sosyal güvenlik kurumu

Atalay: Su projesinde son aşamaya gelindi
Atalay, Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanı’nın da KKTC’ye geldiğini ve Türkiye’de çıkarılan bir yasaya bağlantılı olarak buradaki vatandaşlarının KKTC’de sağlık hizmeti gördüklerinde Türkiye’de görmüş gibi SSK’nın ödeme yapması için bir protokol
Atalay ve bakanlar, KKTC Meclis Başkanı Siber’i ziyaret etti
Sosyal güvenlik kurumu başkanının da kendisiyle birlikte geldiğini kaydeden Atalay, sağlık bakanıyla bazı konuların görüşüldükten sonra protokol imzalanabileceğini söyledi. SİBER: YENİ YASA ÇALIŞMALARI YAPIYORUZ
Eczacı İşverenler: Bulunmayan ilaçların çözümü için döviz kuru güncellenmeli
Sosyal Güvenlik Kurumu’nun (SGK), eczaneler üzerindeki tek taraflı ve acımasız uygulamalarına son verilmelidir. Elektrik, su ve SSK primlerinde sübvansiyon olmalıdır.
SGK, alacakları için gayrimenkullerin peşine düştü
BURSA - Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), pirim borcu bulunan kişilerden haciz yoluyla alacaklarını tahsil ediyor. SGK Bursa İl Müdürü Ahmet Metin, 2012’de pirim borcu bulunan kişilere ait 69 menkul, 7 gayri menkulü, 2013’te de 236 menkul ile 57 gayri menkule haciz işlemi yaptıklarını
TZOB: Kadın çiftçi eğitiminde hedef 1 milyon
Bayraktar, kendisinin aynı zamanda Sosyal Güvenlik Kurulu Yönetim Kurulu üyesi olduğunu, Sosyal Güvenlik Kurumu’nda bazı önemli çalışmalar yaptıklarını, bazı haklar elde ettiklerini ve bunlardan kadın çiftçilerin yararlandığını ifade etti.
TZOB: Tarım sektörü de ancak eğitimle gelişiyor
çiftçimizin tarımdaki yeniliklere daha kolay ulaşmasını sağlamak amacıyla, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, İş- Kur ve Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı ile imzalanan protokoller kapsamında, farklı illerde bulunan Ziraat Odalarına mensup çiftçilerin ve teknik personelin, bölge ihtiyacına göre belirlenen
Bağ-Kur prim ödeme süresi 8 Ocak'a uzatıldı
ANKARA - Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), son ödeme günü 31 Aralık 2013 olan Bağ-Kur prim ödeme süresinin 8 Ocak'a uzatıldığını bildirdi.SGK’dan yapılan açıklamada, bankalara, 31 Aralık 2013'te yapılan yoğun müracaat nedeniyle Bağ-Kur sigorta primlerinin takip edildiği ‘Güvence Programında’ teknik
İş sağlığı ve güvenliğinde yeni dönem başlıyor
Buna göre, Sosyal Güvenlik Kurumu'na ödenmiş olan prim gün sayısı ve sahip olduğu belgeye göre üst sınıflardaki iş güvenliği uzmanlığı sınavına 2 Ağustos 2013 tarihinden itibaren 1 yıl içerisinde en fazla iki defa girilebilecek.
E-Ödenek'e geçen SGK, 50 milyon TL tasarruf etti
ANKARA - Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), 2012 yılında hemen hemen bütün işlemlerini elektronik ortama taşıdı. Bunlardan E-Ödenek programı ile 12 milyon 4/a sigortalının istirahat raporlarına Kurum ünitelerinin ve işverenlerin ulaşması sağlandı.
İş güvenliği uzmanlı sınavına 105 bin kişi girecek
Buna göre, Sosyal Güvenlik Kurumu’na ödenmiş olan prim gün sayısı ve sahip olduğu belgeye göre üst sınıflardaki iş güvenliği uzmanlığı sınavına 2 Ağustos 2013 tarihinden itibaren 1 yıl içerisinde en fazla iki defa girebilecekler.
