üreticileri

GSM firmaları poliçe bildirim tarihlerini bildiremeyecek
mağduriyetin giderilmesine yönelik SATSO olarak gerekli girişimlerde bulunmuş ve yine sadece Sakarya'daki sektör temsilcilerini değil tüm Türkiye'deki sektör üreticileri için olumlu bir şekilde sonuçlandı.
Et ve Süt Kurumu et üreticileriyle besicilik sözleşmesi imzaladı
ANKARA - Et ve Süt Kurumu ile Türkiye Kırmızı Et Üreticileri Merkez Birliği arasında 2014 yılı için yenilenen 'Büyükbaş Besicilik Sözleşmesi' yaptı.Et ve Süt Kurumu Genel Müdürü İsmail Kemaloğlu ve Türkiye Kırmızı Et Üreticileri Birliği Genel Başkanı Bülent Tunç'un imzaladığı protokol sayesinde üretici ve
GMKA San Fransisko'da bölgenin gıda ve tarım potansiyelini tanıttı
San Fransisko'da Silikon Vadisi yatırımcıları, tarım ve gıda üreticileri, New York'ta enerji, maden ve gıda üzerine faaliyet gösteren hedge fon yöneticileri, gıda ithalatçıları, medya ve tanıtım kuruluşlarıyla görüştüler.
Tofaş tedarikçileriyle Bursa’da buluştu
Tedarikçilerimiz, bilgi birikimi ve yatırımlarıyla, dünyanın başlıca üreticileri için ürün tasarlayıp üreterek küresel çapta konumunu güçlendirdi, bu başarıyla gurur duyuyoruz. Tofaş olarak yan sanayimizle çıktığımız gelişim yolculuğunda başarılarımızı daha ileriye taşımak için güçlü ve rekabetçi tedarikçilerimizle omuz omuza çalışmaya devam edeceğiz
Kırmızı Et Üreticileri Birlik Başkanı Doğan: Aracılar zengin ediliyor
SAMSUN - Samsun Kırmızı Et Üreticileri Birliği, Çarşamba ilçesinde besicilik yapan üreticilerle bir araya geldi. Birlik Başkanı Erdal Doğan, ülke genelinde hayvancılığın küçük aile şirketleri halinde yapıldığını, bunun da üretimde belirsizlik, birbirini bilmeyen üreteciler oluşturduğunu
Depolarda patates fiyatları ucuzladı
Nevşehir Ziraat Odası Başkanı Mustafa Ekiz, fiyatların artışında basında yer alan fiyatların üreticileri etkilemesinin ve de aracıların yüksek fiyattan satma isteğinin rol oynadığını iddia etti. Birkaç haftadır market raflarında, manavlarda ve pazarlarda fiyatı 3,5 lirayı geçen patatese önlem almak için Tarım, Gıda ve Hayvancılık Bakanlığı harekete geçmiş
İnşaat ve Mobilya Forumu'nda 1 milyar liralık iş hacmi oluştu
Etkinlikte inşaat şirketleri, mobilya üreticileri ve tedarikçilerin 1 milyar liralık iş hacmi oluşturduklarını açıklayan Hüseyin Ataol, şunları belirtti:“Geçen tekstil forumunda yaklaşık olarak 250 milyon liralık bir iş hacmi oluşturduğumuzu göz önüne alırsak bugün inşaat ve mobilya sektörlerinde 1 milyar liralık
Türkmen gazını Güney Asya’ya taşıyacak projeye ABD’den destek
Dünyanın sayılı doğalgaz üreticileri arasında yer alan Türkmenistan, 2009 Aralık'ta da Türkmenistan-Çin boru hattını faaliyete açmıştı. (CİHAN)
Sanayi Bakanı’ndan üreticiye 'enerji etiketi' uyarısı
İSTANBUL - Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, üreticileri, özellikle beyaz eşyada kullanılan enerji verimliliği ile ilgili etiketler konusunda uyardı. Işık, "Ürünlere yapıştırdığınız A, A+, A++ gibi etiketler var.
Mut'ta, zeytinyağında fiyat artışı üreticileri sevindirdi
MERSİN - Mersin’in Mut ilçesinde sızma zeytinyağı fiyatının yüzde yüz artması üreticileri sevindirdi. Türkiye’nin zeytinyağı üretiminin yüzde 3'ünü karşılayan Mut ilçesindeki fabrikalarda sızma zeytinyağı fiyatı 5 liradan 9 liraya yükseldi.
