tetkik hakimi

Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç: İş yükümüz artıyor
Alkan, "2010 yılından beri yapılagelen faaliyetler sonucunda Yargıtay daire başkanı, üye, tetkik hakimi ve savcılarında Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi ve yargı mercii olarak bu sözleşmeyi uygulayan Avrupa İnsan Hakları mahkemesi hakkında önemli ölçüde bir farkındalık
HSYK üyeleri Hollanda'daki temaslarını tamamladı
HSYK Tetkik Hakimi İsa Emekçi, Cihan'a yaptığı açıklamada, Hollanda'da yargı siteminde uzlaşma müessesinin çok güzel bir şekilde oturduğunu gördüklerini söyledi. Emekçi, "Bu hususta Türkiye'ye döndüğümüzde de bunun farklı platformlarda tartışılması amacı ile bir kısım çalışmaların yapılmasını teklif etmeyi arkadaşlarla düşünüyoruz
Bankacıyı öldürdüğü iddia edilen Yargıtay Tetkik Hakimi'nin duruşması ertelendi
ANKARA - Ankara’da aracında ölü bulunan bankacı Mustafa Hastürk’ü öldürdüğü iddiası ile tutuklanan Yargıtay Tetkik Hakimi Serhat Tercan’ın yargılandığı davanın 2. Duruşması yapıldı. Mahkeme sanık ve müdafi avukatlarının dosyayı incelemeleri için duruşmayı erteledi.
Hollanda'ya gelen HSYK üyeleri, yargı yetkililerini ziyaret etti
Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) Tetkik Hakimi İsa Emekçi, 21 hakim, savcı ve avukatla Leonardo da Vinci ve Avrupa Birliği Projesi kapsamında bilgi alış verişi için Hollanda'ya geldiklerini söyledi.
Ergenekon davasında sona gelindi
Dairesi Başkanı Mustafa Birden, üyeler Ayfer Özdemir ve Ayla Gönenç ile tetkik hakimi Ahmet Çobanoğlu da davaya müdahil oldu. Saldırı sırasında bazıları yaralanan Danıştay Başkanı ve üyelerinin, şikayetçi olduklarını söylemek için dahi duruşmalara katılmamaları dikkat çekti.
Hüseyin Karakullukcu: Adalet mefhumu karışık, olanı yeterli bulmuyorum
Danıştay yardımcısı unvanıyla mesleğe başlayan Karakullukçu, asker dönüşü 1981'de Danıştay tetkik hakimi olarak göreve devam eder. Sınava katılanlar arasında listenin başındaki isim dikkatten kaçmaz.
Danıştay'a başkan seçilemedi, üyeler perşembe yine toplanacak
Güngör, 1985 yılında Danıştay Tetkik Hakimi, 1999'da Danıştay Savcılığına atandı. Danıştay Üyeliğine 12 Haziran 2008'de seçilen Güngör, 12 Haziran 2012'den bu yana Danıştay Başkanvekilliği görevini yürütüyor.
Danıştay tetkik hakimliğine atama yapılacak
89 idari yargı hakim adayı arasından ihtiyaç durumuna göre tespit edilecek sayıda aday, kura ile atamaya tabi tutulmaksızın doğrudan Danıştay tetkik hakimi olarak atanacak. HSYK Birinci Daire Başkanlığı, 11 Haziran 2013 tarih ve 94172295/2890/3722 sayılı yazı ile Danıştay Başkanlığı tarafından tetkik hakimi ihtiyacının giderilmesi
Uluslararası Bilişim Hukuku Kurultayı 26-28 Haziran'da İzmir'de yapılacak
Turkcell ve Turkcell Superonline'ın ana sponsor olduğu etkinlikte, Yargıtay daire başkanı, Yargıtay üyesi, tetkik hakimi ve Yargıtay savcısı düzeyinde pek çok katılımcı ile adliyelerde ve Adalet Bakanlığı merkez birimlerinde görevli bir çok hakim katılacak.
Kocaoğlu: Yurttaşları birbirine düşürme oyunları asla başarılı olamayacaktır
Daire Başkanı Mustafa Birden, Üye Ayfer Özdemir, Tetkik Hakimi Ahmet Çobanoğlu ve Üye Ayla Gönenç yaralanmıştı. (CİHAN)
Danıştay Başkanı: Güçlü bir ülkenin dayanak noktası güçlü bir yargıdır (Özel)
Yeteri kadar üye olduğunu, ancak yeteri kadar tetkik hakimi olduğunu söyleyemeyeceğini belirten Karakullukcu, "Çift heyet dediğimiz, iki heyet dahi oluşturacak kadar her dairemizde yeterli üye sayımız var.
