süryaniler

İsveç'te sözde soykırım anıtına izin çıktı
Oylama öncesi Azeri ve Türkler ile Süryaniler belediye meclisi önünde gösteri yaptı. Polisin geniş önlemler aldığı gösteride, taraflar karşılıklı sloganlar attı. Oylamayı belediye meclisinde bulunan 9 partiden 8'i desteklerken, sadece göçmen karştı partinin üyeleri grup olarak 'hayır' oyu verdi.
İsveç'te sözde soykırım anıtı dikilmesi için teklif verildi
Yasa Ermenilerin yanı sıra Pontus Rumları, Süryaniler, Asuriler ve Keldanilerle ilgili iddiaları kapsıyor. (CİHAN)
BDP’li Mutlu: Barış ve çözümde diyalogun hayata geçtiği bir süreci yaşıyoruz
yaşanacağı herkesin bir temennisi olduğunu kaydeden BDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Yüksel Mutlu da, “Türkiye’deki halklar farklılıklar Kürtler, Aleviler, Süryaniler ve Ermeniler memlekette bunları hak ediyor.
Deyrul Umur Manastırı Vakıf Başkanı: Bizi arayanlar çok oldu
MARDİN - Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın demokratikleşme paketini açıklarken Deyrul Umur Manastırı arazisinin vakfa iade edilmesinden söz etmesi Süryanilerce sevinçle karşılandı. Manastır Vakıf Başkanı Kuryakus Ergün, sayısız telefon aldıklarını belirtirken “Bizi arayanlar çok oldu.
Mor Gabriel Manastırı, Süryani'lerin el konulan arazilerini gündemi getirdi
Mardin'de geçmişte Süryanilerden alınan taşınmaz malların ve arazilerin geri alınması için hukuki süreç başlattıklarını belirten Kırılmaz, yıllardır verdikleri yargı mücadelesine rağmen sonuç alamadıklarını belirtti.
Metropolit Ürek: Demokratikleşme Paketi'ni sabırsızlıkla bekliyorduk
Recep Tayyip Erdoğan'ın açıkladığı Demokratikleşme Paketi'nde, yaklaşık bin 600 yıllık Mor Gabriel (Deyrul Umur) Manastırı'nın arazilerin iade edilmesi, Süryaniler tarafından memnuniyetle karşılandı. Adıyaman Süryani Cemaati Metropoliti Griğoriyos Melki Ürek, paketi sabırsızlıkla beklediklerini anlatarak, "Onun için biz bugün saat 11.
Deyrul Umur Manastırı arazilerinin iade edilmesi Süryanileri sevince boğdu
Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı Demokratikleşme Paketi’nde, yaklaşık bin 600 yıllık Mor Gabriel (Deyrul Umur) Manastırı’nın arazilerin iade edilmesi, Süryaniler tarafından memnuniyetle karşılandı. Midyat Süryani Kiliseler Vakfı Başkanı Anto Nuay, "Çok mutlu olduk.
Acırlı'nın kahraman sahabeleri ilgi bekliyor
1400 yıl önce Peygamber Efendimizin (SAV) davet mektubunu Mardin ve bölgesindeki Yakubiler (Süryaniler)'e iletilmek üzere at sırtında Mardin'e gelen Abdullah Bin Enes El Cüheyni, efendimizin postacısıdır, mezarını halk ziyaret ederek efendimize olan sevgilerini gösteriyorlar
Medeniyetler Birliği'nden Midyat'taki çete olayına tepki
MARDİN - Mardin’in Midyat ilçesinde Süryanilerin arsa ve tarlalarının çete tarafından ellerinden alınmasına tepki gösteren Mardin Medeniyetler Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Sait Söğüt, Midyat ilçesinde 'çete tehdidi'
Atalay: Bütün alternatifleri değerlendiren ve tedbirini alan bir konumdayız
Onlar, Süryaniler ayrı bir kamp istemişlerdir, çadır kent. Onlara Mardin Midyat’ta öyle bir kamp kurduk. Bunlar bizdeki Süryani vatandaşlarımızın da akrabalarıdır zaten.
