viktorya

Hong-Kong, 2014'e havai fişek gösterisiyle girdi
HONG KONG - Hong Kong, Viktorya Limanı'nda gerçekleştirilen ve 8 dakika süren havai fişek gösterisiyle 2014'e girdi. (CİHAN)
Ugandalı öğrenciden ‘ikimiz bir fidanız’ türküsü (Özel)
KAMPALA - Uganda’nın başkenti Kampala’da, Viktorya Gölü kenarında faaliyet gösteren Türk okulunda okuyan Arnolo Agaba, ünlü ses sanatçısı Hakkı Bulut’a rakip çıktı. Gönüllerde ayrı bir yer tutan ‘ikimiz bir fidanız’ şarkısını kendine has yorumlayan sekizinci sınıf öğrencisi Agaba dinleyenleri büyülüyor.
Ugandalılar, karpuzu Adanalı işadamından öğrendi (Özel)
Adanalı işadamı Viktorya gölü kenarındaki arsasında inşa ettiği evinin yanına getirilen iş makinelerini başarıyla tamir ediyor.İlk dönemlerde Uganda’da sadece iki kişi olduklarını ve aktarmalı yollarla Uganda’ya gelebildiklerini dile getiren Çolak, "Şu ada burada iş yapan başka esnaflarımız
Viktorya gölünün Nil’e açılan noktası ziyaretçilerin ilgi odağı oluyor (Özel)
KAMPALA - Uganda’da Jinja şehrindeki Viktorya gölünün Nil’e açılan noktası ziyaretçilerin ilgi odağı oluyor. Başkent Kampala’dan 80 kilometre uzakta bulunan Jinja şehrindeki bu nokta ülkenin en önemli turistik merkezlerinden birisi.
Çanakkale Kara Savaşları töreninde 27 ülke temsil edilecek
Törenlerdeki faaliyetleri görüşmek üzere Avustralya'nın Viktorya Eyaleti Valisi Alex Chernov ve beraberindeki heyet, Çanakkale Valisi Güngör Azim Tuna'yı makamında ziyaret etti. Törenler hakkında bilgi veren Vali Tuna, 24-25 Nisan 2013 tarihlerinde düzenlenecek uluslararası ölçekteki törenlerde 27 ülkenin temsil edileceğini söyledi.
Zimbabve'de elmas vurgunu
PAC’ın "Ne ekersen onu biçersin: Zimbabve Marange Elmas Madeni’ndeki Açgözlülük ve Yolsuzluk” adlı raporu, hükümetin Viktorya Şelalesi’nde düzenlediği “Elmas Ticareti Konferansı’na denk getirilmesi dikkatlerden kaçmadı.
"Emniyet kemeri kullananların yüzde 25'i ölümlü kazalarda zarar görmüyor"
Avustralya'nın bir eyaleti olan Viktorya'da emniyet kemeri kullanımı 1970 yılında zorunlu hale getirilmiştir. Bundan 4 yıl sonra 1974 istatistiklerinde ölümlerde yüzde 37'lik azalma, yaralanmalarda yüzde 41'lik azalma ve omurilik zedelenmelerinde ise yüzde 27'lik azalma meydana gelmiştir
İzmir'in faytoncuları İngilizce öğrendi
Viktorya Klasik tarzında 12 fayton, bu alanda üretimiyle ünlü Manisa'nın Akhisar ilçesinde hazırlanarak teslim alınırken bunlara koşulacak 36 at ise Avusturya'dan getirildi. Konak ilçesi Kahramanlar semtinde kurulan barınakta.
THY uçağı, Uganda’ya zorunlu iniş yaptı
Şu anda Viktorya Gölü’nün kenarında Munyonya adında güzel bir otelde konaklıyoruz. Yaklaşık 250 yolcu bu otele yerleştirildi.
Zambiya Ticaret Bakanı Sichinga, Türk iş adamlarını yatırıma davet etti
Sichinga, ayrıca, Zambiya'nın Güney Afrika kıtasının en zengin yer altı su kaynaklarına sahip ülkesi olduğunu, Viktorya Gölü’nü Zimbabve ile paylaşan iki ülkeden birisi olduklarını sözlerine ekledi. "Türk halkı anlatıldığı kadar misafirperverdir.
Emirates'in Afrika'daki yeni adresi: Viktorya Şelalesi
Dünyanın en güzel doğal harikalarından biri olan Viktorya Şelalesi de, uçuşların başlayacağı iki ülke arasında doğal sınır vazifesi görüyor. Haftada 5 kez planlanan uçuşlarla bölgeye gelen turist sayısında artış bekleniyor.