Cinayet zanlısı hakim adliyeye sevk edildi (2)
ANKARA - Ankara'da bir bankacının silahla öldürülmesi ve kendilerine polis süsü verip bir kadının fidye için kaçırılmasıyla ilgili gözaltına alınan Yargıtay Tetkik Hakimi Serhat T. ile 8 kişi Sincan Adliyesi’ne sevk edildi.
Cinayet zanlısı hakim adliyeye sevk edildi
ANKARA - Ankara'da bir bankacının silahla öldürülmesiyle ilgili cinayet zanlısı olarak yakalanan Yargıtay Tetkik Hakimi Serhat T. adliyeye sevk edildi.
Cinayet zanlısı hakim, Ankara Emniyeti'ne getirildi
ANKARA - Ankara'nın Keçiören ilçesinde araç içinde bir bankacıyı öldürdüğü iddiasıyla aranan Yargıtay Tetkik Hakimi Serhat T., İstanbul'da gözaltına alındı.
HSYK'dan Yargıtay Tetkik Hakimi Serhat T. hakkında açıklama
ANKARA - Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK), Yargıtay Tetkik Hakimi Serhat T. hakkında adam kaçırma suçunu işlediği iddialarını içeren yazının bugün kurula ulaştığını bildirdi.
Küçük, Tekin ve Arslan'a 2'şer kez ağırlaştırılmış müebbet istendi
Dairesi Başkanı Mustafa Birden, iki üye hakim ve bir tetkik hakimi olmak üzere 4 hakime yönelik saldırının da teşebbüs aşamasında kaldığı belirtildi. Bu nedenle de her üye hakim için bir kez olmak üzere Arslan, Tekin ve Küçük'ün, toplam 4'er kez 13,5'şar yıldan 20'şer yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılmaları istendi
HSYK, Yargıtay'a 100 tetkik hakimi atayacak
ANKARA - Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK), Yargıtay Birinci Başkanlığı'nın 100 tetkik hakimi talebini gündemine aldı. Söz konusu atama, 2013 kararnamesiyle gerçekleştirilecek.
Adliyelere 'profesyonel sözcüler' geliyor (Özel)
Projeyi değerlendiren Avrupa Birliği Genel Müdürlüğü Tetkik Hakimi Özgür Beyazıt, yargı mensuplarının her geçen gün artan ağır iş yükü altında ezilmesi ve mevcut sistemin çağın değişen şartlarına ayak uyduramaz hale gelmesinin Türk yargısında dönüşümü zorunlu kıldığını vurguladı
Yargıtay Başkanı Alkan: Bekleyen dosya sayısında önemli ölçüde azalma oldu
Daire sayımız 32’den 38’e, üye sayısı 240’dan 387’ye tetkik hakimi sayısı 450’den bin 7’ye personel sayısı bin 500’e çıkarılmıştır. Yapılan bu değişiklikler ve özverili çalışmalar sonucunda Yargıtay’da bekleyen dosya sayısında önemli ölçüde azalmalar olmuştur.
HSYK, terör soruşturması yapan hakim ve savcıları AİHM'e gönderdi
Ceza Dairesi Tetkik Hakimi Yüksel Ödemiş tarafından, AİHS ile güvence altına alınan temel hak ve özgürlükler ile ilgili Yargıtay’ın yaklaşımı, verilen son kararlar ışığında AİHM'de görevli Türk hukukçulara aktarıldı.
BDP: Selim Sadak kararı hukuka aykırı
Sadak'ın herhangi bir yasa dışı örgütsel bağının ceza mahkemesi tarafından tespit edilemediğinin belirtildiği açıklamada, "Mahkeme, Danıştay Tetkik Hakimi ve Danıştay Savcısı'nın söz konusu ifadeleri beyan etmenin terör suçu olmadığı yönündeki görüşlerine ve karara muhalif diğer hakimin itirazlarına rağmen; özen gösterilmeden
HSYK, 46 hakim ve 15 savcıyı birinci dereceye yükseltti
ANKARA - Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK), 46 hakim, 15 savcı ve 2 idare mahkemesi başkanı ile 1 tetkik hakimi birinci dereceye yükseltti. Resmi Gazete'de birinci dereceye yükselen 46 hakim, 15 savcı ve 2 idare mahkemesi başkanı ve 1 tetkik hakiminin isimleri yayımlandı.
