrat politikacı Pofalla’ya koalisyon ortağı Sosyal Demokrat Parti'den (SPD) tepki gelmeye devam ediyor.
Merkel'in sırdaşı, Alman Demiryolları'na geçiyor
“Merkel’in Sırdaşı” olarak bilinen Pofalla’nın Alman Demiryolları Detusche Bahn’ın yönetim kuruluna geçeceği şeklindeki haberler siyaset ve sivil toplum çevrelerinden tepkiye neden oldu.Daha önce de Devlet Bakanı Eckart von Klaeden (CDU) Almanya’nın en büyük otomobil şirketlerinden biri olan Daimler’in yönetim kuruluna geçiş yapmıştı.
Bakan Yıldız'dan trafo arazileri ve TÜRGEV açıklaması
"17 Aralık operasyonları, haklı haksız toz duman içinde ortalığın karıştığı bir tarih olarak siyaset ve ekonomi tarihine geçecek. Ben bu manada, bürokrasinin düzgün çalışan insanlarda 2014 yılında bir kısım etkilenmelerin olacağını düşünüyorum.
2013 ihracatı 151,7 milyar dolar
Siyaset kurumu hareketli. Yargı hareketli. Bölgesel politik dinamikler hareketli. Tam da bu durumda… Umutluyuz.
Bulgar ve Rumen göçmenler çocuk parası alabilecek
Öte yandan CSU’nun efsanevi siyasilerinden Edmund Stoiber, partisinin AB yanlısı bir siyaset izleyeceği sözü verdi. ”Bavyera bizim memleketimiz, Almanya vatanımız ve Avrupa geleceğimizdir.
İsviçre basını: Erdoğan inandırıcı olmaktan uzak
Zürcher Zeitung’ (NZZ) yolsuzluk soruşturması kapsamında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın hareketlerini ‘başına buyruk’ olarak değerlendirerek Avrupalı siyasetçiler tarafından eleştirildiğini yazdı. NZZ’de çıkan haberin devamında Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Genişleme ve Komşuluk Politikasından sorumlu komiser Stefan Füle’nin: “Yolsuzluk suçlamaların tarafsız ve şeffaf
Yunan Cumhurbaşanı Papulyas: Yolsuzluk yapanın kellesi alınmalı
ATİNA - Yunanistan Cumhurbaşkanı Karolos Papulyas, siyaset, askeri, dini ve sivil toplum kuruluşu temsilcilerinin katıldığı yılbaşı resepsiyonunda önemli mesajlar verdi. Cumhurbaşkanlığı Sarayında gerçekleşen resepsiyonda Papulyas, ekonominin geleceğine dair iyimser olduğunu vurgularken, yolsuzluk ve rüşvet konusunda ise kelle alınmasını
'Temizlenmenin en kestirme yolu yargı sürecidir'
Temiz toplum, temiz siyaset ve temiz yönetim diyoruz." dedi.Şölene, SP Genel Başkan Yardımcıları Temel Karamollaoğlu, İlyas Tongüç, Yakup Budak, SP YIK Başkanı Oğuzhan Asiltürk de katıldı.
Dünya Azerbaycan Türkleri Dayanışma Günü, Lahey'de kutlandı
Konuşmaların ardından Azerbaycan'ın Hollanda'daki faaliyetlerine sanat, siyaset, eğitim ve basın alanında katısı olanlara ödüller verildi. Basın ödülü ise Cihan Haber Ajansı'na verildi. (CİHAN)
İş kurduklarında ciddiye alınmadılar, şimdi istihdam etmeye başladılar (ÖZEL)
iş yapıldığında teknolojinin iyi kullanması gerektiğini düşünen genç tasarımcı, sosyal medyaya da değiniyor ve sosyal medyanın asıl amacının tanınma ve siyaset olduğunu aktarıyor. Küçükakyüz, sosyal ağlarda özel hayatın paylaşılmasından ziyade iş için kullanılmasını tavsiye ediyor.
Hindistan’da yolsuzluk karşıtı yeni parti hükümeti kurdu
Daha sonra yolsuzluklarla siyaset yolu ile mücadele etme yolunu seçince Anna Hazare’den eleştiri almasına rağmen parti kurup Delhi eyalet seçimlerine katıldı. Sıradan yaşamı ve halktan biri olması ile seçmenin sevgisini kazanan Kejriwal’in AAP partisinin sembolü olan süpürge, seçimler öncesi yolsuzluğa karşı adeta
Bakan Yazıcı'ya kutusuyla ayakkabı hediye edildi
Temiz toplum, temiz siyaset, ahlaklı iş yapma kültürü, hukukun üstünlüğü konularındaki eksiklerimiz ve demokrasi kalitemiz, kaçıncı ekonomi olursak olalım her an büyümeyi ve ülke itibarını zedeleyecektir.
El Pais: Otokratların en çok sığındığı bahane, "uluslararası komplolar"dır
kara para aklama, altın kaçakçılığı ve imar usulsüzlüğü suçlamasıyla AK Parti’ye yakın onlarca ismi gözaltına aldığını hatırlatarak, dürüstlüğün ve temiz siyasetin bayraktarlığını yapan partinin imajının yerle bir olduğunu kaydetti.
Almanya'da görevi sona eren bir bakan daha siyasetten uzaklaşıyor
BERLİN - Almanya’da Hür Demokrat Parti’de (FDP) yaprak dökümü devam ediyor.Partinin eski lideri Philipp Rösler’in siyaseti bırakıp Almanya’dan ayrılacağını duyurmasının ardından eski Sağlık Bakanı Daniel Bahr’ın da aynı yolu takip edeceği bildirildi.