tüketim

“Marketlerde kasa çevresindeki çikolatalar kaldırılmalı”
Çeşitliliğiyle meyve ve sebze reyonlarını geride bırakan bu reyonlar tıka basa içeceklerle dolu olunca tüketim daha da tetikleniyor. Kasa bölgesinde bulunan tekli çikolataların kesinlikle iyi niyetle yerleştirilmediğini belirten sağlık ve tüketim uzmanları, zaten çok geniş yer tutan tatlı yiyecek
2014'ün ilk enflasyon rakamı açıklandı, yılık enflasyon 7,51 oldu
Ana sanayi grupları sınıflamasına göre 2014 yılı Ocak ayında en fazla aylık artış dayanıklı tüketim mallarında, en fazla yıllık artış ise sermaye mallarında gerçekleşti. (CİHAN)
Zeytinyağı üretimi artıyor, tüketim yerinde sayıyor
Ağaç sayısına paralel olarak zeytinyağı üretimi de artıyor ancak tüketim aynı oranda yükselmiyor. Zeytinyağı üretimi yüzde 50 civarında artarken tüketim hala kişi başına 1,5 litre seviyelerinde. Son yıllarda zeytinyağında olumlu gelişmelerin yaşandığına dikkat çeken Küçükbay Yağ Sanayi A.
TİSK: Yabancıların doğrudan yatırımları 2013 yılında azaldı
kullanım oranları bir önceki yılın aynı ayına oranla yatırım malları, ara malları ile gıda ve içecekler sektörlerinde yükselirken, dayanıklı ve dayanıksız tüketim malları sektöründe düştü. Rapora göre dış ticaret açığının bir sonucu olarak Kasım ayında cari açık artmaya devam etti.
'Kredi kartına taksit sınırlaması esnafın iş potansiyelini azaltacak'
göstererek Türk ekonomisine en fazla katkı yapan sektörlerden biri haline geldiğine işaret eden Mutlu, “Örneğin yaşanan çağda cep telefonu artık lüks bir tüketim aracı değil, zorunlu bir ihtiyaç haline gelmiştir.
TESK Başkanı: Akaryakıtta tavan fiyat uygulaması geri getirilmelidir
Çünkü, lokomotif konumunda olan petrole zam gelmesi ile A’dan Z’ye bütün tüketim mallarına zam gelir ve enflasyonun yükselmesine sebep olur." ifadelerini kullandı."Dün akşam Merkez Bankası’nın faiz oranlarındaki artış kararından sonra dolar inişe geçti.
Enflasyon kısa vadede yüzde 5'in üzerinde seyredecek (2)
Yılın son çeyreğinde özel tüketim talebindeki ılımlı seyir devam etmiştir. Tüketim malları üretimi Ekim-Kasım döneminde bir önceki çeyreğe kıyasla azalırken ithalatı artış göstermiştir. Dördüncü çeyrek genelinde otomobil satışları bir önceki çeyrek ortalamasına göre artış kaydetmiştir.
İZTO Başkanı Demirtaş: Taksit kaldırılırsa iletişim sektörü yarı yolda kalır
olduğunu dile getiren Demirtaş, cep telefonu kullanımının yaygınlaştığına dikkat çekerek, “Herkesin bir cep telefonu var ve cep telefonu artık lüks bir tüketim aracı değil, aksine zorunlu bir ihtiyaç.
Bakan Zeybekçi: Yetim hakkına el uzatanın elini kırmak görevimiz
Tüketim alışkanlıklarını belirlemede çok avantajlıyız. İşte bundan dolayı biz çok olduk. Rahatsız ettik. Sonra Gezi olayları başladı.
