turizm

Rum Başpiskopos: Troyka'nın söyledikleri emir değil
Troyka, Yeorgiadis ve OEV-KEVE heyetiyle görüşmesinin ardından da, Turizm Örgütü (KOT) ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı yetkilileriyle temasta bulunacak.Rum Ortodoks Kilisesi Başpiskoposu II.
RUTİD, St. Petersburg’da şube açtı
Geçtiğimiz yıl Kazan şehrinde gerçekleştirilen Rus-Türk Toplumsal Forumu’nda, önümüzdeki yıllarda Türkiye ve Rusya’da paralel olarak turizm yılı ilan edilmesi teklif edildiğini kaydeden Vatanyar, ancak bazı kişilerin söz konusu teklifi eleştirdiklerini söyledi.
‘Ekonomiyle siyaseti ayıralım, Kıbrıs’ı Singapur yapalım’
Türkiye’den içme suyu götürecek projenin tamamlanmasının da KKTC’nin elini güçlendirdiğini belirten Demirtaş, turizm konusunda Rum tarafındaki tesislerin çok eski olmasına karşılık KKTC’nin tesislerinin yeni olmasının bir avantaj olduğunu söyledi.
ETİK Başkanı İşler: EMITT’te olmamak İzmir için büyük kayıp
Turistik İşletmeler ve Konaklamalar Birliği (ETİK) Başkanı ve Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkan Yardımcısı Mehmet İşler, dünyanın en önemli turizm organizasyonlarından biri olarak gösterilen, bu yıl 70 civarında ülkenin katıldığı EMITT Turizm Fuarı’nda İzmir’in temsil edilmemesini, şehir adına büyük bir kayıp
Dolar yükseldi, Ruslar tatil için dışarıyı daha az tercih edecek
MOSKOVA - Rusya Federal Turizm Ajansı, doların değerlenmesinin Rusların yerli tatil tercih etmelerinde etkili olacağını açıkladı. Rusya Merkez Bankası’nın yüzde 55 dolar ve yüzde 45 Euro’dan oluşan döviz sepeti ruble karşısında yüzde 6 değerlendi.
TİSK: Yabancıların doğrudan yatırımları 2013 yılında azaldı
2013’ün ilk 11 ayında turizm gelirleri 2012’nin aynı dönemine göre 2 milyar 886 milyon dolar artarak, 26 milyar 957 milyon dolar düzeyine ulaştığının altı çizildi.
Kredi kartına taksit yaptıran, tatili geceliği 35 liraya getiriyor
İZMİR - İzmir Üniversitesi Turizm ve Otel İşletmeciliği Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Koray Akman, kredi kartına taksit yaptırılabilen erken rezervasyon fırsatlarıyla geceliği 35 TL’ye tatil yapmanın mümkün olduğunu söyledi.
Dubai, Expo için 8,8 milyar dolarlık harcama yapacak
Expo için planlanan projelerin tanıtıldığı 'Destinasyon Dubai 2020' adlı konferansta konuşan Dubai Turizm ve Ticaret Pazarlama Departmanı Genel Müdürü Hilal Said El Marri, hazırlıkların önümüzdeki yıldan itibaren hız kazanmaya başlayacağını ve master planın da tamamlanacağını
Gül, Roma’da Yunus Emre Enstitüsü’nün açılışını yaptı
Cumhurbaşkanı Gül’e enstitü açılışında İtalya Turizm Bakanlığı Devlet Sekreteri İlaria Borletto eşlik etti. Enstitüye gelişinde ilgililer tarafından karşılanan Cumhurbaşkanı Gül, diğer davetlilerle birlikte enstitünün kurdelesini “Hayırlı olsun” diyerek kesti.
Azerbeycan’dan Güney Afrika’ya kickbox ekipmanı yardımı
Mammadov’un bulunduğu 10 ünlü sporcuyu Afrika’ya getirerek bir ilke imza attıklarını söyleyen Polukhov, önümüzdeki dönemde sporun yanında kültürel, sosyal ve turizm gibi alanlarda da bir çok aktivite planladıklarını söyledi.
