tasarruf

Çöpten topladığı eşyalarla yapay şelale üretiyor
Maliyetimizin yüzde 80’e varan kısmı hurda yollu malzeme olduğundan büyük tasarruf sağlıyoruz. Ayrıca ek bir taşıyıcı sisteme ihtiyaç kalmadığı için ağırlık olayını yok ediyoruz. Pompaj ve aydınlatma elektrik sistemlerinde güvenli elektrik sistemleri kullanıyoruz.
TÜİK, işyeri anketlerini sanal ortamda yapacak
Aydemir, böylelikle zamandan tasarruf ederek, iş yeri anketi verilerini artık daha hızlı şekilde açıklayacaklarını açıkladı.Birol Aydemir, TÜİK merkezinde düzenlediği basın toplantısında yeni düzenlemeler ile ilgili açıklamalarda bulundu.
Ischinger: Münih Güvenlik Konferansı dünya barışına katkı sağlıyor
yerlerinden devlet adamlarının aynı anda Münih'te bir araya geldiğine vurgu yapan yaklaşık Wolfgang Ischinger, böylece yaklaşık 10 yurtdışı seyahatinden tasarruf edebildiklerini kaydetti.Türkiye'nin AB için büyük bir kazanç olduğunu savunan Alman büyükelçi, "Müzakere görüşmelerine hızlıca devam etmeli ve bariyerleri aşmalıyız.
Turgay Demirel: Desteği olan herkese teşekkürler
Yapacağımız harcamaların önemli bir kısmını da tasarruf etmiş oluyoruz. Bu giderlerin bir kısmı da otomatik olarak karşılanmış oluyor." (CİHAN)
Fikret Orman: Stadımızı ağustos ayında bitireceğiz
Bu kadar borcu tasarruf yaparak kapatmak mümkün değil. Borcu kulübü büyüterek kapatabiliriz. Bir sene evvel kulüp mahkeme faizi olarak 15 milyon TL üzerinde masrfa ödemiştir.
"2014, Amerikan ekonomisi için iyi olacak"
İş dünyasının karlı bir dönem yaşayabileceğini ve banka sektörünün sağlam olduğuna dikkat çeken Kessler, “Bugün hane halkı borcunu ödeyerek, daha fazla tasarruf yapabiliyor. Ekonomnin 2013’den daha az riskli olacak” şeklinde konuştu.
TÜSİAD: Merkez Bankası faiz kararı ile önemli bir adım attı
bariz kanıtı, yeniden yapılanamayan, reformlarını tamamlayamayan ve rekabet gücünü kaybeden ekonomimizin verdiği cari açık ve bu cari açığa neden olan iç tasarruf yetersizliğidir. “ ifadelerini kullandı.
MHP: Merkez’den yönetilen Merkez Bankası tam bir açmazda
Ülkemizin bu başarısızlık nedeniyle getirildiği kısa vadeli dış finansmana bağımlılığı, düşük tasarruf oranları, yüksek cari açık ve diğer nedenler 2014 yılı büyümemizi de olumsuz etkileyecektir.” “SEÇİMLERDEN SONRA ZAM YAĞMURU VAR”
TZOB: Kuraklığın önlemi sulama yatırımları
önemli bir sorun olduğunu, büyük ürün kayıplarına yol açtığını bildirerek, “Henüz sulanamayan 2,77 milyon hektar tarımsal alanın sulamaya açılırsa, suyu tasarruflu kullanacak basınçlı sulama sistemleri hızlı bir şekilde yaygınlaştırılırsa, sulama barajları yatırımları bitirilirse kuraklığın tarıma etkisi en aza indirilir
Enflasyon kısa vadede yüzde 5'in üzerinde seyredecek (3)
Kurul'a göre orta vadede mali disiplini kalıcı hale getirecek ve tasarruf açığını azaltacak yapısal reformların güçlendirilmesi makroekonomik istikrarı destekleyecek. Bu çerçevede, Orta Vadeli Program’ın gerektirdiği yapısal düzenlemelerin hayata geçirilmesi büyük önem taşıyor.