Midyat'ta Yezidi Kültürevi törenle hizmete girdi
Süryaniler gibi, diğer inanç toplulukları gibi Yezidiler de bu toprakların en kadim inançlarından en kadim topluluklarından bir tanesidir. Bu topluluğun buradan gitmesi büyük bir insanlık ayıbı olacaktır.
Batman'da farklı renkler bir araya geldi
Çeşitli nedenlerle kendi topraklarını terk edip toplu bir şekilde Avrupa ülkelerine göç eden Süryaniler, Yezidiler, azınlıklar ülkede atılan demokratikleşme adımları neticesinde geri dönüş özlemi içerisine girmişlerdir.
Kızılay Başkanı Akar, Süryani lideri Çetin’i ziyaret etti
İSTANBUL - Kızılay Başkanı Ahmet Lütfi Akar, Suriye’den kaçarak Türkiye’ye sığınan Süryanilerin durumunu görüşmek için Süryani Ortodoks Cemaati Ruhani Lideri Patrik Vekili Metropolit Yusuf Çetin’i ziyaret etti.
DİGİAD'ın iftarı Diyarbakır'ın bütün renklerini buluşturdu
Mehmet Şimşek, Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı Başkan Yardımcısı Gazeteci-Yazar Cemal Uşşak'ın yanı sıra AK Parti ve BDP'li milletvekileri, seyda ve melleler, Süryaniler, Meryemana Kilisesi'nin Papazı, sivil toplum kuruluşlarının başkanları katıldı.
Adıyaman’da Süryanilerle ‘Hoşgörü’ buluşması
Kilisesi’nin Süryanilikteki yeri ve önemi”, “İnanç turizmi açısından Adıyaman Süryani cemaati ve kilisesinin yeri ve önemi”, “Adıyaman toplum yaşamında Süryanilerin istek ve beklentileri” ve ‘Toplumsal uzlaşıda Adıyaman Modeli’ni nasıl kayıt altına alabiliriz?
Korutürk: İsveç, Türkiye’nin terörle mücadeledeki yaklaşımını daha iyi anlamalı
kökenli insanları daha nasıl güçlü hale getirebilme gayreti içerisinde olması gerektiğine dikkat çeken Korutürk, “Soykırım tasarısının görüşüldüğü gün Süryaniler papazıyla, öğrencisiyle, yaşlısıyla, tekerlekli arabadaki vatandaşıyla 6 saat mecliste oturdular.
Mardin'de Paskalya Bayramı yumurta tokuşturularak kutlandı
MARDİN - Mardin'de yaşayan Süryaniler, Paskalya Bayramı'nı, 1400 yıllık tarihi Kırklar Kilisesi'nde Metropolit Saliba Özmen'in yönettiği ayinden sonra yumurta tokuşturarak kutladı. Kırklar Kilisesi'ne sabahın erken saatlerinde ailece gelen Süryaniler, çocukları ile birlikte kilise girişinde mum yakarak dua etti.
Numan Kurtulmuş: Arap Baharı’nın zor kısmı önümüzde
Numan Kurtulmuş, Uluslararası Ortadoğu Barış Araştırmaları Merkezi (IMPR) tarafından Ankara’da düzenlenen 'Suriyeli Süryaniler ve Türkiye Barışı: Barışı Birlikte İnşa Etmek' konferansında konuştu. Arap Baharı ile ilgili olarak meselenin birinci bölümünün daha kolay olduğunu belirten Kurtulmuş, "Çünkü mevcut diktatör rejimler karşısında inim inim inleyen onlar karşısında
Suriyeli sığınmacılar için Midyat'ta kamp çalışmaları devam ediyor
İki farklı yere yapılan çadırlardan bir kısmı Süryaniler için hazırlanıyor.Suriyeli mülteciler için Mor Abraham Manastırı arkasında çadır kent kurma çalışmaları devam ediyor. Midyat Kaymakamlığı koordinasyonunda süren çalışmalarda; Devlet Su İşleri Ekipleri sondaj çalışmaları yapıyor.
İsveç'te ezan okunmasına Süryani siyasetçiden kritik katkı (Özel)
Isak Betsimon, belediye meclisinde ezan konusu görüşülmeye başlandığında söz alarak bir konuşma yaptığını belirterek, “30- 40 yıl önce buraya geldiğimizde Süryaniler olarak bize sağlanan bütün hakların, bu camii cemaatine de sağlanması gerektiğini söyledim.
