uluslararası ticaret

ESBAŞ CEO’su Güler, WFZC’nun Doğu Akdeniz ve Ortadoğu büyükelçisi oldu
Çin ve Hindistan, Arap Yarımadası ile Akdeniz’in doğu şeridinde yer alan ülkelerin serbest bölgeleri, uluslararası ticaret trafiğinin en yoğun olduğu yerlerin başında geliyor. Dünyada sayıları 3 bine ulaşan serbest bölgeler arasında Türkiye, 19 bölgeyle yer alıyor.
Batum-Almatı demiryolu hattı Doğu Karadeniz için de fırsat olacak
getirdikleri Hopa-Batum demiryolu bağlantısının önemini bir kez daha gösterdiğini ifade eden Gürdoğan, “1998 yılından itibaren yaptığımız girişimlerde, uluslararası ticaretimiz açısından bölgemizin demiryolu ağına bağlantısının, 20 kilometrelik Hopa-Batum demiryolu bağlantısı ile sağlanması gerekliliğini Ulaştırma Bakanlığının da bu
Senegal Büyükelçisi, Mersinli işadamlarını yatırıma davet etti
Geçtiğimiz ay düzenlediğimiz Gıda İş Geliştirme Platformu ve Mersin ASİAD Uluslararası Ticaret ve Yatırım Forumu programlarıyla hem bölgesel hem de yurt dışı açılımı için işadamlarımıza önemli fırsatlar oluşturduk.
Arap dünyasında ekonomik özgürlükte üç ülke ilk sırada yer aldı
belirlenebilmesi için bu ülkelerde kurum, vergiler ve harcamalarla hükümetin büyüklüğü, ticari ve ekonomik kanunlar ile emlak haklarının güvenliği, paraya ulaşım, uluslararası ticaret serbestiyeti ve kredi, çalışma ve iş hayatının düzenlenmesi gibi etkenlerin incelendi.
ASİAD'ın 10. kuruluş yıl dönümüne muhteşem kutlama
Programa Vali Hasan Basri Güzeloğlu'nun yanı sıra 2 gün süren Uluslararası Ticaret ve Yatırım Forumu için şehre gelen 17 ülkeden 230 yabancı bakan, bürokrat ve işadamları da iştirak etti. Sunuculuğunu Asım Yıldırım’ın yaptığı törende konuşan ASİAD Başkanı Emin Rıdvan Oğuz, ANSİFED ve TUSKON işbirliği ile yürüttükleri çalışmalar sonucu 10 yılda
İş fırsatlarını değerlendirmek için 17 ülkeden 230 işadamı Mersin’de
MERSİN - Akdeniz Sanayici ve İşadamları Derneği'nin (ASİAD), düzenlediği Uluslararası Ticaret ve Yatırım Forumu için 17 ülkeden 230 işadamını Mersin’e geldi. CNR Yenişehir Fuar Alanı’nda gerçekleştirilen forumda gıda ve tarım sektörü ön plana çıkıtı.
ASİAD, 17 ülkeden 230 işadamını Mersin’de ağırlayacak
MERSİN - Akdeniz Sanayici ve İşadamları Derneği (ASİAD), düzenlediği Uluslararası Ticaret ve Yatırım Forumu organizasyonuyla 17 ülkeden 230 işadamını Mersin’de ağırlayacak. 27- 28 Kasım tarihlerinde CNR Yenişehir Fuar Alanı’nda Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) ve Mersin Tarsus Organize Sanayi Bölgesi (MTOSB) işbirliğiyle gerçekleştirilecek
Hisarcıklıoğlu'nun başkanlığındaki Kudüs Tahkim Merkezi açıldı
Başkanlığını Hisarcıklıoğlu'nun yapacağı merkezin açılışında, Uluslararası Ticaret Odaları Tahkim Mahkemeleri Başkanı John Beechey, Uluslararası Ticaret Odaları Genel Sekreteri Jean Guy Carrier, Kudüs Tahkim Merkezi Yönetim Kurulu Üyesi Zahi Khouri, İsrail Ticaret Odası Başkanı Oren Shackor, TOBB
Yılmaz: 5. İzmir İktisat Kongresi’nde Türk ve dünya ekonomisi masaya yatacak
nitelikli insan kaynağı, bölgesel gelişme, rekabetçi ve yaşanabilir kentler, işgücü piyasası ve istihdam, sürdürülebilir kalkınma, uluslararası rekabet gücü, uluslararası ticaret ve benzeri konu başlıkları altında politika önerileri ele alınacak.
