üretimi

Elektrik kesintileri vatandaşı bezdirdi
Elektrik kesintilerinin üretimi durdurduğunu kaydeden işadamı Halil El, “Elektrik kesintisi bize çok ciddi şekilde zarar veriyor. Yani altyapının olmadığı bir memlekette siz kesinlikle sanayiyi geliştiremezsiniz, kalkınmayı sağlayamazsınız, bu bir gerçektir.
Çöpten topladığı eşyalarla yapay şelale üretiyor
Küçük atölye şartlarında üretimimizi sürdürmemiz, elimizde mali imkanların sınırlı olması hem daha yeni modelleri üretmemizin hem de seri üretime geçmemizin önünde en büyük engeldir. Bütün dünyada, özellikle film dekoru uygulamalarında önemli yer tutan (yapay kaya) dekor üretimi gibi bir sahada faaliyet göstermemize, özellikle devlet kuruluşlarımızın
Brezilyalılar, Çin'i kahve bağımlısı yapacak
Ticareti geliştirme amacıyla Çin'de üretimi yapılmayan ürünleri mercek altına alan Brezilyalılar, özellikle yerli halkı, tüketme alışkanlığı olmayan ürünlerle tanıştırmayı hedefliyor. Dünyanın en büyük kahve üreticilerinden biri olan Brezilya, bu avantajını değerlendirerek kalabalık Çin nüfusuna kahve içirmeyi öncelikli hedeflerden biri olarak
Zeytinyağı üretimi artıyor, tüketim yerinde sayıyor
Ağaç sayısına paralel olarak zeytinyağı üretimi de artıyor ancak tüketim aynı oranda yükselmiyor. Zeytinyağı üretimi yüzde 50 civarında artarken tüketim hala kişi başına 1,5 litre seviyelerinde. Son yıllarda zeytinyağında olumlu gelişmelerin yaşandığına dikkat çeken Küçükbay Yağ Sanayi A.
Dolar yükseldi, Ruslar tatil için dışarıyı daha az tercih edecek
Ancak bu içerde yerli sanayi üretimi ve turizm sektörüne olumlu yansıyacak…” değerlendirmesinde bulundu.Zayıf ruble Rus ihracatçısı ve bütçe açığının kapatılması açısından olumlu görülürken, ithal edilen ürünlerin daha pahalı olmasının enflasyonu artırmasından endişe
TZOB: Çiğ süte önerilen fiyat maliyeti karşılamıyor
Süt üretimi ve hayvancılığımızın sürdürülebilirliğini imkansız kılan, tek taraflı olarak sanayicilerin belirlediği bu fiyatla üreticimizin üretimi sürdürebilmesi zora girmiştir." dedi. Kurdaki değişimden kaynaklı yeme yüzde 10’a varan zam yapıldığını, ayrıca enflasyon gibi etkenler yüzünden maliyetin 1,20 TL’nin üzerine çıktığını dile
TÜRKONFED: 17 Aralık süreci iyi yönetilseydi faiz artırımı daha az olurdu
Fakat TL’nin değerindeki istikrarsızlık, maliyet hesabı yapmayı olanaksız kılan ortamda üretimi zaten sıkıntılı hale getirmişti. Bu nedenle reel sektör ve KOBİ’ler açısından istikrarsız TL de yüksek faiz oranları da iyi değil.
Mehmet Şimşek’ten mobilyacılara kayıt dışılık uyarısı
Şimşek, Türkiye’nin mobilya üretimi ve ihracatında önemli bir yerinin olduğunu belirtti. Ülkenin 2023 için koyduğu 25 milyar dolar üretim, 10 milyar dolar ihracat hedefini yakalaması gerektiğini dile getirdi.
Enflasyon kısa vadede yüzde 5'in üzerinde seyredecek (2)
Son aylarda bayram etkilerinden dolayı mevsimsellikten arındırılmış sanayi üretiminde sert dalgalanmalar gözlenmiş olsa da genel olarak bakıldığında sanayi üretim endeksinin ılımlı bir artış sergilediği görülmektedir.
