talebin

Dövizdeki artış kuru üzüm fiyatını yükseltti
Dövizin dengelenmesiyle birlikte yurtdışından gelen talebin arttığını da kaydeden MTB Başkanı Özkasap, “Talepler doğrultusunda üzüm işletmelerimiz, pazarda gerekli çalışmaları yapıyor. Üzüm fiyatları bir ara 4,60 liraya kadar düştü, şu an 4,90 liraya kadar çıktı.
İstanbul’da kentsel dönüşüme giren bina sayısı 30 kat arttı
İstanbul çapında kentsel dönüşüm sistemine talebin arttığını anlatan Çatalkaya, şu an aylık bin 500 bina olan rakamın sene sonuna kadar 2 bin 500’i görebileceği tahmininde bulundu. En büyük talebin sırasıyla Kadıköy, Esenyurt ve Küçükçekmece’den geldiğini bildirdi.
Kur artışının maliyeti Ocak ve Şubat'ta enerji fiyatlarına yansıtılmayacak
Çünkü refah seviyemiz arttıkça, enerjiye olan talebin de enerjiye olan talebin de arttığını görüyoruz. Bizim yüzde 5’lerden daha yüksek büyümemiz lazım ki aynı zamanda 2023 hedeflerini tutturabilir olalım.
TÜRKONFED: 17 Aralık süreci iyi yönetilseydi faiz artırımı daha az olurdu
Küresel konjonktürdeki sıkıntıların ihracatı olumsuz etkileyeceği bu dönemde KOBİ’ler şimdiden iç talebin düşmesi riski ile karşı karşıya. Ümidimiz faiz oranlarındaki artışın ekonomiye istikrar getirmesi ve siyasi tansiyonun artık düşmesi.
Enflasyon kısa vadede yüzde 5'in üzerinde seyredecek (3)
Yılın son çeyreği itibarıyla yurt içi nihai talebin ve ihracatın ılımlı büyüme eğilimlerini koruduğu ifade edilmiştir. Bununla birlikte temkinli para politikası duruşunun, alınan makroihtiyati önlemlerin ve zayıf seyreden sermaye akımlarının etkisiyle kredi büyüme hızlarının kademeli bir
Enflasyon kısa vadede yüzde 5'in üzerinde seyredecek (2)
ANKARA - Son dönemde açıklanan veriler yılın dördüncü çeyreğinde nihai yurt içi talebin ılımlı toparlanma eğilimini sürdürdüğüne işaret ettiğini düşünen Merkez Bankası Para Politikası Kurulu, bununla birlikte şu uyarıda
TZOB: Yeraltı sularına sayaç takma zorunluluğu ertelenmeli
Mevcut su potansiyelimize olan talebin gün geçtikçe artış gösterdiği günümüzde, sınırlı miktardaki ve stratejik bir meta haline gelen su potansiyelinden, daha uzun yıllar faydalanabilmek için bir dizi önlemin alınmasını TZOB olarak her zaman destekliyoruz
Türkiye Finans’tan 100 milyon TL tutarlı Sukuk arzı
Topladığımız talebin arz rakamını aşması kurumumuzun reyting ve kredibilitesinin bir işareti. Türkiye Finans, Türkiye’de kredi derecelendirme notu en iyi sekiz bankadan biri.
Güney Afrika’da tehlikeli grev başladı
Öte yandan şirketler, AMCU’nın isteklerini, platine olan talebin düşmesi ve üretim maliyetlerinin artmasından dolayı karşılanamaz buluyor. Impala Platinum, grevlerin arefesinde dün gece Rustenburg şehrindeki operasyonlarını durdurdu.
