üniversite

Almanya'da 50 yaş üzeri 55 bin kişi üniversite okuyor
BERLİN - Almanya'da üniversite okuyan 50 yaş üzerinde 55 bin insan olduğu belirtildi. Bilim Bakanlığı'nın verilerine göre 55 bin kişinin çoğunluğunu 60 ila 70 yaş arasındakiler oluşturuyor.
Türkiye'nin ilk ay yıldızlı stadyumunda sona gelindi
KARABÜK - Karabük Üniversitesi tarafından yapılan 25 bin kişilik stadyum Uluslar arası organizasyonlara talip. Karabük Üniversitesi tarafından yapılan Türkiye’nin ilk Türk bayrağı görünümündeki stadyumunda sona doğru geliniyor.
‘Ekonomiyle siyaseti ayıralım, Kıbrıs’ı Singapur yapalım’
1962 ve 1963 yıllarında üniversite öğrencisi olarak İstanbul’da Kıbrıs mitinglerine katıldığını belirten Demirtaş, “Aradan 50 yıl geçti ama Kıbrıs sorunu çözülmedi. Bırakın siyaset kendi yolunda ilerlesin, onlar görüşsün.
"Snowden sonrası gazetecilik" masaya yatırıldı
NEW YORK - Dünyaca ünlü Columbia Üniversite’sinde “Snowden sonrası gazetecilik” konusu tartışıldı. Amerikan Güvenlik Dairesi (NSA) eski çalışanı Edward Snowden’nın gizli evrakları ilk olarak paylaştığı İngiliz gazetesi Guardian’ın ABD Genel Yayın Yönetmeni Janine Gibson
Ortadoğu’da laboratuarlar kuracak
Gıda ile ilgili her türlü konuda gözetim, denetim ve belgelendirme hizmetleri verdiklerini anlatan IFS Genel Müdürü Gürbüz, “Ulusal ve uluslararası üniversite, kamu, özerk ve özel kurumlar ile gıda, su çevre ve veteriner alanlarında faaliyet yürüten vakıf ve derneklere direkt yardım ederek gıda, su ve çevre alanında bilimsel
TÜBİTAK'tan üniversitelere 1 milyon TL'lik 'teknolojik' destek
ANKARA - Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK), üniversiteler bünyesindeki Teknoloji Transfer Ofisleri’nin desteklenmesi amacıyla 10 üniversiteye yıllık 1 milyon TL’ye kadar hibe desteği verdi.
Hollande, Galatasaray Üniversitesi'nde konuştu
İSTANBUL - Resmi ziyaret için Türkiye'de bulunan Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, Galatasaray Üniversitesin'de konuştu. Hollande, ziyaretinin 2.
Bursaspor, Eskişehirspor’a sıkı hazırlanıyor
ÜNİVERSİTELİ TİMSAHLAR MORAL VERDİ Antrenman öncesi Üniversiteli Bursasporlular Derneği (ÜNİTİMSAH) üyesi üniversite öğrencileri Bursasporlu futbolcu ve teknik kadroyu ziyaret etti. Antrenman sahasında gerçekleşen ziyarette Türkiye’nin değişik illerinde üniversite öğrenimini sürdüren Bursaspor taraftarları ve sömestre tatili için Bursa’da buluştu.
Fethullah Gülen Hocaefendi, BBC röportajında net mesajlar verdi
Aynı zamanda Kürtçe'nin seçmeli bir ders olarak okullarda okutulması, üniversitelerde okutulması. Yani yapılması gerekli olan bu makul şeylerin hepsi söylendi tarafımızdan. Bunları toplasak belki bir mücellit olur.
