tel kırma

Ünlüler, geleneksel nakışlı ayakkabıyı tercih ediyor
Ayakkabı ustası İsmail Yüksel, eşi Gülistan Yüksel'in teklifi ile yine eşinin işlediği bindallı işi nakış ve tel kırma işlerini ayakkabı ile buluşturdu. Piyasada tel kırmanın telkari ve bindallı işi nakışın yokluğunu hissettiğini belirten İsmail Usta "Şu anda eşimle beraber işi yürütüyoruz.
UNESCO Somut Olmayan Kültürel Miras Listesi’ne Denizli'den 9 aday
Tavas ilçesinde yaklaşık 150 yıldır devam eden, tel kırma olarak adlandırılan oya işlemesi, el sanatları dalında nadir unsurlarından biridir. Altın, gümüş, bakır gibi metallerden yapılan tellerin, kumaş üzerine hiçbir kesici alet kullanılmadan işlenmesiyle yapılır.
Meslek ve eğitim kurslarından yaklaşık 5 bine kişi yararlandı
televizyon programcısı, aşçı yardımcılığı, pidecilik, iş makineleri operatörlüğü, yüzey süslemeciliği, engellilere yönelik keçe nakışı, işaret dili eğitimi, tel kırma kurslarına katılan 623 kişiden bir kısmının iş bulma imkanına kavuştuğu kaydedildi.
Vosvos araba, 20 günde gelin gibi süslendi
Arabanın ön ve arka farlarında, kasnağa gerilen bir kumaş veya tül üzerine özel iğnesi ile işlenerek yapılan tel kırma sanatı kullanıldı. Tel kırma, farlara sıcak silikon yardımıyla yapıştırıldı.
İzmir’in ilçelerine dadanan hırsızlık şebekesi çökertildi
Adana burma bilezik, 1,5 metre altın zincir, 1 adet baskılı altın etrafına iliştirilmiş kalp şekilli üzerinde Atatürk resmi bulunan madalyon altın, 1 adet tel kırma altın yüzük, 2 adet üstü desenli altın yüzük, 1 çift altın küpe, 3 adet bayan ile 1 adet erkek kol saati, 2 adet otomobile ait kart sistemli kontak anahtarı, 12
Denizli’deki okuma salonları öğrencileri velileriyle birlikte eğitiyor
Bunun yanısıra drama, yabancı dil, el sanatları, giyim ve tel kırma kursları veriyoruz. Zirve Eğitim Kültür ve Yardımlaşma Derneği de bölgedeki ekonomik durumu zayıf mahallelerimizde devletle birlikte çok güzel çalışmalar yapıyor.
Ankaralı kadınlar, keçe kursunu sevdi
BELMEK kursuna devam eden Yıldız Özkavaf da resim, mefruşat, dantel, tel kırma branşlarının ardından turistik el sanatlarını seçtiğini söyledi. Kendini “Emekli, dul, yetim ve kayınvalide” diye tanımlayan Öznur Tunçelli ise emekliliğin ardından pek çok kadın gibi kurs arayışına girdiğini ve birçok kapı
GAMEK, Kurbanbaba’da gençlik ve kültür merkezi açıyor
Bilgisayarlı Muhasebe, İngilizce, Almanca, Eğitici Annelik, Ebru, Okuma-Yazma, Ev Mefruşatı, Ev Tekstili ve Örtü Dikimi, Giyim, Antep İşi, Makine Nakışları, Tel Kırma, Kuaförlük ve Cilt Bakımı-Makyaj gibi kurslarla ücretsiz eğitim vermeye başlayacak.
Engelleri mesleki kurslarla aşıyorlar
TRABZON - Trabzon Belediyesi ile İŞKUR’un ortaklaşa düzenlediği 'Tel Kırma Kursuna' katılan engelliler, meslek sahibi olmanın mutluluğunu yaşıyor. Trabzon Belediyesi’nin Esentepe Mahallesi’nde bulunan Engelli Danışma Merkezi’nde yapılan kursa katılan 15 engelli vatandaş, Osmanlı’dan günümüze gelen 'Tel
Alanya'da okullarda da mesleki kurslar açılacak
HEM Müdürü Mustafa Coşkunsu, bu yıl aile eğitimi, evde çocuk bakımı, kadın üst giysileri dikimi, ev mefruşatı, elde Türk işlemeleri, makine nakışı, tel kırma, çinicilik, ipekli dokumacılık, takı tasarım, resim, gitar, temel bilgisayar okur yazarlığı, bilgisayar işletmenliği, okuma yazma, İngilizce, Almanca, Arapça kurslarını
Melikgazi'de, 15 ayrı branşta 3 bin kişiye mesleki eğitim verilecek
yayında özellikle hanımlar için cilt bakım, çocuk bakım elemanı, iğne oyası, makine nakış, aerobik fitness, hazır giyim, ev yemekleri, kurdela nakışı, tel kırma, ev tekstili ve giyim branşlarının yer aldığını ifade etti.