Merkez Bankası temkinli duruşuna devam ediyor
Merkez Bankası yaptığı yazılı açıklamada, “Yılın son çeyreğine dair açıklanan veriler, yurt içi nihai talebin ve ihracatın ılımlı büyüme eğilimlerini koruduğunu göstermektedir. Temkinli para politikası duruşunun, alınan makroihtiyati önlemlerin ve zayıf seyreden sermaye akımlarının etkisiyle kredi büyüme hızları kademeli bir yavaşlama eğilimine
‘Made in Baden Württemberg’ kalite damgası dünya yollarında
Otomatik ve arkadan çekişli araçlara talebin artmasına dikkat çeken Renschler, Stuttgart-Untertürkheim’de 2013’den buyana 7 milyon dokuz vitesli otomatik şanzıman üretildiğini belirtti. Çevre dostu motorların geleceği olan bir sektör olduğunu ve üretilen dokuz vitesli otomatik şanzımanın da çevre dostu olduğunu söyleyen Daimler AG Yönetim Kurulu Üyesi Renschler
1907 Derneği'nden yargıtay'ın kararına sert tepki
Bu talebin dışında hiçbir Fenerbahçeli’nin başka bir beklentisi yoktur.Sayın Başkanımız Aziz Yıldırım’ın her şeyi göze alarak sürdürdüğü mücadelenin de özünde bir adalet arayışından başka bir şey olmadığı da açıktır.
Dünya Bakliyatçılar Başkanı: Bakliyatta gelecek sene de düşüş beklemeyin (Özel)
Önemli üretim merkezlerinden Çin'de de rekoltenin yüzde 50 oranında azaldığına dikkat çeken Bahçeci, Mısır ve Kırgızistan'da rekoltenin artmasına rağmen talebin karşılanamadığına dikkat çekti. Bakliyattaki yüzde 60'lık fiyat artışının sadece Türkiye'de değil dünya genelinde olduğunu anlatan Hakan Bahçeci, Türkiye’de yıllık 180-200 bin ton civarında kuru fasulye
Almanya’da patates zam şampiyonu oldu
Aynı şekilde dünya genelinde gıdaya olan talebin de yükselmesi Almanya’da gıda fiyatlarını yüzde 4,4 oranında zamlandırdı. Bu oran, genel enflasyonun üç katına tekabül ediyor.
Fernandes bu kez de sakatlandığı için duruşmasına katılmadı
Ancak bu talebin reddine karar veren mahkeme, Fernandes'in mazeretini kabul ederek duruşmayı 1 Nisan 2014 tarihine erteledi. (CİHAN)
Tüketiciler, topladıkları imzalarla meyve suyundaki jelatini kaldırttı
Bu şekilde bir talebin olduğunu görünce ürünlerimizi derhal uyarladık." dedi.Daha önce birçok cips, meyve suyu ve başka gıda ürünlerinde gizli hayvansal katkı maddelerini ortaya çıkaran Foodwatch, 'gizli hayvanları işaretleme' kampanyası başlatmış
MÜSİAD’dan ‘iç talep ve ihracat artırılsın’ önerisi
İSTANBUL - MÜSİAD üyelerinin büyük bölümü 2014’te iç talebin ve ihracatın artırılmasını öneriyor. İlave olarak imalat, inşaat ve tarım sektörünün milli gelirde payının artmasını talep ediyor.
Çin demiryollarındaki üst düzey yetkiliye rüşvetten ölüm cezası
Dolayısıyla arz ve talep arasındaki farkın çok olması nedeniyle talebin karşılanması için vagonların yetersiz kaldığı kaydediliyor.Aynı zamanda, yoğun sezonda karlı kömür sevkiyatının, birçok maden patronunu demiryolu yetkililerine rüşvet vermeye sevk ettiği de aktarıldı.
Yanal: Keşke Türk futbolcularımız da 2014 Dünya Kupası'na olsaydı
İyi ortamlarda futbola talebin daha fazla olacağını düşünüyorum. Almanya buna güzel bir örnektir. İlk başlayan İngiltere oldu.
Eskişehirspor’a Erkan ve Veysel için teklifler verildi
Eskişehirspor Teknik Asbaşkanı Mehmet Akman, futbolcularına bu kadar yoğun talebin gelmesinin kendilerini sevindirdiğini ve düzenli bir çalışma içerisinde olduklarını bir göstergesi olduğunu söyledi.
