uluabat gölü

Türkiye Kürek Şampiyonası’nın Bursa’da yapılması çalışmaları başladı
yaygınlaştırmayı hedeflediklerini belirten İnce, 2012’de İznik Gölü’nde düzenledikleri kürek yarışlarını hatırlatarak, 2014 yılında Türkiye Şampiyonası’nı İznik veya Uluabat Gölü’nde düzenlemek istediklerini söyledi.
Kazada ölen anne ve oğlu toprağa verildi
yönetimindeki 34 UDL 42 plakalı otomobil ile aynı yönde giden Feyzullah Bozdeveci (65) yönetimindeki 10 P 4840 plakalı otomobil, hatalı sollama yüzünden Uluabat Gölü yakınlarında çarpıştı. Meydana gelen acı kazada yaşamını yitiren Hakan Bahtiyar (12) ve annesi Bahriye Bahtiyar'ın (55) cenazeleri bu gün gözyaşları arasında toprağa verildi.
Longoz, köylüye ek gelir sağlıyor
Bursa’dan gelen Nilüfer çayı, Susurluk'tan gelen Kirmasti çayı ve Uluabat Gölü’nden gelen Uluabat deresi ilçe sınırları içerisinde bir araya geldikten sonra Kocaçay adını alarak Marmara Denizi'ne dökülüyor.
Uluslararası öneme sahip sulak alan sayısı 135’e yükseldi
Bursa’da bulunan Uluabat Gölü'nde su sirkülasyonu istenilen seviyede olmadığından göl tabanı canlıların bulunmadığı bir göl halini almaya başlamıştı. Uluabat Gölü’nü besleyen Mustafakemalpaşa Çayı üzerine tesis edilen HES projesi ile hem temiz enerji üretmeye başlandı hem de santralden bırakılan bol oksijenli ve daha hızlı
Eroğlu: En çevreci hükümet biziz
Kayseri Sultansızlığı, Konya Beyşehir Gölü, Akgöl ile Ereğli Sazlıkları, Antalya Avlan Gölü, Aydın Bafa Gölü, Kırşehir Seyfe Gölü, Bursa Uluabat Gölü, Balıkesir Manyas Gölü başta olmak üzere göllerimiz ve sulak alanlarımız kurtarılmış ve yeniden kuşların uğrak mekanı haline getirilmiştir.
Kano yarışlarında kupa sevinci
Bursa Büyükşehir Belediyesi ve Türkiye Kano Federasyonu işbirliği, Bursa Valiliği ve Nilüfer Belediyesi’nin desteğiyle Bursa’da ilk kez Uluabat Gölü'nde gerçekleştirilen Kano Yarışları, Gölyazı’da iki gün boyunca heyecanlı ve renkli görüntülere sahne oldu.
Sahibinden satılık ‘Kuş Cenneti’
BURSA - Bursa'nın Karacabey ilçesinde, 60 türden fazla kuşun yaşadığı göçmen kuşların barınağı Kuş Cenneti satılığa çıkarıldı. Uluabat Gölü kıyısındaki mekan, pazarlık usulüyle satılacak.
Kuş göç yolu üzerindeki Bursa’da 93 türde 43 bin kuş bulunuyor
BURSA - Orman ve Su İşleri Bakanlığı 2. Bölge Müdürlüğü tarafından Uluabat Gölü, İznik Gölü, Kocaçay Deltası ve Lagün Gölü'nde gerçekleştirilen kuş sayımlarında 93 farlı türde 43 bin 888 adet kuş tespit edildi.
Altepe: Bursa’ya olan sevgimizi, hizmetlerimizle gösteriyoruz
Uluabat Gölü Eko Turizm projesini ele aldık. Kentimiz her yönüyle yeni bir çehre kazanıyor. İntam, Sıcaksu gibi bölgelerde kentsel dönüşüm projelerimizi başlatıyoruz.
Avcıların ayrılmaz parçası av köpeği
Bunu bilenlerin biri de Uluabat Gölü çevresinde avlanan Bursalı avcılar. Karacabey’in en eski avcılarından Asım Doğancı (70), köpekle avlanmanın zevkini hiçbir şeye değişmeyeceğini söylüyor. Karacabey civarında 50 yıldır avlandığını anlatan Doğancı, Uluabat Gölü çevresinde bıldırcın, ördek, üveyk, çulluk gibi kuşları avladığını belirtiyor.