Alman sanayicileri etiketlerde “Made in Germany” ibaresi istemiyor!
Konu hakkında açıklamada bulunan Alman Sanayi ve Ticaret Odaları Birliği (DIHK) Uluslararası Ticaret Masası Başkan Yardımcısı Felix Neugart, “Biz tüketicilerin imalat yeri bilgisine ihtiyaç duyduğuna inanmıyoruz.
İzmir İktisat Kongresi'nde 'Türkiye Ekonomisi' tartışılacak
kalkınma ve yeşil büyüme, tarım ve gıda, hizmetler sektörü, kamu ekonomisi, kamu yönetimi reformları, bilişim politikaları, uluslararası rekabet gücü, uluslararası ticaret ve benzeri konu başlıklarında Türkiye'nin önündeki dönem politikalarına ışık tutacak tartışmalar yapılacak.
ÇOMÜ'de kontenjanlar yüzde 100 doldu
Biga Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu Uluslararası Ticaret, Lojistik ve İşletmecilik Bölümü’nde bu yıl 52 öğrenci alıyor. Bu bölümlerde kontenjanlarımızın üzerine çıkıldı.
Bayraktar: Bizimle çalışan yatırımcının başı tavana vurur
Bakan Erdoğan Bayraktar, ABD Ticaret Odası Başkan Yardımcısı ve Uluslararası Ticaret Daire Başkanı Myron Brillant ve beraberindeki heyeti kabul etti ve Bakanlığının projeleri hakkında bilgi verdi. Türkiye ve Amerika’nın uzak coğrafyalarda bulunmasına rağmen dost ve müttefik iki ülke olduğunu, iki ülke arasındaki ticaret hacminin daha da geliştirilmesi gerektiğini dile
Ortadoğu ve Suriye'de yaşananlar anlatıldı
TÜTEV binasından düzenlenen toplantıda konuşan Canik Başarı Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Uluslararası Ticaret ve İşletmecilik Bölüm Başkanı Prof. Dr. Osman Demir, Batı dünyası için yeraltı zenginlikleri çok olmayan Suriye’nin kültürel geçmişi açısından çok önemli olduğunu söyledi.
Orkide Yağ Pasifik’e açıldı
İZMİR - Orkide Yağ, çeşitli ülkelerden farklı sektörleri biraraya getiren tek organizasyon olma özelliği taşıyan Expocomer Panama 2013 Uluslararası Ticaret Fuarı’na katıldı. Orkide, milli katılımın TUSKON tarafından organize edildiği fuardan, yüksek montanlı ihracat bağlantılarıyla döndü.
Gediz Üniversitesi'nin ilk Brezilyalıları geldi
Yara Raquel Ferreira Barbosa De Oliveira Uluslararası İlişkiler, kuzeni Anne Caroline Ferreira Barbosa ise Uluslararası Ticaret ve Pazarlama bölümlerinde lisans eğitimi görecek. İlk olarak İngilizce ve Türkçe öğrenecek gençler, beş sene İzmir’de yaşayacak ve Türk kültürünü yakından tanıyacak.
Ankara'dan gelen ekip araştırmasını tamamladı
Gizem Tunç'un, bu yıl üniversite sınavına girerek Sakarya Üniversitesi İşletme Fakültesi Uluslararası Ticaret Bölümü'nü kazandığı ve kısa süre önce babası ile birlikte üniversiteye kaydını yaptırdığı öğrenildi.
Orta Asya'nın en büyük inşaat fuarı "Kazbuild 2013" Almatı’da yapıldı
Almatı'da her yıl geleneksel olarak düzenlenen "KazBuild 2013" fuarının her geçen gün uluslararası ticaret yapan firmaların daha fazla dikkatini çektiğini ifade eden yetkililer, bu seneki fuarda 200’e yakın yeni ürünün görücüye çıktığını belirttiler.
Türk hackerlardan Mısır devlet sitelerine siber saldırı
eg (Mısır Uluslararası Ticaret Noktası) ve www.moinfo.gov.eg adlı internet sitelerine erişimi engelledi. Aralarında Mısır Haber Ajansı'nın da bulunduğu bazı özel sitelere de saldıran Türk hackerlar, bu sitelerin ana sayfasına Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin resminin
Prof. Demirci: Döviz ile borçlanmayın, 6 ay elinizde nakit tutun
Piyasa beklentilerini değerlendiren İzmir Üniversitesi Uluslararası Ticaret ve Finansman Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Muzaffer Demirci, son 10 yıl içinde yapısal sorunlarını çözmemesi nedeniyle ülkenin ciddi bir darboğaza sürüklendiğini savundu.