Muhtar Kent ve Klaus Schwab’tan 'genç istihdamı sorununa karşı girişim’ çağrısı
GENÇ İSTİHDAMINDA YÜZDE 1 İYİLEŞME, 72 MİLYAR DOLARLIK TÜKETİME EŞİT Kent ve Schwab, görüş yazısında, küresel genç istihdamı konusunda önemli bir araştırma sonuçlarını da paylaştılar. Araştırmalara göre küresel genç istihdam oranlarındaki her yüzde 1’lik sürdürülebilir iyileşme karşılığında, dünya çapındaki ekonomik tüketim seviyesinde her yıl tahminen
Kumda kavrulmuş yerfıstığı, Senegalli kadınların geçim kaynağı
Uzun uğraşılar sonucu lezzetli hale gelen yerfıstığı, ucuzluğu sebebiyle, Senegallilerin sevdiği bir tüketim maddesi. Dar gelirli insanların öğün geçiştirmek için satın aldığı fıstıklar, Senegal mutfağında önemli bir yere sahip.
Stürk su ürünleri ABD pazarında üç koldan atağa geçti
Tüketim potansiyeli dikkate alındığında, sektör açısından hedef pazar konumunda olduğunu kaydetti.'DR. MEHMET ÖZ, AMERİKALILARA LEVREĞİ TAVSİYE EDİYOR'
Ekmek israfı kampanyasıyla 2,8 milyar TL tasarruf sağlandı
Hayvancılık Bakanlığı ile Toprak Mahsülleri Ofisi (TMO)’nin 17 Aralık 2013 yılında başlattığı ‘Ekmek İsrafı Kampanyası’ sonuçlarına göre bir yılda ekmek tüketiminden 2,5 milyar TL’lik tasarrufa, çöpe atmaktan kurtarılan 300 milyon TL de ilave edildiğinde milli ekonomiye yıllık 2,8 milyar TL tasarruf sağlandı.
Maliye Bakanı: 4C’lilere kesinlikle kadro yok
Özel tüketim vergilerinde bir artışa gitmedik. Türkiye’ye getirilen ithal telefonların üstüne maktu bir vergi koyduk. Sigarada ilave bir artış öngörmemiştik ama son çeyrekte firmalar fiyatlarını aşağı çektiler.
Kanatlı ürün ihracatı 1 milyar doları aştı
Kanatlı etlerde 2012’de toplam ihracat içinde yüzde 68 payı bulunan Irak’ta tüketim artmaya devam etti; 2013’te yüzde 70’e dayandı. Yumurtada da ülkenin 2012’de toplam ihracatta payı yüzde 91 iken, 2013’te yüzde 85 oldu.
İkinci el araç için 'Kaparo gönderin, atlayın gelin' sözüne kanmayın
BURSA - Sıfır otomobillerde Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) oranlarının artmasıyla ikinci el araç piyasası hareketlendi. Ancak dolandırıcılar her zaman olduğu gibi yine devrede.
Işık: Kurda stabilite yakalanacak, kaygılı olmaya gerek yok
Şu an Kapasite Kullanım Oranı artmış, otomobil satışları artmış, dayanıklı tüketim satışları ve üretimi artmış. Yani sanayi üretimi artıyor, daralmıyor. ‘Daralıyor’ demek haksızlık olur.
Bakan Eker: Tarımsal kalkınma için eğitime önem veriyoruz
Her geçen gün değişen ve gelişen bilimsel ve teknolojik imkanlarla birlikte dünyada temel tarım ve gıda ürünlerinde üretim, tüketim ve ticaret dengeleri de hızla değişmektedir. Sektörde rekabetçilik ve sürdürülebilirlik ön plana çıkan kavramlar haline gelirken, küresel iklim değişikliği, gıda fiyatlarındaki artış, yaşanan finans krizinin etkileri
Mut'ta, zeytinyağında fiyat artışı üreticileri sevindirdi
Ayrıca toplumumuz da zeytin yağının daha sağlıklı bir yağ olduğu bilinci gün geliştikçe arttığından dolayı tüketim de artıyor." şeklinde konuştu
Uludağ Meyve Sebze Mamulleri İhracatçıları Birliği'nde gıda güvenliği semineri
yapan kayıt ve kontrol dışı gıda işletmelerinin sayısının fazlalığı, gıda kontrol hizmetlerinin yetersiz oluşu, toplumumuzda riskli sayılabilecek gıda tüketim alışkanlıklarının olması ve sosyoekonomik yapıdaki yetersizlik gıda güvenliğini etkileyen olumsuzluklar arasında yer almaktadır.
