vatandaş

Erdoğan, Almanya ve Hollanda merkezli STK temsilcilerini kabul etti
Erdoğan, akşam saatlerinde de Berlin Avrupalı Türk Demokratlar Birliği tarafından Tempodrum'da düzenlenecek geniş katılımlı vatandaş toplantısında bir konuşma yapacak. Erdoğan'ın, TSİ 21.
Almanya'da çifte vatandaşlık kriterlerine yenileri ekleniyor
BERLİN - Hükümet ortaklarının koalisyon anlaşmasında, Almanya´da doğup büyüyen yabancı uyruklu ailelerin çocukları için kabul ettiği çifte vatandaşlığın uygulamaya nasıl yansıyacağı tartışma konusu olmaya devam ediyor
Abdullah Aslan son yolculuğuna uğurlandı
namazına Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, Terme Kaymakamı Fahri Meral, Samsunspor ve Aksarayspor kulüp yöneticileri, sporcular, ve çok sayıda vatandaş katıldı. Cenaze namazına katılan Samsunspor Kulübü Başkanı Emin Kar, eski sporcunun çocukları Hasan Aslan ve Nurullah Aslan’a taziyede bulundu.
Telefona taksit sınırlamasının son gününde işler bıçak gibi kesildi
1 Şubat 2014 tarihinden itibaren vatandaş elektronik cihazları taksit imkanıyla satın alamayacak. Sektörün en canlı olduğu Necati Bey’de şimdiden telefoncular siftah yapamamaktan şikayetçi. Birkaç gün öncesinde taksit ayrıcalığından yararlanmak isteyen vatandaşların akın ettiğini söyleyen esnaflar, bundan sonra işlerin 10’da bire kadar düşeceğinden şikayetçi
Rusya ilk çeyrekte yüzde 1 büyüme öngörüyor, işte son veriler
Enflasyonun kontrolsüz yükselmesi şirketler ve vatandaş üzerinde de olumsuz etki yapabiliyor.” değerlendirmesinde bulundu.İLK ÇEYREKTE 30-35 MİLYAR DOLAR KAÇAR
Eyleme son veren nakliyeciler, İstanbul'a sebze-meyve taşımak için işe başladı
Vatandaş ve millet için çok iyi oldu. Çiftçinin, komisyoncunun, burada çalışan işçinin olduğu gibi hepimizin zararı oldu. Devletin dahi zararı oldu.
Turizm geliri arttı, yerli ziyaretçi daha fazla harcadı
Turist başına ise yurt dışında yaşayan Türkiye vatandaşları turistlerden fazla harcadı. Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB) Araştırma Birimi'nin TÜİK verilerinden derlediği verilere göre 2013 yılında yabancı ziyaretçilerden elde edilen
Turizm geliri geçen yılın aynı çeyreğine göre yüzde 5,5 arttı
Turizm gelirinin yüzde 77,4’ü yabancı ziyaretçilerden, yüzde 22,6’sı ise yurt dışında ikamet eden vatandaş ziyaretçilerden elde edildi.Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 'Turizm İstatistikleri, IV.
Kur artışının maliyeti Ocak ve Şubat'ta enerji fiyatlarına yansıtılmayacak
Biz bunu vatandaş ve sanayicimize yansıtmamak için özellikle... Şu anda uğraşlarımız ve çabalarımız bu yönde. Ocak, Şubat ayı içerisinde bunları maliyetlere yansıtmayacağız.
Mustafa Akçay'ın annesi son yolculuğuna uğurlandı
Canalioğlu, Çaykur Rizespor Teknik Direktörü Rıza Çalımbay, Trabzonspor ve 1461 Trabzon kulübü yöneticileri ile futbolcuları, Akçay ailesi ve çok sayıda vatandaş katıldı. Törene tam kadro olarak katılan bordo-mavili takımda, yapancı futbolcular da cenaze namazı kılınırken cemaatin içerisinde durdu.