Bursa'da kaçak avcılara göz açtırılmıyor
BURSA - Kaçak avlanmanın önüne geçmek isteyen Orman ve Su İşleri Bursa II. Bölge Müdürlüğü ekipleri denetimlerini aralıksız sürdürüyor. Uluabat Gölü çevresinde yapılan denetimlerde avcıların kurallara uygun avlandıkları belirlendi.
Bursa’ya 3 milyon dolarlık Fin köyü
BURSA - Bursa Valisi Şahabettin Harput, Bursa Uluabat gölü kıyısına, özellikle yaşlıların kalacağı şekilde planlanan 3 milyar dolarlık Fin köyünün kurulmasının gündemde olduğunu söyledi. Finlandiyalı Geriatri Vakfı yetkilileri ile bu konuda görüşmeler yaptıklarını anlatan Vali Harput, konunun, kesinleştiğinde tam olarak kamuoyu ile paylaşılacağını
Gebze-Orhangazi-İzmir otoyolu Bursa ve Yalova şantiyelerinde çalışma başladı
Bursa’da yaşanan Uluabat Gölü’nün çevresinden geçecek olan yol hakkında son gelişmeleri değerlendiren Kocamanoğlu, “Genel anlamda bu proje ihale edilirken, yapılacak otoyolun nereden geçeceği, nasıl geçeceği belliydi.
Nemrut Krater Gölü ve İğneada Longozu koruma altına alınıyor
yılında taraf olan Türkiye, bugüne kadar Sultan Sazlığı, Seyfe Gölü, Burdur Gölü, Manyas (Kuş) Gölü ve Göksu Deltası, Akyatan Lagünü, Kızılırmak Deltası, Uluabat Gölü ve Gediz Deltası, Yumurtalık Lagünü, Meke Gölü, Kızören Obruğu ve Kuyucuk Gölü olmak üzere 13 sulak alanı sözleşme listesine dahil ettirdi.
'İpekböceği', Berlin fuarında görücüye çıkacak
ULUABAT GÖLÜ ULAŞIMA KAVUŞSUN Uluabat Gölü’nün 90 yıl önceki gibi taşımacılığa açılması gerektiğini de anlatan Hüseyin Durmaz, “Bu benim projem değil ama bu proje olsa Bursa’ya çok büyük fayda sağlar.
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'ndan 'evsel ve endüstriyel atık' incelemesi
İSTANBUL - Uluabat gölü ve Dalaman çayında yaşanan kirlilik üzerine harekete geçen Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Denizli, Kütahya ve Bursa il müdürlükleri aracılığıyla inceleme başlattı. Bakanlık, kirliliğe ve balık ölümlerine sebebiyet veren evsel ve endüstriyel atıkların bertarafı için çalışmalara başladı.
Bakanlıktan Uluabat Gölü ve Dalaman Çayı'na yakın takip
Atıksu arıtma tesislerine sahip olmayan endüstriyel kuruluşlara idari yaptırım cezası uygulanırken, kirlilik ve balık ölümleri nedeniyle Uluabat Gölü Ve Dalaman Çayı bakanlık tarafından takibe alındı.
Bosch, Uluabat Gölü’ne ve leyleklere sahip çıkıyor
Bosch Sanayi ve Ticaret AŞ, Bursa’nın en önemli sembollerinden biri olan Uluabat Gölü’nün korunması amacıyla yürütülen Uluabat Gölü Projesi’ne, 2005’ten bu yana destek veriyor. Bosch’un destekleriyle bugüne kadar, 'Leylek Dostu Köyler Projesi' ve 'Uluslararası Leylek Şenliği' kapsamında leyleklere barınak sağlamak amacıyla leylek yuvalarının montajı
Başkan Altepe: İlçeler, büyükşehir belediyesi ile makro yatırımlara kavuşacak
Yine Uludağ´da ve Uluabat Gölü'nde benzer çalışmalar başlattık. Tüm bu yatırımlar, büyükşehir bütçesinden yapıldı. İlçe belediyelerinin imkanlarıyla bu tür yatırımların gerçekleştirilmesi mümkün değildi.
