üretim

Gaziantep'in hedefi ihracatta Ankara’nın yerini almak
Gaziantep’in gösterdiği üretim ve ihracat performansı ile bugün sıralamada Ankara’nın yer aldığı 5. sıraya çıkması bir hayal değil.
Münih Güvenlik Konferansı'na Ukrayna damga vurdu
alınacak hava savunma sistemleri konusunda gelen soru üzerine Türkiye'nin bu konuda nihai karar vermediğini söyleyen Davutoğlu, diğer firmaların da Türkiye'de üretim ve teknoloji transferine yanaşmaları ve fiyatta anlaşma olması durumunda NATO partnerlerinin tercih edebileceklerini kaydetti.
Türkiye tarım sektöründe en çok buğday, üzüm ve domates ihraç ediyor
ANKARA - Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, 2011-2012 üretim sezonunda bazı tarım ürünlerinin 12,2 milyon tonunun ihraç edildiğini belirtti. Bayraktar, "Bitkisel ürün ihracatının yarısından fazlası buğday, üzüm ve domateste yapıldı.
Veysel Eroğlu: Su, Kıbrıs'a hayat verecek
ATALAY: SUYUN GELMESİYLE BİRLİKTE KKTC'DE ÜRETİM ÇOĞALACAK Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, barajın Mart’ta, boruların döşenmesinin de bir aksama olmaması durumunda 20 Temmuz’a kadar tamamlanacağını dile getirerek, bu sayede 1974’ün 40’ıncı yılında
Türkiye-Polonya ilişkilerinin 600. yılında ilk ticari imza atıldı
Projemizle oluşturulacak havuz sistemiyle ticaret erbapları ve sanayide üretim yapan işadamlarımız, bu havuza katkı yapacak. Bu sayede elde etmek istedikleri ürün ya da fikirlerin bilim, sanayi ve teknolojiye dönüşmesi noktasında üniversitedeki hocalarımızın da bilgisiyle birleştirilme projesi
ESBAŞ CEO’su Güler, WFZC’nun Doğu Akdeniz ve Ortadoğu büyükelçisi oldu
ticaret bölgesi, özel ekonomik bölge gibi isimler altında faaliyette bulunan ve ülkelerin dış ticaretinin yaklaşık yüzde 25’inin yapıldığı uluslararası üretim ve ticaret bölgelerinin en üst kuruluşu olarak biliniyor.
Türkmenistan, enerji kaynaklarını keşfetti (Haber -Analiz)
ihracat yollarını çeşitlendirme yönünde önemli çalışmaların yapıldığı ülkede, diğer taraftan doğalgaz ve petrol sahalarının araştırılması ve bu yataklarda üretim yapılması yönünde de ciddi yatırımlar yapılıyor.
Reklam kampanyası için yardım kuruluşundaki görevinden istifa etti
Johannson'un İsrail’de Batı Şeria’da üretim yapan bir firma ile reklam anlaşması yapması, Oxfam yardım kuruluşu ile “fikir ayrılığına” düşmesine sebep olarak gösteriliyor. Oxfam yaptığı açıklamada, reklam filminde rol almasının yardım kuruluşu bünyesindeki rolü ile çeliştiğini açıkladı.
TÜSİAD ve TÜRKONFED Şırnak'ta toplandı
bir yıldan bu yana süren çözüm süreci sayesinde önlerini daha iyi gördüklerini ifade ederek, “İlimiz 30 yıldan beri maalesef olumsuzluklarla ciddi bir üretim ve gelişme kat edemedi. Ama inanın son bir yıldır yeşili daha yeşil, güneşi daha berrak görüyoruz.
Bakan Işık: Faiz ve dövizdeki artış geçici
Işık, faizdeki bir puan artışın üretim üzerinde bir risk oluşturduğunu belirterek, şunları ifade etti:"Dövizdeki oynaklığın üreticisinin ihracatçısının önünü görememesinden kaynaklanan risklerinde farkındayım.
