turist

RUTİD, St. Petersburg’da şube açtı
RUSYA’YA GELEN TÜRK TURİST SAYISI ARTMALIGeçtiğimiz yıl Kazan şehrinde gerçekleştirilen Rus-Türk Toplumsal Forumu’nda, önümüzdeki yıllarda Türkiye ve Rusya’da paralel olarak turizm yılı ilan edilmesi teklif edildiğini kaydeden
ETİK Başkanı İşler: EMITT’te olmamak İzmir için büyük kayıp
İZMİR - Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamalar Birliği (ETİK) Başkanı ve Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkan Yardımcısı Mehmet İşler, dünyanın en önemli turizm organizasyonlarından biri olarak gösterilen
Dolar yükseldi, Ruslar tatil için dışarıyı daha az tercih edecek
Türkiye’ye gelen turist sayısı geçen yıl 4 milyonu da aşarak rekor kırarken, 2014 beklentileri ise geçen yılın seviyesinin korunması ve sağlık, inanç, alış veriş turları ile çeşitliliğin sağlanması. Türkiye, Rus turistlerin en çok tercih ettiği birinci destinasyon olma özelliğini sürdürüyor.
Turizm geliri arttı, yerli ziyaretçi daha fazla harcadı
Turist başına ise yurt dışında yaşayan Türkiye vatandaşları turistlerden fazla harcadı. Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB) Araştırma Birimi'nin TÜİK verilerinden derlediği verilere göre 2013 yılında yabancı ziyaretçilerden
“Avrasya’nın güvenliğinden Rusya ve Türkiye sorumlu”
Türkiye ile vize rejiminin kaldırılmasının ardından Türkiye’ye giden Rus turist sayısı arttı. Bu arada bu hususu dikkate alan İsrail de benzer şekilde Rusya ile vizeleri kaldırdı.” dedi.AVRASYA’NIN GÜVENLİĞİNDEN BİZ SORUMLUYUZ
Dünyada en çok ziyaret edilen alışveriş merkezi Dubai Mall oldu
Emaar Emlak’a göre bin 200’ün üzerinde mağazanın yer aldığı alışveriş merkezine gelenlerin yüzde 40’tan fazlası turist. Bu turistlerin büyük kısmı Suudi Arabistan ve diğer Körfez ülkeleri ile Çin, Hindistan, Rusya ve Avrupa’dan geliyor.
Otelciden ‘günlük daire‘ şikayeti
İSTANBUL - Turistik Otelciler, İşletmeciler ve Yatırımcılar Birliği (TUROB) Yönetim Kurulu Başkanı Timur Bayındır, Türkiye’de otellerin doluluk oranının gerilediğine işaret etti. Bayındır, bu gerilemede adedi 20 bini bulan, günlük ya da saatlik olarak kiralanan evlerin önemli rol oynadığını dile getirdi.
Tayland’da 2 turist otobüsü çarpıştı: 30 yaralı‏
BANGKOK - Tayland’ın kuzeyindeki Chiang Mai şehri yakınlarında iki otobüsün çarpışması sonucu 24'ü Çin vatandaşı, 28 turist yaralandı. Diğer 4 turistin ise Avrupalı olduğu açıklandı.
Hong Kong’un emlak kralını, kaçtığı ABD’de parmak izi ele verdi
Gayrimenkul geliştirme, otel ve gol sahası kralı Zeng’in Çin’in Şanghay şehrinden 16 Ocak’ta Saipan’a turist vizesiyle girmeye çalıştığı, sınırdaki yetkililerce yapılan sorgulamada yanlış bildirim yaptığının anlaşıldığı belirtildi.
Tayland, Çin yeni yılı için 2 milyon turist bekliyor
BANGKOK - Tayland, Çin yeni yıl için ülkeye 2 milyon turist gelmesini bekliyor. Bunun için başkent Bangkok'daki Suvarnabhumi Uluslararası Havaalanı’nda 658 ek sefer konulduğu bildirildi.
