türkmenistan

Türkmenistan, Tacikistan'ın açıklamalarından rahatsız oldu
AŞKABAT - Türkmenistan, Tacikistan'ın Türkmenistan-Afganistan-Tacikistan demiryolu projesiyle ilgili tek taraflı açıklamasına tepki gösterdi. Türkmenistan Dışişleri Bakanlığı'ndan basına yapılan açıklamada, Tacikistan Devlet Demiryolları Genel Müdürü Amanulla Hikmetulla'nın Rus RİA Novosti haber ajansında
Türkmenistan, enerji kaynaklarını keşfetti (Haber -Analiz)
AŞKABAT - Yer altı enerji kaynakları zengini Türkmenistan, doğalgaz ve petrol ihracatını arttırmak için yatırımlarını artırıyor. Enerji kaynaklarının ihracat yollarını çeşitlendirme yönünde önemli çalışmaların yapıldığı ülkede, diğer taraftan doğalgaz ve petrol sahalarının araştırılması ve bu yataklarda
Türkmenistan’ın yeni hedefi ihracatı arttırmak
AŞKABAT - Son yıllarda ekonomideki istikrarlı büyüme rakamları ile dünya kamuoyunun dikkatini çeken Türkmenistan, önümüzdeki yıllarda ihracat potansiyelini arttırmayı ilk hedeflerinin arasına koydu.
Sambo Türkmenistan’daki Asya Oyunları’na dahil edildi
AŞKABAT - Asya Olimpiyat Konseyi, sambo spor dalını 2017 yılında Türkmenistan’ın başkenti Aşkabat’ta düzenlenecek 5. Kapalı Salon ve Uzakdoğu Sporları Oyunları’na dahil etme kararı aldı.
Fethullah Gülen Hocaefendi, BBC röportajında net mesajlar verdi
Bazılarımız Özbekistan'dan, bazılarımız Türkmenistan'dan kalkmış gelmişiz. Bu insanlara sahip çıkalım falan dedik. Belki o zaman beş on tane insan gitti.
Türkmenistan'dan özel sektöre 100 milyon dolar kredi
AŞKABAT - Türkmenistan yönetimi, özel sektörü teşvik etmek amacıyla 300 milyon manat (100 milyon dolardan fazla) ucuz kredi imkanı sağlama kararı aldı.Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhamedov, konuyla ilgili kararnameyi imzaladı.
Türk şirketleri, yeni rekoru için ilk adımını attı
AŞKABAT - 2013 yılında Türkmenistan’da 10,6 milyar dolar iş alan Türk şirketleri, 2014 yılındaki ilk inşaat ihalesini kazandı. Türk Şahin İnşaat, Türkmenistan’ın turizm merkezi Avaza’da yat kulübü ihalesini aldı.
Freedom House: Türkiye, 'kısmen özgür' ülke
Dünyada özgür olmayan 10 ülke Suriye, Suudi Arabistan, Özbekistan, Türkmenistan, Kuzey Kore, Eritrea, Orta Afrika Cumhuriyeti, Sudan, Ekvator Ginesi ile Somali gösterildi. Avrupa ülkelerinde mültecilere karşı artan milliyetçilik duyguları eleştirilirken, demokratik ve sivil haklar standartlarının yüksek olması olumlu oy aldı.
Türkmenistan’da ilk buz hokey şampiyonası yapıldı
AŞKABAT - Topraklarının büyük bir bölümü çölle kaplı Türkmenistan'da bir ilk daha yaşandı. Yazın sıcakların 45 dereceye kadar yükseldiği Orta Asya ülkesinde, kış sporu olan buz hokeyine merak bir hayli arttı.
