ultraviyole

"Sedef hastalığı uygun tedavi ile sorun olmaktan çıkabilir"
Günay, şunları söyledi: “Yöntem deriyi ultraviyole ışınlarına karşı duyarlılaştıran ilaçları ağızdan verip bir süre sonra hastaya tedavi edici ultraviyole ışını veren cihazlara maruz bırakmaya dayanıyor.
Azerbaycan sandık başında
Sadece ultraviyole ışıkta görülebilen mürekkep mükerrer oy kullanımının önlenmesi adına uygulanıyor. Daha sonra oy pusulalarını alan seçmenler oylarının sandıklara atıyor.
“Merdiven altı güzellik merkezlerinden uzak durulmalı”
Mubin Hoşnuter, zararlı ultraviyole ışınlarından insanları koruyan ozon tabakasının incelmesi sonucu cilt kanseri oranlarının daha da arttığını belirtti. Yaz aylarında maruz kalınan güneşin yıpratıcı, yaşlandırıcı etkileri, özellikle de kalıcı güneş lekeleri ve ışınlara bağlı ince kırışıklıklar (foto yaşlanma) yüzde ve vücutta
Emniyet, sahte paraya karşı uyardı
gizli görüntü, bütünleşik görüntü, boyut farkı, renklendirilmiş banknot kağıdı, görme engellilere yönelik özellik, mikro yazılar, renk değiştiren şerit ve ultraviyole (UV) özellikler olmak üzere, genel itibari ile 12 adet güvenlik özelliği bulunmaktadır.
Araba hırsızını görünmeyen boya yakalattı
Ultraviyole ışıkla görülebilen boya, hırsızın suçlu olduğunu kanıtlıyor.Polisin tuzak olarak bıraktığı araçtan diz üstü bilgisayar çakan Yafet Askale (28), yakalandıktan sonra mahkemeye çıkarıldığında suçunu inkar etti.
Güneş ışınları mavi gözlüler için daha zararlı
Güneş mor ötesi yani ultraviyole denilen ışınlarıyla göz ve retina tabakasına zarar verebiliyor. Kalıcı güneş yanıklarına sebep olabilen bu yanıklara maruz kalmamak için ultraviyole koruması olan güneş gözlüğü kullanmak gerekiyor.
Güneş yanığına karşı koyu renkli kıyafetler giyin
UV (ultraviyole) hem akut hem birikme etkisiyle bu açık kahverengi, düzensiz ve belirsiz kenarlı çok sayıda lekeye neden olur. Bazen üzerinde hafif bir pullanma olur ve kenarlarında yıldızı andırır çıkıntılar vardır.
Zararlı güneş ışınlarına karşı güneş gözlüğü takın
Akçay, “Açık renkli gözlerde az olan melanin pigmenti vücudumuzu ultraviyoleye karşı koruyan bir yapı taşıdır. Bu nedenle açık gri ve mavi gözler güneşin zararlı ışınlarından en çok etkilenen gözlerdir” dedi.
Güneş yanığına karşı bitkisel öneriler
Habere göre ultraviyole (UV) ışınların en şiddetli olduğu 10.00-16.00 saatleri arasında güneşten uzak durmalı. Ayrıca geniş kenarlı şapka, bol, pamuklu kumaştan yapılmış hafif kıyafetler giyilmeli.
Yazı rahat geçirmek için öneriler
Dileklen, şöyle dedi: “Ultraviyole ışınlarından korunmak için güneşin en zararlı olduğu 11.00 - 13.00 saatleri arasında güneşe çıkılmamalı.
"Koyu tenliler 15, açık tenliler 30 faktör güneş kremi kullanmalı"
Güneş kremi alırken ultraviyole A (UV A) hem de ultraviyole B (UV B)’ye karşı koruyucu olmasına dikkat edilmesi gerektiğini hatırlatan Oya Ermiş, ürünlerin cilt tipine uygunluğunun çok önemli olduğunu hatırlattı.