Arıtma tesislerinde elektrik indirimi için müracaat şart
tesislerinde kullanılan elektrik enerjisinin belirlenen kısmı, vergiler ve kesintiler hariç bir önceki yıla ait atık su arıtma tesislerinde kullanılan tüketim bedeli üzerinden geri ödenmektedir. Çevre ve Şehircilik il müdürlükleri, her yıl haziran sonuna kadar il genelinde aldıkları toplam başvuruyu bakanlığa iletmekte olup bakanlık tarafından belirlenen orana göre
Rusya sigara tüketiminde dünya dördüncüsü
MOSKOVA - Washington Üniversitesi'ne bağlı Sağlık Ölçme ve Değerlendirme Enstitüsü'nün raporuna göre, Rusya sigara tüketiminde yüzde 50’nin üzerinde oranla dünya dördüncüsü oldu. Rapora göre Rusya, Çin, Hindistan ve Endonezya ile birlikte en çok sigara içen ülkeler arasında yer aldı.
Elektrikte 2 milyar liralık gizli zam vurgunu
Meskenler için faturada birim tüketim başına alınan kayıp ve kaçak bedelinin yüzde 23 azaltılarak 4,4 kuruştan, 3,4 kuruşa indirildiğini belirten Çınar, “Ancak bu indirim faturalara yansıtılmazken, çıplak elektrik bedeli, iletim, dağıtım ve perakende
Sıfır otomobile ÖTV zammı ikinci elde yüzleri güldürdü
BURSA - Yeni yılla birlikte sıfır otomobillere yapılan Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) oranları artınca ikinci el otomobil piyasası hareketlendi. Geçtiğimiz yıl ülke genelinde yaklaşık 4,5 milyon ikinci el aracın el değiştirdiği Türkiye’de bu rakamın yeni yılda daha da artması bekleniyor.
Otomotiv İhracatçılar Birliği Başkanı Sabuncu’dan ÖTV artışına tepki
BURSA - Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçılar Birliği (OİB) Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Sabuncu, sektörde Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) artışına tepki gösterdi. Sabuncu, “Ne zaman ‘bu sene iyi olacak, satışlar iyi’ dendiğinde ÖTV artışları geliyor.
Erdoğan, Japon işadamlarına seslendi: Türkiye, muazzam coğrafyanın anahtarıdır
Temel stratejimiz, kamu kesiminden ziyade özel sektör ağırlıklı, tüketime değil yatırıma dayanan, dış kaynak yerine ülkenin kendi tasarruflarıyla finanse edilmiş bir büyüme yapısına sahip olmaktır. İsraf ekonomisi mi yoksa verim ekonomisi mi?
EPDK Başkanı Köktaş'tan pahalı benzin yorumu
Köktaş, elektrik tüketiminde yaşanan krizden çıkmak için yapılabileceklerle ilgili olarak da şöyle konuştu: "Türkiye’nin kurulu 64 bin Megawatt (MW) kapasitesi var.
Çin’de 3 bin polisli dev uyuşturucu operasyonu
Operasyonda ele geçirilen 3 tonluk metamfetaminin ihracat yada iç tüketim için olup olmadığı henüz anlaşılamazken, değerinin yaklaşık 233 milyon dolar olduğu tahmin ediliyor.Yetkililer, köydeki evlerin beşte birinin kaçakçılık yada üretime doğrudan bulaştığını tahmin ediyor.
EMO: Elektrik bedeline 'gizli kayıp-kaçak zammı' yapıldı
verildi: "Dağıtım şirketlerinin kayıp ve kaçak hedeflerinin tutup tutmadığına ilişkin herhangi bir açıklama yapılmazken, meskenler için faturada birim tüketim başına alınan kayıp ve kaçak bedeli yüzde 23 azaltılarak 4.