Turizm geliri arttı, yerli ziyaretçi daha fazla harcadı
ANTALYA - Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 2013 yılı turizm gelirlerini açıkladı. Yabancılardan ve yurt dışında yaşayan Türklerin ülkeyi ziyaretlerinden elde edilen turizm geliri yüzde 11,4 artarak 32,3 milyar dolara ulaştı.
Turizm geliri geçen yılın aynı çeyreğine göre yüzde 5,5 arttı
ANKARA - Turizm geliri Ekim, Kasım ve Aralık aylarından oluşan IV. çeyrekte bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 5,5 artarak 7,7 milyar doların üzerine çıktı.
“Avrasya’nın güvenliğinden Rusya ve Türkiye sorumlu”
ilişkilerinin geliştirilmesi gerektiğini savunan Rusya dış politika akademisyeni, “İlişkilerimizde ikinci önemli olay ikili vize rejiminin kaldırılması ve turizm ilişkilerinin gelişmesini söyleyebilirim.
Otelciden ‘günlük daire‘ şikayeti
Turizm sektörü temsilcileri öğle yemeğinde bir araya geldi. Sektörün sorunlarının ele alındığı yemekte söz alan TUROB Yönetim Kurulu Başkanı Timur Bayındır, Türkiye’nin e-vize uygulamasını ileri ülkeler için bir kolaylık
Başbakan Erdoğan İran'da
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz ile Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik ile MİT Müsteşarı Hakan Fidan eşlik edecek.
GMKA San Fransisko'da bölgenin gıda ve tarım potansiyelini tanıttı
Başrolünü Brad Pitt'in oynadığı "Troy" filmi ile Çanakkale'nin dünyaya tanıtıldığını hatırlatan Özşen, bölgenin turizm anlamında da büyük potansiyele sahip olduğunu dile getirdi. Dünyanın en tanınmış üç zeytinyağı bölgesinden birinin kendi bölgeleri olduğunu belirten Ekrem Özşen, Bloomberg TV ve Voice of America'ya da gezi programları hakkında bilgi
TAGİD, Tanzanya’dan anlaşmalarla döndü
Enerji, yol yapımı, turizm, gıda, petrol, telekomünikasyon ve inşaat sektöründe çok ciddi açıklar var. ABITAT’ın burada iki ülke arasında kurduğu ticari ve gönül köprüsünden dolayı teşekkür ederim.
Rahman, Soçi Olimpiyatları açılışına katılacak
Tacikistan Spor, Turizm ve Gençler Komitesi yetkilisi Nargis Nabiyeva yerel basınına yaptığı açıklamasında, Rahman'ın Soçi Olimpiyatları'nın açılış törenine katılacağını kaydetti. Olimpiyatların açılış töreninin 7 Şubat'ta yapılacağını hatırlatan Tacik yetkili, sözkonusu olimpiyatlara 2 sporcu ile katılacaklarını söyledi.
Hindistan’ın başkenti Yeni Delhi’de 700’den fazla Afrikalı sınır dışı edildi
Hindistan’a turizm, eğitim ve sağlık amacı ile gelip vize süresinden fazla kalarak, gerekli dökümanları polise vermeyen birçok Afrikalı sınır dışı edilmekten kurtulamıyor. Hindistan’da geçtiğimiz aylarda fuhuş ve uyuşturucu ticareti ile de gündeme gelen Afrikalılar yüzünden Nijerya ile diplomatik kriz yaşanmıştı.
Başbakan Erdoğan İran'a geliyor
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz ile Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik eşlik edecek. Görüşmelerde Türkiye-İran ilişkilerinin yanı sıra bölgesel ve uluslararası konular hakkında görüş alışverişinde bulunulacak.
Türkiye’de havalar soğudu, Rus turistler Mısır’a yöneldi
Geçen yıla göre turizm aktivasyonunda kısmen azalma görülürken, Hindistan da ilk 10 destinasyon arasına girdi. Kış aylarının yaşandığı Türkiye ise bu dönem için dördüncü sırada yer bulabildi.
