tarım ve hayvancılık

Kırsal kalkınma yatırım destek başvuru süresi uzatıldı
MALATYA - Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programına başvuru süresinin uzatıldığı bildirildi.Elazığ Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünden yapılan açıklamada, Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı Kapsamında Tarıma Dayalı Ekonomik Yatırımların
‘Otomotiv Test Merkezi 5 bin havyanın otladığı merayı bitirecek’
dönümlük TİGEM arazisinin 3 bin dönümlük kısmı ile Yenişehir Ovasında ki yaklaşık 2 bin 100 dönümlük hazineye ait birinci derece mera vasfında ve Gıda Tarım ve Hayvancılık il müdürlüğü tarafından mera ıslah çalışmaları yürütülen arazilerin olduğu anlaşıldı.
Gül ve Hollande, Türk-Fransız İş Forumu’na katılacak
Enerji ve Sürdürülebilir Kalkınma Bakanı Phillipe Martin ve Fransa Sanayi ve Kalkınma Bakanı Arnaud Montebourg, tarım ve gıda ürünleri seminerine ise Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehmet Mehdi Eker ile Fransa Tarım, Gıda ve Ormancılık Bakanı Stephane Le Foll katılacak.
Türk gıda ve içecek sektörü İzmir’de buluşacak
İzmir Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ahmet Güldal ise fuarın, şehrin İzmir Enternasyonul Fuarı (İEF)'ndan sonraki en önemli organizasyonu olabilecek potansiyeline dikkat çekti. Güldal, "İzmir'in ulusal ve uluslararası bir gıda merkezi olabilmesi için her türlü kaynağa sahibiz.
Türkiye, denize kıyısı olan ülkelere tonlarca su ürünü satıyor
Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'ndan alınan verilere göre Türkiye yurt dışına sırasıyla çipura, alabalık, levrek, orkinos ve çift kabuklu ihraç ediyor. Bu ürünlerin ihracatı ise canlı, soğutulmuş, dondurulmuş, fileto ve tütsülenmiş olarak değişik şekillerde yapılıyor.
Yozgat’ta her yıl 1 milyon dekar arazi nadasa bırakılıyor
Sarıkaya Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü ile İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından açılan Tıbbi ve Aromatik Bitki Yetiştiriciliği Kursu'na çiftçiler yoğun ilgi gösteriyor. Çiftçiler, nadasa bırakılan arazileri değerlendirmek için aspir yetiştiriciliği kursuna katılıyor.
Kuru fasulyeden sonra nohutta da fiyatlar yükseliyor
Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğünün (BÜGEM) rakamlarına göre, kuru fasulyede üretimin tüketimi karşılama oranı yüzde 78,8’dir. Yani yüzde 21’in üzerinde bir üretim açığı olmuş durumdadır.
ATSO Başkanı: ‘Kaotik ortamdan' çıkış yolu evrensel hukuktur
Törene Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehmet Mehdi Eker, AB Bakanı ve Başmüzakereci Mevlüt Çavuşoğlu ile Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu katıldı.ATSO BAŞKANI: KAOTİK ORTAMDAN ÇIKIŞ YOLU EVRENSEL HUKUK
Balıkçı gemisi yüzde 20 oranında azaldı
ANKARA - Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın balıkçılıkta aşırı ve bilinçsiz avlanmanın önüne geçme ve balık varlığını korumak amacıyla denizlerde avlanan tekne sayısının azaltılması çalışması kapsamında, ilk uygulamada 364 adet
Türkiye’den İspanya’ya ilk kez sertifikalı ceviz fidanı ihraç edildi
Törene Denizli Vali Yardımcısı Erol Türkmen, Merkezefendi Kaymakamı Şükrü Görücü, Gıda tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Sezgin Kutlu, Ziraat Odası Başkanı Hamdi Gemici, Ekiz Fidancılık sahibi Ramazan Ekiz, İşletme Müdürü Kamil Okyaz ve çalışanlar katıldı.
EXPO’nun ilk ağacı 350 yıllık zeytin ağacı oldu
ANTALYA - Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, EXPO 2016 Antalya alanına ilk ağacı dikti. Dikilen ilk ağaç Bursa’nın Orhangazi ilçesinden getirilen 350 yıllık bir zeytin ağacı oldu.
Bakanlık: Kuru fasulye, patates ve pirinçte spekülasyon yapıldığını belgeledik
ANKARA - Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, kuru fasulye, patates ve pirinçte spekülasyon yapıldığının belgelediğini açıkladı. Bakanlık, üzerlerindeki üretim tarihlerine dikkat çektiği bazı kuru fasülye paketlerinin resimlerini paylaştı.