‘Kasap’ Miloşeviç’in eski koruması, Avustralya’da hapse atıldı
MELBOURNE - Eski Yugoslavya Devlet Başkanı Slobodan Miloşeviç’in eski koruması Dusan Miloşeviç, Avustralya’nın Viktorya Eyaleti’nde sahtecilik suçundan 5 yıl hapse mahkum edildi. 48 yaşındaki Dusan Miloşeviç, Viktorya Eyaleti’nde sahtecilik suçundan 5 yıl hapis cezası aldı.
Avustralya’daki diyalog iftarı toplumun farklı kesimlerini bir araya getirdi
Ramazan ayında Müslümanlar zekat vererek birbirlerinin yardımına koştukları gibi Viktorya’daki yangında ve Queensland’daki sel felaketinde de Avustralya toplumunun yardımına koştu.” dedi. İftar gecesine katılan Türkiye’nin Canberra Büyükelçisi Oğuz Özge, Ramazan nedeniyle böyle farklı ve seçkin bir toplumu başkentte bir araya getiren Bluestar
Assange’ye özgürlük ödülü
MELBOURNE - Viktorya Özgürlük Kurumu'nun (Liberty Victoria) her yıl verdiği ‘özgür konuşma' ödülüne bu yıl, Wiki Leaks internet sitesine ve onun kurucusu olan Julian Assange, layık görüldü. Assange halen ev hapsinde ve dışarı çıkamıyor.
"Ölümlü kazalarda emniyet kemeri takanların yüzde 25'i zarar görmüyor"
Avustralya'nın bir eyaleti olan Viktorya'da emniyet kemeri kullanımı 1970 yılında zorunlu hale getirilmiştir. Bundan 4 yıl sonra 1974 istatistiklerinde ölümlerde yüzde 37'lik azalma, yaralanmalarda yüzde 41'lik azalma ve omurilik zedelenmelerinde ise yüzde 27'lik azalma meydana gelmiştir
Belediye, radikalleşmeyi önlemek için 10 milyon dolar ödenek ayırdı
Toplantıya İşçi Partisi Viktorya Eyalet Milletvekili Frank MacGuire de katıldı. Robert,”Müslüman gençlere, Avustralya’da başarılı olmuş genç Müslüman rol modeller sunmak istiyoruz.” dedi. Hume Belediyesi nasıl bir rehberlik programı yürüteceklerine dair bir bilgi vermedi.
‘Çalınan Nesil’den bir Aborjin, hükümete özür diletti
MELBOURNE - Avustralya’nın Viktorya eyaleti hükümeti, bir Aborjin’den ilk defa resmi olarak özür diledi. Çalınan Nesil (Stolen Generations) olarak tabir edilen ve çocukken ailelerinin rızası dışında zorla onlardan ayrılan çocuklardan birisi olan Aborjin, Avustralya hükümetine
Avustralya'dan kısa kısa …
Harekete geçen sigorta şirketleri Viktorya Eyaleti’nde primleri yüzde 300’lere varan oranlarda arttırdı. Söz konusu artışlar özellikle doğal felaketlerin sık sık yaşandığı bölgeler için olacak.
Atina'da şiddet her geçen gün artıyor
Daha sonra Viktorya Meydanı civarında bulunan göçmenleri kovalayan grup,13 göçmeni döverek hastanelik etti. Hastaneye kaldırılan göçmenlerin hayati tehlikesi bulunmuyor.
Atina'da şiddet her geçen gün artıyor
Daha sonra Viktorya Meydanı civarında bulunan göçmenleri kovalayan grup,13 göçmeni döverek hastanelik etti. Hastaneye kaldırılan göçmenlerin hayati tehlikesi bulunmuyor.
Eyaletlerden hükümete kumar direnişi
MELBOURNE - Avustralya’daki kumar oyunlarıyla ilgili reformlar yapmak isteyen Başbakan Julia Gillard, büyük bir direnişle karşı karşıya. Viktorya Eyaleti Bakanı Michael O’Brien geçen hafta açıklanan Gillar hükümeti poker makineleri raporunun ardından sert açıklamalarda bulundu.
Anzak gecesinin bu yılki konuğu, Victoria Başbakanı Ted Baillieu
Viktorya Eyalet Başkanı Ted Baillieu konuşmasında bir savaşla başlayan iki ülke halkları arasındaki dostluğun bugün Avustralya’da yaşayan Türklerin de katkısıyla devam ettiğini vurguladı. Kendisinin de Türkiye’yi ziyaret ettiğini ve çok beğendiğini söyleyen Baillieu ”Sayın Boşkonsolusun konuşmasına katılıyorum.
