suriye

Başbakan Erdoğan Almanya'da
Erdoğan'ı "Mücahid Erdoğan", "Dik dur eğilme bu millet seninle" sloganları ile karşılayan grup, Mısır, Filistin ve Özgür Suriye Ordusu bayrakları açtı. Tekbirler getirdi. Bu arada grup, Arapça ve Almanca slogan da attı.
Münih Güvenlik Konferansı'na Ukrayna damga vurdu
Konferansta panele katılan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ise Suriye'deki gelişmeler ve Çin'den alınması planlanan hava savunma sistemleri hakkında konuştu.Münih Güvenlik Konferansı'nın bu yılki en önemli konusu Ukrayna'da yaşanan son gelişmeler oldu.
Güneydoğu, ocak ayında 777 milyon doların üstünde ihracat gerçekleştirdi
Irak, Suriye, İtalya, Suudi Arabistan, Libya, ABD, Almanya, İran, İngiltere ve Mısır, bölgemiz ihracatında ilk sıralarda yer alan ülkelerden.” dedi. İhracatı gerçekleştirilen ürünler arasında tekstilin birinci sırada yer aldığına dikkat çeken Çıkmaz, “Halı, kumaşlar, iplikler, pastacılık ürünleri, demir
Lübnan'da bombalı saldırı
BEYRUT - Lübnan-Suriye sınırında Hizbullah kontrolündeki bir bölge bombalı saldırının hedefi oldu.Hermel kasabasında bir okul ve vakıf binası yakınında bomba yüklü araçla düzenlenen saldırıda ilk belirlemelere göre 2 kişi öldü, 6 kişi de yaralandı.
Muallim: Muhalifler evham içinde
ŞAM - Suriye Dışişleri Bakanı ve Şam yönetiminin müzakere heyeti vaşkanı Velid El Muallim, Esed’in yetkilerini devretmesini talep eden muhalifleri evham içinde olmakla suçladı.Suriye resmi haber ajansı SANA'da yer alan habere göre; Velid El Muallim, Suriyeli muhalifler ile gerçekleştirilen Cenevre 2 görüşmelerini değerlendirdi.
Kerry'den Ukraynalı muhaliflere destek
BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun ise Almanya'nın başkenti Berlin'de insan hakları başta olmak üzere Suriye, Afganistan, Sudan ve Afrika’daki gelişmeler hakında görüştüklerini söyledi.Münih’te dün akşam John Kerry, Sergey Lavrov ve Özel Temsilci El Ahdar el İbrahimi'nin de katılımıyla Suriye meselesini ele aldıklarını ifade eden Ban, "Yaklaşık
Lavrov: Kimyasal silahların imhasında Suriye’ye ültimatom kabul edilemez
Almanya’nın Münih kentinde düzenlenen Güvenlik Konferansı çerçevesinde ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ile bir araya gelen Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Suriye’nin kimyasal silahlardan temizlenmesi konusunda herhangi bir baskı ya da ültimatom verilmesinin kabul edilemeyeceğini söyledi.
Suriye mesaisi Münih'te devam ediyor
MÜNİH - İsviçre'nin Cenevre şehrinde Suriye'deki krizle ilgili bir haftadır devam eden görüşmelerden somut bir netice çıkmadı. ABD ve Rusya'nın dışişleri bakanları, Münih Güvenlik Konferansı'nda bir araya gelerek Suriye meselesini görüştü.
Turizmci de kurdaki yüksek artıştan şikayetçi
Daha evvel İran’dan, Suriye’den epey geliş gidiş vardı. Türkiye’de yoğunluk vardı. Ama şu an İran ile aramız kötü, Suriye ile bir savaşa girmediğimiz kaldı. Yine Yunanistan’ın ekonomisi iyi değil.
Suriye Ulusal Koalisyonu çözüm için Moskova’ya geliyor
MOSKOVA - Suriye Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu Başkanı Amet Carba, Suriye krizinin çözümünü ele almak için 4 Şubat’ta Moskova’ya bir ziyaret gerçekleştirecek.Montrö’de yapılan Cenevre-2 görüşmelerinin 8 gün süren ilk raundunda Suriye hükümet temsilcilerinin yapıcı tutum sergilememeleri nedeni ile somut bir adım atılamadı
Almanya Cumhurbaşkanı Gauck, uluslararası siyasette daha etkin rol istedi
Cumhurbaşkanı Gauck, uluslararası toplumun insan hakları ihlalleri olduğunda görüş birliğine varamadıkları müddetçe Suriye'deki iç savaş gibi olayların yaşanmaya devam edeceğini de söyledi. Konferansa bu yıl yaklaşık 20 devlet başkanı, yaklaşık 50 savunma ve dışişleri bakanı katılacak.