Sanayide geçen yıl 2 milyon 663 bin 764 kişi çalıştı
Üretim tesislerinin yüzde 39’unda 1-9 arasında, yüzde 46’sında 10-49 arasında, yüzde 6’sında 50-99 arasında, yüzde 5’inde 100-249 arasında, yüzde 2’sinde ise 250’den fazla çalışan olduğu görüldü.Toplam çalışanların yüzde 33’ü 250 ve daha fazla çalışan bulunan tesislerde istihdam edilirken, yüzde 21’i 100-249, yüzde 12’si 50-99, yüzde 28’si 10-49, yüzde
Afrika Birliği zirvesinde 50 yıllık rüyalar konuşuldu
Demokratik Kongo, Angola, Zambiya’nın bölgesel üretim üssü olabileceğini belirten Zuma, Ruanda, Mısır, Nijerya ve Kenya’nın “silikon vadilerinin kadınların da eşit düzeyde eğitim alabileceği ve iş hayatına atılacağı merkezlerler olabileceğini" ifade etti.
GTO Başkanı Bartık: Ekonomik istikrarsızlığın faturasını özel sektör ödüyor
Ülkenin sanayi sektöründe büyümesi gerektiğinin altını çizen Bartık, “Sanayide kaba üretim yapıyoruz. Dünyada artık teknolojik ürünlere, katma değeri yüksek ürünlere geçiş zamanı.
Alinur Aktaş: İnegöl mobilyası yükselişte
tasarım, fiyat konusunda uluslararası alanda rekabet ettiğini dile getiren Aktaş, şu bilgileri verdi: “Şu anda Türkiye genelindeki 6 milyar dolarlık mobilya üretiminin yüzde 25'i global piyasalarda pazara sunulmaktadır.
Alvimedica, ilk Türk takımı olarak Volvo Ocean Race’e katılıyor
Volvo Ocean 65’in üretim aşamasında 120’den fazla kişi, toplam 36 bin saat çalıştı. (CİHAN)
TÜSİAD: Merkez Bankası faiz kararı ile önemli bir adım attı
Yılmaz, Türkiye’nin üretim faktörleri odaklı yapısı ile güçlü büyüme oranları yakaladığına işaret etti. Bu büyümeyi devamlı kılma emeli ile verimlilik ve inovasyon odaklı yapıya yönelmenin şart olduğunu vurguladı.
SEDEFED Başkanı: FED kararı ile mutlaka yüzde 100 daralma olacak
Türkiye’nin yaş ortalamasının 30 olduğuna temas eden Targıt, “Bu nüfusun büyük bölümü üretim dışında tutuluyor. Şu an bunu izale etmek gerekiyor.
TÜBİTAK'tan üniversitelere 1 milyon TL'lik 'teknolojik' destek
Türkiye’nin teknoloji seviyesinin yükselmesi gerektiğini söyleyen Işık, “Şu anda yaptığımız üretim düşük orta teknoloji seviyesinde. Bundan dolayı da pazardaki ciddi rekabet şirketlerimizin karlılığında azalmaya meydan veriyor.
Daimler’in üretim şefi Andreas Renschler istifa etti
Otomotiv sanayii gözlemcileri, üretim şefinin gitmesinden sonra, üretim ağını tüm ülkelere yaymış olan Daimler'in zorlanacağı görüşünde. (CİHAN)
Türkiye ile Pakistan savunma işbirliği gelişiyor
Bir dizi temasta bulunmak üzere Türkiye’ye gelen Pakistan Savunma Üretim Bakanı Rana Tanveer Hussain, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz’la bir araya geldi. Pakistan heyeti, 3 Şubat tarihine kadar başta Bakan İsmet Yılmaz olmak üzere sektör temsilcileri ile görüşecek.
Mehmet Şimşek’ten mobilyacılara kayıt dışılık uyarısı
Şimşek, Türkiye’nin mobilya üretimi ve ihracatında önemli bir yerinin olduğunu belirtti. Ülkenin 2023 için koyduğu 25 milyar dolar üretim, 10 milyar dolar ihracat hedefini yakalaması gerektiğini dile getirdi.