Heimtextil'e Bursa damgası
tarafından organize edilen ve dünyanın en geniş ev tekstili ürün gamını aynı çatı altında birleştiren ev tekstili ürünleri fuarı Heimtextil Frankfurt, üreticileri, tasarımcıları, sektör profesyonellerini ve ziyaretçileri bir araya getirdi.
İzmir'e katma değeri yüksek 40 tarım tesisi daha geliyor
Desteklenmesi Hakkında Tebliğ’in geçen günlerde yayınlandığını ve son başvuru tarihinin 27 Ocak olduğunu hatırlatan İl Müdürü Güldal, müdürlerden ilçelerindeki üreticileri ve girişimcileri proje üretmeleri konusunda teşvik etmesini istedi.
Bakan Eker: Hububat üretiminde geçen yıl rekor kırıldı
Eker, "Geçen yıl 177 parti ürün taklit ve tağşiş nedeniyle teşhir edildi, üreticileri cezalandırıldı." dedi. (CİHAN)
Fırıncılar fahiş un fiyatlarından kurtulacak
İZMİR - Fırıncı esnafının belini büken un maliyetleri, federasyon nezdinde yapılan çalışmalarla hafifletilecek. Un üreticileri, ocak ayı boyunca ekmeklik un için gerekli buğdayı, Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) stoklarından vade farksız ve 120 gün vadeyle alabilecek.
2016, ‘Uluslararası Bakliyat Yılı‘ ilan edildi
Bir dizi ulusal komiteden meydana gelen CICILS üyeleri; kendi ülkelerinde yönetimler, çiftçiler, sivil toplum örgütleri, perakendeciler, gıda üreticileri, sağlık ve bilim kuruluşları ve BM örgütleri ile çalışıyor.
Nükleerde AR-GE transferi atağı
Reaktör üreticileri ve standardı ile ilgili bilgiler vereceğiz.” diye konuştu. İTÜ REKTÖRÜ: HEDEF KNOW HOW TRANSFERİNDE ÖNCÜ OLMAK
AP Vekili İsmail Ertuğ´dan vejetaryenler için inisiyatif
"Hedefimiz bu alanda Avrupa çapında tüketicileri korumak, üreticileri vejetaryen ve vegan beslenmeye yönelik mamüller üretmek için motive etmek" diyen Ertuğ, inisiyatifi için vekillerden imza toplamaya başladı.
AP Milletvekili İsmail Ertuğ'dan vejetaryen düzenlemesi
"Hedefimiz, bu alanda Avrupa çapında tüketicileri korumak ve üreticileri vejeteryan ve vegan beslenmeye yönelik mamuller üretmek için motive etmek." diyen Ertuğ, inisiyatifi için vekillerden imza toplamaya başladı.
Gaziantep’in 11 aylık ayakkabı ihracatı 98 milyon dolar
Fuarlar ile sanayicileri ve üreticileri dünyaya tanıtmak istediklerine vurgu yapan Adil Konukoğlu, GAPSHOES Fuarı’na bu yıl Irak, Suriye ve Çin’den de katılım olduğuna dikkati çekti. "Bu şehirde ortak akılla hareket ettiğimiz, sanayicimiz ve tüccarımızla kol kola olduğumuz müddetçe önümüzde hiçbir engel olamaz" diyen Adil Konukoğlu, Türkiye’nin bu yıl
Yarım kalan Tunceli OSB üretime hazırlanıyor
Tunceli dışında yaşayan iş adamlarına da seslenen OSB üreticileri, iş adamların Tunceli’de yatırım yapmalarını istedi.Tunceli Ticaret ve Sanayi Odası (TTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Cengiz, Tunceli'nin, bölgede 30 yıldır süren çatışmalı ortamdan en çok etkilenen
MAYBİR Başkanı Şahin: Artık tahammülümüz kalmadı
Tüketicilerin doğal arı ürünlerine en ekonomik şartlarda ulaşması için üreticilerin teknik eksikliklerini tamamladığını ifade etti. Tüketicilerin birliklerini arı ürünleri danışma merkezi olarak görmesi gerektiğinin altını çizen Şahin, "Biz haftanın her gününü bal tanıtımı günü olarak ilan ediyor
510 milyon lira değerinde iki konut projesi hayata geçiriyor
Erden Timur, şu aşamada şehirlerin yeniden yapılandığına işaret ederken, “Sektörde markalı konut üreticileri olarak daha bilinçli davrandık, yapı sektörünün çıtasını büyüttük. Kentsel dönüşüm için pek çok ortaklığı hayata geçirdik ve kurucu üyesi olduğumuz Kentsel Vizyon Platformu ile dönüşüme yeni bir anlayış armağan ettik.