Kırmızı Et Üreticileri Birlik Başkanı Doğan: Aracılar zengin ediliyor
Halk Eğitim Merkezi salonunda gerçekleşen toplantıya; Samsun Tarım İl Müdürü Kadir Güven, Çarşamba Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Osman Akman, Çarşamba Ziraat Odası Başkanı İsmail Güngör ve Çarşamba kırmızı et üreticileri katıldı.
Bakan Eker: Tarımsal kuraklıktan endişe ediyoruz
BURSA - Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, tarımsal kuraklıktan endişe ettiklerini söyledi. Eker, “Dua edelim, yağmur ve rahmet eksilmesin.
Üzüm ve tütün üretiminde Manisa ilk sırada
MANİSA - Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Hasan Çebi, Türkiye genelinde Manisa’nın üzüm ve tütün üretiminde ilk sırada yer aldığını bildirdi. Şube müdürleriyle birlikte müdürlük binasında düzenlediği basın toplantısında 2013 yılı çalışmalarını değerlendiren Çebi, il genelinde Çiftçi Kayıt Sistemi'ne kayıtlı 70
Ekmek israfı kampanyasıyla 2,8 milyar TL tasarruf sağlandı
ANKARA - Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile Toprak Mahsülleri Ofisi (TMO)’nin 17 Aralık 2013 yılında başlattığı ‘Ekmek İsrafı Kampanyası’ sonuçlarına göre bir yılda ekmek tüketiminden 2,5 milyar TL’lik tasarrufa, çöpe atmaktan
Bakan Eker'e fındıkta 'aflatoksin’ sorusu
ANKARA - Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Giresun Milletvekili Selahattin Karaahmetoğlu, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığına, ‘aflatoksin’ madde içerdiği gerekçesiyle Türkiye’ye geri gönderilen fındık olup olmadığını sordu.
Bakanlıktan 'gıda denetimi' açıklaması
ANKARA - Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, gıda güvenilirliğinin sağlanmasına yönelik kontrollerin etkin bir şekilde sürdürüldüğünü açıkladı. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, 'gıda güvenilirliği ile ilgili meslek mensuplarının istihdamı' konusunda açıklama yaptı.
Organik tarım destekleme başvurusu başladı
2013 yılında organik tarım yapan ve organik ürün üreten üreticilere Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nca meyve ve sebzeler için dekara 70 TL, tarla bitkileri için ise dekara 10 TL destek veriliyor.
'Üretimde gelenek dışına çıkarsak tarım ihracatımız ikiye katlanabilir'
Özkan, Pamukkale Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü’nde mühendis olarak çalışan Ramazan Demirkol ile birlikte hazırladığı “Türk Tarımının Analizi ve Sorunları ve Çözüm Önerileri” adlı kitabında, tarım sektörünün problemlerini ve çözüm önerilerini yazdı
Arıcılık, sigorta kapsamına alındı
ANKARA - Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, tarımsal sigorta kapsamına her geçen yıl yeni teminatlar ekliyor. Arıcılık da bu yıldan itibaren sigorta kapsamına alındı.
Uçmaklıoğlu: Serbest veterinerler iş yapamaz hale geldi (Özel)
AYDIN - Aydın Veteriner Hekimler Odası (AVHO) Başkanı Atilla Muharrem Uçmaklıoğlu, tarım ve hayvancılık sektöründeki gidişin, bu sektöre bağlı olan veteriner hekimleri de olumsuz etkilediğini söyledi.
TZOB: Kadın çiftçi eğitiminde hedef 1 milyon
Şemsi Bayraktar, yaptığı yazılı açıklamada, 14 Mayıs 2012 tarihinde dönemin Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin ve Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker ile imzaladıkları protokol sonucu önce Ankara'da bakanlıkların 185 uzmanına eğitici eğitimi verildiğini bildirdi.
Bakanlıktan veteriner hekim açıklaması
ANKARA - Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, ‘sınavsız veteriner hekim alınacak’ haberleriyle ilgili açıklama yaptı ve konuyla ilgili yönetmelik değişikliğiyle ilgili “Bakanlığa alınacak veteriner hekimlere ilişkin herhangi bir düzenlemeyi
Bakan Eker: Tarımsal kalkınma için eğitime önem veriyoruz
ANKARA - Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehmet Mehdi Eker, tarımsal kalkınmanın sağlanması adına eğitim çalışmalarına önem verdiklerini söyledi.Mehdi Eker, zirai öğretim faaliyetlerinin başlangıcının 168.