OSMEK, meslek öğrenmek isteyenlerin müracaatını bekliyor
geleneksel el nakışları, el sanatları, ev mefruşatı, giyim üretim teknolojileri, guaj boya, halı dokuma, hüsn-ü hat, makine nakışı, resim, rölyef, satranç, tel kırma, tığ-şiş-örgü, tiyatro ve yağlı boya resim tekniği.
Geleneksel el sanatları için eğitim programları hazırlanacak
Kitaba göre, Türkiye’nin bir çok il, ilçe, belde ve köylerinde devam eden el sanatlarından bazıları şöyle: Antep işi, tel kırma işleme, kanaviçe işleme, hesap işi, Türk işi, sim- sırma işleme, beyaz iş, iğne oyası, firkete, boncuk, mekik, tığ vb.
Trabzon Belediyesi, üç yılda 2 bin 56 vatandaşı meslek sahibi yaptı
Öte yandan, 2012 yılı içerisinde İŞKUR ile gazetecilik, seramik sanatı, iş makineleri, tel kırma sanatı eğitimi, pidecilik, güzellik ve saç bakımı kursları düzenlenecek. Halk Eğitim Merkezi ile birlikte İngilizce, Arapça, çocuk oyun arabası eğitimi, işaret dili eğitimi, Milli Eğitim Müdürlüğü ile üniversiteye hazırlık kursu programlarının
İpek böceği kozalarıyla yaptığı tabloları sergiledi
Edremit Belediye Başkanı Tuncay Kılıç tarafından yapılan sergide, ipek böceği kozasıyla kumaş üzerine özel bir teknikle yapılan 23 tablo ve ayrıca 17 adet tel kırma çanta yer aldı. Konu hakkında bilgi veren Kayan, "Ben bu teknik hakkında Kıbrıs'ta eğitim aldım.
İlkadım'da geleneksel el sanatları sergisi
Çivi ile telin dansı olarak nitelendirilen filografi, sabun süslemeleri, tel kırma, ahşap boyama, resim, giyim, ev mefruşatı, makine ve el nakışı, iğne oyası, hat ve tezhip gibi 24 farklı branştan oluşan Geleneksel El Sanatları sergisinde Başkan Demirtaş, eğitimlerini başarıyla tamamlayan kursiyerlere
Unutulmaya yüz tutmuş el sanatları, Kadın Emek Pazarı'nda görücüye çıkıyor
Kadın Emek Pazarı’nda iğne oyası, takı tasarımı, kurdele nakış, tel kırma, keçe tasarımı, örgü ve kırk yama alanlarında gerçekleştirilen el emeği göz nuru el işleri, Kırşehir halkının beğenisine sunulurken, unutulmaya yüz tutmuş el sanatları da ortaya çıkmaya başladı.
KAÇEM'den 4 branşta kurs
eğitim döneminde düzenlediği El Sanatları, Kadın Üst Giysileri, Mutfak Takımları Hazırlama ve Tel Kırma kurslarına katılan ev kadınları, teorik eğitimin yanı sıra pratik eğitim yapma imkanı buluyor. Ev hanımları, bir yanda mesleki alanda bilgilerini geliştirirken, diğer yanda da kurs bitiminde üretecekleri ürünler yardımıyla da ev ekonomilerine katkı sağlamayı planlıyor
KAPEM, 8 bin kişiye mesleki eğitim verildi
Kadın üst giysileri dikimi, mutfak takımları hazırlama, elde kurdele işi, tel kırma, pratik İngilizce, Arapça, Almanca, Osmanlıca, bilgisayar işletmenliği ve operatörlüğü, diksiyon, ebru, gitar, bağlama, tarım, çocuk bakımı, istihdam danışmanlığı, AB proje döngüsü, takı tasarımı, tezhip minyatür
BAKİAD üyeleri, 'Stres ve Öfke Kontrolü' konulu konferansta buluştu
Yaklaşık 3 saat süren program sonunda İsmail Karasu’ya İl Genel Meclis Başkanı Ali Kartal ve BAKİAD Başkanı Birol Dikyurt tarafından Bartın’a özgü tel kırma bayrak hediye edildi.Karasu daha sonra Erteleme, Üşenme, Vazgeçme 500 Adım At İşte Güzel Hayat isimli kitabını imzaladı.