Avustralya’da suçlulara şartlı tahliye dönemi kapanıyor
MELBOURNE - Avustralya’da bundan böyle Viktorya Eyaleti’nde kundaklama, uyuşturucu ticareti veya zor kullanarak evlere giren suçlular için şartlı tahliye kararı alınamayacak. Viktorya Eyaleti Bağımsız Cezalandırma Danışma Konseyi (İndependent Sentencing Advisory Council) Başkanı Prof.
Avustralya Doları'nda rekor yükseliş
Bu arada geçtiğimiz ay Avustralya Doları’nın ABD Doları karşısında bir ara 97 sente kadar düşmüş olması uzmanlar tarafından Queensland ve Viktorya eyaletlerinde yaşanan sel baskınlarına da bağlanıyor.
Avustralya’da uzman yetersizliğinden uyuşturucu ölümlerinin artmasından endişe ediliyor
Viktorya Zararı Azaltma (HarmReduction Victoria) kurumu yöneticisi DamonBrogan, kırsal bölgeler ve yeni yerleşim alanları olduğunu belirterek, “Buralarda bir doktor bazen 500 uyuşturucu bağımlısı ile ilgilenmek zorunda
Avustralya’nın Viktorya eyaletinin yeni valisi de göçmen
MELBOURNE - Avustralya’da, Alex Chernow Viktorya eyaletinin 28. Genel Valisi oldu. Nisan ayının başında göreve başlayacak olan Chernow, ülkedeki Türk toplumu tarafından da yakından tanınan David de Kretser’in yerine geçecek.
Avustralya’da ev fiyatları, değerinin çok üstünde
20 ülke bazında yapılan araştırmaya göre, Avustralya’nın Queensland ve Viktorya eyaletlerinin bir bölümünde kendisini gösteren su baskınları nedeniyle şehirlerdeki ev fiyatlarında yüzde 1.6 oranında düşüş yaşandı.
Oyuncu Hasan Kaçan: Türkçe Olimpiyatları, beni heyecanlandırıyor ve gururlandırıyor
MELBOURNE - Avustralya’nın Viktorya eyaletinde yapılan Türkçe olimpiyatı finaline sunucu olarak katılan Türk karikatürist ve oyuncu Hasan Kaçan, “Türkçe Olimpiyatları, beni heyecanlandırıyor ve gururlandırıyor.
Avustralyalı Bakandan İngiltere Başbakanına cevap: Çok kültürlülük, İslami fanatizm olarak görülemez
MELBOURNE - Avustralya’nın Viktorya Eyaleti Vatandaşlık ve Çok Kültürlülük Bakanı Nicholas Kotsiras, İngiltere Başbakanının çok kültürlülük ile ilgili sözlerine cevap olarak, “Çok kültürlülük, İslami fanatizm olarak
Avustralya’da Hintli öğrenci azalınca, taksi şirketleri şoför krizi yaşıyor
Melbourne’daki büyük taksi şirketlerini temsil eden Viktorya Taksiciler Birliği’ne göre, şu anda ciddi bir taksi sürücüsü bulma sıkıntısı yaşanıyor. 2008 yılında Melbourne’daki yeni taksi şoförlerinin yüzde 83’ü Hintli öğrencilerden oluşurken, şimdiki oran yüzde 29’a düşmüş durumda.