Amerika'da bir öğrenci evinde sahur
Strayer Üniversitesi Uluslararası Ticaret bölümünde okuyor. Okulu bitirdikten sonra master yapmak istiyor. Niyeti daha uzun süre Amerika’da kalmak.
Ekonomi hocalarına göre dış ticaret açığı tahminlerin altında
İSTANBUL - Fatih Üniversitesi Uluslararası Ticaret Bölümü öğretim üyeleri, Haziran ayında dış ticaret açığının tahminlerin altında kaldığını vurguladı. Öğretim üyeleri, ihracatın daralması ve ithalatın artmasının hem dış ticaret hem de cari denge ile ilgili sene sonu hedeflerini yakalamayı olumsuz etkilediğini ifade etti
Mevlana Üniversitesi'nden dört yeni bölüm
üniversitesi olan Mevlana Üniversitesi, 2013-2014 eğitim öğretim yılında Mühendislik Fakültesi İngilizce Makine Mühendisliği, İşletme Fakültesi İngilizce Uluslararası Ticaret, Meslek Yüksek Okulu Adalet ve İş Sağlığı ve Güvenliği bölümlerine ilk defa öğrenci kabul edecek
ATO, Hisarcıklıoğlu'nu destekleme kararı aldı
Hisarcıklıoğu’nun Avrupa Ticaret ve Sanayi Odaları Birliği (Eurochambres) ve Uluslararası Ticaret Odası’nun (ICC) Başkanvekilliği görevlerini yürüttüğünü hatırlatan Bezci, “ATO olarak ICC’nin Katar’da yapılan toplantısına katıldık ve Rifat Bey’in ne kadar itibarlı
Tığdemir: Afrika pazarına girmek birkaç yıl sonra zor olacak
Luanda Uluslararası Ticaret Fuarı’na katılmanızı tavsiye ederim.’’ dedi. Afrika ile tarihi ve kültürel ilişkilerimizin güzel olduğu ülkelerin bulunduğunu belirten Tığdemir, şu bilgileri verdi: “Afrika’ya ihracatımız hızla gelişiyor
ABD'den ithalat son 10 yılda beş kat arttı, ihracat yerinde saydı
Ticaret ve Ekonomik Kalkınma Ajansı Uluslararası Ticaret Direktörü Ivana Bachenska ise Türkiye’ye altıncı kez geldiğini, İzmir ve Illinois heyetleri arasındaki ekonomik ve ticari işbirliğini daha fazla arttırmayı önemsediklerini belirtti.
Gediz'in yabancı öğrencileri ülkeleriyle ihracat köprüsü kuracak
Gediz Üniversitesi Uluslararası Ticaret ve Pazarlama Bölümü öğrencileri, EİB üyeleriyle buluştu. İlki yapılan toplantıda Kırgızistan, Nijerya, Mali, Nijer, Tanzanya, Gine, Yemen ve Azerbaycan tanıtıldı.
‘Dış ticaret açığında altının rolü büyük‘
İSTANBUL - Fatih Üniversitesi Uluslararası Ticaret Bölümü öğretim üyeleri, Nisan ayında dış ticaret açığının artmasını altın ithalatına bağladı. Öğretim üyeleri, altın ağırlıklı değerli madenlerin ithalatında yüzde 300 artış görüldüğüne işaret etti.
Çağlayan: Faiz indirimi gecikmiş de olsa doğru bir adım
Ancak 2013’te uluslararası ticaret geçen yıla göre daha da zayıf seyrediyor. Net ihracatın 2013 genelinde büyümeye katkısı, 2012’deki kadar güçlü olmayabilir. Bu nedenle iç talebin 2012’de büyümeye vermediği katkıyı 2013’te vermesi gerekiyor.