İranlı milletvekili: Ankara Suriye konusundaki yanlışını anladı
TAHRAN - İranlı milletvekili Emir Huceste, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Suriye konusundaki yanlışını fark ettiğini iddia etti. Erdoğan'ın Tahran ziyareti ve Türkiye'nin Suriye politikası konusunda Tahran merkezli Fars Haber Ajansı'na (FHA) açıklamada bulunan Huceste, Türkiye'nin Tahran'la ilişkilerini
Arap uzmanlar: Erdoğan ve AK Parti Arap alemindeki eski parlak dönemini kaybetti
Başbakan Erdoğan'ın Mısır'da belli bir gruba taraf olması ve Suriye'deki politikalarında başarısız performansından ötürü Araplar için eskisi kadar sevilen bir lider olmaktan çıkmasına sebebiyet verdiğinin altını çizen Bedirhan, yaşanan bu olayların Türkiye'ye her alanda zarar vermeye
İbrahimi: Her iki tarafta ciddi bir görüş değişikliği yok
CENEVRE - Suriye’deki krize çözüm bulmak amacıyla Cenevre’de Esed yönetimi ile muhalifler arasında yapılan doğrudan görüşmelerin bugünkü oturumu tamamlandı. Görüşmelerde bir ilerleme sağlanmadığı belirtildi.
HRW: Esed yönetimi yüzlerce evi kasten ve hukuksuz olarak yıktı
İSTANBUL - İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW) yayınladığı yeni raporunda, Suriye yönetiminin kasten ve hukuka ayrı bir şekilde binlerce evi yıktığını bildirdi. Raporda yıkımın toplu cezalandırma yöntemi olarak yapıldığı ifade edilerek, bunun savaş suçu kapsamına girdiği kaydedildi.
Maliki : Suriye'deki gruplara silah göndermek, Irak'a saldırmaktır
ERBİL - Irak Başbakan'ı Nuri El Maliki, Suriye'deki gruplara silah sevkiyatı yapanların, Irak'a da saldırdıklarını iddia etti. Başbakan El Maliki, bugün haftalık konuşmasında Irak'ta terörle mücadele alanlarının genişlediğine dikkat çekti.
Esed sivil halkı varil bombaları ile vurmaya devam ediyor
ŞAM - Suriye yönetimi ile muhalifler arasında Cenevre 2 görüşmeleri sürerken, Esed ordusu ülke genelindeki bombardımanını sürdürüyor. Savaş uçakları tarafından fırlatılan varil bombaları bugün Şam’ın Dareyye semtini hedef aldı.
Gül: Türkiye ekonomisi, Avrupa ekonomisinden daha istikrarlı
Cumhurbaşkanı Gül, Suriye'de devam eden iç savaş konusunda ise Türkiye ve İtalya'nın bu ülkede barışın bir an önce sağlanmasından yana olduğunu ve Cenevre'de yapılan görüşmelere güçlü destek verdiğini kaydetti.
Yabancılar geçen yıl Dubai’de 31 milyar dolarlık emlak işlemi gerçekleştirdi
En çok yatırım yapan ülkeler sırasıyla Ürdün, Lübnan, Mısır, Suriye, Irak, Yemen, Sudan, Filistin ve Libya oldu.Dubai, Körfez ülkesi Birleşik Arap Emirlikleri’ndeki yedi emirlikten birisi ve ticaretiyle ön plana çıkıyor.
Obama: İran müzakereleri güvene değil, doğruluğu kanıtlanabilir eylemlere dayalı
SURİYE KONUSUNDA ZAYIF MESAJObama’nın konuşmasında iç savaşın sürdüğü ve ciddi gıda sıkıntısının çekildiği Suriye’ye kısa bir bölüm ayırması dikkat çekti. Bu ülkenin kimyasal silahlardan arındığını ve bunun ABD’nin güç kullanma tehdidi ile gerçekleştiğini dile getiren Obama, Suriye halkını hak ettiği terörden, diktatörlükten
Rusya-AB zirvesi Brüksel'de başladı
Edinilen bilgiye göre, kapalı kapılar ardında yapılan üçlü görüşmede ekonomik ve ticari ilişkiler, vizelerin kaldırılması, Suriye krizi, İran nükleer sorunu, Ortadoğu’da yaşanan gelişmeler ve Ukrayna’daki olaylar masaya yatırılıyor.