Yargıtay artı ve eksilerini raporlaştırdı (Özel)
Yargıtay Kanunu'nun günün ihtiyaçlarına cevap vermediğinin anlatıldığı raporda, "Yabancı dil bilen üye, tetkik hakimi, Cumhuriyet savcısı ve personel sayısının az olması, bu konuda yeterli olanakların sağlanmaması.
Başkan Karakullukçu, yeni Danıştay binasını basına tanıttı
Her üye, tetkik hakimi ve savcı, modern, teknolojik altyapıyla donatılmış, tek kişilik odalarda çalışacak. Binada 3 duruşma salonu, genel kurul salonu, bin 200 metrekarelik ve 600 kişi kapasiteli bir konferans salonu ile 150 kişinin masa düzeninde oturacağı İdari Dava Daireleri
Anayasa Mahkemesi Raportörlüğü'ne Canbulut Şaşmaz atandı
kararnamesine göre, Anayasa Mahkemesi Raportörlüğü'ne, Malatya İdare Mahkemesi üyesi Canbulut Şaşmaz, Zonguldak Vergi Mahkemesi Başkanlığı'na da Danıştay Tetkik Hakimi Faruk Aslan naklen atandı. (CİHAN)
Danıştay, yeni hizmet binasına taşındı
Her üye, tetkik hakimi ve savcı, modern, teknolojik altyapıyla donatılmış, tek kişilik odalarda çalışacak. Binada 3 duruşma salonu, genel kurul salonu, bin 200 metrekarelik ve 600 kişi kapasiteli bir konferans salonu ile 150 kişinin masa düzeninde oturacağı İdari
Kaynak: Yargının en büyük sorunu davaların makul sürede bitirilememesi
İş yükünün azaltılması amacıyla Yargıtay ile Danıştay'da daire ve üye sayıları ve tetkik hakimi sayısının artırıldığını hatırlatan Hamsici, bölge adliye mahkemelerinin faaliyete geçmesiyle yargının daha da hızlanacağını belirtti.
Yargıtay Cumhuriyet Savcılığı’na 22 yeni isim
Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu Tetkik Hakimi Asiye Karababa,Sincan Cumhuriyet Savcısı Murat Küçük,Bakırköy Cumhuriyet Savcısı Muammer Çalık,
Anayasa Mahkemesi Raportörlüğü’ne 3 isim atandı
Mahkemesi Raportörlüğü’ne HSYK Birinci dairesi kararı olarak Akyurt Hakimi ve aynı zamanda Adalet Bakanlığı Tetkik Hakimliğinde yetkili Yunus Heper, Danıştay Tetkik Hakimi Ayhan Kılıç ve Türkoğlu Hakimi Şebnem Nebioğlu Öner atandı.
Yargıtay Başkanı Kaynak: Sözün bittiği yerdeyiz
Yargıtay üyesi ve tetkik hakimi olan arkadaşlarımızdan sizlerin yanına abi nitelikte bir kişi vererek, dosyaların okunmasını, neler yapılması gerektiğini, onlarla birlikte mütalaa ederek, dosyaları okuyacaksınız.
"İş yükü eritilirse, tutukluluk süreleri sorun olmaktan çıkar"
HSYK’nın, Yargıtay’da biriken 1 milyon 266 bin dosyanın çözümü için daha önce 125, peşinden ise 190 tetkik hakimi görevlendirdiğini hatırlatan Okur, “Yargıtay bunun yeterli olmadığını, dosyaların eritilebilmesi için ilave kadrolara ihtiyacı olduğunu söyledi.
Yargıtay ve Danıştay tetkik hakimliği ataması yapacak
Yapılan açıklamada, Yargıtay ve Danıştay Birinci Daire Başkanlığı'nın, artan iş yükü nedeniyle tetkik hakimi ihtiyacı bulunduğuna dair talebini HSYK Birinci Daire Başkanlığı'na ilettiği belirtildi. HSYK'nın yaptığı toplantı sonucunda "Ankara ve civarı için mazereti (eş, sağlık, öğrenim vb) bulunanların taleplerinin öncelikli olarak değerlendirilmesine, iş ve kadro durumunun
Vali Şentürk’ten yargı mensuplarına hayırlı olsun ziyareti
Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu Tetkik Hakimi iken 2011 Yılı Adli Yargı Yaz Kararnamesi ile Yozgat Cumhuriyet Başsavcılığı görevine atanan Cumhuriyet Başsavcısı Metin Durgun’u makamında ziyaret eden Vali Necati Şentürk yeni görevinde başarılar diledi.