İzmir'in yeni gemileri için 110,8 milyon Euro’luk imza atıldı
Direktörü Guy Ellena ile birlikte AFD Grubu Türkiye Temsilcisi Laurent Duriez, EBRD Belediye Altyapı Finansmanı Departman Direktörü Jean Patrick Marquet, ING Uluslararası Ticaret ve İhracat Finansman Sorumlusu Michael de Vries, ING Yapılandırma İhracat Finansman Müdürü Bartholomeus Ponsioen, ING Direktörü Görkem Ataç, İzmir’in yeni gemilerini
Güney Koreli ve Türk işadamlarından serbest ticaret anlaşması kutlaması
Kore Türkiye İşadamları Derneği (KOTUBA) ve Kore Uluslararası Ticaret Birliği (KITA), Türkiye-Güney Kore Serbest Ticaret Anlaşması (STA)’nın yürürlüğe girmesini resepsiyon ile kutladı. Seul Büyükelçiliği ve Güney Kore Ticaret Endüstri ve Enerji Bakanlığı’nın sponsor olduğu resepsiyona çok sayıda Türk ve Koreli işadamı katıldı.
İhracat, Şubat-2010’dan itibaren ilk defa düştü
İSTANBUL - Fatih Üniversitesi Uluslararası Ticaret Bölümü öğretim üyeleri, Mart ayı ihracat hacminin Şubat-2010’dan itibaren bir önceki yılın aynı ayına göre ilk defa düşüş kaydetmiş olmasını, dış ticaret hedefleri açısından olumsuz
'Dilde Birlik' konferansında Türkçenin tarihi anlatıldı
Yazıtlarda uluslararası ticaret de önerilmiştir. Uygurlara ait birçok metin Maniehizm devrinde yazılmış olduğundan Batılı Türkologlar bu dini de bilir. Biz bu konuda oldukça eksiğiz.
Gaziantep'ten ortak açıklama: Sorun GDO değil bulaşıcı sorunudur
Uluslararası ticarette taşınma veya depolanma sırasında, daha önce GDO’lu ürün taşıyan araçta-gemide-depoda bulunan birkaç tane GDO nedeniyle binlerce ton ürün GDO’lu olarak değerlendirilmekte olduğu belirtilen açıklamda, "Bu ihtimali
Çanakkale Çin'deki gıda fuarına hazırlanıyor
Bu sektörlerin ikili görüşmeleri ve yatırım imkanları araştırmaları için Şangay Limanı, Şangay Uluslararası Ticaret ve Sanayi Odası ile teknoloji geliştirme bölgeleri de ziyaret edilecek. (CİHAN)
Mart ihracatındaki yüzde 0,3’lük büyüme düşündürücü
İSTANBUL - Fatih Üniversitesi Uluslararası Ticaret Bölümü, Türkiye İhracatçılar Meclisi tarafından açıklanan Mart ayı ihracat verilerine temkinli yaklaştı. Söz konusu bölümün öğretim üyelerine göre Şubat ayı ithalatındaki artışın ardından Mart ayında ihracatın yüzde 0,3 artması düşündürücü.
Fatih'ten ithalat artışı uyarısı
Fatih Üniversitesi Uluslararası Ticaret Bölümü, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan Şubat ayı dış ticaret verilerini değerlendirdi. Konuyla ilgili olarak yapılan açıklamada, Şubat ayı ithalat artışının beklentilerin üzerinde gerçekleşmesi 'endişe verici' şeklinde nitelenirken, şu değerlendirmelerde bulunuldu:
"Türkiye barış sürecini yeni anayasa ile tamamlarsa kimse tutamaz"
Pieper, şöyle devam etti: "Türkiye'nin konumu, uluslararası ticaret anlamında çok özel. 4 tarafının 3'ü denizlerle kaplı. Asya'ya ve Avrupa ekonomilerine çok yakın. Bu eşsiz avantajı kullanabilmek için lojistik ve ulaştırma doğru yerde olmalı.
Hisarcıklıoğlu: Kudüs'e yakın bir zamanda gideceğim
Bu kapsamda geçen Temmuz uluslararası ticaret odalarının çatı kuruluşu olan ICC’ye davet edildim. Burda bulunan Kudus Tahkim Merkezi’nin Eşbaşkanlığını bana önerdiler. Hükümetimizin de onayını alarak ben bu teklifi kabul ettim.
Tacikistan, Dünya Ticaret Örgütü’ne resmen üye oldu
Tacik basınında yer alan habere göre, İsviçre Devlet Ekonomi Sekreterliği (SECO) ile Uluslararası Ticaret Merkezi, Tacikistan’ı Dünya Ticaret Örgütü’ne resmen üye olması dolayısıyla kutladı ve ülkeye yeni dönemde gereken desteği sağlayacak.