Rusya ve NATO füze kalkanına çözüm için çalışacak
Görüşmede ikili ilişkilerin ileri taşınması gündeme alınırken, Suriye’nin kimyasal silahlarının imhası konusunda Rusya’nın önerisinin değerlendirileceği belirtildi.Rusya Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre zirvede Rusya-NATO arasında bulunan problemler ve diğer perspektifler ele alındı, Euro-Atlantik bölgesinde
Suriyeli muhalifler: Barış görüşmesi oturumu iptal edildi
CENEVRE - Suriye’li muhalifler, ülkede devam eden savaşı durdurmak için Cenevre’de yapılan barış görüşmelerinin öğleden sonraki oturumunun, görüşmelerin amacı üzerindeki ihtilaf sebebiyle iptal edildiğini duyurdu.
Şimşek: Günübirlik piyasa hareketleri kalıcı tahribat yaratmayacak
Suriye dışında bölgede istikrar var. Bu da ülkeye olumlu yansıyacak. Türk Lirası (TL) değer kaybediyor ama bu ihracata olumlu yansıyacak. İç talepte ilk çeyrekte belki yavaşlama olabilir.
Erdoğan'ın İran ziyaretinde yeni işbirliği alanları ele alınacak
Haftalık olağan basın toplantısında konuşan Efham, yarınki temaslarda Suriye meselesinin gündeme gelip gelmeyeceğinin sorulması üzerine, "İki komşu ve Müslüman ülke olarak, birçok ortak nokta ve işbirliği fırsatına sahibiz.
Hollande, Galatasaray Üniversitesi'nde konuştu
Türkiye'nin Suriye'de katliamlardan kaçan birçok mülteciyi ağırlandığını hatırlatan François Hollande, Türk halkının Suriyeli mültecilerle dayanışmasını selamladığını belirtti. Fransız Cumhurbaşkanı, Cenevre'de yürütülen Suriye görüşmelerinin de tek konusunun geçiş hükümeti, Esed'in görevi bırakması ve yeni bir ekiple seçime gitmek olduğunu söyledi
Başbakan Erdoğan İran'a geliyor
Görüşmelerde Suriye'deki insani krizin de ele alınması bekleniyor. Suriye'deki yabancı savaşçılar konusunda İran ve Türkiye isim vermeden karşılıklı suçlamalar yöneltiyor. İranlı bakan yardımcısı Rahimpur ise iki ülkenin bölgesel konulardaki tutumlarıyla ilgili farkın son dönemde kapanmakta olduğunu savundu.
Suriyeli muhalifler: Yardım konvoyunda herhangi bir gelişme yok
CENEVRE - Hükümet temsilcileriyle Cenevre'de görüşmelere devam eden Suriyeli muhalifler, ülkenin merkezinde yer alan kuşatılmış bir şehre gönderilecek yardım konvoyu ve hapishanedeki mahkumların salıverilmesi konusunda
Suriyeli muhalifler: Yardım konvoyunda herhangi bir gelişme yok
CENEVRE - Suriyeli muhalifler, ülkenin merkezinde yeralan kuşatılmış bir şehre gönderilecek yardım konvoyu ve hapishanedeki mahkumların salıverilmesi konusunda herhangi bir gelişme yaşanmadığını bildirdi.
Rusya’dan Suriye’ye S-300 sevkiyatı belirsizliğini koruyor
MOSKOVA - Rus silah ihraç şirketi Rosoboronexport Başkanı Anatoli İsaykin, Suriye’ye S-300 füze savunma sistemi sevkiyatı ile ilgili “bu konu kapalı” değerlendirmesinde bulundu. Kommersant’a özel bir mülakat veren İsaykin, “Ben sadece şunu söyleyebilirim ki, Rosoboronexport’la imzalanan anlaşmalar çerçevesinde sevkiyatlar yapıldı ve devam
Fethullah Gülen Hocaefendi, BBC röportajında net mesajlar verdi
İran'ın tesirinde olan insanlar, Suriye'nin tesirinde olan insanlardır. Bunlar rahatsızlık duyuyor, yani Cemil Bayık rahatsızlık duyuyor, Fehman Hüseyin rahatsızlık duyuyordur. İran'daki PJAK'ın içindeki insanlar bunlardan rahatsızlık duyuyorlardır.