Avustralyalı milletvekilleri, uyuşturucu suçları için idam cezası istedi
Avustralya’nın Viktorya Eyalet Parlamentosu’nda iktidardaki koalisyon hükümetinden iki milletvekilinin teklifiyle, uyuşturucu ticareti yapanlar için idam cezasının geri getirilme önerisi tartışıldı. Liberal Parti Milletvekili Bernie Finn’nin önerdiği ve yine aynı partiden milletvekili Anrew Elsbury’nin desteklediği teklife göre, uyuşturucu ticaretiyle uğraştığı kanıtlananlar
Avustralya’da milli marş tartışması
SİDNEY - Avustralya’nın Viktorya eyaleti eski başbakanlarından Jeff Kennett, Avustralya milli marşı olan “Advance Australia Fair” şarkısının yerine “I am Australian” şarkısının Avustralya milli marşı olması gerektiğini
Avustralya hastaneleri, aşırı kilolu hastalar için özel ekipman eksikliği yaşıyor
SİDNEY - Avustralya’nın Viktorya eyaletindeki sağlık uzmanları, her geçen gün sayıları artan aşırı kilolu ve büyük vücutlu hastaların sağlık bakımlarının yapılabilmesi için hastanelerin özel alet ve cihazlarla donatılması
Avustralya’da Türk politikacı, İşçi Partisi bölge başkanı olmak için yarışıyor
İşçi Partisi'nin kendi içindeki “seçimde kimin aday olacağı” konulu yarışının, asıl seçimlerden bile önemli olmasının nedeni ise Viktorya’daki son seçimlerde, İşçi Partisi Broadmeadows’da ağır bir oy kaybına uğramış olmasına rağmen, en yakın takipçisi olan Liberal Parti’ye yüzde 21’lik bir fark atmış
Avustralya’da otoyol ve demiryollarında su baskını kesintisi
MELBOURNE - Avustralya’da meydana gelen sellerden dolayı ortaya çıkan zararın giderilmesi için Baillieu Hükümeti, ülkenin güney doğusundaki Viktorya eyaletindeki demiryolları ve otoyolların yapımı için Federal Hükümet
Binlerce sel mağduru, sigorta şirketlerinin kapısına dayandı
Sorunun büyüklüğüne işaret etmek için uzmanlar, geçtiğimiz yıllarda Viktorya’daki büyük yangını, 2007 yılında Newcastle’daki büyük fırtınayı ve geçen yılki dolu yağmurunu örnek vererek, bu felaketlerin sigorta şirketlerine 1 milyar dolara mal olduğunu belirtiyorlar.
Uganda'da tekne kazası: 17 kişi öldü, onlarca kişi de kayıp
Ülkedeki Viktorya Gölü'nde geçtiğimiz ay meydana gelen benzer bir kazada da 10 kişi hayatını kaybetmişti.
Kendi renklerini seçmesine izin verilen çalışanlar daha verimli oluyor
Kraliçe Viktorya'nın gümüş renkli gösterişli bir gelinlik yerine beyaz gelinlik giymesiyle bir simge haline gelmiştir. İngiliz ve Fransız edebiyatında saflık ve masumiyet betimlemeleriyle günümüze kadar gelmiştir.
Albino Afrikalılar Tanzanya'da büyü için doğranıyor
Tanzanya'nın kuzeyindeki Viktorya gölü kıyısında yer alan Mwanza bölgesinde son iki yılda 50 albino öldürülmüş. Nedeni ise albino kanından, derisinden ve organlarından yapılan iksirlerin zenginlik ve şans getireceğine inanılması.
Hong Kong'da 150 bin kişi Çin'i protesto etti
Ana Kıta Çin'den de katılımın olduğu eylemde on binlerce kişi dün gece Viktorya parkında bir araya geldi. Göstericiler yerde mum yakarak, saatlerce sessiz bir şekilde oturdu. Göstericiler arasında olaylara tanık olanlar da vardı.
Viranşehir gazetesi 44 yıldan sonra ulusal düzeyde gazete baskı makinası aldı
Şanlıurfa Viranşehir'de yayın hayatına 26 Ekim 1965'te başlayan ve viktorya marka sallamalı pedal baskı makinası kullanan Viranşehir gazetesi aradan geçen 44 yıldan sonra ulusal düzeyde gazete baskı makinası aldı.
İslamofobi'ye karşı diplomasi hattı (özel)
Eserleri, geçtiğimiz yıl Avustralya'nın Viktorya Eyaleti Parlamentosu'nda sergilenen Şahin, "Peygamberimizin isimlerini yaymak Avustralya'da nasip oldu" diyor. Açılış törenine Eyalet Meclisi'nin ve Senato'nun başkanlarıyla birlikte aralarında bakanlar ve milletvekillerinin de bulunduğu 250'yi aşkın seçkin bir davetli grubunun
Avustralya'da orman yangınları: Ölü sayısı 100'e yaklaştı
Avustralya'da 1983'te Viktorya eyaleti ve ülkenin güneyindeki orman yangınları 75 kişinin ölümüne yol açmıştı.
Başbakan Erdoğan, Avustralya Başbakanı'na mesaj gönderdi
Erdoğan, mesajında, Avustralya'nın Viktorya eyaletinde meydana gelen orman yangınında çok sayıda insanın hayatını kaybetmesinden dolayı duyduğu üzüntüyü dile getirdi. Erdoğan'ın mesajı şöyle: "Avustralya'nın Viktorya eyaletinde meydana gelen yangında çok sayıda yurttaşınızın yaşamını yitirmesinden ve yaralanmasından duyduğum derin üzüntüyü