Ultraviyole ışınları kanseri tetikliyor
İSTANBUL - Uzmanlar, ultraviyole ışınlarının gözler üzerindeki olumsuz etkisini azaltmak için mutlaka güneş gözlüğü takmak gerektiğini belirtiyor. Anadolu Sağlık Merkezi Göz Hastalıkları Uzmanı Op.
Raf ömrünü uzatan 9 çeşit hazır kahvaltı dolum ve paketleme makinesi tasarladı
SAKARYA - Sakarya'da bir makine mühendisi, ultraviyole ile sterilize edilmiş tabldotlara 9 çeşit hazır kahvaltı dolum ve paketleme yapabilecek makine tasarladı. TÜBİTAK tarafından yürütülen ‘Sanayi Odaklı Lisans Bitirme Projeleri Yarışması’na da katılan tasarım için patent başvurusunda bulunuldu.
'Çocuklarınızı 11.00-16.00 sataleri arasında güneşe çıkarmayın'
” diyen İnanç, “Ultraviyole ışınları, bir yaşın altındaki bebeklerin cildini olumsuz etkiler. Tekrarlayan güneş yanıkları, cilt kanserine neden olur.
Meteoroloji sıcak hava dalgasına karşı uyardı
Güneş ışınları; ultraviyole, görünür ve enfraruj ışınlarından oluşuyor. İnsan sağlığı açısından en etkili ışın ultraviyole ışınları. Türkiye'de genellikle yaz ayları ve gündüz 11.
Kansere karşı yaz önerileri: Aşırı şeker, tuz, et ve yağ tüketiminden kaçının
Yazın tatil öncesi güneş yanıklarından korunmak ve erken bronzlaşabilmek amacıyla tercih edilen solaryumlar güneş ışınlarından daha yüksek doz Ultraviyole radyasyona maruziyete neden olmaktadır. Solaryumların sağlık açısından olumsuz etkileri bilimsel olarak da kanıtlanmış olduğundan tıbbi nedenler dışında bu cihazları kullanmaktan olabildiğince kaçının.
Şoförler odasından tatilcilere trafik uyarısı
Gözlerin güneşten etkilenmesini önlemek için araç içi güneşlikler uygun şekilde ayarlanmalı ve mümkünse ultraviyole ışınlara karşı koruyucu özellikte gözlük kullanılmalı. Otomobilde yalnız seyahat edenler kendilerini aktif ve zinde tutacak türden müzikler dinlemeli.
Bronzlaşırken vücudunuzda güneş yanıkları oluşabilir
İnci Sak, yaz aylarında insanların estetik açıdan hoş bir görünüm elde etmek için güneşin ultraviyole ışınlarına uzun süreli maruz kaldığını hatırlattı. Bronz bir cilt görünümüne kavuşmanın birçok riskleri beraberinde getirdiğini ifade eden Dr.
Dr. Menteş: Güneş gözlüğü camı yüzde 100 UV filtreli ve kaliteli olmalı
Nesrin Menteş, güneş gözlüğü seçiminde dikkat edilmesi gereken en önemli şeyin, camının yüzde 100 ultraviyole (UV) filtreli ve kaliteli olması olduğunu söyledi. Yaz aylarının başlamasıyla birlikte güneş ışınlarının dik ve dike yakın açıyla gelmesinden dolayı zararının arttığını belirten Menteş, önlemler alınması gerektiği konusunda
Güneş ışınlarına fazla maruz kalmak deriyi çabuk yaşlandırıyor
KAYSERİ - Yaz aylarında bronz bir cilde sahip olmak estetik açıdan hoş bir görünüm sağlasa da ultraviyole ışınlarına uzun süreli maruz kalmak güneş yanıkları, deri kanseri, derinin çabuk yaşlanması, katarakta bağlı körlük
Globe Tiyatrosu, 'Kral Lear' ile İstanbul ve Adana’ya geliyor
‘Kara Tiyatro’ tekniğiyle siyah fondaki nesne ve oyunculara ultraviyole ışık verilerek sıra dışı görüntülerin ortaya çıkması sağlanıyor. Sahne üzerinde imkansız görüntülerin elde edildiği bu teknik, seyircilere farklı ve etkileyici bir görsellik vaat ediyor.
