tema vakfı

Türkiye'de ilk 7 ay içinde 3 bin 194 hektar ormanlık alan yanarak zarar gördü
ANTALYA - TEMA Vakfı Antalya İl Başkanı Şenay Malbora, orman yangınlarının yüzde 98'inin insan eliyle meydana geldiğini bildirdi. Şenay Malbora, Türkiye'de 2013 yılı ilk 7 ayında bin 462 orman yangını çıktığını, toplam 3 bin 194 hektarlık alanın zarar gördüğünü söyledi.
Alper Dalkılıç, İzlanda Ultra Maratonu'nda zafere koşacak
Geçtiğimiz yıl TEMA Vakfı'nın Meşeler Yuva Arıyor Kampanyası'na dikkat çekmek üzere, 4 Çöl Maratonu’na katılan Dalkılıç, Atakama, Gobi ve Sahara Çölü ultra maratonları ile Antarktika maratonunu tamamlamıştı, bu yıl Mayıs ayında da Avustralya
Kadıköy'de çevre mitingi
İSTANBUL - Tema Vakfı ve Greenpeace gibi çevreci örgütlerin iklim değişikliğine karşı Kadıköy'de yaptığı miting başladı. Haydarpaşa Numune Hastanesi önünde toplanan eylemciler, ayrak ve flamalarıyla birlikte yürüyüşe geçti.
“Kontrolsüz artan nüfus çölleşmeyi tetikliyor”
dörtte üçü şiddetli ve çok şiddetli erozyon tehdidi altında olan topraklarımızın, erozyon ve çölleşmeden korunması adına bilinçlendirme çalışmaları yürüten TEMA Vakfı, 17 Haziran Dünya Çölleşmeyle Mücadele Günü’nde, Türkiye nüfusunun dörtte üçünün artık kentlerde yaşadığına ve kontrolsüzce artan nüfusun ihtiyaçlarının, plansız
Çevreciler, Kelebekler Vadisi'nde yapılacak şenliğin iptal edilmesini istedi
TEMA Vakfı Fethiye Temsilcisi Okyay Tirli, organizasyona tepki gösterirken bölgenin önemine değindi. Tirli, Kelebekler Vadisi'nin birinci derece SİT alanı olduğunu ve korunmaya muhtaç bir dünya mirası kategorisinde yer aldığını hatırlattı.
40 kişinin karbondioksitini bir çam ağacı oksijene dönüştürüyor
KAYSERİ - TEMA Vakfı Kayseri Temsilcisi Abdulkadir Dağlı, ağaçlandırma çalışmasının insanların temiz bir hava ve nefes almasına önemli katkısı olduğunu ifade ederek, “40 kişinin bir saatte havaya verdiği karbondioksiti
TEMA Vakfı Başkanı'na Kalite Ödülü verildi
2012 yılı Türkiye Kalite Ödülü, 'Toprak Dede' olarak bilinen Tema Vakfı Başkanı Hayrettin Karaca'ya verildi. Ödül töreni Bursa Ticaret ve Sanayi Odası’nda gerçekleştirildi. 2012 Kalite Şehri Farkındalık Ödülü, Bursa merkez Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar'a, 2012 Türkiye Kalite Ödülü ise Tema Vakfı Başkanı Hayrettin Karaca'ya verildi
Ünlülerden iklim manifestosu
Programa; Adalet Ağaoğlu, Tema Vakfı Başkanı M. Serdar Sarıgül, kampanya sorumlusu Ömer Madra ve çok sayıda davetli katıldı. Programda, iklim değişikliğini tehdidine karşı olan sanatçı, yazar, akademisyen, müzisyen ve girişimcilerin mesajını içeren bir sinevizyon gösterisi yapıldı.
Sakarya Nehri'nde düşen su debisi balıkların yaşamını tehdit ediyor
TEMA Vakfı İl Temsilcisi ve Sakarya Üniversitesi Çevre Mühendisliği Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Mahnaz Gümrükçüoğlu, nehirdeki su seviyesinin düşmesinin, kirlilik yükünü artıracağını belirtiyor.
Altın Arı Ödülü'nü Başbakan'a verdiler
Uygulama ve Araştırma Merkezi, İstanbul Bal Üreticileri Birliği, Muğla ile Arı Yetiştiricileri Birliği, Marmaris Ticaret Odası, Marmaris Bal Evi Projesi, TEMA Vakfı Arıcılık Projesi, Türkiye Arı Yetiştiricileri Merkez Birliği, Türkiye Kalkınma Vakfı Arıcılık Birimi, Uludağ Arıcılık Derneği.