Yozgat'ta 11 hakim ve savcının görev yerleri değişti
Yozgat Cumhuriyet Başsavcılığı görevine HSYK Tetkik Hakimi Metin Durgun atandı.Hakim ve Savcılar Yüksek Kurulu tarafından yapılan atamalarla birlikte Yozgat’ta görev yapan Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Yavuz Karaaslan Kahramanmaraş’a, Yozgat İdare Mahkemesi Üyesi Adem
Yeni Başkan Karakullukçu: Danıştay'ın yeniden yapılandırılması için çalışacağım
1973 yılında mesleğe Danıştay'da göreve başlayan Karakullukçu, 1981 yılında Danıştay Tetkik Hakimi oldu. Sivas İdare Mahkemesi Başkanlığı, Adalet Müfettişliği, Adalet Başmüfettişliği, Başbakanlık Personel ve Prensipler Genel Müdürlüğü, Adalet Bakanlığı
Danıştay saldırısında ölen 2. Daire Üyesi Özbilgin İzmir'de anıldı
Daire Başkanı Faruk Öztürk, Danıştay Üyesi Ali Öztürk, Danıştay Savcısı İclal Kutucu, Danıştay Kıdemli Tetkik Hakimi İsmail Saklı, İzmir Cumhuriyet Başsavcısı Emin Özler, İzmir Barosu Başkanı Sema Pektaş, İzmir Adli Yargı Adalet Komisyonu Başkanı Mustafa Uyan, Belediye İş Sendikası
HSYK'nın hakim ve savcı atamalarına ilişkin kararı yayınlandı
Yargıtay Cumhuriyet Savcılığına, Yargıtay Tetkik Hakimi Nazife Nazlı Atılgan Yargıtay Cumhuriyet Savcılığına, Ankara Hakimi Fatma Feyza Şahin Yargıtay Cumhuriyet Savcılığına, Yargıtay Tetkik Hakimi Faruk Ertaç
Bölge adliye mahkemeleri başsavcıları, İsveç'te istinaf mahkemelerini inceledi
Genel Sekreter Yardımcısı Neslihan Ekinci, Adalet Bakanlığı Personel Genel Müdürlüğü Genel Müdür Yardımcısı Meral Kaya, Avrupa Birliği Genel Müdürlüğü Tetkik Hakimi Dr. Bayram Turgut, İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi Cumhuriyet Başsavcısı Aykut Cengiz Engin, Ankara Bölge Adliye Mahkemesi Cumhuriyet Başsavcısı Hüseyin Canan,
Danıştay, Yükseköğretime Geçiş Sınavı'nın iptal istemini reddetti
Danıştay Tetkik Hakimi, davanın görev yönünden reddi ve dosyanın görevli Ankara İdare Mahkemesine gönderilmesi gerektiği görüşünü ifade etti. Danıştay Sekizinci Dairesi ise 2575 Sayılı Yasa'nın 24/c maddesi kapsamında düzenleyici işlem niteliğinde olmayan dava konusu işleme ilişkin uyuşmazlığın görüm ve çözümü
Danıştay: Öğrenci andı Anayasa'ya aykırı değil
Danıştay Tetkik Hakimi de hukuki dayanaktan yoksun olduğu gerekçesiyle davanın reddini istedi.Dava konusu öğrenci andında yer alan ifadelerde Anayasaya, Milli Eğitim Temel Kanunu'na ve İlköğretim ve Eğitim Kanunu'na aykırılık görülmediğini dile getiren Danıştay
HSYK, 128 hakim ve savcının görev yerini değiştirdi
Bakanlık Tetkik Hakimi olan Uğur Yiğit, Nevşehir Cumhuriyet Savcılığı'na atandı. Deniz Feneri soruşturmasını yürüten Ankara Cumhuriyet Savcısı Harun Kodalak ise Ankara Cumhuriyet Başsavcıvekilli'ğine getirildi.