Tüketici güven endeksi yüzde 3,5 azaldı
TASARRUF ETME İHTİMALİ ARTTI Gelecek 12 aylık dönemde tasarruf etme ihtimali endeksi bir önceki aya göre yüzde 9,6 oranında arttı. Aralık ayında 23,8 olan endeks, Ocak ayında 26,1 değerine yükseldi.
‘İnşaat sektöründe balon riski yok’
Bu anlamda yatay büyümelere dikkat etmeli, tasarruf yapmalı ve dövizle borçlanmayı minimuma indirmeliyiz. İnşaat sektöründe büyüme, Türkiye’nin büyümesini katlıyor. İnşaat sektörünün toplam senelik gelir vergisi içinde oranı 2004’te yüzde 3,1 seviyesinden 6 kat artarak yüzde18,3 seviyelerine geldi.
Camları değiştirerek yıllık 3,5 milyar dolar enerji tasarrufu yapmak mümkün
ANTALYA - Trakya Cam Grup Pazarlama Müdürü Ebru Şapoğlu, pencereleri ısıcamla değiştirerek yıllık 3,5 milyar dolar enerji tasarrufu sağlamanın mümkün olduğunu söyledi. Şapoğlu, Türkiye’de 19 milyon yapı stoğu bulunduğunun tahmin edildiğini belirtti.
Araç park etmede internet üzerinden rezervasyon dönemi
/>Yeni dönem elektronik parkmetre sistemi olarak hayata geçirilecek proje ile birlikte park alanlarında oluşan yığılmanın önüne geçilirken yakıt tüketiminde tasarruf sağlanacak. Atıl alanların da sisteme dahil edilmesiyle mevcut park alanı sayısının artırılması hedefleniyor.
"Kurlardaki istikrar siyaset ibresine bağlı"
Kendi ulusal Merkez Bankası'nın başkanına inanan, kendi ulusal parasına güvenen tasarruf sahibi de o gün için haklıydı. Parası olan, haklı olarak kendisini enflasyona karşı korumak ister. Ticaret yapmıyorsa, finansal yatırım araçlarından birine yatırım yapar.
TMSF’den Sarıgül açıklaması
İSTANBUL - Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF), Şişli Belediye Başkanı ve CHP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül hakkında başlatılan icrai takibat ile ilgili yazılı açıklama yaptı.
2014’te globalde 375 milyar dolarlık akıllı telefon satışı yapılacak
• Sağlık alanında e-viziteler ile 5 milyar dolarlık tasarruf: 2014’te genellikle soru formları, fotoğrafların doktora ulaştırılması sürecinden oluşan e-vizitelerin, bilhassa sinüzit, boğaz ağrısı, alerji, mesane enfeksiyonu ya da akne tedavileri gibi kesin belirtisi olan
TMSF, Mustafa Sarıgül'ün mal varlığına el koydu
İSTANBUL - Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF), Şişli Belediye Başkanı ve CHP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mustafa Sarıgül'ün mal varlığına el koydu. Gerekçe olarak; Sarıgül ile birlikte 9 kişinin daha önceden el konulan Bank Ekspres'ten 1998'de çektikleri ve geri ödemedikleri öne sürülen 3,5 milyon dolarlık kredi gösterildi
Ekmek israfı kampanyasıyla 2,8 milyar TL tasarruf sağlandı
Mahsülleri Ofisi (TMO)’nin 17 Aralık 2013 yılında başlattığı ‘Ekmek İsrafı Kampanyası’ sonuçlarına göre bir yılda ekmek tüketiminden 2,5 milyar TL’lik tasarrufa, çöpe atmaktan kurtarılan 300 milyon TL de ilave edildiğinde milli ekonomiye yıllık 2,8 milyar TL tasarruf sağlandı.
Bakan Yıldız: Doğalgaza şubatta zam yok
Sarf ve tasarruf yanı kökten geliyor. Biz onu doğru yönde kullanırsak tasarruf, yanlış yönde kullanırsak israf oluyor. Biz israf etmezsek bugün bir çırpıda Atatürk ve Keban Barajı'nı yapmış sayılıyoruz bir yılda.