ETİK Başkanı İşler: Yüksek kurun turizme faydası yok
Konaklamalar Birliği (ETİK) Başkanı ve Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkan Yardımcısı Mehmet İşler, süregelen kur artışlarının sanılanın aksine turizmcilerin menfaatine yarayan çok olumlu bir gelişme olmadığını belirtti.
Türk şirketleri, yeni rekoru için ilk adımını attı
Türk Şahin İnşaat, Türkmenistan’ın turizm merkezi Avaza’da yat kulübü ihalesini aldı.Türkmenistan Merkez Bankası'nın açtığı ihaleyi kazanan Türk şirketi, Hazar Denizi kıyısındaki Avaza turizm bölgesinde ülkenin maliye ve finans kurumları için 146
Yeni otel yapılanmaları kaliteyi düşürüyor
bantta turizm yapılaşmasının hızla arttığına dikkat çekti. Bunun da Alanya'dan daha yüksek fiyata satış yapan otellerin fiyatlarını Alanya seviyesine çekebileceği anlamına geldiğini dile getiren Sili, rekabet gücünü yüksek tutabilmek
" Türkiye ile Azerbaycan arasındaki turizm potansiyeli yansıtılamıyor"
BAKÜ - Türkiye'nin Bakü Büyükelçiliği Kültür ve Tanıtma Müşaviri Seyit Ahmet Arslan, Türkiye ile Azerbaycan arasındaki turizmin potansiyelini yansıtılamadığını söyledi. Kültür ve Tanıtma Müşavirliği’nin ev sahipliğinde Azerbaycan’da faaliyet gösteren turizm şirketi temsilcileri ile yapılan kahvaltılı toplantıdan sonra basına açıklamada Arslan
Musul’dan İzmir Gelinlik Fuarı’na büyük ilgi
Irak’ın ihtiyaçlarına cevap verecek ürünleri bulabileceklerini söyleyen Genel Müdür Örs ise Gelinlik Fuarı’nın dışında Marble, Maden, Plastik, Ayakkabı ve Turizm fuarlarında da Musul ve Neyneva’yı hem katılımcı hem de ziyaretçi olarak görmek istediklerini dile getirdi.
Filipinler, halen felaketin yaralarını saramadı
Edward Chua ise çocukluğundan beri bu şehirde yaşadığını, tayfundan önce Tacloban’ın gelişmekte olan bir şehir olduğunu ve yabancı yatırımcıların özellikle turizm alanında çok ilgisini çektiğini söyledi.
Ömer Çelik: Turizmde geçen yıl yüzde 10 büyüdük
ANKARA - Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, 2013 turizm istatistiklerini yazılı açıklama ile değerlendirdi. Bakan Çelik, "Turizm potansiyeli bakımından dünyanın en önemli ülkelerinden biri durumundayız.
ATSO Başkanı: ‘Kaotik ortamdan' çıkış yolu evrensel hukuktur
Kurumlar Vergisi: Fraport IC İçtaş Antalya Havalimanı Terminal Yatırım Ve İşletmeciliği, AGT Ağaç Sanayi, Galeri Kristal Turizm İnşaat.Temsilcilikler Gelir Ve Kurumlar Vergisi Birincileri: Akseki Temsilciliği Gelir Vergisi: Mehmet Çetintaş,
CNN: İstikrar göstergesi Türk gökdelenleri, şimdi yolsuzlukla ilişkilendiriliyor
AK Parti’den istifa eden eski Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay ile röportaj yapan CNN muhabiri Ivan Watson, Günay’ın “hükümetin desteklediği inşaat projelerindeki fikir ayrılığı dolayısıyla” Erdoğan ile yollarını ayırdığını söyledi.