Sultani üzümde fungal hastalık alarmı
Sonuçlar, İTB’de düzenlenen toplantıda Gıda Tarım ve Hayvancılık il ve ilçe müdürlükleri, Tariş, ticaret borsaları, ziraat odaları ve zirai ilaç firmalarına aktarıldı.İTB Yönetim Kurulu Başkanı Işınsu Kestelli, Türkiye’nin dünyada en büyük ihracatçı ülke olduğu kuru üzümle ilgili önemli bir çalışmaya imza atıldığını söyledi
'Kayıtdışı hayvanlara af, kaçakları arttırabilir'
Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Gıda Kontrol ve Genel Müdürlüğü’nden gelen küpe uygulamasını değerlendiren Oda Başkanı Uçmaklıoğlu, kayıtdışı hayvanların yaş gözetilmeden küpelenerek kayıt altına alınmasının çok iyi bir uygulama olduğunu
TZOB: Tarım sektörü de ancak eğitimle gelişiyor
“Bu çerçevede, çiftçimizin tarımdaki yeniliklere daha kolay ulaşmasını sağlamak amacıyla, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, İş- Kur ve Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı ile imzalanan protokoller kapsamında, farklı illerde bulunan Ziraat Odalarına
Bakanlık, bakliyat ve patates fiyatı açıklaması yaptı
ANKARA - Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, medyada bakliyat fiyatları özellikle de kuru fasulye ve patates fiyatlarının abartılı bir şekilde verilmesini eleştirdi.Bakanlık, bağlı il müdürlükleri personeli tarafından yapılan piyasa araştırmasına göre, bugün itibariyle (09 Ocak 2014) bazı bakliyatlar ile patatesin market kilo fiyatlarını
İzmir'e katma değeri yüksek 40 tarım tesisi daha geliyor
Şubat ayı içinde faaliyete geçmesi beklenen tesislerin toplu açılışını ise Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker’in yapması bekleniyor.İzmir Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ahmet Güldal, ilçe müdürleriyle biraraya geldi.
TÜSEMKOM: Patatesteki fiyat artışı üretim planlaması olmamasından
Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın mutlaka üretim planlaması yapması gerektiğini yıllardır dile getiriyoruz. Üretim planlaması yapılmaması nedeniyle geçen yıl patates, üreticinin elinde kaldı.
Bakan Eker: Hububat üretiminde geçen yıl rekor kırıldı
ANKARA - Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, "Geçen yıl buğday üretimi 22 milyon tona çıktı. Mısır üretimi yaklaşık 5,9 milyon tonu geçti.
Malatya Hayvancılık OSB için yer aranıyor
Milletvekili Çalık, burada yaptığı konuşmada, kurulacak bölge için Ankara'da Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker ve diğer bakanlık yetkilileriyle görüşmeleri yaptıklarını söyledi. Malatya'da halihazırda 5 organize sanayi bölgesi bulunduğunu anlatan Çalık, “Hayvancılıkla ilgili de bir organize sanayi bölgesinin kurulmasını istiyoruz.
Bakan Eker: Yağış az, endişeliyiz
ANKARA - Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, şu an meteorolojik kuraklığın yaşandığını, tarımsal kuraklığın söz konusu olmadığını belirtti. Kendileri için tarımsal kuraklığın önemli olduğunun altını çizen Eker, “Yağan yağmur miktarı daha az.
Bakan Eker: Kuru fasulyenin gümrük vergisine müdahale edilecek
ANKARA - Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehmet Mehdi Eker, ithal kuru fasulyede gümrük vergisi oranlarını yeniden düzenleyeceklerini açıkladı. Düzenlemenin indirim yönünde olacağını ifade eden Eker, Çin ve Hindistan’da üretimde ciddi düşüş olması sebebi ile dünya fiyatlarında yükselmenin olduğunu belirterek, “Üretimde
Fırıncılar fahiş un fiyatlarından kurtulacak
TMO tarafından un üreticilerine, ocak ayı içinde vadeli buğday satılacağını kaydeden Durmuş, “Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ve TMO Genel Müdürlüğü ile Türkiye Fırıncılar Federasyonu’nun yaptığı görüşmeler olumlu sonuçlandı.
7 etap projeden 18 milyon lira hibe alan Bursa, 8. Etap için hazırlanıyor
Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı kapsamında Bursa’da hazırlanan Tarıma Dayalı Ekonomik Yatırımlarla ilgili 385 projeden 107’si Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığınca onaylandı. Konu ile ilgili açıklamada bulunan İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Ömer Çelik, yeni projeler için bilgilendirmede bulunacaklarını kaydetti.