"Son 10 yılda profesörlerin maaşı yüzde 4 geriledi"
Üniversite sayısı ve kontenjanlar artmasına rağmen bunlarla doğru orantılı artışı, akademisyenler ve nitelikli mezunların akademisyen olma tercihleri için söylemenin mümkün olmadığı belirtilen raporda, akademisyen yetiştirilmesi
Batman’a 8 hidrolik santral yapmak için kolları sıvadı
Yaver'in İstanbul'a da bir teknik üniversite açma düşüncesi de var. Yaver Grubu, 23. senesini Almanya’da verdiği resepsiyon ile kutladı. Almanya ve Türkiye’den siyasiler ile sanayicilerin katıldığı resepsiyonda Türkiye’ye yapacakları yatırımlar ile ilgili açıklamalarda bulunan holdingin yönetim kurulu başkanı
Filipinler, halen felaketin yaralarını saramadı
Son olarak Türkiye’den gelen ASYA ekibi üyesi 4 kişilik psikolog, üniversite hocalarının, öğrencilerin ve velilerin oluşturduğu yaklaşık 600 kişiye 8 gün boyunca tayfun sonrası yaşanan travmanın nasıl atlatılabileceği ve stresle baş etme yöntemleri ile ilgili eğitim verdi.
Rusya gelişmiş ekonomiler arasında en az işsizliğin olduğu ülke
Öğrenciler günü olarak kutlanan 25 Ocak Aya Tatyana Günü vesilesi ile üniversitelilerle bir araya gelen Medvedev, “İşsizlik oranı Avrupa, Asya ve Amerika’da gelişmiş ekonomiler arasında en iyisi. Ekonomik olarak aktif nüfusun yüzde 5,5’i işsiz.
Muhtar Kent ve Klaus Schwab’tan 'genç istihdamı sorununa karşı girişim’ çağrısı
genç işsizliğini azaltmak için çok net bir fırsat olduğu vurgulanan yazıda, Amerika’daki otomobil üreticilerinin ve tedarikçilerinin 30’dan fazla bölge üniversiteleriyle işbirliği yaptığını ve yeni çalışanlara yönelik eğitim programları düzenledikleri belirtiliyor.
İŞKUR, 40 üniversiteye daha irtibat noktası açacak
ANKARA - Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) Genel Müdürü Nusret Yazıcı, 2014 yılında 40 üniversitede daha irtibat noktası açarak öğrencilere danışmanlık hizmeti vereceklerini söyledi.İŞKUR Genel Müdürü Yazıcı, yaptığı yazılı açıklamada 57 üniversitenin ardından 40 üniversiteye de irtibat noktası açacaklarını duyurdu.
TÜBİTAK'tan Avrupa'daki Türk bilim insanlarına eve dönüş daveti
Türkiye’den kamu ve özel sektör kuruluşları ile üniversitelerin katıldığı etkinlikler kapsamında çok sayıda bilim insanına geri dönüşün yolu açıldı.İLK KEZ AVRUPA’DA DÜZENLENECEK
Davos'a katılan Barzani, dünya ile enerji üzerinden entegre olmak istiyor
Kuzey Irak’ta faaliyet gösteren Selahattin Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Görevlisi Emin Faraj, Cihan Haber Ajansı’na (Cihan) yaptığı değerlendirmede , ”Kürdistan’ın dış politikası daha önce Irak ile paralel bir şekilde yürütülüyordu.
Carl Bildt: İnternet özgürlüğü, bilgi ve ifade özgürlüğü kadar önemli
Önümüzdeki Mayıs ayında çalışmalara başlayacak komitenin siyaset, üniversite ve sivil toplumdan 25 uzmandan oluşuyor. (CİHAN)
Putin: Rusya’da devalüasyon olmaz
Üniversite öğrencilerinin sorularını yanıtlayan Putin, Merkez Bankası Başkanı Elvira Nabiullina ile görüştüğünü, hükümetin rubledeki serbest dalgalanmadan memnun olduğunu, gevşeyen büyüme rakamlarına katkısı olduğunu söyledi
Putin, 'Moskova'nın pancereleri' şarkısına piyano ile eşlik etti
MOSKOVA - Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, üniversite öğrencilerinin koro halinde söyledikleri eski Sovyet döneminde söylenen 'Moskova’nın pencereleri' şarkısına piyano ile eşlik etti.Rusya’nın en önemli teknik üniversitelerinden biri olan Moskova Fizik Mühendisliği öğrencileri ile bir araya gelen Rus lider, öğrencilerin korosuna piyano ile
Almanya'da yüz binlerce akademisyen asgari ücretten az maaşla yaşıyor
Uzmanlar, sorunun çözümü için öğrencilere üniversite eğitimleri esnasında bol bol stajyerlik yapmalarını, işverenlerin yeni mezunlara destek olmasını ve özellikle kadın akademisyenlere karşı önyargısız hareket etmelerini tavsiye ediyor.