Filistin, Türkmenistan'a büyükelçi atadı
AŞKABAT - Filistin, Türkmenistan'a büyükelçi atadı. Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhamedov'un talimatı üzerine Meclis Başkanı Akca Nurberdiyeva, Filistin Büyükelçisi Muhammed Abdulla Tarşahani'nin güven mektubunu
Özbekistan’ın yıllık otomobil üretimi 250 bini geçti
Özbekistan’ın otomobil müşterisi ülkeler arasında Rusya, Türkmenistan, Azerbaycan, Afganistan, Ukrayna, Kazakistan, Belarus ve Moldova gibi ülkeler bulunuyor. (CİHAN)
İran Dışişleri Bakanı Zarif, Türkmenistan’da
AŞKABAT - İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif, Türkmenistan-İran hükümetlerarası ekonomik komisyon toplantısı için başkent Aşkabat’a geldi. İran basınına konuşan Cevad Zarif, Türkmenistan ile karşılıklı işbirliğini geliştirmek istediklerini kaydetti.
MasterCard Türkmenistan'a giriyor
AŞKABAT - ABD merkezli ödeme sistemleri devi MasterCard, Türkmenistan pazarına 'merhaba' diyecek. Yılbaşından sonra ülke gündeminde konuşulmaya başlayan MasterCard kartlı ödeme sistemine ilişkin önemli karar, dün yapılan Bakanlar Kurulu'nda karara bağlandı.
Slovenya Dışişleri Bakanı Erjavec, Türkmenistan'ı ziyaret etti
AŞKABAT - Slovenya Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Karl Erjavec, Türkmenistan'da resmi temaslarda bulundu. Konuk Bakan Erjavec, Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhamedov tarafından kabul edildi.
Türkmenistan, 2014'te 41 milyar dolar yatırım yapacak
AŞKABAT - Son yıllarda ekonomisindeki istikrarlı büyüme rakamları ile uluslararası finans kuruluşlarının dikkatini çeken Türkmenistan'da, bu yıl toplam 41 milyar ABD dolarlık yatırım yapılması hedefleniyor.
Özbekistan, FİFA dünya sıralamasında yükseldi
sırada yer aldığı değerlendirmede Türkmenistan, 195 puanla 133. oldu. Türk dili konuşan ülkelerden Kırgızistan ise 155 puanla 146. sırada yer alabildi.
Asya Kalkınma Bankası, Tacikistan'ı dünyaya açacak
AŞKABAT - Asya Kalkınma Bankası, Tacikistan-Afganistan-Türkmenistan demiryolu hattı projesinin inşasının koordinatörlüğünü üslendi. Bankanın Duşanbe temsilcisi Si Si Yu Tacik basına yaptığı açıklamasında, Tacikistan yönetiminin sözkonusu demiryolun yapımının koordinatörlüğüne üslenilmesi yönündeki teklifini
İslam Kalkınma Bankası Almatı’da toplandı
Toplantıya ev sahibi Kazakistan’ın yanı sıra Afganistan, Arnavutluk, Özbekistan, Türkmenistan, İran, Azerbaycan, Kırgızistan, Pakistan, Tacikistan ve Türkiye’den yetkililer katıldı. Toplantıya Almatı Valisi Ahmetcan Yesimov ve Kazakistan Endüstri ve Yeni Teknolojiler Bakanı Aset İşekeşev başkanlık etti.
‘Türk müteahhitler geçen yıl en yüksek iş hacmini Türkmenistan’da elde etti’
DENİZLİ - Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, geçen yıl en yüksek iş hacminin Türkmenistan’da elde edildiğini açıkladı. Yurtdışı müteahhitlik sektörünün 2013 yılı performansına ilişkin verileri açıklayan Zeybekci, “Türk inşaat sektörü, 2013 yılında başarı grafiğini daha da yükseltti.