KAPEM’de yeni dönem kursları başlayacak
eğitim döneminde Kadın Üst Giysileri Dikimi, Mutfak Takımları Hazırlama, Elde Kurdele İşi, Tel Kırma, Pratik İngilizce, Arapça, Almanca, Osmanlıca, Bilgisayar İşletmenliği ve Operatörlüğü, Diksiyon, Ebru, Gitar, Bağlama, ve zihinsel engellilere yönelik Dekoratif
BUSMEK ders başı yaptı
el bakımı, resim, tezhip, ebru, çini, deri işleme, dekoratif ev aksesuarları hazırlama, dekoratif ahşap süsleme, takı tasarımı, gümüş kazaz örücülüğü, tel kırma, kırkyama, çeyiz ürünleri hazırlama, geleneksel el nakışları, hazır gereçlerle yapılan nakışlar, geleneksel Türk işlemeleri, beyaz iş, bebek odası hazırlama, dikiş
KAPEM’de eğitimler devam ediyor
eğitim döneminde Kadın Üst Giysileri Dikimi, Mutfak Takımları Hazırlama, Elde Kurdele İşi, Tel Kırma, Pratik İngilizce, Arapça, Bilgisayar İşletmenliği ve Operatörlüğü, Diksiyon, Ebru, Gitar, Bağlama ve Dekoratif Ev Aksesuarları Hazırlama olmak üzere 12 branşta
Edremit’te el sanatları kurs kayıtları başladı.
Bu yıl 3 Ekim'de başlayacak kurslarda iğne oyası, tel kırma, dantel angeles, firkete oyası, makine nakışı, Türk-İslam sanatları, cam süsleme, ev dekorasyonu ve ebru süsleme sanatı, resim ve heykel, ahşap boyama ve dekoratif el sanatları bölümleri bulunacak.
Osmangazi, 60 kişiyi daha iş sahibi yaptı
), rölyef, satranç, tel kırma, tığ-şiş-örgü, tiyatro ve yağlı boya resim tekniği. OSMEK tarafından 2 yıldır düzenlenen meslek edindirme kurslarından bugüne kadar 12 bin kişi yararlandı. Geçen yıl 7 bin kişinin katıldığı kurslarda OSMEK, 42 branşta 353 kurs gerçekleştirdi.
KAPEM’de 7 bin kişiye eğitim verildi
Kadın üst giysileri dikimi, mutfak takımları hazırlama, elde kurdele işi, tel kırma, pratik İngilizce, Arapça, bilgisayar işletmenliği ve operatörlüğü, diksiyon, ebru, gitar, bağlama ve dekoratif ev aksesuarları hazırlama olmak üzere toplam 12 branşta ve 12 eğiticinin görev yaptığı 19.
Bodrum’da Halk Eğitim kurs kayıtları başladı
Özellikle hanımların ilgi gösterdiği veaile bütçelerine katkı sağladıkları Takı Tasarım, Ev Tekstil Mefruşat, Ahşap-Cam Boyama, Tel Kırma, Temel Devren ve Dikiş kursları, bu yıl yeni yapılan Konacık Belediyesi El Sanatları Merkezi’nde verilecek.
Engelliler, eserlerini sergileyecek
Yozgat Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi'nde kalan engelliler boş vakitlerini atölyelerde düzenlenen kurslarda kilim dokuma, resim, folklorik bebek, tel kırma ve hediyelik eşya yaparak değerlendiriyor.
KAPEM’de 460 kişi 13 branşta eğitilecek
Kadın üst giysileri dikimi, mutfak takımları hazırlama, elde kurdele işi, tel kırma, pratik İngilizce, Arapça, bilgisayar işletmenliği ve operatörlüğü, diksiyon, ebru, gitar, bağlama ve dekoratif ev aksesuarları hazırlama olmak üzere 14 branşta 20 eğitici kursun düzenleneceği 19.