Ukrayna Başbakanı Azarov’un istifası Twitter'de Türkiye gündemi oldu
İktisadi ve sosyal kalkınmayı tehdit eden ülkedeki çatışma durumumun bütün Ukrayna toplumu ve her vatandaş için bir tehdit oluşturduğunu kaydeden Azarov, “Çatışma süresince ihtilafın barışçıl yollarla çözümü için hükümet olarak her şeyi yaptık.
Ukrayna Başbakanı Azarov istifa etti
İktisadi ve sosyal kalkınmayı tehdit eden ülkedeki çatışma durumumun bütün Ukrayna toplumu ve her vatandaş için bir tehdit oluşturduğunu kaydeden Azarov, “Çatışma süresince ihtilafın barışçıl yollarla çözümü için hükümet olarak her şeyi yaptık.
Çin’de yolsuzluk karşıtı avukata 4 yıl hapis
Xu gibi, şeffaflık hareketi olan Yeni Vatandaşlar Grubu (New Citizens Group) üyelerine de en fazla 5 yıla kadar benzer cezalar verileceği kaydedildi.Öte yandan Uluslararası Af Örgütü'nün Doğu Asya Araştırma Direktörü Roseann Rife, Xu’ye verilen ceza ile ilgili, ‘’Utanç verici ama ne yazık ki öngörülebilir bir karar’’
HypoVereinsbank 300 şubesini kapatacak
Almanca ve internet kullanmasını bilmeyen vatandaşların internet bankacılığını kullanamayacakları için yine şubelere gitmek zorunda kalacaklarını sözlerine ekleyen Arslan, az şube sayısı dolayısı ile vatandaşların daha uzun süre beklmek zorunda kalabileceğine dikkat
Devrim Türk: Madencilik yönetmeliği yatırımları engelliyor
Her vatandaş veya şirket, ilgilendikleri maden saha başvurularını MİGEM’e yapıyor ve en fazla 15 gün içinde ruhsatını alıyordu. 12 Haziran’da yayınlanan madencilik yönetmeliği bu süreci zorlaştırdı.
Hemşehrilerinden Fatih Terim'e vefa
Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü’nün kararını isabetli olarak değerlendiren Yücel Karataş adlı vatandaş, "İsabetli olmuş. Fatih Terim, Türk sporuna çok büyük hizmeti olan bir insan.
Tavuk fiyatıyla yarışan patates 4 lira oldu, yeni ürün Mart başında tezgahta
Önceleri 3 kilo alan bir vatandaş, fiyatlar rekor düzeyde artınca artık 1 kilo, 5 kilo alanlar da şimdilerde 3 kilo alıyor. Talep çok olunca fiyatlar artmıştı, tüketici de artık ihtiyacını azaltma yoluna gitti.
Türk aday yerel seçim için kendi listesini oluşturdu
Seçimlerde 18 yaşını doldurmuş ve Hollanda'da 5 sene yasal olarak ikamet edenler de vatandaş olmasalar bile oy kullanabiliyor. (CİHAN)
Faruk Çelik: 4/C, Maliye’nin değil Çalışma Bakanlığı'nın gündeminde
"4/C’li olarak 23 bin vatandaş çalışıyor. Bunların büyük bir bölümü özelleştirme çerçevesinde kamudan ayrılmak zorunda kalan ama o anda da hükümetin onlarca yıl devlete hizmet etmiş bu insanların emeklilikleri açısından böyle bir statü çalışması
Başbakan Erdoğan beş yıl sonra Brüksel’e geldi
Avrupa Birliği (AB) liderleriyle görüşmeler yapmak üzere Brüksel’e gelen Başbakan Erdoğan’ı çok sayıda partili vatandaş karşıladı. Kaldığı otelin yakınındaki meydanda Belçika emniyeti geniş güvenlik önlemi aldı.