Toyota Genel Müdürü Özer: Vergi oranlarının yüksek olmasında sakınca görmüyorum
Avrupa'da altıncı büyüklükteki bir otomotiv sektörü ya da üretimine sahip bir ülkede bu oranda ithal araç olmamalı diye düşünüyorum.""AVRUPA PAZAR PAYLARINI ARTTIRMA ÇABASINDA"
Hollande, Türk yatırımcıları Fransa'ya davet etti.
Yeni bir etaba geçildiğini söyleyen Fransa Cumhurbaşkanı, enerji, ulaşım, elektirik santrali üretimi gibi birçok konuda yapılan anlşmalara dikkat çekti.Türkiye'nin son dönemde attığı adımları da selamladığını kaydeden Hollande, sadece yapısal anlamda değil demokratik reformlar konusunda atılan adımların da önemine
TZOB: Yeraltı sularına sayaç takma zorunluluğu ertelenmeli
"TARIMSAL ÜRETİMİ AZALTMAYACAK ŞEKİLDE SAPTANMALI" Kararın, DSİ’nin tarımsal üretimi azaltmayacak şekilde, belgede belirtilen miktarda yer altı suyunun çekilmesini saptaması gerektiğini de belirten Bayraktar, “Yeraltı
TÜİK, üretici fiyat endekslerini düzenledi
Ülke ekonomisinde üretimi yapılan mal ve hizmetlerin üretici düzeyinde oluşan fiyatlarını zaman içinde karşılaştırarak değişimleri ölçen bir fiyat endeksi olan ÜFE’de Ulusal Hesaplar, Sanayi Üretim, Sanayi Ciro, Yıllık Sanayi Ürün İstatistikleri
İZTO Başkanı Demirtaş: Taksit kaldırılırsa iletişim sektörü yarı yolda kalır
Diğer yandan sektörün gelişimi için de özellikle akıllı telefonların üretimi olmak üzere yerli üreticilere teşvik verilmeli. Küresel markaların ve üreticilerin ülkemizde üretim yapmaları teşvik edilmeli.
Kuru fasulyeden sonra nohutta da fiyatlar yükseliyor
Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğünün (BÜGEM) rakamlarına göre, kuru fasulyede üretimin tüketimi karşılama oranı yüzde 78,8’dir. Yani yüzde 21’in üzerinde bir üretim açığı olmuş durumdadır.
Ahmet Ciğer: Türkiye iç çekişmelerden kurtulmalı, ekonomik yarışa girmeli
Evlatlarımız sanayi, rekabet ve istihdamdan korkmamalı, üretimi her yerde yapmayı aklından geçirmeli.” dedi. Öte yandan genel kurulda bilanço kabul edildi, denetim kurulu raporo okunup onaylandı.
Batman’a 8 hidrolik santral yapmak için kolları sıvadı
Holdingin şehir ve çevresine kuracağı 8 adet hidroelektrik santralin (HES) kurulu gücü 152 megawattı (MW), senelik elektrik üretimi 444 gigawattı (GW) bulacak. Yaver'in İstanbul'a da bir teknik üniversite açma düşüncesi de var.
'Toplumsal barış her geçen gün kayboluyor, iş dünyası olarak endişeliyiz'
Son bir yılda doların yüzde 30 değerlenmesi ve baskı altındaki bir Merkez Bankası'nın müdahalelerine rağmen artış ivmesinin devam etmesi, üretimin önündeki en büyük engeldir. Zira daha az karla, bozulan bilançolarla, artan maliyetle üretimi devam ettirmek güçleşmiştir.
Rusya gelişmiş ekonomiler arasında en az işsizliğin olduğu ülke
Yeni iş imkanları üretimi artırıyor.” değerlendirmesinde bulundu.İnovasyon ekonomisinin tek yolunun bu olduğuna işaret eden Rusya Başbakanı, bundan korkulmaması gerektiğini ifade etti.Medvedev, eski teknolojilerde verimsiz istihdam yerine ileri teknolojide yeni istihdamların oluşmasının çok daha önemli olduğunu savundu.
