sütun

Nokia'nın yeni telefonu ve ilk tableti geliyor
6 inç’lik Ekran ile 1080p çözünürlük, telefon ekranına 2 değil 3 sütun kutucuk sığdırabileceği anlamına geliyor. Lumia 1520’deki bir başka ilk ise kullandığı işlemci Windows telefonlarda rastlamadığımız güçlü Qualcomm Snapdragon 800 işlemci kullanıyor.
Geçimli köylüleri Ermeni kilisesinin turizme kazandırılmasını bekliyor
Köy sakinlerinden Cemşi Oğuzhan, kilisenin bin 200 yıl önce yapıldığını belirterek, "Kapıdaki sütunda bu yazılıydı, ancak o sütun sökülüp götürüldü. Bir zamana kadar sağlamdı burası, ancak daha sonra taşları okul yapımında kullanıldı, geriye pek bir şey kalmadı.
NATO'da görevli Alman askerleri, Almanya’nın birleşmesini kutladı
NATO’nun Almanya’nın emniyet, Avrupa’nın barış içinde yaşaması için adeta sütun görevi üstlendiğini savunan Fehr, bu nedenle bizlerin ortaklığında Türkiye ile beraber kardeşçe dış ülkelerden gelebilecek tehlikelere karşı savunmasında bizimde katkımızın olmasından şeref duyarız.
Şimşek: Bütçe açığı yüzde 1,4’ün altında kalacak
Binayı ayakta tutan en büyük sütun bütçe açığının gerilerde olması." dedi.Maliye Bakanı Şimşek, 4. İstanbul Finans Zirvesi’ne (İstanbul Finance Summit –IFS) katıldı.
Emniyet sahte dolar uyarısı yaptı
banknotlarda bulunan Başkan Lincoln’un filigran portresi yerine büyük 5 rakamı filigranı ile portrenin sol tarafından üç adet küçük 5 rakamından oluşan bir sütun eklenmiştir. ABD doları banknotlarının hiçbirinde hologram güvenlik özelliği kullanılmamıştır.
Almanya seçimleri - Partilerin eğitim politikaları
programında, “Kademeli olarak temel ihtiyaçlarını karşılayan ve ek ihtiyaçlara destek veren, böylece eğitimle gelişme ve terfi etme imkanını sağlayan yeşil ‘İki Sütun Modeli’ne geçiş yapılacak.” ifadesi yer alıyor.
Kutsal topraklara olan özlemini dindirmek yaptığı Kabe maketine değer biçemiyor
İçinde bin 177 lamba, 816 basamak, 317 kubbe, 236 sütun, 131 kapı bulunan makette her il ve ülkeye göre ayarlanabilen 5 vakit ezan okuyan sistemi de mevcut.USB kart okuyucu CD, DVD okuyucu ve ses sistemi monte edilen maket, binden fazla ışıklandırma seçeneği ile adeta bir görsel şölen sunuyor.
Çanakkale'de 44 tarihi eser ele geçirildi
uzunluğunda mermer kap parçası, 1 adet 2,5 cm uzunluğunda bronz obje, 10 adet mermer obje, 2 adet mermer sütun kaidesi olmak üzere 44 tarihi eser ele geçirildi. Ezine Cumhuriyet Savcısı'nın talimatı ile ele geçirilen malzemeler muhafaza altına alındı.
Bakan Müezzinoğlu: Tam Gün Yasası, Ekim'de Meclis'in gündeminde olacak
Katılım payı olarak muayene ücreti ve ilave sütun yüzde 50’si kadar bir miktar ödeyecekler. Bu anlamda hem üniversite hocalarımız birikimlerini mesai sonrasında da hastalarına üniversitede aktarmış olacaklar.
Türkiye'nin tabiat parkı sayısı Bartın Gürcüoluk Mağarası ile 188’e yükseldi
5 metre, yüksekliği 1-7 metre arasında değişen mağaranın içi, görünümleri son derece güzel sarkıt, dikit, sütun, duvar ve perde damlataşları ile kaplı bulunuyor. Ayrıca, tabanında, özellikle doğu giriş galerisinde kalın bir erime ve birikim toprağı yer alıyor.