3D yazıcılar Rusya’da satışa sunuldu
Başta plastik malzemeler olmak üzere, gelişmiş 3D CAD yazılımları, sıfır hata ile zamanda ve maliyette büyük tasarruf sağlıyor. (CİHAN)
Olpak’tan yolsuzluk soruşturması açıklaması
Türkiye’de tasarruf oranlarının gerilerde olduğundan, büyüme borca dayandığından yakınan Olpak, bankaların risk almadığından şikayet etti. Bankaların teminata önem verdiğinden, bu hali ile büyümeyi frenlediğinden dert yandı.
Bakan Güllüce: Yalıtımla yakıtta yüzde 90'a varan tasarruf mümkün
binalarda zorunlu hale getirilen mantolamanın yanı sıra pencere, bodrum ve çatılarda yapılabilecek ısı yalıtım sistemleriyle yüzde 90'a kadar yakıt ve enerji tasarrufunun sağlanabildiğini belirtti.Bakan Güllüce, konuyla ilgili yazılı değerlendirmesinde, enerjinin verimli kullanılması amacıyla Enerji Kimlik Belgesi bulunmayan binalara "kullanım izni" verilmediğini
Sanayi Bakanı’ndan üreticiye 'enerji etiketi' uyarısı
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız’ın da konuk olduğu törende tasarruflu ürün ile servis adedinin artması gerektiğini vurgulayan Işık, bu anlamda hem Ar-Ge hem Ür-Ge faaliyetlerine önem verilmesini önerdi.
BDDK: Sitemizde yayınlanmayan haberlere itibar etmeyin
açıklada, "5411 sayılı Bankacılık Kanunu hükümleri ile, finansal piyasalarda güven ve istikrarın sağlanması, kredi sisteminin etkin bir şekilde çalışması ve tasarruf sahiplerinin hak ve menfaatlerinin korunması görevi BDDK’ya verilmiştir.
İzmirgaz 16 bölgede 477 bin aboneye ulaştı
Konut ısıtma sistemlerinde modülasyonlu çalışan kombi ve termostatik vanalı radyatörler kullanmak, yakıtta büyük ölçüde tasarruf sağlar. Oda sıcaklığının üzerine yükseltilen her bir derece sıcaklık, yakıt tüketiminde yüzde 6 artışa neden olur.
Schmid’den yenilenebilir Bavyera enerji fonu formülüne destek
Böylelikle fondan yararlanabilen vatandaşlar yılda en az yüzde 30 oranında tasarruf edebilecek. Bu arada Bavyera Ekonomi Bakanı Aigner, fon oluşturulması durumunda 2020 tarihine kadar yaklaşık 72 milyar Euro kaynak toplamayı hedefliyor.
Steinmeier, Yunanistan’a gidiyor
başkanlığının Yunanistan’a geçmesinden sonra gerçekleşecek ziyarette Dışişleri Bakanı Steinmeier’in, Yunanistan’ının ekonomik krizle mücadelede geldiği nokta ve tasarruf planının uygulanmasıyla ilgili bilgi alacağı belirtildi.
Enerji Bakan Yardımcısı'ndan tüketiciye ‘tasarruf’ çağrısı
Enerji tasarrufunun ekonomiye önemli katkı sunacağını ifade eden Mercan, bu sayede dışa bağımlılığın da sınırlanacağını kaydetti. 5. Enerji Verimliliği Forumu ve Fuarı WOW Hotel’de başladı.
Tripleks yat, 15 milyon liraya alıcı bekliyor
Her türlü konforun düşünüldüğü yat, aynı zamanda yakıttan tasarruf ediyor fakat fiyatı 15 milyon lira civarında. Bu arada İstanbul'da her yıl olduğu gibi 2014'ün Şubat ayında da 'Avrasya Boat Show' düzenlenecek.
Bank Asya Erzurum Şubesi altın tasarrufunda ülke birincisi oldu
Bank Asya Erzurum şubesi düzenlediği 'altın günleri' ile tasarruf sahiplerinin gözdesi haline geldi. Geçen yıl 'Altın günleri'ni başlatan Türkiye'nin önemli finans katılım bankalarından Bank Asya, topladığı altınlarla yatırımcısının yüzünü güldürdü.