Altın Arı Ödülü'nü Başbakan'a verdiler
Uygulama ve Araştırma Merkezi, İstanbul Bal Üreticileri Birliği, Muğla ile Arı Yetiştiricileri Birliği, Marmaris Ticaret Odası, Marmaris Bal Evi Projesi, TEMA Vakfı Arıcılık Projesi, Türkiye Arı Yetiştiricileri Merkez Birliği, Türkiye Kalkınma Vakfı Arıcılık Birimi, Uludağ Arıcılık Derneği.
Go-Kart kazasında hayatını kaybeden Tuğba Erdoğan son yolculuğuna uğurlandı
Okunan mevlit ve duaların ardından İstanbul Tema Vakfı tarafından getirilen fidan, Tuğba Erdoğan’ın kardeşi Büşra Erdoğan (14) tarafından mezarı başına dikildi. "İHMAL SÖZ KONUSU"
TEMA: Yangın bir çevre felaketidir
YALOVA - TEMA Vakfı Yalova İl Temsilciliği, Aksa'daki yangını bir çevre felaketi olarak değerlendirdi. Aksa Akrilik Kimya Sanayii'nde çıkan yangınla ilgili açıklama yapan Tema Vakfı Yalova İl Temsilciliği, "Aksa Akrilik Kimya Sanayi Tekstil fabrikasında çıkan
TEMA Vakfı’na kadın başkan
İSTANBUL - Erozyon ve çölleşmeye karşı 20 yıldır çalışmalarını sürdüren TEMA Vakfı Yönetim Kurulu Başkanlığı'na Deniz Ataç seçildi. Ataç'ın yardımcılığına da Prof.
Vali Karaloğlu: Van'ı ceviziyle marka haline gelen bir şehre dönüştürelim
Urartu Oteli’nde yapılan programa Van Valisi Münir Karaloğlu, Yardımcısı Zafer Coşkun, İl Milli Eğitim Müdürü Mucip Kına, TEMA Vakfı Van Temsilcisi Doç. Dr. Dağhan Işık, okul müdürleri ve öğretmenler katıldı.
Ormancılık Haftası'nda okullarda resim şiir yarışması düzenlenecek
Müdürlüğü, İl Jandarma Komutanlığından, İl Müftülüğü, , Devlet Su İşleri, İl Milli Eğitim, Çevre ve Şehircilik, Sağlık İl Müdürlüklerinden yetkililer ve Tema Vakfı İl temsilcisi katıldı. Vali Yardımcısı İsmail Demirhan, yönetmelik gereği yapılacak hususları gözden geçirmek üzere toplandıklarını belirtti.
Yılbaşı için ağaç kesilmesin diye fidan dağıttılar
MUĞLA - Fethiye Orman İşletme Müdürlüğü, TEMA Vakfı Fethiye Temsilciliği ve Fethiye Belediyesi, "Yeni Yıla Ağaç Keserek Değil, Ağaç Dikerek Girelim" sloganıyla fıstık çamı fidanı dağıttı. Yılbaşı için ağaç kesiminin önüne geçmek amacıyla Muğla'nın Fethiye ilçesinde fidan dağıtım kampanyası başlatıldı.
'Alternatif Nobel ödülü' Hayrettin Karaca’ya
Bu yıl onur ödülüne TEMA Vakfı Kurucu Onursal Başkanı Hayrettin Karaca layık görüldü. Karaca’nın ödülünü torunu Kerem Brera ve TEMA Vakfı Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Deniz Ataç birlikte aldı. ’Doğru Yaşam Ödülleri’ (The Right Livelihood Award) İsveç Parlamentosu’nda düzenlenen bir törenle sahiplerini buldu.
Eski Bakan Okuyan: Kenan Evren'i asalım sallandıralım
Çok yakından tanıdığımız TEMA Vakfı Onursal Başkanı Hayrettin Karaca da 90 yaşında. Aynı yaştalar. Adamı çevre duyarlılığına karşı yaptığı eylemden dolayı aynı tarihlerde İzmir Dikili’de mahkemenin önünde ayakta dikiyorsun.