CHP'li Özkan: Girdi maliyetleri artarsa damızlık düveler kesime gider
Tarım ve hayvancılık girdi maliyetlerinin artmasıyla ilgili açıklama yapan Milletvekili Özkan, geçtiğimiz günlerde Antalya Manavgat'ta yapılan uluslararası bir kongrede bunu gündeme getirdiğini kaydetti.
Azerbaycan’ın yeni Tarım Bakanı ilk ziyaretini Türkiye’ye yaptı
ANKARA - Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, göreve geldikten sonra ilk ziyaretini Türkiye’ye yapan mevkidaşı Azerbaycan Cumhuriyeti Tarım Bakanı Haydar Asadov’u makamında kabul etti. Azerbaycan ile tüm sahalarda iyi münasebetlerin olduğunu belirten Eker, tarım arasındaki ilişkilerin bunların başında olduğunu belirtti.
Manisa, Türkiye zeytin üretiminde söz sahibi oldu
Manisa Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Hasan Çebi, zeytin üretiminin her yıl arttığını söyledi. Bu artışın hem Manisa hem de ülke ekonomisine büyük katkı sağladığını kaydetti.
Özelleştirmeyle işsiz kalan 47 bin kişi geçici istihdam edilecek
Gıda, Tarım ve Hayvancılık bakanlığı 3 bin 500 kişiGümrük ve Ticaret bakanlığı 300 kişiİçişleri Bakanlığı 4 bin 500 kişi
Tarım ürünleri ihracatı 2013'te yüzde 10 arttı
ANKARA - Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre tarımsal ihracat 4 kat artarak 2012 yılında 16 milyar dolara ulaştı. İhracatın büyük çoğunluğunu oluşturan gıda maddeleri ihracatı yüzde 310’luk artışla 4 milyar 600 milyon dolardan 15 milyar dolara çıktı.
Bulgurda yapay gıda boyası tespit edildi
ANKARA - Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, taklit veya tağşiş yaptığı kesinleşen firmaların listesini yayınladı. Adana’daki bir firmanın ürettiği bulgurda yapay gıda boyası tespit edildi.
"Tarım Bakanlığı sorundan değil, sorumluluktan kurtulmaya çalışıyor"
ANTALYA - Antalya Ticaret Borsası Başkanı Ali Çandır, "Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ihracat politikaları sorundan kurtulmaya değil, sorumluluktan kurtulmaya yönelik. İhracatla ilgili sıkıntılar bir diplomasi sorunu.
Türkmenistan’da 2013 yılında öne çıkanlar
26 Nisan: Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Türkmenistan’daki At Bayramı kutlamalarına katıldı. 30 Nisan: Türkmenistan’ın Ahal Teke atlarının genetiğini koruması projesini Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı’na (TİKA) verildi.
Türkiye 2023 için 150 milyar dolar tarımsal hasıla hedefledi
ANKARA - Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Cumhuriyetin 100. yılı olan 2023 için Türkiye’nin tarımsal hasılasını 150 milyar dolara yükseltme, bu değerle ilk 5 tarım ülkesinden biri haline gelme hedefini koydu.
Mandıracı olarak geldiği Almanya’da milletvekili oldu (Özel)
İlk üç yıl bürokratik işlerle uğraşan de Vires, sorunlara çözüm bulmak için Tarım ve Hayvancılık Birliği çalışmalarına katılmış. Çiftçi olarak 2003 yılında il meclisine seçilen de Vires, göçmen vekiller arasındaki en renkli simalardan biri.
2013 yılında Türk-Çin ilişkileri böyle geçti
Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker’in 19 Nisan’daki Çin ziyaretinde, Türk gıda ürünlerinin Çin pazarına giriş yolunu açacak gıda güvenliği anlaşması imzalandı ve bu anlaşma bu yıl ticari ilişkilerde en önemli adım olarak görüldü.
Eğirdir'de 1 milyon TL'lik elma tasnifleme tesisi kuruldu
Kooperatifin elma tasnifleme tesisinin açılış törenine; Isparta Vali Yardımcısı Tahir Demir, Eğirdir Kaymakamı Yalçın Yılmaz, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Cenk Şölen, BAKA Isparta Yatırım Destek Ofisi Koordinatörü Ali Galip Bilgili, Tarım İlçe Müdürü Uğur Turgut, MARİM Müdürü İsa Eren, Ziraat Odası Başkanı
Kırsal kalkınma hibe desteği için son gün 27 Ocak 2014
ANKARA - Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarıma dayalı ekonomiyi geliştirebilecek her türlü yatırımın yüzde 50’sini hibe olarak veriyor. Son başvuru tarihi 27 Ocak 2014.