Gelinlik sektörü rotayı ihracata çevirdi
Türkiye’nin dört bir yanından bu fuara gelen gelinlik, abiye, damatlık üretimi ve ihracatı yapan firmalar, alıcı firmalarla 200’ün üzerinde ikili görüşme yapma ve kendilerini tanıtma fırsatı yakaladı.
Bakan Yıldız: Yamuk yapanın karşısında olacağız
Yıldız, petrol, gaz ve kömürün yerli üretimi için ellerinden geleni yapma vaadinde bulundu. (CİHAN)
SAÜ ve Toyota Boshoku sünger kalıpları üretecek
SAÜ ile koltuk ve iç döşeme parçaları üretimi alanında faaliyet gösteren Toyota Boshoku Türkiye (TBT) arasında işbirliği protokolü imzalandı. SAÜ ve TBT'nin Sanayi Tezleri (SAN-TEZ) Destek Programı'na yaptıkları "Poliüretan Koltuk Süngeri Üretiminde Kullanılan Kalıpların Yüzey Özelliklerinin Geliştirilmesi" isimli
Çin, Brezilya'da soya üretip dünyaya satacak
Dünyanın en büyük tarım ülkelerinden biri olan Brezilya'da soya ve mısır üretimine başlayan Çinli şirketler, ülkede yabancılara satılabilecek toprak limitinin sınırına geldi. Brezilya'da en çok tarım üretimi yapılan bölgelerden biri olan yalnızca Bahia eyaletinde 20 bin hektar arazi alan Çin, ürünlerin depolanabileceği yerleri belirlemek için
"Kredi kartıyla taksitlendirmeye son verilmesi sektörü zor duruma düşürecek"
Cep telefonu ticaretinde kredi kartı ile taksitlendirme uygulamasının kaldırılması yerine yerli üretim cep telefonu üretiminin desteklenmesi maliyeti ve yüksek fiyatları düşürecek olması nedeniyle daha verimli bir uygulama olacaktır.
Özbekistan’ın yıllık otomobil üretimi 250 bini geçti
TAŞKENT - Özbekistan’ın 2013’te yapılan binek otomobil üretimi son yılların en yüksek düzeyine çıkarak 250 bini geçti.Devlet İstatistik Komitesi verilerine göre 2013’te yapılan otomobil üretimi, bir önceki yıla oranla yüzde 4,8 oranında artarak 251 bin 342 adet olarak gerçekleşti.
Rusya’da silah kaçakçılarına operasyon, 15 kişi gözaltına alındı
Polis, yakalanan kişilerin, “Yasadışı silah ticareti, yasadışı silah üretimi ve Kaçakçılık” suçlamasıyla mahkemeye sevk edildi. (CİHAN)
Yüze 308 rekor artışla ihraç ettiğimiz patatesi, ithal edeceğiz
Patates üretimi de bir önceki yıla göre yüzde 52,5 artarak 7 milyon 777 bin tonu buldu. Türkiye genelinde ise geçtiğimiz yıl bir önceki yıla göre patates ihracatı yüzde 308 oranında artışla 44 milyon 752 bin dolar ihracat gerçekleştirildi.
Çin’de 2013 ekonomi rakamları açıklandı: Büyüme yüzde 7,7
çeyrekte ise fabrika üretimi ve yatırım harcamalarının Aralık ayında azalmasıyla büyümenin yüzde 7,7 olduğu kaydedildi. Üçüncü çeyrekteki büyüme yüzde 7,8 gerçekleşmişti.
‘Made in Baden Württemberg’ kalite damgası dünya yollarında
Motor yapımı, montaj bölümünü ile yeni dokuz vitesli otomatik şanzıman yapım bölümünü gezerek üretimi yerinde gören Schmid’e Daimler AG Yönetim Kurulu Üyesi Andreas Renschler, Powertrain Üretim Başkanı Peter Schabert, Mercedes-Benz Untertürkheim İşyeri Temsilciliği
Ayakkabıcı esnafı düzenlediği fuar ile AVM'lerle rekabet etmeye çalışıyor
26 yıldır ayakkabı üretimi yapan ve Türkiye’nin her yerine toptan ayakkabı satışı yapan Bilgiç Ayakkabıcılık sahibi Mustafa Bilgiç, “Yeni çıkan kanunlarla merdiven altı üretimin bitme noktasına gelmesi sevindirici.