Türkiye’de havalar soğudu, Rus turistler Mısır’a yöneldi
MOSKOVA - Rusya Tur Operatörlüğü Birliği, 2014’ün ilk haftalarında Rus turistler için birinci destinasyonun Mısır olduğunu açıkladı. Geçen yıla göre turizm aktivasyonunda kısmen azalma görülürken, Hindistan da ilk 10 destinasyon arasına girdi.
Uygur bölgesinde yine şiddet: 12 ölü
Geçen yıl Çin’in kalbi olarak bilinen Pekin’deki Tiananmen Meydanın’da araçla yapılan saldırıda 3 Uygur saldırgan ile 2 turist ölmüştü.Geçen yıl ayrıca, yetkililer ve azınlık grup üyeleri arasında çıkan çatışmalarda aralarında 40 polisin olduğu onlarca kişinin yaşamını yitirdiği ifade edilmişti.
Ömer Çelik: Turizmde geçen yıl yüzde 10 büyüdük
Hedefimiz birkaç yıl içerisinde 50 milyon turist 50 milyar dolar gelir elde etmektir.""TÜRKİYE'YE İLGİLİ HER GEÇENG ÜN ARTIYOR"Çelik, dünyanın, Türkiye'ye ilgisini her geçen gün artırtığını belirterek, ülkenin, her mevsim ziyaret edilebilen, turizm çeşitliliği açısından cazip seçenekler
AB Bakanı Çavuşoğlu'ndan demokrasi vurgusu
Antalya'nın Türkiye için bir kent olduğunu vurgulayan Hisarcıklıoğlu, şunları söyledi: "12 milyon turist ağırlıyorsunuz ve 10 milyar dolar Türkiye'ye döviz girdisi sağlıyorsunuz. 500 milyon dolar Antalya'dan dünyaya tarım ürünleri satıyorsunuz.
Büyükelçiler Palandöken'de rafting yaptı
Erzurum'a her yıl ortalama kış turizmi için 5 bin Polonyalı turist geliyor. Polonyalıların büyük ilgi gösterdiği Palandöken'e gelen büyükelçiler, Vali Ahmet Altıparmak'tan dağ ve kış turizmi hakkında bilgi aldı.
Putin: Ruslar Türkiye’ye giden turist sayısında ilk sırada
Örneğin, vatandaşlarımız turist sayısı bakımından Türkiye’de ilk sırada. Geçen yıl oraya 3 milyondan fazla vatandaşımız gitti. Ama aslında bu ülke Karadeniz sahilimiz ile yaklaşık aynı iklim bölgesinde bulunuyor.
Mancini'nin yardımcısı Lombardo: Terim tarih yazdı, onu geçmek istiyoruz
Zamanım oldukça turist gibi İstanbul'u tanımaya çalışıyorum. Şehrin sunduklarını keşfediyorum. Çok güzel ve ilginç bir yer.
Uluslararası Utrecht Turizm Fuarı başladı
Fuarda düzenlenen resepsiyona katılan Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Abdurrahman Arıcı, "2013 yılında 1 milyon 280 bin Hollandalı ülkemize turist geldi. 2012 yılına göre yüzde 5 oranında bir artış oldu.
Çinli zenginler gözünü uzaya dikti
PEKİN - Çinli zenginler artık gözünü uzaya dikmiş durumda. Her şeyin yolunda gitmesi halinde ilk Çinli turist yıl sonunda uzaya gidecek.Çin medyasına göre, Hollanda merkezli uzay turizmi şirketi Space Expedition Corporation veya SXC, zengin Çinlileri uzaya götürmesi için Çin’in Dexo Travel şirketiyle
Cape Town, dünyanın en gözde turizm beldesi seçildi
Cape Town’a gelen turist sayısında patlama olacak." dedi. The New York Times, listede ilk sırada yer alan Cape Town’u tanıtırken, Nelson Mandela ile özdeşleşmesine, zengin tarihine ve doğal güzelliklerine atıf yaptı.