TCMB: Dördüncü çeyrekte nihai yurt içi talebte toparlanma devam edecek
ANKARA - Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB)'nin verilerine göre yılın dördüncü çeyreğinde nihai yurt içi talebin toparlanmaya devam edecek.Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB)’nın Para Politikası Kurulu (PPK) Toplantı Özeti yayınlandı.
Bakan Yıldız: Şahdeniz 2, istihdama büyük katkı sağlayacak
Bu yüzden ciddi bir istihdam talebin oluştuğu, Avrupa’daki ülkelerle yapılan önemli bir çalışmadır. Bizler, fiili durumu gerçekleştirdiğini belirtmek istiyoruz.
Sanayiciler kesintilerine isyan etti: Enerjide dışa bağımlılık kabul edilemez
politikada yaşanacak bir sıkıntıda kesintilerin ciddi sonuçlar doğuracağı uyarısını yaparak, “Belki bugünkü kesintiler kriz anlamına gelmeyebilir ancak talebin arzın çok üstünde olduğunu düşündüğümüzde bir kriz politikası gerektiği, sonuç odaklı projelere ihtiyacımız olduğu çok açık ve nettir.
EBSO Başkanı Yorgancılar: İç taleple büyüdük
Bunun da büyümenin yavaşlamasını engellediğine dikkat çeken Yorgancılar, “Ancak ihracat ve dolayısıyla net dış talebin büyümeye katkısı negatif oldu. Böylece hem aksak hem kalitesi sorunlu hem de sürdürülmesi güç bir büyüme sürecine girdik.
Maliye Bakanı Şimşek'ten risk uyarısı
Şimşek, söz konusu riskleri şöyle sıraladı: “Genişletici para politikalarından çıkışın iyi yönetilememesi, gelişmiş ülkelerde mali sorunlar ve zayıf iç talebin büyümeyi sınırlaması, gelişmekte olan ülkelerde büyümenin daha da zayıflaması, jeopolitik gerginliklerin tırmanmasıdır.
Kazak Petrollerinde Çin’in payı yüzde 24’e çıktı
Öte yandan, ABD Enerji Bakanlığı'nın tahminlerine göre, 2020 yılında dünya enerji talebinin yüzde 65 artacağı belirtildi. Bu talebin karşılanmasında da en önemli unsur petrol olmaya devam edecek. Uzmanlara göre, Kuzey Denizi kanalıyla petrol akışının azalması nedeniyle Avrupa için Arap petrollerinden ziyade Hazar petrolleri daha çok önem kazanacak.
Gelecek yıl Türkiye'nin doğalgaz talebi 50 milyar metreküpü aşacak
" diyerek artan talebin karşılanmasında mevcut enerji hatlarına ilaveten proje halindeki hatların önemine işaret etti. (CİHAN)
İhracatta kasım rekoru
Bölgede talebin canlandığını gösteren bu gelişme, Türkiye ihracatının geleceği açısından da oldukça umut verici. İtalya ve Fransa'da daralma devam ederken, Finlandiya, Belçika ve Almanya bölgenin en umut veren ülkeleri olarak ön plana çıkıyor.
Nadasa bırakılan araziler biyoyakıt için ekilecek
Türkiye, artan talebin karşılanması için içerideki arzın önemli bir kısmını (1,4 milyon ton) ithal ediyoruz. Biz, bunun ne kadarı içeriden elde edersek bu bizim karımız olacak.