Çiftçi az ekti, patates fiyatları arttı
Patates fiyatları yeni patates üretimi olana kadar yani nisan mayıs ayına kadar bu şekilde olacak ya da biraz daha artarak devam edecek.” şeklinde konuştu.
Toyota Türkiye'de hedef; 130 bin adet araç üretimi
SAKARYA - Toyota Türkiye Genel Müdürü ve Üst Yöneticisi (CEO) Orhan Özer, 2014 yılında toplam 130 bin adetlik bir üretim planladıklarını bildirirken, "Üretimin yüzde 32’sini Verso’nun, yüzde 68’ini Corolla’nın oluşturacağını öngörüyoruz.
Üzüm ve tütün üretiminde Manisa ilk sırada
MANİSA - Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Hasan Çebi, Türkiye genelinde Manisa’nın üzüm ve tütün üretiminde ilk sırada yer aldığını bildirdi. Şube müdürleriyle birlikte müdürlük binasında düzenlediği basın toplantısında 2013 yılı çalışmalarını değerlendiren Çebi, il genelinde Çiftçi Kayıt Sistemi'ne kayıtlı 70
Ekmek israfı kampanyasıyla 2,8 milyar TL tasarruf sağlandı
Üretim rakamları incelendiğinde, ekmek üretiminde de yüzde 10’luk bir azalma olduğu görüldü. 2012 yılında günlük 101 milyon ve yıllık 37 milyar adet olan ekmek üretimi, 2013 yılında günlük 91 milyona, yıllık ise 33 milyar adede geriledi.
Bakan Eker'e fındıkta 'aflatoksin’ sorusu
Fındık üretiminde önemli ülkelerden İspanya'nın Türk fındığının zararlı toksin maddeler içerdiğini ileri sürerek Avrupa Birliği'ne ihracatının yasaklanması, sınırlanması ya da sert tedbirler alınması yönünde girişimler yürüttüğüne
Türksat 4A uydusu Baykonur uzay üssüne getirildi
Üretimi Japonya’da tamamlanan Türksat A4 uydusunun bir kargo uçağı ile Japonya’dan Kazakistan’ın Baykonur uzay üssüne ulaştırıldığı açıklandı. 15 Şubat’ta fırlatılması planlanan uydu, gümrük işlemlerinin tamamlanmasının ve montaj ile test kontrollerinin yapılmasından sonra fırlatılmaya hazır hale getirilecek
Manisa çekirdeksiz üzümde Türkiye üretiminin yüzde 91,6’sını karşıladı
MANİSA - Geçen yıl Türkiye genelinde kurutmalık çekirdeksiz üzüm, en çok Manisa’da üretildi. Şehir, Türkiye üretiminin yüzde 91,6’sını karşıladı.
Korkuteli'nde mantarın katkısı 90 milyon lira
ANTALYA - Türkiye'de kültür mantarı üretimin yüzde 45'i Antalya'nın Korkuteli ilçesinde gerçekleştiriliyor. İrili ufaklı 2 bin işletmenin bulunduğu ilçede 6-7 bin kişi geçimini mantardan karşılıyor.
Çaykur Didi'si tuttu, satışı 80 milyonu aştı
Yaklaşık 10 bin üreticimiz 30 bin dekarda organik çay üretimi yapıyor. Bu üretici sayısı her geçen sene artıyor. Organik uygulamaya giren üreticilerimizin mağdur olmaması adına organik desteklemelerimizi sürdürüyoruz.
Toyota Türkiye, yaklaşık 87 bin otomobil ihraç etti
SAKARYA - Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye AŞ, geçen yıl 102 bin 260 adet otomobil üretti. Bu üretimiyle Türkiye üretiminin yüzde 16'sını gerçekleştiren fabrika, 86 bin 908 adet otomobili ihraç etti.