AK Partili İdris Bal: Çözüm süreci konusunda kaygılıyım
zaten bir gayret var ve aynı zihniyet Suriye'de kaos olduktan beri sanki birilerinin kulağına fısıldayarak ‘bakın burada da bir şeyler yapın, burada da bir sütun oluşturun, ileride oluşturacağınız o yapılanmanın, devletin ayağı burada da olsun' dedi.
Kabe'deki genişletme çalışmalarını fotoğraflayan tek kişi bir Türk (Özel)
" diyen Orhan Durgut, şu ana kadar üçte birinin (88 mermer sütun olan bölüm) tamamıyla sökülüp Müzdelife'de bir depoya taşınıldığını ifade etti. Bu depoya taşınan malzemelerin kullanılabilecek olanlar ve kullanılamayacak olanları olarak ayrıldığını belirtti.
Antik döneme ait Donuktaş Tapınağı'ndan 'tambur parçası' çalındı
MERSİN - Mersin'in Tarsus ilçesinde, antik döneme ait Donuktaş Tapınağı’ndan bir adet sütun tambur parçası ile 1 adet sütun kaidesi çalındı.Mersin İl Kültür ve Turizm Müdür Vekili Bahaettin Kabahasanoğlu’nun imzasıyla yapılan açıklamada, tarihi mekandan kimliği belirsiz kişi veya kişilerce çalınan
Atina Fethiye Camii'nin restorasyonuna onay çıktı
Dikdörtgen plana göre inşa edilen Fethiye Camii, ana kubbe, ana kubbeyi destekleyen dört yarım kubbe ve ana kubbeyi taşıyan 4 sütundan oluşuyor. 4 daha küçük kubbe ise caminin dört bir köşesine yerleştirilmiş.
Milas’ta tarihi eser operasyonu
Eserlerden 19'unun Bizans ve Helenistik döneme ait sütun kaidesi, korinth başlığı, çiçek motifli pithos, impos başlık, dil motifli yalak, zeytin pres altlığı, trapetium, kuritng başlığı ve mimari blok mermerden yapılmış kuyu ağzı olduğu anlaşıldı.
Akdeniz Üniversitesi çevre hizmet ödülleri sahiplerini buldu
Programda, ödül sahiplerine mermer bir kaidenin üzerine yerleştirilmiş olan hava, su, toprak ve ateşi temsil eden dört kristal sütun üzerindeki yer küreden oluşan plaket verilecek.Konuyla ilgili Akdeniz Üniversitesi’nden yapılan açıklamaya göre, Çevre Sorunları Araştırma ve Uygulama Merkezi (AKÇAM) ile Mühendislik Fakültesi tarafından tüm
Akşamcıların antik kentte mangal keyfi 1800 yıllık tarihi sütunları kararttı
ANTALYA - Her yıl 5 milyon kişinin ziyaret ettiği dünyaca ünlü turizm şehri Antalya Side Antik Kent'te akşamcıların mangal keyfi 1800 yıllık tarihi sütunları kararttı. Yoğun dumandan tarihi sütun simsiyah olurken sıcaklıktan arşitrav yani sütun baş tabanı da çatladı.
Bakan Davutoğlu: Türkiye tarihi mirasına sahip çıkmak zorunda
Restorasyonun 3 ayağı sütun gibi olduğunun altını çizen Ahmet Davutoğlu, "Birincisi demokratik restorasyon, demokrasimizin güçlendirilmesi, özgürlüklerimizin genişletilmesi ve bağlarımızın aidiyet hislerimizin tahkim edilmesi.