Merkez Bankası: Veriler iktisadi faaliyette ılımlı artışın süreceğini gösteriyor
Son dönemde açıklanan verilerin yılın üçüncü çeyreğinde özel nihai yurt içi talebin ılımlı bir eğilim sergilediğine işaret ettiği, üretim tarafından bakıldığında ise üçüncü çeyrekte iktisadi faaliyette sınırlı bir yavaşlama olduğunun gözlendiği dile getirilen Özet'te şu ifadeler dikkat çekti:
Milletvekili Safi: Türkiye, darbe anayasasıyla yönetiliyor (Özel)
Safi, toplumdan gelen talebin yeni bir anayasa hazırlanması yönünde olmasına karşın, dört partiden uzlaşma beklenmesi sonucu gelinen noktanın istenilen seviyede olmadığını anlattı. Türkiye’nin darbe anayasıyla yönetildiğini, birçok değişiklik yapılmasına rağmen sembolik olarak da bu anayasadan Türkiye'nin tamamen kurtulması gerektiğini belirten Safi
BM'den kadına şiddete karşı 'turuncu giyinin' çağrısı
diğer yolu da BM Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesi Fonu'na katkı sağlamaktan geçiyor" diyen Ban, son iki yılda söz konusu fon tarafından verilen hibelere talebin iki kat arttığını, ancak başvuruların sadece yüzde 60'ına olumlu cevap verilebildiğini söyledi.
Cenevre'de anlaşma ihtimali belirdi
İran, anlaşmada bu ifadenin kullanılmasını isterken Batı ülkeleri ise uluslararası hukukta böyle bir talebin karşılığının olmadığını savunuyor. Bunun yerine 'barışçıl nükleer program hakkının' tanınabileceğini belirtiyor.
Merkez Bankası, faiz oranlarını değiştirmedi
Yurt içi nihai talebin ve ihracatın ılımlı büyüme eğilimlerini koruduğunu belirten Merkez Bankası, temkinli para politikasının kredi büyüme hızını daha makul seviyeye düşüreceğine dikkat çekti. Böyle giderse cari açıktaki iyileşmenin devam edeceğini öngören banka, para piyasasındaki oynaklığı gidermek için bir ay vadeli repo ihalelerine de son verildiğini açıkladı
DKİB Başkanı'ndan işadamlarına Kuzey Kafkasya önerisi
girdinin yol açtığı gelir artışının inşaat, alt yapı, fabrika, imalathane yatırımlarını geliştirmesi ve buna paralel olarak yapı ve inşaat malzemelerine artan talebin bölgeyi ihracatçılar açısından cazip kıldığını kaydetti.
Çağlayan: Önümüzdeki aylarda işsizlikte mevsim etkileri sebebiyle artış olacak
Söz konusu gelişmeyi, son aylarda küresel gelişmelerin etkisi ve iç talebin de durgunlaşmasına bağlayan Çağlayan, bu yüzden Türkiye'nin istihdam oluşturma hızında bir miktar gerileme olduğunu ifade etti.
Brezilya'da yarım milyon öğrenci, üniversiteye dershaneyle hazırlanıyor
Sınırlı sayıda kontenjan açılan bazı bölümlere olan talebin onbinlerle ifade edildiğini söyleyen yetkililer, yüksek öğretimde eğitimin ulaşılabilir olması için dersanelerin gerekli olduğuna işaret etti.
Kazaklar Türk balığı yiyor
Kazakistan’da hemen hemen bütün lokantaların menülerinde yer aldığını kaydeden Bağcı, Kazakların damak tadına hitap ettiğini ve ilerleyen zamanda bu ülkedeki talebin artarak devam edeceğini umduğunu belirtti.
Türkiye, kivi üretim artışında dünya birincisi
Birlik Başkanı Şemsi Bayraktar, üretimdeki artışa rağmen kivide iç talebin henüz karşılanmadığını, üretimin hala artırabileceğini, bunun da üretici için olumlu bir durum olduğunu vurguladı. Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü’nün (FAO) 2011 verilerine göre, dünya kivi üretimi 1 milyon 490 bin ton civarında.
Bakan Çağlayan: Avrupa'daki faiz indirimi ihracatı olumlu etkiler
Sanayi üretimindeki artışta hem ihracatın hem iç talebin olumlu etkisi olduğuna dikkat çeken Çağlayan, “Genel ihracatımızda ciddi bir kıpırdanma olmasa da altın dışı ihracatımızda, özellikle sanayi ürünleri ihracatımızda artışlar devam ediyor.