Zeybekçi: Kredi kartını yasaklamak hukuken tanımlayamadığımız sıkıntılar üretir
Yönetmeliği’nde yapılan kredi kartlarıyla gerçekleştirilecek altın ve telekomünikasyonla ilgili harcamalarda taksit yapılamayacağına yönelik kararının lüks tüketime karşı alınan bir tedbir olduğunu söyledi.
TİM Başkanı’ndan tüketici kredisi uyarısı
Hem tüketim üzerinde baskı kurup hem vergiler konusunda rasyonel adımlar atılmazsa Cumhuriyetin 100. Yılı için hedeflenen rakamlara ulaşmakta zorlanabiliriz.
Alkol ve tütün ürünlerine ÖTV zammı geldi
ANKARA - Bakanlar Kurulu Kararına göre, bazı mallarda uygulanan Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) oranları ile maktu ve asgari maktu vergi tutarlarında değişikliğe gidildi. Bakanlar Kurulu kararına göre, yeni binek otomobil, alkollü içkiler, tütün ürünleri ve cep telefonlarında uygulanan ÖTV'de artışa gidildi.
KASİF Başkanı Reis 2013 yılını değerlendirdi
Büyümenin, iç bileşenlere göre daha çok özel tüketim ağırlıklı olduğuna dikkat çeken Reis, “Kamu yatırımları ya da özel tüketime dayalı büyümeyi, federasyon olarak çok sağlıklı bulmuyoruz ve asıl büyümenin iki eksende olması gerektiğini düşünüyoruz.
Bulgurda yapay gıda boyası tespit edildi
Marka ve Son Tüketim Tarihi Balderesi STT: Mart 2014 Parti/ Seri No: 01Firma Adı: Tuana Bitkisel Ürünler Kozmetik Gıda İnşaat San. ve Dış. Tic. Ltd. Şti.
‘Beyaz et fiyatı artacak‘ iddiası
Tabiki yılbaşındaki ücretin yalnızca bir günlük bir tüketimdir. Bir günlük tüetimde de herhangi bir aile beş günlük tavuk tüketecek değildir. Bunun için kamuoyunda da bilinenin aksine yılbaşında olağanüstü bir tüketim yılbaşı olduğunda 300 kilogram satan ama 1 Ocak, 2 Ocak‘tan sonra geriye doğru bir düşüş olur
‘Yanıltıcı reklam cezaları firmaların karına göre değişsin‘ önerisi
Bir taraftan da tüketim pompalanıyor reklamlarla bir taraftan kredi kartları pompalanıyor. Nerdeyse bankalar yeni doğacak bebeklere kredi kartlarını satmaya çalışacaklar.
Fikret Orman: Devre arasında gerekli takviyeleri yapacağız
Ümraniye Nevzat Demir Tesisleri'ndeki sponsorluk anlaşmasına Başkanı Fikret Orman, Koç Holding Dayanıklı Tüketim Grubu Başkanı ve Arçelik AŞ. Genel Müdürü Levent Çakıroğlu, Aygaz Genel Müdürü Yağız Eyüboğlu ve RMK Marine Genel Müdürü Can Öztürk’ün katıldı.
Orkide, Turquality programına dahil oldu
Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Küçükbay, “Günümüzde gittikçe ağırlaşan rekabet koşulları ve değişen tüketim kalıpları, uluslararası arenada yer almak isteyen şirketleri daha fazla katma değer ve daha fazla pazar payı anlamına gelen güçlü markalar yaratmaya teşvik ediyor
Türkiye çay tiryakiliğinde dünya dördüncüsü
sırada, yıllık kişi başına tüketim bakımından ise İrlanda, İngiltere ve Kuveyt’in ardından dördüncü sırada yer aldığı bilgisini verdi. Şemsi Bayraktar, konu ile ilgili yaptığı açıklamada 2000-2001 ila 2011-2012 döneminde yaş çay üretimi yüzde 62,4, tüketimi yüzde 59,4, ihracatı yüzde 300
TCMB: Dördüncü çeyrekte nihai yurt içi talebte toparlanma devam edecek
Özel kesim tüketim talebinde önemli rol oynayan güven endeksinin de ılımlı ölçüde artış gösterdiğini dile getirirken, sabit sermaye yatırım harcama beklentisinin Kasım ayında da devam ettiğini aktardı.