HAK-İŞ: Çalışma hayatının sorunları tam manada aşılamadı
Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) verilerine göre 2011 yılı içinde kuruma yaklaşık 12,5 milyon işten çıkış bildirgesi verildiği, bunların sadece yüzde 10’unun kıdem tazminatına hak kazanılabilecek şekilde hazırlandığını belirtilen açıklamaya
SGK, 2.5 milyar lira zarara uğradı
ANKARA - Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), başta kayıt dışılık olmak üzere çeşitli suistimallerden dolayı 2,5 milyar TL zarara uğradı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın 2013 yılı Ocak-Eylül dönemini kapsayan verilerine göre, 6 binin üzerinde kaçak işyeri, 30 binin üzerinde de sigortasız kişi tespit
SGK'nın 2013 harcamalarının 54 milyar TL'yi bulması bekleniyor
ANKARA - Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Başkanı Yadigar Gökalp İlhan, SGK’nın 2013 yılı sonu itibariyle gelirlerinin 162 milyar 288 milyon TL, giderlerinin ise 182 milyar 557 milyon TL olduğunu belirtti.
SGK Başkanı: Sisteme kayıtlı ilaçlarda sahtecilik çok küçük ihtimal
ANKARA - Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Başkanı Yadigar Gökalp İlhan, sahte ilaç konusunun kendilerini doğrudan ilgilendirmediğini söyledi. Kurum olarak sadece sisteme kayıtlı ilaçların geri ödemesini yaptıklarını belirten İlhan, “Bu konu yargıya intikal ettiğinden dolayı çok fazla bir şey söylemem mümkün değil
Sağlık Bakanlığı: Misafir anneler katkı payı ve fark ücreti ödeyecek
nedeniyle sunulan sağlık hizmetlerinden katılım payı alınmayacağına ilişkin herhangi bir hüküm bulunmadığı vurgulanan yazıda “Bu nedenle Kurumca yayımlanan Sosyal Güvenlik Kurumu Sağlık Uygulama Tebliğinde (SUT) analık halleri/gebelik nedeniyle sunulan sağlık hizmetlerinden katılım payı alınmamasına yönelik bir düzenleme bulunmamaktadır.
SGK denetmenleri sıkıntılı
ANKARA - Sosyal Güvenlik Kurumu’nun (SGK)'nda görev yapan denetmenlar sıkıntılı. Kuruma son 2 yılda alınan yaklaşık bin 200 sosyal güvenlik denetmen yardımcısından 402’sinin özlük haklarından duydukları memnuniyetsizlerinden dolayı farklı kurumlara geçtiği
Veriler tek çatı altında toplandı, sağlıkta kayıp-kaçak yüzde 95 önlendi
- Sağlık Provizyon ve Aktivasyon Sistemi (SPAS) ile ilk defa farklı kapsamlardaki ve farklı kurumların veri tabanlarındaki sigortalılara ait kayıtlar, Sosyal Güvenlik Kurumu’nda (SGK) tek çatı altında toplandı.
SGK, bedeli ödenecek ilaçların listesini düzenledi
ANKARA - Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Başkanlığı Genel Sağlık Sigortası Genel Müdürlüğü, ‘bedeli ödenecek ilaçlar listesi’nde düzenleme yaptı. 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu gereği oluşturulan 'Ödeme Komisyonunun Çalışma Usul ve Esasları Hakkındaki Yönerge'nin 7.
Bankacılık sektöründeki çalışma hayatı sorunları için komisyon kurulacak
ANKARA - Türkiye Bankalar Birliği (TBB), Sosyal Güvenlik Kurumu ile veri paylaşımında yaşanan aksaklıklar ve sektördeki teftişler konusundaki sıkıntılarını Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik’e iletti.