Türk müteahhitler 2013'te en fazla işi Türkmenistan'da üstlendi
ANKARA - Türk müteahhitlerinin 2013 yılında yurtdışında en fazla iş üstlendikleri ülke Türkmenistan oldu. 10,5 milyar dolar tutarında 60 projenin üstlenildiği Türkmenistan’ı, 5,6 milyar dolarla Rusya, 2,8 milyar dolarla Azerbaycan, 2,1 milyar dolarla Irak, 1,8 milyar dolarla
Türkmen gazını Güney Asya’ya taşıyacak projeye ABD’den destek
Türkmenistan’da temaslarda bulunan Bakan Yardımcısı Biswal, söz konusu ziyaretiyle ilgili Aşkabat’ta bir basın toplantısı düzenledi. Türkmenistan ziyaretinin çok verimli geçtiğini gerek Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhamedov, gerekse Dışişleri Bakanı ve Devlet Başkanı Yardımcısı Raşit Meredov ile görüşmelerinin
Sultan Alparslan’ın kayıp mezarı aranıyor
Bir dönem Büyük Selçuklu Devleti'ne başkentlik yapmış olan Türkmenistan’ın Merv kentinde sürdürülen çalışmayı, Türk ve Türkmen bilimadamları ortaklaşa sürdürüyor.Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbangulı Berdimuhamedov'la imzaladığı anlaşma çerçevesinde Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA)
Türkmenistan’da 5.1 büyüklüğünde deprem
AŞKABAT - Türkmenistan akşam saatlerinde Richter ölçeğine 5.1 büyüklüğünde bir depremle sallandı.Yerel saatle 18.
ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Türkmenistan’da
AŞKABAT - ABD Dışişleri Bakanı’nın Güney ve Orta Asya’dan sorumlu yardımcısı Nisha Biswal ve beraberindeki heyet, Türkmenistan’da temaslarda bulunuyor. Daha önce bu görevi yürüten kıdemli diplomat Robert Blake’den görevi devralan Nisha Biswal Türkmenistan’a ilk ziyaretini gerçekleştiriyor.
Türkmenistan'da büyüme rekoru; GSYİH yüzde 10.2
AŞKABAT - Türkmenistan Orta Asya’nın en istikrarlı büyüyen ekonomisine sahip ülke konuma geldi. Dünyadaki ekonomik krizlere rağmen kalkınma programlarına uygun bir şekilde devam edildiği Türkmenistan’da 2013 yılında Gayri Safi Yurtiçi Hasıla yüzde 10,2’e ulaştı.
Türkmenistan'da Merkez Bankası Başkanı görevden alındı
AŞKABAT - Türkmenistan'da Merkez Bankası Başkanı ve iki banka müdürü görevden alındı. Geçtiğimiz ay aşırı prim aldığı için kınama cezası alan Merkez Bankası Başkanı Tuvakmammet Caparov, Prezidentbank Devlet Ticaret Banka Müdürü Nurgeldi Sazakov ve Dayhanbank
Türk müteahhitlik sektörü Türkmenistan'da 'altın' yılını yaşadı
AŞKABAT - Türk inşaat sektörü, 2013 yılında Türkmenistan'da rekor kırdı. Türk şirketleri, geçtiğimiz yıl ülkedeki en önemli ve büyük projeleri üslendi.
Türkmenistan’da 2013 yılında öne çıkanlar
19 Ocak: Türkmenistan hükümeti, Dünya Ticaret Örgütü’ne (DTÖ) üye olma kararı aldı. ŞUBAT
Türkmenistan ile İran Hazar'ı görüştü
AŞKABAT - İran Dışişleri Bakan Yardımcısı ve Hazar’dan sorumlu özel temsilci İbrahim Rahimpur öncülüğündeki heyet, Türkmenistan’da temaslarda bulundu. Türkmenistan Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, iki ülke arasında siyasi ilişkileri kapsayan istişare toplantısı yapıldı.
Türkmenistan'da sigara reklamı yasaklandı
AŞKABAT - Türkmenistan'da tütün yasağı yasası yürürlüğü girdi. Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhamedov tarafından imzalanan yasa, bugün itibariyle resmi gazetelerde yayınlandı. Yeni yasa gereğince, tütün ürünlerinin her türlü reklamı yasaklandı.