Bursa-İstanbul Otoyol Projesi'ne Otoyol Platformu’ndan alternatif proje
Harita Mühendisleri Odası’nın hazırladığı proje kabul edilirse hem 84 milyon lira tasarruf edilecek, hem de 500 dekarlık verimli tarım alanları ile Uluabat gölü kurtulacak. Projenin açıklandığı günden bu yana endişelerini dile getiren akademik odalar ve sivil toplum kuruluşları, Otoyol Platformu çatısı altında mücadelesini sürdürüyor
Pala: İstanbul-Bursa İzmir Otoyolu'nda eski güzergah uygulansın
BURSA - Bursa Kent Konseyi Başkanı Mehmet Semih Pala, Bursalıların ‘İstanbul-Bursa-İzmir Otoyolu’nu desteklediğini, ancak güzergahın Uluabat Gölü’nün güneyinden geçirilmesini istediğini söyledi. Bursa Kent Konseyi Başkanı Mehmet Semih Pala, İstanbul-Bursa-İzmir Otoyolu konusundaki gelişmeleri değerlendirdi.
'İstanbul-Bursa-İzmir Otoyolu' Belediye Meclisi gündemine taşındı
Bursa Kent Konseyi’nde otoyol güzergahının Uluabat Gölü’nün güneyine alınmasının daha doğru olacağı görüşü hakim olmuştur. 5393 sayılı yasa uyarınca Kent Konseyi’nin görüşlerini Büyükşehir Belediye Meclisi’mize aktarıyoruz.
Uluabat Gölü'de kaybolan İbrahim Şengül'ü arama çalışmaları durduruldu
BURSA - Ördek avlamaya gittiği Karacabey Uluabat Gölü'nde kaybolan İbrahim Şengül isimli vatandaşı arama çalışmalarına son verildi. İbrahim Şengül, Uluabat Gölüne 25 Aralık 2011 günü tek başına ördek avlamak için gitti.
Nilüfer Belediye Meclisi’nden otoyola yeni güzergah önerisi
Meclis'te oy birliğiyle kabul edilen öneriye göre otoyolun, Ramsar koruma alanının dışına çıkılarak, Uluabat Gölü'nün güneyindeki ilk güzergahın daha doğusundan geçirilmesi istendi. Nilüfer Belediye Meclisi'nin aralık ayı toplantısı Konak Kültürevi’nde yapıldı.
Uluabat Hidroelektrik Santrali hizmete açıldı
170 metrelik kanalla Uluabat Gölü’ne bırakılacak.Resmi açılışı gerçekleştirilen Uluabat HES ile birlikte Akenerji’nin yenilenebilir kaynaklardan enerji üretim kapasitesi toplam 301 MW’a çıktı.
Akademik odaların köprü endişesi: Bu güzergah Bursa için felakettir
Toplantıya katılan platform temsilcileri, Bursa-İzmir Otoyolu’nun geçiş güzergahına ilişkin 2011 yılı Nisan ayında ortaya konulan ve Uluabat Gölü’nün güneyinden (Bursa-Mustafakemalpaşa-Susurluk) geçen ilk projeye, göl ve RAMSAR koruma alanını dikkate alarak alternatif bir ek proje hazırlandığını bildirdiler
Bursa ormanlarına havadan bakış
Ayrıca, denizle buluşan ormanların yanı sıra, Uluabat Gölü ve çevresi, Uludağ'ın zirvesindeki göller de farklı açılardan sunuluyor. Çalışma, Bursa'yı gizli kalmış yönleriyle açığa çıkartıyor.
Uluabat’ın uluslararası lansmanı Çin’de yapıldı
BURSA - Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Uluabat Gölü’nü Marmara Denizi’ne bağlayan 38 kilometre uzunluğundaki kanalın turizme açılması projesini, Çin’de bu yıl 5’incisi düzenlenen Dünya Kanal Şehirleri Fuarı
Türkiye Kent Konseyi Platformu, çevre sorunlarına dikkat çekti
Uluabat Gölü, çevresindeki tarım alanları ve 8500 yıllık tarihi yerleşimleri tehdit eden İstanbul – Bursa - İzmir otoyolu projesi güzergahının Konseyin mücadelesi sonunda değiştirildiği ifade eden Çavuşoğlu, “Bu değişiklik Kent
Uluabat Gölü ile Marmara Denizi arasındaki kanal ilgi odağı oldu
BURSA - Bursa'nın 'çılgın projesi' olarak adlandırılan Uluabat Gölü-Marmara denizi bağlantı kanalı düzenleme çalışması ve bölgesel Ekolojik Turizm Parkı projesi yoğun ilgi görüyor. Projeyi incelemek üzere bölgeye gelen yayıncı kuruluşlar, yaklaşık yüz yıl aradan sonra ilk kez, Uluabat kanalını nehir üzerinden geçerek Marmara Denizi’ne ulaştı
'Sulak Alanlar Kongresi' devam ediyor
Faaliyetlerinin Sulak Alanlar Üzerindeki Etkilerinin Önlenmesi: Manyas Gölü Örneği', Mehmet Kartal 'Ege Bölgesi Küçük Menderes Nehri Ekosisteminin İrdelenmesi' ve 'Uluabat Gölü Yönetim Planı, Deneyimler, Sonuçlar ve Olasılıklar', Yrd.