‘Kombiyi kapatmak yerine düşük seviyelerde kullanmak daha tasarruflu’
İSTANBUL - Isıtma ve soğutma ürünleri sektörünün önde gelen şirketlerinden Ferroli, kış aylarında kombiyi kapatmak yerine düşük seviyelerde kullanmanın daha tasarruflu olacağını belirtti.Şirket kombilerin ideal ısı miktarını da 80 ila 55 derece olarak ilan etti.
Lig TV, Hakan Şükür ile yollarını ayırdı
AK Parti'den istifa eden Hakan Şükür, Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TSMF) yönetimindeki Lgi TV'de yorumculuğunu sürdürüyordu. Şükür, twitter hesabından yaptığı açıklamada 'TMSF öncesi başladığım ve yorumlarımla katkı sağladığım Digitürk (Ligtv) ile bugün itibariyle yollarımız ayrıldığını öğrendim
TİM Başkanı’ndan tüketici kredisi uyarısı
Aynı gelir seviyesindeki vatandaşa daha fazla tasarruf ettirmek bir dönem sonraki milli geliri düşürebilir. Hem tüketim üzerinde baskı kurup hem vergiler konusunda rasyonel adımlar atılmazsa Cumhuriyetin 100.
KASİF Başkanı Reis 2013 yılını değerlendirdi
Birincisi yurtiçi tasarruflar düzeyini gelişmekte olan ülkeler seviyesine çıkaran bir yapıya yönelmeyi, ikincisi ise yatırımlarda, projelerde ve harcamalarda dış borç ve cari açığa bağımlı olmayan bir büyüme aşamasına geçilmesini öneriyoruz
Aylık işgücü maliyeti geçen yıl 2 bin 680 TL oldu
Ayni yardım ödemelerinin kazanç içindeki payı ise yüzde 2,1 iken tasarruf sandıklarına yapılan ödemelerin payı ise yüzde 0,2 oldu. Sosyal güvenlik ödemeleri içinde en büyük paya yüzde 82,4’lük oranla zorunlu sosyal güvenlik ödemeleri sahip olurken, gönüllü sosyal güvenlik ödemelerinin
İngiltere'deki Türkler arasında da çeyrek altın revaçta
Bozyiğit, birkaç yıldan bu yana İngiltere’de yaşanan ekonomik krizi nedeniyle hükümet tarafından uygulamaya konan tasarruf önlemlerinin altın, mücevher ve takı satışlarını olumsuz yönde etkilediğine dikkat çekti.
Almanya yeni yıla köklü değişikliklerle giriyor
Avrupa Birliği elektrik tasarrufunu artırmak için ampulden sonra elektrikli süpürgeye de elektrik tasarruf standardı getiriyor. 1 Eylül 2014'ten itibaren 1600 watt'ın altında elektrik tüketen süpürgelerin satışına izin verilecek.
Bank Asya, 281. şubesini Fikirtepe’de açtı
Türkiye’de faiz hassasiyeti olan insanlarımızın da bireysel emeklilik sisteminin imkanlarından faydalanarak tasarruf yapmalarını olanaklı kıldığımıza ve böylece bu alanda önemli bir boşluğu doldurduğumuza kanaat getiriyoruz.
Obama, partilerin anlaştığı bütçeyi imzaladı
Diğer kesintilerle birlikte bütçenin 85 milyar dolar tasarruf sağlaması hedefleniyor. Başkan Obama, bütçeyi Noel tatili için gittiği Hawaii'de imzaladı. Buna göre ABD’nin bu yılki harcamalarının 1,012 trilyon dolar olması öngörülüyor.
Tüketici güven endeksi yüzde 3,3 azaldı
Gelecek 12 aylık dönemde tasarruf etme ihtimali endeksi bir önceki aya göre yüzde 0,3 oranında azaldı. Kasım ayında 23,9 olan endeks, Aralık ayında 23,8 değerine düştü.