Berdimuhamedov ile Çalık yeni projeleri değerlendirdi
AŞKABAT - Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhamedov, Çalık Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Çalık’ı kabul etti. Görüşmede, elektrik enerjisi ve sağlık sektöründeki yeni projeler değerlendirildi.
Türkmenistan'da 2013 yılında ekonomik başarılar göz doldurdu
AŞKABAT - Orta Asya'nın doğalgaz zengini ülkesi Türkmenistan, 2013 yılını ekonomik başarılar ile tamamladı. Ülkede 2013 yılın 11 ayında Gayri Safi Yurtiçi Hasıla yüzde 10,1 oranda büyüdü.
Türkmenistan, Fransa'ya uçuyor
AŞKABAT - Türkmenistan'ın tek havayolu şirketi olan Türkmen Hava Yolları, Aşkabat-Paris uçak seferlerini başlattı. Dış hatlarda Amerikan Boeign uçaklarını tercih eden Türkmen Hava Yolları, Paris seferlerini hafta bir defa Cuma günleri gerçekleştirecek.
Berdimuhamedov: Türkiye ile ilişkilerimiz kardeşlik ruhunda devam ediyor
AŞKABAT - Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhamedov, 2013 yılının 11 ayının değerlendirilmesinin yapıldığı geniş katılımlı Bakanlar Kurulu'na başkanlık etti. Bakanlar Kurulu'nda Türkmenistan'ın dış politika hedeflerini belirleyen Berdimuhamedov, Türkiye ile Türkmenistan ilişkilerinin dostluk ve kardeşlik ruhunda devam ettiğini
Türkmenistan, İran'a doğalgaz ihracatını artıracak
AŞKABAT - Türkmenistan'daki Keymir yatağında doğalgaz kompresör istasyonu inşa edildi. Yılda 1 milyar meterküp doğalgazı depolama kapasitesine sahip tesis, Türkmenistan'dan İran'a doğalgaz ihracatının artırılmasına önemli katkı sağlayacak.
Türkmenistan'da parlamento seçim sonuçları açıklandı
AŞKABAT - Türkmenistan'da 15 Aralık'ta yapılan parlamento seçimlerinin resmi sonuçları açıklandı. Ülkenin bağımsızlığını kazandıktan 22 yıl sonra yapılan çok partili seçim sonucunda, 1991 yılında kurulan Demokrat Parti, 125 koltuklu parlamentoda fazla temsilciye sahip
Türkmenistan'da ilk çok partili seçime katılım oranı yüzde 90
AŞKABAT - 1991 yılında bağımsızlığına kavuşan Türkmenistan’da ilk defa çok partili parlamento seçimleri yapıldı. 283 adayın yarıştığı seçimlerde, 3 milyon 63 bin seçmenin yüzde 91,3’ü oyunu kullandı.
Türkmenistan’da ilklerin seçimi
AŞKABAT - Demokratikleşme yönünde önemli adımların atıldığı Türkmenistan’da, bazı ilklerin yaşandığı parlamento seçimleri yapılıyor. Türkmenler ilk defa sandıkta 2 partiyle tanıştı.
Afganistan'a elektrik ihracatı arttırılacak
AŞKABAT - Türkmenistan, Afganistan'a sevkiyatını gerçekleştirdiği elektriği 5 kat arttırmayı hedefliyor.Afganistan'da barışın sağlanmasına ekonomik destek sağlayan Türkmen yönetimi, Atamurat kentinden Afganistan'ın Andhoy kentine 25 Mw, Mari'den Herat'a 25 Mw gücünde elektrik
Murat Boz, Türkmenleri milli bayramında çoşturdu
AŞKABAT - Pop müzik sanatçısı Murat Boz, Türkmenistan’da konser verdi. 5 bin kişinin izlediği konserde ünlü şarkıcıya Türkmenler de eşlik etti.
Fransa uçağı, Türkmenistan’da ilgi gördü
AŞKABAT - Fransa merkezli uçak üreticisi ATR'nin yeni uçağı ATR 42-600, Türkmenistan'da ilk uçuş denemesini gerçekleştirdi. Türkmen yönetimi, iç hatlardaki uçak sefer sayısını arttırmak için yeni uçak satın almayı planlıyor.