Uluabat Gölü su sporlarına evsahipliği yapabilecek
Bursa’nın dağından denizine, göllerinden akarsularına kadar tüm doğal kaynaklarını etkin bir şekilde kullanmayı hedefleyen Büyükşehir Belediyesi, Uluabat Gölü ile Marmara Denizi’ni birbirine bağlayan 38 kilometrelik kanalı turizme kazandırma projesine hız verdi.
Eskikaraağaç, 2011 Avrupa Leylek Köyü ilan edildi
Ancak Uluabat Gölü yaşayan göller arasında olmasına rağmen, maalesef ciddi tehdit altında. Sorunların çözülmesi için gösterdiğimiz mücadele sürecinde sizlerin de desteğini bekliyoruz.
Bursa'nın Eskikaraağaç köyü 'Avrupa Leylek Köyü' ilan ediliyor
Kısa adı Euronatur olan kuruluş Uluabat Gölü'ne kıyısı olan köyü, beyaz leylekleri ve çeşitliliği ile meşhur olan tabiat örtüsünü koruduğu için ödüllendirecek. Euronatur Müdürü Gabriel Schwaderer, “Eskikaraağaç köyü faaliyetleriyle sadece yumurtadan çıkan civcivleri korumakla yetinmiyor, aynı zamanda Almanya'da yumurtlayan
Bursa'daki çılgın projede Kocadere engeli airbot ile aşılacak
BURSA - Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın 'çılgın proje' olarak adlandırdığı Kanalistanbul'un ardından, Bursa Büyükşehir Belediyesi de Uluabat Gölü ile Marmara Denizi'ni birbirini bağlamak için harekete geçti.
Uluabat Gölü için yol haritası belirleniyor
Başkan Altepe, Uluabat Gölü’nün Kocadere Irmağı ile Karacabey Boğazı'na bağlanarak doğal bir marinaya dönüştürülmesi için yapılacak çalışmalarla ilgili yol haritası belirlemek için bölgede incelemelerde bulundu.
Bakan Eroğlu: Sulak alanların korunması konusunda her kesimden en yüksek hassasiyeti göstermelerini bekliyoruz
olmuş ve bugüne kadar 13 sulak alanını (Sultan Sazlığı, Seyfe Gölü, Burdur Gölü, Manyas (Kuş) Gölü ve Göksu Deltası, Akyatan Lagünü, Kızılırmak Deltası, Uluabat Gölü ve Gediz Deltası, Yumurtalık Lagünü, Meke Gölü, Kızören Obruğu ve Kuyucuk Gölü) sözleşme listesine dahil ettirmiştir.
Bursa turizminin yeni hedefi 55 yaş üstü
Avrupalı seçkin hedefler pilot projesi kapsamında 2008 yılında Cumalıkızık köyü, 2009 yılında da Uluabat Gölü Sulak Alanı’nın finalist olmaya hak kazandığını belirten Akkuş, ayrıca “Bursa ve Cumalıkızık Osmanlı Kentsel ve Kırsal Yerleşimleri”nin 2000 yılında Dünya Miras Merkezi’nce
Karacabey'de ölü kuş tedirginliği
BURSA - Bursa'nın Karacabey ilçesi Uluabat Gölü yakınlarında çok sayıda ölü kuş bulunması tedirginliğe neden oldu.ABD'nin Arkansas eyaletindeki Beebe adlı yerleşim biriminde yılbaşı gecesi bin civarında kırmızı kanatlı kara kuşun (blackbird) ölmesinin ardından Bursa’nın Karacabey ilçesinde
BBP Bursa İl Başkanı Kahveci: Büyükşehir Belediyesi iş değil laf üretiyor
Bütün bunlara rağmen şimdi de Gölyazı-Uluabat Gölü ile Marmara Denizi'ni bağlama projesinin gündeme getirildiğini anımsatan Tahir Kahveci, "Elbette böyle bir proje tarihi yapısı ve doğal güzelliğiyle potansiyel turizm yeri olan Uluabat Gölü için güzel bir proje olur
"Uluabat Gölü'nü denizle buluşturma projesi 5 milyon yıllık mirası öldürür"
Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanan Uluabat Gölü'nün, Marmara Denizi'ne bağlanması projesinin doğal göl için tehlikeli bir süreç olduğu belirtildi. Bursa merkez Nilüfer Belediyesi Kent Konseyi Bilim Danışmanı SDÜ Eğirdir Su Ürünleri Fakültesi Öğretim üyesi Yrd.