'Pilotlar en sık kansere yakalanıyor'
Havayolları Pilotları Derneği (TALPA) Başkanı Gürcan Mantı, kozmik radyasyona, uçuş aletlerinden yayılan elektromanyetik dalgalara, jet yakıtı buharına, ultraviyole ışınlarına maruz kalan pilotların en sık yakalandığı hastalığın kanser olduğunu söyledi.
Kütüphanelerdeki kitaplar hijyenik hale getirildi
Farklı okuyucular tarafından yoğun bir şekilde kullanılan tüm kitapların ultraviyole ışınlar ile temizlenerek sterile edildiğini aktaran Yayla “ Yaklaşık iki aydır kütüphanemizde kullanımda olan bu cihaz ile tüm okurların daha temiz daha sağlıklı kitaplar ile buluşması sağlanıyor.
Katarakt ameliyatı için artık göze bıçak vurulmayacak
Bilinen bir sebebi olmamakla birlikte beslenme, ultraviyole ışınları gibi risk faktörleri ihtiva eder. Katarakt olanlar, göz merceğinin matlaşma, donuklaşma derecesine göre önceleri uzak ya da yakını görme bozukluğundan şikayet eder.
Aldığımız radyasyonun yüzde 85’i doğal yollardan
etkilere göre; iyonlaştırıcı radyasyon (X-ışınları, gama ışınları, alfa, beta radyasyonları, kozmik ışınlar, nötronlar) ve iyonlaştırıcı olmayan radyasyon (ultraviyole, kızılötesi, radyo dalgaları, mikrodalgalar) şeklinde sınıflandırılır.
‘Verem mikrobu güneş görmeyen yerlerde uzun süre canlı kalabiliyor’
Verem mikrobunun, güneş görmeyen yerlerde havada uzun süre canlı kalabildiğini vurgulayan Esma Öztürk, şunları kaydetti: “Güneşten gelen ultraviyole ışınları, verem mikrobunu kısa sürede öldürür. Veremin bulaşması, hastaların aksırma, öksürme ve konuşmaları sırasında havaya yayılan mikropların sağlam kişiler tarafından solunmasıyla olur.
Prof. Dr. Çengel: Enerji verimliliği, devlet politikası olmalı
Zararlı kısmı ultraviyole kısmıdır. Bu güneşte bile vardır. Florasan ile aranızla 20 santimden fazla mesafe varsa sorun yok. Florasan lambalarında cıva buharı vardır.
Milli Piyango, yılbaşında çeyrek milyar lira ikramiye dağıtacak
Kağıdın her tarafına homojen olarak dağılmış ve sadece mor ışık (ultraviyole) altında görülebilen, uzunluğu en az 3 milimetre olan parlayan ve kesin çizgiler şeklinde mavi ve sarı renkli görünmez elyaf da bulunuyor.
İnternetten lens satışlarına dikkat
Ama yoldan giderken bir güneş gözlüğü aldığı zaman, bu gerçekten ultraviyole ışınlarına karşı sizi koruyan bir gözlük olmayabilir. Onun için ben bunu tercih ederim, halkımıza da bunu tavsiye ederim.” Her göze lens uygulanamayacağını, doktor muayenesinden geçmenin şart olduğunu vurgulayan Şimşek, “Kişinin lense karşı ya da solüsyonuna karşı hassasiyeti olabilir
"Uzun süre tasarruflu ampul ışığı altında oturmak zararlı"
Güneş gibi zararlı ultraviyole ışınlar yayan tasarruflu ampuller, cilt ve göz sağlığı için zararlı. Bu sebeple uzun süre vakit geçirilen oturma odaları ve salonlarda kullanılmamalı.