SGK, son 1 yılda 44 bin 260 kişinin sigortasını iptal etti
ANKARA - Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından son 1 yılda yapılan denetimlerde 476 işyerinin sahte olduğu tespit edildi. Bu denetimlerde 44 bin 260 kişinin sigortalılıkları da iptal edildi.
Tarıma 17 milyar lira yatırım yapılacak
yatırımın 5 milyar 695 milyon lirasını merkezi yönetim, 381 milyon lirasını işletmeci kamu iktisadi teşebbüsleri (KİT), 223 milyon lirasını döner sermaye ve Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), 2 milyon lirasını ise özelleştirme kapsamındaki kuruluşlar yapacak.
KKTC'de hastalar sağlık sistemine isyan etti (Özel)
Sağlık sistemi Türkiye'nin 20 yıl önceki haline benzeyen devlet hastanelerinde tedavi olamadıklarını iddia eden hastalar, KKTC Sosyal Güvenlik Kurumu'nun da ilaçların çoğunu karşılamadığını ifade etti.
SGK, yıl başından buyana 3 bin 290 anlaşmalı boşanma tespit etti
ANKARA - Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), ölen anne veya babasından kalan aylığı almak için boşanan, ancak fiilen birlikte yaşayan çiftlerin aylıklarını kesmeye devam ediyor. SGK denetmenleri, 2013 yılının ilk 10 ayında 3 bin 290 anlaşmalı boşanma tespit etti.
Tarım ve sanayide 10 kişi çalıştırana iş güvenliği hizmeti ücretsiz oluyor
Böylece, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) kayıtları esas alınarak yapılacak olan desteğe yönelik ciddi bir adım atıldı. 22 Ağustos 2013’te Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Sağlık Bakanlığı arasında yapılan ‘İş Sağlığı ve Güvenliği İşbirliği Protokolü’ 1 Ocak 2014’te devreye giriyor
İş güvenliğinde 1 Ocak öncesi hazırlıklar hız kazandı
Buna göre, Sosyal Güvenlik Kurumu’na ödenmiş olan prim gün sayısı ve sahip olduğu belgeye göre üst sınıflardaki iş güvenliği uzmanlığı sınavına 2 Ağustos 2013 tarihinden itibaren 1 yıl içerisinde en fazla iki defa girebilecekler.
SGK, prim borçlarını artık banka kartları ile tahsil edecek (Özel)
ANKARA - Sosyal Güvenlik Kurumu’na (SGK) ödemeler artık banka kartlarından yapılabilecek. SGK ile Bankalararası Kart Merkezi’nin (BKM) iş birliği ile geçilen uygulama 4 Kasım 2013 tarihinden itibaren yürürlüğe girdi.
SGK Başkanı Gökalp, Talas’ta
KAYSERİ - Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Başkanı Yadigar Gökalp, Kayseri Talas Belediye Başkanı Rifat Yıldırım'ı ziyaret etti. Başkan Yıldırım, ziyarette Gökalp'e Talas'ı kültür ve turizm kenti haline getirdiklerini söyledi.
Sosyal güvenlikte 3G ve 4G donanımlı araçlardan hizmet dönemi
İSTANBUL - Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), Sosyal Güvenlik Merkezi (SGM) bulunmayan ilçelerde, yeni organize sanayi bölgelerinde ve doğal afet alanlarında 3G, 4G, uydu donanımlı araçlardan hizmet verecek.
Türkiye’nin en büyük arşiv binası argon gazı koruma sistemiyle inşa ediliyor
ANKARA - Tamamlandığında, Türkiye’nin en büyük arşiv binası olma özelliğine sahip olacak olan Sosyal Güvenlik Kurumu'na (SGK) ait bina Elmadağ’a inşa ediliyor. Hasanoğlan Organize Sanayi Bölgesi'nde yükselen bina bittiğinde, Türkiye’nin her bölgesindeki SGK belgeleri burada arşivlenerek saklanacak.