Saim Orhan:Türk okulları sayesinde BM'de Türkiye lehine kalkan parmak artacak
bir Türkiye ve Dünya’ konulu video sunumu yapan Saim Orhan’a Bartın Vali Yardımcısı Türker Öksüz ve BAKİAD Başkanı Birol Dikyurt tarafından Bartın’a özgü tel kırma Türk Bayrağı hediye edildi. Program vergi rekortmenlerine plaket takdiminin ardından sona erdi.
Halk eğitimliler eserlerini sergiledi
Açılan kursta kağıt rolyef, keçe ile tablo, kat-ı, teship, yağlı boya, rolyef, kurdela nakışı, peçvörk, tel kırma, filografi, ahşap boyama, boyutlu dokuma gibi mesleki kurslarda üretilen eserler sergide izlenime açıldı.
Öğrenciler bir yıllık hünerlerini sergiledi
Sergide dantel, nakış, tel kırma, makine nakışı, el nakışı, deri tasarım ürünleri, ev aksesuarları, çanta, giyim aksesuarları, folklorik bebek, taş bebek, giyim ürünleri, yağlı boya ve sulu boya tablolar gibi birçok eser bulunuyor.
Edremitli kursiyer hanımlar el emeklerini sergiledi
Dekorasyon, süsleme, ahşap işleme, dikiş nakış, tel kırma, bindallı, resim, heykel, plastik sanatlar, cam işleme gibi konularda eğitimler verdik. Bayanlarımız, bu faaliyetlerde güzel zaman geçirirken ürettikleriyle de aile ve ilçe ekonomisine büyük katkıda bulunuyor.
Yığılcalı yardımsever hanımlardan kermes
Yardımsever hanımların hazırladığı bebek pike takımları, damat bohçaları, salon takımları, tel kırma takımlar, iğne oyalı takımlar, mutfak takımları, pike takımları ve dertsiz masa örtüleri ile çeşitli gıdalardan oluşan kermes Atatürk Caddesi'nde satışa sunuldu
Zonguldak'ta yardımsever hanımlardan kermes
Yardımsever hanımların hazırladığı pike takımları, bebek pike takımları, damat bohçaları, salon takımları, tel kırma takımlar, iğne oyalı takımlar, mutfak takımları ve dertsiz masa örtüleri ile çeşitli gıdalardan oluşan kermes için Cumhuriyet Caddesi'ndeki eski market binasında
Ceylanpınar'da kadınlara yönelik sergi ilgi çekti
5 ay gibi kısa sürede hazırlanan tel kırma, boncuk işleme, oda takımları, giyim kırk yama, pike takımları, çocuk ve abiye kıyafetleri büyük ilgi gördü. Ceylanpınar ilçesinde yaklaşık 1.
Şahinbey’de konut atağı başladı
Bin 300 öğrencimizin ücretsiz SBS, LYS ve YGS eğitimi aldığı gençlik merkezimizde bağlama, gitar, bilgisayar web tasarım, İngilizce ve tel kırma takı tasarım eğitimleri verilmektedir.” (CİHAN)
Halk Eğitim Merkezi'nin açtığı kurslara ilgi yoğun
ZONGULDAK - Zonguldak’ın Alaplı ilçesi Halk Eğitim Merkezi'nin açtığı yöresel el sanatlarından tel kırma ve el nakışı kursuna ev hanımları ilgi gösteriyor. Yöresel el sanatları içerisinde yer alan tel kırma sanatının tekrar canlandırılması için açılan kurslar yoğun ilgi görüyor.
El sanatları yaşatılmaya çalışılıyor
ELAZIĞ - Elazığ İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından ‘gergef işlemeciliği, tel kırma ve çit baskıcılığı’ kurslarının düzenleneceği bildirildi. Müdürlükten yapılan yazılı açıklamada, Elazığ kültüründe önemli yeri olan, kaybolmaya ve unutulmaya yüz tutmuş geleneksel el sanatlarını tanıtmak, tahribini ve yok olmasını
Özel karma sergiye ilgi görüyor
Deri tasarımından, filografi sanatına, sabun süslemelerinden, tel kırma sanatına, hat ve tezhip gibi 20 farklı branştan oluşan eserleri tek tek gezen İl Milli Eğitim Müdürü Hülya Ertürk Koç'a, kursiyerler tarafından çivi ile telin dansı olarak nitelendirilen filografi sanatından yapılan
KAPEM’de 18. eğitim dönemi başladı
Merkezi, Kadın Araştırmaları ve Eğitim Merkezi ve Bilgisayar Eğitim Merkezi’nde kadın üst giysileri dikimi, mutfak takımları hazırlama, elde kurdele işi, tel kırma, pratik Almanca ilk kademe, bilgisayar işletmenliği ve operatörlüğü, Osmanlıca, ebru aksesuarları branşlarında açılan 20 kurs, 15 eğitici tarafından veriliyor.