AB Bakanı Çavuşoğlu'ndan demokrasi vurgusu
Vali Sebahattin Öztürk, Antalya'nın hem turizm hem tarımda yıldız olduğunu belirterek bunu daha iyi noktalara götürmek gerektiğini söyledi. Çavuşoğlu ile Hisarcıklıoğlu, daha sonra meclis üyeleri ve Akdeniz Üniversitesi Ziraat Fakültesi öğrencilerinden oluşan ATB Gençlik Grubu üyeleriyle birlikte
'İnşaatın önü açık, kısa ve orta vadede talep düşüklüğü riski yaşanmayacak'
Ağırlıklı olarak inşaat olmakla birlikte eğitim, sanayi, enerji, turizm, tarım, medya, denizcilik alanlarında da faaliyet gösteriyor. Bu sene ticaret hayatındaki 35.
Camları değiştirerek yıllık 3,5 milyar dolar enerji tasarrufu yapmak mümkün
Firmanın tasarrufu ön plana çıkaran Isıcam ürünleri turizm ve inşaat sektörlerinin temsilcilerine tanıtıldı. Otel işletmecileri, satın alma temsilcileri, mimar ve mühendislerin katıldığı Trakya Cam Akademisi’nde; yapılarda cam seçiminin önemi, ürün çeşitliliği ve farklı
60. Milliyet Yılın Sporcusu Ödülleri sahiplerini buldu
Kültür ve Turizm Bakanı Yardımcısı Abdurrahman Arıcı ve Gençlik ve Spor Genel Müdürü Mehmet Baykan, gecede ödül takdim ettiler. 60. Milliyet Yılın Sporcusu ödüllerine damgasını vuran bir diğer olay da geçtiğimiz yıl ödülünü alamayan Aslı Çakır Alptekin’in geçtiğimiz yılın sporcusu ödülünü almaya gelmesiydi
Sinemalarda 505 milyon lira harcadık
İSTANBUL - Türkiye’de sinemaya rağbet artıyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü verilerine göre 2013’te 50 milyon 405 bin 2 sinema bileti satıldı. Filmlerden elde edilen hasılat ise 2012’ye oranla yüzde 20 artarak 505 milyon lirayı buldu.
Düsseldorf Bot Fuarı göz kamaştırıyor
Türkiye`nin turizm potansiyelini tanıtmak amacıyla iştirak ettiği fuarda, Frankfurt Kültür Ateşeliği, Deniz Ticaret Odası işbirliği ile 13 nolu salonu Türk Sokağına çevirdi. Türkiye Denizcilik Ticaret Odası Antalya Yönetim Kurulu Başkanı Bekir İnanç Kendiroğlu, iki yıl aradan sonra fuara yeniden katılmanın heyecanını yaşadıklarını
Güney Kore lideri Park İsviçre’de temaslarda bulundu
Güney Kore Devlet Başkanı, İsviçre’nin araştırma, ilaç ve turizm sektörlerinin yanı sıra eğitim sisteminin örnek teşkil ettiğini vurguladı. (CİHAN)
Başbakan Erdoğan beş yıl sonra Brüksel’e geldi
Erdoğan’ın Brüksel temaslarına Başbakan Yardımcıları Beşir Atalay ve Emrullah İşer, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, AB Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik ve Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci de eşlik ediyor.
Fethiye, Macera Yarışları Avrupa Şampiyonası'na ev sahipliği yapacak
Yok eden değil koruyan, tüketen değil sürdüren bir turizm anlayışının bölgede gelişmesine katkıda bulunmak amacıyla düzenlenen şampiyonada; belirlenen parkur boyunca, dağ bisikleti, patika koşusu, deniz kanosu, yüzme, nehir kanosu, trekking, ip inişi, kanyon geçişi gibi
Türkiye'nin ilk TSE Helal Uygunluk Belgesi'ni Bera Otel aldı
Alternatif turizm olarak hizmet veren otel, 7 yıldır aralıksız hizmet sunuyor. Türkiye'nin 81 ilinden müşteri alan ve otel, aynı zamanda Müslüman ülkelerden ve Avrupa ülkelerinde yaşayan Müslümanların da tercihleri arasında yer alıyor.