"Türkler, alkol ve tütün ürünlerine Ruslardan iki kat daha fazla para harcıyor"
MOSKOVA - Ria Novosti’nin hazırladığı tüketim raporuna göre Türk aileler, alkol ve tütün ürünlerine Ruslardan yüzde 1,7 oranında daha fazla para harcıyor. Harcama farkı ise ürünlerin fiyat farklılığından kaynaklandığı tahmin ediliyor.
Manisa'da üzüm bağı alanı yüzde 16 arttı (Özel)
Çebi, “Tüketim alışkanlıklarının değişiklik göstermesi neticesinde ilimiz çiftçileri de bu değişimi çabuk benimsemiş ve yayla bağcılığı yapan üreticilerimiz, organik tarıma geçiş yapmaya başlamıştır.
Nar üretimi 24 yılda 7'ye katlandı
Tüketim 136 bin 379 tonda kaldı. Buna göre kişi başına tüketim 1,83 kilogram oldu. Narda yeterlilik oranımız 2011/2012 üretim sezonu için yüzde 144,28.
Bakan Yıldız: (Elektrik kesintileri konusunda) herhangi bir sıkıntı yok
Yıldız, dünyanın en önemli doğalgaz rezervlerinin bulunduğu Hazar havzasındaki bu kaynakların tüketim noktasına ulaştırılmasıyla ilgili bir konu olduğunu ifade etti. Bakan Yıldız Türkiye olarak kış mevsiminde olduğumuza dikkat çekerek doğalgaz konusunda tedarik noktalarını arttırmak istediklerini söyledi.
Yenilenebilir enerji kooperatifleri girişimci bekliyor
ANKARA - Türkiye Kooperatifçilik Stratejisi ve Eylem Planı'nda yer alan hedefler doğrultusunda 'Elektrik Enerjisi Üretim ve Tüketim Kooperatifi Örnek Anasözleşmesi' girişimcilerin hizmetine sunuldu.
Fransa'da kobay atları kesip, kasap dükkanlarına satmışlar
Ekonomi ve Tüketim Bakanı Benoit Hamon, Ocak ayında Avrupa'da patlayan skandalda, at etlerinin sığır eti olarak piyasaya sürüldüğünü hatırlatarak bu sefer farklı olarak sorunun sağlıkla ilgili olduğunu ifade eti.
CHP Erdoğan’a sordu: Seçim sonrası elektrik ve doğalgaza büyük zam yapılacak mı?
Satın alınan doğalgaz ve elektrik üretimi-tüketimi arasında hassas bir denge oluştu ise kış ayları için ek önlemler alınması gerekmiyor muydu? Artacak elektrik ve doğal gaz talebi için aldığınız önlemler nelerdir?
Çavdar ekmeğine talep, tüketimi 5’e katladı
ANKARA - Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, çavdar ekmeğine ilginin artması sebebiyle tüketimin 5’e katlandığını bildirdi. Bayraktar, Türkiye’de ağırlıklı olarak yem sanayiinde kullanılan çavdarın, son zamanlarda insan beslenmesi için de rağbet gördüğünü belirtti.
Kümesten 24 saat canlı yayın
İSTANBUL - Tavuk ve yumurta sektörünün önde gelen gruplarından Keskinoğlu’nun Yönetim Kurulu Üyesi Keskin Keskinoğlu, piliç tüketiminin bir miktar gerilediğini dile getirdi. Bu durumda GDO ve hormon iddialarının önemli rol oynadığını vurguladı.
Kar yağdı, günlük doğalgaz tüketimi 200 milyon metreküpü gördü
ANKARA - Kışın soğuk yüzünü göstermesiyle doğalgaz tüketimi fırladı. 10 Aralık itibarıyla Türkiye'nin günlük doğalgaz tüketimi 200 milyon metreküpe ulaştı.