E-Ödenek'e geçen SGK, 50 milyon TL tasarruf etti
Edinilen bilgiye göre Kurum'un son yıllarda birçok uygulamasını elektronik ortama taşıması beraberinde tasarrufu da yanında getirdi. İstirahat raporlarının Kurum ünitelerine ve işverenlere elektronik ortamda gönderilmesini sağlayan e-ödenek programı 16 Temmuz 2012 tarihinde işleme geçti.
Yenilikçi Ankara Proje Pazarı'nın üçüncüsü yapıldı
birinciliği Akıllı Tarla Pülverizatörü, ikinciliği Atosis Araç Takip ve İletişim Sistemleri Merkezi Denetimli Sandık Güvenliği Projesi, üçüncülüğü ise Hamlem Su Tasarruf Cihazları aldı. Birinci gelen proje sahibine istediği bir yurtdışı sektör fuarına, ikinci ve üçüncü gelen projelerin sahipleri ise istedikleri bir yurt içi sektör fuarına Ankara Kalkınma
BDDK'dan medyaya banka haberleri uyarısı
Finansal piyasalarda istikrarın sağlanması, kredi sisteminin etkin bir şekilde çalışması ve tasarruf sahiplerinin hak ve menfaatlerinin korunması bakımından bu güven ve itibarın hassasiyetle korunması ve yapılan yayınlar ve haberlerde bu ilkelerin gözetilmesi gerekir
Nağaç: 2014‘te ABD toparlanacak, Türkiye‘yi olumlu etkileyecek
yatırımcılar için risk oluşturabileceğini aktararak, “Yabancı yatırımcıların siyasi riski göz önüne alarak yatırımlarını azaltması ya da çekmesi, ülke içerisinde tasarruf sahiplerinin risk algısından dolayı dövize talebinin artması Türkiye için mevcut riskler.
Bahçeli: Hukuki süreç AKP hükümetince engellenmek ve yıpratılmak isteniyor
Emniyet Genel Müdürlüğü’ne dönük idari ve cezai tasarruflar gizlenen, saklanılan ve açığa çıkmasından endişe edilen bir şeylerin varlığına işaret etmektir. Başbakan Erdoğan, ayakkabı kutularından fışkıran milyon dolarları, yatak odalarından çıkan kasaları ve para sayma makinelerini görmek yerine; polislerimizin olay mahallerindeki
Bakan Yılmaz: Hiçbir zaman suçun ve suçlunun yanında olmayız
Diğer taraftan idari tasarruf anlamında yapılanlar da hükümetin tasarrufudur. Hükümet hukuku işletmek zorundadır ve hiçbir yürütme organı içinde farklı bir takım yapılanmalara da hükümet müsaade edemez.
TÜSİAD: Türkiye Ortadoğu'ya düzen gibi kapasitesini aşan bir şeye soyundu
Yüzde 12’ye kadar gerileyen iç tasarruf oranını, yüzde 24’ler seviyesine çıkarmamız lazım.”‘MAKRO EKONOMİK KONULARDA TEDİRGİNLİK VAR’Türkiye'nin önünde üç seçim olduğunu hatırlatan TÜSİAD Başkanı Yılmaz, seçimle ilgili hükümetin güvence vermesine rağmen enflasyon konusunda tedirginliklerinin
Bakan Yıldız: Şahdeniz 2, istihdama büyük katkı sağlayacak
Türkiye’de önümüzdeki yılların büyüme rakamları, tasarruf miktarından daha fazla. Bu ortak olduğumuz önemli paydaşlardan biri. O yüzden uluslararası sermaye ile beraber, hangi modellerde altın alınabileceğini, gerek ulaşımda gerekse iletişimde, diğer sektörlerde mutlaka bunları gerçekleştiriyor olmamız
Londra polisi maliyetleri azaltmak için gençleşecek
Üst düzey polis şefi Ian Larnder, hükumetin tasarruf önlemleri kapsamında her alanda eleman çıkartırken, polis alımının nasıl yapılacağı sorusuna da cevap verdi. Larnder, özellikle uzun yıllar teşkilatta çalışmış ve maliyeti yüksek ve ofislerde çalışan polis memurlarını erken emekli ederek onların yerine genç ve sokaklarda görev yapabilecek