“Sağlıklı bronzlaşma diye bir şey yok, bu cilt kanseri gelişimini göze almaktır”
" diyen Yıldırım, şu değerlendirmeyi yaptı: “Benler doğumsal olabileceği gibi, genetik yapı, ultraviyole ışınların etkisi ile sonradan da ortaya çıkabilir. Benler, açık kahveden siyaha kadar, kırmızı, mavi bazen de renksiz olabilir.
Sonbahar ve kış ciltte yoğun kurumaya sebep oluyor
Yıldırım, “Özellikle güneş yani ultraviyole radyasyonu cilt yaşlanmasının en önemli nedenleri arasındadır. Güneş ışığıyla solaryum; ciltte kuruluk, derin kırışıklık, sarkma, esneklik kaybı, renk değişimleri ve deri yüzeyindeki damarlarda genişlemeye yol açıyor.
"Hava değişikliği sağlığınızdan etmesin"
ESKİŞEHİR - Güneşin ultraviyole ışınlarının etkisinin azalması ve havaların soğuması ile birlikte vücut direnci düşüp, kişilerin viral ve bakteriyel enfeksiyonlara yakalanma riski artıyor. Bu nedenle özellikle bu geçiş aylarında savunma sisteminin güçlü tutulması için besin öğelerinin yeterli ve dengeli miktarlarda tüketilmesi gerekiyor.
Pilotlarda kanser riski yüksek
Çetingüç, uçuş aletlerinin yaydığı elektromanyetik dalgalar, ultraviyole ışınları, ozon gazı, jet yakıtı emisyonu, uçağın yapı elemanlarından buharlaşan kimyasalların da uçucular üzerinde uzun zamanda zararlar oluşturduğunu belirtti.
"Lens kullanırken hijyene dikkat edilmeli"
Mutlu, “Güneşli havalarda ultraviyole filtreli güneş gözlüğü kullanımını herkese öneriyoruz. Lens kullanıcıları da buna dikkat etmeli. Günümüzde “silikon-hidrojel” maddesinden üretilmiş ve oksijen geçirgenliği daha yüksek lensler mevcut.
Uzmanlar: Gözlük alırken dikkatli olunmalı
Güneş gözlüklerinde de önemli olan en temel faktör, güneş koruyucusu yani ultraviyole filtresinin olmasıdır. Her renkli camlı gözlük, güneş koruyucusu güneşten koruyor anlamına gelmiyor, güneş gözlüğü demek değildir.
"Güneşle cilde temas eden ultraviyole ışınlar, cilt kanserini tetikliyor"
SAMSUN - Güneşle birlikte cilde temas eden ve göz ile görülemeyen ultraviyole ışınlarının, bir yandan cildin çillenmesine, lekelenmesine, erken yaşlanıp çizgilenme ve kırışmasına yol açtığı, diğer yandan da cilt kanserlerinin
İki saatte bir mola verin, gideceğiniz yere güvenle ulaşın
Gözlerin güneşten etkilenmesini önlemek için araç içi güneşlikler uygun şekilde ayarlanmalı ve mümkünse ultraviyole ışınlara karşı koruyucu özellikte bir gözlük kullanılmalı. Otomobilde yalnız seyahat edenler kendilerini aktif ve zinde tutacak türden müzikler dinlemeli.
EGM: Tatil seyahatlerine toplu taşıma araçlarıyla çıkın
Gözlerin güneşten etkilenmesini önlemek için araç içi güneşlikler uygun şekilde ayarlanmalı ve mümkünse ultraviyole ışınlara karşı koruyucu özellikte bir gözlük kullanılmalı. Otomobilde yalnız seyahat edenler kendilerini aktif ve zinde tutacak türden müzikler dinlemeli.