Somone Kuş Cenneti, kışın da yaz gibi
DAKAR - Senegal’in en çok turist çeken Somone Kuş Cenneti'nde, kış ayları yaz gibi geçiyor. Thies eyaletinin Mbour bölgesinde yer alan Somone, yaz kış turistlerin kumsallara akın ettiği turistik bir alan.
Çin’de tarihi Tibet kasabasında büyük yangın
Çin'in en çok turist çeken yerlerinden biri olan ve parke taşlı sokaklarıyla ünlü Dukezong, 2001 yılında adını, İngiliz yazar James Hilton'ın "Lost Horizon" (Kayıp Ufuklar) kitabında yer alan Himalayalar'daki hayali toprakların adı
Çin’de tarih yandı
Çin’in en çok turist çeken yerlerinden biri olan ve parke taşlı sokaklarıyla ünlü Dukezong, 2001 yılında adını, İngiliz yazar James Hilton'ın "Lost Horizon" (Kayıp Ufuklar) kitabında yer alan Himalayalar'daki hayali toprakların adı
İtalyanların İzmir'e ilgisi artıyor
İZMİR - İzmir’e 2013 Ocak-Aralık döneminde gelen turist sayısı, bir önceki yıla göre toplamda yüzde 2,8 arttı. Dikkat çeken en önemli artış ise aralık ayında havayolu girişlerinde, bir önceki yıla göre yaşanan yüzde 60,83’lük artış oldu.
2013'te İzmir'i 1,4 milyon turist ziyaret etti
İZMİR - İzmir’i 2013 yılında 1 milyon 407 bin 240 turist ziyaret etti. Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü’nün rakamlarına göre 2013’te şehre gelen turist sayısı yüzde 2,8 oranında arttı.
ABD’de kar fırtınası 9 kişi hayatını kaybetti
Havanın soğuk olmasına rağmen New York’taki Times Meydanı’nda bir araya gelen çok sayıda turist, kar yağışının tadını çıkardı.Soğuk hava nedeniyle birçok şehirdeki evsizler için barınaklar hazırlatıldı.
Çinliler yurt dışına akın ediyor: Sayı 100 milyon, harcama 120 milyar dolar
Çin Turizm Araştırma Enstitüsü tarafından yanlanan mavi kitapta, yurt dışına giden Çinli turist sayısının 2013’te yüzde 18 artığı kaydedildi.Çinli turistlerin yurt dışında yaptığı harcamaların ise 120 milyar dolara çıktığı belirtildi.
Mülteciler, turistlikten çıkarılınca gelirler 817 milyon dolar düştü
ANKARA - Turizm Gelirleri istatistikleri, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ve Merkez Bankası (TCMB) verilerinde güncellendi. Daha önce mültecileri turist olarak kabul eden TÜİK verilerine göre bir milyon 244 bin 916 mülteci turist olarak kayıtlara geçti.
Görev süresi dolan Büyükelçi Samsar, Kiev’den ayrıldı
Aynı şekilde, vize muafiyeti anlaşmasının yürürlüğe girmesi, son dönemde de kalış süresinin iki aya çıkması, Türkiye’ye gelen Ukraynalı turist sayısının yüzde 20 artarak 750 bine ulaşması, aynı zamanda serbest ticaret anlaşmasının neticelenmesinde son aşamaya gelmemiz, bu ilişkilerin ne kadar verimli geçtiğini
Türkiye’ye 11 ayda gelen ziyaretçi sayısı 33 milyonu aştı.
Yazılı bir açıklama yapan Bakan Ömer Çelik, 2013 yılının ilk 10 ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 10,24 artış gösteren turist sayısının, Kasım ayında da yükselişini sürdürdüğünü de kaydetti.
2013 yılında Türk-Çin ilişkileri böyle geçti
Çinlilerin Türkiye'yi son yıllarda tanımlarıyla bu ülkeden Türkiye'ye giden turist sayısı 2012 yılında yaklaşık 108 bin iken 2013 yılında ise yüzde 20-25 artış yaşandı ve rakamın yıl sonunda 140 -50 bin olması bekleniyor.
