uygulama

Çin’den devletin şeffaflığı için gizlilik yasası
PEKİN - Çin Başbakanı Li Keqiang, hükümetin şeffaflığını artırmayı amaçlayan devlet gizlilik yasası uygulama yönetmeliğini imzaladı.45 maddeden oluşan ve 1 Mart 2014 tarihinde resmen yürürlüğe girecek yönetmelikte, gizliliklerin ifşa edilmesi, nelerin devlet sırrı olarak tanımlanması ya da
GSM firmaları poliçe bildirim tarihlerini bildiremeyecek
Meslek Komitesi, bir GSM operatörünün sigorta poliçe bitim tarihini ücret karşılığında bilgilendirme uygulamasını itiraz ederek durdurdu. SATSO Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Kösemusul, yaptığı açıklamada, üyelerinin menfaatlerini korumak ve iş dünyasında başarılı bir şekilde ilerleyebilmelerini
AB Komisyonu, geri kabul anlaşması konusunda Türkiye'yi uyardı
Gazete, Türkiye’nin söz konusu iki mektupta, geri kabul anlaşmasını Güney Kıbrıs’la uygulama niyetinde olmadığını dile getirdiğini, AB’nin ise yanıtında Türkiye’nin Ankara Protokolünden doğan yükümlülüklerine atıfta bulunduğunu hatırlattı.
Et ve Süt Kurumu et üreticileriyle besicilik sözleşmesi imzaladı
Kemaloğlu, “Geçtiğimiz yıl başlattığımız uygulama ile birlikte, Kırmızı Et Üreticileri Birliğine üye besiciler, Et ve Süt Kurumu Genel Müdürlüğü ve kombinalarımızla 'Büyükbaş Besicilik Sözleşmesi' imzalarken, birlik teminatı ile bu yıl da sözleşmesi kolaylıkla
'Kredi kartına taksit sınırlaması esnafın iş potansiyelini azaltacak'
Uygulamanın esnafın iş potansiyelini de azaltacağını belirterek, “Bundan en fazla telekomünikasyon, akaryakıt, gıda ve kuyumculuk alanlarında çalışan işletmelerin etkileneceği görülmektedir. Bu kategorilerde, kredi kartı ile gerçekleştirilecek alımlarda taksit uygulanmaması öngörülmektedir.
'Küçük esnaf İş Sağlığı ve Güvenliği primini ödeyemez'
Bu uygulama, kayıtdışını daha da arttıracak. İSG primini ödeyemeyen küçük esnaf, 'Elemanı işten çıkarır, sigortasız çalışmayı kabul ederse öyle çalıştırırım' hesabı yapıyor. İSG yükümlülüğünü yerine getirmeyen işyerleri için 5 bin liraya kadar para cezası öngörülüyor.
Abdullah Kiğılı: Şampiyonluğu konuşmak için 28. haftayı görmemiz şart
Futbol Federasyonu'nun çirkin ve kötü tezahürat konusunda ligin ortasında değişikliğe gitmesinin çok yanlış bir uygulama olduğunu belirten Kiğılı, "Külliyen yanlış bir olay. Böyle bir değişiklik sezon ortasında yapılmaz, yapılamaz.
Yatırımcı internetle GEKA'ya daha kolay ulaşacak
Destekleri günü gününe takip edebilmek, kişi ve kurumların günlük işleri içerisinde oldukça zaman ve enerji alan bir uygulamadır. İşletmelerin karar vericileri ya da girişimciler, fikirlerini hayata geçirme yolunda destek mekanizmalarına oldukça ihtiyaç duymakta ancak mevzuatın karmaşıklığı
Hak-İş Başkanı: Taşeron sistemiyle 17. yüzyılın köle tüccarlığı yeniden hortladı
Arslan, "Biz Hak-İş ve Hizmet-İş olarak kölelik sistemiyle eş değer bir hale gelen, kabul edilemez bulduğumuz alt işverenlik uygulamasını, teşvik eden politikaların, derhal terk edilmesini istiyoruz.
Orkide'nin zeytinyağı ve fındıklı margarini tam not aldı
Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Küçükbay, yaptığı açıklamada dünyadaki en ileri teknolojileri anında uygulama kabiliyetine sahip Orkide’nin, Türkiye’nin yağ sektörünü ileriye taşıyan bir marka olduğunu söyledi.
"Esnaf pahalı POS cihazını alamadı"
ANKARA - Esnaf ve Sanatkarlar Derneği Genel Başkanı Mahmut Çelikus, yeni nesil yazarkasa-POS cihazlarının kullanım zorunluluğu ile ilgili uygulamanın 1 Ekim tarihi itibariyle yürürlüğe girdiğini hatırlattı.
Pentagon’dan ‘baş örtüsü’ açılımı
WASHINGTON - ABD Savunma Bakanlığı, sakal, uzun saç, baş örtüsü ve kipa gibi dini inançlardan kaynaklanan uygulama ve kıyafetleri serbest bırakıyor. Bakanlığın yayınladığı yeni düzenleme, sorumluluklarını eksiksiz yerine getirmeleri kaydıyla askerlerin bu gibi dini uygulamalarına izin veriyor.
Balıkçı gemisi yüzde 20 oranında azaldı
aşırı ve bilinçsiz avlanmanın önüne geçme ve balık varlığını korumak amacıyla denizlerde avlanan tekne sayısının azaltılması çalışması kapsamında, ilk uygulamada 364 adet balıkçı gemisi filodan çıkartıldı.
SAÜ ve Toyota Boshoku sünger kalıpları üretecek
Kalıp ayırıcı sarf malzemesi kullanımının ve kalıp ayırıcı uygulama işçiliğinin iptali ile sadece TBT'de ilk 5 yılda 2 milyon TL üzerinde mali kazanım sağlanması hedefleniyor. Türkiye'de katma değer yaratacak olan bu projenin tamamlanması ile yapılacak patent başvurusunun ardından ilgili çalışma dünya çapındaki otomotiv sektörü dışında sünger malzemesinin
Yazıcı: Türkiye’de faal durumdaki şirket sayısı yüzde 3,46 arttı
ANKARA - Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, yeni Türk Ticaret Kanunu (TTK) uygulama sonuçları ve ticari işletmeler ile esnaf ve sanatkar işletmeleri hakkında 2013 yılı değerlendirme toplantısı düzenledi.
Araç park etmede internet üzerinden rezervasyon dönemi
Brezilya'nın Sao Paulo kentinde uygulamaya geçecek proje ile belediyenin işlettiği otopark alanlarına sensör yerleştirilecek. Sensörler, park alanının dolu ya da boş olduğu bilgisini merkezi sisteme iletirken, sürücüler de cep telefonlarına yükleyecekleri bir uygulama ile en yakındaki boş park alanını
Yazıcı: Perakende yasa tasarısı 30 Mart’tan önce Meclis’e gelmez
Hayati Yazıcı, Bakanlık binasında yeni Türk Ticaret Kanunu (TTK) uygulama sonuçlarıyla ilgili basın toplantısı düzenledi. Yazıcı, burada yaptığı konuşmada, “Perakende ticaretinin düzenlenmesi hakkındaki tasarı çalışmalarımız devam ediyor.
Almanya'da 'Tehlikeli bölge' uygulamasının kaldırılması için imza kampanyası
HAMBURG - Almanya'nın Hamburg şehrinde yaşanan çatışmalar sonrası başlatılan 'tehlikeli bölge' uygulamasının hukuken de kaldırılması için imza kampanyası başlatıldı. Uygulamanın tamamen kalkması için Hamburg’da yeni bir insiyatif de kuruldu.
"Kredi kartıyla taksitlendirmeye son verilmesi sektörü zor duruma düşürecek"
SAKARYA - Telekomünikasyon ve bilişim sektörü ağırlıklı faaliyet gösteren sektör temsilcileri, kredi kartı ile taksitlendirmeye son veren uygulamayla ilgili, "Uygulama sektörün büyümesini engelleyebileceği gibi binlerce
Avea CEO'su Akdemir: Cep telefonuna taksit sınırı satışları aşağı çekebilir
yaptığı konuşmada, cep telefonunda taksit sınırlamasının pazarı küçültebileceği ve cep telefonu satışlarını aşağı çekebileceğini dile getirerek, "Şu anki uygulama 12 ay kredi kartı, kalanı taahhüt modeliyle yapılan bir model.
Hocaefendi WSJ'ye konuştu: Değerlerimiz ve duruşumuz değişmedi
Hocaefendi, ideoloji, sempati, dünya görüşüne göre yapılan tasfiyelerin, şimdiki hükümetin sonlandırmaya söz verdiği geçmişin uygulamaları olduğuna dikkat çekti.WSJ'de yayımlanan röportajın tam metni şöyle:
Ciliv: Sadece değerlerinizin değil zamanın da insanı olun
ilgili de ilk kez Kayseri’deki toplantıda bilgi veren Kocabaş, “Turkcell’li küçük işletmeciler bundan böyle 'Perakende Paketi' ürünümüzle, basit bir tablet uygulaması üzerinden, teknolojiyi kullanarak diledikleri zaman kendi müşterilerine toplu SMS atabilecek, 'Turkcell’lilere Mesaj' servisi ile yeni yeni müşteriler kazanabilecek
Bilişim Muhabirleri Derneği: İnternet yasası anayasal haklara müdahaledir
herhangi hukuksal bir karar olmadan yalnızca Bakan veya Telekomünikasyon İletişim Başkanı’nın talimatıyla engellenme getirilmesi tam anlamıyla bir sansür uygulaması olup ‘demokrasi‘ ile yönetildiği iddia edilen bir devletin normlarına uygun değildir.
SGK, alacakları için gayrimenkullerin peşine düştü
Metin, 'Beyaz Zarf' uygulaması için Gürsu’da 1874 adet Tarım Bağ-Kur dosyası, 3 bin 128 adet esnaf ve isteğe bağlı dosyası olmak üzere toplam 5 bin 2 adet sigortalı dosyasının incelendiğini dile getirdi.
Shota Arveladze'den 'tekrar' yorumu: Düşünme zamanı olmadı
Akçay ise oyuncularını görme adına hazırlık maçlarının bir avantaj olduğunu belirterek, "Oyuncularımızın bize nasıl yardımcı olaccağını görmek için bir uygulama yaptık. İlk yarı ve ikicni yarı müsabaka boyunca iyi şeyler yaptık.
Özkan Olcay: Alex Telles sorununu çözmeye çalışıyoruz
Federasyonu'nun önlerini tıkadığını belirten Özkan Olcay, "Bizi en çok zorlayan hususlardan birtanesi Türkiye Futbol Federasyonu'nun 6+0+4 kuralını ısrarla uygulamak istemesi. Ve hiçbir fayda da sağlamıyor.
Bavyera, elektronik seçim uygulamasına geçebilir
Bavyera Eyaleti’nin Finans Bakanı Markus Söder, 2018 eyalet meclisi seçimlerinde sandık ve mektupla oy verme uygulamasına internet üzerinden oy verme uygulamasını da eklemek istiyor.Bu alanda Almanya’da ilk olmayı hedefleyen Bavyeralı bakan, internet bankacılığı gibi elektronik seçim uygulamasının da mümkün olduğunu söyledi.
Hamburg'da 'tehlikeli bölge' kaldırıldı, gösteriler sakin geçti
HAMBURG - Almanya'nın Hamburg şehrinde ‘tehlikeli bölge’ uygulamasının kaldırılmasından sonra devam eden gösteriler nispeten sakin geçti. Dammtor istasyonu çevresinde toplanan yaklaşık 800 kişi ‘tehlikeli bölge’ içinde yer alan Reeperbahn’a kadar yürüdü.
Hamburg’da “tehlikeli bölge” uygulaması kalktı
arasında ‘Rote Flora‘ kültür merkezini kapatma girişimi üzerine çıkan çatışmalar ve bir karakola yapılan saldırı sonrası ilan edilen ‘tehlikeli bölge’ uygulaması kaldırıldı. 9 gündür kentin üç semtinde devam eden uygulamaya son veren polis, suçluların ve suç işlemeye eğilimli olanların kontrol altına alındığını duyurdu.
Çaykur Didi'si tuttu, satışı 80 milyonu aştı
açtıklarını ve bu sayede üreticilerden kaliteli yaş çay yaprağı satın aldıklarını ifade eden Sütlüoğlu, “Eerken açmanın yanı sıra yine devrim niteliğinde bir uygulama ile kampanyaya girdik. Randevulu çay alım sistemini devreye soktuk.
Başbakanlık TANAP Genelgesi yayımlandı
Anlaşmalar çerçevesinde: hükümetimizce üstlenilen yükümlülüklerin zamanında yerine getirilebilmesi için; Proje kapsamında kamu kurum ve kuruluşlarınca yapılacak uygulama ve işlemlerin süratle tamamlanması, BOTAŞ'a ve TANAP Proje Şirketine, konuyla ilgili bütün kamu kurum ve kuruluşları tarafından gerekli katkı ve desteğin verilmesi
‘2004 York Anvers Kuralları’ yürürlüğe girdi
Bu zarardan gemi ve yük sahiplerine veya onların sigortacılarına düşen pay) paylaştırmasında kurallar, kendileriyle bağdaşmayan mevzuat ve uygulama dikkate alınmaksızın uygulanacak. Üstün kural ve numaralı kurallarda aksi öngörülmedikçe, müşterek avarya paylaştırması harfli kurallara göre yapılacak.
Hamburg yönetimi geri adım atmıyor
HAMBURG - Hamburg Belediye Başkanı Olaf Scholz, şehrin bazı kesimlerinde başlatılan “tehlikeli bölge” uygulamasını ve polisin tutumunu savundu. Geri adım atılmayacağı sinyalini verdi.
Ufuk Özerten: E-bilet uygulamasında fişleme yok
ANTALYA - Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) 1. Başkanvekili Ufuk Özerten, E-bilet uygulamasıyla beraber fişlenme yapıldığı iddialarını yalanladı. Geleneksel olarak düzenlenen TSYD 51.
'Kayıtdışı hayvanlara af, kaçakları arttırabilir'
Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Gıda Kontrol ve Genel Müdürlüğü’nden gelen küpe uygulamasını değerlendiren Oda Başkanı Uçmaklıoğlu, kayıtdışı hayvanların yaş gözetilmeden küpelenerek kayıt altına alınmasının çok iyi bir uygulama olduğunu belirtti.
Almanya'da ‘tehlikeli bölge’ uygulamasına tepkiler sürüyor
Uygulamayı protesto etmek için sosyal medya üzerinden organize olan sol gruplar her gün gösteri düzenliyor. Çarşamba akşamı toplanan 350 kişilik sol grup tarafından zaman zaman koruma amaçlı kurulan setlere ve polise taş ve havai fişek gibi yanıcı maddelerle saldırıda bulunuldu
Fenerbahçe'den "adil yargılanma" açıklaması
Kamuoyunun şu hususu da çok iyi bilmesini isteriz ki, Fenerbahçe’nin kararlılığı, ne bir af, ne de özel bir uygulama talebine yöneliktir.Fenerbahçe’nin vazgeçilmezi, 3 Temmuz 2011’den beri defalarca dile getirdiğimiz üzere, elimizden alınmış adil yargılanma hakkının iadesidir ki bu konunun her platformda
‘Tehlikeli bölge’ uygulamasından esnaflar da etkilendi
Pauli-Altona semtleri arasında kalan bölgede toplanan gruplar ‘tehlikeli bölge‘ uygulamasını protesto ediyor. Protestocular, izinsiz toplandıkları için polisin ısrarı üzerine belli sokaklarda yürüseler de gruptan ayrılanlar polise yine zor anlar yaşattı.
Spor Toto 2. Lig Karması ilk maçını yaptı
Türkiye Futbol Direktörü Fatih Terim de, yeni bir uygulama şeklinde düzenli olarak belli dönemlerde yapılacak Spor Toto 2. Lig Karması müsabakalarını da takip etti.
Koç Holding CEO'su Durak: Mesleki eğitim, geleceğe yapılan en önemli yatırım
"OKULUMUZ SEKTÖRÜNDEKİ İLK UYGULAMALI MESLEK YÜKSEKOKULU OLACAK"Ford Otosan Genel Müdürü Haydar Yenigün de yüksekokulu Ford Otosan’ın sektöründe ilk uygulamalı meslek yüksekokulunu hayata geçirdiklerini ifade ederek şunları kaydetti:
Kadışehri’nde ekolojik oyuncak üretilecek
Daha sonra bir uygulama atölyesi kurup makine ve ekipman alımını gerçekleştireceğiz. Daha sonra içerisinde engelli bireylerimizin ve kadınlarımızın olduğu kursiyerlere eğitim vereceğiz.
Fatih Terim: Bize değişiklik değil, devrim lazım
Biz de böyle bir uygulama yaptık." diye konuştu. Teknik adamlarla sezon planlamasıyla ilgili fikir alışverişinde ve bilgi aktarımında bulunduklarını kaydeden A Milli Takım teknik direktörü, sözlerini şöyle sürdürdü:
Fransa'yı karıştıran komedyene gösteri yasağı tartışılıyor
Manuel Valls valilere gönderdiği genelgede gösterilerin yasaklanmasını isterken, Cumhurbaşkanı François Hollande, valileri Valls'ın yayınladığı genelgeyi uygulama konusunda kararlı davranmaları gerektiği konusunda uyardı.
MHK Başkanı Alp: Hakemlerimiz baharı yaşadı, şimdi yazı yaşayacak
En önemli konulardan bir tanesi 6 hakem uygulaması. Bu sezon başlattık. Şuana kadar oldukça başarılı giden bir uygulama olarak görüyoruz. 6 hakem uygulamasının performansı ile ilgili sunumu daha sonra da yapacağız.
Fatih Terim, teknik adamlarla bir araya geliyor
TFD Fatih Terim, Antalya'da bulunduğu sürede ayrıca yeni bir uygulama şeklinde düzenli olarak belli dönemlerde yapılacak olan PTT 1. Lig Karması ile Spor Toto 2.
ANKİSAD Kadın Komitesi üyeleri iş hukuk seminerine katıldı
da değinen Yörük, şunları kaydetti: “İşverenin tüm sorumluluklarını yerine getirmesine rağmen, insan kaynakları ve iş hukuku mevzuatı konusunda yapılan uygulama hataları var. Bilgi eksikliği ya da sözleşme şartları ile çelişen uygulamalara gidilmesi gibi başlıklarda davalar açılması ve yeterli bilgiye sahip olmayan ve kendilerini yeterli düzeyde
EİB rekabet ve ihracat artışı için dünyanın en kapsamlı eğitimini düzenliyor
tamamladığı "Küme Yöneticileri İçin Kapasite Gelişimi" projesiyle Avrupa Küme Mükemmeliyeti Girişimi tarafından geliştirilen insan kaynağı gelişim programını uygulama yetkisi aldı.Kümelenmenin uzun bir süredir bütün dünyada bölgesel rekabetin geliştirilmesi ve ekonomik kalkınmanın sağlanıp sürdürülebilir hale getirilmesi için kullanılan
Candır: Merkez, dövizi düşürmek için üst bantı yükseltecektir
En mülayim uygulama bu olur. Daha iyisi direk üst bant faizi artırmak olur ve yapması gereken de bu bence. Üst banttan borçlanmayı sınırlamasını bekliyorum.
Müşterileri 2013'te 102 milyar SMS çekti
Sektör lideri Turkcell’in 35 milyon müşterisinin toplam SMS, MMS, mobil internet ve mobil uygulama kullanımlarına ilişkin veriler, iletişim ve teknoloji sektörünün geçtiğimiz yıl yarattığı değişim ve dönüşümün bir nevi fotoğrafı niteliği taşıyor.
Güneydoğu’da 217 bin abonenin elektriği kesiliyor
ödememekte direnen ve kayıt dışı elektrik enerjisi kullanma alışkanlığından vazgeçmeyen abonelere yönelik olarak bölge genelinde başlatacağı enerji kesme uygulamasına 1 Ocak’tan itibaren başlayacak. Bu kapsamda Diyarbakır, Şanlıurfa, Batman, Siirt, Mardin ve Şırnak’ta borçlu 217 bin abonenin elektriğini kesme işlemini Dicle Elektrik Dağıtım A.