Enflasyon kısa vadede yüzde 5'in üzerinde seyredecek (2)
Ekim ayında gerileyen sanayi üretim endeksi Kasım ayında artarak bu azalışı telafi etmiştir. Son aylarda bayram etkilerinden dolayı mevsimsellikten arındırılmış sanayi üretiminde sert dalgalanmalar gözlenmiş olsa da genel olarak bakıldığında sanayi
Toyota Genel Müdürü Özer: Vergi oranlarının yüksek olmasında sakınca görmüyorum
Arifiye ilçesindeki fabrikada basın temsilcileriyle bir araya gelen Özer, üretim ve ihracat rakamları ile sektörün durumunu değerlendirdi. 2012 takvim yılında 76 bin adet araç ürettiklerini geçen yıl da 102 bin adet araç ürettiklerini hatırlatan Özer, şunları söyledi; "2014 daha güzel haberlerle
Cunda Adası'na yapılması planlanan RES Burhaniye'ye kurulacak
Benim şahsi düşüncem, bu üretim yarıya yaklaşacak, şu an üçte bir civarında." dedi.'ÖZEL İDARE'NİN GAYRİMENKULLERİNİN TASFİYE İŞLEMİ TAMAM' Bu arada Vali Turhan, Balıkesir Tasfiye ve Paylaştırma Komisyonu'nun, 6360 Sayılı Büyükşehir Kanunu ile tüzel kişiliği 30 Mart 2014 tarihinden itibaren kalkacak
Bakan Müezzinoğlu: Hastanelerimizdeki 90 bin yatağı 4 yılda yenileyeceğiz
Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, OSTİM ve İvedik Organize Sanayi Bölgesi’nde (OSB) medikal sektöründe üretim yapan sanayicilerin katılımıyla gerçekleştirilen toplantıya katıldı. İvedik OSB Toplantı Salonu’nda gerçekleştirilen organizasyona Müezzinoğlu’nun yanı sıra Ankara Sanayi Odası Başkanı Salih Bezci, Sağlık Bakanı Yardımcısı Agah Kafkas ile
TZOB: Yeraltı sularına sayaç takma zorunluluğu ertelenmeli
Bayraktar, zaten maliyet sorunuyla karşı karşıya olan, üretim planlaması olmadığı için bir türlü istikrarlı gelir elde edemeyen ve finansman sıkıntısındaki üreticilerin sulama kuyularına sayaç takma maliyetini karşılamasının mümkün olmadığını bildirdi.
'Anadolu'nun petrolü bor, yabancıya kazandırıyor'
İzmir Atatürk Organize Sanayi Bölgesi’nde üretim yapan sanayicilere hitap eden Batar, Anadolu’nun petrolü gözüyle bakılan bordan yabancıların kazandığını söyledi.Aynı zamanda Cevher Hazırlama ve Zenginleştirme Derneği Başkanı olan ve bor madeniyle ilgili çalışmalarıyla bilinen Prof.
Dünya sofralarını Türk balığı, tavuğu, yumurtası, sütü ve balı süslüyor
Türkiye’de son 10 yılda su ürünleri ve hayvansal mamuller sektörüne modern ve entegre üretim tesisleri kazandırıldığını, sektör mensuplarının dünyayla rekabet edebilecek büyük yatırımlar yaptığını anlatan Türkiye Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçı
TÜİK, üretici fiyat endekslerini düzenledi
Ülke ekonomisinde üretimi yapılan mal ve hizmetlerin üretici düzeyinde oluşan fiyatlarını zaman içinde karşılaştırarak değişimleri ölçen bir fiyat endeksi olan ÜFE’de Ulusal Hesaplar, Sanayi Üretim, Sanayi Ciro, Yıllık Sanayi Ürün İstatistikleri
Türk gıda ve içecek sektörü İzmir’de buluşacak
belirterek, “Gıda ve gıda teknolojileri sektörünün seçkin temsilcileriyle yaptığımız işbirliği kapsamında düzenleyeceğimiz FOODEX 2014'te, Türk gıda sektörünün üretim ve pazarlama gücünü ortaya koyacağız.
İZTO Başkanı Demirtaş: Taksit kaldırılırsa iletişim sektörü yarı yolda kalır
Diğer yandan sektörün gelişimi için de özellikle akıllı telefonların üretimi olmak üzere yerli üreticilere teşvik verilmeli. Küresel markaların ve üreticilerin ülkemizde üretim yapmaları teşvik edilmeli.