Turistleri taşıyan Rus buzkıran gemisi Antarktika’da mahsur kaldı
MOSKOVA - Turist ve bilim adamlarını taşıyan Rusya’ya ait Akademik Şokalskiy buzkıran gemisi Antarktika’da buzların arasına sıkıştı. Avustralya’daki tur operatörü tarafından işletilen buzkıran gemisinin 74 kişi ile Yeni Zelanda’dan Antarktika’ya hareket ettiği bildirildi.
Türk işçiler Rusya'da mahsur kaldı
Nisan ayında Soçi’ye turist olarak giriş yapan yaklaşık 60 kişilik işçi grubu, kendilerini götüren taşeron firmadan paralarını alamadıklarını, vizelerin süresi de geçince Rusya'da mahsur kaldıklarını ifade ettiler.
Çeşme kruvaziyer turizminde hedef büyüttü
Ulusoy Denizyolları Bölge Müdürü Can Özgen, kruvaziyer turizmiyle 2012 yılında tanışan ilçeye bu yıl 53 seferle 35 bin 133 turist geldiğini, 2014 yılında 61 seferle 45 bin yolcu planlandığını söyledi.
Palau Devlet Başkanı: Türkçe olimpiyatlarına biz de katılmak istiyoruz
250 adadan oluşan ülkeyi yılda ortalama 220 bin turist ziyaret ediyor. (CİHAN)
Güney Kıbrıs'ta turist sayısında azalma
LEFKOŞA - Güney Kıbrıs’ı Kasım ayında ziyaret eden yabancı turistlerin sayısında, 2012 yılının aynı dönemine oranla yüzde 2,9 oranında düşüş gözlemlendi.Rum Alithia gazetesinin haberine göre, Güney Kıbrıs’a giden yabancı turist sayısı 2012 yılının Kasım ayında 84 bin 20 iken, bu sayı 2013'ün Kasım ayında 81 bin
Rus turistler 4,3 milyonla tarihi rekor kırıyor, hedef alternatif turizm
MOSKOVA - Ruslar en çok tercih ettikleri Türkiye destinasyonunda 4,3 milyon turistle 2013 sonunda tarihi rekor kıracak. Geçen yıla göre yüzde 20’ye varan artışın sağlanmasında alternatif turizm, yüksek hizmet kalitesinin makul fiyata verilmesi, paket turlar, coğrafi yakınlık ve rakip destinasyonlarda
Kasım ayında İzmir'in turist sayısı yüzde 8,39 arttı
İZMİR - 2013 Kasım ayında İzmir’e gelen turist sayısı, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 8,39 arttı. Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü’nün rakamlarına göre Ocak-Kasım 2013 döneminde İzmir’i 1 milyon 875 bin 903 yabancı turist ziyaret etti.
İstanbul’a gelecek 10 milyonuncu turist ödül töreniyle karşılanacak
İSTANBUL - İstanbul'a 2012 yılında 9 milyon 381 bin 670 olan turist sayısı bu yıl 10 milyonu aşıyor. Yarın gelecek 10 milyonuncu turist, Vali Hüseyin Avni Mutlu tarafından Atatürk Havalimanı'nda ödül töreniyle karşılanacak.
Kaldırım: Uzungöl-Ovit ekseninde kış turizmini geliştirmek istiyoruz
Kaldırım, yazın yaşanan turist yoğunluğunu kış turizmi ile tüm yıla yaymayı hedeflediklerini anlattı.Sochi'de yapılan tesisleri yerinde gördüklerine değinen Kaldırım, "Sochi ile Trabzon arasında çok yoğun bir ticari ilişki var.