Rumlardan Ruslara havada ve karada kolaylık
Aynı gazete, Rum kesiminin Rusya’ya yönelik önerisinin iki özelliği olduğunu ve Suriye’deki belirsiz durumdan ötürü, kolaylıklar sağlanması ihtiyacına dayandığını yazdı.Önerinin ilk özelliğinin, Baf’taki Andreas Papandreu Hava Üssü’nde sağlanacak kolaylıkların askeri değil yalnızca insani gerekçelerle ilgili olduğunu belirten
Rusya ve Çin Akdeniz’de ortak tatbikata başladı
Rus ve Çin savaş gemileri arasında işbirliği ilk kez 7 Ocak tarihinde Suriye’nin kimyasal silahlarının Akdeniz’de taşınması sırasında gerçekleşmişti.Akdeniz’de kalıcı olmayı planlayan Rusya’nın, bölgede 10’dan fazla savaş gemisi bulunuyor.
İbrahimi: Henüz pek yol alamadık
CENEVRE - BM ve Arap Birliği Özel Temsilcisi El Ahdar el İbrahimi, bugün ilk kez bir araya gelen Suriyeli iki tarafın önemli bir gelişme sağlayamadığını açıkladı.Cenevre'de basın toplantısı düzenleyen el İbrahimi, yarın Suriye hükümeti ile muhalefet arasında anlaşma sağlanabilmesi durumunda Pazartesi günü kuşatma altındaki
Kerry Davos’ta ABD’nin dış politikasını savundu
Konuşmasında, İran ile nükleer müzakereler, İsrail-Filistin barış görüşmeleri ve Suriye’ye geniş yer ayırdı. İran’dan nükleer program hakkındaki taahhütlerinin yerine getirmelerini beklediklerini ifade eden Kerry, Beşar Esed’e iktidarı bırakma çağrısı yaptı.
Suriyeli taraflar yarın müzakere masasına oturacak
CENEVRE - BM ve Arap Birliği Suriye Özel Temsilcisi El Ahdar el İbrahimi, Esed rejimi ve muhaliflerin yarın müzakere masasına oturacağını açıkladı.Her iki tarafın da 1.
Davutoğlu ile Zarif arasında Hizbullah tartışması
DAVOS - Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Hizbullah’ın Şii türbelerini korumak gerekçesiyle Suriye'ye girdiği açıklamasına tepki gösterdi. Davutoğlu ile İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif arasında Davos’taki oturumda tartışma çıkınca moderatör, “İşte Davos’taki Sünni-Şii çatışması” yorumunu yaptı.
Muallim: Ciddi oturumlar yapılmazsa görüşmelerden çekiliriz
CENEVRE - Suriye’deki krize çözüm bulmak amacıyla İsviçre’nin Montrö kentinde muhalifler ile Esed yönetimi arasındaki dolaylı görüşmeler sürüyor. BM ve Arap Birliği Özel Temsilcisi El Ahdar El İbrahimi’nin aracılık ettiği görüşmelere, Suriye heyetinin başkanı Dışişleri Bakanı Velid El Muallim, muhalifleri ciddi olmamakla
Cenevre'de bulunan Suriyeli taraflar, Brahimi aracılığıyla görüşecek
CENEVRE - Birleşmiş Milletler’in aynı odada konuşmaları için ikna edemediği Suriyeliler, BM, Rusya ve ABD’nin tekrar devreye girmesiyle bugün İsviçre’nin Cenevre kentindeki merkezde, BM ve Arap Birliği Suriye Özel
Putin Güvenlik Konseyi’ni topladı, Suriye ve Ukrayna’yı görüştü
MOSKOVA - Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rusya Güvenlik Konseyi üyeleri ile yaptığı görüşmede Suriye krizi ve Ukrayna’da yaşanan olayları masaya yatırdı.Putin’in danışmanı Dmitri Peskov konu ile ilgili yaptığı açıklamada, “Toplantıda Montrö’de devam eden Cenevre-2 görüşmeleri ile ilgili konu müzakere edildi.