'Boşanmaların sebebi ekonomik özgürlük değil, nefsaniyettir'
Bu muhabbet iki sütun üzerine kurulur. Sütunlar birbirine yapışırsa muhabbet yıkılır. İkincisi, karı koca birbirine bakmak yerine Allah’a bakmayı ön plana alırsa değil boşanmak, 'Önce sevdiğim mutlu olsun, onun için çalışayım ki Allah’ın hoşnutluğunu kazanayım'
Sosyal Demokratlar: Sendikalar için doğru adresiz
Diğer güçlü bir sütun da DGB'de organize olmuş işçiler.” diyerek sendikalar birliğini öven ifadelere yer vermişti.SPD'NİN OY ORANI YÜZDE 23'E GERİLEDİ
"Apollon Tapınağı'nda dökülmeler başladı, önlem alınsın"
Tapınağın deniz kenarında olduğunu, buharlaşma ve tuz uçuşunun yıpranmayı arttırdığını belirten Çakmak, nem ve tuzdan dolayı tapınak sütunlarında dökülmeler başladığını, önlem alınmazsa parça düşmesinin artacağını söyledi.
İsfahan caddelerini Kur’an ayetleri süslüyor
Ali Kapu Sarayı, Çehel Sütun Sarayı, Şeyh Lütfullah Camii, Kayseri Çarşısı, Siesopol Köprüsü, Heşt Beheşt Sarayı gibi önemli eserlerimiz var." dedi. "İSFAHAN'IN KARDEŞİ İSTANBUL"
İstanbul'un en eski su sistemi bulundu
4yy ) amfora parçaları, göl kıyısı boyunca uzanan duvar kalıntıları, Roma dönemi sütun başlıkları ile Roma döneminden kalma pek çok eser bulundu. 2008 yılında bölgedeki cangıla dönüşen bitki toplulukları ve çalılar temizlendiğinde göl kıyısında biri büyük, diğeri daha küçük iki antik limana rastlandı.
Romantik sarnıcın 'Medusa' gizemi çözülemedi
Bu olaydan sonra Medusa’nın eski Bizans’ta kılıç kabzalarına ve sütun kaidelerine işlendiği iddiaları da bulunuyor.Rivayetler çeşitli olsa da, turistlerin bakmadan geçemedikleri mekanların başında gelen Yerebatan sarnıcı, uzun bir süre daha bu gizemini koruyacak gibi görünüyor
Almanya'nın eski istihbarat şefi NSU olayıyla ilgili savunma yaptı
Ülkenin güvenliği için istihbarat birimlerinin ‘taşıyıcı sütun’ olduğu görüşünü savunan Hanning, “Maalesef BfV her zaman Alman güvenlik birimlerinin üvey çocuğu konumundaydı.” dedi. Alman güvenlik mimarisinin temelde muhafaza edildiğini belirten Hanning, farklı teşkilatlar arasındaki iletişimin sağlanmadığı durumda sorunların oluştuğunu ve burada
Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülü’nü Zeugma ile Gaziantep kazandı
dünyaca ünlü Çingene Kızı mozaiği ile birlikte, Roma ve Geç Antik Dönem'e ait 2 bin 248 metrekare mozaik, 140 metrekare fresk, 4 Roma Dönemi çeşmesi, 20 sütun, 4 kireç taşından yapılmış heykel, bronz Mars heykeli, mezar stelleri, lahitler ve mimari parçalar bulunuyor.
Atıf Hoca'nın uğradığı haksızlıklar anıt mezarına işlendi
Bu çalışma da anıt mezarın 8 sütundan oluşan bir kaidesi vardır. Bu 8 sütun 8 cenneti dize etmektedir ki Atıf Hoca'nın bir haksızlığa uğrayarak, idamını bir şehadet olarak telakki etmek gerekir. Aynı zaman da Atıf Hoca'nın suçsuz yere idam edildiğini daha da ihsas etmek içinde anıt mezarın tamamı beyaz taştan yani halkın ve hakkın nezdinde aklandığını hatırlatmak
Burhaniye’de Adramytteion kazılarına başlandı
yanısıra bahsi geçen alana yakın bir konumda bugünkü yapıların arasında, bir kısmı görülür durumdaki antik temel ve üzerinde in-situ olarak korunagelen sütun kaidesi, uygun bir çalışma alanı olabilirliğini vurgulamaktadır.