Fatih Üniversitesi: Katma değeri yüksek sektörlerden uzak duruluyor
İSTANBUL - Fatih Üniversitesi Uluslararası Ticaret Bölümü öğretim üyeleri Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM)’sinin açıkladığı Şubat ayı ihracat rakamlarını değerlendirdi. Tekstil sektörünün eski rekabetçi gücüne ulaşarak ihracatta üçüncü sırada yer almasının dikkat çekici ve ülke içi istihdama bakan yönüyle sevindirici olduğunu kaydeden öğretim
İktisat Kongresi, Türkiye’nin ekonomik ve sosyal politikalarını şekillendirecek
büyüme hızı, sanayileşme, girişimcilik, ar-ge ve yenilik, nitelikli beşeri sermaye, işgücü piyasaları, bölgesel gelişme ve şehirlerin ekonomik boyutuyla uluslararası ticaret konularının tartışılacağını aktardı.
Fatih Üniversitesi: Dış ticaretteki gelişmeler talep canlanmasına işaret ediyor
İSTANBUL - Fatih Üniversitesi Uluslararası Ticaret Bölümü, ocak ayındaki dış ticaret gelişmelerinin talep canlanmasına işaret ettiğini kaydetti. Fatih Üniversitesi, Ocak Ayı Dış Ticaret verileriyle ilgili bir açıklama yaptı.
Fatih Üniversitesi: Yerli enerji üretimine teşvik artırılmalı
İSTANBUL - Fatih Üniversitesi Uluslararası Ticaret Bölümü öğretim üyeleri, 2012 yılı cari açık verilerini değerlendirdi. Cari açığı kalıcı kılmak için enerji ithalini azaltan alanlara yatırım yapılmasını tavsiye eden yetkililer, yatırım teşvik politikasında yerli ve yenilenebilir enerji üretiminin
Cihan Haber Ajansı Ön Gündemi
Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Morityus Dışişleri, Bölgesel Bütünleşme ve Uluslararası Ticaret Bakanı Arvin BOOLELL ile bir görüşme yapacak. Çağlayan stanbul Conrad Otel’deki görüşme sonrası Türkiye – Morityus Ticari ve Ekonomik İşbirliği Anlaşması ile Yatırımların Karşılıklı Teşviki ve Korunması Anlaşması imza
Canik Başarı Üniversitesi, 4 yeni bölüm daha açmayı planlıyor
Üniversitesi’nin 2012-2013 eğitim-öğretim yılında 7 bölümde 328 öğrenci ile eğitime başladığını belirterek,“ Üniversitemiz yerleşkesinde Moleküler Biyoloji, İşletme, Uluslararası Ticaret, PDR, Türkçe Öğretmenliği, İnşaat Mühendisliği ve Mimarlık bölümleri var.
Fatih Üniversitesi: AB’ye ihracattaki yüzde 17,8 artış dikkat çekici
Fatih Üniversitesi Uluslararası Ticaret Bölümü, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan Kasım 2012 dış ticaret verilerini değerlendirdi. Temmuz ve Ağustos aylarında AB pazarındaki daralmanın ihracata olan olumsuz etkisinin önceki iki ayda toparlanmaya başlayışının bu ayda net bir şekilde görüldüğüne işaret
İstanbul Ticaret Üniversitesi lisansüstü eğitim başvuruları başladı
Sosyal Bilimler Enstitüsü bünyesinde; İşletme, İngilizce İşletme, İktisat, İngilizce İktisat, Uluslararası Ticaret, Uygulamalı Psikoloji, Özel Hukuk, Kamu Hukuku, Uluslararası Ticaret Hukuku ve Avrupa Birliği, Muhasebe ve Denetim, Uluslararası Bankacılık ve Finans, Uluslararası
İstanbul Ticaret Üniversitesi yüksek lisans programları ile Bursa’da
Bursa’da, Uluslararası Ticaret, Muhasebe ve Denetim, Psikoloji ve İşletme bölümlerinden oluşan 4 tane yüksek lisans programları olduğunu belirten Tuna, şuan da 40 civarında öğrencileri bulunduğunu kaydetti.
Tacikistan, DTÖ üyeliğine kabul edildi
DTÖ Genel Sekreteri Pascal Lamy ise konuşmasında, Tacikistan’ın üye olmakla uluslararası ticaret kapısını açtığını söyledi. Toplantıda, Tacik Devlet Başkanı İmamali Rahman ile DTÖ Genel Sekreteri Pascal Lamy arasında protokole imza atıldı.