Bakan Çelik açıkladı; vatandaş ilacın yüzde 37'sini çöpe atıyormuş
Onun için bu konudaki çalışmalarımız ve verilerimiz çok ciddi bir şekilde Sosyal Güvenlik Kurumu'nda (SGK) var. aynı şekilde toplumsal bilincin geliştirilmesiyle ilgili de yaygın bir şekilde üniversitelerimizle çalışmalarımızı sürdürüyoruz.
Bakan Çelik, gençliğinin geçtiği Mahfel’i açtı, çay içip keyif çıkardı
Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ile birlikte 3 kurumu bir araya getirdik. 1 milyon liraya tekel binasını Bursa İl Özel İdaresi'ne kazandırdık. Türkiye’nin en büyük SGK binası Bursa’ya aittir.
Bütçe maratonu, TBMM'de bayram sonrası başlıyor
Güvenlik Bakanlığı, Mesleki Yeterlilik Kurumu, Türkiye ve Orta-Doğu Amme İdaresi Enstitüsü, Devlet Personel Başkanlığı, Türkiye İş Kurumu (Sayıştay Raporu) Sosyal Güvenlik Kurumu (Sayıştay Raporu), Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü.
Hayali şirketlerde sigortalı çalıştıran çeteye baskın
Gerçekte faal olmayan firmalar kurmak suretiyle Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı'nın (SGKB) dolandırıldığı, 45 kişinin firmalarda çalışmadıkları halde para karşılığı sigortalı gösterildiği tespit edildi.
Mühimmat patlaması duruşması artık kameraya kaydedilecek
Duruşmada ayrıca Şehit Bakım Onbaşı Tolga Taştan’ın babası Ali Taştan ve annesi Zekine Taştan’ın Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı Primsiz Aylıklar Daire Başkanlığı’na ücretsiz seyahat kartı için vermiş oldukları dilekçeye verilen cevap okundu.
Bakan Faruk Çelik: Eşitliği sağlamak için reform yaptık
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Şanlıurfa'nın Siverek ilçesinde Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) İlçe Müdürlüğü binasının açılışına katıldı. Açılışta Bakan Çelik'in yanı sıra Şanlıurfa Valisi Celalettin Güvenç, AK Parti Milletvekili Zeynep Karahan Uslu, Seyit Eyüpoğlu, Mehmet Kasım Gülpınar, Siverek Belediye Başkanı
Tiyatro ile iş kazaları farkındalık eğitimi
Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından açıklanan istatistiklere göre, 2012 yılında Türkiye’de 74 bin 871 işçi kaza geçirdi. İş kazası geçirenlerin yüzde 93'le 69 bin 90’ı erkek, 5 bin 781’i de yüzde 7 ile kadın.
Müteahhitleri dolandıran sahte 2 SGK müfettişi yakalandı
EDİRNE - Edirne’de kendilerini Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Bölge Müfettişi olarak tanıtan şahıslar inşaat firması sahiplerini dolandırdı. Bir inşaat sahibinin ihbarı üzerine yakalanan zanlılar adliyeye sevk edildi.
Masaj salonu operasyonu polis kamerasında
İSTANBUL - İstanbul Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğü Ahlak ve Kumar Büro Amirliği polislerinin Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ve Maliye yetkilileriyle birlikte gerçekleştirdiği masaj salonu operasyonlarında 11’i kadın 23 kişi
Bakan Faruk Çelik: İçeride güçlü Türkiye istemeyenler var
Bakan Faruk Çelik, Sosyal Güvenlik Kurumu'nun doğumdan ölüme, hatta ölüm ötesinde hak sahiplerini de ilgilendiren çok önemli bir kurum olduğunu dile getirerek, "Dolayısı ile bu kapının hem insanımıza yakın olması, hem bu hizmet kapısının açık olması son
SGK’dan sahte emekli avı
KAHRAMANMARAŞ - Sosyal Güvenlik Kurumu Elbistan Müdürlüğü, yaptığı geniş kapsamlı araştırma sonunda 2 bin 317 sahte sigortalıyı ortaya çıkardı. Konuyla ilgili olduğu gerekçesiyle 6 işyeri cumhuriyet savcılığına sevk edildi.