Amasya’da Roma dönemine ait hamam bulundu
Roma dönemine ait hamamın cehennemlik kısımları, hamamın yıkanma bölümleri, aynı döneme ait kemer, sütun ve tuğladan örülmüş sıcak hava tünel sütuncelerin yer aldığı sıcaklık bölümü, yapılara temiz suyun verildiği pişmiş tuğladan künkler ve hamama ait zengin arkeolojik
DEÜ Hukuk Fakültesi, 34 yıl sonra kendi binasını yaptırıyor
Binanın dış görünüşü sütun şeklinde yapılırken tamamı 2014 yılında tamamlanarak öğrencilerin hizmetine sunulacak. Temel atma töreni için üst düzey yargı ve adalet temsilcileri tören alanında hazır bulundu.
İnsan Hakları Komitesi Başkanı Saffour: Suriye'de 15 bine yakın insan öldürüldü
ulaştığını ve maalesef insanların buna alışarak tepkisizleştiğini belirten Cengiz Çandar, hanedanlık rejimi, muhaberat, ordu ve Baas Partisi olmak üzere dört sütun üzerine inşa edilen Esed rejiminin reforme edilemez ve içten devrilemez olduğunu savundu.
Resmi ilan yayınında sütun ücreti 46 kuruş arttı
MALATYA - Bakanlar Kurulu kararıyla, yerel ve yaygın basın organlarına yönelik resmi ilanların bir santimetresinin tek sütundaki yayın ücreti 7,45 liradan 7,91 liraya yükseldi. Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlanan karar 1 Mayıs’tan itibaren uygulanacak.
Atıf Hoca Anıt Mezarı Projesi'nin mimarı Mehmet İşçi: Benim için büyük şeref
Geriden bakıldığında adeta bir miğferi andıran anıt mezar, sekizgen form üzerine yerleştirilen sekiz sütundan oluşuyor. Bu sekiz sütun sekiz cenneti, içe doğru eğimli sütunlar sonsuza doğru yönelimi sonsuzluk, şehitlik, ölümsüzlük ve Rabb'in katına ulaşmayı stilize etmektedir.
Kamalak: Ailede miras kavgası varsa, partiyi ilgilendirmez
Bir sütun daha dikelim oraya diyoruz. Nedir o? Şu an batının sahiplendiği temel bilgiler var ya, İslam alimlerinin buluşudur. Sıfır sayısını, cebiri Müslümanlar buldu.
Manisa'da 34 bin tarihi eser, yer olmadığı için sergilenemiyor
Karaköse, sergilenemeyen eserler arasında Lidya ve Roma dönemlerine ait çok sayıda değerli heykel, mermer, sütun, lahit ve mezar taşı bulunduğunu sözlerine ekledi. (CİHAN)
Mimar Sinan'ın eseri Zal Mahmud Paşa Külliyesi restore ediliyor
İç avlu, son cemaat yeriyle birlikte 17 sütun ve 15 kubbe ile çevrilidir. Ortada 8 sütunlu şadırvanı vardır. Minaresi tek şerefelidir.
Tarih kokan Ambarköy Açık Hava Müzesi, bu yıl açılacak
binası, kemer köprü, Ambarhan ve çocuk oyun parkı bulunmakta ve ilçenin merkezi ve köylerinde atıl duruma gelmiş dibek (soku) taşları, tarihi değeri olan sütun başlıkları ve benzer taş malzemeler, tarımda kullanılan metal malzemeler ve dokuma örnekleri sergilenecek.
Camide vatandaşların telefonlarını çalan hırsız, psikoloğa gönderildi
sünneti kılmak için genelde ya sütun arkalarını ya da duvar diplerini tercih ediyor. Farz namazı için cemaatin toplanmasını bekleyip bu sırada sünnet namazını kılmaya devam eden M.G. herkesin namaza kılmaya başlamasıyla harekete geçiyor.
Tarihi Kayalık Camisi’nin fotoğrafları sergilendi
kasnağa, oradan pandantif diye adlandırılan ikinci geçişle kare halini alarak güneyi mihrap duvarına, diğer üç yönü ise boyları 5,5 metre olan sekiz selvi sütun üzerine oturmaktadır.” dedi. Merkez alanın etrafında Denizli konut mimarisinden etkilerinin görüldüğünü ifade eden Şerafettin Eryetişti, “U şeklindeki üst mahfile, kuzey eksenin her iki köşesine
Orta Asya'nın en yüksek heykeli Oş'ta dikildi
10 metre yükseklikteki beton sütun üzerine yerleştirilen Manas heykelinin yüksekliği kendisi 11 metre. Toplamda 24 metre yükseklikte olan anıtın yapımında 2 ton bakır kullanıldı.