70 ülkeye tohum ihracat yapılıyor, ama çok daha fazlası ithal ediliyor
Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile Tohum Sanayicileri ve Üreticileri Alt Birliği (TSÜAB) tarafından ortaklaşa düzenlenen çalıştayın açılışında konuşan Türkiye Tohumcular Birliği (TÜRKTOB) Başkanı Yıldıray Gençer, çalıştayda tohumculuğun gelişimi ve mevcut durumunun ele alınacağını
Pakistan-Türk İşadamları Derneği: Pakistan’da tarım ve inşaatta müthiş pazar var
Muhammad Atıf, Muhammad Asghar, Muhammad Akram Shahid, Nasır Mushtaq Malik Malik ve Syed Zubair Anwar’dan oluşan Pakistan heyetindeki işadamları Adanalı gıda üreticileri ile de ikili iş görüşmeleri yaptılar.
Yumurta üretimi 9 ayda 12,2 milyar adede ulaştı
Sektörde yemde dışa bağımlılığın ve yükselen yem fiyatlarının maliyetleri artırdığını belirten Bayraktar, bu durumun üreticileri sıkıntıya soktuğunu, üretimin sürdürülebilirliğine ve karlılığına etki ettiğine dikkati çekti.
Metal ve plastik sektörünün son ürünleri Almatı’da görücüye çıktı
Kazakistan'ın finans şehri Almatı’da Central Asia Fuarcılık tarafından organize edilen fuarda sektörün önde gelen üreticileri bir araya geldi. Fuarda, çok sayıda yerli ve yabancı şirketler metal ve plastik sektörlerinin son dönem trendlerini ve gelişmelerini sergiledi.
Tereyağında iadei itibar talep artışına neden oldu
İADEİ İTİBAR SÜT ÜRETİCİLERİNİ MEMNUN ETTİKars Süt Üreticileri Birliği Başkan Yardımcısı Ali Gürbüz Sadıkoğlu ise Kars’ın ekonomisinin hayvancılığa ve buna bağlı diğer yan ürünlerin satışına bağlı olduğunun altını çizdi.
Bartın’dan 12 ülkeye ayakkabı tabanı ihraç ediyor
Üretiminin yüzde 40'ını yurtdışına gönderen firmanın başlıca müşterileri arasında Türkiye'nin önde gelen büyük ayakkabı üreticileri de yer alıyor.BAKİAD Başkanı Birol Dikyurt, Bartın Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Cihat Çakır, BAKİAD Başkan Yardımcısı Aydemir Toksöz’den 10 kişilik heyet Egemen Ayakkabı
Türkiye'nin ürettiği dijital takograflar, 2006 öncesi araçlara takılamıyor
Avrupa’daki cihaz üreticileri bu uyum konusunu çoktan aşmış durumda. Örneğin, bir Alman menşeli takograf üreticisi firma, Mercedes’in yapısına uygun olarak bu cihazı tasarlıyor ve araç ile cihaz birbiri ile uyumlu çalışabiliyor.
5. İzmir İktisat Kongresi'nde tarım konusu masaya yatırıldı
Erdoğan Güneş, Sulama Birlikleri Derneği Başkanı Mehmet Ergücen, Gıda Mühendisleri Odası Başkanı Rahime Petek Ataman, Türkiye Süt Et Gıda Sanayicileri ve Üreticileri Birliği Başkanı Murat Yörük, Türkiye Ziraat Odaları Birliği Başkan Danışmanı Hüseyin Coşkun ve Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı'ndan Ozan Acar söz aldı
Kivi hasadı 10 Kasım'da
RİZE - Rize Kivi Üreticileri Birliği Başkanı Nevzat Paliç, "Teknik heyetin yaptığı ölçüm doğrultusunda en erken kivi hasat tarihi 10 Kasım olarak belirlendi. Üreticilerimiz ve alıcılar buna dikkat etsin.