Güneş’in atmosferinin en net görüntüleri çekildi
Teleskop fotoğrafları aşırı ultraviyole dalga boyunda çekti. Washington’daki NASA merkezinde çalışan Heliophysics bölümü direktörü Barbara Giles, “Güneş’in devrim niteliğindeki bu görüntüleri, NASA’nın sondaj roket programının, yeni uzay
Cilt kanseri erken yaşta başlıyor, çocukları güneşten koruyun
Bir çok faydasına rağmen ozon tabakasının incelmesiyle güneşin tehlike unsuru haline geldiğini belirten Gültekin, yeryüzüne ulaşan ultraviyole radyasyonu miktarında büyük bir artış olduğunu kaydetti.
Güneş ışınları, gözde katarakt oluşumunu tetikliyor
760 nm'nin üzerinde infrared, 400 nm altında ise ultraviyole (UV) yani mor ötesi radyasyon başlar. UV radyasyon, güneş ışınlarının yüzde 5'ini oluşturmasına rağmen çok tehlikelidir. UV ışını, tamamına yakını ozon tabakası tarafından tutulan en zararlı ışın türüdür.
Zararlı güneş ışınları körlüğe neden olabiliyor
Güneşin yaydığı ultraviyole (UV) ışınların cilt kadar göze de ciddi zarar verdiğini söyleyen Dünya Göz Antalya Hastanesi’nden Dr. Aylin Koç, “Güneşe yoğun şekilde maruz kalmak katarakt, makula dejenerasyonu ve retina hastalıklarına neden olabiliyor.
Tatil yerine bir an önce ulaşmak isteği, kural ihlalini tetikliyor
Gözlerin güneşten etkilenmesini önlemek için araç içi güneşlikler uygun şekilde ayarlanmalı ve mümkünse ultraviyole ışınlara karşı koruyucu özellikte bir gözlük kullanılmalı, otomobilde yalnız seyahat edenler kendilerini aktif ve zinde tutacak türden müzikler dinlemeli.
Denizli tekstili kabuk değiştiriyor (Özel)
Ultraviyole apremiz var. Özellikle yazın güneş ışınlarından koruyan bir apre. Serin tutucu apremiz var. Giydiğiniz zaman serinlik hissi veriyor. Alerjisi olanlara, polenleri uzaklaştıran apremiz var.
'Güneşin zararlı etkilerinden korunmak için yeşillik ve balık yiyin'
ANKARA - Güneşten gelen ultraviyole ışınlar yaşlanmayı hızlandırdığı gibi kanser riskini de artırıyor. Güneşin zararlı etkilerinden korunmayı sağlayacak antioksidan vitamin ve minerallerin en etkilileri, A, C ve E vitaminleri ile çinko ve selenyum.
Yazın bol su için ve bol sebze, meyve tüketin
Cilt yanıkları, cilt kanserleri, katarakt, sıcak bunalımı (sıcak yorgunluğu, sıcak bitkinliği) ve sıcak çarpması güneşin ultraviyole ışınları, sıcak ve artmış nem oranı nedeniyle gelişen en önemli hastalıklardır.
'Tam koruma için güneş gözlüğü çerçevesi ile yüz arasında boşluk olmamalı'
Göçmez, yaz aylarında güneşten kaynaklanan ultraviyole ışınlarının gözün mercek ve retinasına zarar vererek, katarakt oluşmasına ve görmeyi kalıcı şekilde etkileyecek başka rahatsızlıkların yaşamasına neden olabileceği uyarısında bulunarak mutlaka güneş gözlüğü kullanılmasını
‘Güneş ışınları çocukların hassas cildine gölgede bile zarar verebilir’
Canural, ultraviyole ışınlarının özellikle 1 yaş altındaki bebeklerin cildini olumsuz etkilediği dile getirdi. Canural, “Güneş ışınlarının ultraviyole etkisi, insan derisinde yıllar içinde birikerek cilt kanserleri ve diğer cilt hastalıklarına yol açabiliyor.
Ultraviyole ışınlarına karşı korumalı gözlük kullanın
Uzmanlar ise gözde kalıcı hasarlara neden olabilen ultraviyole ışınlara karşı yüzde 100 korumalı güneş gözlüğü kullanılmasını öneriyor. Bozok Üniversitesi Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof.