uü ilahiyat

Arınç: Itri'nin eserleri, Türk kültürünün gücünü gösterir
BURSA - Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, klasik Türk müziğinin en önemli bestecileri arasında yer alan Itri'nin eserlerinin, Türk kültürünün ne kadar yüksek ve güçlü olduğunu gösterdiğini belirtti.
İlahiyat okumak için 50 farklı ülkeden Bursa’ya geldiler
Türkiye Diyanet Vakfı tarafından Uludağ Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nde okutulan yabancı öğrenciler, UÜ İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. İsmail Sağlam koordinatörlüğünde piknikte buluştu.
Arınç: 4 +4+ 4 ile Türkiye’yi 8 yıllık kesintisiz eğitimden kurtardık
UÜ İlahiyat Fakültesi yeni binasının Fethiye'deki Kampüsü Faik Çelik Yerleşkesi adıyla yapılacak. Fethiye'de yıkılan mevcut İlahiyat Fakültesi binasının yerine 10 bin metrekarelik alanda bir bina inşa edilecek.
Dünyayı gezdi, minarelerin fotoğrafını çekip sergi açtı
BURSA - Uludağ Üniversitesi (UÜ) İlahiyat Fakültesi Tasavvuf Tarihi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Kara, 30 yıl boyunca gittiği ülkelerde çektiği minare fotoğraflarından oluşan 'Paris’ten Sydney’e Dünyanın Minareleri' başlıklı sergi açtı.
İlahiyat fakültesi dekanından ‘bizi tercih edin’ çağrısı
Ben UÜ İlahiyat Fakültesi’nden 1984 yılında mezun oldum ve o günden itibaren burada çalışmaktayım. Bir yıl önce de mezunu olduğum fakülteye dekan tayin edildim.
Mehmet Emin Ay: Ailede sevginin yanında saygının da olması gerekir
UÜ İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Emin Ay ‘Türk İslam Kültüründe Aile’ konulu konferansında ailenin önemine dikkat çekti. Hanım tabirinin Türklerden dünyaya yayıldığını belirten Prof.
Uludağ Üniversitesi'nde 350 yabancı uyruklu öğrenci İlahiyat okuyor
UÜ İlahiyat Fakültesi’nde öğrenim gören, 40 farklı ülkeden öğrenciler tarafından hazırlanan ‘Bursa Dünyaya İlahiyatçı Yetiştiriyor’ programı, Bursa protokolü ve çok sayıda davetlinin katılımıyla Tayyare Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi
28 Şubat sürecinde kurslar kapatılırken, öğrenciler Kur'an dersi istemiş
BURSA - Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün onayıyla yürürlüğe giren 4+4+4 eğitim sistemi içinde yer alan seçmeli Kur'an-ı Kerim dersinin, o dönemde yapılan bir ankette, 28 Şubat postmodern darbe döneminde öğrenci ve veliler tarafından
İlahiyat öğrencilerinden Tövbe Kurnası, Hurafe Bahçesi, Monopoli sergisi
'UÜ İlahiyat Fakültesi 1. Öğretim Teknolojileri ve Materyal Tasarımı' adı verilen serginin açılışına, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. A. Saim Kılavuz, Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof.
Uludağ Üniversitesi vefat eden Rektör Cengiz için Mevlit okutacak
Mete Cengiz için 7 Şubat Pazartesi günü UÜ İlahiyat Fakültesi Fethiye Uygulama Camii'nde öğle namazına müteakip Mevlid-i Şerif okutulacağı belirtildi. UÜ Rektörlüğü tarafından düzenlenecek Mevlid-i Şerif'e gitmek isteyen akademisyenler için UÜ Görükle Yerleşkesi'nden araç kaldırılacağı bildirildi.
Fatih Sultan Mehmet'in hocası Hocazade, uluslararası sempozyumla anılıyor
Sempozyum açılışına Bursa Büyükşehir Belediyesi Başkan Yardımcısı Abdullah Karadağ, İl Müftüsü Mahmut Gündüz, UÜ İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Saim Kılavuz, çeşitli üniversitelerden profösörler, yabancı konuklar ve üniversiteden öğretim üyeleri ile davetliler katıldı.
İznikli Gönül Adamı Eşrefoğlu Rumi, sempozyumla anıldı
Sempozyumun açılışında konuşan UÜ İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Saim Kılavuz, temel amaçlarının binalarla birlikte bunları şereflendiren insanların tanıtılması olduğunu ifade etti. İznik Belediye Başkanı Kadri Eryılmaz ise 2010 yılını İznik'in tanıtım yılı ilan ettiklerini hatırlattı.
Eşrefoğlu Rumi İznik'te anılacak
Sempozyumun organizasyonu ile ilgili bilgi veren UÜ İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bilal Kemikli, sempozyumun 6 oturumda gerçekleşeceğini belirti. Prof. Kemikli, "Organizasyona, ülkemizin çeşitli yerlerinden 27 öğretim üyesi katılarak 20 tebliğ sunacak.
Şairler Sultanı Ahmet Paşa, bir dönem şiirlerini okuduğu tarihi mekandaki sempozyumla anılıyor
UÜ İlahiyat Fakültesi Türk İslam Edebiyatı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bilal Kemikli'nin genel koordinatörlüğünü üstlendiği sempozyuma, Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Mustafa İsen ve Prof.
Bakan Çelik: 600 yıllık Osmanlı'nın 22 milyon kilometre karede birlik içinde yaşam sürdürmesi ilim sayesindedir
UÜ İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. A. Saim Kılavuz ise İlahiyat Fakültesi olarak bu tür ilmi etkinliklere ev sahipliği yapıp destek verdiklerini belirtti. Bunun, düzenledikleri 4.
Kur'an-ı Kerim'i ve mealini güzel okuma yarışması Bursa finali tamamlandı
Öğle namazına müteakip düzenlenen yarışmada jüri üyeliğini ise UÜ İlahiyat Fakültesi'nden Prof. Dr. Remzi Kaya ile Dr. M. Emin Maşalı, Emekli Türk İslam Edebiyatı Öğr. Üyesi Yard. Doç. Dr.
Uludağ Üniversitesi, Batı Avrupa'da Din-Devlet İlişkisi semineri düzenleyecek
Uludağ Üniversitesi (UÜ) İlahiyat Fakültesi, "Batı Avrupa'da Din-Devlet İlişkisi" konulu seminer düzenleyecek. Konuyla ilgili yapılan açıklamada, Almanya'dan Prof.