TEMA Kayseri, Litvanyalı gençlerle fidan dikti
Etkinliğe liderlik yapan TEMA Vakfı Kayseri Temsilci Yardımcısı Hakan Tatlı, öğrencilere hitaben yaptığı konuşmada, “Kilometrelerce uzaklardan gelerek, şehrimize fidan dikip meşe palamudu toplayıp ekimini yapan Litvanyalı arkadaşlarımıza çok teşekkür
Özer: Dünyada 1 milyon insan kronik açlık çekiyor
RİZE - TEMA Vakfı Rize Temsilcisi Nevzat Özer, Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) verilerine göre dünyada 1 milyon insanın kronik açlık çektiğini söyledi. Nevzat Özer, 16 Ekim Dünya Gıda Günü nedeniyle yaptığı açıklamada, doğal varlıkların, toprağın ve suyun korunması için mücadele ettiklerini ifade ederek, “Biliyoruz
Adanalı otel sahibi, müşterilerinin her günü için 1 lira TEMA'ya bağışlayacak
ADANA - Adana’da bir otel müşterilerinin her gününün 1 lirasını ağaç dikilmek üzere TEMA Vakfı’na bağışlayacak. Yılda ortalama 16 bin lirayı bulan fonla otel adına butik orman alanı oluşturulacak.
Hayrettin Karaca'ya alternatif nobel ödülü
yaş armağanı olarak değerlendirilebilecek olan Alternatif Nobel Ödülü Tema Vakfı'nın da 20. kuruluş yılına rastladı. (CİHAN)
Karaca'dan dökülen çöplere tepki
YALOVA - TEMA Vakfı Onursal Başkanı Hayrettin Karaca, Yalova Belediyesi’nin SPA ve kongre turizmine yönelik 5 yıldızlı bir otel yapılması için geçtiğimiz aylarda ihaleye çıkardığı, ancak 3 ihale sonrasında alıcısı çıkmayan
Seyyah aile Türkiye’ye giriş yaptı
yıl dönümü ve TEMA Vakfı'nın 20. yılı nedeniyle İnci ve Soner Sarıhan çifti, çocukları 3 yaşındaki Tibet Çağrı ile birlikte Hollanda’dan yola çıktı. Yol güzergahı üzerinde sırasıyla Almanya, Çek Cumhuriyeti, Avusturya, Slovakya, Macaristan, Romanya ve Bulgaristan geçen Sarıhan ailesi, Kapıkule üzerinde Türkiye’ye giriş
İş Bankası, 69. ormanını İbrahim Çeçen Üniversitesi'nde kurdu
AĞRI - Türkiye İş Bankası tarafından 2008'de başlatılan Orman ve Su İşleri Bakanlığı ile TEMA Vakfı işbirliğinde yürütülen '81 İlde 81 Orman' projesinin 69. ormanı Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi'nde kuruldu.
'Termik Karşıtı Video' davası iki yılda sonuca ulaştı
YAÇEP Sözcüsü Özlem Akyüz Bayrı, TEMA Vakfı eski Temsilcisi Feride Uyar ve internet sitelerinde söz konusu görüntüyü yayımlayan Alper ve Kıvanç Rodoplu’nun yargılandığı dava, 10. celsede sonuçlandı.
Batman’da 'İstanbul'da Bahçe ve Çiçek' sergisi açıldı
BATMAN - TEMA Vakfı kurucusu ve Onursal Başkanı Ali Nihat Gökyiğit'in eşinin adını taşıyan Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi'nin düzenlediği 'İstanbul'da Bahçe ve Çiçek' sergisi Batman’da açıldı. Batman Gençlik Evi’nde düzenlenen serginin açılışına Batman Valisi Ahmet Turhan, Emniyet Müdürü Hasan Ali Okan, İl Müftüsü Hasan Çağlar, kurum amirleri ve çok
Muğla ormanları yeşil bayrağa kavuşuyor
Denetçiler, ormanı kullanan ve bir şekilde ormanla irtibatlı olan TEMA Vakfı'ndan avcılar derneğine, ÖÇK’dan köy muhtarlarına kadar birçok kurum ve kuruluşlardan bilgi aldı. Denetlemeler kapsamında orman işçi ve çalışanları ile toplantılar yapıldı.
Erkek fıstık ağaçlarının yetersizliği fıstıkta verimi düşürüyor
Fıstıkta beklediği kalite ve aromayı bulamayan Nestle Damak, fıstıkta kalite ve verimi arttırmak için TEMA vakfı ile birlikte ‘Fıstığınız Bol Olsun Projesi' başlattı. Proje kapsamında bölgede 32 deneme bahçesi kuran proje ortakları, proje ile fıstığın kalitesini ve verimini artırmayı hedefliyor.