Türkiye, dünyanın ikinci büyük yumurta ihracatçısı oldu
ANTALYA - Yumurta Üreticileri Merkez Birliği (Yum-Bir) Başkanı Derya Pala, Türkiye’nin dünyada yumurta üretiminde 10’uncu, ihracatında ise Hollanda’nın ardından ikinci sıraya yükseldiğini söyledi. Pala, yıllık 16 milyar adet olan yumurta üretimin yüzde 25’ini oluşturan 4 milyar adedinin ihraç edildiği bilgisini verdi.
Ulusal bilgileri sızdıranlara yüklü miktarlarda ceza verilecek
Tek bir arama penceresi üzerinden Türkiye’deki ilgili tüm veri üreticileri veri endeksleri taranacak ve istenilen veriler uygun bir şekilde kullanıcıya ulaştırılacak. Yerli ve yabancı kullanıcıların hizmetine de sunulacak bu portal ile yabancı yatırımcılar da, ülkemizde edinmek istediği taşınmaz ve planladığı yatırımlar ile ilgili istedikleri
Fotoğraf fuarına son model makinalar damgasını vurdu
Jacob Javits Kongre ve Sergi Merkezinde düzenlenen fuarda Canon, Nikon, Sony ve Leica gibi fotoğraf makinesi üreticileri, yeni model fotoğraf makinalarını tanıttı. Fotoğraf endüstrisinin önde gelen isimlerden Canon, piyasaya yeni sürdüğü EOS 70 D modelini fotoğrafseverlere tanıttı.
Organik pazarda 44.5 ton yazlık sebze satıldı
tüketiciye ulaştırılması amacıyla, İl Müdürlüğümüz, Kocasinan Belediye Başkanlığı, Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği ve Kapadokya Organik Tarım Üreticileri Birliği Derneği işbirliği ile açılan Erciyes Evler Organik Tarım pazarı mevsimlik olarak hizmet vermektedir.
Silifke'de nar hasadı başladı
Silifke Erik Üreticileri Birliği Başkanı ve nar üreticisi Mustafa Göktaş, yaklaşık 3 bin dönüm bahçeden 4 bin ton civarında nar hasadının yapılacağını kaydetti.Bu yıl nar fiyatlarının çok düşük olduğunu ve bunun hicaz narının ülke genelinde yaygın bir şekilde üretilmesinden kaynaklandığını ifade eden Göktaş, "Hicaz narı
Alman şirketlerini ‘Made in Germany’ endişesi sardı
BERLİN - Avrupa Parlamentosu, ürünlerin üzerine geldiği ülkenin yazılması yönünde karar aldı. Karar Alman üreticileri endişelendirdi.
30 bin öğrenciye çevre bilinci eğitimi
Öte yandan her yıl İstanbul genelinde, Taşınabilir Pil Üreticileri ve İthalatçıları Derneği (TAP) ile ortaklaşa yürütülen atık pil toplama kampanyası da başladı. Kampanya kapsamında, Sultanbeyli’de bulunan okullara atık pil kutuları yerleştirildi.
Türkiye’nin zeytin üretiminin yüzde 14’ü Manisa’da yapılıyor
Zeytin üreticileri düzenli olarak eğitilmeli ve verim arttırıcı çalışmalar konusunda bilgilendirme yapılmalıdır. Zeytinyağı, orijinal ambalajlarda satışa sunulmalıdır.
Çankaya'da 'Tohum Takas Şenliği’ yapılacak
Proje kapsamında geliştirilen ‘yerel tohumun önemi’ konusu, zaman zaman düzenlenen etkinliklerle kırsal bölge üreticilerine anlatılıyor. Çankaya Belediyesi Kent ve Tarım Ekibinin uzunca bir süredir üzerinde araştırmalar yaptığı ve köylü üreticilerle iş birliği içinde olduğu yerel tohumların korunması
Alman sanayicileri etiketlerde “Made in Germany” ibaresi istemiyor!