Güney Kıbrıs'ta Türkçe broşür dağıttığı için dövüldü
LEFKOŞA - Güney Kıbrıs'ta bir üniversite öğrencisi, Türkçe broşür dağıttığı için dayak yedi.Limasol Teknik Okulu’nda bir öğrenci Emekçi Halkın İlerici Partisi'nin (AKEL) gençlik kolu EDON’un 'yeniden yakınlaşma' etkinlikleri çerçevesinde düzenlediği bir
Bakan Işık: Medyadan ricam; üretime, ihracata, istihdama yoğunlaşın
Kamu üniversite sanayi işbirliği bunların en önemlisi.” (CİHAN)
Fransızlar sosyal medyaya güvenmiyor
Bu oran üniversite mezunlarında yüzde 9'a gerilerken yüksek okul mezunlarında yüzde 15 olarak kaydedildi. (CİHAN)
Bakan Özoğuz: Almanya iyi eğitimli göçmenlere daha cazip hale gelmeli
2012 yılı göçmen raporunda Almanya'da okuyan yabancı üniversite öğrencilerinin sayısının yüksek olması göze çarpıyor. Buna göre Almanya'da üniversiteye başlayan yabancı öğrenci sayısı 2011 yılına göre yüzde 9 oranında bir artışla 80 bine yaklaştı.
Tunus devrimin üçüncü yılında yeni anayasaya kavuşuyor
İş bulamadığı için seyyar satıcılık yapan üniversite mezunu Muhammed Bouazizi’ye bayan zabıtanın tokat atması, devrimin ilk kıvılcımı oldu. Buna sinirlenen Muhammed Bouazizi, valiliğin önünde kendisini yaktı.
Dentaş, ölümünün ikinci yıl dönümünde mezarı başında anıldı
Mehmet Ali Talat, Türkiye'nin Lefkoşa Büyükelçiliği Geçici Maslahatgüzarı Ayşegül Aksoy, eski Cumhurbaşkanının eşi Aydın Denktaş ve ailesi, siyasi parti, üniversite, sendika, dernek temsilcileri ile vatandaşlar katıldı.
Üniversite öğrencileri Sochi 2014 Kış Olimpiyatları'nda görev yapacak
İSTANBUL - Türkiye'de eğitimlerini sürdüren üniversite öğrencileri Sochi 2014 Kış Olimpiyatları'nda görev yapacak. Özyeğin Üniversitesi Otel Yöneticiliği ile Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümleri ögrencileri, Sochi Kış Olimpiyatları organizasyonunda görev alıyor.
Kazak matematikçiden büyük başarı
Başkent Astana’da bulunan Avrasya Üniversitesi Matematik Enstitüsü Başkanı Prof. Dr.Muhtarbay Otelbayev, 'Milenyum sorusu’ diye adlandırılan ve çözümü bulunamayan en karmaşık 7 matematik sorusundan 6'sını çözdüğünü söyledi.
Sanayi Bakanı’ndan orta gelir tuzağı uyarısı
Fikri Işık, İkitelli Organize Sanayi Bölgesi’nde yapılan ‘Kamu-Üniversite-Sanayi İşbirliği Bölgesel Toplantısı’na konuk oldu. İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu ve İstanbul Sanayi Odası (İSO) Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Bahçıvan da katıldığı toplantıda ekonomiyi yorumlayan Işık, Türkiye’nin
Işık: Kurda stabilite yakalanacak, kaygılı olmaya gerek yok
Işık, İkitelli Organize Sanayi Bölgesi’nde yapılan ‘Kamu-Üniversite-Sanayi İşbirliği Bölgesel Toplantısı’ndan ayrılırken gazetecilerin ekonomi ile ilgili sorularını cevapladı. Dolar kuru ile ilgili öngörüleri ve Merkez Bankası’ndan talepleri sorulan Işık, "Bu dönemde elbette volatilite yani oynaklık olur.