Yakup Tahincioğlu vefat etti
Ayrıca İstanbul Süryani Ortodoks Vakfı'nın Yönetim Kurulu Başkanı olan Tahincioğlu 2011’de yayınlanan ‘Tarihleri, Kültürleri ve İnançlarıyla Süryaniler’ kitabını da kaleme aldı.
Metropolit Özmen: Çözüm sürecinde bölgedeki faili meçhullerde aydınlatılmalı
MARDİN - Mardin Diyarbakır Metropoliti ve Süryani cemaati lideri Saliba Özmen, çözüm sürecini Süryaniler olarak desteklediklerini belirterek, süreç kapsamında bölgede yaşanan çok sayıdaki faali meçhul cinayetinde aydınlatılması
Avustralya'da sözde soykırım oyununa karşı önemli adım
Avustralya'da yaşayan diğer etnik gruplar da Yunan, Ermeni ve Süryaniler de, bunu bir fırsat olarak değerlendirerek, harekete geçti. Edinilen bilgilere göre, söz konusu toplumlar, benzer kararın kendileri içinde kabul edilmesi hususunda, lobi faaliyetleri başlattı.
"Diyalogla Türkiye’de sessiz bir devrim gerçekleşiyor"
“Süryaniler bize felsefeyi öğrettiler” diyen Şanlıurfa Müftüsü İhsan Açık ise Süryanileri ziyaret ettiğinde hep bu sebepten ötürü onlara teşekkür ettiğini anlattı. “Diyalog en iyi savaştan daha hayırlıdır” diyen Açık, sözlerine şöyle devam etti: “Şanlıurfa peygamberler açısında kültür açışından çok zengin bir kent yeter ki birbirimizi
Türk Kızılayı'ndan Suriyeli Süryanilere yardım eli
İSTANBUL - Türk Kızılayı, Suriye’den kaçarak Türkiye’ye sığınan Suriyeli Süryanilere 9 ton gıda malzemesi ile giyecek yardımı yaptı. Suriyelilerin dramına seyirci kalamayacaklarının belirten Türk Kızılayı Genel Başkanı Ahmet Lütfi Akar, yardımların devam edeceğinin söyledi.
Gül: Tarihimizde sıkıntılar sadece Süryaniler değil herkesle ilgili olmuştur
STOCKHOLM - Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, İsveç'teki Türkiyeli Süryanileri doğdukları toprakları ziyaret ederek önyargıları aşmaya çağırdı.İsveç Parlamentosu'nda Midyatlı Süryani Milletvekili Yılmaz Kerimo'nun sorusuna cevap veren Gül, milletvekilinin Türkçe konuşmalarını dinlemekten memnuniyet duyduğunu
Aynkehf’ten Aynvert’e Süryani filminin çekimleri bitti
Yörede kalan Süryanilerle yaptıkları görüşmelerde, Anadolu tarihi adına utandıklarını belirten Yönetmen Prof. Dr. Sedat Cereci, bundan yaklaşık 90 yıl önce yörede barışa darbe vuran unsurların, bugün de yöredeki huzursuzluğun temel nedeni olduğunu bildirdi.
Gül İsveç'e geliyor, Süryaniler protestolara destek vermeyecek
Bizim de Süryaniler olarak bazı taleplerimiz mevcut. Bu taleplerin karşılanması için başlatılan bir süreç var. Bu sürecin diyalog ve müzakerelerle sürdürülmesinden yanayız.
Suriye’den gelen 110 Süryani vatandaş Midyat’a yerleşti
Suriye’den kaçan Süryaniler, Mor Hobil-Mor Abraham Manastırı misafirhanesi ile Süryani Kültür Derneği’ne yerleştirildi. Giyim ve gıda yardımı, Süryani cemaati tarafından kendi aralarında toplanan yardımlarla karşılanıyor.