New York'taki Noel ağacı turistlerin ilgi odağı oldu
NEW YORK - ABD’nin New York şehrindeki Rockefeller Center’a konulan Noel ağacı turistlerin ilgi odağı oldu. Connecticut eyaletinden New York’a getirilen 12 ton ağırlığında ve 23,1 metre uzunluğundaki Norveç ladini yaklaşık 45 bin LED ampulle donatıldı.
"Rusya’nın 6 milyon göçmen işçiye ihtiyacı var"
/>Rusya’nın bölgelerinde halen 11 milyonun üzerinde yabancı göçmen bulunduğunu ifade eden FMS Başkanı, “Bu insanlar çok farklı amaçlar için giriş yapmış: iş, turist ya da özel sebep.” bilgisini verdi. FMS’e göre Rusya’da 3,5 milyon kaçak göçmen işçi bulunuyor.
Hindistan’da 1 trilyon dolarlık altyapı fırsatı
90 bin turist geçen sene Hindistan’dan Türkiye’ye geldi. Amacımız Hindistan’la Türkiye arasında devamlı ve kuvvetli bağlar oluşturmak. Kısa süre evvel Hintli bir girişimci Adana’ya 500 milyon dolarlık yatırım yaptı.
İzmir’e gelen turist sayısı 1,3 milyonu aştı
İZMİR - Bu yılın ilk 11 ayında İzmir’e gelen turist sayısı 1,3 milyonu aştı. Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü’nün rakamlarına göre sayı, yüzde 2,12 oranında arttı.
Belçika Büyükelçisi: Yatırım için Türkiye’nin en dinamik şehri Manisa
Belçika Başkonsolosluğu Brüksel Bölgesi Ekonomi ve Ticaret Ataşesi Sabih Akay ise Belçika nüfusunun yüzde 10’unun her yıl Türkiye’ye turist olarak geldiğini belirterek, “Dünyada hiçbir ülkenin nüfusunun yüzde 10’u Türkiye’ye gelmiyor.
Bir yat 30 turiste bedel
Sarı, “Türkiye turizminin en dezavantajlı olduğu konuların başında, düşük gelirli turist gruplarına hizmet vermesi bulunuyor. Bu durum, turizmde istenen gelirin elde edilmemesine neden oluyor. Sadece yat turizminde durum farklıdır ve özel yatlarla gelen turistler, diğer turistlere göre daha üst gelir gruplarındadır.
"Turizm desteklenirse 2023 hedefi 5 yıl önce yakalanabilir"
ANTALYA - Turizmciler, ‘50 milyon turist 50 milyar dolar gelir’ olan 2023 hedeflerini 5 yıl önceden yakalamanın mümkün olduğunu, bunun için sektörlerinin de ihracatçılar gibi desteklenmesi gerektiğini belirtti.
Turizmcilere tavsiye: Kaliteyi korumaya önem verin
Uluslararası Resort Turizm Kongresi’nde konuşan Peter Long, 15 milyon sterlin ciro, her yıl tatile çıkardıkları 30 milyon turist, 60 bin çalışan ile Avrupa’nın en büyük tur operatörü olduklarını söyledi.
Yeni umre vizesiyle Suudi Arabistan’da daha uzun kalınabilecek
Bu program çerçevesinde dini sebeplerle ziyarete gelen yabancı vatandaşlar ülkede daha uzun süre kalabilecek ve tarihi ve turistik mekanları gezebilecek.Suudi Turizm ve Antik Eserler Komisyonu Başkanı Prens Sultan bin Selman, 65 ülke vatandaşının bu programdan faydalanabileceğini belirtti.
Çin: Uygur bölgesinde 200’e yakın ‘’terörist eylem’’ oldu
Tiananmen Meydanı'ndaki saldırıda 3 saldırgan ve iki turist olmak üzere 5 kişi ölmüş, 40 kişi de yaralanmıştı. Saldırganlar, bir jeep ile Tiananmen Meydanı’nda yer alan ve İmparatorluk Sarayı olarak da bilinen Yasak Şehir’in girişindeki Mao’nun resminin bulunduğu kalabalık