Uluabat Gölü denizle buluşuyor
Uluabat Gölü'nü Marmara Denizi'ne bağlayacak projeyle bölge turizme açılıyor. Marmara Denizi ile göl arasındaki 30 kilometrelik hattın, Nil Nehri'nde olduğu gibi tekne turlarına açılması planlanırken, bölge ekonomisi turizmle kalkınacak.
Gölyazı'da balıkçılar eğitiliyor
Özgür Emiroğlu, geçimini balıkçılıkla sağlayan Gölyazı'daki balıkçılara Uluabat gölü kirliliği ve bu kirliliğin balıkçılığı nasıl etkilediğini anlattı. Özgür Emiroğlu, yok olma tehlikesiyle karşı karşıya olan turna balığının tükenmesi, gölün çevresinde yer alan sanayi kuruluşlarının göle olan negatif etkileri ve alınması
BBP'li Mustafa Aydın: Gölyazı kaderine terkedildi
Ayrıca Uluabat Gölü'nün antik göl olması nedeniyle, Gölyazı 1. derecede Sit alanı olarak ilan edildiğinden, imarla alakalı halk büyük sıkıntılar çekmekte." şeklinde konuştu.
Kadın balıkçılarıyla ünlenen Gölyazı, doğal güzelliğiyle büyülüyor
Güney Marmara'nın önemli sulak alanlarından biri olan Uluabat Gölü kıyısına kurulan ve kadın balıkçılarıyla ünlenen Gölyazı, manzarasıyla konuklarını büyülüyor. Tarihi milattan önce 6.
Bursa Valisi Haprut köy ziyaretinde birlik çağrısı yaptı
Uluabat Gölü'ndeki suların yükselmesi sebebiyle futbol sahasının su altında kaldığını dile getiren Güleç, Vali Harput'tan destek isteyerek, "Köy gençlerinin maç yaptıkları sahanın fiziki şartları çok kötü.
Doğaseverler, 'Leylek Şenliği'nde buluştu
Dünyada kurumayan 38 göl arasında yer alan Uluabat Gölü'nün tanıtımı ve korunması hedefiyle düzenlenen şenlik "Elektrik Hatları ve Kuşlar Atölyesi" ve "Bursa-İzmir Otoyolu Projesi'nin Uluabat Gölüne Etkileri" çalıştayı ile başladı.
Nilüfer'de Leylek Şenliği başladı
Kayaoğlu ise Eski Karaağaç köyünün, 6 yıldır leyleklere adanmış bir şenliğe ev sahipliği yaptığını vurgulayarak, "Leyleklerin göç güzergâhı üzerinde bulunan Uluabat Gölü, dünyada sadece 38 gölün sahip olduğu 'Yaşayan Göl' unvanını taşıyan bir göl.
Uçurtma Şenliği'yle gökyüzünde renk cümbüşü oluştu
Nilüfer Belediyesi'nce düzenlenen Uçurtma Şenliği'nde gökyüzünde renk cümbüşü yaşandı. Gölyazı Mahallesi'nde Uluabat Gölü'nü gören yüksek kesime çıkan yüzlerce vatandaş çocuklarıyla uçurtma uçurdu.
Uluabat Kuvvet Tüneli Hidro Elektrik Santrali'nde sona gelindi (Özel)
belirten yetkililer, tünelin barajdaki suyu Fadıllı Köyü'nde kurulan hidroelektrik santraline taşıyacağını, buradaki elektrik üretiminin ardından suyun Uluabat Gölü'ne deşarj edileceğini kaydetti. Ekim ayında elektrik üretimine başlayacak Uluabat Hidroelektrik Santrali'nin yapımı tamamen Türk müteahhit ve işçileri tarafından gerçekleştirildi.