Türkiye'de yumurtanın fiyatını belirleyen Afyon, ihracatta da lider
Ş Azerbaycan, Türkmenistan, İran, Irak, Libya, Dubai, Suriye, Ürdün ve bir Afrika ülkesi olan Angolaya ihracat yapıyor. Şirket, 2012 yılı sonu verilerine göre 37 milyon dolar ihracat yaptı.
Bir milyardan fazla çiçek örtü altında yetiştirildi
"Almanya'ya 8,6, İngiltere'ye 8,3, Türkmenistan'a 7,4, Irak'a 5,4, Azerbaycan'a 5, Ukrayna'ya 2,6, Rusya'ya 2,3, Romanya'ya 2,2 milyon dolarlık ihracat yapıldı. Bu rakamlar Türkiye'nin potansiyelini yansıtmaktan çok öte.
Hazar'ın statüsü için yoğun mesai
Halihazırda 5 ülke (Azerbaycan, Rusya, Kazakistan, İran, Türkmenistan) temsilcilerinden oluşan çalışma grubunun mesai harcadığını aktaran Azeri yetkili, gelecek yıl Hazar’a kıyısı olan ülke dışişleri bakanlarının bir toplantı yapacağını ve bu toplantının Hazar Zirvesi'ne hazırlık
Berdimuhamedov, Birleşik Arap Emirlikleri'ne gidiyor
AŞKABAT - Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhamedov, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Devlet Başkanı Şeyh Halife Bin Zayed El Nahyan'ın davetlisi olarak bu ülkeye resmi bir ziyaret gerçekleştirecek.
Türkmenistan'da 630 mahkuma 'tarafsızlık' affı çıktı
AŞKABAT - Türkmenistan’da Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhamedov tarafından mahkumlara af ilan edildi. Berdimuhamedov, 12 Aralık Tarafsızlık Bayramı dolayısıyla 630 mahkumu serbest bıraktı.
Türkiye-Türkmenistan-Azerbaycan ilişkileri yeni boyuta taşınıyor
AŞKABAT - Ukrayna’nın başkenti Kiev’de düzenlenen Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Bakanlar Toplantısı'nda, Türkiye-Azerbaycan-Türkmenistan üçlü mekanizması kurulmasına karar verildi.Azeri basınında yer alan habere göre, hem Türkmenistan hem de Azerbaycan ile ilişkilerini ‘Bir millet iki devlet’ anlayışı çerçevesinde sürdüren Türkiye, bu ülkeler
Dışişleri Bakanı Davutoğlu Ermenistan'a gidecek
TÜRKİYE-AZERBAYCAN-TÜRKMENİSTAN ÜÇLÜ MEKANİZMASIBakan Davutoğlu, Azerbaycan ve Türkmenistan Dışişleri Bakanları ile yaptığı üçlü görüşme esnasında Türkiye-Azerbaycan-Gürcistan, Türkiye-Azerbaycan-İran üçlü mekanizmalarına paralel olarak
Dışişleri Bakanı Davutoğlu Ukrayna’dan ayrıldı
TÜRKİYE-AZERBAYCAN-TÜRKMENİSTAN ARASINDA İŞBİRLİĞİ SÜRECİ BAŞLAYACAKKiev’e günü birlik bir ziyaret gerçekleştiren Davutoğlu, AGİT Dışişleri Bakanları Toplantısı kapsamında; Azerbaycan ve Türkmenistan Dışişleri Bakanları ile üçlü bir
Bakan Eker: Tarım sektörü 53 yıldır ilk kez 6 yıl üst üste büyüdü
İlk parti büyükbaş hayvan Türkmenistan’a gönderildi. Böylece yıllardır hayvan ithal eden Türkiye, hayvan ihraç eder hale geldi.” (CİHAN)