SGK'nın İnsansız Hizmet Noktası, Bilişim Zirvesi'nde görücüye çıktı
İSTANBUL - Sosyal Güvenlik Kurumu’nun yeni uygulamaları arasında yer alan İnsansız Hizmet Noktası, 2013 ICT Summit Bilişim Zirvesi'nin düzenlendiği İstanbul Haliç Kongre Merkezi’nde görücüye çıktı.
SGK denetimlerini artık özel donanımlı araçları ile yapacak
ANKARA - Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), denetim ve kontrollerini artık kendisine ait özel donanımlı araçlarla yapacak. Denetimlere özel hazırlanan 100 tane araç 81 ile dağıtılmak üzere kuruma teslim edildi.
Bakan Çelik: Doğum izni ve taşeron düzenlemesi Ekim ayında Meclis'te
Sosyal Güvenlik Kurumu’nun (SGK) 100 adet inceleme ve kontrol aracının teslim törenine katılan Bakan Çelik, burada basın mensuplarının sorularını cevapladı. Kadın istihdamı üzerine devam eden çalışmalarla ilgili son durumu Başbakan Erdoğan ile değerlendirdiklerini ve son Ekonomik Koordinasyon Kurulu’nda (EKK) ele aldıklarını
Cihan Haber Ajansı Gündemi
-Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığınca yaptırılan 100 adet denetim ve kontrol aracının teslim törenine katılacak. (11.00-Ankara)
Cihan Haber Ajansı Ön Gündemi
ANKARA - Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığınca yaptırılan 100 adet denetim ve kontrol aracının teslim törenine katılacak.(11.00/Ankara)
Emekliye banka promosyonu için ilk toplantı yapıldı
ANKARA - Milyonlarca emeklinin merakla beklediği banka promosyonu için hükümet ile bankaların görüşmesi bugün başladı. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) binasında gerçekleşen toplantışa Çalışma ve sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, SGK Başkanı Yadigar Gökalp İlhan, Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet
SGK İl Müdürü Yılmaz: Sigortalı her şeker hastası malulen emekli olamaz
YOZGAT - Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Yozgat İl Müdürü İsmail Yılmaz, kamuoyunda şeker hastası olup da sigortalı kişilerin malulen emekli olabildiği yönünde yanlış söylemlerin dolaştığını, bu durumdaki çalışanların ancak kanunda belirlenen
Mahkeme, yeşil sahalarda dökülen terin tespitindeki kararında direniyor
Sosyal Güvenlik Kurumu itiraz ederek davayı temyiz etti. Yargıtay 10. Daire, Uzuner'i Gölcük Spor Kulüp Derneği için açtığı davada haklı buldu ve kararı onadı. Yargıtay 21. Daire ise Gebzespor Kulüp Derneği için açılan davada 5 yıllık 'zaman aşımı'nı gerekçe göstererek, kararı onamadı.
Gazetelere kesilen cezalar Bakan Çelik'in gündeminde
Gazeteciler Federasyonu (TGF) Genel Başkanı Atilla Sertel başkanlığındaki bir heyet, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik’i ziyaret ederek Sakarya’da Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından basın kuruluşlarına 8 ila 32 bin lira arasında uygulanan cezaları görüştü.
Baba şiddetiyle engelli doğan Eftal, tedavisi için yardım bekliyor
günden bu yana çocuğunun tedavisi için çalmadık kapı bırakmadığını söyleyen anne Pervin Korkmaz da oğlu için gerekli olan cerrahi operasyonunun masrafını Sosyal Güvenlik Kurumu'nun (SGK) karşılamadığını belirterek, yetkililerden ve hayırseverlerden yardım istedi.