Orman Genel Müdürlüğü ceviz ve badem dikecek
Şeker’e, TEMA Vakfı Mütevelli Heyeti Üyesi Ali Nihat Gökyiğit, Prof. Dr. Melih Boydak, Dr. Ali Sencer Birler, Ağaçlandırma Daire Başkanı İbrahim Yüzer, Balıkesir Orman Bölge Müdürü Recep Ateş, Bursa Orman Bölge Müdürü Ahmet Köksal Coşkun da eşlik etti.
Çevreciler, Burdur Gölü ve çevresini temizledi
Yürüyüşten sonra bir konuşma yapan TEMA Vakfı Burdur İl Temsilcisi Gülser Bülbül, "Son yıllarda dünyamız doğal çevremiz; evsel atıklar, sanayi atıkları, tarımda kullanılan kimyasal gübreler, zirai ilaçlar, asit yağmurları, naylon poşetler ile kirlenmekte, taş
'Bir santimetrelik toprak tabakası bir milyon yılda oluşuyor'
Program sonunda TEMA Vakfı Manavgat Şube Başkanı Şenay Malbora, vakıflarına katkıdan bulunan başta Suntopia Oteli Genel Müdürü Şule Billur ile çevre, toprak ve ormanların korunması konusunda destek olan gönüllü çevrecilere plaket verdi.
"Tüketiciye 'bal' diye glikoz ve kanserojen içerikli maddeler satılıyor"
RİZE - TEMA Vakfı Rize Şube Başkanı Nevzat Özer, tüketiciye bal diye glikoz ve kanserojen maddeler taşıyan maddelerin satıldığını bu maddelerin insan sağlığını tehlikeye attığını söyledi. Rize’de Tema Vakfı Rize Şubesi ve Macahel Arıcılık iş birliği ile Rizeli arıcılara yönelik eğitim toplantısı düzenledi.
'Kadına şiddetin derin 100’ü'nü sergilediler
Projeye okulundan Tema Vakfı Rize Temsilciliği, fotoğraf sanatçısı Harun Mavi ve ailesinden çok önemli destek geldiğini vurgulayan Kansız, ''11 arkadaş yola çıktık. İki fotoğrafçı ile birlikte farklı mekanlarda çalışmalarımızı yaptık.
TEMA Onursal Başkanı Karaca'dan üniversitelilere: İhtiyacınız kadar tüketin
BURSA - TEMA Vakfı Onursal Başkanı Hayrettin Karaca, üniversite öğrencilerine “Doğal ekosistem gidiyor. İhtiyacınız kadar tüketin.
Minik TEMA programı başladı
RİZE - TEMA Vakfının Milli Eğitim Bakanlığı ile birlikte yürüttüğü Minik TEMA programı, Rize'de başladı. TEMA Vakfı Rize temsilcisi Nevzat Özer, Rize İsmail Kahraman Kültür Merkezinde düzenlenen programda, program ile okul öncesi çağdaki çocukları sınıflardan,
Ormancılık Haftası bu yıl 'Ağaç Bayramı' olarak kutlanacak
belediyeleri, Devlet Su İşleri, İl Milli Eğitim, Çevre ve Şehircilik, Sağlık İl Müdürlükleri yetkilileri, Bursa Garnizon Komutanlığı'ndan bir temsilci ve TEMA Vakfı il temsilcileri katıldı. Orman Bölge Müdürü Ahmet Köksal Coşkun, geçen yıllarda Ormancılık Haftası ve Ağaç Bayramı ile ilgili yapılan etkinlikleri anlattı.