Otokar, 2013'te 4 bin 840 adet araç üretti
SAKARYA - Otokar, geçen yıl 4 bin 840 adet araç üretimi gerçekleştirdi. Fabrika aynı dönemde 620 adet aracı ihraç etti. Otokar, toplu taşımacılık alanında minibüs, Sultan, Doruk ve Kent markalı otobüsler, Land Rover lisansı ile Land Rover Defender 4x4 taktik tekerlekli arazi tipi
TZOB: 11 aylık yumurta üretimi geçen yıldan fazla
ANKARA - Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, tavuk yumurtası üretiminin 2013 yılının 11 aylık (Ocak-Kasım) döneminde 15 milyar adedi aştığını ve 2012 yılının 14,9 milyar adetlik yıllık
Kasım’da 1,4 milyar tavuk yumurtası üretildi
ANKARA - Türkiye’de Kasım ayında tavuk yumurtası üretimi 1,4 milyar adet olarak gerçekleşti. Tavuk yumurtası üretimi bir önceki aya göre yüzde 2,2 azalırken, bir önceki yılın aynı ayına göre ise yüzde 9,2 arttı.
Kasım'da 611 bin tona yakın inek sütü toplandı
Türkiye İstatistik kurumu (TÜİK) 2013 yılı Kasım ayına ilişkin Süt ve Süt Ürünleri Üretimi verilerini paylaştı.Kasım ayında ticari süt işletmeleri tarafından içme sütü üretimi 110 bin 736 ton olarak gerçekleşti ve bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 16,6 artış gösterdi.
Çetin: İnşallah bir daha böyle kapanmalar yaşamayız
Çetin, “Bir süre önce hukuksuz bir şekilde Çukuralan işletmemizin üretimi durdurulmuştu. O gün iddia ettiğimiz hususlarla alakalı olarak bugün gelinen süreçler de haklı olduğumuzu gösteriyor. Biz başından beri burada hukuksuzluk adına bir uygunsuzluk var dedik.
Işık: Kurda stabilite yakalanacak, kaygılı olmaya gerek yok
"Sanayi üretimi artıyor, daralmıyor. Aralık ayı rakamları da iyi görünüyor. Şu an Kapasite Kullanım Oranı artmış, otomobil satışları artmış, dayanıklı tüketim satışları ve üretimi artmış. Yani sanayi üretimi artıyor, daralmıyor.
Rusya, intihar eylemcilerini uzaktan tespit edecek cihaz üretecek
MOSKOVA - Rusya İçişleri Bakanlığı, intihar eylemcilerini uzaktan tespit edebilecek cihaz üretimi için bünyesindeki Bilim ve Üretim Birliği’ne siparişte bulundu.Son dönemlerde intihar eylemlerin hedefi haline gelen Rusya, bir taraftan güvenlik önlemlerini artırırken diğer taraftan da terörle mücadelede yeni yöntemler araştırıyor
Koyun ve keçi sütünde de referans fiyat isteniyor
Türer’in verdiği bilgiye göre Türkiye’nin 17 milyon ton süt üretimi var. Koyun ve keçi sütünün miktarı ise 1 milyon ton civarında. İnek sütü, ekonomiyi ciddi anlamda etkiliyor ancak koyun ve keçi sütü de ihmal edilmemeli.
Zeytin ihracatı rekor kırdı
İncir üretimi de 2012 yılına göre yüzde 22,4 artarak 7 milyon 202 bin ton seviyesine çıktı. NAR İHRACATI GERİLEDİ
Mut'ta, zeytinyağında fiyat artışı üreticileri sevindirdi
MERSİN - Mersin’in Mut ilçesinde sızma zeytinyağı fiyatının yüzde yüz artması üreticileri sevindirdi. Türkiye’nin zeytinyağı üretiminin yüzde 3'ünü karşılayan Mut ilçesindeki fabrikalarda sızma zeytinyağı fiyatı 5 liradan 9 liraya yükseldi.