Rio bulunan Hz. İsa heykeline yıldırım düştü
Şehrin en gözde turizm noktalarından biri olan Corcovado tepesinde bulunan 40 metre yüksekliğindeki heykele düşen yıldırım, heykelin parmaklarına zarar verdi.Yıldırımın düşme anı amatör bir kamera tarafından kaydedildi.
Kayserispor Teknik Direktörü Paciencia: Türk futboluna yabancı değilim
Spor Toto Süper Lig'de mücadele eden ve devre arası kamp dönemini Antalya'nın Serik ilçesine bağlı Belek turizm beldesinde geçiren Kayserispor, bugün Kempinski Otel'de yeni teknik direktörüyle sözleşme imzaladı.
MUTSO 2014 Utrecht fuarında
MUĞLA - Muğla Ticaret ve Sanayi Odası (MUTSO), turizm projesi olan Karia Yolu'nu dünyaya tanıtmak için bu yıl 43.'sü düzenlenen ve geçen yıl 100 bin kişinin ziyaret ettiği Utrech Turizm Fuarı'na katıldı.
Çöl kumlarını şekillendiren Araplar, masallara hayat veriyor (Özel)
Turizm açısından ülke tanıtımına katkı sağlaması için yapılan bu kumdan şehir, henüz tamamlanmamış olmasına rağmen çok sayıda yerli ve yabancı turistin akınına uğruyor. Özgünlüğünü koruması açısından içerisine yapay maddelerin konulmadığı bu yapılar, çok fazla dayanıklı olmadığı için yapım aşaması da uzun sürüyor.
Emlak Konut GYO’dan 4 milyar liralık ihale
Ticaret+konut, turizm+ticaret, dini ve eğitim tesis alanlarını kapsayan taşınmazların inşaat alanı 225 bin 906 metrekare. Projenin konut alanlarında emsal 2, turizm alanında 2,5, dini tesis alanlarında ise 1,5 olarak belirlendi.
ETİK’ten Hollanda’da Ege tanıtımı
İZMİR - Hollanda'nın Utrecht şehrinde düzenlenen Uluslararası Utrecht Turizm Fuarı açıldı. Avrupa’daki turizm sektörünün yeni sezon öncesi önemli sınav olarak tanımladığı fuar, 14-19 Ocak 2014 arasında dünya turizmini buluşturacak.
Zeybekci: Vietnam ile ticaret 63 milyondan 1,3 milyar dolara çıktı
Bakan Nihat Zeybekci, “Vietnam’da imalat, eğitim, sağlık, özellikle yenilebilir enerji, turizm sektörlerin ülkemiz yatırımcılarına önemli fırsatlar sunmaktadır. Müteahhitlerimizin de su arıtma sistemleri, yol ve enerji santral projeleri gibi altyapı hizmetlerinin inşasında da potansiyel çalışma alanları vardır.
'Üretimde gelenek dışına çıkarsak tarım ihracatımız ikiye katlanabilir'
Önsözü Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci’ye ait olan kitap, Kültür ve Turizm Bakanlığı yayını olarak da kabul edildi.Kitabında tarım ürünlerinin ihracatının artması için öncelikle Türkiye ve dünya gerçekleri gözönüne alınarak, dinamik bir arazi ve üretim planlaması yaklaşımına
Erciyes’in Avrupa ülkelerinde geniş tanıtımı yapılacak
KAYSERİ - Dünyanın önemli kış turizm merkezlerinden birisi olma yolunda önemli adımlarla yürüyen Erciyes'te yatırımların tamamlanmasının ardından tanıtım faaliyetlerine de başlandı. Avrupa'nın beş büyük turizm acentasının yetkilileri, Kayseri'ye gelerek bölgenin turizm potansiyelini inceledi.
Uluslararası Utrecht Turizm Fuarı başladı
AMSTERDAM - Hollandalıların tatil tercihlerini belirlemelerinde önemli bir yer tutan Utrecht Uluslararası Turizm Fuarı, Jaarbeurs fuar merkezinde başladı Beş gün süreyle açık kalacak olan fuara toplam 150 ülkeden bin 700'ü aşkın turizm kuruluşu iştirak ediyor.