KAPEM’de sınav heyecanı
eğitim döneminde 'kadın üst giysileri, mutfak takımları hazırlama, elde kurdele işi, tel kırma, ingilizce (birinci kademe), diksiyon, bilgisayar işletmenliği ve operatörlüğü, osmanlıca, ebru, güzel sanatlara hazırlık, dekoratif aksesuarları hazırlama, bağlama
Eğitim kurslarında geçen yıl 351 kadın meslek sahibi yapıldı
Kadın Çalışmaları ve Eğitim Merkezi’nde, Kapadokya Eğitim Merkezi (KAPEM) kanalıyla açılan El Sanatları, Kadın Üst Giysileri, Mutfak Takımları Hazırlama ve Tel Kırma kurslarına 351 kadın katılarak meslek sahibi yapıldı.
KAPEM'de 17. eğitim dönemi 16 Ocak'ta tamamlanacak
eğitim döneminde de kadın üst giysileri, mutfak takımları hazırlama, elde kurdele işi, tel kırma, İngilizce (birinci kademe), diksiyon, bilgisayar işletmenliği ve operatörlüğü, Osmanlıca, ebru, güzel sanatlara hazırlık, dekoratif aksesuarları hazırlama, bağlama
Geçim sıkıntısı kadınlarımızı meslek edindirme kurslarına yöneltti
Yani, hasır bilezik örme, burgu bilezik örme, Gazaz (Gümüş ile yapılan örme takı), tel kare, gümüş tel kırma gibi takı tasarım ve ayrıca boncuk üzerine işleme modellerini öğretiyor ve yapıyoruz." dedi. Saral 30 yıldır hasır bilezik, burgu bilezik örme işleriyle uğraştığını ve 4 yıldır HEM bünyesinde verilen kurslarda öğreticilik yaptığını söyledi.
"Evrensel huzurun yolu Türk okullarının açtığı barış köprülerinden geçecek"
Konferans sonunda Bartın Müftüsü İsmail Bayrak Gazeteci Yazar Harun Tokak'a TÜMÇED adına Bartın'a özgü tel kırma Türk Bayrağı hediye etti. Öğretmenlik mesleğinin kutsallığına değinen Bartın Milli Eğitim Müdürü Hacı Ali Yeşilyurt da Gazeteci Yazar Harun Tokak'a teşekkür etti.
Edremitli kadınlar el becerileriyle ev ekonomisine katkı sağlıyor.
Öğretmenlerden Behiye Sağdıç, el sanatları kurslarına 17 hanımın katıldığını, Edremit Belediyesi bünyesinde ayrıca ahşap boyama, biçki dikiş, nakış ve tel kırma, işleme kurslarının da devam ettiğini söyledi.
KAPEM kursları devam ediyor
eğitim döneminde de Kadın Üst Giysileri, Mutfak Takımları Hazırlama, Elde Kurdele İşi, Tel kırma, İngilizce(Birinci Kademe), Diksiyon, Bilgisayar işletmenliği ve operatörlüğü, Osmanlıca, Ebru, Güzel Sanatlara Hazırlık, Dekoratif Aksesuarları Hazırlama, Bağlama
Osmangazi'nin meslek edindirme kurslarına rekor başvuru
guaj boya, hüsnü-hat sanatı, halk oyunları, işitme engelliler ve tercümanlık, makine nakışı, ney, Osmanlı Türkçesi, rehberlik, resim, rölyef, satranç, tel kırma, tığ şiş örgü, yağlı boya resim tekniği branşlarında eğitimler verilecek.
Halk Eğitim Merkezi'nin kurslarına kadınlar ilgisiz
Rusça, SBS, masörlük, halk oyunları, arıcılık, fotoğrafçılık, kantin işletmeciliği,halı kilim ve sicim dokuma, folklorik bebek yapımı, çeyiz nakış üzerine tel kırma kursları bulunuyor.