Buna karşılık “ucuz ithalat” nedeniyle mağdur olduklarını belirten Alman Mobilya Üreticileri Birliği Başkanı Elmar Duffner, fiyat etiketlerinde “Almanya’da üretilmiştir” ya da “Çin’de imal edilmiştir” ibaresinin yer almasının ucuz ve kalitesiz Çin mallarına
Kurban Bayramı arifesinde hayvan pazarlıkları kızıştı
Hayvan üreticileri ve köylülerin pazara getirdikleri kurbanlık hayvanların bir kısmı satılırken bir kısmı da son gün olan arife gününde satılmayı bekliyor. Kurbanlık hayvanı ucuzlar düşüncesi ile son gün olan arife gününe bırakan vatandaşlar pazarı dolaşarak beğendikleri kurbanı almak için hayvan sahipleri ile kıyasıya pazarlığa
Kazakistan'da bal festivalinde 40 ton bal satıldı
Kazakistan'ın bütün bölgelerinden gelen bal üreticileri ürünlerini vatandaşların beğenisine sundu. İki gün boyunca devam eden bal festivalinde ülkenin önde gelen bal üreticilerinin yanı sıra küçük ölçekli üreticiler de ürünlerini sergileme fırsatı buldu.
Çukurova’da ‘hassas tarım’ çiftçinin önünü açacak
Ceyhan, İmamoğlu, Karaisalı, Karataş Seyhan Ziraat Odaları ile Çiftçiler Birliği’nin iştirakçi olarak yer aldığı projenin tanıtım toplantısına Tahıl Üreticileri Birliği Başkanı Nur Özkan, Tarım İl Müdürü Hamit Aygül, Çukurova Un Sanayicileri Dernek Başkanı İbrahim Tosmur ile çiftçiler katıldı.
ABD’yi geçen Türkiye, yumurta ihracatında dünya ikincisi oldu
Yumurta Üreticileri Merkezleri Birliği (Yum-Bir) Başkanı Derya Pala, son açıklanan uluslararası verilerden sonra Türkiye’nin yumurta ihracatında dünya ikinciliğine yükseldiğini söyledi. Pala, son dört yıllık ihracat artışı değerlendirildiğinde ise yüzde 194 büyüme kaydeden Türkiye’nin, dünyada en çok büyüme kaydeden ülke olarak ilk sırada yer aldığını belirtti
Bal hırsızı ayılara karşı silahlı nöbet tutuyorlar
Daha önceleri Erzincan’da karpuz ve kavun bostanlarına girerek çitçiye büyük zararlar veren ayılar, bu defa da kentte arıcılık yapan üreticilerin kovanlarını hedef seçti. Bal kovanlarının bulunduğu bölgeye gelen ayılar, kovanları dağıtarak bal dolu petekleri yiyerek bölgeden uzaklaşıyor.
Türkiye’nin nar bahçesi Irlıganlı Ovası'nda hasat başladı
Suyunun, ekşisinin, çekirdeğinin ve kabuğunun değerlendirildiği, birçok hastalığa şifa olan Hicaz Narı üreticileri, pazara götürmeden bahçeden ihracatçı firmalara veriyor.Irlıganlı Belediye Başkanı Hasan Yılmaz da sadece Türkiye’nin değil, dünyanın en iyi narının çıktığı yerin beldeleri olduğunu iddia ediyor: “Burası Türkiye'deki
Brezilya'da fabrika kurma yarışına Volkswagen de katıldı
SAO PAULO - Güney Amerika ülkesi Brezilya'da teşviklerle önü açılan otomotiv üreticileri, ülkede fabrika kurmak için sıraya girdiler. BMW, Audi ve Mercedes'ten sonra ülkedeki faaliyetlerini artırma kararı alan Volkswagen, 250 milyon dolarlık yatırımla varolan fabrikalarında modernizasyon ve genişletme çalışmaları
Çiftçiler organik tarım uygulamalarını yerinde inceledi
Ziraat Mühendisi Suzan Kol ise, üreticileri organik tarıma yönelmeye ve devletin bu konuda sunduğu imkanlardan yararlanmaya davet etti.Gümüşhane Üniversitesi öğretim üyesi Yrd.
50-60 liraya uydudan mobil internet seneye hizmet vermeye başlayacak
Bu kısıtlama şartından dolayı Amerikan üreticileri elendi, diğerleri elendiler. Bir İtalyan ana yüklenici, alt Fransız yüklenici bu şartları kabul etti ve onunla yapıldı. Ama gecikti yani. Şu an itibariyle bir iki yıl gecikti.