AB Irak’la işbirliği anlaşması imzalayacak
bulunduğumuz Ocak ayı içerisinde 54 yaşındaki Süryani bir kadının boğazı kesilerek öldürüldüğünü hatırlatan Bozkurt, bunun, işlenen ilk cinayet olmadığını, Süryanilerin kendilerini güvende hissetmediklerini söyleyerek azınlıkların durumuna ilişkin şöyle konuştu: "Kiliselere yapılan saldırılara ilişkin olarak kanun önüne getirilen
İdil’de Süryaniler Noel Bayramı'nı kutlamaya başladı
ŞIRNAK - Şırnak’ın İdil ilçesinde yaşayan Süryaniler, Noel Bayramı'nı kutlamaya başladı. Hz İsa’nın 25 Aralık gecesi doğduğuna inanılan Noel Bayramı Şırnak’ın İdil ilçesinde yaşayan Süryaniler tarafından kutlanmaya başlandı.
Bir grup sanatçı, aydın ve siyasetçi, Uludere'de incelemelerde bulunacak
Siyasetçiler adına bir açıklama yapan Mardin BDP Milletvekili Erol Dora da Süryaniler olarak Noel Bayramı'nı kutladıkları bir dönemde çok acı bir haberle yıkıldıklarını belirterek, “Çok değerli siyaset adam eski bayındırlık ve iskan bakanımız ve yıllardır Kürt sorununu çözülme noktasında şaşmaz bir
Süryaniler, 'Doğuş Bayramı'nı Kırklar Kilisesi'nde kutladı
MARDİN - Mardin ve çevresinde yaşayan Süryaniler, Hazreti İsa'nın doğduğu gün inancıyla Doğuş Bayramı'nı kutluyor. Süryaniler sabahın erken saatlerinde bin 400 yıllık tarihi Kırklar Kilisesi’ne eşleri ve çocukları ile geldi.
Süryaniler Doğuş Bayramı'nı Mardin'de kutladı
MARDİN - Mardin ve çevresinde yaşayan Süryaniler, Doğuş Bayramı'nı kutluyor. Süryaniler sabahın erken saatlerinde bin 400 yıllık tarihi Kırklar Kilisesi’nde eşleri ve çocukları ile geldi.
Numan Kurtulmuş: Bölge ülkeleri Suriye için birlikte harekete geçmeli
Numan Kurtulmuş, Suriye'deki Süryanilerin lideri konumundaki Suriye Süryani Ulusal Konseyi Başkanı ve Suriye Ulusal Konseyi Üyesi Bassam İshak ve beraberindeki heyeti, AK Parti Genel Merkezi’ndeki makamında kabul etti.
Rakel Dink: Demokrasiden bahsedebilmek için özgür yaşam ve adalet olmalı
TÜRKER: SÜRYANİLERE 'İŞBİRLİKÇİ' DİYENLERİ KINIYORUM Daha sonra söz alan Süryani Dernekler Federasyonu Başkanı Evgil Türker, okullarda, Süryanilerin 'ihanetçi, işbirlikçi düşman' diye tanıtıldığını ifade ederek, bu anlayışı
Peder Dall’Oglio: Osmanlı’dan sonra Suriye’de birlik sağlanamadı (Özel)
yaşayan herkese haklarının verilmesini istediklerini dile getiren Dall’Oglio, “Bizler, Suriye’de yaşayan Sünniler, Aleviler, Şiiler, Kürtler, Hristiyanlar, Süryaniler, Yahudiler hepimiz barış istiyoruz, adalet istiyoruz.
Vali Ayvaz: Mardin’in kültürünü, dillerini ve dinlerini yaşatıyoruz
İsa’nın konuştuğu dil olan Aramice dilinin hala bu bölgede yaşayan Süryaniler tarafından konuşulduğunu belirtti. Ayvaz, şöyle devam etti: ”Dünya üzerinde Aramice konuşan insanlar sadece bu bölgede yaşıyor.
Bu dili konuşan sadece bir köy kaldı
Bu dilin daha önce Keldani Katolik Kilisesi'ne bağlı Süryaniler tarafından kullanıldığı, Avrupa’ya göç etmeleri ile Hertevin (Hértevin) dilini bilen Ekindüzü köyünde sadece birkaç kişinin kaldığı öğrenildi.