Yüksek yargıdaki rüşvet iddialarıyla ilgili davaya başlandı
Başka bir dosyada da Tetkik Hakimi Şanver Keleş ile görüştüğünü dile getiren Oskay, görüşmelerinde anılan dosyaya özen gösterilmesini istediğini savundu. Herhangi bir ısrarı olmadığını, ücret almadığını iddia eden Oskay, bazı taleplerde ücret almadığını ancak danışmanlık yaptığı konularda bir miktar para aldığını belirtti
Danıştay 14'üncü Daire Başkanı Levent Artuk oldu
14 Mayıs 1981 tarihinde görev unvanı Danıştay Tetkik Hakimi olarak değişti. Edirne İdare Mahkemesi Üyeliği ve Müstemir Yetkili Başkanlığı, Adalet Müfettişliği ve Adalet Başmüfettişliği, Adalet Bakanlığı Personel Genel Müdür Yardımcılığı ile İdari ve Mali İşler Dairesi Başkanlığı
Danıştay'ın yeni kurulan 15'inci Daire Başkanı Kırdar Özsoylu oldu
1981 tarihinde görev unvanı Danıştay Tetkik Hakimi olarak değişti. Diyarbakır İdare Mahkemesi Üyeliği, Samsun ve Ankara İdare Mahkemesi Başkanlığı görevlerinde bulundu. 10.02.2004 tarihinde Danıştay üyeliğine, 07.
HSYK Başkan Vekili Hamsici: Her kurum anayasanın verdiği görev alanını iyi bilmeli ve bu sınırlar içinde kalmalıdır
savcılar olduğuna dikkat çeken Hamsici, şöyle devam etti: "Son görev yaptığı yer ve unvanlara bakıldığında, seçilenlerin 3’ü kıdemli olmak üzere 13’ü Danıştay tetkik hakimi, 2’si Danıştay savcısı, 3’ü Bölge İdare Mahkemesi başkanı, 13’ü İdare ve Vergi Mahkemesi başkanı, 13’ü Bölge İdare, İdare ve Vergi Mahkemesi üyesi, biri idari görevde
Yargıtay ve Danıştay'daki boş üyelikler için seçimler tamamlandı
Yargıtay üyeliğine seçilen 160 yargı mensubunun önceki görevlerine göre dağılımı şöyle:Yargıtay tetkik hakimi: 32Yargıtay cumhuriyet savcısı: 12Cumhuriyet başsavcısı ve başsavcı vekili: 7 Cumhuriyet savcısı: 19Hukuk hakimi: 32Ceza hakimi 36Adalet Bakanlığı yöneticisi hakim:
Cihaner'in 'yargı taşeronlaştı' iddiasını veriler yalanlıyor
Yargıtay üyeliğine seçilen 160 yargı mensubunun önceki görevlerine göre dağılımı şu şekilde oldu:Yargıtay tetkik hakimi: 32Yargıtay cumhuriyet savcısı: 12Cumhuriyet başsavcısı ve başsavcı vekili: 7 Cumhuriyet savcısı: 19Hukuk hakimi: 32Ceza hakimi 36Adalet Bakanlığı yöneticisi hakim:
HSYK, Yargıtay ve Danıştay'a 211 yeni üye seçti
Yargıtay, Tetkik Hakimi Ahmet Kütük10. Tetkik Hakimi Ahmet Taşkın11. Yargıtay, Tetkik Hakimi Ahmet Toker12. Kayseri, Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Ahmet Turan Doğan13.
HSYK Genel Sekreterliği'ne Yargıtay Cumhuriyet Savcısı Mehmet Kaya atandı
Ceza İşleri Genel Müdürlüğü'nde Tetkik Hakimi olarak görev yapan 15 kişi de Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu Tetkik Hakimi olarak atandı. Personel Genel Müdürlüğü Tetkik Hakimi Bülent Albayrak'ın ise HSYK'da çalışmak üzere geçici yetki ile görevlendirilmesine karar verildi.
HSYK, Yargıtay ve Danıştay üyeliği seçimi için kesin aday listesini açıkladı
YARSAV Başkanı ve Yargıtay Tetkik Hakimi Emine Ülker Tarhan da üyelik için aday olanlardan. Demokrat Yargı'dan Kemal Şahin aday olurken; eski DGM Savcısı ve Ankara Cumhuriyet Savcısı Nuh Mete Yüksel de üyelik için aday.