Abbas, Putin’le görüştü; Rusya’nın Ortadoğu’daki merkezi rolüne destek
Suriye krizinin çözülmesine yönelik Cenevre 1, Cenevre 2 konferanslarının toplanması, Suriye’nin kimyasal silahlardan temizlenmesi ve İran nükleer sorunu ile ilgili anlaşma sağlanması konularında Moskova’nın etkisine
Freedom House: Türkiye, 'kısmen özgür' ülke
Dünyada özgür olmayan 10 ülke Suriye, Suudi Arabistan, Özbekistan, Türkmenistan, Kuzey Kore, Eritrea, Orta Afrika Cumhuriyeti, Sudan, Ekvator Ginesi ile Somali gösterildi. Avrupa ülkelerinde mültecilere karşı artan milliyetçilik duyguları eleştirilirken, demokratik ve sivil haklar standartlarının yüksek olması olumlu oy aldı.
Davutoğlu: İnsanlık ölürken devlet egemenliğinden bahsedilemez
DAVOS - Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Suriye’de insanlık ölürken ‘devlet egemenliğine saygı’dan bahsedilmesinin abes olduğunu söyledi. Davos’ta yaptığı konuşmada, Esed rejimini savunanların ‘devlet egemenliği’ kavramının arkasına saklandığını vurgulayan Ahmet Davutoğlu, “İnsanlık ölüyor.
Davutoğlu: Esed rejimi açlıktan öldürme stratejisi izliyor
Davos'ta düzenlenen "Suriye'deki İnsani Kriz" başlıklı oturumda konuşan Ahmet Davutoğlu, Türkiye'ye sığınanlara yaptıkları yardımın yanı sıra Suriye'de ulaşabildikleri bölgelere TIR'larla yardım gönderdiklerini ifade etti.
Çin, Suriyeli hükümet ve muhaliflerle görüştü
PEKİN - Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, Suriyeli hükümet ve muhalefet temsilcileriyle ayrı ayrı görüştü.Resmi Xinhua ajansında göre, İsviçre'nin Montrö kentindeki 2.
Çin’den Suriye krizine ‘’Çin işi’’ çözüm
PEKİN - Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, Suriye krizinin kademeli bir şekilde kalıcı ve kökten çözümüne önem verdiklerini söyleyerek, bunu "Çin yöntemi" olarak niteledi.Wang, İsviçre'nin Montrö kentinde 2.
AP Milletvekili Bildt’ten ‘endişe’ açıklaması: Yargı bağımsız olmalı
Avrupa’dan Suriye’ye savaşa giden göçmen çocukları konusunda soruları da cevaplandıran Bildt, “İsveç vatandaşı olan herkesin seyahat özgürlüğü var, dolayısıyla kimin nereye gideceğine karışamayız ancak kim Suriye’de ne yapıyor,
Rus uzman: Rusya ve Türkiye’nin Suriye’de birlikte hareket etmesi zor
MOSKOVA - St. Petersburg Orta Doğu Araştırmalar Merkezi Başkanı Gumer İsayev, günümüzde Türkiye ve Rusya’nın Suriye konusunda ayrı kulvarlarda bulunduğunu ve iki ülkenin Suriye konusunda birlikte hareket etmesinin
Rusya Başbakanı vahşet fotoğraflarının kanıtlanmasını istedi
MOSKOVA - Rusya Başbakanı Dmitri Medvedev, Suriye’de yaşanan vahşeti ortaya koyan fotoğrafların suç delili olduğunu, ancak bunların mahkemelerce kanıtlanması gerektiğini söyledi. CNN’e özel açıklamada bulunan Medvedev, uluslar arası toplumdan Suriye lideri Beşşar Esed ya da diğer tarafı suçlamak yerine, Suriye krizinin çözümüne katkı sağlamalarını
Ruhani: Suriye'de seçim yapılsın, sonucu kabul edeceğiz
DAVOS - İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, iç savaşın devam ettiği Suriye'de serbest ve adil seçimler yapılması çağrısında bulundu. Krize en iyi çözümün bu olduğunu ifade eden Ruhani, sandıktan nasıl bir sonuç çıkarsa çıksın kabul edeceklerini dile getirdi.