Bakan Şimşek: Etrafımızdaki bazı gelişmelere bakıp, asla kötümserliğe düşmeyelim
İftar sonrası bir açıklama yapan İl Müftüsü Dursun Ali Coşkun da her yıl Ramazan ayında Süryanilerle iftar programı yaptıklarını, bu hoşgörünün bütün insanlığa barış ve sağlık getirmesi dileğinde bulundu.
Diyarbakır’ın bütün renkleri DİGİAD'ın iftarında buluştu
Seyda ve melleler, Alevi derneklerinin temsilcileri, Süryaniler, Meryemana Kilisesi'nin Papazı, AK Parti ve BDP'li siyasetçiler yan yana oturarak birlikte yaşamanın güzelliğini sergiledi. İftarda konuşan Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Kalkınma Bakan Yardımcısı Mehmet Ceylan ve gazeteci-yazar Ahmet Taşgetiren, İslam dünyasına huzur
Yıllar önce terk ettiği köyüne botanik park yapmak istiyor
YURT DIŞINDAKİ SÜRYANİLERE ÇAĞRIDA BULUNDU Yurt dışında yaşayan Süryanilere geri dönme çağrısı da yapan Debbaso, “Süryanilere çağrımız şudur, gelsinler, yerinde görsünler. Ben bir Süryani olarak yalnız başıma yaşıyorum, sadece ben varım burada.
Metropolit Özmen: Ana dilimizi öğrenme fırsatı bulmamız elzemdir, önemlidir
Mardin-Midyat bölgesinde 5 bin yıla sahip bir geçmişe sahip Süryaniler, olarak anadillerini, öğrenmelerinin önemli olduğunu belirten Özmen, şunları söyledi: "Süryaniler olarak hem hükümet hem de insanlar bazında olumlu bir adım olacağına inanıyoruz.
Engellilerden Belediye Başkan Ayanoğlu’na ziyaret
Araplar, Kürtler, Süryaniler ve Türkler bu şehirde yaşıyor. Burada herkesin dini inancı farklı olsada birlikte yaşıyoruz. Burada Camiler ve Kiliseler yanyanadır.
Meryem Ana Kilisesi'nde Hz. İsa’nın göğe yükselişi ayinle kutlandı
Bayramı adı verilen ayine AK Parti Diyarbakır İl Başkanı Halit Advan, Sur Belediye Başkanı Abdullah Demirbaş, İl Emniyet Müdür Yardımcısı Metin Arslan, Dünya Süryaniler Birliği Başkanı Johny Messo, Adıyaman Metropoliti Melki Ürek ve çok sayıda Süryani katıldı.
Maliye bakanı Şimşek Süryanilerle futbol oynadı
Maçı Süryanilerin Turabdin takımı 7-4 kazandı. 19 Mayıs Atatürk’ü anma Gençlik ve Spor bayramı günü münasebetiyle Bakan Şimşek doğup büyüdüğü Gercüş’ün Arıca köyünde Süryani vatandaşlarla futbol maçı oynadı.
Süryani muhtardan köyünüze dönün çağrısı
MARDİN - Mardin’in Midyat ilçesinde yaşayan Süryaniler topraklarına dönmeye başladı. Elbeyendi köyü muhtarı Aziz Demir Avrupa’da yaşayan diğer Süryanilere de topraklarına dönmeleri çağrısında bulundu.
Kızılay’dan Süryani Cemaati'ne nezaket ziyareti
Türkiye’nin birlik ve beraberliği için, kalkınması için dua ettiklerini dile getiren Çetin şunları söyledi: “Biz Süryaniler her zaman devletimizin yanında yer aldık. Geçmişte yer almışız, Osmanlı döneminde de, Cumhuriyet döneminde de.
bakan, önce camiyi sonra kiliseyi gezdi
Bakan Bayraktar’ın sorularını da cevaplayan Akyüz, “Süryaniler aynı zamanda sizin de peygamberiniz olan Hz Muhammed’e ilk eğitimi verenlerdir. Rahip Bahira bunlardan biridir.
Rektör Omay Süryanileri Mardin'e çağırdı
MARDİN - Mardin Artuklu Üniversitesi tarafından Süryaniler ve diğer kültürlerle etkileşimlerini konu alan 1. Uluslararası Süryani Sempozyumu Mardin’de başladı.