Özer: Karadeniz'in ormanları sadece odun ve kereste deposu görülmemeli
RİZE - TEMA Vakfı Rize İl Temsilcisi Nevzat Özer, Doğu Karadeniz'deki doğal ormanların yaşayan bir hazine olduğunu, sadece odun ve kereste deposu olarak görülemeyeceğini belirtti. Özer, yaptığı yazılı açıklamada, Doğu Karadeniz Bölgesi Ormanları'nın biyolojik çeşitlilik bakımından ülkenin en zengin ormanlarından olduğunu, binlerce bitki türü
Özer: Şimşir ağaçları acele ve tamamen kontrolsüz kesiliyor
RİZE - TEMA Vakfı Rize İl Temsilcisi Nevzat Özer, Rize'de şimşir ağaçları ile ilgili acele ve tamamen kontrolsüz bir kesim kararı verildiğini iddia etti. Özer, yaptığı yazılı açıklamada, Çayeli ilçesi Senoz Vadisi'nde kuruduğu iddiasıyla yaklaşık 20 ton şimşir ağacının, Orman Müdürlüğü tarafından kesimine izin verildiğini
Çevre Kültür Derneği aşure dağıttı
Çevre bilincini oluşturmak ve insanlar arasındaki iletişimi sağlamak amacıyla kurulan Çevre Kültür Derneği, TEMA Vakfı'yla da zaman zaman ortak faaliyetler düzenliyor. (CİHAN)
TEMA Vakfı, Doğu Karadeniz Çevre Düzeni Planı için dava açtı
RİZE - TEMA Vakfı Rize Temsilcisi Nevzat Özer, yürütmesinin durdurulması istemiyle Danıştay'a dava açtıkları Doğu Karadeniz Çevre Düzeni Planı'nın, merkezine yaşam önceliği ve bunun sürdürülebilirliğini koyması gerekirken
TEMA’nın meşeleri Şişli’de yuvalarına kavuştu
İSTANBUL - TEMA Vakfı, toprak erozyonuna dikkat çekmek için Nişantaşı Abdi İpekçi Meydanı’nda ‘Meşeler Yuva Arıyor’ şenliği düzenledi. Şişli Belediyesi’nin ev sahipliğinde gerçekleştirilen etkinlikte, Hayrettin Karaca, A.
Altındağlı öğrencilere erozyonla mücadele anlatıldı
ANKARA - Altındağ Belediyesi Gençlik Merkezi öğrencilerine, erozyonla mücadele eğitimi verildi. TEMA Vakfı Ankara Temsilcisi Mukadder Ekremoğlu ve gönüllü eğitmenlerden bilgi alan gençler, çevreye duyarlı bireyler olmak için de söz verdi.
Kefken'de defne ve meşe palamudu tohumu toplandı
KOCAELİ - Kocaeli Üniversitesi Kandıra Meslek Yüksekokulu, Kandıra Belediyesi, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve Kandıra TEMA Vakfı'nın işbirliğiyle, 'Tohumdan Fidana Projesi' kapsamında Kefken'de defne ve meşe palamudu tohumu
Fethiye’ki STK’lar Lagoz ve Orfoz’ları korumak için kolları sıvadı
Fethiye Deniz Ticaret Odası, dalış okulları ve Tema Vakfı’nın destek verdiği çalışma kapsamında bastırılan broşürler balık tüketilen mekanlarda dağıtılmaya başlandı. Dağıtılan broşürlerde balıkların ölçülerek alınması istenirken 45 santimetreden küçük Orfoz balıklarının tüketilmemesi istendi.
Çamlıhemşin'de "Toprağa Saygı" yürüyüşü
RİZE - TEMA Vakfı Rize Şubesi'nce "Toprağa Saygı Yürüyüşü" düzenlendi. Yürüyüşe Milli Eğitim Müdürü Engin Albardak, Emniyet Amiri Bülent Kısa, daire amirleri, okul müdürleri, öğretmenler, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.
Erozyona karşı “Toprağa Saygı Yürüyüşü”
RİZE - TEMA Vakfı’nın erozyona, ormansızlaşmaya karşı “Bir Adım da Siz Atın” çağrısına Derepazarı, “Toprağa Saygı Yürüyüşü” ile destek verdi. Derepazarı Kaymakamlığı İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün de destek verdiği yürüyüşe İlçe Kaymakamı Mehmet Çağrı Özpolat, Belediye Başkanı Şaban Kalça, Jandarma Komutanı
TEMA’nın diktiği fidanlar Kurtuluş Savaşı'nın yapıldığı topraklarda yeşerecek
Sevinçel, Tema Vakfı'nın Ankara Temsilciği'ne kendilerine gösterdikleri yakınlıktan dolayı teşekkür etti. TEMA Vakfı Ankara Temsilcisi Mukadder Ekremoğlu ise Tüm öğretmenlerin, Öğretmenler Günü'nü kutlayarak, ağaç dikme etkinliklerini şehit öğretmenlere ithaf ettiklerini
Rize’de toprağa saygı yürüyüşü
RİZE - Rize’de, Tema Vakfı Rize temsilciliğince "Toprağa Saygı Yürüyüşü" düzenlendi. Cumhuriyet Meydanı'nda düzenlenen törende bir konuşma yapan Rize Vali Yardımcısı Mustafa Erkayıran, insanoğlunun var olduğu andan itibaren yaşam savaşı verdiğini ifade ederek