Türkiye'nin en büyük bilim müzesi eğitimin hizmetinde
Geleceğin bilim insanlarının yetiştirmeyi hedeflediğimiz bu merkez ile gençlerin üretim kenti Bursa’da daha tasarımcı ve yenilikçi projelere imza atacağına inanıyoruz. Bu sayede gerçek anlamda yerli üretim desteklenecek.
Kuru fasulyeden sonra nohutta da fiyatlar yükseliyor
Kuraklıktan dolayı buğdayda yüzde 15-20 civarında üretim kaybının olacağını belirten TZD Başkanı Yetkin, kuru fasulyede de yüzde 21’in üzerinde bir üretim açığının olduğunu dile getirdi. Bu durumun nedenini şöyle anlattı:
Ahmet Ciğer: Türkiye iç çekişmelerden kurtulmalı, ekonomik yarışa girmeli
Biz dünyanın en büyük halı ihracatçılarındanız ama bu şartlarda üretim ve ihracat yapmanın kabiliyet gerektirdiği ortada. Biz, artık teknolojiyi geliştirmeliyiz, bu katma değeri artıracak, maliyet avantajı getirecektir.
BUGİAD’dan Faik Çelik Holding’e teknik gezi
BURSA - Bursa Girişimci İşadamları Derneği (BUGİAD) Otomotiv Komitesi üyeleri, Faik Çelik Holding'in Organize Sanayi Bölgesindeki üretim tesisine teknik gezi düzenledi. BUGİAD Otomotiv Komitesi Başkanı Kemalettin Bayram ve komite üyesi 14 iş adamının katılımı ile gerçekleştirilen gezi öncesi iş adamlarına holding hakkında detaylı
ATSO Başkanı: ‘Kaotik ortamdan' çıkış yolu evrensel hukuktur
Süs Bitkileri ve Mamulleri İhracatı: Çiçekçiler Birliği Dış Ticaret AŞ, Fleurantalya Süs Bitkisi Üretim AŞSGK’ya En Çok Prim Ödeyen / En Çok İstihdam Sağlayan İlk 3 Firma: Fıne Otel Turizm İşletmecilik Anonim Şirketi, Güneş Ekspres Havacılık Anonim Şirketi, Voyag
Tariş Yemta’dan 7 milyon liralık yatırım
İZMİR - Tariş Yemta A.Ş., yeni yem üretim tesislerini 7 milyon TL’lik yatırımla İzmir'in Bergama ilçesi Yeniket’te hizmete açtı. Açılış töreninde konuşan Tariş Yemta Yönetim Kurulu Başkanı Gültekin Özbek, hayvancılık sektörüne en iyi hizmeti sunma felsefesiyle çalıştıklarını, verim düzeyi ve kaliteyi
Bakan Çelik: Katma değerli ürünler üretmeliyiz
“Bu nedenle üretim araçlarımızı optimum şekilde yeniden oluşturmamız ve katma değer ürünler üretmemiz gerekmektedir. İşgücündeki katılığın ortadan kaldırılması için sosyal taraflarla görüşmelerimizi sürdürüyoruz.
Kimse Yok Mu, Pakistan’da yaraları sarmaya devam ediyor (Özel)
Böylelikle aileler kendi işlerini yapmakla kalmayıp üretim de yaparak gelirlerine katkı sağlamış olacak. Kimse Yok Mu ayrıca talep olması halinde de 3 aylık periyotlarla dikiş kursu alma imkanı sağlayacak.
Türkiye’den İspanya’ya ilk kez sertifikalı ceviz fidanı ihraç edildi
Ekiz Fidancılık tarafından yapılan ihracat için şirketin fidan üretim tesislerinde bir tören düzenlendi. Törene Denizli Vali Yardımcısı Erol Türkmen, Merkezefendi Kaymakamı Şükrü Görücü, Gıda tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Sezgin Kutlu, Ziraat Odası Başkanı Hamdi Gemici, Ekiz Fidancılık
Posco Assan TST'nin Ceo'su Kwon: Döviz kurlarının artışından çok endişeliyiz
Kocaeli İzmit'te, 350 milyon dolar yatırımla geçen yıl üretime başlayan, Türkiye’nin ilk soğuk haddeleme paslanmaz şirketi Posco Assan TST, basın toplantısı düzenledi. Toplantıya, Posco Assan TST CEO’su Jong Won Kwon, İş Destek Birimlerinden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Selda Seçkinler ve Bakım Müdürü Uğur Türköz katıldı.