Nur Camii Külliyesi’nde çalışmalar devam ediyor
minaresinin ve her minarede 3 şerefenin bulunacağını açıklayan Gerek, şöyle devam etti: “Devrana taç ve yan kapıları, vitray pencereleri, çini panoları sütunları ve kapıları mermerden yapılmaktadır. Cami, Selimiye Camii’ne benzeyecek.
Altıntaş: Demokrasi ve kalkınmayı sekteye uğratacak her girişimin karşısındayız
Hem biz hem Türkiye başardı ama unutmayalım ki bu büyük başarı iki büyük sütun üzerinde yükseldi. Birinci özel sektörün inancı ve becerisi, ikincisi devletimizin ve Meclisimizin hayata geçirdiği yapısal reformlardır.
Avrupa'ya mezar taşı ihraç ediyor
Moloz diye kimsenin bakmadığı taşlardan sütun ve mezar taşı yaparak satan Türk girişimci, aylık 50 bin liralık taş ihracatı yapıyor. Karadeniz, 7 yaşında gittiği İsviçre'de matbaacılıkla iş hayatına atılmış.
Savranşah köyünün 200 yıllık camisi restore edildi
edilen, kuzey ön cephesinde son cemaat yeri olan caminin ön tarafında ise ikisi ortada serbest, ikisi yan duvarlara bitişik olmak üzere dört adet ahşap sütun üzerine ahşap kirişleme tavan örtüleri bulunuyor.
Dünyanın en büyük mozaik müzesi Hatay’da yapılıyor
salonları, çocuk müzesi, eğitim alanı, kültür hayatımıza katkı sunacak merkezler, hediyelik eşya satış merkezi, kütüphane ve arşiv, bahçesinde lahitler, sütun başlıkları, büyük taş eserler, gezinti yolları, çok amaçlı yeşil alanlar, spor alanları, kafeterya, mutfak, dinlenme alanları, toplantı salonu ve otopark bulunacağını
Anadolu’nun ilk üniversitesi restorasyona alındı
Caminin batı ve doğu maksuresinde ise korent sütun başlıklar ve frizler bakım temizleme sonrası koruyucularla yıpranmaları engellenecektir. Yapının içinde yer alan çimento sıvalar raspa edilerek horasan harcıyla yeniden sıvanacaktır.
70 yıldır imalathane olarak kullanılan Çukur Mescit gün yüzüne çıkıyor
Son cemaat yerindeki ahşap sütun ve sütun başlıkları ise orijinalliğini koruyor. (CİHAN)
Restorasyona alınan Seyit Battal Gazi Türbesi'ne Amerikan dolabı takıldı
Avluya yağmurluk saçaklar oluşturuldu ve bu saçakların altlarına Selçuklu ve Osmanlı dönemine aykırı olarak sütun yerine beton döküldü. Camideki kayma ise düzeltilmedi.
Tarihi Lala Paşa Medresesi, çocuk kütüphanesi oluyor
Buradaki tonoz ile kubbeyi birbirinden ayıran kemer Bizans dönemine ait, Bizans başlıklı iki mermer sütun üzerine oturtulmuştur. Medrese 1515, 1787, 1818, 1844 ve 1968 yıllarında onarılmıştır.
Tapınakta bulunan tablet tarihe ışık tutacak
yüzyıldan kalma sütun kaidesi ve kerpiçten tuğlalar bulduklarını kaydeden Batiuk, o dönemde kentin çok büyük yangınlarla yıkım yaşadığını tespit etiklerini aktardı. Tapınağın kutsal olarak sayılan odasında önce sunak ardından metal ve seramikten kaplar bulduklarını belirten Batiuk, seramik kapların ateşten eridiğini aktararak “Tablette