İlbank, 74 yenilenebilir enerji projesini değerlendirmeye aldı
Banka, yenilenebilir enerji alanında 74 proje talebini değerlendirmeye aldı. Hızlı nüfus artışı ve doğal kaynakların hızla tüketilmesi ile ortaya çıkan enerji sorununa katkı sağlama noktasında önemli adımlar atan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın ilgili
Moskova ile hal pazarlığı sürüyor, sektör tedirgin
Moskova şehir yönetimi ise talebin karşılanabilmesi için zamana ihtiyaçları olduğunu söyledi.Cihan Haber Ajansı’nın (Cihan) edindiği bilgiye göre, Türk ve Rus yetkililer yaş meyve ve sebze sorununun aşılabilmesi için “Çalışma Grubu” oluşturdu.
Pakistan Talibanı lideri, ABD İHA saldırısında öldü (2)
Bu arada Taliban’ın sözcüsü bugün yaptığı açıklamada, hükümet kanadında henüz kendilerine müzakere ile ilgili bir talebin gelmediğini söyledi. (CİHAN)
Para Politikası Kurulu toplantı özeti yayınlandı
Son dönemde açıklanan verilerin yılın üçüncü çeyreğinde nihai yurtiçi talebin ılımlı bir şekilde toparlandığına işaret ettiği dile getirilen toplantıda, “Tüketim malları üretimi Temmuz-Ağustos döneminde ikinci çeyreğe kıyasla gerilerken, tüketim malları ithalatı, beyaz eşya ve otomobil satışlarına
Erdem Başçı: Para politikalarında herhangi bir gevşemeye gitmeyeceğiz
2014'te iç talebin daha az, dış talebin biraz daha fazla katkı verdiği bir görünüm olacağını tahmin ediyoruz. Buradaki temel belirleyici AB'deki toparlanma ile Türkiye'nin AB'ye olan ihracatı konusunda ciddi hassasiyet var.
BTSO: Özel eğitime ‘charter eğitim sistemi’ndeki gibi teşvik uygulanmalı
Bakanlık tarafından sınav sistemlerinin farklı dönemlerde değiştirilmesine rağmen, okulların tamamlayıcısı olarak dershanelere talebin azalmadığını dile getiren Bulut, şöyle devam etti: "Dershaneye olan ihtiyacın devam etmesi durumunda ise destek unsuru görevini yürüten işletmelerin devlet kontrolü
UNESCO, Dünya Mirası Listesi'ne yapılacak başvuru öncesi Mardin’i inceledi
Ancak eksiklikler nedeniyle talebin reddedilme ihtimali olması nedeniyle daha sonra bu başvuru geri çekildi. Şu anda o eksiklerin giderilmesi için büyük çaba gösteriyoruz.
Sarısülük davası, sanık savunmasının telekonferansla alınması için ertelendi
Sanık avukatlarının bu talebinden sonra duruşmaya katılan taraflar avukatlara sözlü saldırıda bulundu. Mahkeme salonundan sanık avukatlarına küfürler edilerek aldırıda bulunuldu.
Özbekistan'ın pamuk rekoltesi 3 milyon 350 bin tonu geçti
Özbekistan son yıllarda iç pazardaki talebin artması üzerine ihraç ettiği pamuk lifi miktarını kademeli olarak azalttı. Özbekistan'ın yılık ortalama pamuk üretimi 3 milyon500 bin ton dolayında seyrediyor.
Teknoloji bağımlılığı İstanbul'da masaya yatırılıyor
Bu konuda ne kadar bir alanın açık olduğunu ve talebin ne kadar çok fazla olduğunu gördük. Gerek psikolog arkadaşlarımız gerek rehberlik hocalarımız bu konuda bize çok fazla taleple geldiler, tekrar yapılması konusunda.