tespihler

Tespihleri kimisi stres kimisi ise şifa için kullanıyor
MARDİN - Kiminin stres, kiminin alışkanlık, kimileri için ise şifa bulmak için kullanılan tespihler birbirinden ilginç özelikleri ile dikkat çekiyor. Reçine, bal, kehribar, Erzurum taşı, akik, zümrüt, damla, bağa gibi 5 bin liraya kadar fiyat biçilen tespihlerin birçok hastalığa da iyi geldiğine inanılıyor.
HEMFEST'e Güngörenli açılış
Tespihler, el oyması çalışma takımı, yağlı boya tablolar ve Güngören Halk Eğitim Merkezinin hazırladığı modernize edilmiş yöresel kıyafetlerle yakından ilgilenen Vali Mutlu ve Başkan Karaman kurs eğitmenleri ile hatıra fotoğrafı
Vahşi hayvanların dişleri usta elinde tespihe dönüşüyor (Özel)
Ömer Bozkurt kardeşler, müşterilerinin getirdiği fildişi, mors dişi, fil kemiği, balina dişi gergedan boynuzu ve keçi-manda-geyik gibi hayvansal ürünlerle tespihler yapıyor. İki kardeş bu ürünlerden müşterilerinin istediği özelliklerde tespihler yapıyor.
Cihan Haber Ajansı Gündemi
Bozkurt kardeşler, müşterilerinin getirdiği fil dişi, mors dişi, fil kemiği, balina dişi gergedan boynuzu ve keçi-manda- geyik gibi hayvansal ürünlerle tespihler yapıyor. İki kardeş bu ürünlerden müşterilerinin istediği özelliklerde tespihler yapıyor.
Bu tespihler hayat değiştiriyor (Özel)
Küp haline getirilen tespihler zımparada silindir hale getirilip, torna makinesinde delme işlemine gidiyor. Her bir tespih tanesi tek tek deliniyor.
“Ramazan, kendimizi düzeltme adına büyük bir fırsat”
etmiş, elinden tespihini, başından takkesini düşürmeyen biri haline gelmiş ama bu titizlik ve dikkat, sadece Ramazan ayına mahsus kalmış, Ramazan'dan sonra tespihler, seccadeler sandığa, dini titizlikler gelecek Ramazan'a bırakılmış.
Eski eşyaları toplayarak evini müzeye dönüştürdü
Eskiye ilgisinin 10-15 yaşlarında başladığını söyleyen Çopur'un koleksiyonunda tespihler, kılıçlar, tüfekler, yemek takımları, bakır leğenler, heybeler, halılar, kilimler, cezveler, ibrikler, semaverler ve radyolar var.
Sufiyane, sınırları aştı (Özel)
Esans ve tespihler için de durum aynı. Tabloların, levhaların ömürlük alındığı hesaba katıldığında verilen para çok gelmiyor insana. Cihan Haber Ajansı (Cihan)'na konuşan Sufiyane'nin fikir babası Sami Oral, böyle bir ihtiyacın olduğunu uzun zamandır bildiklerini söyledi.
“Ramazan’ın güzelliklerini tüm yıla yaymak gerekir”
elinden tespihini, başından takkesini düşürmeyen biri haline gelmiş; ama bu titizlik ve dikkat, sadece Ramazan ayına mahsus kalmış, Ramazan'dan sonra tespihler, seccadeler sandığa, dini titizlikler gelecek Ramazan'a bırakılmış.
Tespihçiler ‘Tespih Mezatı’nda buluşuyor
50 liradan 100 bin liraya kadar tespihlerin olduğu pazarda, tespihler takas da yapılabiliyor. Tespih koleksiyoncusu olan Haluk Özçakmak; kehribar, kuka, ketalinden üretilmiş antika değeri olan tespihlerin yüksek fiyattan alıcı bulduğunu söyledi
Sahipsiz kalan sahabe makamı ilgi bekliyor
Makamının üzerine bez parçaları, seccade ve tespihler koyan köylüler, kendi imkanları ile yaptıkları çalışmalarla makamı bugüne kadar korumayı başarmış. Etrafı ve üzeri otlar ile kapalı olan İbrahim Havrani makamının yanlarında da fare ve yılan delikleri dikkat çekiyor.
Sigaranın boşluğunu tespih ile doldurdu
Özellikle el yapımı tespihler satın alan Mahiroğlu’nun koleksiyonunda kehribar, bitkisel ve ağaç türünden yapılan kıymetli tespihler de bulunuyor. Mahiroğlu, 2009 yılında sigarayı bıraktığını kaydederek, günlük sigara için harcadığı parayı hesap ettiğini ve sigaranın boşluğunu doldurmak için tespihe yöneldiğini
Çin malı tespihler vatandaşa sabır çektiriyor
KAYSERİ - Hac ve umre ziyaretine gidenlerin kutsal topraklardan hediye olarak getirdikleri Uzakdoğu yapımı tespihlerin tane sayıları farklılık gösteriyor. Daha çok Çin ve Tayvan malı hediyelik tespihler bilinenin aksine 33 veya 99 yerine 45, 98 ve 102 taneli çıkıyor.
Minibüs şoförü el sanatları sergisi açtı
El oymacılığından yapılan sergide kağnılar, beşikler, düğünler, oyuncaklar, insan fügürleri, tarihi mekanlar ve tespihler, biblolar, gemi, düven, tırmık, yaba, yufka açma tablası, at arabası, büyükbaş hayvanlar ve çeşitli hediyelik eşyalar bulunuyor.