Başbakan Erdoğan’a Malezya’da fahri doktora unvanı verildi (2)
KUALA LUMPUR - Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a Malezya Uluslararası İslam Üniversitesi'nde fahri doktora unvanı verildi.Başkent Kuala Lumpur'daki Malezya Uluslararası İslam Üniversitesi'nde tören iki ülke milli marşlarının okunması ile başladı.
“Yabancı öğrenciler Almanya için kazançtır”
Federal Eğitim Bakanlığı ve Alman Akademik Değişim Servisi’nin (DAAD) yaptırdığı aktüel bir araştırma, 2011 yılında ülkedeki 160 bin 702 yabancı üniversite öğrencisinin tüketici harcamalarının 1,531 milyar Euro’yu bulduğunu ortaya koydu.
Kırtasiye alışverişinde sepet başı harcama yüzde 10 artarak 30 TL'ye yükseldi
Okul öncesi, ilkokul ve ortaokul öğrencileri küçük boy defterleri tercih ederken lise ve üniversite öğrencilerinde büyük boy defterlere ilgi daha çok görülmekte. Okul öncesinde boyama defterlerine, ilkokul ve ortaokul öğrencilerinde ise tek ortalı defterlere ilgi görülürken özellikle lise ve üniversite öğrencilerinde tüm derslerin
Hayattaki siyasetçi için tapınak yaptılar
Londra’da üniversite eğimleri sırasında tanışan Sonia Gandhi ve eski Başbakan Rajiv Gandi daha sonra 1968 yılında Hindistan’a gelerek evlendi. Daha sonra Hint vatandaşı olan Sonia Gandi, 1991 yılında Rajiv Gandi’nin suikasta kurban gitmesi ile Kongre Partisinde Gandi ailesi geleneğini sürdürmüştü.
Bakanlık araştırması: Gençler, Facebook’u Twitter’dan fazla kullanıyor
Sadece üniversite öğrencilerini değil çalışan, çalışmayan, evli-çocuklu gibi farklı genç profillerini kapsayan araştırmada yer alan gençlerin yüzde 77’si bekar; yüzde 14’ü çocuk sahibi; yüzde 40’ı çalışan; yüzde 14’ü lise öğrencisi;
Güney Afrika'da üniversiteye giriş sınavına Türk okulları damgası
JOHANNESBURG - Türk eğitim gönüllüleri tarafından Güney Afrika’da kurulan Star Kolej öğrencileri, üniversite giriş sınavında bu yıl da ülke eğitim tarihinde görülmemiş dereceler elde etti.Sınava giren 159 Star Koleji son sınıf öğrencisinin tamamının bir üniversiteye yerleşmesiyle okullar yüzde yüz başarı elde etti.
Gençler olimpiyatlara hazırlanıyor
BURSA - Bursa Uludağ Üniversitesi (UÜ) tekvando öğrenci topluluğu tarafından hazırlanan "Olimpiyatlara Koşuyorum" başlıklı projeye Avrupa Birliği Bakanlığı Gençlik Merkezi Ulusal Ajans tarafından hibe desteği verildi.
Yurtdışında kayak tatili Türkiye'nin dörtte bir fiyatına
5 milyon üniversite öğrencisinin tatilini yarı yılda 15, yazın da 70 güne sıkıştırırsan fiyatlar böyle oynar. Bu, ne öğrencinin, tatilcinin, işletmecinin, acentecinin, otelcinin, taşımacının ne de ekonominin işine gelir.
Prens William'a üniversitede torpil iddiası
LONDRA - İngiltere Veliaht Prensi William, dünyaca ünlü Cambridge Üniversitesi’ne 10 haftalık özel tarım işletme kursuna kabul edildi. Prens William, toplam 10 haftalık eğitim programında tarım, çiftlikler ve çiftçilik konularında ders görecek.