DES hükümeti uyardı: Vatandaşın mutfak savaşı unutuldu
ANKARA - Demokrat Eğitimciler Sendikası (DES) Genel Başkanı Gürkan Avcı, yaşanan siyasi çalkantılardan en büyük zararı vatandaşın gördüğünü belirterek, “Milyonlarca memur ve emeklisi vatandaş geçim mücadelesi verirken
Suriye'li Mülteciler için yeni bir kamp kuruldu
Bunun vatandaşları toz ve çamurdan uzaklaştırdığını açıklayan başkan yardımcısı, "Çocukların eğitim hakkından mahrum kalmaması için de bir okul açtık. Bu okul hem düzenli bir şekilde dizayn edilmiştir; hem çocukların kampın dışarısındaki uzak okullara gitme zorundalığını ortadan kaldırıyor.
Ukrayna’da cumhurbaşkanı ve devlet erkanı suyla vaftiz oldu
Ayinin bitiminde Yanukoviç kiliseye gelen vatandaşların özel gününü kutladı. Ayine katılmak için çok sayıda vatandaş kilise ve su kaynaklarına akın etti. (CİHAN)
Alman muhafazakarlar, çifte vatandaşlık fikrine alışamadı
BERLİN - Alman Federal Meclisi'nde bu hafta muhalefet partilerinin önerileri üzerine çifte vatandaşlık ve opsiyon modelinin kaldırılması konusu ele alındı. Seçim öncesi çifte vatandaşlık talep eden Sosyal Demokrat Parti (SPD) Büyük Koalisyon Anlaşması’na sadık kalarak yasa önerilerine karşı oy kullandı.
Eczacı İşverenler: Bulunmayan ilaçların çözümü için döviz kuru güncellenmeli
İlaç fiyatlandırmasında hesaplanan kur güncellenmeden, fiyatlar üreticiyi veya ithalatçıyı rahatlatacak boyuta gelmeden bu ilaçlara ulaşılmak vatandaş için oldukça sıkıntılı olacaktır. Aynı zamanda tedaviye yeni sunulan ilaçlarda fiyat politikası değiştirilerek ülkemiz insanlarının yeni ilaçlara ve tedavilere ulaşması sağlanmalıdır.
Avrupa’ya ‘yolsuzluk’ çıkarması yapan iktidar vekilleri, beklenen ilgiyi görmedi
Ancak hem katılım hem de konu olarak beklenen ilgiyi göremeyen organizasyonda vatandaşlar vekillere genellikle askerlik, mavi kart, emeklilik gibi meselelerini sormayı tercih etti. Stockholm’deki konferansta Mehmet Metiner’in ölen Ergenekon tutuklusu Kaşif Kozinoğlu’nu örnek göstererek Hizmet Hareketi’ni eleştirmesi dikkat çekerken, milletvekilleri
Metrodan inemeyen yaşlı adam iki gündür kayıp
BÜKREŞ - Yılbaşını İngiltere'de yaşayan oğluyla birlikte geçirmek için Londra'ya giden 63 yaşındaki Romen vatandaşı Vasile Belea, Salı günü metroda kayboldu.Dailymail haber sitesinin haberine göre oğluyla birlikte bindiği metrodan Stockwell durağında inmek isteyen baba Vasile Belea, metro kapısının birden kapanmasıyla
CHP'den istihdam eleştirisi: 5 gençten biri işsiz
önceki aya göre 0,3 puanlık bir gerilemenin görüldüğünün fakat ayrıntılarda parlak olmayan bir tablo olmadığının ifade edildiği raporda, 'iş gücüne katılan vatandaş' sayısındaki ve 'istihdam artışındaki' yavaşlamaya dikkat çekildi.
Mehmet Şimşek: Mezardan babam çıksa dahi işini yapmam
Ben bu sorunları böyle aşacağız diye düşünüyorum bu anketler resmi ortaya koyuyor vatandaş aslında oldukça resmi görüyor. Atılan çamurlar tutmayacak.
"Madem bilet almıyorsun, hapse gir''
MÜNİH - Almanya'da toplu taşıma şirketleri biletsiz kaçak yolculuk yapan vatandaşlardan şikayetçi olurken, Bavyera'nın Neu-Ulm kentinde ilginç bir dava görüldü. Kentin belediyesine ait toplu taşıma aracında toplamda 4 Euro'luk bilet almayarak iki defa kaçak yolculuk yaparken yakalanan 32 yaşındaki bir vatandaş, Neu-Ulm Eyalet Mahkemesi'ne
Erbil'de, bayram havasında Kutlu Doğum haftası kutlandı
Ellerinde Allah ve Muhammed yazan bayraklarla Erbil kalesi önünde toplanan vatandaşlar, daha sonra kaleye çıkarak Allah ve Muhammed ismi oluşturdu. Valilik hafta boyunca her gün Mevlidi Şerif'i okutup şehrin değişik bölgelerinde Kur'an-ı Kerim yarışmaları düzenleyecek.
Uçmaklıoğlu: Serbest veterinerler iş yapamaz hale geldi (Özel)
Vatandaşlar hayvanları hastalandığında değil, son anında veteriner çağırıyor. Bazıları da hayvanı hasta olunca veteriner hekim çağırmak yerine kesime götürüyor.
Belçika'da bir gurbetçi kendini yaktı
BRÜKSEL - Belçika’nın Beringen bölgesinde ikamet eden bir Türk vatandaş kendini yaktı.Belçika Emniyet Teşkilatı Salı akşamı bir Türk vatandaşının kendini yakarak intihar ettiğini açıkladı.
Bosna'da zorunlu askerlik yeniden gündeme geldi
SARAYBOSNA - Bosna-Hersek'te bir vatandaş, zorunlu askerliğin yeniden uygulamaya konması için imza kampanyası başlattı.Bosna-Hersek gibi küçük ülkelerin savunması için sivil vatandaşların askerlik yapmasının çok önemli olduğunu öne süren Haris Tahiç, "Geçmişteki hataların tekrarlanmaması
Yeşiller, muhalefetin hakları korunmazsa mahkemeye gidecek
imzaladığı Büyük Koalisyon Anlaşması’nın gelecek nesillerin çıkarlarını gözetmediğini, onlara ağır yük bırakıldığını savunan Yeşiller, anlaşmada çevreyi koruma, vatandaş ve hürriyet haklarının korunmasına yönelik yeterli adım atılmadığını vurguluyor.
Zeytinpark Projesi tamam, ilk kazma onay bekliyor
Çandır, "Burada bir ağaç kiralayan vatandaş hem doğayla iç içe olacak hem kiraladığı ağaçla engellilere yardım edecek hem de yeşil dokuya sahip çıkmış olacak. Böyle bir sosyal sorumluluk modeli oluşturmaya çalışıyoruz.
Bank Asya Erzurum Şubesi altın tasarrufunda ülke birincisi oldu
Bank Asya Erzurum Şube Müdürü Hasan Yurtoğlu, altın günlerine vatandaşların yoğun ilgisinden memnun olduklarını söyledi. Yurtoğlu, Erzurum'da 105 kilogram hurda altın topladıklarını ifade etti. Şubeler arasında en fazla altın topladıklarını aktaran Yurtoğlu,"Erzurumlu hemşehrilerimiz yastık altındaki altınlarını ekonomiye kazandırmak adına bize getiriyor.
Ukraynalılar ülkeyi terk ediyor
KİEV - Mali ve ekonomik krizin etkisi altındaki Ukrayna’da çok sayıda vatandaş, iş bulmak için ülkeden ayrılıyor. Ukrayna İstatistik Kurumu, Ocak-Ekim 2013 tarihleri arasında ülkeden göçedenlerin sayısının önceki yıla oranla yüzde 157 arttığını açıkladı.
"AVM’ler bu sene cirolarını yüzde 25 artırmak istiyor"
AVM’lere giren vatandaş alışveriş yapmadan çıkamıyor.” Şu an 333 olan AVM’lere 35 yeni AVM daha eklenerek sayının 368’e çıkmasının beklendiğini kaydeden Palandöken, “Şehir merkezleri artık doluyor, yer kalmadı.
Soğuk seraları vurdu, sebze fiyatları tavan yaptı (Özel)
Etiketleri kaldıran pazar esnafı sebebini soran vatandaşı şu cevabı verdi: "Fiyat yazmaya korkuyoruz. 5-6 TL nasıl yazalım?"Pazara düşen ateşin sorumlusu ise soğuk havalar.
Kuyumcular karta taksitin bitmesinden endişeli
Ama vatandaş bugün çeyrek alacağı zaman bile taksit yapabiliyor musunuz diye soruyor. 150 lirayı bile taksitle ödemek istiyor.
Candır: Merkez, dövizi düşürmek için üst bantı yükseltecektir
Basit bir şekilde 10 bin lirası olan bir vatandaş şu an parasını mevduata yatırdığı zaman zarar ediyor. Böyle bir ortamda dolara talep artıyor ama bunları yatırım aracı olarak nitelendirmek doğru değil.
2B'de tapuların yüzde 82'si dağıtıldı, devlet 470 milyon lira gelir elde etti
Vatandaş rahatlamış oldu. 2B işi bitti. Bizim açımızdan bir sıkıntı görünmüyor. Rakamlar da çok ciddi rakamlar.
Almanya'da vergi kaçakçılığına karşı cezalar artıyor
Toplantının ana konusu ise kendilerini ihbar eden vatandaşlara sağlanan haklar olacak. Vergi verilerini yanlış beyan eden ve daha sonra pişman olarak kendilerini ihbar eden vatandaşlar, vergi borçlarını ödeyerek suçsuz sayılıyor.
Türkiye'de forvet hattında yerli krizi yaşanıyor
Akdeniz ekibi sağda Isaac, solda "vatandaş" Tita, forvet arkasında Insa ve santrforda Diarra ya da zaman zaman Baros'la tam bir yabancı hücum takımı görünümünde. Kasımpaşa da Adem Büyük'ün yerine Viudez'i kullandığı maçlarda Babel, Scarione ve Malki ile hücum hattını yabancı oyunculardan oluşturuyor.
Yunanistan, 2014'e AB dönem başkanlığı coşkusuyla girdi
ATİNA - Yunanistan’ın başkenti Atina’da sokaklara dökülen binlerce vatandaş, 3 yıldır süren ekonomik krize rağmen 2014’ü coşku ile karşıladı. Ülkenin sembolü Akropolis eteklerinden atılan havai fişekler, renkli görüntüler oluşturdu.
Kuzey Irak'ta yeni yıl coşku ile kutlandı
ERBİL - Kuzey Irak'ın Erbil şehrinde yeni yılın gelişi coşku ile kutlandı. Vatandaşlar, akşamın erken saatlerinden itibaren şehrin Şaneder Parkı'nda toplandı.
Rusya, yeni yıla girdi
MOSKOVA - Rusya’nın St. Petersburg şehrinde sokaklara dökülen binlerce vatandaş, yeni yıla coşkulu bir şekilde 'Merhaba' dedi.Şehrin çeşitli merkezlerine onlarca süslenmiş çam dikilirken, önemli caddeler ve nehrin üzeri ışıklı tabelalarla donatıldı.
‘Yanıltıcı reklam cezaları firmaların karına göre değişsin‘ önerisi
Vatandaşların numaralarının elden ele gezdiğini ve firmaların mesaj yoluyla sürekli rahatsız ettiğini belirten Avukat Hüseyin Sami Çaprak, “Bunların tespit edilebilmesi zor. Vatandaşın TC’sine ya da numarasına topluca ulaşması bu kadar kolay olmamalı ama bu numaralar elden ele dolaşıyor.
Almanya yeni yıla köklü değişikliklerle giriyor
BERLİN - Almanya'da yeni yılla birlikte birçok yenilik vatandaşları etkileyecek. Resimsiz sağlık sigortaları geçersiz olacak.