türkmen askerleri

Atatürk, Türkmenistan'da anıldı
Türkmen Bakan Matiyev, Türkmenistan hükümeti adına Türkmen askerleri eşliğinde Atatürk büstüne çelenk koydu. Büyükelçi Mütevellioğlu da, Türkiye’nin Aşkabat Büyükelçiliği adına bir çelenk bıraktı.Törende konuşan Türkmenistan Dışişleri Bakan Yardımcısı Berdi Matiyev, Türkiye’nin kurucu lideri Mustafa Kemal Atatürk’ü anmak üzere bir araya geldiklerini belirtti
Atatürk, ata vatan Türkmenistan'da anıldı
Daha sonra Türkmen Bakan Hocamammedov Türkmenistan hükümeti adına Türkmen askerleri eşliğinde parktaki Atatürk büstüne çelenk koydu. Ardından Büyükelçi Mütevellioğlu Türkiye’nin Aşkabat Büyükelçiliği adına çelenk bıraktı.
Atatürk, ölüm yıl dönümünde Türkmenistan'da anıldı
Törende, Büyükelçi Mütevellioğlu Türkmen askerleri eşliğinde parktaki Atatürk büstüne çelenk koydu. Ardından iş adamları, öğrenciler ve diğer katılımcılar anıta çelenk bıraktılar. Daha sonra da Atatürk ve Türk şehitleri anısına bir dakikalık saygı duruşunda bulunuldu.
Atatürk, ölümünün 72. yıl dönümünde Türkmenistan'da da anıldı
Törende, Büyükelçi Bıçaklı Türkmen askerleri eşliğinde parktaki Atatürk büstüne çelenk koydu. Ardından iş adamları, öğrenciler ve diğer katılımcılar anıta çelenk bıraktılar. Daha sonra da Atatürk ve Türk şehitleri anısına bir dakikalık saygı duruşunda bulunuldu.
Türkmenistan'dan, Deniz İş Forumu teklifi
Rusya'nın ev sahipliğinde yapılan Zafer Bayramı kutlamalarına Türkmen askerleri de katıldı. Türkmen askerleri Ahal-teke atının eşliğinde katılımcıları selamlayarak geçtiler. Kızıl Maydan'daki Türkmen atının, 1945 yılında General Jukov'un bindiği Arap adlı Ahal-teke atının nesli olduğu kaydedildi.
Türkmenistan'da nefes kesen askeri tatbikat
Türkmen askerleri karadan ve havadan bütün askeri silahları kullanılarak, düşman kuvvetlerine karşı mücadele etti. Toplam bin 500 askeri personelin katıldığı tatbikatta, her türlü kısa ve uzun menzilli silahlar kullanıldı.