Arkadaşlarından 'aşırdığı' tespihlerden koleksiyon yaptı
Erdoğan'ın kendi tabiriyle 'aşırdığı' tespihlerden oluşan toplam 478 parçalık koleksiyonunda, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın tespihi de bulunuyor. Or-Çay Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Erdoğan yıllardır topladığı tespih, çakmak, sigara, para ve maket otomobilleri iş yerinde özel olarak tasarlattığı dolaplarda
Bu tesbihlere paha biçilemiyor
KÜTAHYA - Kütahya'da 'Tespih Borsası' olarak adlandırılan kahvehanede 5 liradan 22 bin liraya kadar değişen fiyatlardan tespihler satılıyor. Ulu Camii yakınında yer alan kahvehanede sohbetler genellikle tespih üzerine yapılıyor.
At arabasıyla aile boyu hırsızlık
bilezik, 7 adet bayan kol saati, 7 adet erkek kol saati, 4 adet köstekli saat, 5 adet yüzük, 2 adet kolye, 1 adet taşlı bilezik, 1 adet oto teybi, değerli tespihler bulunurken şahısların at arabasında ise çok sayıda kesici ve delici alet, suç işlemekte kullanılmak üzere levye, çekiç, balyoz gibi aletler ele geçirildi.
Kırkpınar Ağa heykellerinin elindeki tespitler çalındı
Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri'nin yapıldığı Sarayiçi'nde bulunan ağa heykellerinin elindeki tespihler çalındı. Kırkpınar'da üç ve daha fazla ağalık yapan kişilerin heykeli er meydanı yakınlarında dikiliyor.
Bursa İl Müftüsü Gündüz: Soframızda fakir ve öğrencilere de yer verelim
elinden tespihini, başından takkesini düşürmeyen biri haline gelmiş; ama bu titizlik ve dikkat, sadece Ramazan ayına mahsus kalmış, Ramazan'dan sonra tespihler, seccadeler sandığa, dini titizlikler gelecek Ramazan'a bırakılmış.
MHP'li Yılmaz: Regaib Kandili, huzur ve maneviyat mevsiminin habercisi
Gözlerden aynı hissiyatın yaşları süzülürken, dillerden dualar ve tespihler aynı aşkla dökülür. Dini hayatımıza yeni bir heyecan ve canlılık kazandıracak olan bu mübarek ay ve geceler, yaratıcımıza, ailemize, çocuklarımıza ve tüm insanlığa karşı görev ve sorumluluklarımızın olduğunu bir
Özel Erkul Tunagür Koleji öğrencileri, koleksiyonlarını sergiledi
sınıf öğrencileri Berk Şengün'ün parçalarını birleştirerek yaptığı araba motoru ve Taha Sönmez'in akvaryum çevresine koyduğu tespihler oldu. Şengün, motor parçalarını babasının yurt dışından getirdiğini, kendisinin de bunları evde birleştirerek araba motoru haline getirdiğini söyledi.
Mardin'de hırsızlık zanlısı 12 kişi yakalandı
aramada çelik kasa, masa üstü bilgisayar, dizüstü bilgisayar, 2 adet erkek kol saati, fotoğraf makinesi, çeşitli takı ve takı kutuları, çeşitli modellerde tespihler ve çeşitli küçük ev eşyaları ele geçirildi.
Antikacıların buluştuğu kahvehanede boş sandalye bulmak zor
Oyun masalarında tespih çeşitleri, Osmanlı padişahlarının kullandığı tespihler, kehribar, sıkma kehribarlar, Oltu taşı tespihler, 25 TL ile 5 bin dolar arasında alıcı buluyor. Zenit Loncineen, Roleks, Rersacce, Ronstantin gibi saat çeşitleri ise 100 TL ile 10 bin dolara kadar alıcı buluyor.
Uşak'taki camilerde tespih, takunya ve havlular domuz gribine karşı imha edilecek
Bu tür malzemelerin uzun süre kullanıldığına dikkat çeken Kolcu, "Camilerimizde uzun zamandır bulunan tespihler ve takunyalar yıpranmıştır. Cemaatimizin, bunlar sebebiyle hastalığa yakalanmasını istemiyoruz.
Bursa İl Müftüsü Gündüz: Ramazan'ın getirdiği güzellikler sene boyunca devam etmeli
elinden tespihini, başından takkesini düşürmeyen biri haline gelmiş; ama bu titizlik ve dikkat, sadece Ramazan ayına mahsus kalmış, Ramazan'dan sonra tespihler, seccadeler sandığa, dini titizlikler gelecek Ramazan'a bırakılmış.
Dijital ibadet ürünleri yaygınlaşıyor (Özel)
Hayatı kolaylaştıran zikirmatik, elektronik Kur'an, kıble gösteren pusula ve elektronik tespihler özellikle Ramazan ayında önemli satış rakamlarına ulaştı. Dijital ibadet araçları aynı zamanda hızla büyüyen bir pazar da oluşturdu.
Ramazan geldi, Kur'an-ı Kerim satışlarında artış oldu
Bunların yanı sıra mukabeleler için Yasin-i şerifler, ilmihaller, dini kitaplar, kokulu seccadeler ve tespihler en çok satılan ürünler arasında yer alıyor.
Mahkumların yaptığı el işi ürünler sergileniyor
Bu arada mahkûmlar tarafından boncuklardan yapılan duvar saatleri, anahtarlıklar, tespihler oldukça ilgi görüyor. Fiyatları 1-400 YTL arasında olan ürünlerden elde edilen gelir mahkûmlara veriliyor.
Sanık Hayrettin Ertekin, cezaevinde Perinçek'in 3 kitabını okumuş
Geçtiğimiz aylarda görülen duruşmalar sırasında tutuklu sanık Hayrettin Ertekin'e, siparişi üzerine yakınları tarafından küçük bir poşet içerisinde tespihler getirilmiş, dava arkadaşlarına "Ya sabır tespihi" olarak hediye edeceği lire sürülmüştü.