Güney Afrika’da tehlikeli grev başladı
Öte yandan şirketler, AMCU’nın isteklerini, platine olan talebin düşmesi ve üretim maliyetlerinin artmasından dolayı karşılanamaz buluyor. Impala Platinum, grevlerin arefesinde dün gece Rustenburg şehrindeki operasyonlarını durdurdu.
Bakanlık: Kuru fasulye, patates ve pirinçte spekülasyon yapıldığını belgeledik
Bakanlık, üzerlerindeki üretim tarihlerine dikkat çektiği bazı kuru fasülye paketlerinin resimlerini paylaştı. Bakanlık yazılı bir açıklama yaparak, fiyatları artan gıda maddeleri sayesinde spekülatörlerin gerçek yüzünün bir kez daha ortaya çıktığını ileri sürdü.
Mali aracı kuruluşlardan 74 milyar TL'lik katma değer
Faktör maliyetiyle (üretim sürecinde kullanılan tüm üretim faktörlerine yapılan ödemeler) katma değer 74 milyar TL'nin üzerinde gerçekleşti. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 2012 yılına ait Mali Aracı Kuruluş İstatistikleri'ni yayınladı.
Bakan Yıldız: Yamuk yapanın karşısında olacağız
Bakan Yıldız, yatırımlara dair pek çok şirketin tereddüt içinde olduğundan dert yanarken, "Yatağan, Kemerköy, Yeniköy ve Çatalağzı üretim şirketlerinin özelleştirilmesi ile ilgili 20 şirket yatırım iklimini yeterli görmedi.
SAÜ ve Toyota Boshoku sünger kalıpları üretecek
SAÜ ile koltuk ve iç döşeme parçaları üretimi alanında faaliyet gösteren Toyota Boshoku Türkiye (TBT) arasında işbirliği protokolü imzalandı. SAÜ ve TBT'nin Sanayi Tezleri (SAN-TEZ) Destek Programı'na yaptıkları "Poliüretan Koltuk Süngeri Üretiminde Kullanılan Kalıpların Yüzey Özelliklerinin Geliştirilmesi" isimli
‘Katma değeri yüksek yatırımlara yönelmezsek, ihracat hedefine ulaşamayız’
Ama bu ülkelerdeki rejimler daha demokratik olduğunda, şimdi üretim yaptığımız kollarda rekabet gücümüzü kaybedebiliriz. O nedenle karlılık ve verimliliğimizi artırıp, teknoloji yoğun sektörlere yönelmeliyiz.
Kırmızı Et Üreticileri Birlik Başkanı Doğan: Aracılar zengin ediliyor
Birlik Başkanı Erdal Doğan, ülke genelinde hayvancılığın küçük aile şirketleri halinde yapıldığını, bunun da üretimde belirsizlik, birbirini bilmeyen üreteciler oluşturduğunu söyledi. Doğan, bundan, aracıları zengin eden bir sistemin ortaya çıktığını ifade etti.
Çin, Brezilya'da soya üretip dünyaya satacak
Dünyanın en büyük tarım ülkelerinden biri olan Brezilya'da soya ve mısır üretimine başlayan Çinli şirketler, ülkede yabancılara satılabilecek toprak limitinin sınırına geldi. Brezilya'da en çok tarım üretimi yapılan bölgelerden biri olan yalnızca Bahia eyaletinde 20 bin hektar arazi alan Çin, ürünlerin depolanabileceği yerleri belirlemek için
160 metrekarelik atölyede başladılar şimdi Porsche, Ferrari'ye parça üretiyorlar
Son olarak 2004 yılında Kayapa Sanayi Bölgesi’nde 9 bin metrekarelik kapalı alana sahip Ünver Group üretim tesislerini açan 2 kardeş, şimdilerde Porsche, Ferrari, Wolkswagen gibi dünya devi firmalara üretim yapmanın gururunu yaşıyor.