'Türkiye, ileriyi teknolojiyi yakalarken, ileri demokrasiye de ulaşacak'
Bakan Işık, Tekirdağ Ramada Otel'de düzenlenen 'Kamu-Üniversite-Sanayi İşbirliği Bölgesel Toplantısı'na katıldı. Konuşmasında, Türkiye’de siyasi istikrarın sağlandığı dönemlerde güçlü hamleler yapıldığını söyleyen Bakan Işık, geçmiş dönemlerde yaşananları şu sözlerle anlattı
Otomotiv Komponent Tasarım Yarışması bilgilendirme yapıldı
BURSA - Türkiye Otomotiv Sektöründe 3’üncüsü gerçekleşecek ‘Geleneksel Komponent Tasarım Yarışması’nın bilgilendirme semineri, Uludağ Üniversitesi Faik Çelik Otomotiv Mühendisliği Bölümü Konferans Salonu'nda yapıldı.
Bursalı sanayiciye teknoloji transferi hızlanacak
BURSA - Uludağ Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi (UÜ TTO), TÜBİTAK’ın 2014 yılı desteklerinden yararlanacak 10 üniversite arasında yer alarak büyük bir başarıya imza attı. TTO’nun, alacağı 10 milyon liralık bu destekle Bursa’ya ve ülkemiz sanayisinin gelişmesine büyük katkılar sağlaması bekleniyor.
AOSB Başkanı Sütcü: Makine başında vardiyalı çalışacak işçi bulamıyoruz
Herkes düz liseye ve üniversiteye gitmiş. Ama üniversite mezunu vardiyalı olarak makine başında çalışmıyor. Peki, biz vardiyalı çalışacak ‘mavi yakalı’ makine operatörlerini nerede bulacağız?
Zirve, eskrimde Türkiye ikincisi
GAZİANTEP - Zirve Üniversitesi İlköğretim Matematik Bölümü Öğrencisi Gizem Karaca, 'Uluslararası Cafer Ünal Kulüpler Eskrim Türkiye Şampiyonası'nda büyük başarı göstererek Flöre Büyükler Kategorisi'nde Türkiye ikincisi
Rusya’da bölücülük çağrısı yapanlara 5 yıl hapis cezası verilecek
Aralık ayının başında üniversite öğrencileriyle bir araya gelen Putin, bölücülükle ilgili çağrıların anayasaya aykırı olduğunu hatırlatmış, bunu yapanlarında cezalandırılması gerektiğini söylemişti.Yasaya göre, bölücülük çağrısı yapanlara yaklaşık 9 bin dolar para cezası, 300 saat kamu yararına çalışma cezası yada 3 yıla kadar hapis cezası verilecek.
2013 yılında Türk-Çin ilişkileri böyle geçti
Çin’deki üniversitelerde okuyan yaklaşık 150 gönüllü Türk üniversite öğrencisinin de katkıda bulunduğu festivale yağmurlu havaya rağmen Çinliler büyük ilgi gösterdi. 2,51 metreyle dünyanın en uzun yaşayan insanı olan Mardinli Sultan Kösen, sanatçı Fatih Kısaparmak ve ünlü Klarnet Virtüözü Serkan Çağrı gibi isimler de sunumlarıyla festivale
Memur-Sen, KPDK’da uzlaşılan maddeleri Bakan Çelik’e iletti
Belediye bağlı kuruluşlarındaki Daire Başkanları ile üniversite Genel Sekreter Yardımcılarının ek göstergesinin 3600’e yükseltilmesi. Fazla çalışmaya ilişkin Başbakanlık Genelgesi hazırlanması.
Uluslararası Saraybosna Üniversitesi sporda da başarılı
Birçok üniversite öğrencisi okuduğu kurumlarda başladığı spor faaliyetlerinde kendini geliştirerek ulusal ve uluslararası alandaki başarılarıyla Türkiye'nin adını dünyaya duyuruyor.Gerek sınırlarımız içerisinde kalan üniversiteler gerekse dünyaya yayılmış Türk girişimcilerinin kurduğu özel üniversiteler sayesinde ülkemizin başarıları uluslararası
Müslüman Kardeşler, 'terör örgütü' ilan edildi
Artık Müslüman Kardeşler'in gerçek yüzünü ortaya çıkardıklarını iddia eden Hüssam İsa, "üniversite öğrencilerinin, bu grubun propagandalarına kanmamaları için polise görev düştüğünü" de söyledi. Mısır'la terörle mücadele anlaşması imzalamış Arap ülkelerine de bu kararın iletileceğini dile getirdi.